'Meer mensen in de WAO omdat ze de werkdruk niet aankunnen' 'Spreekrecht in raad is een fopspeen' Tholen op schema met het rampenplan ferburgh 'Gelukkig zien steeds meer mensen het belang in van goed schoeisel' Gebruiksvergunning streng controleren Badmintonner inspireert ondernemers Tholenaar Mart Kot begint een eigen podologiepraktijk Donderdag 7 maart 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 FNV Bondgenoten verwacht dat er meer mensen in de WAO komen als de werkdruk in bepaalde sectoren en de krapte op de arbeidsmarkt aanhoudt. Dat zei voorzitter M. Poot van de Thoolse afdeling vrijdagavond tijdens de jaarvergadering in het Holland Huis in Scherpenisse. Er waren ruim 60 belangstellenden. Secretaris C. van der Horst nam na twaalf jaar afscheid als bestuurslid en se cretaris. De jubilarissen krijgen minder uitbetaald van wege financiële tekorten van de bond. Zaterdag Jubilarisuitkering omlaag door financieel tekort FNV Bondgenoten Regiokantoor Loyaliteit PvdA vindt ambtsgebed niet van deze tijd Een meerderheid van de commissie algemeen bestuur en welzijn voelt er niets voor om burgers spreekrecht te ge ven bij raadsvergaderingen. Een vragenuurtje waar raadsleden vragen kunnen stellen aan wethouders, komt er wel. Dat bleek bij de bespreking van het nieuwe regle ment van orde. Wethouders uitnodigen Commissies Het Thoolse gemeentebestuur heeft de bij het rampenplan behorende procesdeelplannen goedgekeurd en aan gedepu teerde staten voorgelegd. Daarmee heeft Tholen een voor sprong op de andere Zeeuwse gemeenten wat betreft het actualiseren van het rampenplan. Dat plan zelf moet nog door de gemeenteraad vastgesteld worden, wél is inmid dels de commissie algemeen bestuur en welzijn akkoord. Frequenter oefenen Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken/sternen op maat. - Hi-end audio/speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Steeds meer mensen worden zich bewust van het belang van goede, gezonde voeten. „Je staat er immers de hele dag op", zegt Mart Kot. De 37-jarige Tholenaar, die een schoenenzaak heeft in 's-Gravenpolder en samen met A. Quist een tweede in Zwolle, opent morgen zijn eigen po dologiepraktijk aan de Kon. Julianastraat in Tholen. Hiel belangrijk Steun voor inhaalslag in drie jaar Niet sjoemelen, niet gedogen, niet even de andere kant op kijken. Het verlenen van en de controle op de nale ving van de gebruiksvergunning - in het kader van de brandveiligheid - gaat door de gemeente Tholen serieus aangepakt worden, zei burgemeester W. Nuis in de com missie algemeen bestuur en welzijn. Die ging akkoord met het invoeren van deze nieuwe vergunning en advi seerde om een inhaalslag in 2004 rond te hebben. Daar toe wordt extra personeel aangetrokken. Kleinigheid Inwoners van gemeentehuis op hoogte houden Poot wees naar de zorg en het on derwijs waar gebrek is aan perso neel. Zorgwekkend, noemde hij de toestand. „Er is meer geld nodig voor de mensen die Nederland groot hebben gemaakt," zo zei hij over de zorg voor ouderen. „Door de voortdurende krapte op de ar beidsmarkt en de toenemende werk druk in sommige sectoren, kun je er op wachten dat er meer mensen in de WAO komen omdat ze de druk niet aankunnen." Het plan van de regering om de kos ten en het aantal WAO'ers terug te dringen door ze een WW- of een bijstandsuitkering te geven, oogstte kritiek. „Dit nieuwe plan is geen verbetering voor diegenen die er mee geconfronteerd worden. Hier zal de vakbeweging hard op moeten treden. Want het is schandalig dat, als dank voor het naar de kloten hel pen van je lichaam, je afgescheept wordt met de WW of zelfs de bij stand. Hier kan de bond niet mee akkoord gaan." Volgens Poot is het van groot be lang dat de werknemer goed geor ganiseerd is, dat de vakcentrales op één lijn zitten en dat er gezamenlijk de schouders onder worden gezet. „We moeten ons niet laten leiden door uitspraken van politici. Vlak voor de verkiezingen willen ze sco ren. Ik hoop dat het gezonde ver stand zegeviert." Bestuurder Pieter Hazeleger noem de het voorstel van de regering om niet meer te onderhandelen met de werkgevers over de aanvulling op de uitkering van mensen die WAO ontvangen, primitief. Volgens hem is het niet mogelijk om het pro bleem op te lossen door de uitkering te verlagen. „De WAO is geen keu ze. Nee, daar kom je in terecht. Staatssecretaris Hoogervorst wil de vrijheid om te onderhandelen ver bieden. Dan val je wel terug op 70 procent van je laatst verdiende loon. Ik noem het voorstel primitief. Je moet juist zien te voorkomen dat mensen ziek worden." Poot waarschuwde ook tegen het herinvoeren van de zaterdag als 'normale werkdag'. „Daar worden onderhandelingen over gevoerd. Men krijgt er wel een andere vrije dag in de week voor terug, maar of dit nu zo gunstig is, betwijfel ik. Als het economisch niet anders kan, dan zal het misschien wel moeten. Maar dan moet de vakbeweging er boven op zitten en zorgen dat het geen ver slechtering wordt voor de werkne mer." Bij de Thoolse afdeling waren vijf jubilarissen die vijftig jaar lid zijn, acht van veertig jaar en veertien van 25 jaar. Ze waren niet allemaal aan wezig maar secretaris C. van der Horst had een vervelende medede ling voor de trouwe leden. Zij ver telde dat de jubilarissenuitkering verlaagd is. Bestuurder Pieter Hazeleger legde uit dat dit te maken heeft met de fi nanciële problemen bij de vakbond. De fusie tussen de verschillende bonden (Bouw- en Houtbond, In dustriebond, Voedingsbond en Dien stenbond) was dan volgens hem wel geslaagd, financieel schortte er ech ter het nodige aan. (De bond verloor tientallen miljoenen guldens op de beurs). „Vorig jaar was geen goed jaar. Er waren financiële problemen. We zijn er niet in geslaagd de bondshuishouding op orde te krij gen. Er zijn wel maatregelen geno men. Er is personeel afgevloeid, maar niemand is gedwongen ontsla gen." Voor dit jaar verwacht Hazeleger nog een tekort van tien miljoen gul den. In 2003 hoopt de FNV quitte te staan. De bond wordt ook commer ciëler. Zo is gr een besloten ven nootschap opgericht, Financieel ad vies genaamd die de leden kan bijstaan als het gaat om het regelen van hun pensioen of om het herstel len van het 'pensioengat.' De jubilarissen met 5040 of 25 jaar lidmaatschap van FNV Bondgenoten in het Holland Huis in Scherpenisse. Ook richt de bond zich op leden die regelmatig van baan verande ren. „Het is tegenwoordig niet meer zo dat iemand die op zijn 15de jaar bij een baas komt, er tot zijn 65 jaar blijft. Er wordt veel meer van baan gewisseld dan vroe ger." Dit jaar werd het nieuwe regiokan toor aan de Jacob Obrechtlaan in Bergen op Zoom officieel geopend, het 'eerste vakbondshuis' in Neder land. Niet alleen is FNV Bondge noten er te vinden, ook FNV leden service, Abva/Kabo, FNV Bouw en FNV regiowerk zijn er in onderge bracht. Het ledenservicepunt voor de woonafdeling Tholen is aan de Koepelstraat gevestigd. Bestuur en afdelingsbestuur namen afscheid van secretaris C. van der Horst uit Sint-Maartensdijk. Zij was bijna 12 jaar lid van het bestuur. Ze wil in haar vrije tijd andere activi teiten ontplooien, zo zei ze. Ze staat op de kandidatenlijst voor Alge meen Belang Tholen. Poot zei het te betreuren dat ze het bestuur verlaat. Hij bedankte haar voor de inzet en de betrokkenheid. Ook Jack van Akkeren nam als oud voorzitter van de Thoolse afdeling van de Industriebond afscheid van het bestuur. Van der Horst kwam in 1990 in het bestuur om 'mee te draaien'. In 1991 werd ze officieel gekozen. In 1992 nam ze het secretariaat op zich. „Juist om meer vrouwen in het bestuur te betrekken." Volgens Van Akkeren is Van der Horst iemand die zich bescheiden opstelt. „Ze er- vaarde onrecht in haar werk bij een zilveruienfabriek en wilde daar wat aan doen. Daarom is ze bij de bond gekomen. Ze heeft zich in het be drijf voor haar collega's ingezet. Ze was de luis in de pels." Samen met bestuurslid C. Kloet be zocht ze thuis de jubilarissen van de bond. „Ze stond altijd klaar. Buiten ën bipnen de bond." Ook Hazeleger sprak haar toe. Hij maakte haar mee in de districtsraad. Hij nam Van Akkerens typering over, maar voegde er ook iets aan toe: „Aan de buitenkant bescheiden, aan de binnenkant ernst. Jammer dat ze weggaat." Van der Horst was eerst lid van de Voedingsbond. Ha zeleger overhandigde haar als dank een boek over de geschiedenis van deze bond. Hazeleger noemde de jubilarissen de beste propagandisten van de vak bond. „Voor iedereen is het niet dui delijk waarom je lid zou moeten worden van een vakbond. Maar ik roep jullie op uit te leggen waarom het wel nodig is." Volgens de be stuurder is lidmaatschap geen indi viduele aangelegenheid. „In veel huishoudens is de vraag wel eens gesteld: moeten we nog wel lid blij ven van de bond want dat kost ons elke maand zoveel geld. De loyali teit in de huishoudens was groot. Jullie hielden vol om door te gaan." Hazeleger bracht hulde aan de part ners van de jubilarissen. Het speldje met de robijn (50 jaar) was voor P. Havermans uit Oud-Vossemeer, G.J. Bogert uit Sint-Maartensdijk (afwezig), J. Moerland uit Stavenis- se (afwezig), J. Vroegop en C.M. Noorthoek uit Sint-Annaland. Veertig jaar lid zijn: H. Vermaas uit Stavenisse, C. Hartog, M.N. de Viet, F.M. Jansen, J.K. Noom, P. Stoutjesdijk en J.A. op den Brouw (afwezig) uit Sint-Maartensdijk, en C.A. de Jonge uit Oud-Vossemeer. Een kwart eeuw lidmaatschap: A. Neele uit Stavenisse, J. Keur, G.L. Koppenhol, W.M. Geluk (afwezig) en C.E. Poot (afwezig) uit Scherpe nisse, J. de Graaf, J. van de Rhee, J. de Jong en A. Moerland (afwezig) en W.A. Dam (afwezig) uit Sint- Maartensdijk, W. van Leeuwen (af wezig) uit Sint-Annaland, D. Ti- chem uit Sint-Philipsland en J. Verhees uit Oud-Vossemeer. Alleen D66 sprak zich onomwonden uit voor het spreekrecht bij raadsver gaderingen. De PvdA zag het niet zitten, omdat volgens die fractie de raad zich moet kunnen voorberei den. In de raad worden besluiten ge nomen en als een inspreker met nieuwe feiten zou komen, zouden die eerst nagetrokken moeten wor den alvorens te besluiten. 'Mogelijk zou de raad er dan verstandig aan doen de zaak terug te verwijzen naar een commissie of het college van burgemeester en wethouders', re ageerden b. en w. in het voorstel. De VVD wees erop dat een burger met iets kan komen dat niet in een com missie is geweest. M.A.J. van der Linde zei voor inspraak te zijn, als de burger daar ook werkelijk wat mee kan. Maar in dit geval betitelde hij het als decor en een fopspeen. De SGP was het met de PvdA eens. Ook CDA en CU zagen het spreek recht niet zitten. Het invoeren van een vragenuurtje voor raadsleden, stuitte niet op be zwaren. Er ontstaat namelijk een nieuwe situatie doordat de wethou ders na de verkiezingen geen deel meer uitmaken van de gemeente raad. Wethouders hoeven ook niet meer automatisch bij raadsvergade ringen aanwezig te zijn. Het regle ment van orde bepaalt dat ze uitge nodigd kunnen worden, evenals de secretaris. Want die komt ook buiten de gemeenteraad te staan, er komt voor dit orgaan een afzonderlijke griffier. De fractievoorzitters en de voorzitter (de burgemeester) stellen de agenda vast. De voorkeur van de commissie ging daarbij naar een presidium, terwijl daarnaast op ad hoe basis een seniorenconvent bij- BelweekWAO. Stichting het Klaver blad Zeeland biedt deze en volgende week gelegenheid om te bellen over ervaringen omtrent de mogelijkhe den van werkhervatting en reïntegra tie tijdens het eerste ziektejaar. Van maandag tot en met vrijdag kan men tussen 9.30 en 11.30 uur terecht op telefoon 0113-249315. een geroepen kan worden om zaken te bespreken. „We moeten niet voor elk wissewasje naar het gemeente huis hoeven komen", vond P. van Belzen. Sommige leden stellen er prijs op om voortaan alle stukken voor een vergadering toegestuurd te krijgen, anderen vinden dat onzin en papierverspilling. Gevraagd werd om alles wat digitaal voorhanden is, via internet voor de raadsleden toe gankelijk te maken. Nieuw wordt, dat ieder individueel raadslid een amendement, motie of initiatief voorstel kan indienen. De PvdA stelde het ambtsgebed ter discussie. Is het nog wel van deze tijd, gezien onze multiculturele sa menleving, zei Van der Linde. „Het kan ook anders, bijvoorbeeld met een moment van stilte." Graag zou de PvdA elke nieuwbenoemde ge meenteraad daarover willen laten beslissen. Alleen D66 was het ermee eens (het maakt de fractie niet uit of er wel of geen ambtsgebed is), ter wijl de VVD het een zaak vond voor de nieuwe raad. De SGP was 'diep teleurgesteld'. Volgens M. Dijke neemt de PvdA een loopje met een democratisch genomen besluit. Ook CU en CDA spraken zich uit voor handhaven van het ambtsgebed. Ook een nieuwe verordening op de raadscommissies werd besproken. De bedoeling is om de huidige com missie algemeen bestuur en welzijn op te heffen. Daarvoor in de plaats komen er twee: algemeen bestuur (met de fractievoorzitters) en wel zijn en onderwijs. De commissies zijn niet langer adviesorganen van b. en w. (zij kunnen ook geen lid meer zijn), maar dienen om de besluitvor ming van de gemeenteraad voor te bereiden. Wettelijk kan iedere bur ger in een raadscommisie zitting ne men, maar in Tholen wil men dat beperken tot personen die op de kieslijsten van de gemeenteraads verkiezingen voorkomen. De nieuwe gemeenteraad, die op 14 maart aantreedt, moet zowel het re glement van orde als de commissie-" verordening goedkeuren. In de commissie legde burgemees ter Nuis uit, dat het actualiseren van het rampenplan een continue proces is. Het huidige plan is ruim vier jaar geleden door de gemeenteraad vast gesteld. Inmiddels zijn er nieuwe inzichten met betrekking tot ram penbestrijding, daarnaast is het plan korter en begrijpelijker gemaakt. Door op eigen initiatief de voorge schreven draaiboeken bij het model plan te voegen, heeft Tholen de uit voering verankerd in de organisatie. Gezien de bijzondere situatie van brandweer en ambulance die onder West-Brabant vallen, is in het ge meentelijke plan zowel de optie Zeeland als de optie Brabant opge nomen. „U koppelt wel, maar als provinciegrenzen nu hindernissen blijken te zijn?" zei P. van Belzen (CU). Nuis zei dat er niet gekoppeld is, maar dat twee opties in beeld zijn gebracht. „Bij een calamiteit hebben we te maken met politie en GHOR uit Zeeland, en brandweer uit West-Brabant. Dat werkt pri- J. van den Donker (D66) en M.J. Klippel (SGP) kaartten het regelma tig oefenen aan, terwijl laatstge noemde ook wees op het voorko men van rampen en in dat licht de invoering van de gebruiksvergun ning brandveiligheid noemde. Nuis zei voortdurend op oefenen te ha meren, maar dat moet wel gebeuren in samenwerking met anderen. „Je bent dus afhankelijk van derden. Ik zou het graag frequenter zien.' In het Zeeuwse veiligheidscollege is afgesproken dat de plannen 1 april gereed moeten zijn, dus Tho len is op tijd. De operationele processen - brandweer, politie en GHOR - ontbreken nog, maar dat is de verantwoordelijkheid van die diensten en zij hebben tot 1 juli de tijd gekregen. Nuis adviseerde om het rompplan, zonder de bijlagen, vast te stellen. Daarmee voldoet de gemeente aan de wet. De SGP had aanvankelijk wat bezwaren, maar uiteindelijk stemde de commissie in. Van Bel zen wilde nog weten hoe het staat met de zogenaamde territoriale con gruentie: uitsluitsel of Tholen met brandweer en ambulance bij Bra bant kan blijven of naar Zeeland moet. „Dat knelpunt ligt al geruime tijd bij de provincie en de minister van binnenlandse zaken. Zij willen een 'second opinion' in verband met de kosten", zei Nuis die ver wacht over een aantal weken uit sluitsel te hebben. Op 1 januari 2003 zou het geregeld moeten zijn. Het gemeentebestuur organiseert dinsdagavond 23 april in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk sa men met de ABN Amrobank uit Tholen een bijeenkomst voor on dernemers. Voormalig badminton- topper Lex Coene spreekt dan over 'een inspirerende visie op presta tie'. Daarvoor gaat hij uit van een uitspraak van de Griekse wijsgeer Aristoteles, die het begrip Phronesis hanteerde. Dat houdt in om in ver schillende omstandigheden de juiste middenweg te kunnen kiezen. „Het gaat erom, dat mensen de juiste har monie vinden tussen werk en privé, tussen presteren en ontspannen", zegt Lex Coene. b.it. Advertentie I.M. Podoloog Mart Kot met vrouw, dochters en logé in zijn nieuwe werkruimte. Podologie staat voor voetkunde, de Maartensdijk. Tevoren werkte hij wetenschap die zich richt op het voorkomen en behandelen van voetfunctiestoornissen en daaruit voortvloeiende voetklachten. Het gaat dan om het aan de voet toepas sen van corrigerende of bescher mende technieken (ortheses, schoen- en zooicorrecties). En om het adviseren van mensen om voet aandoeningen te voorkomen en te bestrijden. In zijn winkels merkte Mart Kot dat veel mensen voetpro blemen hebben, en daarom besloot hij cursussen te gaan volgen. Eerst podologie A, toen B, vervolgens kinderpodologie en tenslotte orthe- siologie. Twee jaar ging hij daar voor naar het Utrechts medisch centrum. Hij is ingeschreven bij het landelijk overkoepelend orgaan voor de podologie (stichting Loop). „Die stichting stelt eisen aan de op leiding, materiaalgebruik en appa ratuur, controleert en kent een klachtencommissie. Tevens ver zorgt Loop na- en bijscholing, waar ik graag gebruik van maak om up- to-date te blijven. Nieuwe ontwik kelingen worden gepubliceerd in het vakblad Podologica." Kot begon in de schoenenbranche bij schoenhandel Quist in Sint- 15 jaar bij Fri-d'Or in Bergen op Zoom. „Maar veel Tholenaren zul len me nog kennen van daarvoor, anderhalf jaar lang reed ik als melkboer met de SRV-wagen van Moerland." Inmiddels is hij hele maal ingevoerd in het schoenenvak en nu dus 'de voeten'. Bij Quist in Tholen deed hij de podologie een tijdje in de winkel, maar daar was onvoldoende ruimte voor onder zoek. Toen het huis van zijn buur man beschikbaar kwam, zag de Tholenaar zijn kans schoon. De bo venverdieping verhuurt hij als wo ning, maar beneden is zijn podolo giepraktijk gevestigd. Op, dinsdag en donderdag is Kot, die alleen op afspraak werkt, daar aanwezig. Zijn patiënten krijgt hij vanuit de win kel, of ze worden doorverwezen door huisarts, fysiotherapeut of pe dicure. „Dat moet nog gaan lopen, maar inmiddels zijn er brieven naar hen verstuurd." Zeventig procent van de mensen heeft problemen met de voeten. Ha mer- of klauwtenen, hallux valgus (de knook achter de grote teen), lik doorns, om eens wat te noemen. De podoloog maakt hulpstukjes en steunzolen voor in de schoenen, om de klachten te verhelpen. Ook wor den stoornissen die (nog) geen klachten veroorzaken, preventief aangepakt „Het is prettig dat ik dit werk kan combineren met mijn ei gen winkel, maar ook is de goede samenwerking met de schoenen winkel in Tholen belangrijk", ver telt Mart Kot. Hij legt uit hoe een voetonderzoek in zijn werk gaat. Eerst worden de schoenmaat en de klachten genoteerd. Vervolgens het hielbeen gemeten, voorvoet en hiel- partij getest, de stand van de knie bekeken en het beenlengteverschil gemeten. Van iedere voet worden vervolgens twee blauwdrukken ge maakt: in stand en dynamisch. „De blauwdruk is, in combinatie met de functietesten, de basis voor het pre pareren van de steunzool." In een aparte ruimte heeft Kot de materia len liggen voor het maken van steunzolen en hulpstukken. Er staat een grote schuurmachine. „Dat schuren is een nauwkeurig werk." Het is allemaal handwerk, waarbij Jolanda, de vrouw van de podo loog, assisteert. Kot geeft nog wat voorbeelden van klachten. Kinderen bijvoorbeeld die op de binnenkant van de voet lopen. Of problemen aan de plan- taire zijde (de onderkant) van de voorvoet, wat bij veel vrouwen voorkomt die op hoge hakken lo pen of hebben gelopen. Ook hiel- spoor en HPS (hielpijnsyndroom) of plantaire fasciitis zijn veelge hoorde klachten. De Tholenaar vertelt dat bij een goede schoen van belang is, dat de enkel onder steund wordt. De hiel is belangrijk, maar ook moet de schoen vast op de wreef zitten. „Gelukkig zien steeds meer mensen het belang in van goed schoeisel." Een verant woorde schoen mag dan wat duur der zijn, maar deze gaat dan ook veel langer mee en is beter voor de voet, dus voor de hele lichaams houding. De Tholenaar toont een schoen die geschikt is voor mensen met moei lijke voeten, gemaakt van rekbaar materiaal. En een kinderschoen met een zooltje erin dat aan te pas sen is. „Dat scheelt voor de men sen in de kosten." Kot heeft welis waar een praktijkruimte ingericht, maar mensen die niet in staat zijn naar zijn praktijk te komen, be zoekt hij ook aan huis. Verder zit in de prijs voor een aanpassing een controle na drie maanden begre pen. „Jammer genoeg maken de meeste mensen daar geen gebruik van." Een toenemend aantal ziekte kostenverzekeraars neemt de kos ten voor podologie op in de aanvul lende verzekering, aldus Kot. „Loop werkt er constant aan om dat aantal uit te breiden." Wie geïnteresseerd is in de podolo giepraktijk, kan er zaterdag zelf een kijkje nemen. Tussen tien en vier uur is het open huis aan de Kon. Julianastraat 9, waar een drankje en een hapje klaar staat. De commissie was vol lof over het deelplan van het preventie-activitei tenplan dat brandweercommandant J. de Feijter - met inbreng van de afde ling volkshuisvesting, milieu en bouwkundige zaken - heeft geschre ven. De verantwoordelijkheid voor dit beleidsterrein komt namelijk bij de brandweer te liggen. Die krijgt er niet alleen een derde beroepskracht bij, maar ook nog een extra tijdelijke kracht gedurende het maken van de inhaalslag. Zo'n 300 gebouwen en objecten komen voor een gebruiks vergunning in aanmerking. Bejaar den- en woonzorgcentra, scholen, kinderdagverblijven en peuterspeel zalen, sporthallen, gymzalen en zwembaden, dorps- en buurthuizen, horecagelegenheden, sportkantines en clubgebouwen, kerken, campings en jachthavens, bibliotheken en mu sea, garages en tankstations, super markten, bedrijven en opslagplaatsen van gevaarlijke stoffen. Het gaat daar bij om regels omtrent het gebruik, het maximum toe te laten aantal perso nen, toegangen en vluchtwegen, blus middelen e.d. Met de huidige bezetting duurt het tot 2015 eer de inhaalslag gemaakt is, maar dat is volgens Nuis onaccepta bel. Met de derde beroepskracht erbij (die voor de helft door de gemeente wordt betaald en voor de helft door de regionale brandweer in het kader van het project versterking brandweer) en een tijdelijke kracht voor zo'n 2,5 jaar moet het eind 2004 rond zijn. Dit jaar kunnen dan nog 100 vergunningen gerealiseerd worden, volgend jaar zo'n 130 en in 2004 de rest. De commissie toonde zich voorstan der van een stringent handhavingsbe leid. „Maar voor iedere kleinigheid een volledig nieuwe vergunning ei sen, dat gaat niet", vond M.J. Klippel (SGP). J. van den Donker (D66) stel de voor dat met een meldingsplicht af te doen. Maar de PvdA zag dat bij monde van A.P. Komaat niet zitten. „Wij willen niets gedogen. En een kleinigheid, wat is dat? Ik heb daar wat moeite mee." Er zou in ieder ge val heel goed gedefinieerd moeten worden wat er onder zo'n meldings plicht valt, aldus Klippel. Wanneer je een melding zou invoeren, moet er in ieder geval gecontroleerd worden, vond Nuis. De Feijter legde uit dat de vergunning het begrip meldingsplicht niet kent. Ze betreft ook alleen het ge bruik en veranderingen daarin meld je meestal niet. „Of het moet een heel andere functie krijgen." P. van Belzen (CU) wees een gedoog cultuur af, maar voorspelde dat er sluipwegen gezocht zullen worden. Hij informeerde verder naar de ver antwoordelijkheid wanneer openbare gebouwen bij incidentele gebeurte nissen overvol zijn, zoals een kerk. Zoiets is moeilijk, vond ook Komaat, maar hij vond het een eigen verant woordelijkheid. „De brandweer kan moeilijk aan de deur gaan staan tel len." De burgemeester zei dat het aan tal toegestane personen in de vergun ning staat en dat de aanvrager van de vergunning verantwoordelijk blijft. Hij vond ook, dat het normaal moet worden dat er naar de brandveiligheid wordt gekeken. „In verband met de viering van carnaval heb ik de brand weer opdracht gegeven om in Oud- Vossemeer de horeca te controleren en daar wordt over gepraat in het dorp." Uitgangspunt is, dat de kosten van de vergunningverlening volledig bij de aanvrager in rekening worden ge bracht. Het basisbedrag gaat 180 euro bedragen en daarop komt een toeslag gerelateerd aan het bruto vloeropper vlak van het betreffende bouwwerk (variërend van 120 tot 1410 euro). Bij wijziging van een bouwwerk gelden dezelfde tarieven en wanneer er een andere eigenaar of gebruiker komt, moet de vergunning opnieuw aange vraagd worden. Voor het plaatsen van een tent in verband met een evene ment zal ook een gebruiksvergunning nodig zijn. Daarvoor geldt een gere duceerd basistarief van 90 euro, wat eveneens gehanteerd wordt voor jachthavens, kampeerterreinen, bui tenopslag van goederen en dergelijke. De gemeenteraad is unaniem met de tarieven akkoord gegaan. De PvdA wil dat het ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis in mime mate gepresenteerd wordt aan de be volking. Fractievoorzitter M.A.J. van der Linde stelde in de gemeenteraad voor, dit aspect mee te nemen in de opdracht aan de architect. „Het wordt het huis voor de Thoolse gemeen schap." Burgemeester W. Nuis voel de er wel voor. In ieder geval zullen de bewoners van de Luchtenburgse- weg regelmatig bijgepraat worden, zei hij. Alle raadsfracties hebben in gestemd met het programma van ei sen voor het gebouw, dat aan de Luchtenburgseweg en Postweg bij Tholen moet verrijzen. D66, CU en SGP wezen daarbij nadrukkelijk op het taakstellend budget van 13,8 mil joen euro (inclusief btw en prijspeil 2004).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5