va/ m ABT deint met twee zetels mee op het landelijk leefbaar-effect Collegevorming wordt lastige puzzel 'Niet verwacht, maar toch wel stiekem op gehoopt' PvdA, WD en CDA verliezen elk 1 zetel; SGP wint er 1 Interviews voor boek over ramp in Stavenisse Optocht, foto's, kermis en maal in Scherpenisse •Ylü Donderdag 7 maart 2002 58e jaargang no. 16 100 1902 - 2002 SCHILDER XI 5 NOOM Scherpenisse tel. 0166-663804 Bouwen aan dorp van de toekomst RUNDERGEHAKT 4,- per kilo Tel. 0166-692987 „Ik vind het fantastisch. Een prachtige overwinning. Dat ze zo'n nieuwe partij als Algemeen Belang Tholen zo veel vertrouwen geven!" ABT-lijsttrekker Hans Boulog ne is in de wolken met zijn klinkende zege. Met 1486 stemmen is de nieuwe partij bijna even groot als het CDA, dat 1487 stemmen vergaarde. En groter dan de VVD, die terugviel naar 1351 stemmen. De andere par tijen schreven het succes van ABT bijna eensgezind toe aan het landelijke effect van Leefbaar Nederland en Pim Fortuyn, maar het nieuwe raadslid Leen van Doorn wil de daarvan niets weten. „Het ging puur om Thoolse pun ten. ABT heeft geprofiteerd van de stroeve gang van za ken in de afgelopen vier jaar." Verrechtsing Heftige verandering Kiezers hebben afgerekend Alleen SGP en PvdA zeker van wethouder De wethouders Heijboer en Velthuis lijken zeker van hun baan, maar wie wordt de derde wethouder of komt er mogelijk ook weer een vierde? Heijboer zegt geen rede nen te zien om af te wijken van de sinds 1971 gevolgde lijn, dat zowel SGP als PvdA deel uitmaken van het col lege van b. en w. „Ik reken erop, dat wij er in elk geval weer in komen!" Velthuis noemt de vorming van het nieuwe college 'heel lastig'. „Het wordt praten op basis van het collegeprogramma." Deze week Den Haan weer met voorkeurstemmen in raad Voor de tweede keer is Marty den Haan (PvdA) uit Sint-Anna- land met voorkeurstemmen in de Thoolse gemeenteraad geko zen. En net als vier jaar geleden gaat dat ten koste van Ellen van der Wal-Vermeulen uit Sint-Maartensdijk. „Ik had er wel stie kem op gehoopt, maar niet helemaal verwacht," zegt Den Haan. Zijn vader en oud-raadslid Adam den Haan was een van de eer sten die hem gisteravond in het gemeentehuis gelukwenste. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eandracWbe€tejil HomeDj Het ei en Sin Thool: Verschijnt Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het is de bedoeling dat jongeren uit Stavenisse (oud-)dorpsgenoten gaan interviewen die betrokken zijn ge weest bij de hulpverlening na de watersnood en bij de wederopbouw. Die twee zaken vormen het hoofd thema van een boek dat de stichting Actief Stavenisse wil uitgeven bij de herdenking in 2003. De jongeren krijgen in dat boek ook de ruimte om hun eigen ervaringen en hun beeld over dit onderwerp te ver woorden. De stichting wil graag in contact komen met mensen die di rect bij de hulpverlening of de we deropbouw (in de breedste zin van het woord) betrokken zijn geweest en over hun ervaringen (zoals het effect op hun leven en het leven in het dorp) willen vertellen. Ze krij gen hun verhalen vóór publicatie eerst te lezen. In het boek worden verder twaalf tekeningen opgeno men van kinderen van beide basis scholen in het dorp. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Flip de Rijke (tel. 0166-692385, email cn.stav400@zeelandnet.nl) of Ouke Hoedemaker (tel. 0166- 693074, email oukeh@cs.com). Daarnaast zijn bij de stichting foto's en materialen - in bruikleen - wel kom die met hulpverlening en we deropbouw te maken hebben. Deze worden gebruikt voor de herden kingstentoonstelling die in Stave nisse wordt gehouden. 'Dorp van de toekomst' is het thema waar zes Thoolse basisscholen (met 500 leerlingen) en twee uit Halste ren mee bezig zijn in het kader van het veertigjarig bestaan van zowel de Thoolse woningcorporatie Beter Wonen als de woningstichting Hal steren. De visie van de jeugd wordt gepresenteerd op het symposium dat beide stichtingen op 21 maart in Meulvliet organiseren. Basisschool Ter Tolne in Tholen wijdde dinsdag een creamiddag aan het project. „We hebben eerder al kringgesprekken met de kinderen gehouden en de videoband van de stichting over het 'droomhuis' beke ken", vertelt J. Flikweert die het project op de basisschool coördi neert. Hij noemt het opvallend dat in de mening van de kinderen het speelelement erg naar voren komt: „Speelweiden, een openluchttheater e.d. willen ze. Ze benadrukken het creatieve element meer, het econo mische aspect gaat aan hen nog he lemaal voorbij." Flikweert is te spreken over de manier waarop Be ter Wonen het project aanpakt. Er is een geldbedrag beschikbaar gesteld om materialen aan te schaffen en de stichting leverde ook drie pylonen die als basis dienen voor het 'spel van volkshuisvesting'. Op de cre amiddag gingen de leerlingen uit al le groepen aan de slag met het ma ken van huizen, reclamezuilen, maquettes, schilderijen e.d. Het dorp van de toekomst wordt gepre senteerd op een soort open dag van beide woningstichtingen, zaterdag 23 maart in Meulvliet. Een steden bouwkundige uit Tilburg maakt er ook een virtuele presentatie van. Het feestcomité 875 jaar Scherpe nisse heeft een voorlopig program ma rond. Tussen 15 en 22 juni staat het dorp bol van de festiviteiten. Dat begint op zaterdag met een his torische braderie, en van woensdag t/m zaterdag een kermis op het Pluimpotterrein. Beide zaterdagen, maandag en dinsdag is er een foto tentoonstelling in het gebouw van schuttersvereniging Cloveniersgi I - de. Er verrijst een feesttent waarin op beide zaterdagen, woensdag, donderdag en vrijdag eem program ma is gepland. Verder op de woens dag een ouderenmiddag en vrijdags een kindermiddag, terwijl die dag ook een musical van de basisschool wordt opgevoerd. Zaterdag 22 juni is een heel drukke dag, met een his torische optocht Waaraan de Thool se muziekverenigingen meewerken, demonstraties van sportverenigin gen en een Bourgondische maaltijd. Het feestcomité roept alle inwoners op om gedurende deze week in ou de kostuums gekleed te gaan. Ver der biedt het comité de mogelijk heid om een dorpsvlag te kopen. De vlag toont blauwe en witte banen, met in het midden het oude ge meentewapen van Scherpenisse. Advertentie I.M. De winnaars Boulogne, Van Doorn en Van der Spek van ABT (v.l.n.r.) terwijl er bij verliezer Westerweel (PvdA, linksachter) nog een lachje afkan. De verkiezingsavond in het gemeen- want er is een hoop werk aan de win- was verrast door de 2 zetels van ABT. „Het landelijk effect van loka le partijen als Leefbaar Nederland en Pim Fortuyn speelt dus ook op Tho len. Die proteststemmen zijn toch heel lastig te verklaren, want ABT roept wel heel veel, maar het is nog niet duidelijk waar ze naar toe willen werken. Ik weet in elk geval niet waarvoor de PvdA afgestraft is met 1 zetel." tehuis te Sint-Maartensdijk verliep extra spannend voor D66-raadslid Jaap van den Donker, die met een restzetel zijn plaats behield. Maar daarover bestond lang onduidelijk heid. En sommigen bleven twijfelen over de juiste interpretatie van de Kieswet, maar hoofd verkiezingen Leen den Braber en burgemeester Nuis verzekerden dat het allemaal klopte. D66 kreeg een restzetel voor het grootste gemiddelde. De andere twee restzetels gingen naar de SGP en de PvdA, die met respectievelijk 6 en 4 zetels de grootsten zijn geble ven. De kiesdeler was 619 en D66 behaalde 554 stemmen. Behalve de democraten bleef ook de Christenu nie als enige stabiel met 2 zetels. „De kiezer heeft gesproken en ik stel vast dat er een niet onaanzienlijke verschuiving heeft plaatsgevonden", zei burgemeester Nuis. „Sommigen zullen teleurgesteld zijn, maar ook dat hoort bij het levèn van een politi cus. Hopelijk herwint u zich snel, kei." De SGP keerde met 6 zetels terug op het niveau van 1994. „Er gaat niets buiten Gods voorzienigheid om, maar mensen zijn'een middel ge weest", zo verklaarde Karei Heij boer de overwinning. „De kiezer heeft het gemiddelde beleid van ons beloond en gaat niet af op incidenten als de drempels in Poortvliet, hoewel dat geen persoonlijk, maar een colle- gebeleid was. De SGP heeft het goed gedaan in het college, zonder overi gens enige verheffing boven een an der." Heijboer was de enige die de overwinning van ABT 'onverklaar baar' noemde. „Maar de 2 zetels zijn een gegeven. En ik ben ervan over tuigd dat wij er geen last van hebben gehad." Zijn PvdA-collega Marianne Velt huis had dat duidelijk wel. Zij sprak over een 'heftige verandering' en VVD-voorzitter Hans van Gorsel was nog het meest bitter in zijn com mentaar, nadat hij zijn vrouw Marian troostend had omarmd omdat ze door het verlies van 1 buiten de boot was gevallen. „Onvoorstelbaar. Dit is niet normaal meer zo'n verrecht sing." De liberaal rekende daarbij de 2 zetels van ABT duidelijk tot rechts, hoewel Boulogne en Van Doorn zelf aangaven een progressievere koers met Tholen te willen varen. Van Gor sel gelooft er niets van. „Het is totaal onduidelijk wat ABT wil. Ik gun ze die 2 zetels van harte. De kiezer heeft gesproken en de strijd is gestre den, maar ik ben benieuwd wat ze van hun voornemens gaan waarma ken. Wij zullen ook wel iets fout ge daan hebben, maar met 1 zetel ver lies voor zowel de PvdA als de VVD zet je de vooruitgang op Tholen toch stop en dat is jammer. Over vier jaar moeten we dat zien te repareren", al dus Hans van Gorsel. Veel positiever was Paul van Belzen van de ChristenUnie. „We zijn tevre den mensen, want onze tweede zetel is nu geen restzetel meer, maar een volle zetel. We zijn ook in stemmen- aantal gestegen. Andere partijen zie je afkalven en bij een lagere opkomst hebben wij nog bijna 100 stemmen meer, dus de groei is er beslist niet uit." Van Belzen schrijft het succes van ABT toe aan onvrede over de toestand op het platteland. „Als be stuurder kun je dat moeilijk weg poetsen. Het lijkt me voor ABT ver draaid lastig om waar te maken wat ze de kiezers beloofd hebben." Jaap van den Donker behoudt zijn ei gen plekje in de raadzaal. „Aan de ene kant ben ik daar blij mee, maar ik ben ook heel erg teleurgesteld dat er ook kiezers uit 1998 zijn die D66 verlaten hebben. Gelukkig hebben nieuwe kiezers wel gewaardeerd wat ik vier jaar lang in de gemeenteraad heb gedaan." Van den Donker had het verstandiger gevonden dat er lijstverbindingen waren aangegaan. Wat D66 betreft met de VVD en ABT, maar volgens Van den Donker wilden die twee partijen dat niet. Hij schrijft het succes van de nieuwe lo kale partij toe aan de landelijke trend. „Maar ik geloof niet dat er meerwaarde uit komt." CDA-wethouder Wim van Kempen had dezelfde gevoelens als Van den Donker. „Vier jaar bestuurlijk je best doen, wordt anders gewaardeerd dan ik verwacht had. Voor een deel zijn we de dupe geworden van ABT en we zijn ook iets verloren aan de ChristenUnie." ZIE VERDER PAGINA 3 „Met vier partijen die 2 zetels heb ben, wordt het een moeilijke klus. Ga daar maar eens chocola van ma ken", zegt de liberale leider Raven- steijn. „Deze verkiezingsuitslag is in elk geval niet goed voor de VVD. De basis voor voortzetting van het wethouderschap is wankel gewor den, maar ik hoop door te kunnen gaan. De huidige coalitie heeft nog steeds een meerderheid. We moeten echter eerst een beleidsprogramma maken en dan wordt het een kwestie van onderhandelen. De kiezer wenste een ander geluid, maar het is er niet gemakkelijker op geworden en de SGP is met 6 zetels wel heel erg groot", stelt Ravensteijn vast. Is de VVD van de derde naar de vijfde partij geduikeld, CDA-leider Van Kempen is van 4 naar 3 geste gen en hij denkt aanspraak op een wethouderszetel te kunnen maken. Ten opzichte van het bijna even gro te ABT laat hij de ervaring een rol spelen. „Het is toch een goede ge woonte om eerst raadslid te zijn voordat je wethouder wordt. Dat de SGP en de PvdA een wethouder le veren is evenmin onlogisch, maar we moeten er eerst een nachtje over slapen om te bekijken wat ons in houdelijk op een aantal programma punten bindt." De ChristenUnie doet ook mee voor een wethouderszetel. „Wij zeggen nergens nee tegen", laat Van Belzen weten. „De collegevorming zal met 2 grote partijen en vier die 2 zetels hebben, problematisch worden, maar wij willen beslist geen 4 wet houders.' Volgens zijn collega Arie Piet is de positie van de CU ver sterkt. „We zijn niet meer de klein ste, want er zijn nu vier partijen met 2 zetels." Van den Donker blijft de kleinste en hij voorspelt dat de bestuurbaarheid van Tholen geringer wordt. „De SGP is oppermachtig en het wordt een hele puzzel om het college in te vullen." Heijboer leidt vanavond al de eerste bespreking, maar de wethouders worden pas gekozen als het college programma rond is. „We gaan in collegiaal overleg de onderhande lingen in. Eerst moet het program ma rond zijn en dan komen de pop petjes pas. De burgemeester kan geen politiek verantwoordelijke portefeuilles krijgen, dat staat vast. Maar verder doe ik absoluut geen uitspraak over het aantal wethou ders." ABT-raadslid Van Doorn vindt al leen het programma belangrijk. „Wij zijn voor alles in, dus ook voor het wethouderschap als dat een po sitief effect heeft. Maar ik vind het al een geruststelling dat wij als nieuwelingen met zijn tweeën geko zen zijn in de raad. Het collegepro gramma is belangrijk. Dat moet met inspraak van alle partijen vastge steld worden." Boulogne denkt aan een 'hele brede coalitie.' „Maar we moeten ook geen dichtgetimmerd regeerak koord krijgen. We gaan eerst lekker rond de tafel zitten en daarbij moe ten er ook punten van ABT gehono reerd worden. De collegevorming is er door deze verkiezingsuitslag niet gemakkelijker op geworden." De SGP steeg gisteren van 5 naar 6 zetels, de PvdA daalde van 5 naar 4. VVD en CDA liepen allebei terug van 3 naar 2. De ChristenUnie bleef stabiel met 2, evenals D66 met 1 ze tel. ABT was de sterke binnenko mer met 2 zetels. Bij een kiesdeler van 619 18/19 ging de eerste restze tel naar de PvdA, de tweede naar D66 en de derde en laatste naar de SGP. In 1998 gingen de restzetels achtereenvolgens naar de SGP, Pv dA, RPF/GPV en CDA. De huidige wethouders Heijboer (SGP), Velthuis (PvdA) en Van Kempen (CDA) gisteravond bij het luisteren naar de slottoespraak van burgemeester Nuis. Gaan deze drie het nieuwe college vormen, of mag WD-collega Ravensteijn ook weer vier jaar bijtekenen? Wim Otterman nieuwe directeur van bibliotheek Dj's Yen en Erik willen vooral geen gewone uitgaansavond organiseren 'Schaatsers, renners en cou reurs zijn veel meer gewone mensen dan voetballers' EN VERDER... Speelmansplaten geschikt voor watersport en groepsactiviteit Brand vernielt caravan in Sint-Maartensdijk Mart Kot begint eigen podologiepraktijk in Tholen Jubilarisuitkering FNV Bondgenoten omlaag door financieel tekort Eerste titel in twintig jaar voor korfballers Emergo ZEGGEN EN DOEN ZUN TWEE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De 47-jarige Den Haan stond nummer vijf op de lijst en kreeg 229 stemmen. Van der Wal stond als nummer vier en kwam niet verder dan 33 stemmen, een enorm verschil. Den Haan haalde zelfs veel meer stemmen dan de nummer drie op de PvdA-lijst, Luuk Blom uit Sint-Annaland die niet verder kwam dan 134 stemmen. „Het is toch weer vervelend voor Ellen dat ik haar versla. Zeker nu je ziet dat er maar één vrouw in de raad is gekozen. Dat vind ik triest. Dat is echt niet meer van deze tijd." Vier jaar geleden kreeg de machinaal houtbewerker/voorman in de timmerfa briek De Pluumpot in Sint-Maartensdijk 170 stemmen. Nu aanzienlijk meer. Den Haan zegt niet echt een verklaring te hebben voor zijn polulariteit onder de kiezers. „Ik heb niet gelobbyd of zo." Wel is hij actief als vakbondsman voor de FNV, maar hij probeert de bond en de partij gescheiden te houden, zegt hij. Toch speelt zijn werk als FNV-belastingconsulent en instructeur voor de bond wel de gelijk in zijn voordeel, denkt hij. Jaarlijks zijn er zittingen ('invulavonden') voor de leden in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. Den Haan schrijft de leden aan, zegt waar ze zich moeten melden en helpt bij het invullen van de formulieren. „Dat zijn toch zo'n 425 leden die gebruik maken van de belastingservice. Die kennen mij allemaal." Den Haan gaat zijn tweede raadsperiode in. Hij heeft er wel even rekening mee gehouden dat hij niet zou worden gekozen. „Dan zou ik eindelijk de kamer van mijn zoon Jeroen af kunnen maken. Die zal de vlag uithangen als ik zou stoppen, zegt hij. Het raadswerk kost veel tijd. Het gezin lijdt er wel onder. En je ziet toch verschil lende mensen afhaken." (het is overigens dezelfde Jeroen die zijn vader bij de school- verkiezingen op het Schelde college aan een eclatante overwinning hielp). Zie verder pagina 3, derde kolom. Vader en zoon Den Haan genieten van het succes van de prolongatie van het raadslidmaatschap.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1