Raad wil slagvaardiger beleid voor de Thoolse detailhandel Platform grijpt in bij kinderboerderij Uit varen in de Droomboot Stem natuur in het waterschapsbestuur op 6 maart! Handtekeningenactie voor eigen ruimte Marokkanen Elk mens telt lijst 4 AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Volgende week komt krant later 239 kiezers meer en vier restzetels Donderdag 28 februari 2002 58e jaargang no. 15 Marianne Velthuis PvdA Nr 1 Lijst 2 Combinatie Aldi en Boerenbond versterking voor Sint-Maartensdijk De gemeente moet snel en daadkrachtig het beleid voor de Thoolse detailhandel ter hand nemen. En haast maken met het aanpakken van bestaande knelpunten zoals parkeer problemen. Ook zou de gemeente rond de tafel moeten gaan met de middenstand en de familie Schot-Oudesluys om in Sint-Maartensdijk een Aldi/Boerenbondwinkel te kunnen vestigen. De middenstandsfederatie is voor de komst van de Duitse winkeldiscount, maar de midden standvereniging Smalstad wil de keten niet aan de Sport- laan. Aan de parkeerproblemen in Tholen rond de Cl00 lijkt voorlopig nog geen einde te komen. Kandidaten namens de natuur- en milieuorganisaties in T district Tholen/St.Philipsland Goedkope melk "Inbreng van Nederlanders is nodig De Marokkaanse gemeenschap in Tholen-stad is bezig met een handtekeningenactie om op die manier steun te ver werven voor een eigen ontmoetingsruimte. In die ruimte willen de Marokkanen ook kunnen bidden. Op dit moment zijn ongeveer 30 handtekeningen opgehaald. Volgens woordvoerder K. Eljilali is het echter belangrijker dat de Tholenaren van Marokkaanse origine zich eerst goed orga niseren. Alleen op die manier kan de gemeenschap funge ren als een betrouwbare gesprekspartner van de gemeente. „We zijn nu nog te zeer onderling verdeeld." Zorg om dieren van 't Lamsoortje Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl «dge rt@eendrachtbode.nl ndrachtbode.nl (er wtcyceèiidrachtbode.nl voor de streek Tholen iarin opgenomen de het Advertentieblad. nderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In verband met de verkiezingen komt de Eendrachtbode donderdag 7 maart later uit. De stembussen sluiten woensdag een uur later, maar de redactie wil toch de uitsla gen en commentaren van zowel de gemeenteraads- als de waterschaps verkiezingen zoals gebruikelijk pu bliceren in de krant van de volgende dag. De bezorgers kunnen dus pas later op pad dan anders. Houdt u daar rekening mee. Er zijn 239 kiesgerechtigden meer dan in 1998 voor de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart. Het aantal nieuwe stemmers is echter veel gro ter want naast de nieuwe lichting achttienjarigen van de afgelopen vier jaar, brengen ook mensen die van buiten Tholen kwamen voor het eerst hun stem uit voor hun gemeenteraad. In Oud-Vossemeer zijn er 68 kiesge rechtigden meer dan in 1998 en in Scherpenisse 51De grootste woon kern Tholen blijft daarbij achter met 45. Maar Sint-Annaland heeft als enig dorp minder stemmers dan vier jaar geleden: -7. Nu 6 maart dichterbij komt, neemt de spanning toe. Behouden SGP, Pv dA, CDA en Christenunie hun rest zetels? De SGP zakte in 1998 terug van 6 naar 5 zetels, maar pakte met het grootste overschot de eerste rest zetel. De PvdA handhaafde zich dankzij de tweede restzetel op 5. De CU (toen nog RPF/GPV) verdubbel de met de derde restzetel van 1 naar 2. En het CDA bleef op peil (3 ze tels) dankzij de vierde en laatste rest zetel. Met 3 volle zetels lijkt de VVD tegen een stootje te kunnen, evenals D66 dat vier jaar geleden één volle zetel haalde. Maar elke verkiezing is weer anders: zeven vertrouwde ge zichten verdwijnen en ABT dingt als nieuwe lokale partij mee naar de kie zersgunst. Mogelijk dat de inwoners de vernieuwing toejuichen en nu wel de man of vrouw van hun gading in de gemeenteraad kunnen krijgen. Of ze blijven hun partij van 1998 trouw. Er is keuze uit 124 kandidaten van 7 verschillende partijen. Zie pagina 5 en 7 voor meer verkie- zingsnieuws. Paasdijkweg dicht. Voor motor voertuigen is woensdag 13 maart de Paasdijkweg in Poortvliet afgesloten vanaf de Molenstraat richting Sint- Annaland. Deze dag worden de dy namische drempels uit het wegdek gehaald. Advertentie I.M. Op de publieke tribune en zelfs aan de perstafel volgen ondernemers uit de diverse woonkernen het debat over het detailhandelsbeleid. Dat bleek dinsdagavond in de com missie gemeentelijke ontwikkeling. De raadsfracties werd gevraagd om het rapport met aanbevelingen van het midden- en kleinbedrijf en de studie Houdt Tholen Vitaal van de stuurgroep 2005 te gebruiken voor het gemeentelijke detailhandelsbe leid. De commissie en de middenstands federatie Tholen omarmden het voorstel, maar drongen er bij het college op aan om haast te maken met de aanbevelingen. Zoals het ver sterken van de detailhandel in Tho len, Sint-Maartensdijk en Sint-An naland en het behoud van bestaande winkels in de kleinere woonkernen. Het concentreren van winkels in winkelgebieden door ruimte aan te wijzen in de komplannen en het sti muleren van herhuisvesting. Het spelen van een actieve rol bij het aanpakken van verkeers- en parkeer problemen. Het zoeken naar moge lijkheden voor moderne servicepun ten. Op te treden als subsidieaanvrager of financier. Het vormen van één loket bij de ge meente voor de ondernemers. Het regelmatig overleggen met de mid denstandsfederatie en de afzonder lijk verenigingen. En personeel be schikbaar te stellen om het beleid uit te voeren. Namens de middenstandsfederatie zei voorzitter C. van Koeveringe dat er keuzen gemaakt moeten worden om de voorzieningen op peil te hou den of te versterken. En dat het niet mogelijk is om het elke middenstan der naar de zin te maken. De federa tie onderstreept het belang van het concentreren van winkels, maar wil dat de parkeerproblemen in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk snel worden aangepakt. Een dis countwinkel op Tholen is volgens de federatie gewenst. „Nu gaan de mensen er de brug voor over. Dan is het beter om er een hier te hebben." De middenstandsvereniging Smal stad is niet tegen de komst van Aldi naar Sint-Maartensdijk, maar is het niet eens met de voorgestelde plek aan de Sportlaan, zo zei Van Koeve ringe op een vraag van A.L. Piet (Christenunie). Volgens adviseur G. Krols van de fouragehandel Schot-Oudesluijs is de Sportlaan wel degelijk geschikt. Matjo van Liere Categorie: ingezetenen Paul van der Wal Categorie: gebouwd Advertentie I.M. Overigens wil mevrouw Schot de grond en de bestaande loods verhu ren (Aldi koopt geen winkelpanden) en niet verkopen, zoals vorige week in deze krant stond. Voor de ver bouw van de loods heeft ze een ver gunning van de gemeente gekregen voor het aanbrengen van automati sche deuren en andere ramen. Dit is echter volgens haar als fouragehan del gevraagd en niet als winkelpand. De zaak ligt bij de rechter omdat het college geen toestemming verleent voor de vestiging van Aldi aan de Sportlaan. Volgens Krols wordt met de vesti ging van een Aldi en Boerenbond winkel de winkelstructuur in het dorp zelfs versterkt. En de winkel combinatie past juist niet in het cen trum gezien de aanvoerwegen voor goederen en de parkeermogelijkhe- den voor klanten. „Bij zo'n vesti ging is er behoefte aan een snelle af wikkeling van het verkeer. Tijdens de wekelijkse reclame-aanbieding vindt er een toestroom van consu menten plaats. Ze kopen snel goed kope melk, conserven of een p.c. in en zijn weer weg. De formule trekt klanten aan. Ook uit Tholen. Het zal zeker geen schade berokkenen aan de bestaande winkels. Ook niet aan die in Stavenisse of Sint-Annaland. De burger is erbij gebaat." Krols zei dat het plan al vijfjaar gele den is ingediend en dat hij niet be grijpt waarom er niet eerder over is beslist door de raad. „Waar ligt de weerstand?" J. van den Donker (D66) zei dat hij niet op de hoogte was van het plan en vroeg waarom Krols een en ander niet heeft doorgesproken met de middenstandsfederatie. ZIE VERDER PAGINA 13 Eljilali was in het verleden al nauw betrokken bij de toenmalige Marok kaanse vereniging. In de loop der tijd is de vereniging geruisloos opgehou den te bestaan. Onlangs werd Eljilali weer door de gemeente benaderd met de vraag om de vereniging opnieuw op te starten. Eljilali heeft de boot af gehouden, vanwege drukke werk zaamheden en zijn nevenactiviteit als zaalvoetbalscheidsrechter. De Thool se fluitist behoort tot de top in Neder land en wordt ook regelmatig afge vaardigd naar buitenlandse wedstrij den. Wel heeft Eljilali zich bereid ver klaard om een adviserende rol te spe len. Om de Marokkaanse vereniging nieuw leven in te blazen is vooral Ne derlandse inbreng nodig, zegt Eljilali. „Nederlanders weten hoe je een ver eniging moet laten draaien. Zij kun nen organiseren. Veel Marokkanen, met name jongeren, hebben daar moeite mee. Ze realiseren zich niet dat een vereniging oprichten ook in houdt dat je contributie moet betalen en dat je medeverantwoordelijkheid draagt. Er wordt vanuit de Marok kaanse gemeenschap veel geroepen, maar weinig gedaan. Dat is jammer, want de gemeente staat heel positief tegenover onze vragen." De aanvraag voor een eigen ontmoe tingsruimte leeft al jaren binnen de Marokkanen in Tholen. Vooral de jongeren hebben er in het verleden op aangedrongen. De jongerensoos Thjos was even in beeld als mogelijke ruimte. Uiteindelijk ging ook dat ini tiatief niet door. Volgens Eljiali is de jeugdsoos niet de aangewezen plaats. De huidige handtekeningenactie is gericht op een ontmoetingsruimte voor alle leeftijden, jong en oud. „Een zaal in Meulvliet een aantal uren ter beschikking stellen zou prima zijn. Een heel andere ruimte mag ook." Eljilali benadrukt dat een dergelijke ontmoetingsruimte ook open moet staan voor Nederlanders.Juist in de ze tijd moeten wij ons niet isoleren, maar de dialoog aangaan. Alleen op die manier kun je integratie bevorde ren." Het platform leefbaar platteland Tholen gaat proberen alles bij kinder boerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk in goede banen te leiden. De stichting Kinderboerderij en Heemtuin verkeert in financiële nood en kent ook organisatorische problemen. Er wordt gewerkt aan een plan van aanpak met een nieuwe structuur rond de verschillende stich tingen die bij het project betrokken zijn. Alles met het oogmerk om de zaak weer levensvatbaar te maken. Dat staat in een brief die maandag in de raadzaal op de tafels van de raadsleden lag. Het platform - destijds de initiatief nemer voor de kinderboerderij - heeft een nieuwe structuur voor ogen. Daarin komt er een overkoepe lende stichting Scaldis Naturalis (nu is die stichting verantwoordelijk voor het multi-functionele gebouw op het terrein), met eronder de stich ting Kinderboerderij en Heemtuin. Het bestuur van het platform zal tij delijk in het bestuur van Scaldis Na turalis zitting nemen, aangevuld met één bestuurder van zowel de kinder boerderij als de stichting Milieu-edu catief centrum. Het bestuur van de kinderboerderij is na een gesprek ak koord gegaan met deze nieuwe op zet. Het platform zal de kinderboer derij helpen met het maken van een plan van aanpak en zonodig ook fi nancieel bijspringen. Zolang niet alle informatie op een rijtje staat, zal de gemeente niet om een financiële bij drage gevraagd worden. Op de kinderboerderij in de Muije- polder lopen zo'n zestig dieren. De verzorging daarvan gebeurde tot eind vorig jaar door cliënten van Het Gors, in een dagbestedingsproject. De organisatie is echter uit het be stuur van de kinderboerderij gestapt omdat ze te weinig cliënten had om de activiteit te kunnen vervolgen. De kortgeleden in Oud-Vossemeer met een dagactiviteitencentrum begon nen reformatorische stichting de Schutse wil dat werk wel oppakken, maar heeft momenteel onvoldoende mensen daarvoor. Zodoende zijn momenteel vrijwilligers ingescha keld om voor de dieren te zorgen. Het gevolg is wel dat er nu geen huurinkomsten zijn van het multi functionele gebouw. In de gemeenteraad toonde A.R Kor- naat (PvdA) zich bezorgd over het lot van de dieren. „De financieel zor gelijke situatie is een uitermate ern stige zaak. Voorkom dierenleed of dat dieren afgevoerd moeten wor den." Kornaat vond een interventie van de gemeente nodig. Hij wilde weten in hoeverre wethouder Raven- steijn inzicht heeft in de stand van zaken. Deze sprak vier weken gele den nog met het bestuur, zei hij. „De knelpunten zijn me bekend en we houden de vinger aan de pols." Hij toonde zich bereid om de mensen van de kinderboerderij op korte ter mijn opnieuw voor een gesprek uit te nodigen. „Maar mij is verzekerd dat met betrekking tot de dieren voor dit jaar alles geregeld is." Dat laatste zei de wethouder ook in de richting van burgemeester W. Nuis, die eventueel over dat onderdeel tussentijds ophel dering zou willen vragen. Politiek is het verlengde van vakbondswerk, zegt Hans Boulogne van ABT Prof. Van der Zwan vindt afstoten archief tekenend voor teloorgang bestuur Wim Brevet neemt met een koninklijk lintje afscheid van De Rieburch EN VERDER... Waterschap wil naast boeren ook interesse wekken van andere inwoners Brandweer gaat alleen naar Zeeland als de aanrijtijden gegarandeerd zijn Jongerenkoor Hananja presenteert eerste eigen cd Smerdiek pakt periodetitel na benauwde zege op dapper Stavenisse MAAK ERNST MET AL DIE SCHONE WOORDEN: HET PARADIJS ZAL OP DE AARDE ZIJN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Onze bouwstenen voor wonen, voor zorg, voor werk, voor welzijn liggen klaar. Daar mee wil het CDA aan de slag. Helpt u mee? Geef dan uw stem aan lijst 4. CDA: Sterk in Tholen, omdat elk mens telt." Jaap Bout Kernen moeten leefbaar gehouden worden. Voorzieningen in de ker nen in stand houden. In het ruimte lijk beleid een goede afstemming tussen de kernen. Aandacht voor de vrijwilligers. Vrijwilligers zijn van groot belang voor de samenleving op vele terreinen. Stimulering van dit werk moet. Daarbij rekening houden met de wensen van die vrijwilligers. Verenigingsleven is een voorwaarde voor een gezonde Thoolse samenle ving. De zorg voor een goede accommo- datie is ook mijn zorg. Rina Ligtendag 6 Koos Bij[ Website: www.home.zonnet.nl/cda-tholen E-mail: fractie@cda-tholen.etrade.nl Advertentie Lr?.* De 27 kleuters van de combinatiegroep 1/2 van de Ku bus, de onderbouw van de openbare basisschool de Rie burch in Sint-Maartensdijk namen maandag als matro zen bezit van de Droomboot. Die werd officieel gedoopt door de maker, vader Jaap Geuze. Hij mocht een fles, gemaakt van suikergoed, stuk gooien op de boeg van het schip. De grote boot staat in het lokaal van juffrouw Janny Pruissen. Hij staat stevig op palen zodat de poppenhoek eronder past en er geen ruimte verloren is gegaan. Integendeel, de kinde ren hebben er nu een verdieping in het lokaal bijgekregen. Annelore Stapel bedacht de naam van de boot: Droomboot. Geuze maakte al eerder twee boten voor de kleuters in de andere lokalen. Hij wilde nu een ander type boot maken. In spiratie voor deze deed hij op tijdens een bezoek aan Bob- bejaanland in België. Hij zaagde thuis in de hal van zijn bedrijf alles op maat, boorde gaatjes in de houten delen en schroefde de onderde len aan elkaar vast. Toen werd alles weer losgehaald en gin gen de losse delen naar school waar een aantal ouders de kwast pakten om de boot te verven. Dat moest twee keer. Maar ook de tafel, de stoeltjes, de verkleedkist en het pop- penbed onder de boot werden in passende tinten geschil derd. En omdat het een beetje donker was onder de boot, kwamen er lichtjes aan de bodem te hangen. „We zijn verschrikkelijk blij dat we zo'n mooie boot heb ben," zei juf Janny. Met de kinderen zong ze vele malen Be rend Botje en samen aten ze taart. Voor de verfmamma's en pappa's was er een 'gouden' penseel en een 'gouden' pot lood. Ook de maker kreeg natuurlijk een presentje. De kinderen uit groep 1/2 van juffrouw Janny Pruissen nemen als matrozen bezit van de droomboot in van de Kubus. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1