Open dag voor werken in zorg Eerste eigen cd van Hananja Historie vastgelegd familie Reijngoudt Flexexpress Tholen sponsort toekomst AVC Januarimaand is weinig winter Ouders Schelde college bespreken gedragsregels Emergo is bijna kampioen Zeven generaties in zelfde huis in Sint-Philipsland Tamelijk warmzonnig en nat Donderdag 28 februari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 In Lievensberg, Lindenburgh en St. Elisabeth Stimuclowns Opgesteld om klachten te voorkomen Oudercommissie Het jongerenkoor Hananja heeft zaterdagavond in de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen haar cd De fris se waterstromen, gepresenteerd. Het is de eerste eigen compact disc van het koor dat eerder al medewerking verleende aan opnamen voor andere cd's. Tussen de 300 en 400 belangstellenden kwamen luisteren naar het mu ziekprogramma dat naast zang ook instrumentele hoog tepunten kende. Annette Sekrève Wordt juli de midzomermaand genoemd, januari is de midwintermaand. Dat betekent dat half deze maand de winter voor de helft voorbij is. De gemiddelde tempera tuur afgelopen januari was 4,4 graden en dat is een stuk warmer dan normaal (3,2). Wél was januari een natte maand, met 77,4 mm neerslag tegen 60 mm gebruikelijk. Toch liet ook de zon zich vaak zien, 78 uren terwijl 50 uren gebruikelijk is. De wind speelde soms flink op, met name in de laatste tien dagen van januari. Regen en wind Toptemperaturen Januari Ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom zet zaterdag de deuren open in het kader van de landelijke open dag van de zorg. Ook in het ver pleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen en het zorgcentrum Sint Eli sabeth in Halsteren kan op deze dag een kijkje worden genomen, even als in het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust. Dissen tien en drie uur is iedereen welkom. De bedoeling van de open dag is, mensen te interesse ren voor een baan in de zorg. In het Bergse ziekenhuis staat de di versiteit aan beroepen en functies centraal. Begeleid door een gids kan .een rondgang gemaakt worden langs diverse afdelingen. De aftrap wordt om tien uur gegeven in de polikliniek, waar algemeen directeur Van den Ak ker en wethouder Vermeulen een praatje houden. In de hal van de poli kliniek zijn scholen en opleidingscen tra aanwezig met informatiestands. Verder is dit het vertrekpunt voor rondleidingen in groepjes. Naar keuze kan men naar de volgende afdel'ngen: radiologie, functie-afdeling, klinisch chemisch hematologisch laboratori um, pathologisch cytologisch labora torium, apotheek, revalidatie en de nieuwe verpleegafdeling F6. De verpleegafdeling is nog nét niet in gebruik genomen voor patiënten en wordt zaterdag gebruikt om informa tie te verstrekken over beroepen en functies in Lievensberg. Onder meer kan een praatje gemaakt worden met medewerkers van de voedingsdienst, logistieke dienst, onderhoudsdienst, schoonmaakdienst, medische elektro nica, psychiatrische afdeling, geriatri sche afdeling, dagbehandeling, ortho pedie, intensive care, kinder- en kraamafdeling. Een kamer wordt in gericht als operatiekamer, waar de praktijk in een rollenspel wordt uitge beeld. Ook is er de gelegenheid om gerichte vragen te stellen over de af delingen die net zijn bezocht. Van de stichting Savelanden doen on der meer De Lindenburgh en Sint Eli sabeth mee aan de open dag. In het Steenbergse verpleeghuis is er een rondleiding met uitleg over dagbe handeling en dagverzorging. Mensen die van deze zorg gebruik maken, zijn aanwezig om over hun ervaringen te vertellen. Verder kan een kijkje geno men worden in de ruimte van de ergo- en fysiotherapie, bezoekers kunnen actief meedoen aan computertesten logopedie en psychologische testen, en zelf ervaren hoe het is om in een elektrische rolstoel te rijden. Bij het zorgcentrum in Halsteren laten praktijkcoördinatoren en leerlingen zien hoe het 'skills-lab' werkt. Dit is een praktijkruimte waar leerlingen hun vaardigheden onder begeleiding kunnen oefenen. Ook is er aandacht voor de zorg bij mensen thuis, dus buiten de zorginstelling (extramu- reel). Een creatieve bewoner houdt een schilderijenexpositie, een andere draagt gedichten voor en een derde verzorgt een muzikaal optreden. Ook de kruiszorgwinkel en het gecoördi neerd ouderenwerk zijn aanwezig om informatie te verschaffen. In beide instellingen zijn rondleidin gen en videopresentaties gepland, ter wijl ook vrijwilligers aanwezig zijn om te vertellen over het werk dat ze doen. De Stimuclowns van Savelan den doen de tehuizen aan; zij zijn op een vrolijke en luchtige wijze betrok ken bij het aanmoedigen en prikkelen van psycho-geriatrische (oudere de menterende) bewoners. In gebouw de Sprenge op het terrein van Vrederust geeft de geestelijke ge zondheidszorg Westelijk Noord-Bra bant informatie over werk en oplei dingen. Er zijn demonstraties over 'onderhandelen met de cliënt, resulta ten van werkervaringsprojecten wor den getoond. Ook zijn er informatie stands van het Zoomvlietcollege en de Hogeschool Brabant. De open dag van de zorg is onderdeel van de campagne "De zorg, het echte werk', die in 1999 is opgezet om te werken aan de beeldvorming van de sector. Dat was nodig gezien de vele vacatures. De campagne moet laten zien dat er in de zorg mooi, leuk en belangrijk werk is, met veel mogelijk heden voor ontplooiing en goede toe komstperspectieven. Het Schelde college in Sint-Maartensdijk heeft maandag tijdens de ou deravond elf gedragsregels besproken waar iedereen in de school zich aan zou moeten houden. In grote lijnen konden de 36 aanwezige ouders zich vinden in de regels die zijn opgesteld over misbruik van macht, sexuele intimidatie en discriminatie. Maar ook over het dragen van kle ding, het schoonhouden van de school en grof taalgebruik. De regels zijn niet nieuw, maar staan keld en wordt er aangifte gedaan. nu op papier. De school volgt daar mee de landelijke trend om dergelij ke zaken zwart op wit te hebben. Het wordt van belang als er iemand een klacht indient over bijvoorbeeld sexuele intimidatie. Dan vraagt de inspectie of justitie ernaar. De gedragsregels zijn bedoeld om klachten te voorkomen. En om een klimaat te scheppen waarin leerlin gen en leerkrachten elkaar op die omgangsvormen en regels kunnen aanspreken. Als er klachten zijn dan zijn er op het Schelde college twee docenten die als vertrouwenspersoon optreden. Leerlingen kunnen bij hen terecht als ze zich bedreigd, sexueel geïntimi deerd of gediscrimineerd voelen. De vertrouwenspersonen mevr. L. van der Graaf (lichamelijke oefening) en T. Hettema (Nederlands) stelden zich aan de ouders voor en legden uit wat hun functie is. Ze zijn het eerste aanpreekpunt voor leerlingen die vinden dat ze bevoorbeeld lastig worden gevallen. Ze zorgen voor de eerste opvang en kunnen contact op nemen met de ouders van de leer ling. Of ze wijzen de leerling door naar het sociaal medisch team op school of naar de externe vertrou wenspersoon van de GGD West-Bra bant. Namens de GGD vertelde mevrouw M. Klasen over haar rol en wat er ge daan kan worden met een klacht. Ze begeleidt de vertrouwenspersonen of contactpersonen op de scholen uit het werkgebied van de GGD. Zij raadde aan eerst contact te zoeken met de contactpersonen op school zelf. Maar men kan ook direct naar de GGD bellen. Dan zal bekeken worden of er kan worden bemiddeld. Is er echter duidelijk een strafbaar feit begaan (aanranding of verkrach ting), dan wordt de politie ingescha- Gaat het echter over andere klachten dan sexuele intimidatie, dan is het volgens Klasen verstandig van de ouder om samen met zoon of dochter direct contact te zoeken met betrok kenen om te kijken wat er aan te doen valt. Bij pesten bijvoorbeeld. Komt men er niet uit dan kan via de contactpersoon of het medisch team de zaak worden opgepakt. Lukt dat ook niet dan kan men naar de direc tie stappen, dan naar het bestuur of naar de klachtencommissie. „Veel van dit soort klachten berust op on begrip waardoor dingen uit hun ver band worden gerukt. Het indienen van een klacht is ook veel zwaarder en vaak niet zo prettig." Een van de regels is om op school gepast kleding te dragen. Een van de ouders klonk dat wel erg ouderwets in de oren. Volgens Hettema bestaat er ook geen eensluidende mening over, maar is het wel belangrijk dat er over gepraat wordt. Het schoon en netjes houden van de school werd als vanzelfsprekend gezien, maar daar dient ook de omgeving van de school bij betrokken te worden. In de oudercommissie van 7 perso nen, waren 4 leden aftredend: me vrouw R.G. Hage uit Poortvliet, J.M. van Dijke uit Scherpenisse, mevr. J.S. Rijnberg uit Sint-Anna- land en mevr. J.C. Lindhout uit Sta- venisse. Alleen mevrouw Hage was aanwezig, de overigen waren ver hinderd. Voor de vacatures hadden zich vier ouders kandidaat gesteld. Allen wer den benoemd: mevr. A.A.B. van de Velde uit Poortvliet, P.C. Anthonisse uit Scherpenisse, mevr. K.A.van de Repe uit Sint-Annaland en mevr. A.J. Klootwijk uit Stavenisse. Emergo is slechts één punt verwijderd van het kampioenschap in de klasse R5d van de zaalcompetitie. In Klundert speelt Emergo zaterdag om 18.20 uur de kampioenswedstrijd tegen Vios. Tegen de Scheldevo- gels uit Bergen op Zoom wist het Thoolse team zaterdag met moeite de koppositie te verdedigen. Na een 4-4 ruststand stelde Emergo na rust met 11-10 de overwinning veilig. Emergo begon sterk aan de wedstrijd te gen de Bergse rivaal en bouwde een 4-1 voorsprong op, maar nog voor rust kwa men de bezoekers langszij. In de tweede helft bleef het uiterst spannend. Na een 7-5 voorsprong voor Emergo vocht Scheldevogels zich terug naar een 8-9 score. In de slotfase wist Emergo deze acterstand weer om te buigen, zodat er een belangrijke stap kon worden gezet richting het kampioenschap. De treffers van Emergo kwam op naam van: Jaco van Dis (2x), Kristian van Heemskerk <2x), Marco v.d. Hoek (2x), Annemiek Bentschap-Knook, Nicole Dam, Marchel de Frel, Jaco van Heemskerk en Jessica de Rijke. Ook het tweede team speelt een sterke competitie en maakt zelfs nog een kleine kans op de titel. Tegen Springfield be haalde het Thoolse team een ruime 13-3 overwinning. Bij een 3-1 voorsprong voor Erjiergo moest de tegenstander uit Hoeven met zeven spelers de strijd voort zetten, waardoor eenvoudig de voor sprong kon worden vergroot. Pas bij een 9-1 voorsprong voor Emergo wist Springfield nog twee keer te scoren. Voor Emergo scoorden: Arie Jansen (3x), Ru ben Steketee (3x), Marian Bazen (2x), Maddy Muis (2x), Gerrie Anthonisse, Irene Farla en Jaco Rip. De B-jeugd van Emergo verloor met 3-4 van Keep Fit B. De ploeg uit Sint-Maar tensdijk kon voor dit duel niet beschik ken over enkele vaste krachten en speel de met weinig zelfvertrouwen. Voor Emergo scoorden invalller Ricky Bazen, Harmen van Heemskerk en Steffie Muis. De C-jeugd won met 3-1 van Vios uit Willemstad, door treffers van Harmen van Heemskerk (2x) en Ricky Bazen. De E-pupillen behaalden een verrassende 2- 1 overwinning op koploper PKC uit Pa- pendrecht. Chantal Bentvelsen en Pascal Farla wierpen voor Emergo in de korf. Het welpenteam van Emergo won door een treffer van Renske de Rooij met 1-0 van Ado uit 's Gravendeel. t Programma 2 maart: Vios (W)-Emergo 1, Vios B-Emergo B en Emergo welpen- Vios. Medewerking aan de cd verleenden dirigente Willy Eggebeen (zittend links) en Peter Wildeman (vleugel), organist Danny Dorst (linksachter) en dwarsfluitiste Heieen van der Maas. Rechts voorzitter Adriaan van den Berge van Hananja. De cd bevat bijna zeventig minu ten zang en muziek. De opnamen vonden plaats in de Nieuwe kerk in Zierikzee. Medewerking werd verleend door dirigente Willy Eg gebeen, organist Danny Dorst, dwarsfluitiste Heieen van der Maas en door Peter Wildeman, or ganist/pianist die voor deze gele genheid op de vleugel speelde. Op de cd staan vijftien nummers. Voor de opnamen heeft het koor veel moeten oefenen, legt voorzit ter Adriaan van den Berge van Ha nanja uit. „We hebben er hard voor moeten werken. Elke vrij dagavond oefenen we van zeven tot negen in de kerk. Je wilt toch een stukje kwaliteit brengen. We zijn met 40 leden niet zo'n groot koor en dan is het toch een uitda ging-" Hananja verleende wel al eerder medewerking aan cd's van andere koren, maar dit is het eerste eigen product van het gemengd koor voor jongeren tussen 15 en 25 jaar. Aan de koor- en samenzangavond deden zaterdag behalve het koor ook het zangkwartet Camerata vo cale mee. En behalve de genoem de muzikanten was ook Gerard Bruynzeel van de partij die samen met Wildeman vierhandig (quatre mains) vleugel speelde. De avond werd geopend door ouderling Coen Luters. Hij verving ds. C. de Jongste die was verhinderd. De heer Van Heteren hield het ap pelwoord over steun aan de 1 mil joen Afghaanse vluchtelingen die in Iran verblijven. Via de kerk ver leent het deputaatschap (tot hulp verlening in bijzondere noden der gereformeerde gemeenten) hulp in de afgelegen kampen. De op brengst van de collecte bedroeg 350 guldens (oud geld) en 290 eu ro. dwarsfluitiste Heieen van der ter Adriaan van den Berge van Ha- cale mee. En behalve de genoem- ro. Wie in het telefoonboek onder Sint-Philipsland de naam Reijngoudt be kijkt, vindt daar 29 vermeldingen. Dit illustreert dat het een uitgebreide familie is. Sinds kort is de geschiedenis van het geslacht, waarvan de wor tels op Schouwen-Duiveland liggen, vastgelegd. Tien jaar hebben Hans Reijngoud en zijn vrouw Emmy uit Oudorp (bij Alkmaar) besteed aan onderzoek in archieven en bij familieden, zowel in Nederland als in de Verenigde Staten. Het resultaat is twee dikke boeken vol naamgenoten, met tal van bijzonderheden en een 1200 illustraties. Zaterdag 9 maart zijn de publicaties in Sint-Philipsland verkrijgbaar. Vier zonen kregen Pieter Claessen Reijngoud en zijn uit Sint-Annaland afkomstige vrouw Jacomijntje Ger- ritse, die in 1697 trouwden in Ou- werkerk. Hoewel de onderzoekers oudere generaties Rei(j)ngoud/t hebben gevonden, kon het onderlin ge verband niet met zekerheid vast gesteld worden. En dus geldt Pieter als de stamvader van het geslacht. Zijn jongste zoon Marinus kwam in Sint-Philipsland terecht, trouwde er in 1735 met Jannetje de Waele (ze kregen negen kinderen waarvan er vijf jong zijn overleden) en boerde er op de Reephoeve. Marinus werd een belangrijk man. Hij was schepen en schout in het dorp, en ook dijk graaf van de Oudepolder. In 1756 kocht hij een huis in de Voorstraat, waar zeven generaties Reijngoudt hebben gewoond (vier daarvan oe fenden het slagersvak uit). In Sint- Philipsland werd de letter t aan de naam toegevoegd. Het tweede deel van Hans Reijn- gouds boek 'Genealogie Reijngoudt en Reyngoudt' gaat over de Sint- Philipslandse familie. De auteur ver meldt er - en dat wijkt af van wat ge bruikelijk is bij het publiceren van stambomen - ook van alle vrouwe lijke naamdragers de kinderen in. De oudste foto's zijn ongetwijfeld die van Adriaan Reijngoudt 1827- 1894) en zijn vrouw Paulina Johan na van den Burgt, die in 1881 vanuit Hoedekenskerke emigreerden naar Grand Rapids in de Verenigde Sta ten. Of die van de Sint-Philipslandse slager Abraham Cornelis Reijngoudt 1846-1913) en vrouw Adriana Kra mer. Een leuke afbeelding is ook die van 'Sam' Reijngoudt (1856-1946) uit Amerika in cowboypak. In de Verenigde Staten veranderde de fa milienaam al gauw in Reyngoudt, maar ook in Reyngold en Ringold. Vooral van die Amerikaanse familie leden zijn nogal wat levensbeschrij vingen in het boek (zeker ook in het eerste deel) te vinden. Vanuit Sint-Philipsland zwierven le den van de familie uit over het hele land. Naar Yerseke of elders in Zee land, naar Rotterdam en de Rand stad en naar West-Brabant. Aanvan kelijk werkten de meeste fami lieleden in de landbouw, daarna kwamen er schippers, middenstan ders en bouwvakkers, terwijl ook in het onderwijs Reijngoudt^ te vinden zijn. Deel 1 behandelt de naamdragers Reijngoud en Ringold, de familietak waartoe de schrijvers zelf behoren. Zij stammen af van Marinus' oudere broer Gerrit, die koster was in Ou- •werkerk. Ook hier een emigrant naar Amerika: Adriaan Reijngoud/Ring- old (1798-1877), van wie zelfs een foto boven water is gekomen. Nako melingen vochten tijdens de Tweede Wereldoorlog in Europa tegen de nazi's. In Nederland vinden we jan Reijngoud uit Leiden vermeld, die in de jaren vijftig drie keer nationaal sprintkampioen korte baan was. Maar ook ijsverkoper Pieter Reijn goud uit Rotterdam, die in 1940 bij de Grebbeberg vocht en vermoede lijk één van de eerste Solex-rijders in ons land was. In de negentiende eeuw woonden ook nakomelingen uit deze tak op Tholen. Ook een leu ke wetenswaardigheid is, dat de moeder van de samensteller een oudtante is van Annette Sekrève, de vrouw van prins Bernhard van Oran- je-Nassau van Vollenhoven. Van de 128 mensen met de naam Reijngoudt die bij de volkstelling in 1947 geregistreerd werden, woon den er 84 in Sint-Philipsland en 21 in Rotterdam. Met de naam gespeld als Reijngoud waren er toen 122, waarvan 39 in Rotterdam. De naam is al in 1634 aangetroffen in een doopinschrijving in Ouwerkerk. Vermoedelijk is ze ontstaan uit de voornaam Reinoud. De Zeeuwse va riant met een h in plaats van een g hebben de samenstellers niet aan de ze Schouwse familie kunnen koppe len. Voor hun onderzoek heeft het echt paar Reijngoud duizenden kilome ters gereisd om familieleden en ar chieven te bezoeken, en ook heel veel brieven geschreven. „Bezoeken - maar wél op afspraak - is de enige methode om aan goede informatie te komen", heeft Hans Reijngoud er varen. „Bij de een kom je binnen en voel je je meteen thuis, terwijl je bij de ander niet verder komt dan de voordeur." De voormalige hts-leraar heeft het boek in eigen beheer ge maakt, het scannen van alle illustra ties alleen al was drie maanden werk." Omdat in Sint-Philipsland zoveel naamgenoten wonen, komt de samensteller een ochtend naar het dorp. „Op 9 maart heb ik jeugdge- bouw bij de hervormde kerk ge huurd van tien tot een uur. Mensen kunnen daar de boeken inzien en ko pen. Ik breng er een aantal mee, maar nabestellen is mogelijk." Deel 1 telt 410 pagina's en deel 2 280 pa gina's, beide met een alfabetisch na menregister en gebonden in blauw kunstleer met goudopdruk. Delen van de tekst zijn, als ze betrekking hebben op familieleden in de V.S. of Nieuw-Zeeland, in het Engels. De eerste 16 badzijden van beide boe ken zijn identiek. En achterin beide delen staat het verhaal van de uit Brugge afkomstige Jacques de Ringault, die als Jacob Reingoud in 1585 deel uitmaakte van het drie manschap dat met de Engelse graaf van Leicester de Republiek bestuur de. Reingoud was de financiële man, maar hij kwam in opspraak en vluchtte eerst naar Vlissingen en la ter naar Brussel, waar hij in 1595 overleed. De mini's vanAVC zijn door de dames van Flexespress van nieuwe shirts voorzien. (Advertentie LM.). Het miniteam van volleybalver eniging AVC '87 heeft van uit zendbureau Flexexpress nieuwe shirts gekregen. Onder het mot to 'Wij zijn snel en flexibel*, binden de jeugdspelers in het vervolg de strijd aan met hun te genstander. De toepasselijke leus is gedrukt op de achterkant van de shirts, die de spelers vrij dag na afloop van de training overhandigd kregen. Het nieuwe tenue hleek voor de spelers sti mulerend te werken. Het mini- team speelde zondag eerst gelijk tegen SBO (mede doordat in de tweede set slechts drie spelers beschikbaar waren) en versloe-/ vervolgens De Zebra's en De Burgst met 2-0. De volgende wedstrijdronde speelt het mini- team - dat in de derde ronde al kampioen was en naar de twee de klasse promoveerde - zondag 17 maart in Zevenbergen. Het miniteam oefent iedere vrijdag avond om zes uur in Meulvliet te Tholen. Januari, ook wel louwmaand ge noemd, begon wat koud. Maar je kunt zeggen: dat hoort bij januari, daar is het winter voor. Boven Oost- Europa lag een sterk hogedrukge- bied waarmee koude lucht onze kant opkwam. Dinsdag de eerste ja nuari hadden we meteen al een ijs dag, wat betekent dat de tempera tuur het hele etmaal niet boven nul kwam. De bewolking was te dik om de zon door te laten. Ook woensdag was een ijsdag. De bewolking was een stuk minder, zodat de zon nu wel te zien was. Maar we hadden nog altijd met lichte vorst te maken. De wind bleef zwak, wat betekende dat er verschillende nachten mist voorkwam. Donderdag 3 januari was een erg zonnige dag. De oos tenwind, die ook de dagen erna bleef waaien, maakte dat het erg koud aanvoelde. Zaterdagnacht vroor het matig en ook de dagen er na bleef het 's nachts licht vriezen. Overdag kwam de temperatuur ruim boven nul. Woensdag de ne gende was zonnig en ook de don derdag begon met zonneschijn. Maar in de loop van de morgen nam de bewolking toe onder invloed van aanstormende depressies. Vrijdag en zaterdag was het overwegend zwaar bewolkt en er was maar spaarzaam ruimte voor de zon. De vorst keerde voorlopig niet terug. De eerste tien dagen van januari deed de zon het goed met 32,5 uren. Het hogedrukgebied boven Oost- Europa moest in de volgende dagen terrein prijsgeven en trok zich terug in zuidoostelijke richting. De oce aaninvloed werd zo sterk dat er een zuidwestelijke stroming op gang kwam en die bracht de temperatuur overdag in de richting van dé vijf graden. In de nacht daalde het kwik nog tot rond het vriespunt. Regen hadden we nog niet gehad, maar vrijdag de elfde was het zover, hoe wel de hoeveelheid (2,4 mm) mee viel. Bij deze weerssituatie kan re gelmatig wind en regen verwacht worden. Zondag de dertiende was tussen alle storingen door een mooie zonnige dag. Maandag was het wel bewolkt, maar het bleef vrij wel droog. Dinsdag daarentegen re gende het de hele dag en dat leverde ruim 6 mm op. Het was zo vochtig dat er 's nachts mist ontstond die zich lang kon handhaven. Een adempauze op woensdag leverde een dag op met veel zon en een tem peratuur van 7 graden. De dagen er na viel er steeds wel wat (mot)regen en soms stond er een stevige zuid tot zuidwestenwind. Zaterdag de 19e kwamen we in wat droger weer terecht met regelmatig zonneschijn. De vooruitzichten voor de nieuwe week waren niet bepaald gunstig. Als het om deze tijd van het jaar niet vriest, dan hebben we niets an ders te verwachten dan regen en wind. De depressies volgden elkaar dan ook in snel tempo op. Zondag (20) passeerde een actieve storing met veel wind. 's Avonds stond er 9 mm in de regenmeter. Er was één voordeel, de temperatuur liep op tot meer dan elf graden en dat is lente achtig voor deze tijd van het jaar. Na het wegtrekken van de regen deed de wind er een schepje boven op, er werden snelheden gemeten van ruim 80 km/u. Maandag regen de het niet veel meer, maar de wind bleef krachtig tot hard uit het zuid westen. Dinsdag (22) was het wis selend bewolkt met af en toe een bui. De temperatuur bleef met tien graden aan de hoge kant. Deze westcirculatie had de winterkou ver naar het oosten teruggedrongen. Woensdag begon droog, maar het duurde niet lang of de volgende re genzone kwam eraan. De wind trok aan tot krachtig (kracht 6). Tegen de avond werd het droog, maar niet voor lang want rond middernacht i ging het opnieuw regenen met een. nog meer toenemende wind uit het= zuiden. De depressie die donderdag veel wind en buien bracht, trok van Engeland in noordoostelijke rich ting via Denemarken weg. Tegen de avond draaide de wind naar hetï noordwesten en werd het wat rusti ger. Het klaarde op en er werd kou dere lucht aangevoerd. Ook deze frisheid was van korte duur, want in het weekeinde steeg het kwik weer flink. jt Vrijdag (25) begon droog en af en toe liet de zon zich zien. Tegen de avond opnieuw regen en de wind nam toe tot kracht 7 uit zuidelijke richting. Het laatste weekeinde van januari kende een onstuimig en nat verloop. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren er windstoten van 25 m/sec (dat is 90 km/u). Zaterdag was een kopie van vrijdag. Overdag nam de wind een beetje gas terug, maar dat was van korte duur want na de middag zwol ze aan naar kracht 7 tot 8, met uitschieters naar stormkracht. De temperatuur ging naar tien graden. Zondag was be wolkt en grotendeels droog. In de namiddag ging het regenen en trok de wind aan. Bij het aftappen 's avonds vond weerman Jan Stouten in Sint-Philipsland 23,6 mm in de regenmeter en dat is veel voor één etmaal. De vijfdaagse verwachting voor de nieuwe week bood weinig ruimte voor grote veranderingen. Wolken, wind en regen speelden de hoofdrol en soms liet ook de zon zich zien. Het enige positieve was dat we met toptemperaturen (12 a 13 graden) te maken hadden. Maandag de 28e was het overwegend droog. Tegen de middag klaarde het op en brak de zon door. Een actieve depressie trok van IJsland in de richting van Noorwegen. De zuidwestenwind wakkerde aan tot stormkracht, met uitschieters naar 28,6 m/sec (103 km/u). Dat zijn zeer zware windsto ten, anders gezegd windkracht elf. Dinsdag was het een stuk rustiger, 's Morgens scheen regelmatig de zon, maar later werd het bewolkter. Woensdag bleef het droog. De laat ste januaridag begon met veel zon. Doordat een actieve oceaandepres sie zich in snel tempo richting Eu ropa verplaatste, nam tegen de avond de bewolking toe en er kwam opnieuw veel wind. Door al die wind in de laatste tien januari dagen kwam de gemiddelde wind snelheid toch nog bijna op het nor male cijfer uit, terwijl die daar de eerste drie weken behoorlijk onder bleef. Het wintertje aan het begin van de maand was van weinig bete kenis, hoewel de schaatsen nog even uit het vet konden. Het was doorgaans herfstachtig, maar soms met temperaturen die meer bij april horen. Voor sommigen is de winter al voorbij, maar we moeten eerst nog door februari heen. Uit de statistie ken kan opgemaakt worden dat de sprokkelmaand behoorlijk koud kan zijn. Dit was vroeger zo, wordt er dan met nadruk bijgezegd. Maar de natuur houdt er geen rekening mee hoe het weer in de 20e eeuw was. Eind februari weten we meer, maar voorlopig is het nu nog zeer zacht. Sint-Philipsland Temperatuur Gemiddelde temperatuur 4,4 Gemiddelde maximum temperatuur 6,6 Gemiddelde minimum temperatuur 2,4 Hoogste maximum temperatuur 12,4(28) Laagste maximum temperatuur -1,1(2) Hoogste minimum temperatuur 8,9(26) Laagste minimum temperatuur -5,6(4) Aantal uren zonneschijn 78 Aantal ijsdagen 2 Aantal vorstdagen 8 Aantal vorsturen 133 Dagen met lichte vorst (0 tot -5°) 7 Matige vorst (-5 tot -10°) 1 Koude getal van Hellmann -10,2 Neerslag Aantal dagen met neerslag 19 Aantal dagen met hagel - Aantal dagen met sneeuw - Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 1 Hoogste etmaalsom 23,6 (27) Totaalsom 77,4 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1021 Hoogste luchtdruk 1039(1) Laagste luchtdruk 984 (24) Laagste luchtvochtigheid 56(4) Dagen met onweer - Aantal dagen met mist 6 Gemiddelde windsnelheid 5 m/sec Ejoogste windsnelheid 28,6 (28) y De getallen tussen haakjes zijn de data.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 15