Waterschap wil naast boeren ook de interesse wekken van anderen Trots op het cultureel erfgoed Afstoten van archief tekent de teloorgang bestuurders van nu 1 imabo ID D 11 E 0 B 0 0 0 0 ID 11 D 0 11 x Imabo adviseert Vriens-De Schelde als üw sierbestratingspe Auto's weren van Eeweg Prof. dr. A. van der Zwan uit felle kritiek in Gasthuiskapel Donderdag 28 februari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Lijstenstelsel Gebiedscommissie Communicatie beter Gemeentearchief Het afstoten van het archief op Tholen tekent de teloor gang van de huidige generatie bestuurders. Die kritiek uitte prof. dr. A. van der Zwan uit Poortvliet zaterdag middag op het voornemen van de gemeente om het oud archief over te brengen naar Middelburg of Zierikzee. Hij deed dat in de Gasthuiskapel tijdens de opening van het muzikaal monument voor ruim 100 leden van de Bond Heemschut die uit het hele land naar Tholen waren gekomen. Mellema 'Steunpunt mag niet sluitpost zijn' Bijeenkomst aan vooravond verkiezingen trekt nauwelijks Tholenaren Paul van der Wal benut de praat- en vraagavond van waterschap Zeeuwse Eilanden om de verkiezingsfolder met het 10-puntenprogramma uit te de len van de Zeeuwse Milieufederatie. De 'groene kandidaat' uit Sint-Maar tensdijk is snel klaar. Naast personeelsleden en bestuurders van het water schap is donderdag krap een handvol geïnteresseerde inwoners naar Meulvliet gekomen. Een tegenvaller voor iedereen. „Hopelijk is dit niet il lustratief voor de opkomst op 6 maart", zegt dijkgraaf W.A. Gosselaar. Hij stelt vast dat Zeeuwse Eilanden niet het gestelde doel heeft gehaald, want het wilde met deze avonden méér mensen bereiken dan voorheen. Toch zijn er'steeds meer groeperin gen die interesse hebben in het water schap, aldus de dijkgraaf. De maat schappij verandert en het waterschap verandert mee. Vanuit de agrarische sector heeft dat al geleid tot opmer kingen als zouden de boeren 'op af stand' worden gezet. „Dat is niet zo, maar wél proberen we de belangstel ling van anderen op te wekken." Hij onderstreept het belang van de agra rische sector, die in het waterschaps- gebied goed is voor een jaaromzet van driekwart miljard euro. Maar met het oog op de toekomst is een gemid delde bedrijfsgrootte van 26 hectare niet veel. De sector verandert dan ook en richt zich ook op de natuur (dezelfde avond was er in Sint-Anna- land bijvoorbeeld een bijeenkomst van de stichting agrarisch natuur- en landschapsbeheer - red.). De afgelopen tijd zijn door het waterschap op Tholen en Sint- Philipsland de nodige werk zaamheden verricht. Voorlich ter Van der Wel meldt dat er 960 muskusratten zijn gevan gen. Recent is gebleken dat de bij Sint-Annaland en Sint-Phi- lipsland getroffen maatregelen om wateroverlast bij overvloe dige neerslag te voorkomen, werken. Twee 60-km-gebieden zijn ingericht, het ene alleen met verkeersborden en het an dere ook met plateaus. Bij Sint-Annaland en Scherpenis- se worden bomen gerooid. Maar er wordt ook geplant: 280 essen en wilgen, en ook struiken, bij Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse. De Eeweg bij Tholen zal binnen nu en vijf jaar een fiets weg worden, maar dat plan wordt ontwikkeld in samenhang met de nieuwe wijk Stadszicht. De weg, nu een sluiproute terwijl er veel fietsers en iandbouw- verkeer overheen rijden, wordt mogelijk afgesloten voor het doorgaande verkeer. Gosselaar geeft aan dat het item 'vei ligheid' momenteel scoort bij de mensen. Ontpoldering is een beladen onderwerp in een gebied waar de Ramp velen nog helder voor de geest staat. „Zeeuwse Eilanden werkt mee aan de nationale herdenking van de watersnood." Het waterschap krijgt ook nogal eens vragen om een bijdra ge te leveren aan exposities over wa ter, de cultuurhistorie vraagt aan dacht. Allemaal signalen dat de tijd verandert. Vroeger had een water schap bij de provincie met één gede puteerde te maken, nu zijn er contac ten met allemaal. „Het gaat over de integrale visie deltawateren, het Veer- se Meer, de wegen, vitaal platteland, landinrichting en het natuurherstel- plan, rampencoördinatie", somt Gos selaar op. Een veel bredere kijk is no dig, ook al omdat de burgers steeds mondiger worden en steeds meer aandacht vragen. „Via hoorzittingen en dergelijke proberen we dan ook draagvlak te krijgen voor bepaalde maatregelen." Ieders belang is, via een volgens Gosselaar ingewikkeld systeem, ver taald in bestuurszetels. De algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden telt er 35: 6 voor ongebouwd (grond eigenaren en -gebruikers), 9 voor ge bouwd (huiseigenaren), 14 voor de ingezetenen (alle inwoners vanaf 18 jaar) en 6 voor bedrijfsgebouwd (on dernemers). Behalve voor de laatste categorie (die door de leden van de Kamer van Koophandel wordt geko zen) zijn de zetels nog over vier dis tricten verdeeld. „U als ingelanden bepaalt wie er op die zetels komen." De dijkgraaf spreekt van een ondoor zichtig systeem. Landelijk wordt al langer gesproken over een wijziging, maar dat kan nog jaren duren. Vooral nu in Den Haag de onroerende-zaak- belasting ter discussie wordt gesteld. Van de Unie van waterschappen zijn er voorstellen om de regenwatercom ponent over te hevelen van de zuive ringsheffing naar de omslag, wat een verschuiving van de lasten (en dus van het belang) tot gevolg zou heb ben. Want nu wordt er veel te veel re genwater via de zuiveringsinstallaties verwerkt, waardoor de kosten daar van te hoog zijn. Ook wordt erover gedacht om 40 tot 60% van de hoofd ingelanden te kiezen via een lijsten stelsel (nu is dat nog een personen- stelsel), want dan is het duidelijker waar de mensen voor staan. De reste rende zetels zouden door belangen groepen bezet moeten worden: land bouw, natuur en Kamer van Koop handel. Maar dat is nog allemaal toe komstmuziek. Er zijn ook al geluiden gehoord om de waterschappen op te heffen en de taken bij de provincies onder te brengen. „Maar het waterbe heer in de 21e eeuw vraagt om een eigen overheid", meent Gosselaar. In het Zeeuwse kwam vier jaar gele den 48% van de belanghebbenden stemmen voor het waterschap. Op Tholen en Sint-Philipsland zelfs nog meer: 56% van de ingezetenen, 54% van de eigenaren gebouwd en 58% van het ongebouwd. Dat heeft vol gens de dijkgraaf te maken met drie dingen: mensen zien het belang van veiligheid, het opereren in een platte landsgebied én de publiciteit die het waterschap aan de verkiezingen geeft. Gosselaar noemt een tv-spotje (dat wordt de aanwezigen getoond) en de verkiezingskranten met onder meer informatie over alle kandidaten. In gesprekjes met de vertrekkende hoofdingelanden J.L. Noom uit Scherpenisse (gebouwd) en J.M. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer (inge zetenen) blikt voorlichter A. van der Wel terug. Noom vertelt over het veelomvattende werk en de steeds hoger gestelde maatschappelijke ei sen, het succes van de fusie en het ef ficiënter werken. Hij vindt het be langrijk om een eigen Thools district te houden, zodat de stem van Tholen in het bestuur gehoord wordt. „Maar de ingelanden moeten het wél wil len." Aarnoudse benadrukt het be lang van de gebiedscommissie, om dat daarin het vastgestelde beleid uitgebreid wordt toegelicht. Wél heeft hij er bij het dagelijks bestuur op aangedrongen om de bijeenkom sten aansprekender te maken. „Je zou er een discussie moeten hebben. Nu kun je alleen inspreken. Maar het is geen functionele commissie, dus be sluiten worden er niet genomen." De Vossemeerder vindt de voortrekkers rol aansprekend die Zeeuwse Eilan den heeft gespeeld in de discussie over het versterken van de zeewering ('Blokken op klei'). „De veiligheid van de waterkering ligt heel gevoe lig." Volgens hem wordt de belan gentegenstelling binnen het water schap groter. „Ik vind dat de landbouw moet oppassen dat ze, toch een economische factor, niet wordt ondergesneeuwd door de natuur." Verder vindt de Vossemeerder het van belang dat de afstand tussen be stuur en ingelanden zo klein mogelijk blijft. Vervolgens komen de nieuwe kandi daten aan bod. De zittende gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk is al verzekerd van verlenging, want hij is voor ongebouwd de enige kandidaat zodat er niet gestemd wordt. Voor be drijfsgebouwd is M.A. van Beek zit tend hoofdingeland en herkiesbaar (er zijn 9 kandidaten voor 6 zetels). De verkiezing op Tholen en Sint-Philips- land gaat op voor de ingezetenen (17.568 kiesgerechtigden) en de eige naren gebouwd (7113 kiesgerechtig den). In beide categorieën zijn er twee kandidaten voor één zetel. Peter van den Dorpel (36) uit Tholen is kandidaat voor het gebouwd. „Een bestuurlijke functie boeit me en ik wil me inzetten voor de kerndoelstellin gen." Als man met een financiële ach tergrond heeft hij vooral belangstel ling voor de hoogte van de waterschapslasten. Verder is de aan sluiting met de kiezer voor hem een aandachtspunt. „Er wordt al heel veel gedaan op het gebied van communi catie, maar het peilen van de menin gen van mensen kan nog beter dan nu gebeurt." De andere kandidaat in deze categorie is Paul van der Wal (51uit Sint-Maartensdijk. „Ik ben door de Zeeuwse Milieufederatie gevraagd om kandidaat te zijn. Ik heb geen groene voeten, maar vind een goede balans belangrijk", zegt hij. „Ik woon hier met veel plezier, dus heb ik er be lang bij. En ik hecht veel waarde aan groen." Volgens Van der Wal moet het waterschap af van het korte-termijn- denken, en moet de toekoms voor on ze kinderen en kleinkinderen de in steek zijn. „De zaken hieromtrent uit de recente discussie Bestemming Tholen zou ik naar het waterschap willen vertalen." Hij heeft nog een an der punt: „De communicatie. Als ik zie wat hier vanavond zit, dan lijkt het of het waterschap de afgelopen vier jaar iets gemist heeft." Voor de ingezetenen is Matjo van Liere (42) uit Tholen kandidaat. Hij is daarvoor gevraagd door de natuur- vereniging, waarin hij deel uitmaakt van de werkgroep planologie. Ook hij hamert op lange-termijnoplossin- gen voor problemen en noemt als voorbeeld duurzame oplossingen voor de wateroverlast. „Mogelijk heeft dat ook andere gunstige effec ten, waardoor het op termijn waar schijnlijk goedkoper wordt en dan kan de belasting omlaag. Daar is zo wel boer als burger mee gebaat." Van Liere denkt dat het mogelijk is om, in overleg met iedereen, te zoeken naar overloopgebieden en bekkens voor de opvang van overtollig water. De andere kandidaat, Chris Koopman (47) uit Sint-Maartensdijk, was vóór de fusie enkele jaren hoofdingeland van het waterschap Tholen. „Ik vond het waterschapswerk altijd al interes sant." Hij volgt het nog steeds kri tisch, maar geeft toe dat de wegen en alles er momenteel piekfijn uitzien. „De fusie is achteraf heel nuttig ge weest. We hadden dat als klein water schap nooit allemaal kunnen beta len." Eén wens heeft Koopman: dat de waterschapslasten evenrediger verdeeld worden over de ingezetenen en de boeren, want volgens hem be talen de ingezetenen nu meer. Van Gosselaar wil Koopman in de discussie weten, of het waterschap het natuurgebied de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk niet zou kunnen overnemen van Staatsbosbeheer. De dijkgraaf is voorzichtig. Hij stelt dat in de eerste plaats de financiering be keken zou moeten worden. Maar daarnaast is het zo dat er niet teveel recreatie en niet teveel natuur in moet zitten, omdat dat niet tot het taken pakket van het waterschap behoort. Ook informeert Koopman naar de problematiek met dwangbevelen. Zeeuwse Eilanden stuurt deze per post naar wanbetalers, en daartegen maken belangenorganisaties van deur waarders bezwaar. „We blijven het zo doen, want het is de goedkoopste manier. Maar als er tot executie over gegaan moet worden, sturen we heus een deurwaarder op pad. We hebben er drie in dienst", zegt Gosselaar. Hij vult aan dat het waterschap in de ogen van de minister niet volgens de wet handelt, maar deze wil gaan be kijken of de wet aangepast kan wor den. Dat moet het nieuwe gemeentehuis uitstralen, het karakter van Tholen moet er goed in worden weergegeven. Wat staat er in de aanbevelingen van de stuurgoepnieuwbouw gemeentehuis? 'Zelfbewust, geen overbo dige pronk en praal, trots op het cultureel erfgoed, kwaliteitsbewust'. Dat werd me door mijn vrouw voor ogen gelegd toen ik thuis kwam van de commissievergadering middelen. Het staat in BN/De Stem van maandag 18 februari. Toen brak mijn klomp! Stemmen van lezers Op 13 februari j.l. kregen de heem kundekring Philippuslandt en de ge nealogische werkgroep Tholen, van beide maak ik deel uit, de uitnodi ging voor een al eerder beloofd ge sprek met de burgemeester en de gemeentesecretaris op maandag 18 februari. De volgende avond, dins dag 19 februari, werd het voorstel van het college van burgemeester en wethouders over de uitplaatsing van het oud archief in de commissie middelen behandeld. Dus even alles op een rijtje: 13 fe bruari bericht van de gemeente voor een gesprek op 18 februari. 19 fe bruari hebben we de commissiever gadering. Het agendapunt neemt veel tijd in beslag. Portefeuillehou der in de commissie middelen is burgemeester W. Nuis. Nadat hij uitleg had gegeven over het inhou delijke van het collegevoorstel, kre gen ondergetekende en de heer Van Doom de mogelijkheid om in te spreken. Daarna de commissieleden om de beurt. Er was erg veel onte vredenheid, ook m.b.t. de manier waarop de genealogische werk groep Tholen en de heemkunde kring Philippusland behandeld wa ren. Te laat ingeschakeld en in formatie onthouden. „Dat kan niet", lieten haast alle commissiele den richting portefeuillehouder blij ken. „Die mensen hebben al in een vroeg stadium gereageerd en ze zijn daarin niet erkend." Heel handig wordt daar vervolgens omheen ge draaid. „Het ontbrak ons aan gege vens." We hadden immers maandagmor gen, één dag voor de commissiever gadering, een gesprek met de burge meester en de secretaris. Het was een goed en open gesprek, dat moet gezegd worden. Het is immers goed mogelijk om te vergaderen met bur gemeester Nuis, dat meen ik op recht. In de loop van het gesprek heb ik de burgemeester er toch op gewezen dat we daar monddood za ten omdat alle informatie ons tot dan toe was onthouden. Geen rap port van drs. W.F.L Reijnders, ar chivaris te Tilburg waarheen de stuurgroep ook nog op excursie is geweest, en geen begrotingen van de verschillende opties. Dat werd opgelost. We kregen het rapport en de cijfers mee naar huis en dan kun je beginnen om je voor te bereiden op de commissievergadering. Ik wilde daar graag inspreken en dat vergt de noodzakelijke zorgvuldig heid. Zo 'n document is niet zomaar één, twee, drie doorgelopen. Je kunt je daar op zo korte termijn niet vol doende op voorbereiden. Ik ga aan de slag met het lezen van het rapport van drs. Reijnders. Dat lijkt keurig te beginnen richting ar chivaris J.P.B. Zuurdeeg. Met be wondering heeft hij er kennis van genomen dat de archivaris dat deel van de gemeentelijke organisatie draaiende kan houden. 'Met zeer beperkte middelen en menskracht met name te zorgen voor de dienst verlening aan het publiek en de meest elementaire archivistische werkzaamheden'. Zuurdeeg heeft nu 800 meter archief in de kluis en dan staat er nog 1200 meter op de afdeling registratuur. Een benau wende gedachte voor de onderzoe kers is dat. Achterstand van onze ar chivaris? Helemaal niet. Dat is achterstand op de afdeling registra tuur. Die heeft de afspraak, zo niet de plicht, te zorgen dat het ge schoond en ontniet bij Zuurdeeg in de kluis komt. Maar de rekenmees ter uit Middelburg is wel zo handig dat hij daar 600.000,- voor op zijn begroting zet bij eventuele uitplaat sing naar het Zeeuws Archief in Middelburg. Dus na het pluimpje dat onze archivaris het zo goed doet, is dat de eerste klap in zijn ge zicht. Na het pluimpje stapt de stuurgroep ook in een valkuil van het rapport. Ze trappen erin. Dat is een puntje dat ik hier aan wil halen. Als het archief wordt uitgeplaatst, moet er op Tholen in de bibliotheek of in het streekmuseum een histo risch steunpunt komen waar de bur ger zijn onderzoek kan doen. Dat niet alleen. De vrijwilligers moeten daar hun werk voort kunnen zetten zoals dat nu gebeurt. Dat is ons in de commissie middelen van dinsdag avond toegezegd. Ook daar heeft de financiële man die de begroting maakte, rekening mee gehouden. Alleen, hij is daar wat zuiniger mee dan met het opschonen en ontnieten van de achterstand, die ik zo juist noemde. Op dat steunpunt wil hij één dag in de week een dame of heer plaatsen die in loonschaal 5 is inge deeld. Vrijwilligers, maak je borst maar nat, de rest mogen wij doen. Dat is te vergelijken met bedrog. Heel de begroting die dinsdagavond op tafel lag, is nattevingerwerk. Dat kan een leek begrijpen, laat staan een raadslid. Nochtans werd er door de portefeuillehouder een meerder heid in de commissie gevonden voor uitplaatsing van het archief onder voorbehoud. Jan Kempeneers, Mosselkreekstraat 12, Sint-Philipsland. Het archief van de gemeente Tholen, dreigt ons te worden afgenomen, een kostbare en onvervangbare erfenis, van onze voorvaderen, ter gedachtenis. Bij een erfenis horen erfgenamen, zij dragen, met trots, Thoolse namen, slechts een ontaarde vader zal onterven en de vreugde van zijn kinderen bederven. De geschiedenis van een volk, is de ziel van dat volk, het onteren van deze verworvenheid getuigt van leegte en oppervlakkigheid. Geschiedenis is een onvervreembaar goed, aantasting hiervan moet worden verhoed, is een miskenning van de oude waarden, dat kunnen de burgers niet aanvaarden. Als het toch niet mee mag verhuizen, dan maar in de Smurdiekse kluizen, toegankelijk voor die armen en rijken, die in de spiegel van hun ziel willen kijken. D.L. Koppenhol, Sint-Annaland. V.:- .„.y" jT'jAVC En als één v i i 1 1 Bergen op zoom Zeelandhaven 7 Telefoon: (0164) 271500 Fax: (0164) 245370 Advertentie I.M. Van der Zwan beschreef de historie van Tholen aan de hand van ge schriften van oud-burgemeester Jo- han van Vrijberghe die zich 200 tot 250 jaar geleden in de geschiedenis van Tholen verdiepte. „Die hield zich uitvoerig bezig met de geschie denis. Als je nu kijkt naar de nieuwe burgemeester die van plan is om het oud archief naar Middelburg of Schouwen-Duiveland te verplaat sen, dan kun je zien wat er een tel oorgang plaatsvindt van de genera tie bestuurders vandaag de dag." (Maandagavond ging de raad, hö- halve de SGP, akkoord met het ver plaatsen van het oud-archief - red.) Aanvankelijk zou Van der Zwan zijn inleiding in het stadhuis aan de Hoogstraat houden. Ook het muzi kale optreden van het duo Mellema en Van Klaveren was daar gepland. Maar gezien de grote belangstelling werd uitgeweken naar de Gasthuis kapel. De bezoekers konden via de gang en de tuin van het stadhuis naar de kapel lopen. Net zoals vroe ger de ter dood veroordeelden naar de Markt liepen om publiekelijk op het schavot terecht gesteld te wor den. Drs. W. Heijbroek uit Tholen, van de Zeeuwse afdeling van van de bond, wees nog maar eens even op het beulszwaard dat in de hal van het stadhuis hangt. Van der Zwan sprak over de bloei en de neergang van het vestingstadje aan de Eendracht. In de achttiende eeuw teerde de stad al in op de repu tatie die ze eind veertiende en in de vijftiende eeuw had verkregen, zo zei Van der Zwan. „Het stadhuis is niet onaanzienlijk en demonsteert treffend de positie van Tholen. Het dagelijks leven was eenvoudig. Toen en nu. Kleinschalig en met gemid deld een modaal inkomen." Van der Zwan noemde het huidige voorzieningenniveau opmerkelijk voor een plattelandsgemeente. „Die dichtheid is zo groot dat je die el ders in het land niet vindt. Ondanks de verbindingen met Brabant en de rest van Zeeland. Tholenaren hech ten aan hun eigen eiland, hun eigen kerken en hun eigen leefwijze. Als je hier op zondag naar buiten kijkun de dorpen dan gaan veel mensen drie keer ter kerke. De vrouwen in lange rokken en getooid met een hoed. Dan waan je je in een voor oorlogs tafereel." Toen Van der Zwan in de jaren ze stig voor het eerst op Tholen kwam, hield bijna elk huishouden wel een varken achter het huis, zei hij. „Keutjesavond was een belangrijke gebeurtenis. De worsten en het spek werden opgehangen aan haken aan de balken in huis. Het verhaal gaat dat de stijve hoed van dokter Taze- laar, die lang huisarts was in Sint- Maartensdijk, glom van het vet doordat hij elke keer door de wor sten en het spek heen zijn patiënten moest bezoeken." Tholep was in rangorde ooit de vier de stad van Zeeland, zo vertelde de hoogleraar. Na Middelburg, Zierik zee en Goes. „Tholen was het meest oostelijk gelegen. Dikwijls werd hier de vergadering van de staten van Zeeland gehouden." De bronnen van bestaan van het ou de Tholen lagen vooral in de land bouw, maar ook in de productie van wol, de visvangst en de zoutnering. De stad werd vele malen getroffen door branden, overstromingen en oorlogen. „In 1712 werd Tholen leeggeplunderd door Franse troepen. Er werd drie keer honderdduizend gulden buitgemaakt. In heel Zeeland is toen voor Tholen een collecte ge houden, maar het was wel definitief afgezakt tot de arme tak van de Zeeuwse familie." De twintigste eeuw bracht nieuwe welvaart. De Eerste Wereldoorlog (waar Nederland buiten bleef) zorgde elders voor voedselschaarste. „Van de oorlogswinsten die toen gemaakt zijn, zijn hier na de oorlog kapitale villa's gebouwd." De moderne tijd heeft volgens Van der Zwan ook zijn schaduwkanten. Weer bracht hij de jaren zestig in her innering. „Het unieke van Tholen is het landschap. Toen waren de sporen van de inundatie door de Duisters nog te zien. Maar een veel grotere in greep was de herverkaveling. Sloten en wegen werden recht getrokken, bermen werden vrij gemaakt van 'vuulte', en de dijken werden van hun meidoornhagen ontdaan. Maar de na tuur is de schade ruimschoots te bo ven gekomen. Wie Tholen wil leren kennen, moet het landschap in. Met de fijnmazige polders, de oudste uit de elfde en twaalfde eeuw. Volgens deskundigen is het vergelijkbaar met de Zak van Zuid-Beveland. Dat zit hem vooral in de sfeer van besloten heid. Daarnaast ligt hier natuurlijk de Oosterschelde als uniek natuurmonu ment. Langs de zeearm worden nieu we natuurgebieden aangelegd via het plan Tureluur. De gemeente gaat ook het belang van natuur inzien. Schoor voetend worden er enkele bloemdij- ken aangewezen," zo zei hij tegen de leden van de Bond Heemschut, de oudste landelijke vereniging die zich inzet voor de bescherming van mo numenten en landschappen. Het muzikaal monument bestond uit een optreden van Ties Mellema (oud-Tholenaar) en Wijnand van Klaveren op saxofoon en piano. Ze speelden samen en solo: een sonate van de Amerikaanse componist Paul Creston (1906-1985), van Alban Berg (1885-1935), Paul Bonneau (1918-), André Jolivet (1905-1974) en een stuk van Van Klaveren (1975- zelf: sonate a la manière de Francis Poulenc uit 1998. Als toegift verruil de Van Klaveren de piano voor het orgel van de Gasthuiskapel en speel de een prelude van Bach. Na het muzikale onderdeel leidde Henk Elenbaas de bezoekers rond in de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk, waarvan de zogenaamde kanjerres tauratie zijn voltooiing nadert. De Heemschut-deelnemers behoorden tot de eerste bezoekers van de monu mentale kruiskerk. Het is pertinent niet zo dat het ge meentebestuur van Tholen achte loos omgaat met het oud archief. Burgemeester Nuis zei dat maan dag in de gemeenteraad, waar het besluit viel om tot uitplaatsing over te gaan (alleen vier SGP-raadsle- den waren tegen). WD'er P.K.M. Stouten waarschuwde ervoor dat het historisch steunpunt dat de raad nu wil, niet de sluitpost op de begroting mag worden zodat het eventueel wegbezuinigd wordt. Via brieven, op bijeenkomsten en in de pers wordt volgens de burgemees ter een beeld geschapen dat niet juist is. „De raad commiteert zich aan een aanzienlijk hogere bijdrage voor het oud archief dan tot nu toe het geval was." Het afgelopen jaar heeft er een gedegen onderzoek plaatsgehad. Het voorstel dat maandag aan de orde was, behelst volgens Nuis niet meer en niet minder dan dat het oud archief niet wordt ondergebracht in het nieuw te bouwen gemeentehuis. Over waar het dan wél naartoe gaat, komt een nader plan naar de gemeenteraad. Naar aanleiding van de kritiek in de commissie middelen op de gepresen teerde cijfers, zei Nuis dat deze 'glo baal doch betrouwbaar' zijn. Stouten noemde het vergelijken van de cijfers over Middelburg en Tilburg, appels met peren vergelijken." Niettemin kiezen ook de liberalen voor uitplaat sing, waarbij kwaliteit en continuïteit de argumenten zijn. Daar hoort dan wel een historisch steunpunt binnen de gemeente bij. Als kwaliteit de doorslag geeft bij wat er met het ar chief gebeurt, dan is voor de VVD Zierikzee geen optie om de documen ten onder te brengen. Tóch wordt de ze mogelijkheid - naast die van het Zeeuws Archief - onderzocht op aan dringen van andere fracties. Ten aanzien van een historisch steun punt drong M.A.J. van der Linde (Pv dA) aan op een breed overleg. Niet al leen met heemkundige verenigingen, maar ook met het streekmuseum en de bibliotheek. „Dat is belangrijk, want ik hoor negatieve geluiden om dat het steunpunt kennelijk als een tweede keus wordt gezien." Als er voor zo'n steunpunt weinig animo is, vindt de PvdA dat heroverwogen moet worden of het er moet komen. „Zie je wel", zei Stouten, verwijzend naar zijn opmerking over een sluit post. „Ik hoop dat u de rug recht houdt, want dat zou onterecht zijn ten opzichte van de mensen die we erbij willen betrekken", aldus Nuis. Die overigens Van der Linde gelijk gaf op het punt van de belangstelling. Deze begreep, net als de burgemeester, de teleurstelling bij de onderzoekers over het verdwijnen van het archief wel. „Maar er ligt een gedegen onder zoek aan dit besluit ten grondslag. Ik hoop dat de betrokken groepen met ons in gesprek willen komen." De kandidaten voor een zetel in het waterschapsbestuur. V.l.n.r. R.P v.d. Wal, P.M. v.d. Dorpel (gebouwd), M.P. van Liere, C. Koopman (ingezetenen) en J.L.C. Mol (ongebouwd, al zeker van zetel). M.A. van Beek (bedrijfsgebouwd) ontbreekt op de foto. i i In de Gasthuiskapel verzorgen Ties Mellema (saxofoon) en Wijnand van Klaveren (piano) een 'muzikaal monument.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11