Kom op 'Blazen is voor mij ontspanning7 Kom op Heien, parkeren en windvang molen zitten nieuwbouw de Schutse dwars 'Bruiloft werd toen in huiselijke sfeer gevierd' Beloven en niet doen 'Slachtveld voor mooie huizen' Peter Vog Haar kwart eeuw trouw lid van jachthoornkorps Waterschap en verkiezingen Donderdag 21 februari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Echtpaar Moerland-van de Velde 65 jaar getrouwd Watersnood Inundatie Buitenmens Presentatie Tholen programma voor herdenking Ramp PvdA Lijst 2 Met hoorngeschal werd Peter Vogelaar onlangs onthaald op de repetitie var 'et Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps. De Anna Jacobiaa s een kwart eeuw lid van het el- schap, dat om de week oefent in de woning van voorzit ter Wim Gaakeer aan de boorden van de Krabbenkreek. Gaakeer bedankte Vogelaar voor zijn inbreng en prees hem om zijn trouw aanwezigheid bij optredens. Modeshow Emmer bier PvdA Lijst 2 Omwonenden F.M. Boogaardweg Sint-Annaland laten zich horen Omwonenden van de Schutse vrezen voor schade van het heiwerk en andere overlast tijdens de nieuwbouw van het zorgcentrum in Sint-Annaland. Aangezien de zorgbehoefte toeneemt, zullen er meer personeelsleden komen, die ook weer meer parkeerplaatsen opeisen. Om wonenden denken daar hinder van te ondervinden. En de nieuwe eigenaar van molen De Vier Winden aan de F.M. Boogaardweg heeft flinke zorgen over de hoogte van de nieuwbouw, waardoor de wind belemmerd wordt. Dat kwam woensdagavond naar voren tijdens een informa tiebijeenkomst in de Schutse. Nieuwe entree A Brandweeroefening Versperde uitritten Ze wonen al ruim 62 jaar op de Molendijk in Stavenisse. „Een mensen leeftijd," zegt de 88-jarige L. Moerland. Nog langer zijn Moerland en zijn vrouw P. Moerland-van de Velde (87) getrouwd. Maandag wordt dat, bij leven en welzijn, 65 jaar. Velen is dat niet gegeven. Het echtpaar kreeg vier kinderen, (drie jongens en een meisje) tien kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen. Moerland is nog goed ter been en gaat elke dag aan de haven kijken. Zijn vrouw loopt slecht, maar zorgt nog voor een groot deel voor het huishouden. Hun 25-, 40-, 50- en 60-jarig huwe lijk hebben ze altijd gevierd. Bui tenshuis want het huisje aan de Mo lendijk is te klein om alle familie, vrienden en kennissen te herbergen. De trouwdag zelf op 25 februari 1937 werd in huiselijke kring ge vierd. „Dat was toen gewoon. Er was geen geld om te feesten," ver telt mevrouw Moerland. Het was ook koud die dag. Er lag zelfs sneeuw. Ze werden in de echt ver bonden door burgemeester Hans- sens, in het gemeentehuis aan de Voorstraat, vlakbij het huisje aan de Molendijk. Daar heeft het echtpaar niet altijd gewoond. De eerste paar jaar van hun huwelijk woonden ze aan de Veerdijk. Maar daar bewaart me vrouw Moerland geen al te bes''1 Duitsers zijn tot twee keer toe kaas komen halen. Die vlogen overal door met hun baggerlaarzen." Om het eten te verbergen, bond de boe rin de ham (goed omwikkeld) in een fruitboom. „Af en toe haalde ze die eruit om er een stukje af te snijden en te bakken." Moerland bracht sa men met de boer kaas - met de kaasbrik- Woerden. naar een pakhuis in Terug in Stavenisse pakte Moerland zijn werk weer op bij Stoutjesdijk. In 1953 moesten ze weer weg uit het dorp, na de watersnoodramp op 1 februari. Mevrouw Moerland weet het nog goed. Hoe ze haar 0zoon Jo binnen riep die buiten kolen herinneringc..«aan: „Het waren nJMk-Aïond-de scheppen, en het water te kotjes. Met de ramp zijn ze weg- kwam. „Toen hij net binnen was, gespoeld." sloeg het water de deur dicht. Die Moerland werkte bij boer Stoutjes- hadden we nooit meer open gekre- dijk in de 'nieuwe polder', zoals h een." Haar man had net de twee ■tic Nieuwe «...icx- Stavenissepold*fBricefto van achter 't Slot naar de noemt. Eerst bij Johannes Stoutjes- schuur van slachter Gunst aan de dijk en later bij diens zoon Bram. Wilhelminastraat gebracht toen het Moerland deed alle voorkomende werkzaamheden in de schuur en op het land; planten, wieden, aardappe len en bieten rooien, dieren verzor gen en pi oer t met paarden. Toi er net voordat de oorlog uitbraic weinig werk was, is Moerland nog een zomer (in 1939) naar de Wierin- germeer in Noord-Holland gegaan. „Er waren er veel uit Staveniss" hoor, die daar naartoe gingen. Ei was hier toen niks geen werk." Toch keerde hij terug naar Stoutjesdijk en bleef daar. Toen de mechanisatie opkwam, stapte Moerland over van de paarden op de tractoren en oogsi machines. Op zijn 65ste stopte hij met werken. Maar dat gebeurde niet zomaar. Op de dag van zijn af scheid, op 4 november 1978, werd hij op de boerderij koninklijk on derscheiden. Zijn vrouw herinnert het zich nog als de dag van gisteren: „We hebben daar een maal gehad, dat kun je in een hotel nog niet krij gen. En zoveel cadeaus. Het was hier gewoon een winkeltje." Vorig jaar en het jaar daarvoor be zochten ze de bijeenkomst van de gedecoreerden die door de gemeen te wordt verzorgd. En Moerland houdt nog contact met de 'baas'. Elk jaar wordt hij samen met de an deren die bij Stoutjesdijk werkten, uitgenodigd op diens verjaardag. Tot haar huwelijk diende mevrouw Van de Velde bij verschillende boe renfamilies. Daarna wijdde ze zich aan het huishouden en het groot brengen van de kinderen. In 1944 moest het gezin dat inmid dels twee zonen telde, evacueren omdat de Duitse bezetter Tholen grotendeels onder water had gezet. Ze gingen naar Bussum waar een broer van Moerland woonde. „Ik werkte er bij de wegenbouw. Van de K'>'>s kregen we aardappels. Maar it ben ze ook eens wezen rapen op een lapje in de Meent waar de Duitsers ze al hadden gerooid. Ik was niet al leen. Er waren veel mensen. Maar omdat ik gewend was te botten, wist ik ze te vinden. Ik had een 'hriepe' bij me, een viertander, en ik had zo een zak vol. Hoe kom je daar toch aan?, zeiden de mensen." De omstandigheden werden er min der omdat het voedsel schaars werd. Van Bussum - onder de rook van Amsterdam - verhuisde het gezin naar Benschop in de Lopikerwaard onder Utrecht. Ze kwamen bij een koeienboer terecht waar Moerland meehielp in het bedrijf. Zij: „De kinderen aten de eerste dagen de kruimels van tafel. De man stond er bij te huilen, maar er was melk. Er werd gekarnd en ze maakten kaas. Knoeikaas noemden ze dat. De water het dorp binnenstroomde. Hij kon voorlangs (via de Voorstraat) op tijd wegkomen. Omdat het gemeentehuis al vol zat met mensen, klopten ze bij Moer land aan. „De eerste nacht zaten er 28 mensen op zolder, de tweede nacht 35," vertelt ze. Hij: „En het water stond hier tot boven de eetta fel. En de hoenderkoten met de hoenders spoelden hier op de dijk, pakken stro, balen, balken en plan ken en je hoorde de paarden schreeuwen." Twee dagen later werd begonnen .net het evacueren. Moerland hielp de mensen aan boord van een schip naar Rotterdam waar velen in de Ahoyhal werden ondergebracht. Zelf werden ze (nu met vier kinde ren) door Thoolse schippers naar Tholen gebracht waar ze bij de fa milie Contant terecht kwamen. Van daar werden ze naar de kazerne in Ossendrecht overgebracht. Ook weer tijdelijk. Met een bus gingen ze naar Eindhoven en werden ze on dergebracht bij een ingenieur van Philips. Acht weken waren ze weg. „Toen we thuis de boel schoon moesten maken, wisten we niet hoe te beginnen. Het was net cement, zo'n toestand. En de kraan lekte ook nog. We moesten op de planken vloer leven en de gang was wegge spoeld," vertelt mevrouw Moerland. Later werd het huis verbouwd en groter gemaakt. Zo verdween ook de bedstede uit de kamer. Na zijn pensionering bleef Moer land een buitenmens. Hij bracht veel tijd door in zijn moesttuin, maar maakte ook fietstochten met een clubje mannen uit het dorp. Ze gingen elke middag een rondje doen. Naar Sint-Annaland of Goris- hoek. Een foto van de fietsclub hangt aan de muv, maar d» mees ten zijn inmiddels overleden. Als het weer het toelaat, is Moerland nog vaak aan de haven te vinden of bij het bankje voor de Stove. Zijn vrouw heeft een hobby waar voor ze niet naar buiten hoeft. Ze haakt kleedjes. Fijn haakwerk voor de kinderen en kleinkindeien. De laatste jaren is dat wel wat minder. Omdat ze moeilijk loopt, durft ze niet meer naar buiten. „Ik ben top zwaar," zegt ze gekscherend, „maar ik zorg nog wel elke dag voor het eten. Maar Lisa, mijn man, schilt al tijd de aardappelen. Die kan dat zo goed. Ik schil ze te dik, zegt hij." Dat beaamt hij. „Je moet ze dun schillen. Zo dun datje door de schil de krant kunt lezen." Maandag vieren ze de 65-jarige bruiloft in de Stove met een receptie om half acht. Het bestemmingsplan Slachtveld Tholen zal betrokken worden bij de opknapbeurt van het aangrenzende bedrijventerrein Noord. Dit idee van het gemeentebestuur staat CU, SGP, CDA en D66 niet aan. „Als u ze koppelt, gaat het met het Slachtveld nog vijf tot tien jaar duren. En de eerste plannen dateren al van 1993", zei P. van Belzen in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Ook andere commissieleden vonden dat Slachtveld sneller moet. „U geeft me het gevoel 'van: bouw de winkets maar, dan zijn we van het gezeur af", zei wethouder W.C. van Kem pen, wat hem op afkeurend geroep uit de commissie kwam te staan. Volgens de wethouder houden beide zaken verband met elkaar. Ook kan er op het Slachtveld niet zomaar ge bouwd worden, want dat zou over vier tot vijf jaar tot flinke logistieke problemen kunnen leiden, zei hij. Zijn partijgenoot J.P. Bout was het daarnee eens: „Moet daar nog wel een supermarkt komen? Misschien is het beter geschikt voor heel mooie huizen." Van meet af aan was het de bedoeling om op het Slachtveld een supermarkt te combineren met wo ningbouw. Van den Donker vond het niet slecht om breder te kijken, maar hij wil dat er tempo wordt gemaakt. De term 'plan van aanpak' is in dit verband wat hem betreft verkeerd gekozen. Dit plan kan waarschijnlijk over een half jaar in het college be sproken worden, gaf Van Kempen na lang aandringen door de commis sie te kennen. De uitvoering van Slachtveld en Noord kan, zo zei hij, vervolgens best gefaseerd plaatsvin den. De officiële start van Delta 2003, hel project voor de herdenking van de watersnood, is op 15 april in Tholen. In aanwezigheid van staatssecretaris mevr. J.M. de Vries en gedeputeerden van de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland zullen de activiteiten toegelicht worden die vol gend jaar op stapel staan. De nationa le herdenking, in aanwezigheid van de koningin, zal in Oude Tonge zijn (het dorp met de meeste slachtoffers in 1953). In de loop van het jaar is er ook specifieke aandacht voor de (in ternationale hulpverlening na d* Ramp. Tholen en Bergen op Zoom (waarvan Halsteren door de Ramp werd getroffen) organiseren dat sa men, waartoe een werkgroep is ge vormd met burgemeester W. Nuis als voorzitter. De Noorse woningen die in Stavenisse (153 slachtoffers) staan, zijn een voorbeeld van internationale hulp. Halsteren (waar 68 mensen ver dronken) had vooral met hulp uit Ne derland te maken. www.tholen.pvda.nl Advertentfe I.M. Peter Vogelaar beleeft veel plezier aan het jachthoornblazen. Tijdens een schietwedstrijd in Sint- Annaland kwam Vogelaar in contact met het jachthoornkorps. „Gaakeer en enkele anderen bliezen daar. Ik was er zó weg van, dat v«. met zijn vieren van Sint-Philipsland toen mee zijn gaan doen. En van dat viertal ben ik als enige over", vertelt de ju bilaris. Boven zijn hoofd hangt een slinger en ook zijn stoel is versierd. Het jachthoornkorps is met twaalf le den een kleine, hechte groep. Hoewel Peter Vogelaar een kwart eeuw zijn deuntje meebla^st, kan hij geen muzieknoot lezen, verklapt hij. Een bezwaar is dat niet, want er wordt bij optredens altijd op het ge hoor geblazen. „Jachthoornblazers met bladmuziek, dat staat niet", vindt hij. Vogelaar ging eerst een jaar op les bij Ko van Driel, die van af de oprichting instructeur van het korps is. De plesshoorn, een kleine hoorn, is zijn instrument. „Dit is mijn tweede. Mijn eerste heb ik ooit aan de muuf bij mijn jachtgeweer gehangen, maar die viel op de tegels en toen zat er een gat in." De Anna Jacobiaan vindt de jacht hoorns bij het jagen horen. „Het komt er ook steeds meer in." De in strumenten hebben geen ventielen en produceren daardoor natuurlijke tonen. Er zijn vaste signalen voor bijvoorbeeld het begin en het einde van de jacht, en om het geschoten wild te eren. „Maar tegenwoordig blazen we ook diverse fanfares en walsjes, voor het plezier", aldus Van Driel. De signalen worden geleerd op het gehoor of met behulp van een cassettebandje. Het jachthoornkorps treedt op uiteenlopende bijeenkom sten op. Vogelaar: „Jachtpartijen, hondenwedstrijden, diners, bruilof ten, soms ook begrafenissen. En huldigir en Ie jager eld. Het wilddiner op Tholen hadden we af gelopen jaar voor het eerst." De groep repeteert elke veertien dagen op dinsdag, en treedt in een jaar ook net zo veel keren op. „A's er ten minste geen mkz-crisis is", zegt Gaakeer. De meeste signalen wor den vierstemmig uitgevoerd. On danks de kleine groep zijn alle stem men voldoende bezet, geeft Van Driel aan. Vogelaar, wiens enige muzikale er varing een blokfluit was, vindt het jachthoornblazen een prachtige ont spanning. Pas nog heeft hij alle fo to's uit de loop van de jaren in een album geplakt. Veel heeft hij meege maakt, veel gelachen ook. Zo stond de groep eens 's nachts om twaalf uur te blazen op de Markt in Breda. En een modeshow in Mondragon in Zierikzee was eveneens onvergete lijk, blijkt wel uit de opmerkingen die de andere leden van het korps erover maken. Daar werd een na jaarscollectie geshowd die met de jacht te maken had. De blazers kon den achter de schermen kijken en wat ze daar allemaal zagen.... Insig- neblazen op het jaarlijkse jacht hoornconcours in Bronkhorst deed Peter Vogelaar ook met plezier. Maar voor her*' springt de viering van het 25-jarig bestaan van de groep eruit, zegt hij. Dat was drie jaar geleden en toen werden oprich ter Gaakeer en Van Driel in het zon netje gezet omdat ze er vanaf het be gin bij zijn. De voorzitter bedankte Peter Voge laar voor zijn inbreng en prees hem als een trouw lid. „Op alle optredens ben je erbij." Soms weieens later, want het is gebeurd dat de Anna Ja cobiaan op weg naar een trouwerij de anderen tegen kwam die alweer naar huis gingen omdat het optreden achter de rug was. Er wordt nog al tijd hartelijk om gelachen. Gaakeer bood een fraaie standaard aan en daarmee was de jubilaris zichtbaar in zijn sas. Maar ook de emmer met flesjes bier die secretaris Van de Kieboom aanreikte, viel in de smaak. Er werd nog een nummer gespeeld, maar daarna was het met de muziek gedaan en werden onder het genot van een drankje en een hapje herinneringen opgehaald. Stemmen van lezers Als we de presentaties van de politie ke partijen op ons laten inwerken, blijkt daaruit dat er meer beloofd wordt, dan kan worden waargemaakt. Maar hoe zou je anders politiek be drijven en kiezers trekken en hen om de tuin leiden Een van de nieuwe kandidaten geeft aan: 1. Als raadslid heb je een dienen de functie. 2. Je moet ook durven bij te sturen of zelfs terug te draaien. 3. Bij de bouw van het nieuwe gemeen tehuis is onvoldoende open gehandeld richting buigers! Waarheden als een koe, maar een pink geeft nog geen melk. Een ander nieuwe kandidaat vindt: 1Dat de burger zich niet meer aange sproken voelt. 2. Dat het is opgevallen dat er raadsbreed weinig kracht uit ging van het gemeentebestuur van Tholen. 3. Dat het nieuwe gemeente huis er dan ook nog niet staat. Dat is nog eens van leer trekken, maar ko men er ook schoenen van? Nieuweling drie zet ook het beste beentje voor, want: 1. Hij ondergaat de beperkte voorzieningen dan ook niet als een probleem; (en ouderen dan?) 2. Hij stelt vast dat we hef ge meentehuis grotendeels met eigen vermogen bouwen. 3. Hij stelt dat een plan minimaal rendement moet hebben. 4. De inspanningsverp'ich- ting voor Sint-Maartensdijk is üyna- misch. 5. Zijn karakter brengt ook mee dat hij graag baasje speelt. Voor het bouwen van luchtkastelen heb je geen bouwvergunning nodig! De utopie voor het open maken van de haven leeft nog steeds, want een raadslid zag er juist wel broo in. Maar dan toch geen brood van de warme bakker, denk ik? Voor verenigingen moeten er diverse onderkomens worden gecreëerd in een consistent beleid, rekening hou dend met de inflatiecorrectie. Een warm hart, vooral voor muzikanten, maar ook nu weer koeien met gou den horens! Raadsleden zijn geweldig in creativiteit, want zo poneert hij: Ook voor een supermarkt (Aldi) is er plaats, omdat daar de andere midden standers van kunnen profiteren. Mid denstanders opgelet, deze politieke raad is (te) duur! Een geheel nieuwe partij gaat ook mee musiceren met een prelude over honden en katten. Moet een honden houder nu wel of geen belasting beta len. Voor velen een reële zaak i.v.m. de poepoverlast. (De goeden niet te na gesproken - zie EB 17-01-02). De nieuwe partij gaat hiervan een speci aal onderwerp maken voor de verkie zingen. In de EB van 17-01-02 is ver meld dal de partij vindt: dat de honden(poep) een punt wordt in de verkiezingsstrijd, waar zij een partij tje in mee gaat blazen. (Op de bas dan wel, poe-poe-poe). Echt een onder werp om kiezers over de streep halen! Ook de t.v. blaast mee in de verkie zingscampagne, want er móet iets ge beuren. Actie, strijd, humor en adre naline moeten opgevoerd worden om de burger te overtuigen van stern- noodzaak (gezien al het politiek han delen lijkt mij dat vergeefse moeite.) Bovendien komt er nog een extra in jectie voor de jeugd, want zij worden verrast met en kiespakket! Dè me- tuoue urn jonge kiezers te beïnvloe den! Het heeft er alle schijn van dat de campagne meer bedoeld is om be stuurders aan een zetel te helpen! Vandaar het spotje: U komt toch ook? (of niet) Gezien de ervaringen in het verleden zal elke kiezer bedenken Beloven en ni t doen is gelijl 'en C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Vanavond is er in Meulvliet in Tholen een praat- en vraagavond van het wa terschap, die in het teken staat van de verkiezingen. Daarnaast wordt iets verteld over de projecten waarmee het waterschap in ons gebied bezig is en over de zorg voor het water binnen de bebouwde kom. De bijeenkomst be gint om half acht. In een tweede verkiezingskrant van het waterschap Zeeuwse Eilanden presenteren alle kandidaten zich die voor één van de 35 zetels in het wa terschapsbestuur in aanmerking wil len komen. Tholen/Sint-Philipsland heeft daarin drie zetels, evenals Schouwen-Duiveland. Voor Zuid-Be veland zijn tien zetels beschikbaar en voor Walcheren/Noord-Beveland 13. Dan blijven nog zes zetels over, voor de categorie bedrijfsgebouwd. Uit de negen beschikbare kandidaten wor den die op 6 maart gekozen door de Kamer van Koophandel. Voor de ca tegorie ongebouwd wordt alleen op Walcheren/Noord-Beveland gestemd, want in de andere districten is het aantal kandidaten gelijk aan het aantal beschikbare zetels. Behalve in de krant, is op de website www.wze. nl/verkiezingen informatie te vinden over de kandidaten (82 in totaal) en wat ze vinden van wateroverlast, be planting langs wegen, verkeersveilig heid en veiligheid waterkeringen. De stembureaus zijn op 6 maart geopend van 08.30 tot 21.00 uur. www.tholen.pvda.nl Advertentie I.M. De dames Van Dijke-van Vossen, Pleune en Van Dijke-Goedegebuure v.l.n.r.) bekijken de maquette van de nieuwbouw. Die viel in twee gedeelten uiteen. voor de nieuwe generatie ouderen is toch betere huisvesting nodig." Er komen op de begane grond voor psychogeriatrische (demente) pa tiënten 16 verpleeghuis'.arr i van 15 m2 met een eigen badkamer met daarnaast per woongroep van acht kamers een grote gezamenlijke bad kamer. Voor gezamenlijk gebruik is ook de woonkamer van 40 nr. El ders in het gebouw zijn 4 verpleeg bedden voor somatische (alleen li chamelijke gebreken) patiënten geprojecteerd. De 56 appartementen van het verzorgingshuis worden 47 en 45 m2 groot. Er zijn twee kamers voor tijdelijke opbouw. In de toe komst komen er mogelijk nog vier lage aanleunwoningen bij op de plaats waar nu de garages en de aula staan naast de molen. v Voor de pauze gaf architect T. Tuin- hof van Rothuizen van Doorn 't Hooft een toelichting bij plannen, waarbij de veertig belaiAl ellenden ook beelden te zien kregen van de plattegronden, voor- en zijaanzicht. Het tweede deel vormde een officië le inspraakprocedure door het ge meentebestuur van Tholen. Directeur P.W. Kok had 's middags de bewoners en personec'sleden al bijgepraat, 's avonds wau.i de bu ren, de bewoners van woonzorgcen trum de Vroonhof, bestuursleden en de cliëntenraad aanwezig. Kok schetste, dat het uit 1968 daterende gebouw een knelpunt vormt bij alle veranderingen in de zorg. „De hui dige bewoners zijn nog st tevre den met hun kleine kar je, mjaar De voorzieningen, waaronder een volwaardige keuken, zijn op de be gane grond. Het was nog een hele puzzel om de jtestaandg leiders te bewaren, maar dat is gelukt. Tuinhof noemde dat een groot voordeel, want dan blijft er opslagruimte be houden, wat in nieuwbouwplannen niet meer aanwezig is. De 56 verzor gingsbedden betekent een verlies van 20 plaatsen ten opzichte van de huidige capaciteit, maar directeur Kok hoopte die 20 verzorgingsplaat sen in de Vroonhof te kunnen ver wezenlijken. De hoogte 1 net nieu '-orgcen- trum loopt uiteen van 3 meter aan de kant van de molen tot 9 meter aan de zijde van de Tienhoven. Gestreefd wordt naar een mooiere entree van zowel de Schutse als de Vroonhof. De garages en de aula tussen de mo len en de Vroonhof verdwijnen. De weg en de parkeerplaatsen zijn nu nog van de gemeente, maar de wo ningstichting LHBB, die de nieuw bouw verwezenlijkt en het pand ver huurt aan de Schutse, is met het gemeentebestuur in overleg om de weg en de parkeerplaatsen te kopen. Het gebouw wordt opgetrokken van donkere baksteen en voorzien 'van i i» houten panelen. Oranje/bruin stuc werk voor de kantoren zoals nu bij de Vroonhof. Het schuine alumini um dak krijgt cgn zinken uitstraling. De Schutse krijgt verder een dakter ras en alle kanten krijgen een dag deel de zon. Ten opzichte van een eerder plan viel het D.L. Koppenhol op, dat de zijvleugels veel minder dicht naar de F.M. Boogaardweg toekomen. Tuinhof bevestigde dat. Gewijzigde eisen hebben ertoe geleid dat de ver zorgingskamers 45 in plaats van 38 nr zijn geworden. Verpleeghuiska mers zijn de helft kleiner. Hierdoor is de indeling gewijzigd. In één van de zijvleugels is de dagverzorging opgenomen. Aa i de F.M. Boogaard weg blijft de nieuwbouw 22,5 m van de huizen en aan de Tienhoven 26 en 33 meter. Koppenhol pleitte verder voor een heimethode die geen schade voor omwonenden oplevert, want daar maakte hij zich ongerust over. Tuin hof bracht nau. voren dat bij de Vroonhof de traditionele heimetho de is gebruikt: het slaan van palen. Er is nog geen definitief funderings advies, maar er wordt zorgvuldig naar gekeken. Voor eventuele schade is de aannemer wettelijk aansprake lijk. Koppenhol was er niet gerust op, want bij de bungalows aan de F.M. Boogaardweg is niet geheid. Tuinhof verzekerde dat het beste ad vies voor de omgeving gegeven wordt, waarbij zorgvuldigheid voor op staat. Hij hield Koppenhol voor, dat de trillingen van het traditionele heien erg lijken, maar in de praktijk levert dat toch weinig schade op, terwijl bij het boren van palen de grond juist wordt verstoord. Kop penhol deed de suggestie om voor de laagbouw die het dichtst bij de F.M. Boogaardweg komt, in elk ge val niet te heien. Na sloop van de garages komt er op een andere plaats een fietsenberging terug. Of er voor de aula nog een vervangende opbaarruimte komt, is de vraag. Inmiddels is er eveneens aan de F.M. Boogaardweg een aula bij de begraafplaats en ten tweede zijn de opbaarmogelijkheden op de kamers zelf met betere koelappara tuur ook toegenomen. Mevr. M. Roelvink informeerde of er een logeerkamer komt, maar di recteur Kok verwees daarvoor naar de Vroonhof. In de Schutse komen wel twee kamers voor tijdelijke op vang die eventueel als logeerkamer kunnen dienen. En verder zijn de ka mers op zich veel groter, zodat er nog wel iemand kan blijven slapen. De verbinding van Vroonhof met de nieuwbouw van de Schutse komt op de begane grond in plaats van nu op de eerste verdieping en dat vond mevr. Koppenol een bezwaar. „De bewoners van de eerste en de tweede verdieping van de Vroonhof moeten dan inleveren. En dan te bedenken dat vier bewoners gehandicapt zijn: afhankelijk van een rolstoel of zelfs aan bed gebonden. In zes maanden zijn er ook al acht keer problemen met de lift geweest!" Volgens Tuinhof is de verbinding niet anders mogelijk dan op de be gane grond. L.J. van Doorn ging nog in op de liftproblemen. „Er zijn te veel storingen. De veiligheid van de Vroonhof klopt niet. Het is ook een bezwaar dat de brandweer geen oe feningen heeft gehouden." Mevr. Koppenol zei 22 september al een brief over de brandveiligheid aan het gemeentebestuur geschreven te heb ben, maar zij had nog steeds geen antwoord ontvangen. Wethouder Van Kempen maakte daar aanteke ning van en zei dat bij de nieuw bouw van de Schutse de brandweer in elk geval betrokken wordt. Ten aanzien van de Vroonhof zei direc teur Kok dat met de bewonerscom missie al over een brandweeri ?fe- ning is gesproken. Het echtpaar Soffers bracht naar vo ren dat de molenbiotoop wordt ge schonden gezien de aanzienlijke overschrijding van de toegestane bouwhoogte met 5 meter. „Daar ma ken we ons flinke zorgen over.'Ar chitect Tuinhof wist, dat de nieuw bouw binnen 100 meter, niet boven de stellinghoogte van de molen mag uitkomen. Dat is met 9 tot 10 meter - overeenkomstig het huidige pand - niet het geval, maar de punt van het dak komt 5 meter boven de biotoop. „Het is een afweging van belan gen", aldus de architect. Soffers maakte bezwaar tegen de 18 parkeerplaatsen tussen de molen en de Schutse, naast 9 aan de F.M. Boogaardweg, 12 aan de Tienhoven en 19 bij de Vroonhof. Het echtpaar vond de parkeerplaatsen veel te dicht bij de perceelsgrens gepland. Het liefst wilde Soffers een stukje van het huidige parkeerterrein van de gemeente kopen. Wethouder Van Kempen antwoordde, dat het ge meentebestuur het parkeren op ei gen terrein wil bevorderen. Er komt een verplicht minimum, maar de ge meente wil ook zoveel mogelijk groen handhaven. Ambtenaar G.D. Roeland zei dat er geen keiharde richtlijnen zijn, maar voor normaal gebruik (dus niet de piek rond de jaarwisseling) achtte hij de parkeer gelegenheid toekomstgericht vol doende. Architect Tuinhof had wel een richtlijn voor verzorgingshui zen, namelijk 0,4 parkeerplaats per bewoner. Bij de Schutse komt dat neer op 30 parkeerplaatsen, wat voor dagelijks gebruik voldoende is. Van Doorn noemde dat te krap, want het personeel komt niet op de fiets. Hij vroeg 10 parkeerplaatsen meer. Soffers maakte daar weer bezwaar tegen, want die stelde vast dat het al leen op zaterdag en zondag druk is met familiebezoek in de Schutse. Wethouder Van Kempen vond de parkeercapaciteit die gepland was op de situatie in het verleden, aan de krappe kant. Pleitte het echtpaar Soffers steeds voor de belangen van de uit 1847 daterende monumentale molen, Koppenhol merkte op, dat hij en zijn vrouw samen 160 jaar oud zijn. „Wij vormen ook een monument." H. de Ruiter en mevr. J. Boomsluiter hadden bij de nieuwbouw van de Vroonhof nogal wat last gehad van transporten in de F.M. Boogaardweg met kapotte trottoirs en versperde uitritten. „Uitritten mag je in elk ge val niet blokkeren", gaf wethouder Van Kempen aan, die zo'n bouwpro ject best ingrijpend noemde voor de buurt. Roeland vulde aan dat de Schutse en de aannemer er in eerste instantie uit moeten zien te komen, en de gemeente bekijkt of de voor gestelde maatregelen aanvaardbaar zijn. Directeur Kok vroeg alvast me dewerking en begrip van de omwo nenden. „We willen vergaand reke ning houden met uw wensen, maar er moet geïmproviseerd worden." Dhr. Blom van de bewonerscommis sie van de Vroonhof merktq op, dat de aanname 'oor hij zijn p ijs op geeft, moet weten aan welke regels hij zich bij de bouw dient te houden. Voorzitter W.A. Blaas van de Schut se zegde toe dat er nog een informa tieavond voor de buren komt voor dat de bouw begint. Wanneer de planologische procedu re goed verloopt, kan er eind dit jaar met de nieuwbouw begonnen wor den. De bouw duurt 18 maanden. De tijdelijke huisvesting komt bij jacht opziener J. van Vossen aan de F.M. Boogaardweg. Directeur Kok noem de de veiligheid, bereikbaarheid en ligging vlakbij de Vroonhof de plus punten van deze plaats.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3