Archief verdwijnt van Tholen, bestemming is nog niet bekend Burgemeester vraagt om extra agenten Aldi in smalstad is bedreiging Stavenisse (vanden^rekel) HEROPEND PvdA Lijst 2 De Rieburch damkampioen AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT L. Havermans derde kracht bij brandweer Oud Ger. Gem. Sint-Philipsland krijgt predikant www.tholen.pvda.nl Donderdag 21 februari 2002 58e jaargang no. 14 Raadsleden aarzelenSGP tegen, WD wil eerst overleg met fractie Het oud archief van de gemeente Tholen wordt onderge bracht in een andere gemeente. Dat kan Middelburg wor den of Schouwen-Duiveland, maar het verhuist in ieder geval niet mee naar het nieuwe gemeentehuis in Tholen. De meerderheid van de raad ging dinsdagavond in de commissie middelen, na veci mitsen en maren, mee met het voorstel van het college om het archief 'uit te plaat sen'. De SGP wil als enige fractie het archief binnen de gemeentegrenzen houden. De VVD steunde het voorstel niet omdat de liberalen eerst overleg willen voeren met de fractie. En er moet een historisch steunpunt komen dat opgetuigd kan worden met inbreng van vrijwilligers. Verbijsterd Zierikzee Het platteland komt er bekaaid vanaf' Burgemeester Nuis heeft bij de korpschef van de politie Zeeland om extra agenten voor Tholen gevraagd en zijn bezorgdheid geuit over de situatie van dit moment. Nuis zei dat donderdag in de commissie algemeen bestuur en wel zijn, waar J. van den Donker (D66) enkele recente gevallen noemde dat er erg lang op politiehulp gewacht moest wor den. Het raadslid wilde weten wat eraan gedaan wordt. Ambulancevervoer Ouderen die niet mobiel zijn de dupe De komst van een prijsstunter als Aldi naar Sint-Maar tensdijk heeft gevolgen voor de supermarkten in de om liggende dorpen. De supermarkt in Stavenisse bijvoor beeld zal eventueel in zijn bestaan worden bedreigd. En verdwijning van die winkel heeft grote gevolgen voor ouderen die niet mobiel zijn. Ook verliest Stavenisse dan een deel van zijn aantrekkelijkheid voor de recreatie, die nu een behoorlijke omzet oplevert voor de horeca en de detailhandel. Een belangrijk criterium voor een recreant is een supermarkt in het dorp. Deze week BYGIMBRFRF a u n I I c m a u's a r e c 111 e 11 I - Op het schaakbord is Ter Tolne de beste school 1 i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Leon Havermans (36) uit Nieuw- Vossemeer wordt de derde beroeps kracht bij de Thoolse brandweer. Hij werkt nu nog bij General Elec tric Plastics in Bergen op Zoom, als veiligheidskundige, en is daarnaast als vrijwilliger actief bij de brand weer in zijn woonplaats. Haver mans is afkomstig uit Oud-Vosse- meer. Hij zal zich bij de Thoolse brandweer onder meer gaan bezig houden met de gebruiksvergunnin gen, maar ook met een deel van de taken van de eerder dit jaar met leeftijdsontslag vertrokken Richte Weggemans. Het is de bedoeling dat de Vossemeerder op termijn plaatsvervangend brandweercom mandant wordt. De 58-jarige ds. A.P. van der Meer uit Werkendam wordt de nieuwe predi kant van de Oud Gereformeerde Ge meente Sint-Philipsland. Sinds no vember 1986 is die gemeente vacant. Toen vertrok de vader van de komen de predikant, ds. A. van der Meer, die inmiddels 81 jaar is en gezien zijn gezondheid nog beperkt dienst doet in Wekerom. Zijn zoon kent Sint-Phi lipsland dus goed. Hij is er bovendien consulent en verbleef met zijn gezin wel eens in de pastorie toen dat huis nog leeg stond. Al een aantal jaren is de woning in de Voorstraat echter verhuurd. De huidige huurders heb ben een opzegtermijn van drie maan den en dan is er nog een maand nodig voor verven, behangen en ander op- knapwerk, zodat het minimaal vier maanden duurt voordat de predikant naar Sint-Philipsland komt. Van zijn acht kinderen zijn er nog twee jon gens thuis. Van der Meer jr. werd op zijn 33ste predikant. Daarvoor had hij een ei gen bedrijf: een autoplaatwerkerij en spuiterij. Hij studeerde bij ds. Smits en reed in die periode 60.000 km per jaar. De Oud Gereformeerde Ge meenten hebben in heel Nederland maar acht predikanten. Loenen a.d. Vecht, was de eerste gemeente van ds. Van der Meer. Hij bleef er maar kort. In Kinderdijk was hij langer met 5,5 jaar en in Krimpen a.d. IJssel zelfs 15,5 jaar. Dat is een heel grote ge meente met 1200 leden. Werkendam telt er 170 en daar is hij inmiddels 2,5 jaar. Sint-Philipsland telt 800 leden. Ouderling H. van Westen is blij dat zijn taak na Pinksteren verlicht wordt. Samen met ouderling J.C.A. Stehouwer verzorgt hij de drie lees- diensten elke zondag. Oud-wethou der L. Walpot was door de leden on langs tot derde ouderling benoemd, maar hij heeft die benoeming niet aangenomen. De intrede van ds. Van der Meer zal vermoedelijk op een woensdag zijn. Auto uit verkeer. Acht bestuurders van auto's en brommers zijn vrijdag bij een verkeerscontrole op de bon geslingerd. Een onverzekerde auto is daarbij uit het verkeer genomen. Tussen half twee 's middags en elf uur 's avonds controleerde de politie 130 voertuigen. Dat gebeurde op de Molenvlietsedijk, de Eeweg en de Slabbecoornweg in Tholen, op de Plaatweg en de Dorpsweg in Sint- Annaland, de Sportlaan in Sint- Maartensdijk en de Postweg in Poortvliet. Het oud archief van Tholen heeft de langste tijd in de kluis in Sint-Maartensdijk gelegen, óf de gemeenteraad moet daar een steunpunt willen. Dat is de uitkomst van een urenlang Doom van het Algemeen Belang debat over de toekomst van het oud archief (stukken van 20 jaar en ou der). Het uitplaatsen van het archief is op den duur goedkoper dan de dienst in eigen beheer houden, menen de meeste raadsleden. Bovendien kan er dan ook een inhaalslag worden ge maakt om de kwaliteit te verbeteren. Die lijn was al uitgezet in de stuur groep voor het nieuwe gemeentehuis waar de fractievoorzitters deel van uitmaken. De SGP was van meet af aan tegen de verhuizing van het historisch erfgoed buiten de gemeentegrens. Het CDA bleek bij monde van J.P. Bout als eni ge in de discussie overtuigd voorstan der van uitplaatsen. De overige frac ties, PvdA, CU, VVD en CU, aar zelden: er was onduidelijkheid over de kosten en de gepresenteerde cij fers, en de mogelijkheid om het ar chief in Schouwen-Duiveland onder te brengen was niet onderzocht. Ook was de gebruikers van het archief pas laat om een reactie gevraagd. En ook de pleidooien van J. Kempe- neers, namens de heemkundekring Philippuslandt en de geneologische werkgroep Tholen, van L.J. van Tholen, en van professor J.G.M. Leu- ne (schriftelijk) om het archief op Tholen te houden, zetten de raadsle den opnieuw aan het denken. De stuurgroep bezocht het regionaal historisch centrum in Tilburg, maar niet iedereen bleek het eigen Thoolse archief te kennen. Bout zei dat hij in Tilburg 'gesmuld' had van wat er alle maal te zien is. Waarop Kempeneers de stuurgroep uitnodigde om eens een middagje bij de 'goede kok,' archiva ris J.P.B. Zuurdeeg, te komen eten. Volgens Kempeneers is het archief bijna nergens zo goed ontsloten als in Tholen. „Uit niets blijkt dat u zich heeft laten informeren door uw eigen archivaris. Toch niet onbelangrijk, lijkt ons. Ook de gebruikers zijn niet in het onderzoek betrokken. Dat had goed gekund met het nieuwe interac tieve beleid dat Tholen predikt." Zowel Kempeneers als Van Doom brachten een nieuwe mogelijkheid naar voren: het archief laten liggen waar het nu ligt, in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Volgens Kem peneers een bewaarplaats die aan alle eisen van de archiefwet van 1995 vol doet. „Bovendien een realistischer be stemming van het vrijkomende ge meentehuis dan het geopperde lucht kasteel van een hotel-restaurant. Een fraaie compensatie voor Sint-Maar tensdijk. Behoud van het oud archief en 200 bezoekers die samen 500 be zoeken per jaar aan de smalstad bren gen." Ook Van Doom pleitte voor het be houd van het archief in Sint-Maar tensdijk: „Er is voldoende ruimte om de omvangrijke verzameling histori sche voorwerpen onder te brengen, te beheren en aan het publiek te to nen." Een 'Thoolse erfgoedkoepel' zou er een bijdrage aan kunnen leve ren. Juist nu er een toenemende be langstelling is voor heemkunde en archeologie, kan volgens hem ge bruik gemaakt worden van vrijwilli gers. Hij waarschuwde voor het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling. Financieel ongewis, noem de hij dat. En er is volgens hem ook geen weg terug en ook de afstand naar Middelburg is groot. Kempe neers klapte voor het betoog van Van Doom. Hij was de enige van de 15 belangstellenden op de publieke tri bune. RK.M. Stouten (VVD) zei verbij sterd te zijn over de financiële on derbouwing. De cijfers vertoonden volgens hem hiaten. Hij vond het voorstel onvoldoende om erover te kunnen beslissen. Ook maakte hij kanttekeningen bij het aantal perso neelsleden dat nodig is (5,6) om het archief te beheren. Hij stelde dat al le mogelijkheden nog eens op een rijtje gezet moeten worden. Daar de kosten van het onderbrengen van het archief in Zierikzee bij te be trekken en de kosten voor het in richten van een steunpunt. „Treed in overleg met de gebruikers en de archivaris bij het opzetten van zo'n steunpunt." J. van den Donker (D66) zei over tuigd te zijn dat het beter was het archief uit te plaatsen. Dat de ge bruikers dat niet zijn, betreurde hij. Hij v neg zich dan ook af waarom er niet eerder met gebruikers was gesproken. A.P. Komaat (PvdA) zei dat uit plaatsen naar Middelburg voor zijn fractie het beste was. Maar hij be treurde het dat er nog geen bereke ning was gemaakt van de kosten als het archief in Zierikzee wordt on dergebracht. „Voor de nieuwbouw van het gemeentehuis is er 3 mil joen aan stichtingskosten berekend voor het archief, uitplaatsen kost I miljoen gulden. Ergens zweeft er nog twee miljoen." Het uitplaatsen naar het Zeeuws Archief vergt eenmalig 567.000 eu ro, daarna jaarlijks 252.000 euro. Behoud van archief met drie forma tieplaatsen en 2,5 als extra toevoe ging, komt op aan jaarlijkse last van 352.000 euro. De inhaalslag die het archief moet maken om de forse achterstand in het beheer en het ontsluiten weg te werken, vergt eenmalig 680.000 euro. In de be groting 2002 is voor de exploitatie van het gemeentearchief 186.000 euro opgenomen (personeelskosten en door berekening van kosten- plaatsen). Het oprichten van een steunpunt kost 45.000 euro. Jaar lijks vergt het 24.000 euro, exclu sief huur. Voor dit bedrag komt er één dag per week een archiefamb tenaar uit Middelburg naar het steunpunt. ZIE VERDER PAGINA 15 Van den Donker las in de Eendracht- kaaid vanaf. Zijn bezorgdheid heeft bode dat bij een steekpartij in Sint- Annaland de ambulance 20 tot 25 mi nuten op zich liet wachten en de politie zelfs 40 minuten. Eerder duur de het bij een dodelijk ongeluk in Oud-Vossemeer ook een half uur voor er politie was. „Heeft u al laten onder zoeken hoe dit kon gebeuren? Of is het onvermijdelijk?" wilde de D66'er weten. Dè burgemeester had het kran tenbericht gelezen, maar het feit ook zelf geconstateerd. „In Oud-Vosse- meer kwam de politie tegelijk met mij aan en dan klopt er iets niet." Zowel de aanrijtijd van de ambulance als de haperende beschikbaarheid van poli tiemensen baart het gemeentebestuur grote zorgen, zei Nuis. Met betrek king tot de ambulance wil hij de zaak bespreken met wethouder M.A.E. Velhuis (die hij donderdag in de com missie verving). Ten aanzien van de politie had de burgemeester al contact met teamchef H. Radojewski. De si tuatie is het gevolg van het werken in districten, legde hij uit. Tholen is on derdeel van het district Oosterschel- debekken. „Politiemensen worden binnen het district ingezet, dus is er niet altijd politie uit de eigen gemeen te paraat. Thoolse politiemensen wer ken ook elders in het district." Het kan zijn dat er agenten uit Kruiningen of van ergens op Schouwen-Duive land moeten komen als er een calami teit is. Dat betekent afstanden die vol gens Nuis 'volstrekt onacceptabel' zijn. Samen met de teamchef hamert de burgemeester al langer op uitbrei ding van het aantal politiemensen voor Tholen (nu telt het team er twaalf). „Ik gun burgemeester Cohen van Amsterdam zijn 500 agenten," greep Nuis de actualiteit aan, „maar geef mij daar één procent van en ik ben tevreden." Hoewel de situaties niet te vergelijken zijn, komt het plat teland er volgens de burgemeester be- hij recent nog geuit tegenover korps chef Dierikx. „Ik heb hem om extra mensen gevraagd. Deze problematiek heeft voortdurend de aandacht en ik zal ook niet in de situatie berusten." Ten aanzien van het ambulancever voer was Van den Donker benieuwd naar het effect op de kosten van het meergebruik door het instellen van de huisartsenpost. Volgens de burge meester is het nog maar de vraag of daardoor de inzet van de ambulance is toegenomen. „Weliswaar heeft dokter Van de Weijer de commissie uitge legd dat vanuit de post om een ambu lance gevraagd kan worden, maar ik denk dat in die gevallen ook in de ou de situatie een ambulance ingescha keld zou zijn." De D66'er wilde aan geven dat het vaker gebruiken van de ■ambulance tot hogere opbrengsten moet leiden. In het jaar 2000 was het exploitatietekort van de Thoolse am bulance 31.400 euro. De provincie neemt daarvan een kwart voor zijn re kening. Een eenmalige meevaller, want volgens ambtenaar A.G. van de Sande moet structureel worden gere kend met een gemeentelijke bijdrage van ruim 31.000 euro per jaar voor het ambulancevervoer. Overigens heeft het Zeeuwse CDA- Kamerlid S. Buijs aan minister Borst vragen gesteld over overschrijding van de 15-minutengrens door huisart sen op Tholen bij spoedeisende hulp. De overschrijding zou blijken uit de opzet van een huisartsenpost voor avond-, nacht- en weekenddiensten, waardoor de inwoners op hulp vanuit Bergen op Zoom zijn aangewezen. Buijs noemt het overschrijden van de limiet 'ontoelaatbaar' en wil van de minister weten wat ze eraan gaat doen. Dat schrijven b. en w. in hun voorstel lege past een supermarkt op een be over het detailhandelsbeleid naar aanleiding van het MKB-rapport en de notitie Houdt Tholen vitaal van de stuurgroep 2005. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling spreekt er dinsdagavond over. De familie Schot-Oudesluijs wil aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk grond verkopen aan het Aldi-con- cem voor de vestiging van een super- en een bouwmarkt. Volgens het col drijventerrein niet binnen het beleid van de gemeente en de provincie. Momenteel ligt die zaak bij de rech ter. Extra winkels zijn voor de con sument wel wenselijk, maar het is de vraag of dit collectief gezien de leef baarheid bevordert. Bepaalde grote trekkers zullen de leefbaarheid in an dere kernen negatief beïnvloeden. ZIE VERDER PAGINA 9 Peter Vogelaar vindt al kwart eeuw ontspanning bij jachthoornkorps Tl Remi Potappel schaatst persoonlijk record in marathon op Weissensee EN VERDER... Fluplandse kok krijgt Michelinster Directeur Beter Wonen: in Tholen ontbreekt echte visie op volkshuisvesting Omwonenden Schutse laten zich horen bij plannen nieuwbouw zorgcentrum Van Belzen: Tholen geen overloopgemeente voor de Randstad SGP wil Oranje-schilderijen niet in smalstad, maar in nieuw gemeentehuis Vomi vestigt hoop op nieuwe raad voor gedenkteken gesneuvelde Indiëgangers Afbraak van christelijke bastions gaat door, zegt SGP- voorzitter Kolijn Eerste indoorwedstrijd paardendressuur in Tholen dankzij binnenbak hoeve Weltevreden MEN MOET DE GEBREKEN VAN ZIJN VRIENDEN KEN NEN MAAR MEN MOET ZE ER NIET OM HATEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kom op Advertentie I.M. TIJDENS DE OPEN HUIS DAGEN ONTVANGT U BIJ UW AANKOPEN VANAF 125 EEN LEUKE ATTENTIE! KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. Het eerste team van de Rieburch uit Sint-Maartensdijk heeft directeur Brevet een prachtig afscheidscadeau aangeboden door gisteren Thools damkampioen te worden. Met drie punten voorsprong op Eben Haëzer 2 uit Tholen was er sprake van een royale overwinning. Beide teams doen 13 maart mee aan de Zeeuwse kampioenschappen in 's-Gravenpolder. In Meulvliet was het gisteren een drukte van jewelste bij de 25ste schooldam- en schaakwedstrijden. Maar liefst 108 leerlingen van 20 basisscholen, die 19 damteams en 8 schaakploegen hadden ingezet, streden om de hoogste eer van Tholen. Oscar Huiskamp, André Kousemaker, Henk Gunter en Rein van Nijnatten leidden alles in goede banen. Er was veel belangstelling van leraren en ouders. „Doe geen domme dingen, speel rustig", zo adviseerde Huiskamp voor de laatste ronde. De Rieburch hoefde zich toen al niet meer zenuwachtig te maken, want met een 8-0 overwinning in de vijfde ronde was de titel al binnen bereik. Nog een 8-0 zege, een 4-4 gelijkspel en een 6-2 zege tenslotte tegen de School met de Bijbel uit Sint-Annaland bezorgden de Rieburch een eerste plaats. De inspanningen van trainer Huib Bocxe werden daarmee bekroond. „De kracht van het team is de onderlinge vriendschap", vertelde een glun derende directeur Brevet. Veel spannender was de strijd om de tweede plaats, want daarvoor kwamen de Regen boog, de Rieburch 2 en Eben Haëzer 2 in aanmerking met elk 11 punten. De weer- standspunten brachten uitkomst en daarbij bleef de laatstgenoemde Thoolse school het tweede team van de Rieburch 1 punt voor. „Dat is ook leuker, anders hadden er twee ploegen van één school naar de Zeeuwse kampioenschappen gegaan", zei André Kou semaker. De Rieburch 2 werd nu derde, 4. de Regenboog, 5. Die Heenetrecht, 6. Ter Tolne I, 7. School met de Bijbel Sint-Annaland, 8. Eben Haëzer I, 9. De Casembroot- school, 10. De Ark, 11. Het Kompas, 12. St. Anthonius, 13. De Eevliet II, 14. TerTol- ne II, 15. De Schalm, 16. De Kraal, 17. De Eevliet I, 18. Jenaplanschool, 19. Ooster- scheldeschool. Vorig jaar werd Het Kompas uit Anna Jacobapolder schooldam- kampioen voor Die Heenetrechtschool uit Oud-Vossemeer en Ter Tolne I. Bij het schaken werd Ter Tolne winnaar met 13-20,5 voor de Regenboog met 9-16 en de Luyster met 8-18. De kampioen mag 23 maart naar de Zeeuwse kampioenschappen in Terneuzen. De verdere uitslag: 4. Oosterscheldeschool 8-16 p, 5. De Casembroot- school 7-13 p, 6. Eben Haëzer 6-11 p, 7. Oosterscheldeschool II 3-7,5 p, 8. Jenaplan school 2-11 p. Ook vorig jaar werd Ter Tolne kampioen bij het schaken voor de Jena planschool uit Poortvliet en De Ark uit Oud-Vossemeer. Zittend de damkampioenen van de Rieburch: Koen Vermue, Stefan Lindhout, eerste speelster Marieke de Rooij verving. Staande de schaakkampioenen van Verhoeven, Adriaan Noteboom en Hans Westerweel. - 1 j~ A -» Thijs Westerhuis en Ter Tolne: Annejoke Rick Polderman, die Leemreijze, Ricardo

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1