ZLTO-bestuurder Van Dalen-Doeleman lid in de Orde van Oranje Nassau Jongen steekt man in buik na autoschade Val op trap wordt man noodlottig Vos neemt wraak op jager in Groot Pesóót CNN AL JAZEERA SzC i //-P> ///t HEIJNEN De Rieburch in gemeentehuis Geen huizen bij haven van Sint-Philipsland Ambulance en politie ver over tijd Donderdag 14 februari 2002 58e jaargang no. 13 OF Praat-/vraagavond waterschap in teken van verkiezingen Een stijlvolle boerinmoederdier en belangenbehartiger pur sang De afscheid nemende ZLTO-bestuurder C.L. van Dalen- Doeleman uit Scherpenisse is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester W. Nuis reikte de ko ninklijke onderscheiding dinsdagavond uit op de algemene jaarvergadering van de ZLTO afdeling Tholen in De Welle vaete in Sint-Annaland. Van Dalen kreeg het lintje voor haar vele bestuurlijke activiteiten in plattelandsorganisaties, landbouworganisaties en in het waterschapsbestuur. Vanaf 1985 heeft zij op uiteenlopende wijze de agrarische belan gen behartigd. Aan het eind van de bijeenkomst kreeg zij uit handen van de Zeeuwse ZLTO-secretaris B. Feijtel boven dien, als eerste inwoner van Tholen, de gouden speld. Boerenhart Akkerrandenbeheer De 18-jarige J.V. uit Oud-Vossemeer heeft bekend donder dagavond de 43-jarige Iman Quaak uit Sint-Annaland te hebben neergestoken. Na een buikoperatie is het slachtoffer inmiddels herstellende. De Vossemeerder wilde geld zien van Quaak omdat de verzekering niets betaalde na een aan rijding tegen een paaltje, waarbij de Sint-Annalander uit te genovergestelde richting kwam. V. gaf Quaak na een woor denwisseling onverhoeds een messteek die afstuitte op het borstbeen, maar trof vervolgens met een tweede messteek zijn buik. De dader vluchtte, maar de politie had aanwijzin gen dat hij op een adres in Rotterdam zou zijn. Daar hield de politie hem in de nacht van donderdag op vrijdag aan. Deze week f i HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl adrnin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het gebouw van de openbare basis school de Rieburch in Sint-Maartens dijk is verouderd, zegt de 61-jarige di recteur W. Brevet die na 37 jaar afscheid neemt. De school telt mo menteel bijna 270 leerlingen en is de grootste openbare basisschool in de gemeente. De school aan de Bloe- menlaan werd in 1972 in gebruik ge nomen en voldoet volgens Brevet niet meer aan de eisen van deze tijd. „We kunnen misschien straks in het ge meentehuis als dat vrijkomt. Hier en daar een muurtje weghalen. De kin deren weer terug naar de wortels. De Markt wordt weer gewoon school plein. De gemeente is dan meteen van een groot probleem verlost," zegt hij lachend. Zie pagina 3 De vroegere districtsvergadering van het waterschap heet tegenwoordig een praat- en vraagavond. Tholen krijgt daarvan de primeur, want Zeeuwse Eilanden begint donderdag 21 februari om 19.30 uur in Meul- vliet met de reeks van vier bijeen komsten, die in het teken staan van de waterschapsverkiezingen op 6 maart. Het thema is stemmen over het water.' De praat- en vraagavond wordt geleid door voorlichter Arend van der Wel. Dijkgraaf Gosselaar komt aan het woord, maar er is ook een kleurrijke presentatie van het waterbeheer. De niet meer herkiesbare hoofdingelan den Aarnoudse uit Oud-Vossemeer en Noom uit Scherpenisse vertellen over hun ervaringen in het water schapsbestuur. Verder komen de werkzaamheden op Tholen en Sint- Philipsland aan bod. En er is volop gelegenheid voor vragen en opmer kingen van inwoners over water schapszaken. De week daarop, dins dagavond 26 februari, komt de algemene vergadering van het water schap bijeen in Heinkenszand, zodat de Thoolse hoofdingelanden dan nog opmerkingen uit Meulvliet kunnen inbrengen. Waterschap Zeeuwse Eilanden wijst de bouw van 6 huizen op de Haven- dijk in Sint-Philipsland af omdat het om een primaire waterkering gaat. De woningen zouden in de plaats ko men van de loods waarin vroeger de landbouwcoöperatie graan en kunst mest heeft opgeslagen en waar later schildersbedrijf Geluk een werk plaats had. Momenteel is het pand eigendom van A.A.M. Verwijs, die pijnlijk verrast is door de afwijzing. Het gemeentebestuur had het bouw plan enthousiast ontvangen en ook welstandstoezicht was al akkoord gegaan met het ontwerp van Walpot uit Tholen. De oude loods zou einde lijk vervangen worden door nieuwe woningen en daar was volgens Ver wijs iedereen blij mee. Behalve het waterschap, zo blijkt uit het ont- werp-besluit, dat vanaf maandag tot en met 15 maart ter inzage ligt in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Volgens een woordvoerder van het waterschap schrijft de wet nog steeds voor, dat de regels van de primaire waterkering gehandhaafd moeten worden. „Dat zijn hele strikte regels, dat is een vaste lijn gezien de veilig heidsaspecten. Beperkte uitbreiding van de loods zou toegestaan worden, maar geen volledige nieuwbouw." Volgens het boekje is de officiële aanrijtijd voor de hulpdiensten een kwartier, maar de ambulance die na de steekpartij in Sint-Annaland don derdagavond was gealarmeerd, arri veerde pas na 20 tot 25 minuten. De politie maakte het nog bonter. Die verscheen pas na 40 minuten aan de Javadijk. De bemanning van een tweede ambulance wachtte bij de vier kinderen in huize Quaak totdat de politie arriveerde. Die moest hele maal uit Goes en Renesse komen. Van de 12 Thoolse politiemannen was donderdag om 19.00 uur nie mand beschikbaar, evenmin als ie mand van de collega's uit Kruinin- gen, met welke groep nauw wordt samengewerkt. Onlangs was de poli tie ook al veel te laat bij het dodelijk ongeval op de Oud-Vossemeersedijk. Dat gebeurde toen 's ochtends vroeg, maar ook toen was er geen enkele Thoolse politieman paraat. Werd in het verleden gezegd, dat er dag en nacht een patrouillewagen op pad is, twee recente voorbeelden bewijzen het tegendeel. Er wordt wel geld ge stoken in wijkbureaus in Sint-Phi lipsland en Sint-Maartensdijk, maar wanneer de politie echt nodig is, moeten betrokkenen daarop lang wachten. De Thoolse politiechef H. Radojewski was gisteren en dinsdag niet aanwezig voor commentaar. Een glunderende Corrine van Dalen met echtgenoot en dochter Helen tijdens de ledenvegadering van de ZLTO in de Wellevaete. „Een belangenbehartiger pur sang", noemde Nuis de vertrekkende Van Dalen. De Thoolse burgemeester vond het een bijzonderheid om in de ze tijd van het jaar een koninklijke on derscheiding te mogen uitreiken. Hij noemde het besluit volkomen terecht. „U staat al lange tijd te boek als ie mand die zich heel verdienstelijk heeft gemaakt voor de Thoolse sa menleving." Van Dalen was van 1985 tot en met 1 januari 1991 voorzitter van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Poortvliet. In de jaren 1994 en 1995 was zij hoofdingeland van het waterschap Tholen. Gedurende deze periode was zij tevens lid van de commissie behandeling bezwaar schriften en plaatsvervangend lid van de financiële commissie. Lange tijd was zij ook nauw betrokken bij de agrarische commissie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland. Zij vertegenwoor digde in deze commissie de regio Tholen en Sint-Philipsland. Tussen 1991 en 1994 was Van Dalen vice- voorzitter, daarna tot 1997 voorzitter. Van 1994 tot en met 1997 was zij lid van de commissie Vrouw en Bedrijf. Ook was zij enkele jaren adviseur van de agrarische commissie in de land bouworganisatie ZMO kring Zeeland Noord. Later werd zij lid van het be stuur van de ZMO, afdeling Tholen en Sint-Philipsland, met in haar porte feuille waterschapszaken, pr en stich ting Leefbaar Platteland Tholen. Van 23 november 1998 tot heden was zij vice-voorzitter van de ZLTO, afdeling Tholen. Ook hier hadden de pr-com- missie en de Stichting Leefbaar Plat teland Tholen haar extra aandacht. De laatste jaren was zij tevens lid van de PR-commissie ZLTO Zeeland. Vanaf de oprichting op 15 september 1997 is Van Dalen ook lid van het dagelijks bestuur van de stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen, een func tie die zij blijft uitoefenen. Burgemeester Nuis prees de buiten gewone kennis van zaken die Van Da len bij het uitoefenen van al haar functies tentoonspreidde. Ook dichtte hij haar sterke overtuigingskracht toe. „Maar u bent ook een sociaal bewo gen en meelevende vrouw, met een grote mate van gedrevenheid. Iemand die zich inzet voor medemens en sa menleving." Nuis sprak zijn verba zing uit over de prestaties van Van Dalen, omdat zij al die tijd samen met echtgenoot en zoon een circa 100 hectare groot landbouwbedrijf runde. „U bent ook moeder en oma. Hoe doet iemand dat nu, zo vraag je je af?" Na het opspelden van de koninklijke onderscheiding sloeg Nuis een min der formele toon aan. Zijn informatie voor dit deel van zijn verhaal had hij gehaald uit bronnen binnen het ZL- TO-bestuur en de familie, verklapte de burgemeester. „U heeft typisch een eigen mening, zoals de meesten die afkomstig zijn uit Noord-Beveland. Maar u bent ook een echt moederdier die altijd klaar staat en nooit geen nee durft te zeggen. U bent met geen stok naar de dokter te krijgen, want de af- sprakencultuur is u vreemd. Bij de kleinkinderen staat u bekend als oma appeltaart. Ik kom beslist eens bij u op het bedrijf langs." Aan het eind van de avond kwam ZL TO-secretaris Feijtel aan het woord. Hij noemde Van Dalen een stijlvolle boerin, galant en charmant. „Met twee voeten in de klei droeg je de be langen van het platteland uit. Je sprak altijd vanuit een boerenhart." Ook de Thoolse ZLTO-voorzitter E. Hage zette Van Dalen in het zonnetje. „Je was een inspiratiebron voor je omge ving. Bedankt voor je vriendschap, humor en optimisme." De geëmotioneerde Van Dalen dankte aan het slot alle betrokkenen voor hun bijdrage. „Ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Op voorhand vond ik deze avond de ergste van allemaal. Ik heb het bestuurswerk nooit gezien als een plicht, maar als een hobby. Deze onderscheidingen zijn een bekro ning." Als bestuurder van de stichting Leefbaar Platteland Tholen zal ze haar voormalige collega's overigens nog regelmatig tegenkomen, zei Van Dalen. „Er blijft een lijntje naar de ZLTO." Van Dalen wordt in het ZLTO-bestuur opgevolgd door M. Bierens-Imanse. Samen met de aftre dende en herkiesbare M.C. den En gelsman werd zij bij acclamatie geko zen. Van Dalen was er blij mee. „Ik besef dat het steeds moeilijker wordt voor jonge boeren om te besturen. Toch is dat belangrijk. Ze moeten niet over, maar met je praten. Zorg dat je discussiepartner blijft." Het inzaaien van akkerranden met bloemen en gras is populair onder Thoolse boeren, zo bleek verder op de ZLTO-vergadering. Het jaarlijkse quotum voor Tholen wordt elk jaar volledig benut. De vraag is zelfs gro ter dan de hoeveelheid beschikbare financiële middelen bij de provincia le en landelijke overheid. J. Mol riep de aanwezige burgemeester W. Nuis dinsdag tijdens de ZLTO-ledenver- gadering daarom op om de kwestie onder de aandacht van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) te brengen. ZLTO-secretaris B. Fe ijtel vond ook dat Tholen een actieve rol in het akkerrandenbeheer kan spelen, bijvoorbeeld door het zelf ter beschikking stellen van stimule ringsgeld. Ook meer druk richting provincie is volgens Feijtel op zijn plaats. „Daar liggen hele quota on gebruikt op de plank." Het was donderdagavond rond ze ven uur in huize Quaak aan de Ja vadijk rustig. Vader Iman had net koffie gezet, moeder Wilma zat op de bank. De tweeling van elf jaar was in het tuinhuisje aan het spe len, het derde kind van tien was sa men met een even oud nichtje bo ven aan het televisiekijken. Het gezinsleven werd echter wreed ver stoord. De bel ging. Iman liep naar de voordeur en trof daar V. aan, die hij nog kende van een ontmoeting in oktober, Onder de Molen in Oud-Vossemeer. Bij één van die wegversmallingen daar was de jon gen met zijn VW Caddy (waarin een aantal jongeren zaten) tegen een paaltje gereden. „Het was zijn eigen schuld, want hij reed daar te hard, maar fatsoenshalve zijn we gestopt", vertelt Wilma Quaak- Stoel, die de wegversmalling samen met haar man zonder kleer scheuren passeerde. De verzeke ringspapieren werden ingevuld, maar V. kreeg niets uitgekeerd. Hij stelde daarvoor Quaak aansprake lijk omdat die het schadeformulier ,te eerlijk' had ingevuld. De Vosse- meerse jongen wilde dat donder dagavond wel eens even anders re gelen. Er ontstond aan de deur epn woordenwisseling, die op een ge geven moment uit de hand liep. „Au", hoorde Wilma in de kamer, waarna Iman de naam van zijn vrouw riep. Wilma trof haar man in elkaar gedoken aan. Ze zag ook bloed. Het alarmnummer 112 werd gebeld, maar daarna was het wach ten. „Heel lang wachten zelfs. Het heeft wel 20 tot 25 minuten ge duurd voordat er een ambulance was. En daarna kwamen er twee. Maar ruim twintig minuten was er niemand om te helpen, geen dok ter, geen andere hulpverlener." Wilma had intussen wel haar schoonouders, die ook aan de Java dijk wonen, gewaarschuwd, maar het wachten was op de ambulance. Samen met haar ernstig gewonde man ging ze met de eerste ambu lance naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. „Daar stonden een arts en een anesthesist al ge reed voor de spoedoperatie. De be manning van de tweede ambulance wachtte totdat de politie er was, want die arriveerde pas na 40 mi nuten. Iman Quaak mocht na de operatie vrijdagmorgen de afdeling inten sieve zorg verlaten. Hij heeft een flinke buikwond, maar probeert el ke dag een stapje vooruit te zetten. De vraag is'hoe snel zijn darmstel sel herstelt en de spijsvertering weer gaat functioneren. Medewer kers van Slachtofferhulp hebben de drie kinderen van de familie Quaak en het nichtje begeleid. „We moe ten ermee om zien te gaan", zegt moeder Wilma. „Gelijk er door heen maar, want buiten gaat de we reld ook gewoon door." De jongen is maandag voorgeleid aan de rechter-commissaris en in voorlopige hechtenis genomen. De 40-jarige Henri Wagemaker uit Tholen is vrijdagochtend dood aan getroffen bij de gebouwen van scouting Heenetrecht op de voormalige oesterputten in zijn woonplaats. De politie dacht eerst aan een misdrijf, zodat de technische recherche een uitgebreid onderzoek begon. Daaruit bleek, dat het om een ongeluk ging. De alleenwonende man is donderdag avond vanaf het parkeerterrein aan de Bosstraat via de trap de dijk overge gaan, maar op die trap uitgegleden. Bloedsporen gaven dat aan. Hij raakte door de val ernstig gewond aan zijn achterhoofd. Wagemaker heeft nog kans gezien zo'n honderd meter over de oesterputten verder te lopen, maar is achter het tweede scoutinggebouw buiten bewustzijn geraakt en aan zijn verwondingen en onderkoeling over leden. Aangezien hij papieren op zak had, kon de politie de identiteit van het slachtoffer snel vaststellen. De man werd ontdekt door twee wan delaars. R Bijl dacht eerst dat er een pop lag, onderaan de dijk bij het scou tinggebouw. O. Contant verscheen even later op de dijk bij het uitlaten van zijn hond. „Het is schrikken als je zoiets ziet, ja zeg maar gerust beang stigend", vertelt Contant. „Gezien de schaafwonden kreeg ik het idee dat er gevochten was, mede gezien de ont blote buik; zijn broek was op zijn hie len gezakt. Een vreetnde gewaarwor ding wanneer je 's morgens in Tholen je hond uitlaat." Via metselaars die aan de Bosstraat bezig waren, werd de politie gealarmeerd. Die schakelde de recherche in. De omgeving werd afgezet en tot 's middags één uur duurde het onderzoek. De oorspronkelijk uit Sint-Philips land afkomstige Wagemaker verhuis de na zijn scheiding naar Tholen, waar hij een aantal jaren op de socia le werkplaats de Betho werkzaam was. D66-kiezers willen oplossingen en ideeën in plaats van gemopper Rieburch afspiegeling van hectische maatschappij, zegt vertrekkende Brevet Goedhart ontvangt Australische winnares van techniekprijs EN VERDER... Nuis roept boeren op om klompen aan te houden Oud archief Tholen wordt zelf historie Zonering moet van boeren uit nieuw bestemmingsplan voor buitengebied Siem de Korte rijdt zo hard als het lichaam aan kan EEN MUIS KRUIPT NIET IN HET HELLE LICHT ZIJN HOL UIT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Hans en Nancy Etiënne zijn alweer vertrokken naar hun domicilie in Zwitserland nadat ze zaterdag samen met de broers Paul en Anton Timmermans uit Tholen de eerste prijs en de wisselbeker wonnen bij de grote groepen tijdens de carnavalsop tocht in Oud-Vossemeer met 'de wraak van de vos'. 'Ut is bie de béésten af' was een dankbaar motto voor de 22 deelnemers. De affaire met de vos hield het afgelopen jaar de gemoederen op Tholen wekenlang bezig. De oude rekel haalde uitgerekend in Vossemeer zijn gram. Maar ook de mkz-crisis en het huwelijk van prins Willem-Allexander en Maxima Zorre- guieta spraken tot de verbeelding. 'De wraak van de vos' was een parodie op het afschieten door een aantal jagers van een vos aan de Roolandsedijk bij Poortvliet begin november. Dit keer waren de rollen omgedraaid. En werd er geen vos geschoten, maar de vos (Paul Timmermans) schoot de jager (Nancy Etiënne), nadat de andere vos (Hans Etiënne) op de jachthoorn had geblazen om de jacht te openen. Om de jachttrofee op de gevoelige plaat vast te leggen, trad de derde vos op als fotograaf (Anton Timmermans). Dit sloeg op de landelijke publiciteit die het voorval kreeg. De scène herhaalde zich steeds tijdens de op tocht. Het kwartet won er ook de wisselbeker van de jury mee, vanwege de beste actie en beweging. Actie en beweging waren voor de deelnemers geen overbodige luxe. Nadat de stoet zich even na enen in beweging had gezet, pakten zich donkere wolken samen boven het dorp en begon het hard te regenen en te waaien. Voor de kleintjes die stilzaten op hun wagentje was het geen pretje. Ook veel toeschouwers zochten een schuilplek op tot de regen ophield. Twee paarden van Ko Brooijmans trokken de wagen met dweilband de Neutekraekers, die daarmee de eerste prijs in de wacht sleepte bij de wagens. In Halsteren werden ze zondag tweede bij de muziekgroepen. Bij de kleine groepen (minder dan vier, er waren dit jaar geen enkelingen) won 'de nieuwe aanwinst' de hoofdprijs: Alex Havermans, Jeffrey Drie huis en Stan Abma liepen met een postkantoor en bank mee om de voorzieningen in het dorp op peil te houden. De drumband van OVM was gehuld in camouflagepakken en sloeg op zelfgemaakte trom mels, luid roffelend om 'dit jaar veel takkeherrie' te maken. De Dammetjes van de familie Dam werden voor de verandering niet nummer één bij de grote groepen, maar tweede. Omdat onder meer vanwege de mkz-crisis agrariërs waren gestopt, zochten ze nieuwe boeren uit het publiek. Ook voor de strooien stier Herman 2 op een wagen werd hulp ge zocht. Toeschouwers werd gevraagd mee te helpen de kar voort te trekken. Zie ook pagina 11. De jager wordt opgebracht door de Vossen Leo en Rien, terwijl een pers vos deze primeur op de voet volgt. Mitm J't "Dl L :,i. A3 vi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1