'Er zijn families die we al generaties als klant hebben' CNV Sint-Philipsland ziet flexibel werken in de bouw niet zitten Zorgen om dieren van 't Lamsoortje MEC moet buiten platform blijven Verburgh Schildersbedrijf Noom 100 jaar in Scherpenisse Hout- en bouwbond zet jubilarissen in het zonnetje Raad wil actieve rol gemeente Laat wespennest links liggen Indiëgangers in Haestinge Donderdag 7 febru,ari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hard werken Continuïteit T Flexibele arbeidstijden in de bouw. Vakbonden en werk gevers hebben tot een proef daarmee besloten, maar de Sint-Philipslandse leden van de hout- en bouwbond CNV zien er weinig in. Dat bleek vrijdag op de jaarvergadering in de Wimpel. „Het lijkt erop dat de werkgevers naar ze ven dagen werken toe willen, da's heel de opzet. En er worden nu al zoveel gezinnen uit elkaar getrokken door werk en geld", bekritiseerde afdelingsvoorzitter A. de Raat het plan. De Raat denkt er trouwens over om in het bestuur te stoppen zodra zich een opvolger aandient. Be stuurslid I. Bolier legt zijn functie volgend jaar neer, kre gen de twintig aanwezigen te horen. Politieke streek Klok in Wimpel Een meerderheid van de gemeenteraad heeft moeite met de afwachtende houding die het college inneemt bij de problemen tussen de kinderboerderij en heemtuin 't Lam soortje en de stichting platform leefbaar platteland Tho len over de dagbesteding van verstandelijk gehandicap ten. B. en w. moeten zich actiever opstellen, zo bleek maandag in de commissie gemeentelijk ontwikkeling. Tendentieus De natuurvereniging Tholen wil zich niet mengen in de problemen rond Scaldis Naturalis van de stichting plat form leefbaar platteland Tholen en de stichting kinder boerderij 't Lamsoortje, Vanuit de vereniging gaat G. Westerweel een milieu-educatief centrum (MEC) opzet ten dat gebruik gaat maken van het gebouw aan de Kas- telijnsweg in Sint-Maartensdijk. Het mag echter geen deel uit gaan maken van het platform. Ook moet het MEC niet een deel van de exploitatie over gaan nemen. Van Belzen Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, /speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Oude handgeschreven rekeningboeken liggen op het bureau naast de moderne computerapparatuur. Het illustreert treffend hoe schildersbe drijf Noom steeds op de ontwikkelingen inspeelt. Mede daardoor kon het bedrijf overleven en is het toe aan het eeuwfeest. Grondlegger J.L. Noom streek in 1902 in Scherpenisse neer en inmiddels staat de vierde generatie aan het roer. De 34-jarige Johan Noom meldt dat zijn bedrijf binnenkort een eigen website krijgt. Jan Noom (68) koestert de oude do- boerenwagens; ruiten zetten; tengel- cumenten van zijn opa en zijn vader. Prachtig vindt hij het om te lezen wat voor soort werk er door de jaren heen gedaan is, welke grondstoffen er ge bruikt zijn en wat er betaald werd. Zo schilderde opa in 1906 het nieuwe plafond in de hervormde kerk van Scherpenisse voor 100 gulden. En hij beletterde het tien-gebodenbord. Een karwei dat 100 uren vergde en waar voor hij 17,60 ontving-. In dat be drag was de gebruikte verf begrepen. De kerk zelf werd door Noom samen met zijn collega's A. Westmaas en H. Verkerke geschilderd voor 600 gul den. Het drietal spendeerde er 969 uren aan. Ze staan van dag tot dag verantwoord in een schriftje. Noom vestigde zich op 1 februari 1902 als schilder in Scherpenisse, staat in het oudste rekeningenboek te lezen. Een hele stap, realiseert zijn kleinzoon zich. „Tot dan toe werkte mijn opa, die van Sint-Maartensdijk kwam, als schildersknecht in Nieu- werkerk. Hij trouwde mijn oma die uit Poortvliet kwam en ze besloten in Scherpenisse een eigen zaak te begin nen." In maart betrok het echtpaar Noom de woning A 152 in de Kerk straat (tegenwoordig is dat nummer 30) en tot op de dag van vandaag is het bedrijf in die straat gevestigd. „Mijn zussen wonen nog in het ou derlijk huis, mijn dochter is met de winkel naar de overkant verhuisd en mijn zoon zit iets verderop." Toen Jan Noom met ingang van het jaar 2000 het bedrijf overdroeg, werd het ge splitst: zoon Johan zet sindsdien het schildersbedrijf voort, dochter Pieja Elenbaas-Noom drijft de vernieuwde verf- en behangwinkel. Door de jaren heen is klantenwerk al tijd heel belangrijk geweest voor het bedrijf, vertelt Noom. „Nieuwbouw hebben we eigenlijk nooit gedaan. Al tijd onderhoud. Er zijn families die we al verschillende generaties als klant hebben." De oude boeken geven een indruk van het soort werk dat er gebeurde: schilderwerk zowel binnen als buiten, maar ook aan tilbury's en doek spannen voor behang. Uit 1907 diept Noom een post op voor het in de grondverf zetten van een 'plee'. Dat kostte 3,5 uur werk en vijf pond grijze verf a 35 cent, een totaalbedrag van twee gulden en 11,5 cent. Het zetten van twee ruiten kostte cent. Voor een dag tijd een daalder gerekend en een rol behang kostte een dubbeltje. Een bij zonder karwei was het schilderen van de molen van Scherpenisse in 1902, wat inclusief 50 pond verf 32,50 kostte. Spullen liet Noom onder meer door beurtschipper C.G. Hartog mee brengen uit Rotterdam, die over 1916 totaal 10,40 aan vrachtkosten in re kening bracht. Verf maakte de schilder aan het begin van de vorige eeuw zelf, weet Noom. Hij heeft nog een verfmolen staan waarmee dat gebeurde. „Daar heb ik ook nog weieens aan gedraaid, maar vaak is dat niet geweest." Voor de verf werden droge poeders ingekocht, waaraan lijnolie werd toegevoegd en dat ging door de molen, waarna het een tijd bleef staan om te verbinden. Dat was werk voor de wintermaan den. „Het moest goed fijn gemalen worden. Door een beetje op je nagel te doen, kon je controleren of het goed gemengd was." De oude werk plaats is er nog, met het werkbankje waarin allerlei laadjes de kleurenpoe- ders en andere geheimen verbergen. Nooms vader J.L.M. Noom bezocht in Tholen de teken- en schilderschool om het vak onder de knie te krijgen. Zijn werkstukken worden zuinig be waard. Zoals een plaat met daarop de tekst 'Door arbeid krijgt men vuur uit den steen'. De eerste jaren was de verdienste niet vet, maar in 1927 schilderde Jans vader twee boerenwa gens, een kar, ploeg en aardappel- ploeg voor 27,15. Het uurloon voor een volwassen schilder lag nog in 1940 op 28 cent. In die oorlogsjaren was er het probleem dat voor bijvoor- Vader en zoon NoOm bij de bewaard gebleven werkbank en gereedschappen van de grondlegger van het schildersbedrijf. beeld behang een quotum gold, en ook verf was op de bon. Het vervoer middel was de fiets: plaktafel op de rug, aanweerskanten van het stuur een bus verf en het behang achterop. Van lieverlee kwam de auto in zwang, zegt Jan Noom die in 1947 'op vak' kwam, nadat hij de ambachtsschool in Bergen op Zoom had bezocht. ««TO»» Sinds vorig jaar hebben Pieja en Lies Elenbaas-Noom een nieuwe winkel in de Kerkstraat. „Eerst heb ik een jaar op de ulo geze ten, maar ik leerde niet graag en koos tóch voor het schildersvak. En daar heb ik nooit spijt van gehad." Dat laatste zegt ook zoon Johan, die er in alle vrijheid voor koos om in de voet sporen van zijn vader te treden. „Het was altijd hard werken en dat is het nog," zegt Noom senior. „Je hebt 's avonds de administratie, maar dat is nu eenmaal het werk van een midden stander. En als het dan maar betaald wordt, geeft dat niet." Noom bezocht na de ambachtsschool twee jaar de avondschool en ging daarna op zater dag naar Roosendaal voor de diplo ma's gezel en het vakdiploma. „Ik heb nog samen met Jos Lindhout uit Oud-Vossemeer, van Lindhout's schilderbedrijf, examen gedaan in Sit- tard." Zijn zoon Johan had het wat dal betreft makkelijker, vindt Noom: „Die kon alles in Bergen op Zoom doen. Maar iedere tijd heeft zijn eigen moeilijkheden, want tegenwoordig heb je weer te rrïakcn met arbo, mi lieu en veiligheid." Noom groeide met de schilderszaak op, zijn vader nam die in 1932 van zijn opa over. Hij weet nog dat het normaal was óm eens per jaar de re keningen de deur uit te doen - de le veranciers stuurden hun nota's ook een keer in het jaar - en dan kwamen de mensen die aan huis betalen. „Dat was voor ons kinderen heel gezellig, want je hoorde vanalles. Als je 'Zoe te' was, mocht je langer opblijven." In 1963 nam Noom de zaak over en besloot met zijn vrouw oïn ook verf en behang te gaan verkopen. „Tot dan toe was dat eigenlijk niet. Dan kwamen er weieens mensen aan huis, soms op de onmogelijkste tij den, om een half onsje verf te halen of een kwastje te lenen." Mevrouw Noom begon in hoekje in de voorka mer en later in de hal, maar in 1982 werd het aangrenzende huis gekocht en daar een winkel ingericht. „Ik had al vroeg een mengmachine zodat ik de klanten goed kon helpen." Zowel voor de winkel van zijn doch ter als het bedrijf van zijn zoon doet Noom nog een deel van de adminis tratie. „Vader is begonnen met tele bankieren en inmiddels zijn we volle dig geautomatiseerd. Je wilt toch mee", zegt zoon Johan. Die vindt het bijzonder dat hij bij klanten komt waar zijn opa ook voor schilderde. „Dan hoor je mooie verhalen." Die vaste klantenkring is erg belangrijk voor een klein bedrijf, zegt hij. „Parti culieren vormen een belangrijk deel van ons klantenbestand. Maar ook be drijven en instellingen hebben we als opdrachtgever, zoals Beter Wonen en Woonboulevard Poortvliet." De or derportefeuille is goed gevuld, geeft Noom junior aan. Naast Tholen re kent hij een stukje van Zuid-Beveland en Bergen op Zoom tot zijn werkge bied. Een probleem is het, om goed personeel te vinden. „Je hebt continue mensen nodig, maar ze zijn er menteel nauwelijks." In het verlei :ttcn waren er medewerkers 25 jaar of lan ger in dienst bij Noom en dat zou Jo han ook weer graag zien. „Zulke mensen hebben natuurlijk heel wat opgebouwd in een bedrijf dat 100 jaar bestaat. Zonder hen lukt het niet. En gelukkig hebben we goed personeel." Noom weet continuïteit in het werk in te bouwen. Zelfs als het vriest, kan er buiten geschilderd worden, door het werk goed af te schermen. De kracht van de kleine ondernemer is de service die hij geeft, zegt Johan Noom. Twee jaar geleden is hij be gonnen met onderhoudscontracten, waarbij de schilder jaarlijks langs komt voor een inspectie. „Mensen hebben daar zelf steeds minder tijd voor, dus nemen we dat van hen over. En dat wordt erg gewaardeerd. Je werkt dingen meteen bij en kunt op grotere gebreken ook meteen inspe len." Johan Noom werkt zelf ook mee, hij is niet iemand om een hele dag in de paperassen of achter de computer te zitten. Advisering, kleur keuze, zijn zaken die hij ook afhan delt. „De prijs zegt lang niet alles, een goed stukje werk is ook veel waard. En dat leveren we, we kunnen 7 tot 8 jaar garantie geven op ons schilderwerk." Het doet Johan Noom deugd dat klanten vlakbij huis hem weten te vinden. „Vorig jaar hebben we restaurant de Gouden Leeuw hier in het dorp geschilderd. Dat doet goed, dat de ondernemer om de hoek je dat werk gunt", zegt de vierde ge neratie in het honderd jaar oude schildersbedrijf Noom. Districtsbestuurder P. Vlaming ver telde dat er het afgelopen jaar in de bouw een proef is begonnen die twee jaar duurt. De voorbereidingen zijn afgerond en een aantal grote be drijven is geselecteerd - met totaal 20.000 werknemers - waar de proef met flexibel werken gaat draaien. Daaronder zijn twee bedrijven van het Heijmans-concem. Het gaat om de invoering van wat Vlaming 'het cafetariasysteem' noemde, met de bedoeling de arbeidstijden te verrui men. De voorwaarden voor de proef zijn dat er maximaal vijf normale werkdagen achtereen gewerkt wordt, waarbij de zondag niet als een normale werkdag wordt aange merkt. De zaterdag is alleen een werkdag als er vier dagen van negen uren wordt gewerkt. De arbeidstij den liggen tussen 6 uur 's morgens en 9 uur 's avonds en, dat benadruk te Vlaming, deelname door de werk nemers gebeurt op vrijwillige basis. De bondsbestuurder gaf ook toe, dat dit systeem in de bouw waarschijn lijker moeilijker valt te hanteren dan in organisaties waar veel parttimers werken. De Raat vond dat het systeem nade lig is voor het gezinsleven. Meiïsen die pendelen en dus naast de werku ren nog langer van huis zijn, zien straks nauwelijks hun kinderen meer, was de vrees die werd geuit. „De hele opzet is dat men naar ze ven werkdagen toe wil", meende De Raat. Hij vertelde het afgelopen jaar voor het eerst meegemaakt te heb ben dat mensen in de vakantie door werkten en vervolgens die vakantie dagen niet meer opnamen. „Op den duur werkt iedereen 52 weken in plaats van de 46 die in de cao staan." Enkele aanwezigen stelden dat dit niet kan als het sociaal fonds bouwnijverheid zijn werk goed doet. Vlaming zei in dit kader dat opge spaarde vakantiedagen slechts uitbe taald mogen worden als iemand uit dienst gaat. Vanuit de zaal werd aangaande de proef gewezen op het feit dat er vaak in ploegjes gewerkt wordt die in één auto naar het werk rijden. „Dus dan kan van een individuele keuze nau welijks sprake zijn. Je zult het als ploeg eens moeten zien te worden en loopt dus de kans min of meer gedwongen te worden." Vlaming zei dat mensen die langer in de bouw werken, de flexibilisering minder zien zitten. Maar jongeren die net zijn begonnen, vragen er juist om. Hij wees er nogmaals op dat het een proef betreft. „Wc gaan nog hele maal niet praten over het invoeren van dit systeem via de cao. Werkt de flexibilisering niet, dan moet je het helemaal niet invoeren, of misschien deels." Een ander punt dat Vlaming be sprak, was hoe er omgegaan moet worden met ontslagzaken. De bood schap was: zo snel mogelijk de vak bond inlichten, zodat de rechten van de werknemer veiliggesteld kunnen worden. Aan dit thema wordt bin nenkort in Kapelle een informatie bijeenkomst gewijd. Verder ging de districtsbestuurder in op de cao-on derhandelingen. Die zitten in een impasse omdat de werkgevers, los van de cao, éérst over de reisurenre- geling willen praten. De bonden willen dat niet en hebben voorge steld voor dit onderwerp een aparte overleggroep in te stellen. Wat de cao zelf betreft, gaapt er een enorm gat. De bonden vragen 4,5% loons verhoging, de werkgevers willen géén verhoging en een cao voor twee jaar. In de rondvraag werd het te laat storten van de vakantierechten door de werkgevers aan de orde gesteld, waarbij soms opzet in het spel is omdat de financiële situatie van een bedrijf niet goed is. Ook de manier waarop het inflatiecijfer tot stand komt, werd door een van de aanwe zigen bekritiseerd. Aan dit cijfer wordt veel waarde gehecht en het geldt als uitgangspunt voor tal van zaken, maar een heleboel kosten zijn er helemaal niet in meegenomen. Zoals gemeentelijke en water schapslasten, ziektekostenpremies De heren van Oudenaarde, Verwijs, Breeman en Ligtendag (v.l.n.r.) werden met hun echtgenotes door vakbondsbestuurder Vlaming (derde van rechts) in het zonnetje gezet wegens hun langdurig lidmaatschap van het CNV. en de waarde van onroerend goed. „Het is een politieke streek", gaf Vlaming toe. „De overheid zelf zorgt voor de meeste inflatie. Ver hoogt zij de tarieven, dan moeten werknemers wel meer loon vragen." Hij verteldë dat economen erop heb ben gewezen, dat het nieuwe belas tingstelsel de inflatie enorm zal op drijven. Voor de pauze werden de jaarversla gen van secretaris en penningmees ter besproken. De afdeling telt 115 leden en boekte het afgelopen jaar een batig saldo van 23,15, Secreta ris/penningmeester J. Ligtendag ver telde iets over de studietoelage die het CNV betaalt om jongeren te sti muleren een opleiding in de bouw te volgen. Leden die naar de SSPB gaan, krijgen het eerste jaar 150 gul den en bij behalen van het diploma nog eens 250 gulden. Ze moeten dat het bestuur dan wel laten weten. Ver der werd gemeld dat de bond wegens het 100-jarig bestaan een staande klok, met een waarde van 2500 gul den, schonk voor het vernieuwde dorpshuis de Wimpel. Het afgelopen jaar waren er acht ju bilarissen, waarvan er vier op de ver gadering aanwezig waren. W. Meijer is een halve eeuw lid van het CNV, D. Breeman, J. Ligtendag, W. Ver wijs en A. Walpot 40 jaar. Aan het zilveren jubileum zijn C.M. Reijn- goudt, M. van Oudenaarde en R van der Male toe. Zij kregen een speld en een oorkonde, en van de afdeling en pen en een boeket voor de dames. „Dat mensen zolang lid blijven, zegt iets over een bepaalde verbonden heid die zij voelen met de vakbond", aldus Vlaming. Ligtendag en Breeman zijn door toe doen van de toenmalige penning meester A. Steijn lid van het CNV geworden. Breeman bezoekt sinds dien trouw de ledenvergaderingen en Ligtendag is al 35 jaar bestuurslid. Hij maakt veel werk van de leden werving. „Dat probeer ik met name bij de jongeren. Want iemand die al 40 of 50 is en geen lid, die wordt dat toch niet meer." Het mooiste werk vindt Ligtendag het naar tevreden heid oplossen van klachten van le den, zei hij. Van Oudenaarde vertel de dat hij door Ligtendag lid is geworden. Voor Verwijs was dat lid maatschap vanzelfsprekend. „In ons gezin was dat een must. Ook mijn ei gen kinderen zijn lid." Verwijs heeft als enige van de jubilarissen de bond ook daadwerkelijk nodig gehad. In een ontslagkwestie, voor het verha len van loon op een ex-werkgever en voor rechtshulp na een ongeluk dat zijn vrouw was overkomen. „En dat is allemaal naar tevredenheid opge lost", aldus Verwijs die vóór het CNV zes jaar lid was van de landar- beidersbond van het NVV. Nadat het Gors voor verstandelijk ge- steeds maar vooruitgeschoven wordt. handicapten uit Goes was afgehaakt voor het voeren en verzorgen van de dieren, kwam de reformatorische stichting de Schutse uit Kesteren in zicht. Er kon echter geen overeen stemming worden bereikt over het vervolg, waarna het platform via een persconferentie 't Lamsoortje op het matje riep. Raadslid J.C. Koopman (SGP) vroeg of wethouder R. Ravensteijn actie had ondernomen om schot in de zaak te krijgen. De wethouder legde uit dat er maandag een gesprek zou plaats vinden tussen het platform, de kin derboerderij en de Schutse, maar dat het onderhoud was uitgesteld. De re den van het uitstel was hem niet be kend. Volgens J. van den Donker (D66) is dat een reden om actie te onderne men. Toen de wethouder toezegde de zaak in de gaten te zullen houden, was dat voor de meeste raadsleden onvoldoende. (De VVD was verhin derd). A.P. Kornaat (PvdA) zei moeite te hebben met de afwachtende houding van de wethouder. „We praten wel over dierenwelzijn. De situatie is al precair. Er kunnen niet voldoende mensen door de Schutse geleverd worden. Onderneem actie. De Schut se moet ook duidelijk zijn." J.P. Bout (CDA) vond dat de kwestie „Scaldis Naturalis blijft gehuld in mist. Er is geen helderheid." Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) stelde voor om als gemeente mee te gaan besturen om zo een vinger in de pap te hebben. Ravensteijn vond de benadering van de raadsleden tendentieus, zo zei hij. Om nu al in te grijpen, vond hij onno dig. „Er is overleg met de kinder boerderij. Zij hebben mij verzekerd dat ze dit jaar verder kunnen en dat de dieren goed worden verzorgd. Het invullen van de dagactiviteiten is nu het probleem. En het is niet alleen de kinderboerderij. Er zit meer aan vast. Men is er volop mee bezig. Het zijn allemaal vrijwilligers die zich meer dan 100 procent inzetten. De raad moet er meer vertrouwen in hebben. Bovendien is het financieel zo gere geld dat er geen problemen zijn." Kornaat herinnerde de wethouder er aan dat de gemeente subsidie heeft gestoken in de stichting Scaldis Na turalis. Volgens Ravensteijn betrof dat het multifunctionele gebouw en niet de stichting Scaldis Naturalis. „Die wordt pas opgericht als het geld overgemaakt is. Nu gebeurt het alle maal nog onder auspiciën van het platform." Dat was de boodschap die het bestuur woensdagavond kreeg op de leden vergadering van de natuurvereniging in Tholen. Een aantal leden vreest dat het MEC straks door de gemeente ge vraagd zal worden om samen met het platform het gebouw draaiende te houden. Westerweel gaat voor een jaar de kar van het MEC trekken. Het gaat voor lopig om een werkgroep natuur- en milieu-educatie. Het is bedoeld voor basisschoolkinderen en leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Ook kun nen er door het MEC natuurouders worden opgeleid. Om dat op poten te zetten, trad Westerweel af als voorzit ter. Hij legde uit dat het MEC een aparte stichting zal vormen en ruimte zal hu ren in Scaldis Naturalis. „We blijven zelfstandig en worden geen onderdeel van een andere stichting. De exploita tie van het gebouw staat los van de subsidie waar het MEC aanspraak op wil maken. Het gaat gewoon om de huur van een aantal kubieke meters. En het moet niet duurder worden dan hier in Meulvliet." Het MEC zal eerst een jaarprogram ma maken en dan subsidie aanvragen bij de gemeente en de provincie, on der meer voor het aanstellen van een parttime coördinator. Volgens Wester weel is het echter nog maar de vraag of de gemeente dat wil. Volgens L. Sauter wringt daar nou net de schoen. „De gemeente zal makke lijk tegen het MEC zeggen: jullie heb ben een coördinator, pak het maar met de andere stichting op om het ge bouw leefbaar te houden. Zo groei je in het proces en word je meege sleurd." Westerweel gaf toe dat de zaak nu 'vrij onoverzichtelijk is' en dat er 'strubbelingen' zijn. Maar dat daar het oprichten van een MEC bui ten staat. „Als het niet gaat op onze voorwaarden, dan gaan we gewoon ergens anders zitten. Net als de jeugd soos hier in Meulvliet. We willen niet in een lawine van vermeende proble men vallen." Volgens M.A.J. van der Linde is het MEC er alleen maar voor om kennis te leveren over de natuur en het milieu en heeft het centrum geen bestuurlij ke taken te verrichten. Westerweel be vestigde dat. „Er gaan acht mensen naar Goes om opgeleid te worden tot gids. Het gidsenwerk kan vanuit het MEC gebeuren." Van der Linde drukte Westerweel op het hart zich te concentreren op de kerntaak van het milieu-educatiecen trum. „Laat heel het wespennest links liggen." Ook Sauter vond dat de za ken goed gescheiden gehouden moe ten worden. S. Veijaal wees er op wat P. van Belzen (als lid van Scaldis Na turalis opgestapt) is overkomen. Wes terweel wilde daar niets over zeggen. „Wij houden ons daarbuiten." In de vacature van Westerweel is voorzien. Rob van der Laan werd bij acclamatie gekozen als zijn opvolger. Secretaris Sjak de Koek was aftre dend en werd herkozen. De jaarlijkse bijeenkomst van de Vereniging Oud Militairen Indië gangers (Vomi) wordt vanmiddag gehouden in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Oud-Indiëgangers van alle krijgsmachtonderdelen zijn daar vanaf half twee welkom om met elkaar herinneringen en erva ringen uit te wisselen en de contac ten te versterken. De Vomi richt zich op oud-militai ren die in de periode 1945- 1950/1962 zijn uitgezonden naar het voormalige Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. Ze telt ruim 10.000 leden, waarvan 620 in Zeeland, en is daarmee de grootste vereniging van oud-strijders in ons land. Doel van de vereniging is, de belangen te behartigen van de Indiëveteranen en de familieleden van gesneuvelden (van de 130.000 ingezette militairen sneuvelden er 6194), en erkenning te verkrijgen voor hun inzet van destijds. Verder wil de vereniging in alle gemeenten gedenktekens reali seren ter nagedachtenis aan de om gekomen militairen. In Tholen is dat tot nog toe niet gelukt. De Vomi wil het gedenkteken bij het alge meen oorlogsmonument in het Thoolse Bosje, maar de gemeente raad is daar tegen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5