Bestuur had moeten reageren op jacht Ko Slager erelid Accelerando mits hij contributie mag betalen Kees Goedegebuure 25 jaar bestuurslid bij de Wezen Armen van Sint-Annaland Studie naar voorrang inwoners bij nieuwbouw Nieuwbouw de Schutse onder groot schuin dak Ook drie zilveren jubilarissen bij koninklijke fanfare Verzorgers leren aan- en uitkleden en eten geven Bijna 20 jaar vice-voorzitter, portefeuillehouder landerijen Donderdag 7 februari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vos is tweespalt natuurbeweging' De natuurvereniging Tholen had publiekelijk moeten re ageren op het afschieten van een vos door Thoolse jagers begin november aan de Roolandsedijk. Maar over de rol van de vos wordt door de natuurbeweging verschillend gedacht, zo bleek woensdag tijdens de ledenvergadering van de vereniging in Meulvliet in Tholen. In onderbroek Joke Zoeteweij wint landelijke beleggings wedstrijd Inhaalslag koper Volkomen verrast werd C.W. Goedegebuure vrijdag avond toen hij in het zonnetje werd gezet ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap bij de stichting de Wezen Armen van Sint-Annaland. Het agen dapunt voor de spoedeisende vergadering, verandering van de accountantscontrole, was volkomen aannemelijk en Kees Goedegebuure had dan ook geen enkele arg waan. Totdat na de vergadering zijn vrouw met de dames van de andere bestuursleden binnenkwam. Toen ging hem wel een lichtje op. Stadszicht anders dan Graefnisse Vice-voorzitter Trouw gebleven Mantelzorger Vroege aardappelen Uitzoeken Bewoners moeten tijdelijk naar elders P. Blokpoel bracht de kwestie ter sprake tijdens de rondvraag. Hij vroeg zich af waarom het bestuur van de natuurvereniging niet publie kelijk afstand heeft genomen van het afschieten van een vos door Thoolse jagers. Volgens Blokpoel was de manier waarop dat is gebeurd een staaltje van dierenmishandeling. Hij noemde het achtervolgen van het dier om het vervolgens met schoten hagel neer te leggen barbaars. „Juist door de natuurvereniging had daar op gereageerd moeten worden." Volgens voorzitter G. Westerweel heeft het bestuur er wel over gespro ken, maar besloten om niet de publi citeit te zoeken. „Wij vonden het toch meer een zaak van de wildbe heereenheid om te reageren en maatregelen te nemen tegen deze slechte jagers."(de wbe Tholen en Sint-Philipslan heeft de jagers ver maand maar geen disciplinaire maatregelen opgelegd - red.) Volgens Westerweel zorgt de vos voor een tweespalt in de natuurbe weging. En dat maakte reageren ook niet makkelijk. „De volgelwerk- groep is niet blij met de vos. Die zou bodembroeders verstoren, maar dat is niet eens wetenschappelijk aange toond. Je ziet wel een verplaatsing van nesten, bijvoorbeeld van meeu wen. De dynamiek in de natuur is niet altijd te sturen, ook niet door het dier af te schieten." Omdat de meningen binnen de ver eniging (maar ook bij de Zeeuwse milieufederatie waarbij de vereni ging bij is aangesloten) over de rol van de vos verschillen, was het moeilijk voor het bestuur om met een eenduidige reactie te komen, zei Westerweel. „De wildebeheereen- heid was er ook niet gelukkig mee, die heeft maatregelen getroffen. Als een lid over de schreef gaat, dan kan iemand geroyeerd worden of hij moet zijn jachtgeweer inleveren." Maar volgens Blokpoel had de ver eniging daar nog wel een 'zetje aan kunnen geven'. „Ik ken de jagers vereniging vrij goed en weet dat men daar erg gevoelig voor is." Vol gens de voorzitter was de vos vogel vrij en dat is hij nog zolang de nieu we flora- en faunawet niet van kracht is. „Als hij daar in was opge nomen, dan had je aangifte kunnen doen. Nu moeten we de nieuwe wet nog afwachten." Volgens G. Meines had het bestuur wel degelijk moeten reageren. „Na de foto en het bericht in de krant wa ren er zes ingezonden brieven. Daar hadden we bij moeten staan." Wes terweel erkende dat het beter was geweest om stelling te nemen tegen de manier waarop op de vos is ge jaagd. „Maar het was wel al voor ie dereen duidelijk dat de jagers in hun onderbroek stonden. Sociaal gezien zijn deze jagers al gestraft. Maar als er weer zo iets gebeurt, moeten we iets alerter zijn." Volgens L. Sauter is de vereniging er eigenlijk aan gehouden om daar publiekelijk op te reageren. R. van der Laan (die het voorzitterschap van Westerweel voor een jaar over neemt) vond dat het bestuur een fout heeft gemaakt door zich stil te hou den. „We zijn te terughoudend ge weest. We zijn er te voorzichting mee omgegaan. Dat is een fout van ons geweest." Met een goede voorspelling van het koersverloop van vijf beursfondsen heeft Joke Zoeteweij-van Gorsel uit Tholen landelijk de eerste prijs ge wonnen: 250 euro. De wedstrijd is georganiseerd door de Nederlandse vereniging van beleggingsstudie clubs NCVB in samenwerking met de SNS bank. Elke deelnemer moet vijf fondsen kiezen en aangeven of die stijgen of dalen. Elk procent stijging levert een punt op en in no vember was Joke Zoeteweij de win naar. Ze scoorde vooral met Bühr- mann, dat een enorme sprong maakte na bekendmaking van de gunstige cijfers over het derde kwartaal. Haar andere vier fondsen waren KPN, KPN Qwest, Unilever en Getronics. „Ik heb met name fondsen met kleinere waarden en veel risico gekozen. Daarmee heb je de grootste kans dat die stijgen. Voor deze wedstrijd kun je die ge makkelijk nemen, maar in werke lijkheid zou je dat minder doen." Joke Zoeteweij is lid van de Thool se beleggingsstudieclub 't Gouwe Boompje, waar de leden tijdens de clubavond op het landelijk succes hebben geklonken. De wedstrijd duurt vijf maanden. In december was Joke Zoeteweij nog steeds suc cesvol, want na twee maanden be zette ze de eerste plaats. „Maar in januari zat ik er totaal naast met een 80ste plaats, zodat ik gezakt ben naar de zesde plaats." Voor februari heeft de Thoolse haar hoop geves tigd op KPN, KPN Qwest, CMG, Aegon en ASMI. Elke maand zijn er vijf prijzen en voor het eindklasse ment dat na vijf maanden wordt op gemaakt, zijn er tien prijzen. Met een zesde plek komt Joke Zoeteweij daarvoor nog steeds in aanmerking, maar dat niveau moet ze nog twee maanden zien te handhaven. Europa kinderhulp. Wie in de vakantie drie weken gastgezin wil zijn voor een kind tussen de 6 en 12 jaar kan zich opgeven bij Europa kinderhulp: Han van Poppel 0118-627974 of Marijke Clarijs 0111-450460. Op de voorgrond Ko Slager en verder v.l.n.r. Ineke de Graaf, Petra Goedegebuure en Johan van Vossen. Maar liefst 56 jaar was hij actief muzikant bij Accelerando, maar don derdag brak de finale toch aan. De 74-jarige Ko Slager uit Sint-Anna- land sloot zijn muzikale loopbaan af en werd bij die gelegenheid be noemd tot erelid van de koninklijke fanfare. Eén van de privileges die daarbij hoort, is het kwijtschelden van de contributie, maar daarvan wilde Slager niets weten. „Ik neem het erelidmaatschap met genoegen aan, mits ik contributie kan blijven betalen", zei de basblazer en daar had de penningmeester geen bezwaar tegen gezien de tekorten in 2001 en ook weer op de begroting 2002. Op 28 februari 1946, toen Accele rando zijn doorstart maakte na de oorlogsjaren, werd Ko Slager lid. Hij begon op de tweede bariton, speelde het grootste deel van zijn muzikale loopbaan trombone, maar blaast al weer verschillende jaren besbas. Voor zijn lidmaatschap blies Slager al in december 1945 bij het inhalen van de toenmalige burge meester F.M. Boogaard. Van 1962 tot 1971 was Slager plaatsvervan gend bestuurslid en van 1971 tot 1983 bestuurslid, waarvan acht jaar secretaris. Bij het organiseren van de donateursavonden, bazar, brade rie of rommelmarkt had hij steeds zijn aandeel. Slager was voor alle leden een groot voorbeeld ten aan zien van het repetitiebezoek. Gezien zijn leeftijd deed hij de laatste jaren niet meer mee aan de rondgangen, want met zijn sousafoon was dat een te zware opgave. De trouwe muzikant was al konink lijk onderscheiden en vorig jaar had hij het verenigingsinsigne ontvan gen ter gelegenheid van zijn 55-ja- rig lidmaatschap. Donderdag kwam daar na een lange jaarvergadering het erelidmaatschap bij. Gezien zijn staat van dienst voldeed hij aan alle voorwaarden. Slager was een pure verenigingsman. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig lidmaatschap deed hij alle leden een nieuwe das cadeau voor bij het uniform. Uit zijn dankwoord bleek dan ook, dat hij het moeilijk had met zijn af scheid. Zolang het kon, wilde hij blijven musiceren, maar nu was de laatste repetitie toch aangebroken. „Ik zal het missen, maar de muziek wordt almaar moeilijker, het is niet meer bij te benen." Ko Slager kreeg een staande pendule met inscriptie als afscheidscadeau en bloemen voor zijn zus Rina. Hij bedankte al len en eindigde met de woorden: 't Bin mooie jaeren hewist, bedankt! De jaarvergadering werd verder voor een groot deel gevuld met het huldigen van een flink aantal jubila rissen. Voorzitter Jack Westdorp en bestuurslid Imanda van Vossen illu streerden dat met de projectie van jeugdfoto's van de jubilarissen, wat hilariteit en ontroering met zich meebracht. Twaalf leden ontvingen De meerderheid van de raad wil weten of het mogelijk is voorrang te verlenen aan de eigen inwoners bij de uitgifte van bouwgrond in nieu we wijken. Dat bleek maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling na een opmerking van drs. A.L. Piet (ChristenUnie) tij dens de rondvraag. Voor Tholen geiden andere regels dan voor Sint- Philipsland. In de vergadering van 6 oktober 1976 droeg het toenmalige bestuur van de Wezen Armen in de vacature L.I. Goedegebuure zijn zoon Kees voor. Goedegebuure sr., inmiddels negentig, was 22 jaar regent ge weest, waarvan de laatste jaren voorzitter. De voordracht werd door de gemeenteraad goedgekeurd en 3 februari 1977 maakte Kees Goede gebuure zijn eerste vergadering bij de Wezen Armen mee. M.Ph. van der Weele was toen voorzitter en verder maakten J. Kaashoek, L.J. van Vossen, W. Heijboer en de raadsleden P. van Schetsen en M.P. van Dijke deel uit van het bestuur. De vergaderingen vonden plaats in de huiskamer van secretaris-rent meester J. Leune. De woningbouw nam toen nog een belangrijke plaats in bij de Wezen Armen, die huurwoningen exploi teerde in o.a. de Van den Bosstraat, de Kerkeblokstraat en de Tienho ven. En in 1977 kwamen daar twee aangepaste woningen voor gehandi capten in de Burg. Baasstraat bij. De eerste volledig aangepaste hui zen op het eiland met een huur van 375 gulden voor de begane grond- woningen en 325 gulden voor de bovenwoningen. Goedegebuure maakte het restant van de woningbouw mee, want in 1981 werd het laatste project van 13 huizen aan de Huygensstraat opge leverd. In 1983 werd nog wel een principebesluit genomen om wonin gen met winkels/kantoren aan het Havenplein/Spuistraat te bouwen, maar dat project kwam nooit van de grond omdat er toen perikelen over de statuten ontstonden. Gewijzigde wetgeving had de situatie voor de instelling van weldadigheid die de Wezen Armen voorheen was, dras tisch veranderd, waardoor er geen toestemming meer werd gegeven om met rijkssubsidie huizen te bou wen. De raadsleden K.A. Heijboer en I.C. Moerland maakten toen deel uit van het bestuur van de Wezen Armen. Goedegebuure werd in 1983 vice- voorzitter, welke functie hij nog steeds bekleedt. Destijds als opvol ger van J. Kaashoek, die het bestuur verliet, en de statuten schrijven voor dat het oudste lid in jaren de voor zitter vervangt. Als een echte Setal- lander deed Kees Goedegebuure mee aan de strijd om het voortbe staan, want de gemeente wilde de stichting het liefst opheffen, maar na veel juridische strijd bleven de Wezen Armen toch overeind en kwamen er nieuwe statuten. In 1989 waren er zorgen over de leegstand in de eengezinswoningen aan de Burg. Baasstraat en grote be drijven in Bergen op Zoom werden benaderd om nieuwe huurders te krijgen. Toen in december 1990 voorzitter Van der Weele en secreta ris Leune afscheid namen, besloot het bestuur om de huizen af te sto ten. Beter Wonen wilde alleen de 66 bejaardenwoningen hebben, de een gezinswoningen aan de Burg. Baas straat werden aan Van Doorn en Sa- lari uit Schiedam verkocht. Het afstoten van de woningexploita tie was een grote verandering. De vergaderfrequentie werd daardoor aanzienlijk lager. Goedegebuure kreeg er de portefeuille landerijen bij en Heijboer werd voorzitter. De vergaderplaats wijzigde ook: de Wellevaete. En in 1994 dunde het bestuur uit omdat de raadsleden (mevr. J.A. Snoep-Overbeeke en K.A. Heijboer) geen redenen meer zagen om de vergaderingen bij te wonen. Het belang was aanzienlijk verminderd en de gemeente had via goedkeuring van de begroting en de rekening toch nog toezicht op de Wezen Armen. In de negentiger jaren kreeg de stichting met de ruilverkaveling te maken, waardoor de ligging van de landerijen wijzigde en de opper vlakte iets werd vergroot. Naast het verpachten van land en verhuur van de tuintjes naast het streekmuseum werd de laatste jaren meer werk ge maakt van het verlenen van bijdra gen aan verenigingen en instellin gen die binnen de brede doelstelling van de Wezen Armen passen. Kees Goedegebuure stelde zich daarbij altijd loyaal en soms zelfs heel roy aal op, zo bracht voorzitter Heijboer naar voren, waarbij het ene of het andere doel wel eens een hogere of lagere prioriteit had. „Je maakte niet veel leven, maar leverde rustig je inbreng, begaan met Setalland, met een positieve instelling en vast in je besluiten. Behalve vice-voor zitter ben je ook mede-onderteke naar van de mandaten, waardoor je meer in de financiële keuken kunt kijken dan de andere bestuursle den." De vdorzitter schetste, hoe de jubi laris zich op verschillende terreirten verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap. Als bestuurslid bij Philadelphia (de oudervereniging van gehandicapten), middenstands vereniging Activa, alsmede in de besturen van de Hervormde Ge meente, School met de Bijbel en. zorgcentrum de Schutse. „Je bent inmiddels overal mee gestopt, maar de Wezen Armen ben je trouw ge bleven. De hoeveelheid werk heeft er misschien iets mee te maken, maar het moet toch ook je belang stelling hebben en dat heeft de We zen Armen nog steeds. Vandaar dat we vanavond dit 25-jarig bestuurs- jubileum kunnen vieren." Kees Goedegebuure vierde in de cember al het zilveren jubileum bij zijn werkgever, zaadvëVedelingsbe- een oorkonde voor het 12,5-jarig lidmaatschap. Het was de eerste keer dat aandacht aan het koperen jubileum werd geschonken. Omdat de weg naar een zilveren jubileum erg lang is en het bestuur van me ning is dat iedereen af en toe eens een schouderklopje nodig heeft, werd het koperen jubileum inge steld. Donderdagavond was er in de Sakofahal sprake van een inhaal slag. De meeste koperen jubilaris sen waren dan ook al meer dan twaalf en een half jaar lid. Onder hen Jacco Goedegebuure, Marie Goedegebuure, Lauw Walhout, Imanda van Vossen, Hans Goede gebuure, Leo Vroegop, Anita Rid derhof, Martin van Popering, Ro bert Lupker, Johan Vroegop, Gerard Fase en Jack Westdorp. Accelerando huldigde verder drie zilveren jubilarissen: Ineke Vroeg op, die werd geprezen om haar gro te talent op de bugel, haar doorzet tingsvermogen bij de verkoop van loten en haar trouwe repetitiebe zoek. Petra Goedegebuure op hoorn, die de ongekroonde koningin van de rekwisieten werd genoemd omdat zij tijdens de voorbereiding van het Setallands spektakel uit alle hoeken van Nederland allerlei mo gelijke attributen had weten te vin den. Zij was ook de regisseur van de talentenshow tijdens het Oranjebal in de Welleveate. Bovendien noem de de voorzitter haar een fanatieke leerling. Tenslotte werd Johan van Vossen in het zonnetje gezet. West- drijf Rijk Zwaan in Hendrik-Ido- Ambacht. Die onderneming nam destijds Van den Berg over, die aan de Stoofweg in Sint-Annaland een vestiging had, maar al weer 12,5 jaar in H.I.-Ambacht zit en nu ook in Fijnaart een vestiging heeft. Naast zijn werk en gezin verricht Goedegebuure ook een belangrijke taak als mantelzorger bij zijn moe der, die hij vier dagen per week in het Thoolse verpleeghuis Ten Anker bezoekt en bij zijn vader, die nog thuis woont in Sint-Annaland. Goedegebuure begon in 2001 aan zijn nieuwe bestuursperiode van. zes jaar en aangezien hij dit jaar 59^aar dorp roemde de bescheidenheid van de slagwerker, maar vond deze niet terecht gezien zijn prestaties op de muziekschool waar hij het hoogste diploma wist te behalen. Zijn eerste prijs in de ereafdeling van het top- concours en zijn logistieke capaci teiten bij het spektakel bleven even min onvermeld. De zilveren jubilarissen kregen alle drie een kunstwerk van Kees War- moeskerken in de vorm van een aquarel van een muziekgezelschap, een speld behorend bij het 25-jarig jubileum en een bos bloemen. Tijdens de 121ste vergadering van de vereniging werd bekend ge maakt dat aannemingsbedrijf gebr. Moerland de nieuwe hoofdsponsor zal zijn voor de jaaruitvoeringen. De leden gingen akkoord met een flinke contributieverhoging van 9 euro, want ondanks de veel hogere opbrengst van de rommelmarkt in de veiling gaf de rekening 2001 toch een tekort aan, evenals de be groting 2002. Het bestuur deed daarom ook voorstellen voor een donateurswervingsactie en een vroege aardappelactie om het be grotingstekort verder op te heffen. De muziekvereniging mag in de kleine Suzannapolder al vele jaren een stukje gemeentegrond exploite ren ter versterking van de financiële positie. Een aantal leden zag geen heil in hoopt te worden, zou hij er statutair nog een periode aan toe kunnen voegen. De voorzitter hoopte dat de zilveren jubilaris nog geruime tijd in gezondheid zou kunnen doorgaan met zijn bestuurlijk werk voor de Wezen Armen. Als blijk van waar dering bood hij een houten tuinstoel en een houten cd-rek aan om zowel in de zomer als in de winter aan de Wezen Armen terug te denken. Voor mevr. Goedegebuure waren er bloe men. De jubilaris zei in zijn dankwoord, dat de 25 jaar waren omgevlogen. Om nog bij het reilen en zeilen in de Sint-Annalandse gemeenschap be trokken te blijven, wilde hij nog graag doorgaan in het bestuur van de Wezen Armen. het klakkeloos werven van dona teurs. Er werd voorgesteld om do nateurs te werven in combinatie met andere activiteiten. Het bestuur dunde behoorlijk uit wegens het periodiek aftreden van Anita Ridderhof en Katie van Win kelen. Beiden waren niet meer her kiesbaar. Anita moest na een jaar wegens persoonlijke omstandighe den stoppen met het bestuurlijke werk. Katie van Winkelen nam na 20 jaar afscheid als bestuurslid en secretaresse. Zij kwam in 1982 in het bestuur in de plaats van Ko Sla ger en maakte sindsdien vijf voor zitters mee. Westdorp noemde haar een nauwkeurige secretaresse en beschreef hoe de intrede van de computer van invloed was op haar werk. Samen met haar man Kees, die in al die jaren een onmisbare steun voor haar was, vervaardigde zij vele boekjes en toegangsbewij zen. Ze was ook beheerder van de uniformen en bovendien was Katie zeer ingeburgerd als centraal meld punt bij activiteiten van Acceleran do. Dat laatste wil ze blijven doen, maar het besturen laat ze voortaan aan anderen over. De scheidende secretaresse ontving als dank een beeldje 'de kartrekker' en een keramiek van een miniatuurhuisje voor haar verzameling. Bovendien mocht ze voor haar man Kees bloe men mee naar huis nemen. De twee bestuursvacatures zijn niet opge vuld omdat er met commissies ge werkt wordt die bepaalde taken uit voeren. Via een schriftelijke stemming wer den maar liefst zes nieuwe leden aangenomen: Kirsten van Beveren, Netty Maasland, Pauline van Pope- ring, Cinthia Quist, Leander van Schetsen en Colinda Vaders. Zij werden begroet met applaus en ont vingen een verenigingsspeld. Piet zei verrast te zijn door een aan tal ontwikkelingen op Tholen bij de uigifte van bouwgrond. Zo is in het contract met projectontwikkelaar Stienstra voor het bestemmingsplan Graefnisse in Sint-Philipsland be dongen dat 30 procent van de hon derd woningen bestemd is voor de eigen inwoners. Piet had eerder be grepen dat zoiets volgens het colle ge juridisch niet haalbaar was. Een ander punt betrof de gemeente Boekei waar inwoners erin zijn ge slaagd via juridische weg de ge meente toewijzingseisen op te laten nemen zodat mensen met een soci aal-economische binding voorrang krijgen. En het derde punt betrof de werving van gegadigden voor het plan Waterfront en Stadszicht in Tholen via advertenties in de regio nale bladen. Volgens Piet was dat buiten proporties. „Er kwamen 500 mensen af op de open dag. Dat moeten we op een andere manier re gelen." P.W.J. Hoek (SGP) zei de vraag van Piet 'van harte' te ondersteunen. Wethouder K.A. Heijboer lichtte toe dat hij aanwezig was bij het on dertekenen van de exploitatie-over eenkomst voor Graefnisse in Sint- Philipsland en Welhoek in Oud- Vössemeer. „Er zijn goede afspra ken over gemaakt. Er wordt gepro beerd om zoveel mogelijk via de Thoolse bladen te adverteren. Stien stra is erop ingesprongen." Het Rode Kruis heeft donderdag in dorpshuis de Wimpel te Sint- Philipsland een instructieavond voor opvang en verzorging gehou den. De bijeenkomst werd geleid door Adri Boot. Voor het eerst waren hierbij vrij willigers aanwezig van de vrijwil lige thuishulp, zoals de Neder landse Patiënten Vereniging, de hulpdienst van de Hervormde Ge meente Sint-Annaland en vrijwil ligers van de terminale hulp. Zij kwamen samen met de leden van het Rode Kruis kennis en vaardig heden opdoen bij het helpen van hulpbehoevenden. Het uitgangspunt van de avond vormde de halfzijdige verlam ming. Men kon zich oefenen in het aantrekken van een overjas, het aan- en uitdoen van een pyama en andere kleding, het geven van een wasbeurt en het scheren. Na de pauze werd geoefend in het ge ven van eten en drinken. De aan wezigen hadden niet alleen een zeer leerzame avond, maar hadden ook veel plezier. De eerstvolgende activiteit voor de vrijwilligers in de zorgsector is een themamiddag over de beroer te, dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur in het Centrum Thuiszorg te Sint-Maartensdijk. Hierbij zijn ook lotgenoten en mantelzorgers van harte welkom. De toegang is gratis. De organisa tie is in handen van het meldpunt vrijwillige thuishulp. Voor infor matie en aanmelding kunt u bellen naar 663784, op werkdagen van 10.00 tot 12.00 uur. Tholen is echter een andere kwes tie, zei de wethouder. En of een ge meente een en ander wettelijk kan regelen in een toewijzingsbeleid is niet bekend. Ook juridisch ambte naar G. Vos kon daar geen uitsluit sel over geven. Wel dat er in Neder- lend gebieden zijn waar de ene gemeente wel en de andere gemeen te geen toewijzingseisen kan opne men. Piet zou een en ander uitgezocht willen zien en het liefst regelen in een exploitatie-overeenkomst. Hoek steunde Piet. Ook J. van den Don ker (D66) ging mee, maar hij legde meer de nadruk op het vergroten van de invloed van de gemeente ten koste van projectontwikkelaars. Ook de PvdA en het CDA willen uitzoeken 'of er te werken is met een exploitatie-overeenkomst.' De VVD was verhinderd. Heijboer zegde toe een en ander na te gaan. „Stienstra laten we bouwen voor de natuurlijke groei, maar Tholen is voor meer dan de natuur lijke groei bedoeld." Toch vond Piet dat ook voor Tholen eigen inwoners voorrang moeten krijgen. „Bouw de publiciteit op, eerst lokaal, dan pro vinciaal en dan landelijk. Het was zo druk op de voorlichtingsdag in Meulvliet dat de eigen bewoners er niet tussen kwamen." Kees Goedegebuure kreeg o.a. een cd-rek cadeau en zijn vrouw Tiny ontving bloemen van voorzitter Wim Heijboer. Het nieuw te bouwen zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland moet er uit zien als een woongebouw en niet als een zorginstelling. Het komt op dezelfde plaats te staan als het huidige gebouw, maar wordt veel groter. Het nieuwe plan gaat uit van een verzorgingshuis voor 62 bewoners. Vier plaatsen zijn bestemd voor somatische zorg en er komt een verpleegafde- ling voor 16 psycho-geriatrische bewoners. De huidige bewoners worden tijdens de sloop en de nieuwbouw tijdelijk elders gehuisvest Dat staat in de toelichting op het de. Daar komen verschillende ruim- plan voor de vervangende nieuw bouw van LHBB uit de Bilt, die het namens de stichting protestantse be jaardenzorg eiland Tholen en Sint- Philipsland gaat bouwen. De teke ningen liggen nog tot 26 februari ter inzage. Op woensdag 13 februari wordt er een voorlichtings- en in spraakavond gehouden in de Schut se. Om de bouw mogelijk te maken, wordt een versnelde procedure ge volgd. De gemeente moet daarom artikel 19 toepassen van de wet op de ruimtelijke ordening. De vervangende nieuwbouw is no dig omdat het huidige gebouw niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd. De bewonerskamers zijn met 13 m3 veel kleiner dan de huidige norm van 45 m3. De verpleegafdeling komt op de begane grond en wordt in twee wooneenheden onderge bracht. Elke wooneenheid bestaat uit acht kamers met eigen sanitaire ruimte en één huiskamer per acht bewoners aan de Bierensstraat. Het gebouw krijgt verschillende woonvleugels (vingerstructuur). Een groot schuin dakvlak bindt alle ge- bouwdelen samen en vormt volgens de toelichting het meest karakteris tieke deel van het zorgcentrum. Bij het ontwerp is rekening gehouden met molen de Vier Winden. De mo- lenbio-thoop (de hoogte van de be bouwing is van invloed op de wind vang) vormt zelfs het uitgangspunt van het ontwerp. Hoe verder van de molen, hoe hoger de bebouwing, tot ten hoogste drie bouwlagen. De ingang van het zorgcentrum komt aan de Bierensstraat. Daar wordt ook de nieuwe verbinding met de Vroonhof (dertig woningen rond atrium) gemaakt. Vanaf de .hoofdingang loopt een gang naar de 'personeelsingang aan de achterzij- ten op uit: receptie, recreatiezaal, winkeltje, trap en liften, kapper, de ingang naar de keuken, plus de en tree naar de vleugel met veertien kamers. Op de begane grond aan de Tienho ven komt de dagverzorging met een eigen toegang. Op de eerste verdie ping komen 23 kamers, met in het midden (bij de liften en trap) de huiskamer, personeelsruimte en een dakterras. Ook op de tweede verdie ping komen 23 kamers. Daar komt ook de ruimte voor fysiotherapie en technische installaties (verwar ming). De woonvleugels liggen gedeelte lijk op de zon, dat wil zeggen dat de kamers een deel van de dag zonlicht kunnen ontvangen. Het terrein wordt 'zo groen moge lijk' ingericht met een halfverhard plein rondom de ingang. De be staande garages moeten later ges loopt worden en vervangen door een aantal woningen. Aan de voor zijde komen achttien parkeerplaat sen, aan de achterzijde twaalf in- steekparkeerplaatsen. De bestaande negen parkeervakken aan de F.M. Boogaardweg blijven gehandhaafd. De woonafdelingen worden opge trokken uit een donkerkleurige bak steen (antraciet). De hellende daken bestaan uit aluminium platen die deindruk moeten wekken van een zinken roeven dak. De kapconstruc tie wordt gedragen door lange dag liggers. Die bepalen het uiterlijk van de recreatiezaal. Deze liggers staan op kolommen voor de hoofd entree. De zijvlakken van de centra le ruimte zijn van glas, afgewisseld met vlakken van stucwerk. Om de eenheid met Vroonhof aan te geven, ,t is dit stucwerk hetzelfde als van het lage gedeelte van Vroonhof.*

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3