'Geschuif met gelden niet langer tolereren' In januari honderd honden aangegeven Lampions, muziek bij oranjehuwelijk Algemeen Belang Tholen boekt bij de loting 'eerste winst' Waar is raad van Tholen mee bezig? In Nederland nog plaats voor een eerlijk burger? Klokkenluider voor eenheid Stouten haalt uit naar college Controle op belasting gaat door ChristenUnie aangemeld als nieuwe partij en wordt lest best' Donderdag 31 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Misser 'Daarvan komen mooie kindertjes' Veel inwoners hebben in januari een hond aangeschaft. Dat zei wethouder R. Ravensteijn maandagavond in de gemeenteraad toen het over het inzetten van controleurs ging om niet betalers van de hondenbelasting op te spo ren. Ongeveer honderd inwoners meldden deze maand hun hond aan bij de gemeente, zo deelde hij mee. Zachte heelmeester Burgemeester W. Nuis zet vanmiddag in het gemeentehuis als eerste zijn handtekening in het felicitatieregister voor kroonprins Willem-Alexander en zijn bruid Maxima Zor reguieta. Na hem worden de deelnemers aan een teken wedstrijd voor scholieren uitgenodigd hetzelfde te doen. In alle negen Thoolse woonkernen bestaat voor inwoners de komende week de gelegenheid een felicitatie in het re gister te schrijven. Zaterdag zijn er in verschillende plaat sen activiteiten in verband met het prinselijk huwelijk. Huwelijksbals Verrassing Wetgeving veranderd Het college moet ophouden met het schuiven van gelden van de ene post naar de andere om tekorten op te vullen zonder dat de raad daarvan op de hoogte wordt gebracht. Die kritiek uitte VVD-raadslid P.K.M. Stouten maandagavond in de gemeenteraad toen het ging om het beschikbaar stel len van 484.277 euro voor het onderhoud van gemeentelijke gebouwen. Volgens Stouten verzuimen b. en w. om een overzicht te geven van de posten waarmee is geschoven. Ook is niet duidelijk wat de gevolgen zijn voor de meerjarenraming. Stou ten kreeg steun voor zijn kritiek van J. van den Donker (D'66) en A.L. Piet (CU), maar zij zeiden -gezien de noodzaak van het opknappen ge bouwen - geen ander alternatief te zien dan het college te steunen. Vorig jaar bedroeg het tekort al 682.621 euro. De raming voor het onderhoud van gemeentelijke ge bouwen was 455.681 euro, terwijl er werkelijk 1.117.709 euro nodig was. Een deel van het tekort haalde het college weg uit het onderhoud van schoolgebouwen, namelijk 481150 euro. Als voorbeeld van het overhevelen van de ene post naar de andere noemde Stouten het beste den van gelden uit het onderhouds- fonds naar het onderhoudsfonds 'niet gebouwen.' Wethouder R. Ravensteijn was als enige collegelid tegen het voorstel, maar moest het plan verdedigen te gen de felste tegenstander, zijn libe rale collega Stouten. Het stoorde Stouten en Van den Donker dat er juist voor de vergadering weer nieu we cijfers werden gepresenteerd. In het eerste voorstel ging het nog om een begroot bedrag van 435.088 eu ro, de laatste versie spreekt van 455.681 euro. Een verschil van ruim 20. 000 euro. Piet was nog redelijk in zijn oordeel toen hij zei dat het voorstel geen schoonheidsprijs verdiende. Van den Donker noemde het een ver keerde zaak. Hij herinnerde eraan dat hij het college al vroegtijdig heeft attent gemaakt op het feit dat de bedragen vóór de begrotingsbe handeling eind oktober duidelijk hadden moeten zijn. Stouten ging veel verder in zijn kritiek. Hij vond het onaanvaardbaar dat het college doorgaat met het 'heen en weer schuiven van gelden tussen diverse posten zonder dat de raad daarover beslist.' „Het college dient hier dui delijkheid te scheppen en niet lan ger het intern geschuif met gelden te tolereren." In het derde kwartaal van 2002 zou het college met een beleidsplan ko men, zo zei hij. Dat zou dan in de raad van december worden behan deld, maar het gebeurde niet. En dat terwijl volgens hem tijdens de be- grotingsraad toegezegd was de zaak te repareren. „Maar het college vindt dat in meerderheid niet no dig." De wethouder erkende dat de kwes tie beter behandeld had kunnen wor den. Hij zei te hopen dat nu de ach terstand snel ingelopen kan worden. De onduidelijkheid zat hem ook in het feit dat er een aantal dubbeltel lingen zijn gemaakt, zei hij. „Ik neem de meeste opmerkingen voor kennisgeving aan. We moeten nu schoon schip maken." In de tweede ronde trok Van den Donker fel van leer tegen Piet die Stouten wel gelijk gaf, maar toch meeging met het college. „Dat is hy pocriet." Ook de overige fracties moesten het ontgelden. „Bij de be grotingsbehandeling was er ander half miljoen foetsie. Heel de raad heeft het geslikt. Er hadden alterna tieven op tafel moeten liggen. Dit is een misser die over de verkiezingen heen wordt getild. En alles wordt voor zoete koek geslikt." Piet gaf Van den Donker ruiterlijk gelijk. Stouten vond dat er nu een een gat was ontstaan in de meerja renbegroting, door het overhevelen van gelden van de ene naar de ande re post. Maar Ravensteijn wilde daar niet van weten. „Er is geen gat ont staan. Er was geen dekking en daar om is er geschoven. Het probleem komt uit het verleden. Nu moeten we het zien te tackelen." Van den Donker was niet tevreden met de beantwoording en zocht de overtreffende trap voor gat. „Het is een compleet ravijn." Dat vond bur gemeester W. Nuis te ver gaan: „U maakt het nog een beetje erger." De VVD, inclusief de wethouder waren tegen het voorstel. Tijdens de begrotingsbehandeling eind oktober lag Ravensteijn al on der vuur van Van den Donker en Piet. Volgens hen was er 1,5 miljoen gulden zoek voor het onderhoud van gemeentelijke gebouwen. Na een ex tra schorsing las de wethouder toen een verklaring voor waarin hij be loofde dat er op 3 december nadere informatie zou volgen over het meer- jarenonderhoudsplan. Hij zei toen onder meer dat het aan vullend bedrag af zou hangen van de 'kwaliteitskeuze' die de raad zal moeten doen bij het meerjarenon- derhoudsplan. En dat de ontbreken de bedragen via begrotingswijzigin gen zouden worden opgenomen. De aanvulling van 2002 kwam ten laste van het onderhoudsfonds, maar voor de jaren daarop zal er 'een even wicht tussen het voorgestane kwali teitsniveau en het beschikbare geld voor tien jaar moeten zijn. Inmid dels is wel duidelijk dat er een aan zienlijk hoger bedrag nodig is dan in de begroting is geraamd. Voor dat hogere bedrag moeten dekking ge vonden worden.' Ravensteijn zegde toen ook toe dat er bij de kadernota 2003 op teruggekomen zal worden. Het aanstaande huwelijk van kroon prins Willem-Alexander is de aanlei ding voor tal van exposities en publi caties. Zo is gisteren het boekje 'Zeeland in de ban van Oranje' ver schenen, van de hand van Jacques Cats. Het verhaalt onder meer van de bezoeken die leden van de koninklij ke familie aan onze provincie brach ten, zowel op vreugdevolle dagen als in tijden van droefenis. Ook Tholen komt erin aan bod. Dat kan ook moe- lijk anders, gezien de viering van ko ninginnedag in 1996 in Sint-Maar tensdijk. De ramp van 1953 ontbreekt evenmin, met de beelden van konin gin Juliana met knielaarzen aan in Sint-Philipsland en prinses Wilhelmi- na die voor de kust van Stavenisse een schip met geëvacueerden passeert. Verder komt Cor Schot aan het woord, afkomstig uit de smalstad. Hij was 22 jaar lang als chauffeur verbon den aan het hof. Het bezoek van Wil lem-Alexander en zijn verloofde Maxima Zorreguieta aan Zeeland, af gelopen oktober, ontbreekt natuurlijk niet in het boekje. Jo den Engelsman uit Sint-Annaland staat die dag langs de route. „De Oranjes mogen er gróös op zijn. Daar komen mooie kindertjes van", vindt de Thoolse van de aan staande bruid. 'Zeeland in de ban van Oranje' is in de boekhandel verkrijgbaar en kost 9,50 euro. Dat is opvallend. Het plan om con troleurs op pad te sturen en de be richtgeving daarover heeft kennelijk nu al effect. Een eerder ingediend voorstel van de PvdA (gesteund door CU en D66) om geen contro leurs in te zetten maar de belasting plichtigen via een schrijfactie over te halen te betalen, haalde het niet. Het college wees het op juridische gronden af. De PvdA ging nu - met tegenzin - akkoord. Alleen D66 was tegen. Het is 15 jaar geleden dat de ge meente controle uitoefende. Bij de gemeente zijn 1200 hondenbezitters bekend met zo'n 1500 honden. Dat lijkt aan de lage kant gezien het in wonertal van bijna 24000. Door controleurs moeten degenen die geen hondenbelasting betalen, wor den opgespoord. Dat kost 18.200 euro. Volgens A.P. Kornaat (PvdA) kan het veel efficiënter en goedkoper door een brief te sturen aan. ieder huishouden (dat nog niet bekend is als hondenbezitter), met de vraag of ze wil verklaren dat men geen hond bezit. Wordt de verklaring niet afge geven, dan kan volgens de PvdA een aanslag opgelegd worden. De ge meentewet zou volgens hem geen beletsel zijn. Volgens het college mag dat juist niet volgens de gemeentewet en de rijksbelastingwet. Zo'n verzoek kan alleen worden gedaan als er een 'vermoeden van belastingplicht' be staat. Voor het college is het niet mogelijk aan te nemen dat er bij 'al le huishoudens die niet geregistreerd staan als eigenaar van een hond, het vermoeden van beslastingplicht be staat.' Voor P.K.M. Stouten (VVD) zouden degenen die geen hondenbelasting betalen, ook nog eens beboet moeten worden. Door die straf niet op te leg gen, toont het college zich een 'zach te heelmeester,' zei hij. J. van den Donker (D66) was niet overtuigd van de argumenten van het college en keerde zich als enige frac tie tegen het voorstel. P. van Belzen (CU) noemde de methode van het college omslachtig. Volgens hem moet de discussie opnieuw worden gevoerd omdat de wethouder in de commissie middelen had verzuimd hel alternatieve voorstel van de PvdA af te wijzen. Maar Ravensteijn voelde xlaar niets voor. De kennis over de wetgeving op dat gebied was toen niet voorhan den, zei hij. „En de wet moeten we eerbiedigen." Een boete opleggen zo als zijn fractiegenoot Stouten had voorgesteld, hoefde voor hem niet. Dat zou meer werk kosten. Hij was wel bereid daarover te praten in de commissie middelen als de 'meerder heid van de raad dat zou willen.' De PvdA bleef de manier omslachtig en duur vinden, maar drong verder niet aan. En of het opleggen van een boe te nog besproken werd, bleef hangen. Negen Thoolse scholieren krijgen vanmiddag in Sint-Maartensdijk een prijs voor hun tekening. De in zendingen, die tot en met vrijdag 8 februari in het gemeentehuis te zien zijn, zijn beoordeeld door mevr. A. Boxhoorn uit Tholen (zelf tekena- res) en wethouder mevr. M.A.E. Velthuis. Een voorselectie is op de scholen gemaakt, elke school mocht drie tekeningen insturen. Er zijn prijzen in drie categorieën: groep 1 en 2, groep 3 t/m 5, en groep 6 t/m 8. Het thema van de door de ge meente georganiseerde wedstrijd was, hoe kan het anders, huwelijks feest. Maar de gemeente heeft voor de Thoolse jeugd ook een blijvend aandenken aan het huwelijk van de troonopvolger. Namelijk een mok met een afbeelding van het bruid spaar erop. Alle leerlingen van de basisscholen, de peuters van de peu terspeelzalen en Thoolse kinderen die een speciale basisschool buiten de gemeente bezoeken, krijgen een mok cadeau. Vijftig inwoners van Tholen stap pen vrijdagmiddag - op uitnodiging van de gemeente - om drie uur in de bus om het nationaal huwelijksfeest bij te wonen dat die avond in de Amsterdam Arena wordt gevierd. Een feest met tal van artiesten, zoals Willeke Alberti, Trijntje Oosterhuis, Marco Borsato en Sita, en Van Dik Hout. De door Joop Stokkermans voor deze gelegenheid gecompo neerde Oranjerapsodie wordt ook op de Thoolse carillons ten gehore gebracht. Beiaardier Gerard de Waardt speelt vrijdag van 11 tot 12 uur in Sint-Maartensdijk en van 1 tot 2 uur in Tholen. Op de huwe lijksdag zelf - het digitale 02-02-02, maar tevens de kerkelijke feestdag Maria Lichtmis - staan de echtparen Stoutjesdijk-Engelvaart en Hage- Ligtendag in de hoofdstad in Thool se klederdracht langs de route naar de Nieuwe Kerk. Voor het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk wappert deze dag naast de driekleur de spe ciale vlag voor het nationaal huwe lijksfeest (donkerblauw met oranje huwelijkssymbool). Het felicitatieregister kan op de vol gende tijdstippen getekend worden: Anna-Jacobapolder, Ons Dorpshuis, 1 febr. 18-21 u.; Oud-Vossemeer, de Vossenkuil, 4, 5 en 7 febr. 19-22 u.; Poortvliet, 't Ouwe Raed'uus, 5 t/m 7 febr. 19-22 u.; Scherpenisse, post agentschap, 1 en 4 t/m 8 febr. tij dens kantooruren; St.-Annaland, de Schutse, 1 en 4 t/m 8 febr. 9.30- 16.30 u.; St.-Maartensdijk, gemeen tehuis, 1 en 5 t/m 8 febr. 9-12 en 13.30-15 u„ 4 febr. 9-12 u; Maar- tenshof 2 febr.; St.-Philipsland, de Rozeboom, 1 en 5 febr.; Stavenisse, Elenahof, 1 en 4 febr. 18.30-22 u„ 5 febr. 9-11.30 en 18.30-22 u.; Tho len, Ten Anker, 1 en 4 t/m 8 febru ari. Lampionoptochten en muziek bepa len de festiviteiten in de dorpen, zo als blijkt uit het volgende overzicht. SCHERPENISSE. Oranjevereni ging en Dorpsgemeenschap organi seren samen een lampionoptocht, waarbij Euterpe het muzikale deel voor zijn rekening neemt. Vanaf kwart over zes zaterdagavond kun nen bij het Holland Huis lampion nen opgehaald worden, het vertrek is om half zeven gepland. SINT-MAARTENSDIJK. In Maartenshof zijn 's middags ook niet-bewoners welkom om het hu welijksfeest mee te vieren. "Om 14.20 en 15 uur treedt het jeugdor kest van Euterpe op. Twee leden van het evenementencomité Smal stad geven een impressie van wat ze vrijdagavond in de Arena beleefd hebben. Verder zijn hier de tekenin gen te zien die de leerlingen van de basisscholen hebben gemaakt. In Haestinge wordt vanaf acht uur een koninklijke feestavond georga niseerd die gratis toegankelijk is. Eerst treedt daar de blaaskapel Dak d'r af op, 14 muzikanten van Euter pe met een breed repertoire. Vervol gens staat de tienkoppige Steen- bergse formatie Talk of Town op het podium, die vooral 'vette soul-funk' brengt. Bezoekers wordt gevraagd, verkleed te komen. STAVENISSE. Actief Stavenisse organiseert om half negen een hu welijksbal in de Stove. De feestgan gers wordt gevraagd zich zoveel mogelijk pit te dossen als Willem- Alexander en Maxima, en aan deze wedstrijd is een prijs verbonden. SINT-ANNALAND. Om kwart voor zeven begint op de Ring een lampionoptocht m.m.v. Acceleran do, die om half acht klaar is. De route is als volgt: Ring, Bierens- straat, Van den Bosstraat, Tien hoven, F.M. Boogaardweg, A. v. Bourgondiëstraat, Hoenderweg, Domineeshof, Spuistraat, Haven plein, Voorstraat en Ring. Vanaf half negen is de Wellevaete het decor voor het Setallands Oranjebal, met om negen uur een talentenshow (met 13 deelnemers) als onderdeel. De prijsuitreiking daarvan is om half twaalf gepland. Accelerando en de activiteitencommissie van WHS tekenen voor de organisatie. Bezoe kers wordt gevraagd, verkleed te komen. ANNA-JACOBAPOLDER. In Ons Dorpshuis staat morgen, vrij dag, al een optreden gepland van de Jan van de Velde groep. De uit het dorp afkomstige liedjeszanger is vanaf half negen te beluisteren. Zaterdagavond om zes uur is er m.m.v. Concordia een lampionop tocht vanaf Ons Dorpshuis. Hier worden vanaf half zes de lampion nen uitgegeven. Om kwart voor ze ven is in het dorpshuis de prijs uitreiking van de op school georga niseerde tekenwedstrijd. Aanslui tend is er een kinderdisco met de Metro drive-in show. Vanaf half tien draait de muziek voor de volwasse nen. Lijsttrekker Hans Boulogne kneep donderdagmiddag in zijn handen toen zijn partij, Algemeen Belang Tholen (ABT), via loting werd aangewezen als nummer zes van de kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkie zingen op 6 maart. De ChristenUnie van Paul van Belzen wordt met num mer 7 hekkensluiter in de campagne. Wethouder K.A. Heijboer trok als hoofd van het centraal stembureau het ABT als eerste uit de doos. De loting was nodig omdat beide par- van het centraal stembureau in de ont- tijen nieuw zijn. De ChristUnie is ge vormd tijdens de huidige raadsperio de en bestaat uit RPF en GPV. De ChristUnie is bij de naamsverande ring weliswaar ingeschreven bij de landelijke kiesraad, maar wordt bij de komende gemeenteraadsverkiezing voor Tholen als nieuwe partij aange merkt. Geen echte nieuwkomer in de zin van het woord omdat de twee raadsleden van de ChristenUnie, P. van Belzen en drs. A.L Piet, immers al deel uitmaken van de raad. Het Al gemeen Belang Tholen is wel nieuw en kwam zo samen met de Christen- Unie voor loting in aanmerking. Boulogne is blij met nummer zes. „Ik ben zeer vereerd met de uitlsag. Ik heb daar ook geen bezwaren tegen," zo zei hij tegen Heijboer toen hij na de loting gevraagd werd of hij nog be zwaren had. Boulogne was naast de pers, de enige aanwezige op dc zitting vangstkamer van het gemeentehuis. Na afloop licht Boulogne toe dat zijn partij ervan uitgegaan was dat zij als nummer zeven de verkiezingen in zou gaan. „Ik had ook niks van een loting gehoord, totdat ik het in de krant las. Pas deze week werd ons duidelijk dat ook de ChristenUnie een nieuwe par tij was. Ik ben blij dat ik de loting heb bijgewoond. Wc komen als nieuwe partij binnen. Dan zou je normaal ge sproken laatste moeten zijn bij de nummering, .maar nu zijn we op een na laatste. Dat is keurig. De eerste winst is binnen," lacht Boulogne. De aanloop naar de verkiezingen is voor alle fracties een spannende tijd, maar voor een nieuwe partij zeker. „We waren nogal laat met het samen stellen van de lijst. Dat is niet makke- "t lijk. Je schuift dat wat voor je uit. Maar nu met deze loting valt het weer mee." Ook bij de ChristenUnie was het laat bekend dat er geloot moest worden. Van Belzen. „Waren we als RPF of als GPV doorgegaan dan was er niets aan de hand geweest. Maar de kies wet schrijft voor dat we ons opnieuw moesten aanmelden nu we samen zijn gegaan. Dat was voor ons en voor de gemeente een verrassing. Verder is er voor ons niks aan de hand." Bij de vorige verkiezingen had de RPF/GPV nog nummer vijf. Die is nu voor D66. „We zakken twee plaatsen, maar we zijn lest best." Het loten komt vaker voor, maar voor afdelingschef burgerzaken L. den Braber was het de eerste keer in zijn loopbaan van meer dan een kwart eeuw bij de gemeente Tholen. „De laatste keer dat we een nieuwe partij toe moesten voegen, was het AOV, de ouderenpartij, maar dat was toen de enige nieuwe." Hij bracht een kartonnen doos binnen met de twee briefjes, elk met een naam van de betreffende partij. Toen Heijboer het Algemeen Belang ,[pio: len had getrokken, controleerde hij ook de naam op het andere achterge bleven briefje in de doos: ChristenU nie. De andere toegekende nummers zijn toegewezen op grond van het aantal stemmen bij de laatst gehouden ver kiezing: 1 SGP 3164, 2 PvdA 3020, 3 VVV 2027, 4 CDA 1654 en 5 D66 676. Vrijdagmiddag kwam het stembureau weer bijeep om te beslissen over de geldigheid van de kandidatenlijsten, het handhaven van de daarop voorko mende kandidaten en het handhaven van dc daarboven geplaatste aandui ding van een politieke groepering. Er was buiten het stembureau niemand van de politieke partijen aanwezig. Er waren dan ook geen bezwaren. Heijboer stelde vast dat er geen ver zuimen in de lijsten geconstateerd waren. Er werd ook geen lijst ongel dig verklaard, noch was het nodig wijzigingen aan te brengen. De lijs ten liggen nu ter inzage. Vanaf 12 fe bruari worden de oproepingskaarten voor de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart thuis bezorgd, zo zei Heij boer. Velen zullen zeggen: moet het nu vandaag? Wel, ik zal het u zeggen. Ik had vandaag ook graag willen trouwen. Omdat het toch een magische datum is, 02-02-02. Vandaar mijn protest vandaag, want ik erger me groen en geel. mei weer naar Egypte vertrokken om het te regelen. De ambassade zei dat de papieren en het paspoort niet in orde waren, dus moesten deze vernieuwd worden. Na veel geld en moeite lukte dat, zelfs een advocaat moest eraan te pas komen, omdat de Soedanezen gediscrimineerd wor den en minderwaardig behandeld worden. Op 19-11-2001 hebben we de papieren op de Nederlandse am bassade ingediend. Nu komt mijn probleem. Na 10 we ken belde ik naar Justitie, omdat de ambassade zei dat ze daarnaar op gestuurd waren. Bij Justitie kreeg ik te horen dat de papieren naar Immi gratie waren gestuurd. Vervolgens kreeg ik van Immigratie te horen dat de papieren niet bij hen aanwezig waren, maar bij de vreemdelingen politie. En de vreemdelingenpolitie zou niets hebben ontvangen. Nu vind ik als eerlijk burger: je hebt plichten en rechten. Het is je plicht om belasting te betalen, wat in to taal ongeveer 60 tot 65% van je inkomen bedraagt. Inkomstenbelas ting, btw, brandstofaccijns, genots belasting etc. Dat betekent dat ik 60 tot 65% van mijn tijd werk voor bij dragen aan het salaris van over heidspersoneel. Maar ze kunnen niet de moeite nemen om mij te ver tellen waar de papieren zijn. Ik vind dat ik het recht heb om te weten waar de papieren zijn, of wat er ge beurt. Het spijt me te moeten zeg gen, dat ik het onbeschoft vind dat je van het kastje naar de muur wordt gestuurd en terug. Een fatsoenlijk antwoord is naar mijn mening waar ik recht op heb. Of denken ze in Den Haag en Rijs wijk 'Dat is maar een domme Zeeuwse boer, die weet niet beter'? (Die overigens heel wat meege maakt heeft in 25 jaar Midden-Oos ten). Of is het arrogantie? Of is dit het beleid van het ministerie van justitie? Of heeft de minister te wei nig controle over zijn mensen? Ik weet het niet. Wat ik wél weet, is dat deze behandeling niet klopt. Ik haal de onderste steen boven, want ik wil zo spoedig mogelijk in fami lieverband leven. Tenzij de staat daar problemen mee heeft. Maar dan zou ik dat graag per brief verne men, en niet door op deze manier afgepoeierd te worden. G.M. Proost, K. Julianastraat 101, Tholen. Mijn toekomstige vrouw, 5 maan den in verwachting, ging in Cairo naar de Nederlandse ambassade en werd daar door een Egyptenaar ver teld dat ze buiten moest wachten om haar visum te ontvangen. Ze hadden beloofd na 6 weken klaar te zijn, wat tot op heden niet het geval is. Dat vind ik schandalig. En dan zie ik op televisie dat meneer Kok een diner weggeeft aan het toekom stige bruidspaar, op kosten van de gemeenschap natuurlijk. Ik denk dat meneer Kok verantwoordelijk is voor zijn kabinet, maar ook niet weet wat er allemaal gebeurt. De heer Kok heeft meer aandacht voor de vrienden van Maxima dan voor een eerlijke burger die ook in fami lieverband wil leven in Nederland. Voor Maxima stonden alle deuren 'open, terwijl ze voor ons gesloten blijven. Ik moet het doen met een minimum aan informatie, hulp en begrip. Ik voel mezelf een Don Qui- chot die tegen windmolens vecht. En ik begin de brede lach van Maxi ma steeds meer te begrijpen, en on ze Willem weet van de prins geen kwaad. Voor mij gaat op 2 februari de zwarte vlag in top. Waarschijn lijk ben ik niet de enige Nederlan der die in het buitenland gewerkt heeft, die ook deze problemen kent. Het wordt tijd dat er wat verandert in de politiek!Ik had ook graag op 2 februari 2002 willen trouwen. Ik ben nog maar ruim een jaar bezig en boek geen vooruitgang. Mijn verhaal is al meer dan twee jaar oud. Ik woonde en werkte in Cairo en ontmoette een Soedanese vrouw, waar ik daar ook mee ben gaan samenwonen. Met de bedoe ling, haar mee te nemen naar Ne derland als ik mijn contract uitge diend had. Omdat zij een politiek vluchteling is, was het moeilijk om papieren te krijgen. Maar in april 2001 was het zover en ik belde de immigratie dienst Z.W. Ik belde op 6 april en kreeg te horen: 'Maar u belt op 6 april en de wetgeving is per 1 april veranderd. U moet het regelen in het land van verblijf'. Dus ben ik in De maand februari is onlosmakelijk verbonden met die alles vernieti gende nacht in 1953. De nacht waarin het water met woest geweld Stavenisse binnen bulderde, en veel dorpsbewoners meesleurde in de gulzige golven. Onvergetelijk, die stortvloed die onuitputtelijk leek! Het blijft in onze herinnering, al ge beurde het gisteren. Zo dicht nabij voelt het soms, soms ook niet. Toch denk ik dat eenieder die de ramp nacht heeft beleefd en overleefd er zijn eigen herinneringen aan over gehouden heeft. Voor de een zal die herinnering nog pijn doen, voor de ander is het iets vaags uit zijn kin- deijaren. Maar de herinneringen bestaan niet enkel uit doorstane angst en on veiligheid, er gebeurde in die nacht(en) veel meer. Bij mij rijst dan het beeld op van jonge mannen die zich als helden gemanifesteerd hebben. Die met gevaar voor eigen leven hun dorpsgenoten gingen be vrijden uit de meest penibele toe stand. De beelden van aankomst met hun gammele bootje, bij het oude gemeentehuis, staan op mijn netvlies gebrand! En wie herinnert zich niet de klanken die opeens uit de oude vertrouwde klokkentoren klonken in die nacht? Niemand wist hoe of wat, dreigde er opnieuw gevaar? Het klonk heel alarmerend boven het geraas van die nacht uit. Het klonk alsof de klokkenluider met zijn gelui wilde 'over-luiden' wat hij voelde en bij het ochtend gloren aanschouwde. Dat moet on voorstelbaar voor hem geweest zijn. Is die klokkenluider nog in ons midden? Zo ja, dan is het mijn vuri ge wens dat hij ons een halve eeuw na datum als eenheid zal 'samen luiden' in een bedehuis. Dat er in dat uur geen scheiding der geesten zal zijn en dat wij als laatste gene ratie - zij die na ons komen, weten het alleen nog uit verhalen - als christenen een eenheid mogen vor men als voorbeeld en tegenwicht tegen de voortschrijdende verloede ring in dorpen en steden. Dat zou groots zijn, Stavenissenaren. Of kunnen we onze tegenstellingen al leen vergeten als doodsgolven om ons heen bulderen? Mevr. P.J. Gaakeer, Verdiweg 399, Amersfoort. Naar aanleiding van de debatavond over Tholen 2025 op 21 januari wil ik graag nog wat kwijt. Eerst en vooral, ik zit niet in de politiek. Ik woon in Tholen en was benieuwd wat de me demensen en mij in de toekomst te wachten staat. En ieder mocht mee praten! Nu, dat meepraten, dat kon ik snel vergeten. Eén vraag heb ik kunnen en mogen stellen. De vraag was, waar om de verschillende partijen allemaal over 'stenen' praten. En niet over mensen, wat die willen (sorry, ik moet medeburgers zeggen). Een Aldi mag er voor iedereen komen, en zeker voor de medemensen die van een mi nimum of nog minder moeten rond komen of leven. Aldi is goedkoper en zeker niet slechter. De raad gaf ook toe er zelf weieens te gaan kopen. Dan gaan ze toch ook de brug over. En dan zeggen ze dat ze de mede mensen het liefst vóór de brug zouden willen houden. Aarzel dus niet langer en zet het licht op groen voor een Aldi in Sint-Maartensdijk. Voor de ge meente zijn dat geen kosten, wél in komsten. En natuurlijk werk-gelegen- heid. De andere winkels, waaronder Cl000, kunnen gewoon blijven waar ze zitten en zullen hier zeker niet on der lijden. Die brengen de bood schappen voor zieken, invaliden en ieder die het wil, thuis en dat mag je de medemens niet afpakken. Wat mij als mens - ik zal het woord van de politici gebruiken: als burger - opviel na langdurig geluisterd te heb ben naar alle partijen: zij willen zo veel, maar geven aan dat er geen geld is. Ze willen de huizenmarkt liefst zelf in handen krijgen en houden. Als er geen geld is, kan dat niet. Laat het dan aan anderen over dip het wel kun nen. Kijk nu naar Vast en Goed, een nieuwkomer in Tholen die - zoals de burgemeester vertelde - honderden woningen verkocht nog voor ze ge bouwd zijn. Met deze nieuwkomer geven de medemensen toch aan wat ze willen en waar ze graag wonen. Err dat ze zelf kunnen kiezen. Laat hen vrij in hun doen en laten. Vast en Goed, gefeliciteerd. Voor de gemeen- te geen uitgaven, wél inkomsten. En werkgelegenheid door al die nieuwe woningen. De campings, daar werd ook over ge sproken. Er hoeven er geen bij te ko men. Maar laat de campingbeheer ders hun werk doen. Zij zijn er dagelijks mee bezig en weten precies wat de toeristen en vaste recreanten willen. Zij moeten het van het seizoen hebben, dat is van april tot september. Dan moeten ze een goede omzet draaien en daar kunnen ze in de win ter weer van leven, na het afdragen aan de gemeente van inkomsten. En als er dan nog een overdekt zwembad mag komen, waar winter en zomer gebruik van gemaakt kan worden: eerst uitgaven, daarna inkomsten. Haestinge wordt 'goed' opgeknapt, nieuwe zalen bijbouwen die men dan kan huren van de gemeente: inkom sten. Een groot voetbalveld of een veld waarop meer sporten beoefend kunnen worden. Dan kunnen clubs gevraagd worden, die brengen ook weer mensen mee. De omzet van Haestinge zal dan zeker stijgen: in komsten. Er zijn mogelijkheden zat, maar men moet ze wel willen zien en niet alles naar zich toe willen trekken. Die tijd is voorbij, vrijheid blijheid. Laat de mens zelf kiezen. En als de raad met goede dingen komt, dan blijven onze medeburgers zeker vóór de brug. Be nut alles, bekijk alles, bereken alles, luister naar de mensen. Dan weet ik zeker dat er veel goeds uit gaat komen voor iedereen. C. de Beuckelaer, Dalemsestraat 47, Tholen. Lijsttrekker Hans Boulogne (rechts) is in zijn nopjes met het nummer 6 voor Algemeen Belang Tholen. Links wethouder Heijboer en verkiezingschef Leen den Braber.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9