Van Doorn geeft Van der Zwan gelijk: ontslag Slieker terecht Versnelde beweging fusie Rabobanken want kwetsbaarheid neemt steeds toe üazi&u Broekh 'Administratieve organisatie geeft ons nog grote zorg Voortbestaan kantoor Poortvliet staat ter discussie Geloofwaardigheid Daan van Doorn stond op het spel w Winst 6,5 ton lager in 2001 Donderdag 31 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 „Gezien de feiten was er geen andere weg mogelijk dan het ontslag van A. Slieker als directeur van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet. Wij konden en wij wilden dit besluit van de vorige raad van toezicht niet meer terug draaien. Zouden we dat wel doen, dan zou dat tot een dramatische situatie voor de bank hebben geleid." De nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van de Rabo bank Sint-Annaland-Poortvliet, ir. D. van Doorn, stelde zich in een uitgebreide terugblik vierkant op achter het ontslag van Slieker. „Handhaven was niet meer mogelijk op basis van de wet toezicht kredietwezen." Onnodig zondebok Vooropgezet plan Lager uitgevallen Bijles Financieringsbedrijf onvoldoende Vertrouwenscrisis Het eerste gesprek tussen de bestuursvoorzitters van de Rabobanken Tholen en Sint-Annaland-Poortvliet heeft weer al plaatsgevonden. Van Gurp en Westerveld spra ken elkaar vorige week maandag onder leiding van ad junct-regiodirecteur Groeneveld van Rabobank Neder land. Vroeg Tholen in juni nog 1 tot 1,5 jaar uitstel voor heropening van de fusiebesprekingen, de eerste vrij ages zijn al na een halfjaar hervat. „Er kan een versnel de beweging plaatsvinden", zei voorzitter Van Doorn van de raad van toezicht woensdagavond tijdens de bij zondere ledenvergadering van de Rabobank Sint-Anna land-Poortvliet. Poppetjes Bureaucratie Kwetsbaar Alleen geldautomaten Zes ton besparing Nadelen zijn uitdagingen StiiiSiMWteÉ taJiu»! Het grootste deel van de 76 leden en zo'n 25 personeelsleden op de bij zondere ledenvergadering in de Wellevaete was woensdagavond met stomheid geslagen. De door de verontruste leden naar voren ge schoven Van Doorn vertelde pre cies hetzelfde als zijn voorganger prof. dr. A. van der Zwan, die 4 ok tober in dezelfde sportzaal in Sint- Annaland met de andere collegele den naar huis werd gestuurd in verband met het beleid in de kwes tie Slieker. Woensdagavond bleven de verontruste leden muisstil, want hun eigen mensen verkondigden nu ook dat de voormalige directeur buiten zijn boekje was gegaan. Zelfs zover, dat de hoofddirectie van Rabobank Nederland de be voegdheden van Slieker als alge meen directeur van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet en in zijn algemeenheid had ingetrokken op basis van de wet toezicht kredietwe zen. „Dat is een heel belangrijk ele ment", aldus Van Doorn. De overeenkomsten tussen de ziens wijze van de oude en de nieuwe col leges waren opmerkelijk. Enkele le den gingen daar op in. „Tussen Van der Zwan op 4 oktober en Van Doorn vanavond is er nauwelijks verschil", constateerde E. Hage uit Scherpenisse. Volgens W. Heijboer (oud-lid van de raad van toezicht) gaf Van Doorn met zijn uiteenzet ting de vorige colleges voor 300% gelijk en daarmee de leden die te gen het toenmalige beleid hadden gestemd, ongelijk. E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet zei dat de vorige col leges .onnodig en onbedoeld als zondebok zijn gebruikt.' „Ze ston den met de rug tegen de muur, want als ze de stappen niet hadden gezet in de directeurskwestie, dan waren ze in hun functie tekort geschoten. Jammer dat er in de notulen geen woord van dank terug te vinden is om hen recht te doen." Bestuursvoorzitter drs. Th.G.A. Westerveld erkende, dat er heel veel werk is verzet door de vorige colle ges. „Op 4 oktober is een stuk ratio naliteit echter vervangen door emo tie. Wij hebben met respect afscheid genomen van de vorige colleges en borduren voort op de bouwstenen die gelegd zijn." Van Doorn bracht naar voren, dat er 4 oktober, een conglomeraat van za ken had plaatsgevonden.' „In de conclusies heb ik me verder niet ver diept, maar de raad van toezicht kon niet anders." Hij was het er echter niet mee eens dat hij zich voor 300% aansloot bij de woorden van zijn voorganger Van der Zwan. Volgens Hage was Van Doorn met de andere kandidaten van de veront ruste leden, onderdeel van een voor opgezet plan.' „We hebben met toe standen te maken die heel veel geld kosten en hoe kunt u voorkomen dat zoiets weer gebeurt?" Van Doorn antwoordde geen garan ties te kunnen geven. „We lezen het iedere dag in de krant dat er conflic ten zijn. Er zit een spanningsveld tussen de bank als vereniging en be drijf." Hage meende, dat het sinds een aan tal jaren opnemen van de directeur in het bestuur kan leiden tot conflic ten. Van Doorn zei dat het bestuur lijk model inderdaad ter discussie staat. De topstructuur bij Rabobank Nederland gaat ook veranderen. In de kwestie Slieker besloten de op 9 oktober gekozen nieuwe colleges op 12 oktober zich te scharen achter het beleid van de vorige colleges in de directeurszaak. Slieker was op non-actief gesteld en bij de kanton rechter liep een ontslagvergunning. Die ontbond op 31 oktober de ar beidsovereenkomst tegen een schadeloosstelling van 171.500 eu ro. De rechter zag voldoende grond tot ontslag na een dienstverband van 24 jaar bij de Rabobankorganisatie, waarvan hij 22 jaar goed had ge functioneerd. Het besluit van de le denvergadering van 4 oktober werd door de kantonrechter meegewogen, vertelde Van Doorn. Heijboer vroeg zich af, hoe de af wikkeling van de kosten gaat, want Slieker was maar 7 jaar in dienst van de Rabobank Sint-Annaland en geen 24 jaar. „Het bedrag is niet te ver sleutelen naar Rabobank Neder De Rabobank Sint-Annaland moet ontzettend goed letten op de kosten gezien de marges en de continuïteit. land", antwoordde Van Doorn. „Het bedrag van 171.500 euro is ook aan zienlijk lager dan het geval zou zijn geweest bij toepassing van de zoge naamde kantonrechtersformule bij ontslag. Dan zou je op een veel ho ger bedrag zijn uitgekomen, maar de rechter hield er rekening mee, dat Slieker een baan is aangeboden die hij niet accepteerde. Daardoor is het bedrag minder hoog uitgevallen Opnieuw was de sportzaal het decor voor een bijeenkomst van de Rabo bank, maar woensdagavond was er ruimte te over: 76 leden tegenover 4 oktober het dubbele met 148 van de toen 835 leden. Dit keer was er wel een heel groot aantal personeelsle den en die waren vorig jaar beperkt aanwezig. A.C. Wessels uit Sint-An naland en C.A. Heijboer uit Poort vliet werden benoemd om de notu len voorlopig vast te stellen. Bestuursvoorzitter drs. Th.G.A. Westerveld zei dat de medio oktober aangetreden nieuwe colleges een drukke tijd achter de mg hadden. „We hebben 4 bestuursvergaderin gen, 2 vergaderingen van de raad van toezicht en 1 gecombineerde vergadering gehad in de eerste hon derd dagen die er nu bijna opzitten. Omdat we allemaal nieuw zijn, heb ben we bijles gehad van directeur Otto om thuis te raken in allerlei bankbegrippen. Ik ken hier nog niet zoveel mensen en daarom zal Mar- got Poot als mijn privé-soufleuse optreden." M. Bazen kwam daar tijdens de rondvraag nog op terug. „Er zitten zeven mensen achter de tafel vanwie ik nauwelijks iemand ken. Ik vind het een tekortkoming dat er geen naambordjes staan." De voorzitter zegde toe, dat dit de volgende keer wel het geval zal zijn. Hij bracht naar voren, dat de nieuwe colleges al zo snel na de twee hecti sche vergaderingen van 4 en 9 okto ber een vergadering belegden om de leden duidelijk te informeren. „We trachten een punt te zetten achter het verleden en wanneer we horen hoe het verder na 9 oktober is gelopen, dan wordt er zorgvuldig op de woor den gelet", aldus de bestuursvoor zitter. De terugblik werd door Van Doom voor zijn rekening genomen. „Eén van de problemen was een stukje communicatie", zo begon de rvt- voorzitter. „Er is is ook een discre pantie tussen de vereniging en het bedrijf. Gezien de belangen van de onderneming is er temghoudend no dig, maar omdat we een coöperatie zijn is er toch zoveel mogelijk open heid gewenst. Ik ga echter niet hele maal terug in de materie duiken, want de besluiten van de ledenver gaderingen van zowel 4 als 9 okto ber zijn een feit. Wij hebben de za ken aangepakt, maar zijn niet temggegaan in het verleden. Alleen de afwikkeling van het ontslag van de directeur ligt er nog." De redenen voor zijn vertrek zijn nog steeds aanwezig. „De adminis tratieve organisatie geeft ons nog grote zorg. We zijn minder content over het financieringsbedrijf. De ac countantsdienst van Rabobank Ne derland geeft het oordeel matig tot onvoldoende, maar gelukkig heeft dat niet geleid tot calamiteiten. Ge zien de economische situatie is er wel extra reden tot zorg. Er moet versneld verbetering komen in de administratieve organisatie en het fi nancieringsbedrijf. Dat is absoluut noodzakelijk. Administratie lijkt misschien een formele kant, maar met name bij de bank luistert dat heel nauw. Procedures, functieschei dingen en regels zijn heel belang rijk. Bij een kleinere bank is dat al tijd een hele moeilijke zaak, maar desondanks moeten we aan de voor schriften van de Nederlandsche Bank voldoen. De basis voor de problemen met de voormalige directeur ligt bij het feit, dat in drie opeenvolgende accoun tantsrapportages de beoordeling be neden het vereiste niveau lag. De conclusies zijn door Slieker bestre den en daar ligt de kern van het pro bleem. De plannen van aanpak wer den niet gedragen en niet uitgevoerd en dat werd de basis voor het con flict. De toenmalige directeur heeft zich onvoldoende rekenschap gege ven van de noodzaak om verbeter plannen uit te voeren. Er ontstond een vertrouwenscrisis die uiteinde lijk leidde tot ontslag. Slieker ver snelde dat proces door 31 mei één zijdig het vertrouwen op te zeggen in de twee voorzitters van het be stuur en de raad van toezicht, zonder vooraf een gesprek met hen aan te gaan. Geprobeerd is om de relatie met Rabobank Nederland en de col leges te herstellen, maar dat is niet gelukt. Medio augustus is Slieker toen door de raad van toezicht op non-actief gesteld na overleg met Rabobank Nederland, die een be hoorlijke vinger in de pap heeft. Er is hem een andere functie aangebo den, maar Slieker is daarop niet in gegaan. De hoofddirectie van Rabo bank Nederland heeft toen, na kennis genomen te hebben van het dossier, de bevoegdheden van Slie ker ingetrokken als algemeen di recteur van de Rabobank Sint-Anna land-Poortvliet en in zijn algemeen heid. Dit op basis van de Wet toe zicht kredietwezen. Dat is een heel belangrijk element. De raad van toe zicht had geen andere mogelijkheid, want Slieker had ten eerste onvol doende aandacht besteed en inspan ningen gepleegd om de tekort komingen in de administratieve or ganisatie en het financieringsbedrijf op te lossen. En in de tweede plaats had de directeur het vertrouwen in het hogere orgaan, de raad van toe zicht, opgezegd." Volgens Van Doorn was Slieker niet meer te handhaven, maar er zijn wel aanbiedingen geweest om voor bei de partijen tot een aanvaardbare op lossing te komen. „Binnen Rabo bank Nederland werd hem een baan aangeboden, maar Slieker sloeg dat af. Het ontslag was een feit en 31 oktober deed de kantonrechter uit spraak inzake de ontbinding van de arbeidsovereenkomst. Slieker is in middels met een compagnon een ei gen bedrijf gestart. Ik hoop dat het hem en zijn gezin zeer goed zal gaan. Verder heb ik geen behoefte om op de zaak terug te komen. De samenwerking in de nieuwe colle ges is van zeer hoog niveau en ge halte; er zit spirit in", aldus de rvt- voorzitter. C. Nieuwenhuis uit Poortvliet dis- tancieerde zich van de lezing. Hij noemde het betoog van Van Doorn .éénzijdig en goedkoop.' Bestuurs voorzitter Westerveld zei kennis te nemen van die mening. Ir. D. van Doorn. De brutowinst van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet komt in 2001 voor belastingen en voorzie ningen uit op 850.000 euro. „We zijn daar niet ontevreden mee", zei voorzitter Van Doorn, die de mede werkers bedankte voor hun inzet in een moeilijk jaar. „Er is goed ge presteerd.". In 2000 bedroeg de brutowinst 2.535.000 gulden tegen over vorig jaar 1.870.000 gulden, dus 665 mille minder. „De renteba ten en de provisies stegen behoor lijk, maar de kosten ook, vooral de laatste paar maanden en door de af vloeiingsregeling met Slieker." Van Doorn noemde 2001 .financieel een goed jaar.' „De groei van de ac tiva en de resultaten was bevredi gend. De leningen groeiden 8,5%, de spaargelden 5,5% en het balans totaal kwam uit op 130 miljoen gul den." In 2000 bedroeg het balansto taal 256.964.000 gulden. De rvt-voorzitter maakte duidelijk, dat er waakzaamheid geboden is. „We moeten ontzettend goed letten op de kosten gezien de marge en de continuïteit. En dat tegen het licht van slechtere economische omstan digheden", aldus Van Doorn. Hij sprak aan de ene kant over ,een tussenstap die eigenlijk te klein is' maar aan de andere kant zei Van Doorn .emotioneel gebonden te zijn aan Tholen.' „Je moet naar het type bank kijken en Tholen past qua cultuur goed bij ons. Hoewel het op peil houden van het service niveau geld kost, hebben we toch een heel positief antwoord van Ra bobank Nederland gekregen voor een fusie van de twee lokale ban ken op het eiland." In een lange uiteenzetting schetste bestuursvoorzitter Westerveld de noodzaak van een fusie. „We zoe ken daarvoor een partner met de zelfde cultuur, die dezelfde taal spreekt. Dus geen Steenbergen of Bergen op Zoom, maar op het ei land. En kijkend in de keuken van Tholen, dan moet het lukken." E. Hage zei er toch niet gerust op te zijn, want vorig jaar verliep het ook niet al te snel en in het verle den hebben de poppetjes nogal eens de hoofdmoot gespeeld. Hij wilde een tijdpad voor de fusie horen. „De familieverhoudingen zijn nu wat gewijzigd, zodat de zaak versneld kan worden, maar de voordelen op het eiland zijn be perkt. Kijk eens naar de Rabobank Goes: die past qua cultuur ook wel bij ons." Westerveld noemde het een prima suggestie om naar de andere kant van Zeeland te kijken. „Het zou best eens kunnen, dat Tholen te klein is, dus de horizon te kort. We zijn er dan nog niet. Het is ook een kwestie van macht en onze bank moet duidelijk ver tegenwoordigd zijn in de fusie- bank. Tholen is nog bezig om van zijn stoel op te staan. We moeten nog in goed en stevig overleg, dus een tijdpad aangeven, dat kan nog niet. C. Nieuwenhuis merkte op, dat de fusietrein van Lies Hage 300 km per uur ging, maar hij wilde die snelheid terugbrengen. „Want ik vrees bij een fusie dat de betrok kenheid minder wordt en dat de bureaucratie - die we al meer dan genoeg hebben - nog verder zal toenemen." Oud-bestuurslid M.D. Geuze pleit te daarentegen voor ,geen woor den, maar daden.' „De noodzaak voor een betere efficiency en de personeelssituatie was tien jaar ge leden al aanleiding voor een fu sie." Hij zei niet onder de indruk te ^jjn van de cijfers die Wester veld presenteerde om de fusie- noodzaak te onderbouwen. Op de andere familieverhoudingen ging Van Doorn nog in. Bestuurs voorzitter Van Gurp van de Rabo bank Tholen is namelijk zijn schoonvader en wanneer net zoals vorig jaar de voorzitters van de besturen en de raad van toezicht in de fusiecommissie zitting nemen, dan is de Rabo-familie wel heel erg hecht. Van Doorn maakte dui delijk, dat hij niet in die fusiecom missie gaat zitten. „Het fusiepro ces moet het bestuur doen. De raad van toezicht blijft op afstand staan, in een onafhankelijke posi tie Maar we willen geen tijd ver liezen. We gaan voortvarend aan het fusieproces werken en ook plaatselijk een gezonde nieuwe start maken. De raad van toezicht zal het bestuur stimuleren om daarvoor een raamwerk te ma ken", aldus Van Doorn. 'Op weg naar fusie?!' stond er op de uitnodiging en dat was een beetje uitdagend om de Wellevae te goed gevuld te krijgen, zei Wes terveld. „En daarin zijn we rede lijk geslaagd. We willen de leden duidelijk informeren en de dingen bij de naam noemen. Dus fusie en geen samenwerking. We zijn blij dat in een heel vroeg stadium te kunnen voorleggen. En als de ban caire taal soms een beetje stoffig en stevig is, trek gerust aan de bel als het onduidelijk is." Met behulp van een presentatie schetste de bestuursvoorzitter de noodzaak van een fusie, waar bij hij achtereenvolgens klant waarde, dienstverlening, mede- werkerswaarde en financiële stabi liteit de revue liet passeren. Op het scherm toonde hij daarbij een hele snelle trein. Westerveld noemde de ambitie van de beste brede financiële dienstverlener voor een kleine bank niet realistisch, want in be paalde segmenten zijn er onvol doende klanten. „We bouwen op bepaalde terreinen geen ervaring op en gezien de krappe arbeids markt is het ook moeilijk om men sen te krijgen die hoge dienstver lening leveren. Eén adviseur is geen adviseur, want in je eentje ben je kwetsbaar. Er is overleg met een collega nodig." De Sint-Annalandse bank heeft inmiddels met Tholen een sa menwerking op het gebied van effecten, maar Westerveld gaf aan, dat een kleine bank ook bij hy potheken kwetsbaar is op hgt per- Het bankkantoor aan de Schoolstraat in Poortvliet heeft zijn langste tijd gehad. sonele vlak. „En bij financieel ad vies moet je van alle markten thuis zijn. In de bedrijvenmarkt zit weinig groei, dus zijn er niet ge noeg klanten voor specialisaties. En de medewerkers zoeken juist uitdagingen. We hebben ook ge certificeerde mensen nodig en mensen, daar gaat het om, want die maken de resultaten. Het gaat nu nog wel, maar op d'n duur komt het water over de laarzen." De distributie van de bankdiensten noemde de bestuursvoorzitter ,een heikel onderwerp' „Er zal meer zelfbediening nodig zijn en daarbij heeft het bestuur al gesproken over het kantoor Poort vliet. We zijn er nog niet uit, maar zelfbediening zal met grote letters geschreven worden. Op afspraak zullen er nog wel adviesgesprek- ken in Poortvliet mogelijk blijven en ook in Sint-Annaland gaan we naar zelfbediening en advies." Momenteel zit de verzekerings afdeling nog in kantoor Poortvliet, maar na een fusie met Tholen zou die opnieuw geconcentreerd worden. Beperkte openstelling zoals dat nu al in Stavenisse, Oud-Vossemeer en Sint-Philips- land het geval is, lijkt ook vmor Poortvliet niet ver weg meer. „On der voorbehoud - maar laten we helder zijn - blijven er drie kern kantoren open: Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Tholen", zei Westerveld. „In Sint-Philips- land, Oud-Vossemeer, Stavenisse, Scherpenisse en Poortvliet blijven er geldservicepunten over met ad vies op afspraak. We blijven her kenbaar in de woonkernen aanwe zig, maar of dat in Poortvliet in hetzelfde gebouw is, dat weten we nog niet. Dat kan ook in een fran- chisevorm zijn", zo verwees Wes terveld naar de situatie in Scher penisse, waar de Rabobank een ruimte bij schilder Noom huurt voor een geldautomaat. De bestuursvoorzitter legde uit, dat de solvabiliteit (een belang rijke eis van de Nederlandsche Bank) vorig jaar 1,00 bedroeg en volgens de prognoses is dat in 2004 nog het geval. Het streefge tal is echter 1,5 en dat zou met een eilandelijke fusie met 1,56 bereikt zijn en in 2004 zelfs 1,67 bedra gen. De bankcaire productiviteit in Sint-Annaland zit met 1,34 in Sint-Annaland nu al boven het streefgetal van 1,30. De fusiebank zou daar nu onder zitten met 1,19 maar in 2004 zou 1,39 bereikt zijn. De baten-lastenverhouding in Sint-Annaland is met 1,49 in Sint- Annaland bijna op het gewenste niveau van 1,50 maar de fusiebank zou daar nu onder zitten met 1,34 en pas in 2004 het getal van 1,53 bereiken. drs. Th.G.A. Westerveld. Oud-bestuurslid M.D. Geuze zei niet onder de indruk te zijn van die cijfers. Volgens Westerveld ontkom je er niet aan om elkaar als twee Thoolse Rabobanken aan te vullen. „Maar dan nog zijn er efficiëncymaatregelen nodig en aan synergie is er 600.000 euro aan lagere kosten te bereiken bij een fusie, met name persot^èels- De nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van de Rabobank Sint- Annaland-Poortvliet, ir. D. van Doorn, gaf zijn voorganger prof.dr. A. van der Zwan niet alleen gelijk in de kwestie Slieker. Drie maanden la ter na de hectische vergaderingen van begin oktober zei hij het zelfs allemaal nog wat scherper. In de wandelgangen werd dan ook ge sproken over een rehabilitatie van de weggestuurde colleges. Voor de verontruste leden, die een actie hadden ontketend tegen het wegsturen van directeur Slieker, was het dan ook wrang. Ze hoorden een zelfde zienswijze als de weggehoon de Van der Zwan ten beste gaf. De verontruste leden bleven dan ook muisstil, want ze waren in hun eigen zwaard gevallen. Werden er in oktober nog schampe re opmerkingen gemaakt over de pessimistische Van der Zwan, Van Doorn maakte duidelijk, dat je over het financieringsbedrijf van een bank niet te licht kunt denken, ook al lijkt dat wat aan de formele kant. Uit de hele verdediging van de nieu we rvt-voorzitter bleek, dat zijn ge loofwaardigheid op het spel stond. De Poortvlietse burgemeesterszoon Daan van Doorn is bestuursvoorzit ter van multinational Sobel, sinds deze maand 's wereld tweede produ cent van gelatine. De Nederlandse verwerker van dierenkadavers uit Best heeft het Franse SKW - dochter van het Duitse chemieconcern De- gussa - overgenomen. Hiervoor is geld geleend bij een bankconsorti- um. Sobel, 3200 werknemers, zit ook heel sterk in Amerika. Het ko mende halfjaar wordt bekeken, of Van Doorn in de toekomst fabrieken gaat sluiten of mensen gaat ontslaan. Als SKW definitief ingelijfd wordt, komt de omzet van Sobel op 950 miljoen euro. Van Doorn is dus dagelijks met gro te belangen bezig. Hij kan zich niet permitteren een buil te vallen aan de kleine Rabobank Sint-Annaland- Poortvliet. Wanneer hij geen serieus werk maakt van het toezicht, staat zijn reputatie op het spel. Recente ontwikkelingen bij de Rabobank Eemnes, waar mogelijk miljoenen verloren gaan bij risicovolle finan cieringen, onderstrepen het belang van de raad van toezicht nog eens. En plaatsvervangend bestuursvoor zitter W. van der Goorbergh van Ra bobank Nederland - de eerstverant woordelijke voor het toezicht op de plaatselijke banken - is opgestapt. Hij zit ziek thuis. Van Doorn ziet er op toe dat het financieringsbedrijf weer op orde komt en dat de fusie in de steigers staat, zodat hij zich weer zo gauw mogelijk volledig aan So bel kan wijden. kosten van de directie en de staf. Bij een fusie kun je kennis en kos ten bundelen en dan wordt 1 1=3 in plaats van 2. Fusie dus en geen samenwerking, want dat is minder efficiënt en te vrijblijvend." De bestuursvoorzitter zag ook wel nadelen in een fusie. „Bureaucra tie en lokale betrokkenheid. Het eerste moeten we zien te voorko men en het tweede dienen te be houden. Naar het schijnt is fusie toch de beste oplossing, maar dan moeten we letten op de persoonlij ke benadering, de lokale worteling en de achtergronden. Breek dus niet af wat er in jaren is opge bouwd aan leefbaarheid in de ker nen. Kijk naar het werkgebied en de geloofsovertuiging bij invullen van vacatures. De laatste jaren is er een hoog personeelsverloop ge weest en dat is niet goed. Mede werkers krijgen bij grotere banken meer kansen. Er zijn bij onze bank hoge opleidingsinspanningen ge weest, maar als we het opleidings instituut voor anderen zijn, dan zijn we niet goed bezig." Voor handhaving van de persoon lijke benadering dacht Westerveld aan een rayonhoofd in elk van de drie kernkantoren die het gezicht naar buiten gaat vormen. De klan ten zullen in de toekomst wel meer een afspraak moeten maken om een bankmedewerker te spre ken te krijgen. Klankbordgroepen in de verschillende kernen zouden op de verschillende facetten nader kunnen gaan studeren. Concluderend zei Westerveld, dat een fusie grote voordelen biedt. Er moet volgens hem wel gelet wor den op de nadelen, die hij echter .uitdagingen' noemde. „De kansen moeten we nog beter benutten door maatwerk te leveren. Er moet geen vervreemding ontstaan. Bij fusie is er sprake van een volledi ge integratie als er een stuk com pensatie is voor verlies van per soonlijke en lokale betrokkenheid. De zeggenschap van de leden staat voorop met een slagvaardig be stuur en een degelijk toezicht. Het is toch nog een lang verhaal ge worden met hele stevige kost, maar zou u deze fusie willen on dersteunen? "Zijn jullie het er alle maal mee eens of kan het niet an ders?" De reacties waren zeer beperkt. Als zoete koek slikten de leden de hernieuwde fusievoornemens en ook uit Poortvliet kwam er geen enkele kritiek op de voorgenomen beperkingen die de inwoners daar boven het hoofd hangen wanneer het kantoor minder open is. In de wandelgangen bleek, dat de leden uit Poortvliet het al lang hadden zien aankomen. Er was al op gere kend dat het kantoor daar zijn bes te tijd heeft gehad. Het is nog lang open gebleven, zo stelde men ge laten vast. De matte stemming kwam ook bij de rondvraag naar voren, want daar maakte niemand gebruik van,1 zodat bestuursvoorzitter Wester veld na bijna 2,5 uur tot het derde deel van zijn preek kon overgaan: de onderlinge gedachtenwisseling met een hapje en een drankje. OfpiT Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7