Man komt om bij botsing tegen boom Tholen één gemeenschap door raad voor jongeren 'Met drie pompen proberen we het weer een slag voor te zijn' AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Na 171.500 euro voor Slieker nu snel fuseren Ghanees jongetje wordt geopereerd Nuis in groep herdenking ramp Ontheffing voor halen zeegroente Waterschap, gemeente en brandweer in actie bij Sint-Annaland t* Donderdag 31 januari 2002 58e jaargang no. 11 Dramatische gebeurtenis Oud-Vossemeersedijk Deze week Met een capaciteit van 360 kubieke meter per uur spuit het water zondag uit de dorpskom van Sint-Annaland de Winkelzeesche watergang in. Met drie pompen probeert de brandweer de inwoners droge voeten te laten houden en dat lukt. „We trachten op deze manier het weer een slag voor te blijven", zegt brandweercommandant Koos de Feijter. Naast de twee pompen van de plaatselijke brandweer heeft hij daarvoor een extra pomp van 240 m3 van de regionale brandweer uit Bergen op Zoom laten komen. Waterschap en gemeente zijn alert, want ze wil len niet graag de toestanden van september 1998 her haald zien, toen verschillende straten in Sint-Annaland en Sint-Philipsland onder water kwamen te staan en tien tallen huizen grote schade leden. Afgegrendeld Vlekkeloos Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eencfractitbode.nl Tholen de Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 45-jarig Willem Kuypers uit Oud-Vossemeer is zaterdagochtend om het leven gekomen toen hij op weg naar huis tegen een boom botste. Het eenzijdige ongeval gebeurde om 5.23 uur op de Oud-Vossemeersedijk, net voorbij de afslag Leguitseweg richting Botshoofd. Ambulancepersoneel constateerde dat de man al was overleden. Zijn vrouw was even tevoren in haar eigen auto dezelfde route gevolgd. Kuypers, die aan de Veilingweg in Sint-Annaland een lasbedrijf had waarmee hij o.a. in de kassenbouw werkte, verbleef ook nogal eens in het buitenland. Donderdag was hij teruggekomen uit China. Sinds kort was de Vossemeerder ook eigenaar van café Poeh Poeh in Bergen op Zoom. Zaterdagochtend vroeg kwam hij daar vandaan, samen met zijn vrouw, maar die reed in haar ei gen auto voorop. Toen zij Vossemeer binnenreed, belde ze vanuit haar au to naar haar man, die toen net van de Thoolse brug afkwam. Kuypers vervolgde zijn weg en was de scherpe bocht - waar een snelheid van 60 km geadviseerd wordt - al gepasseerd, zodat hij op de kaars rechte Oud-Vossemeersedijk reed. Door onbekende oorzaak verloor hij daar de macht over het stuur en bot ste aan de noordkant van de weg te gen een verkeersbord en een bord van de bushalte, en vervolgens tegen de eerste boom na de afslag Leguit seweg. Er waren geen remsporen te zien. De klap werd door de motor van de stevige auto - een terreinwa genmodel - opgevangen, maar de bestuurder had vermoedelijk geen gordel aan. Hij zat niet bekneld en de portieren konden nog open. Toen het toch lang duurde voordat haar man arriveerde, zocht de vrouw opnieuw telefonisch contact, maar ze kreeg geen gehoor. Daarop be sloot ze terug te rijden, de Oud-Vos- semeersedijk op, waar ze tot haar verbijstering de auto van haar man tegen een boom aantrof. Passerende automobilisten hadden de hulpdien sten toen al gealarmeerd. De vrijwillige brandweer van Tho len arriveerde, gevolgd door de brandweer uit Sint-Maartensdijk die extra apparatuur heeft voor hulp bij verkeersongelukken. Die wagen kwam goed van pas, want de auto van Kuypers was 45 graden gekan teld, zodat het voertuig eerst vastge zet moest worden om te voorkomen dat het op het steile dijktalud zou gaan glijden. Met een lier lukte het de brandweer van Sint-Maartensdijk de wagen van de Vossemeerder vast te zetten, waarna het slachtoffer aan de passagierskant uit de auto ge haald kon worden. In verband met de hulpverlening was de Oud-Vossemeersedijk zo'n uur voor doorgaand verkeer afgeslo ten. Vanaf Tholen was er een omlei ding via de Groene- of Hokseweg en vanaf Oud-Vossemeer via de Gan- kelweg. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de geheel ver nielde auto van het slachtoffer weg. Gezien de trieste afloop vond er in de brandweerkazerne van Tholen een nabespreking plaats door de hulpverleners in aanwezigheid van burgemeester W. Nuis. De politie was pas een half uur na alarmering ter plaatse, aangezien er op heel Tholen en Sint-Philipsland geen pa trouille paraat was. Willem Kuypers wordt vanmiddag gecremeerd in Ockenburgh te Den Haag/Loosduinen. CU-kandidaat Arie Piet wil échte keuzes maken Echtpaar Vroegop richt zich op buitensporters en actieve vakantiegangers Jonge Kevin v.d. Berge van grote klasse in de duivensport EN VERDER... Algemeen Belang Tholen boekt bij loting de eerste winst SGP'er Van der Vlies: gevol gen intensieve landbouw niet alleen op boeren afwentelen Duimen, handpalmen en vingers in de strijd tegen hoofdpijn en slapeloosheid In januari 100 honden aangegeven bij gemeente DE FORTUIN GEEFT VELEN TEVEEL, MAAR NIEMAND GENOEG Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De voormalige directeur van de Ra bobank Sint-Annaland-Poortvliet, A. Slieker, heeft een schadeloosstelling van 171.500 euro ontvangen na zijn ontslag vorig jaar oktober na een ver trouwenscrisis door het niet op orde hebben van het financieringsbedrijf. Dit bedrag is door de kantonrechter vastgesteld. Voor een directeur met 24 dienstjaren bij de Rabobank is dat een laag bedrag, maakte voorzitter D. van Doorn van de raad van toezicht duidelijk tijdens een bijzondere le denvergadering. De rechter liet in zijn vonnis sterk meewegen dat Slie ker een door Rabobank Nederland aangeboden andere baan had gewei gerd. De verontruste leden slikten nu die boodschap, die ze vorig jaar niet hadden kunnen verwerken. De Rabobank Sint-Annaland-Poort vliet wil de vorig jaar door Rabobank Tholen voor 1 tot 1,5 jaar opgeschor te fusiebesprekingen snel heropenen. Volgens bestuursvoorzitter Th.G.A. Westerveld levert fusie een direct voordeel op van 600.000 euro door lagere personeelskosten voor de di rectie en staf. De dienstverlening in het kantoor Poortvliet wordt vermin derd door de invoering van een zelf bedieningsconcept. In tegenstelling tot de hectische vergaderingen van oktober en de fusievoornemens in 2000, waren de leden woensdag avond zo mak als lammetjes. Geen kritiek van chauvinistische Setallan- ders dit keer, noch van 'Thoolse vluchtelingen'. „Jullie zijn het er al lemaal mee eens of kan het niet an ders?", zo hield Westerveld de leden voor. Zie verder pagina 7. Het gehandicapte jongetje in het Afrikaanse land Ghana kan binnen veertien dagen geopereerd worden dankzij een actie van Harmke Mul ders uit Tholen. Begin deze maand was er al 1000 euro binnen voor de 2000 dollar kostende operatie. Een gift van 1000 euro van de Lionsclub Tholen heeft de actie nu tot een com pleet succes gemaakt. „Wij konden dit doen dankzij onze houtzaagac tie", zegt Levien Bout van de Lions club. „We hebben zelfs nog wat over voor andere sociale doelen. En wie nog hout voor de open haard wil, kan dat altijd bestellen bij Hector Zwik- ker (664368). Sinds kort hebben we een andere plaats om te zagen, name lijk bij ons nieuwe lid Paul Versluys aan de Gorishoeksedijk in Scherpe- nisse. Daar kunnen we zowel binnen als buiten werken." Voor Harmke Mulders, die nu in het Spaanse Barcelona verblijft, is de ac tie boven verwachting geslaagd. Ze werkte drieënhalve maand in een kin dercrèche aan de kust van de Atlanti sche Oceaan en begon spontaan aan fondsenwerving toen de Thoolse met de omstandigheden van het gehandi capte jongetje werd geconfronteerd. De nationale herdenking van de wa tersnood van 1953 vindt op 1 februari volgend jaar plaats in Oude Tonge en Ouwerkerk. De koningin wordt uit genodigd daarbij aanwezig te zijn. Later in het jaar zal er aandacht zijn voor de nationale en internationale hulpverlening en dan zijn Tholen en West-Brabant in beeld als plaatsen waar activiteiten ontplooid worden. Dat compromis is bereikt in het be stuurlijk overleg Delta 2003, waarin de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland samenwerken. Burgemeester W. Nuis van Tholen is lid van de projectgroep die laatstge noemd onderwerp verder uitwerkt. Volgend jaar is het een halve eeuw geleden dat het zuidwesten van ons land door een watersnood werd ge troffen. Er verdronken meer dan 1800 mensen. In Stavenisse kwamen 156 mensen om, in Sint-Maartens dijk 2, op Sint-Philipsland 9 en in Oosterland verdronken ook 2 inwo ners van Tholen. Hulpverlening voor de getroffenen kwam er niet alleen uit eigen land, maar uit tal van landen in West-Europa en Noord-Amerika. Aan Tholen zal de rampherdenking niet ongemerkt voorbij gaan. In Sta venisse bestaan plannen voor een expositie, over Sint-Philipsland is een boek in voorbereiding. En de Meestoof wil graag een Noorse wo ning uit Stavenisse (dat dorp kreeg er destijds 19) naar het museum in Sint- Annaland halen voor een blijvende thematische tentoonstelling. Van dinsdag t/m vrijdag zijn bij de gemeente weer de aanvraagformulie ren verkrijgbaar om ontheffing te vra gen voor het snijden van lamsoor en zeekraal op de schorren in het Ooster- scheldegebied. Voor het hele gebied worden 284 ontheffingen verleend, 16 minder dan vorig jaar. Wie een ontheffing krijgt, mag uitsluitend zee groenten voor eigen gebruik snijden. 1 Thoolse jongeren willen zelf graag bijdragen aan verbeteringen en meer verant woordelijkheden dragen voor de uit te voeren activiteiten. Dat stelt de kerngroep Kan Beter in de bijlage voor de nota jeugdbeleid van de gemeente Tholen die vrijdag in Meulvliet werd overhandigd aan wethouder M.A.E. Velthuis. Ze vinden het een goed idee om een jongerenorganisatie op te richten, zo schrijven ze. 'Met voldoende capaciteiten en ideeën en initiatieven. Deze raad is dan voor alle ker nen en alle leeftijden en organiseert leuke feesten en activiteiten. Steeds ergens anders. Me' één raad voor alle jongeren wordt Tholen één gemeenschap in plaats van allemaal losse kernen. Een volwassene kan wel betrokken zijn maar de taken en verantwoorde lijkheden liggen met name bij de jongeren'. Annika Boxhoorn en Ruth van de Sande uit Tholen en Geertrui Burgers uit Sint-An naland wonnen tijdens de slotmanifestatie 2500 euro voor hun plan om een jongeren- raad op te richten. Annika: „We kregen het idee tijdens een van de panelgesprekken. Eerst dachten we dat we niet veel kans zouden maken, maar het is bewezen dat het wel een goed idee is." Het drietal denkt aan verschillende zaken. Muziek speelt een belangrijke rol. Zo zou den er volgens Annika meer bandjes op moeten kunnen treden op Tholen. „In Bergen op Zoom was er een poppodium met optredens. Dat zou hier ook leuk zijn. Of een dis cofeestje en een sportmiddag. Als het vervoer geregeld is, dan kan iedereen komen." Vooral tijdens het weekend zou het vervoer tussen de dorpen verbeterd moeten wor den, zo blijkt uit het wensenlijstje van jongeren tussen 16 en 18 jaar onder de rubriek: Als ik burgemeester was Niet alleen het vervoer moet beter, ook zou er een schaatsbaan op de oesterputten in Tholen moeten komen. En een centrale accommodatie, evenementenhal of overdekt zwembad op het eiland voor iedereen bereikbaar en voor vele activiteiten. En iets voor elke kem en iets gezamenlijks voor het hele eiland: een centrale ontmoetingsplek. Het pakhuis aan de haven in Sint-Philipsland zou gesloopt moeten worden en er zou een feestruimte moeten komen. De jeugd denkt ook aan de centen. Bij het houden van een feestje moet er entree ge vraagd worden en drankjes verkocht. Met de winst kan er weer een feest worden ge houden. De avond moet wel zoveel mogelijk door de jeugd worden verzorgd. Ideeën genoeg. Jongeren van 11-12 jaar zouden wel eens een weekje de macht in Tho len willen hebben, en de jeugd van 13 tot en met 15 jaar wil in elk dorp een hangplek, maar pleit ook voor een visvijver. Zie verder pagina 3. Sint-Philipsland kwam er dit keer goed vanaf. Daar ligt de drempel van de overstorten en het polderpeil verder uit elkaar. Bovendien heb je met plaatselijke neerslagverschillen te maken. De problemen spitsten zich toe op Sint-Annaland, waar waterschap en gemeente geen enkel risico wilden nemen en al bij voor baat maatregelen namen. „We heb ben geleerd van 1998", zegt dis trictshoofd waterbeheer Cent van Dijke van waterschap Zeeuwse Ei landen. „Aan de Bosweg en de Plaatweg hebben we waarschu wingssystemen, die dankzij de au tomatisering bij de dienstdoende medewerker thuis op zijn schoot- computer af te lezen zijn. Daarmee kunnen we het waterbeheer 24 uren per dag volgen." In de nacht van zaterdag op zondag werd tussen 1 en 2 uur het waar- schuwingspeil overschreden, zoals dat in het waterbestrijdingsplan door waterschap en gemeente is vastgelegd. Zaterdagmiddag was het gaan regenen en tot zondag morgen viel er 30 mm neerslag in Sint-Annaland. „Na het signaal van het waterschap aan de gemeen te heb ik de brandweer ingelicht dat ze alert moesten zijn", vertelt Willem Jan de Voogd van der Straaten. Aangezien er in Zuid-Be veland en West-Brabant ook proble men waren met wateroverlast, had brandweercommandant De Feijter zondagmorgen de regionale brand weer al gebeld om een pomp te be machtigen. 's Morgens bleef het droog, maar de weersverwachting werd bijgesteld van 1 naar 5 mm neerslag. „En toen de extra pomp van de brandweer in Sint-Annaland arriveerde, was het water al boven het alarmpeil gestegen en werd de weersverwachting opnieuw bijge steld naar 8 mm neerslag. Het ri oolstelsel stond toen ook al vol, waardoor er wateroverlast in de dorpskern van Sint-Annaland dreigde te ontstaan", vertelt De Voogd van der Straaten. Het waterschap had zondagmiddag het waterstelsel rond het dorp afge grendeld door schuiven dicht te doen, waardoor er niets meer uit de polders bij kwam. „Maar als je de schuiven sluit, moet je wel gaan pompen. Want anders komt er door de regenval toch ook in het dorp weer het nodige bij, waardoor je alsnog problemen krijgt", zegt Van Dijke. De vrijwillige brandweer ging dan ook zondagmiddag om vier uur aan de slag. Met de 60 m3 pomp van de brandweerwagen, de eigen losse pomp van eveneens 60 trr en de extra pomp van de regio nale brandweer van 240 m3. De Stoofweg, de doorgaande verbin ding van Sint-Annaland naar Sta venisse, werd achter de Wellevaete afgezet. Tot maandagochtend half vijf werd er gepompt. Toen was het waterpeil zodanig gezakt dat er niet voor di recte wateroverlast meer gevreesd hoefde te worden. Maandagavond negen uur werden de kleppen bij de Veilingweg/Ceciliaweg en de Stoofweg weer open gezet, zodat het water vanuit de dorpskern weer vrij de polder in kon, richting ge maal de Noord. „Alles is vlekke loos verlopen", stelt Van Dijke te vreden vast. „Als je niets had ge daan, hadden de mensen op de Hoenderweg en in de Ooststraat weer problemen ondervonden. En ook inwoners in andere straten hadden met klachten over de w.c. komen te zitten. Door de harde wind ging het buitenwater in de Oosterschelde minder goed weg, waardoor de capaciteit van de ge malen minder werd. De natuurlijke lozing bij Stavenisse heeft door de harde wind ook niet gewerkt." De brandweerkosten zijn niet voor het waterschap, maar voor de ge meente. „Het is ter bescherming van de inwoners", aldus De Voogd van der Straaten. „Het blijft altijd een afweging wanneer je in actie moet komen. We hebben ons lesje eruit getrokken." Het waarschuwingspeil is -1,00 m NAP, het alarmpeil -0,90 m NAP. De overstortdrempel van het riool stelsel zit op -0,82 m NAP en het laagste punt op de Hoenderweg op -0,10 m NAP zodat er 80 cm water kan bijkomen voordat het alarmpeil bereikt is. Gezworene J.L.C. Mol van water schap Zeeuwse Eilanden kwam met burgemeester W. Nuis en wethou der K.A. Heijboer zondagmiddag naar de Stoofweg om de situatie te bekijken. Naast de brandweerlieden waren er ook medewerkers van het waterschap voor de wegafzetting. De brandweer rukte maandagmor gen om negen uur in, waarna de ex tra pomp weer terug kon naar Ber gen op Zoom. Willem Jan de Voogd van der Straaten rechts) praat burgemeester Nuis bij over het waterbestrijdingsplan, terwijl wethouder Heijboer ook arriveert op de Stoofweg in Sint-Annaland. Op de achtergrond de watergang achter de Wellevaete. Geertrui Burgers, Annika Boxhoorn en Ruth van de Sande (v.l.n.r.) wonnen de prijs van 2500 euro. De plaats van het ongeluk op de splitsing Oud-Vossemeersedijk Leguitseweg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1