Emergo ruikt titel 'Eén of twee Thoolse duivenclubs moeten komende jaren afhaken' Duimen, vingers en handpalmen in de strijd tegen hoofdpijn en slapeloosheid Smash deelt de punten Wethouder Ravensteijn belooft beterschap Koersballen Spoed achter Speelmansplaten Afdelingsvoorzitter: jonge Kevin v.d. Berge van zeer grote klasse Donderdag 31 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Jeugd Winstpunt De Jonge Jeugd De raad zal zo snel mogelijk op de hoogte worden ge bracht van de resultaten uit de toekomstvisie voor de Speelmansplaten. Dat beloofde wethouder R. Raven steijn maandagavond in de gemeenteraad. SGP-er P.W.J. Hoek stelde dat de wethouder tot nu toe tekort is gescho ten. „De kwestie Speelmansplaten getuigt van bestuur lijk onvermogen. De wethouder belooft beterschap. We zullen zien wat ervan terecht komt." Voortvarend Uitslagen Japanse geneeskunst, zoals shiatsu, op Tholen steeds meer toegepast Het geheel Geestelijk prettig Geen kruistocht Eerst naar huisarts Smash is de voorjaarscompetitie goed begonnen met een gelijkspel (5- 5) tegen titelkandidaat Belcrum 4 uit Breda. Christian van 't Hof trok de lijn door van de vorige competitie: hij bleef ongeslagen. Bij de jeugd boekten zowel de jongens als de meisjes een zege in de landelijke C- klasse. twee zeges, Piet van Dijke won één keer en Rina Bout kwam niet tot scoren. Naast Van 't Hof kwamen Gabriël Gunter en Anné van Dijke in actie voor het vlaggenschip van de Sint- Annalandse tafeltennisclub, terwijl Ad Verhage nog aan de kant bleef. Dat de tegenstander zijn sterkste speler had thuisgelaten, daar was Smash niet ongelukkig mee. In een gelijkopgaande wedstrijd met mooie partijen liep Belcrum via een 3-3 tussenstand uit naar 3-5. In de laatste twee partijen trokken Van Dijke en Van 't Hof de stand gelijk. Het tweede team debuteerde in de derde klasse met een 6-4 nederlaag tegen ODT 4. Tegen de Roosendalers won Peter Ba zen twee partijen, terwijl Adrie Aar- noudse en Rafaël Fructuoso ieder één keer winst boekten. Smash 3 won thuis met 7-3 van Kapelle 4. Marnix v.d. Graaf werd matchwinnaar met drie ze ges. David van Driel, die weken niet had gespeeld, pakte twee overwinningen mee en Kees van Poortvliet bleef op één steken. Bij Smash 4 speelde Marnix' broer Ma thijs v.d. Graaf eveneens een belangrijke rol met drie winstpartijen. Hubert Bruijnzeel scoorde twee punten en Pie- ter de Boer - terug van weggeweest - één. De Sint-Annalanders klopten Scal- dina 3 met 7-3. Voor het eerst heeft Smash een vijfde team in de competitie. Dit verloor met 4-6 van ODT 7. Leen Guiljam maakte zijn comeback met In de landelijke competitie boekte het eerste jongensteam een forse overwin ning en dat is hoopgevend, want vorig seizoen eindigde men nog als laatste. Smash kwam tegen Sar/Keukenvisie met 1-0 achter, maar klopte de ploeg uit Kloosterzande uiteindelijk met 8-2. Het Zeeuws-Vlaamse team bestaat volledig uit talentvolle meisjes en was niet tegen Smash opgewassen. Harm Westdorp bleef ongeslagen, Remco Vroegop en Merijn v.d. Klooster verloren ieder één partij. Het meisjesteam reisde met twee inval lers naar Rotterdam, maar wist niettemin het debuterende Alexandria te kloppen: 2-8. Basisspeelster Anky Vroegop bleef ongeslagen, maar de vervangsters Ellen Hage en Jantien Vroegop lieten zich evenmin onbetuigd. Beiden wonnen twee partijen. Ook het dubbelspel was voor de Sint-Annalanders. De overige vijf jeugdteams van Smash verloren hun wedstrijden. In jongens 7 debuteerden Pieter Overbeeke, Willem Boogaard en John Dusink. Ze verloren met 7-3 van Slagvast uit Kamperland, waarbij Dusink twee punten veroverde en Boogaard één. Programma senioren: Back Hands 3- Smash, Smash 2-Markiezaat 4, Markie- zaat 8-Smash 3, Arnemuiden 7-Smash 4, Smash 5-Kapelle 9. Jeugd: Smash meisjes-Docos, Tanaka-Smash 1, Smash 2-STV, Smash 3-Sar, Smash 4-'t Zand, TCO-Smash 5, Smash 6-'t Zand, Wes- terzicht-Smash 7. De thuiswedstrijden beginnen zaterdagmiddag al om één uur in de Wellevaete. De titel in de zaalcompetitie lijkt Emergo nauwelijks te kunnen ont gaan. Zevenbergen 2 werd met 10-7 aan de zegekar gebonden. Ook Emergo 2 maakte geen fout en klopte Vios 2 met 15-13. y x X/ korfbal Tussen Emergo en Zevenbergen ont spon zich een echte topper met pri ma korfbal, waarbij de ploeg uit Sint-Maartensdijk steeds weer een voorsprong nam. De thuisclub leidde bij de rust dan ook met 4-3. Na de hervatting liet een doelpunt lang op zich wachten, waardoor de laatste tien minuten een waar spektakel op leverden. Tot drie keer toe kwamen de Tholenaren achter te staan, maar vier minuten voor het einde scoorden ze de gelijkmaker (7-7) en voegden daar in twee minuten nog eens drie treffers aan toe. De winst, 10-7, was daarmee een feit en het lijkt erop dat over een maand de kampioensvlag in top kan bij Emergo. De treffers kwa men op naam van Marco v.d. Hoek (4x), Jaco van Dis (2x), Jaco van Heemskerk (2x), Nicole Dam en Marchel de Frel. Emergo 2, dat vijf van de zes gespeelde wedstrijden wist te winnen, kreeg Vios 2 uit Numansdorp op bezoek. Aangezien er hierna een maand lang geen wedstrijden zijn, besloot coach Jasper v.d. Linden om elke speler speeltijd te geven. In de eerste helft maakten de rood-zwarten er een boeiend duel van. Vios opende weliswaar de score, maar daarna wist Emergo op 6- 3 te komen. Het zag die voorsprong bij de rust slinken tot 7-6. Na de hervatting was de marge nooit groter dan twee doelpun ten en de thriller leek in een gelijkspel te eindigen. Maar in de laatste vier minuten wist Emergo een voorsprong te nemen en stond deze niet meer af. Het duel eindig de in 15-13, dankzij doelpunten van Ger- rie Anthonisse (2x), Ad Farla (2x), Arie Jansen (2x), Jaco Rip (2x), Marian Ba zen, Gerdie Dorst, Irene Farla, Aswintha Konijnenburg, Maddy Muis, Erwin Sta pel en Ruben Steketee. Silvia de Jonge heeft zaterdag met An nabel een winspunt behaald op een dres- suurwedstrijd in Bruinisse. De combina tie kwam uit in de B-dressuur. De eerste proef leverde 161 punten op en de vierde prijs, de tweede proef 154 punten. Zondag kwam Suzan Reinerman met Panoesjo in actie in Oud-Gastel. De combinatie reed voor het eerst in de Ll- klasse en kreeg 155 punten voor de dres- suurproef. De B-jeugd had veel moeite met Vites- se/T. van Es. De tegenstander on derschepte veel ballen in de aanval, waardoor de rood-zwarten niet veel doel kansen kregen. Steffie Muis scoorde voor de Tholenaren, die bij de rust tegen een 1- 3 achterstand aankeken. In de tweede helft wist Emergo het spel niet naar zich toe te trekken en de stand bleef onveran derd. Het hardwerkende C-team klopte zater dag Voltreffers met 3-4. In Oosterhout ging de thuisclub iets beter met de kansen om en leidde bij de rust met 2-1. Het werd na de hervatting 3-1, maar vervol gens namen de Tholenaren (met twee da mes van de E in de gelederen) een 3-4 voorsprong. Dat hielden ze vast en zo gingen de punten mee naar Sint-Maar tensdijk. Harmen van Heemskerk (2x), Ricky Bazen en Jan Lupker scoorden de doelpunten. Een week eerder won het team met 4-2 van Juliana uit Oud-Gastel, dankzij treffers van Ricky Bazen, invaller Pascal Farla, Matthijs Geuze en Elisa Poot. Emergo E won met 1-0 van Ado. Het team speelde voor het eerst in shirts van sponsor Budelpack uit Poortvliet. Na een 0-0 ruststand bleven de rood-zwarten aandringen en dat leverde de winnende treffer op, van Hilbert Poot. Tegen DSO speelde Emergo W een moei zame eerste helft. Het plaatsen en vangen van de bal kon beter en daardoor creëer den de rood-zwarten geen kansen. Bij de rust stonden ze met 1-0 achter en hoewel het een stuk beter ging, wist alleen het team uit Klundert te scoren. Een 2-0 ne derlaag dus en ook de strafworpen gingen met 10-8 naar DSO. Uitslagen van de wedstrijden van: Oud-Vossemeer: 1mevr. C. van Mier- lo en J. Scheenhart 28 p; 2. mevr. M. v.d. Zande en F. Schoep 24 p; 3. mevr. C. Lindhout en mevr. A. Bosters 21 p; 4. W. Lindhout en A. van Dijk 18 p; 5. mevr. L. van Poortvliet en mevr. C. Scheenhart 12 p; 6. mevr. D. van Dijke en W. Bos ters 10 p. Meulvliet: 1B. Schot en L. van Bale 36 p; 2. J. Vroegop en L. Verschoor 35 p; 3. R. Vroegop en J. Bos 34 p; 4. G. Bolier en B. Melching 31 p; 5. T. Soomers en G. Melching 19 p. Sint-Maartensdijk: 1C. van Gorsel en M. Dane 31 p; 3. W. Lutt 24 p; 4. L. Ver schoor 21 p; 5. L. v.d. Klooster 19 p; 6. G. Verwijs 17 p; 7. C. Free 16 p; 8. A. Leemreijze 11 p. Tholen stad: 1. mevr. Y. Verkamman en mevr. R. Burrows 30 p; 2. L. Soomers en N. Moerkerken 24 p; 3. mevr. C. Wilsing en J. Geuze 23 p; 4. mevr. F. Schellinger en D. Schellinger, én J. Bal en M. v.d. Houten 13 p; 6. mevr. R. Nagtegaal en mevr. C. Praat 10 p. Het dagrecreatieterrein aan de Oes- terdam was in de commissie ge meentelijke ontwikkeling al uitvoe rig besproken, maar enkele fracties lieten niet na nog eens te benadruk ken dat ze het niet eens waren met de gang van zaken tot dusver. J. van den Donker (D66) kon niet instem men met het 'totale antwoord' van het college op de schriftelijke vra gen van de PvdA en CDA, zei hij. Op welk onderdeel hij wel akkoord kon gaan, werd niet duidelijk. A.L. Piet (ChristenUnie) vond dat het college nu op de goede weg was en zei te hopen op een snelle afhan deling. „Het heeft wel een be hoorlijke doorlooptijd," zei hij eufe mistisch over de maanden die in middels zijn verstreken. M.A.J. van der Linde (PvdA) en J.P. Bout (CD- AS) zeiden het rapport met de be vindingen te zullen afwachten. Bout betreurde de gang van zaken. „Jam mer dat dit zo gebeurd is. Ik hoop dat de wethouder de boodschap heeft begrepen om adequaat te re ageren." Volgens Ravensteijn is het college nu voortvarend aan de slag met de Speelmansplaten. Vrijdag is er een gesprek geweest met het bureau dat de toekomstmogelijkheden van het terrein bekijkt. „Er is al een inventa risatie gemaakt. Er komt een tus senevaluatie naar de raad." Vanaf de publieke tribune volgden K. Saris van vof de Speelmansplaten en de nieuwe exploitant L. Verweij de beraadslagingen van de raad. Ver weij wil een contract voor de ko mende 25 jaar voor het terrein. Saris trekt zich terug. Hij had een contract van 10 jaar. Toen dat afliep, werd het steeds met een jaar verlengd. Het echtpaar Van der Kampde broertjes Van den Berge en het echtpaar Quist met hun prijzen. De duivenliefhebbers van Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Dui- veland hebben zaterdag in de Wellevaete te Sint-Annaland de onderlin ge band verstevigd met de jaarlijkse prijsuitreiking in rayon 6. Gerard v.d. Kamp uit Noordwelle, nationaal winnaar van Orleans, stond als ge neraal kampioen 2001 op het erepodium, geflankeerd door de jeugdige Kevin v.d. Berge uit Tholen en Ineke Quist uit Sint-Philipsland. Voorzitter M.J. Laban van de afde- „Dat is bijzonder belangrijk voor het ling Zeeland sprak bij de huldiging organiseren van deze bijeenkomst, zijn grote bewondering uit voor de jonge Kevin v.d. Berge, die zes van de tien beste duiven in rayon 6 had. „Dit is nooit eerder vertoond, zodat hier sprake is van zeer grote klasse." De jeugdige Thoolse duivenliefheb- ber stond voor het derde jaar op het podium. In 1999 was hij derde, in 2000 eerste en nu tweede. Van de 330 leden in rayon 6 heeft Kevin v.d. Berge het beste hok. Zo'n derde van de leden woonde de prijsuitreiking bij, maar met de vrouwen of mannen erbij, was de Wellevaete afgeladen. Voorzitter C.J. van den Berge van Samenspel Tholen en Sint-Philipsland was vol lof over de samenwerking tussen de verenigingen en individuele leden. maar ook voor het voortbestaan van de Zeeuwse duivensport", aldus Van den Berge. Het Zeeuwse afdelings bestuur werd behalve door Laban ook vertegenwoordigd door de he ren Ouderman en Van der Walle. Zij werden door Van den Berge bedankt voor hun tomeloze inzet voor de duivensport, wat de aanwezigen on derstreepten met een daverend ap plaus. Omgekeerd zwaaide ook Laban lof toe aan de organisatoren van dit dui- venfestijn. „Ik kom op diverse prijs uitreikingen, want in Zeeland heb ben we zeven rayons, maar op Tholen is er toch sprake van de beste organisatie." De bijeenkomst werd voor de vierde keer gehouden, waar van drie keer in Sint-Annaland. Laban meldde dat de duivensport wat beleidszaken betreft in Zeeland in rustig vaarwater zit. Vijfjaar gele den kwamen de zaterdag- en zon dagvliegers bij elkaar en dat heeft nogal wat geld gekost. Twee oudere duivenwagens worden bij carrosse- riebedrijf Elenbaas in Poortvliet van een nieuw luchtverversingssysteem voorzien, waarvoor 25 gulden (11,3 euro) per lid is gevraagd. „Anders zou je ongelijke kwaliteit krijgen en wij willen voor alle leden diervrien delijk en verantwoord vervoer heb ben. Met deze vernieuwing is dat goed geregeld", aldus Laban. De eerste wedvluchten zijn in april met pasen gepland. Schouwen-Dui- veland doet dan nog maar met twee verenigingen mee, want van de twee in Zierikzee stopt er één. Daarnaast blijft die in Nieuwerkerk nog over. Tholen/Sint-Philipsland zijn dan nog rijk voorzien met vijf verenigin gen. Laban voorziet, dat er de ko mende jaren 1 of 2 moeten afhaken. „Tholen en Sint-Maartensdijk zijn de kleinste verenigingen. Ik zit zelf in Tholen, waar nog 20 leden zijn. Het is echter niet leuk meer als je steeds dezelfde spelers tegenkomt. Scherpenisse blijft op het eiland de stevigste vereniging. Er is geen re den tot pessimisme, maar de schaal vergroting zal op den duur toch ook hier doorgaan." De prijsuitreiking stond echter met name in het teken van een gezellig samenzijn met naast de huldigingen een koud- en warm buffet, een op treden van komiek D'n Teun en ver toning van een film door Kees Don kers uit Bergen op Zoom. Daarbij waren een uur lang spectaculaire op namen te zien met als hoogtepunt de eerste prijs nationaal Orleans van Gerard v.d. Kamp uit Noordwelle. Samenspel-voorzitter Van den Berge zette het complete afdelingsbestuur in de bloemen en zwaaide hen lo vende woorden toe. Ook voor de staf van de Wellevaete had hij loftui tingen en bloemen. En alle dames kregen bij vertrek om negen uur nog een prachtige attentie mee naar huis. Financieel was dit allemaal moge lijk dankzij een verloting en de ver koop van 22 geschonken jonge dui ven van de grote kampioenen uit Zeeland en West-Brabant. De duur ste bonnen waren van J.J.M. Steke tee uit Bruinisse, C. de Jong uit Le pelstraat en Kevin v.d. Berge uit Tholen. De opbrengst was maar liefst 800 euro. Vitesse (0-300 km) jong hok: 1. C. Laban uit Tholen 2. Marja Zoon uit Oud-Vossemeer 3. P. Laban uit Tho len. Vitesse jong asduif: 1. P. Laban uit Tholen 2. Marja Zoon uit Oud-Vos semeer 3. Comb. Reijngoudt en zoon uit Sint-Philipsland. Midfond (300-500 km) jong hok: 1. W. Blom uit Noordgouwe 2. Cees de Graaf uit Poortvliet 3. G. van der Kamp uit Noordwelle. Midfond jong asduif: 1. DJ. Men- heere uit Scherpenisse 2. J. Bolier uit Scherpenisse 3. G. van der Kamp uit Noordwelle. Natour hok: 1. Kevin van den Ber ge uit Tholen 2. G. van der Kamp uit Noordwelle 3. Dick Vaders uit Oud- Vossemeer. Natour asduif: 1. Kevin van den Berge uit Tholen 2. André Haver- mans uit Oud-Vossemeer 3. J.A. Ca- pelle uit Oud-Vossemeer. Vitesse hok: 1. M.J. Laban en zoon uit Tholen 2. M.A. Matthijsse uit Burg-Haamstede 3. C. Moeliker en zoon uit Tholen. Vitesse asduif: 1P. Laban uit Tho len 2. Marja Zoon uit Oud-Vosse meer 3. M.J. Laban en zoon uit Tho len. Midfond hok: 1. M.J. Laban en zoon uit Tholen 2. J.A. Capelle uit Oud-Vossemeer 3. Cees de Graaf uit Poortvliet. Midfond asduif: 1. J.A. Capelle uit Oud-Vossemeer 2. A. Romijn uit Dreischor 3. J. op den Brouw uit Sint-Maartensdijk. Dagfond (500-750 km) hok: 1. J. den Hengst uit Zierikzee 2. C. Moe liker en zoon uit Tholen 3- G. van der Kamp uit Noordwelle. Dagfond asduif: 1. J. den Hengst uit Zierikzee 2. C. Moeliker en zoon uit Tholen 3. G. van der Kamp uit Noordwelle. Overnachtfond (750-1100 km) hok: 1. C.H. Filius uit Zierikzee 2. Kevin van den Berge uit Tholen 3. P. Wagemaker uit Sint-Philipsland. Overnachtfond asduif: 1P. Wage maker uit Sint-Philipsland 2. C.H. Filius uit Zierikzee 3. Kevin van den Berge uit Tholen. Generaal kampioen 2001 hok en asduif: 1. G. van der Kamp uit Noordwelle 2. Kevin van den Berge uit Tholen 3. Ineke Quist uit Sint- Philipsland. THOLEN 7 febr. Informatie-avond borstvoe ding, Stoofstraat 8, 20 u. 7 feb. Ds. Broere spreekt voor Chr. ouderenver. over 'Als onze kinderen andere wegen gaan', De Wingerd, 14.30 u. 11 feb. Vergadering comm. gem. ont wikkeling, Meulvliet 19.30 u. 13 feb. Verkiezingsbijeenkomst ChristenUnie, de Wingerd 20 u. 13 feb. Informatieavond Passage over kruiden en vis, Het Visnet, 19.45 u. OUD-VOSSEMEER 5 feb. Carnaval alg. vrouwenbond, Vossenkuil. 5, 12, 19 en 26 feb. Koersballen An- bo, Vossenkuil 14 u. 8 feb. Lampionoptocht carnaval, ver trek Stassemispit 18.15 u. 8 feb. Polderkoaitjesbal, Hof van Holland 20 u. 9 feb. Overhandiging sleutel aan prins Wijte en aansluitend carnavals optocht, Vossenkuil 12.49 u. SINT-ANNALAND 6 feb. Sneeuwwitje en de 7 dwergen, de Wellevaete 14 u. 8 feb. Ledenverg. tafeltennisver. Smash'76, kantine Rabobank. 19.30 u. 9 feb. Inleveren spullen rommel markt bij schuur van Koos Boon, Ooststraat, 10-12 u. SINT-MAARTENSDUK 7 feb. Bijeenkomst Vomi, Haestinge 13.30 u. SINT-PHILIPSLAND 31 jan. Bingo voor ouderen, De Ro- zeboom, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM +film+++film+++film+++fllm+ ROXY I: Lord of the rings - do en ma t/m wo 19.30 u„ vr en za 20.30 u„ zo 16 en 19.30 u. Minoes (Ned. gespr.) - vr en za 18.30 u„ zo en wo 14 u. ROXY II: Enigma - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u„ zo 17 en 20 u. Harry Potter en de steen der wijzen - vr en za 18.30 u., zo 14 u. Monsters en co-wo 14 u. CINEM'ACTUEEL: Ocean's eleven - do, di en wo 20 u., vr en za 18.30 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.30 en 21.30 u. Tom Thomas (Ned. gespr.) - za en wo 14 u„ zo 14 en 16.15 u. Training Day - do en ma t/m wo 20 u., vr t/m zo 18.30 en 21.30 u. Harry Potter en de steen der wijzen (Ned. gespr.) - za en zo 14 u. Monsters en co (Ned. gespr.) - wo 14 u. Vanilla Sky - vr en za 18.30 en 21.30 u., zo 21.30 u„ ma en wo 20 u. Minoes (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Verrassingsvoorpremière - do 20 u. The discovery of heaven - zo 19 u„ ma en di 20.30 u. Rieneke Willekens aan het werk in Tholen. Een forse poster aan de muur bij Rieneke Willekens (49) uit Tholen toont in tientallen lijnen en punten de gevoelige plaatsen van het men selijk lichaam. Meridianen die aangeven waar de menselijke energie stroomt, waar die kan worden geblokkeerd en we ziek kunnen worden. Een antwoord op sommige kwalen is shiatsu. De Japanse geneeswijze die steeds meer Tholenaren aanspreekt, zegt Willekens. Ze werkt zeven jaar in Tholen als gediplomeerd therapeute en ziet de afgelopen jaren de belangstelling van de doorgaans als behoudend bekend staande Zeeuwen met sprongen toenemen. Niet alleen in Zeeland laat de inte resse een stijgende lijn zien, ook landelijk groeit de belangstelling voor genezing waaraan geen reguliere arts of medicijn te pas komt. De geneeswijze shiatsu zelf bestaat men'kunnen worden. De NSKS tenminste 3000 jaar en hoort thuis in het rijtje van de alternatieve ge neeskunst. Die telt minstens 40 va rianten. Van acupunctuur tot voetre flexmassage en yoga. Willekens: „Acupunctuur was me te technisch. Die vorm van geneeswijze zegt niets over een totale behandelme thode. Acupunctuur werkt ook met meridianen, maar bij shiatsu komt meer het totaal van het 'menselijk zijn' aan de beurt." Hoe dat in el kaar steekt, weten ze bij de meeste overkoepelende organisaties haar fijn uit te leggen. De Nederlandse school voor klassieke shiatsu (NSKS): Shiatsu is een vorm van manuele therapie die bestaat uit het geven van druk met behulp van de duimen, vingers en handpalmen. Op die manier kan het slecht functione ren van inwendige organen worden verbeterd. Willekens voegt daar aan toe dat gezondheidsklachten door het volgen van de therapie voorko- durft de stelling aan dat shiatsu de gezondheid bevordert en dat er een groot aantal ziekten mee behandeld kunnen worden. De organisatie wijst er met nadruk op dat geen ge bruik wordt gemaakt van 'enig in strument, mechanisch of anders zins'. Een shiatsu-behandeling, zegt de NSKS, werkt bij klachten als hoofdpijn, rugpijn, slapeloosheid, spierpijn, zenuwpijn, spanningen en geestelijke ongemakken. In tegen stelling tot andere massagevormen wordt het lichaam bij shiatsu niet ontbloot. Voor diegenen die shiatsu zelf gaan beoefenen, is de combinatie van het leren geven van een behandeling en het aanleren van de discipline van do-in (een vorm van zelfmassage en strek- en energie opwekkende oefe ningen) een openbaring, zegt de NSKS. Het geeft een enorm zelfver trouwen - meer souplesse en ener gie, en op den duur zelfs een andere kijk op het leven. Shiatsu is vol gens de school pas vrij recent als of ficiële therapie erkend en als zoda nig volledig opgenomen in de gezondheidszorg in Japan. Wille kens weet dat sommige verzeke ringsmaatschappijen in Nederland de behandeling eveneens vergoe den. „Het is een kwestie van de po lisvoorwaarden lezen." Haar uurta rief is 30 euro. Als de Eendrachtbode bij Rieneke Willekens op de stoep staat, is het eerste wat ze vraagt of we de schoe nen willen uitdoen. Geen vreemd verzoek eigenlijk. Op de boerderij loop je ook niet met je klompen de kamer binnen en in andere landen, bijvoorbeeld Tsjechië, is het de ge woonte om uit respect voor de gast heer de schoenen uit te doen. De gastheer zelf zorgt daar voor pantof fels. „Door je schoenen uit te doen, laat je het vuil van buiten ook bui ten", vindt Rieneke. Ze heeft haar behandelkamer op de eerste verdie ping van het woonhuis. De ruimte ademt een mystieke sfeer. Niet overdreven. Wel de geur van wie rook. Wie de kamerdeur achter zich dicht slaat, waant zich een beetje in oosterse sferen. Op de grond een matras, aan de wanden diploma's, hier en daar een oosters beeldje, een bureau en vooral een rustig praten de, zacht aandoende Rieneke Wille kens. De Belgische shiatsuthera- peute studeerde verpleegkunde. „Psychische verpleegkunde. Op den duur vond ik het beroep te eenzij dig." Ze werkte jarenlang in de Viersprong in Halsteren en kreeg steeds meer belangstelling voor oosterse filosofie. „Ik zag een tv- programma over shiatsu, liep wat boeken daarover tegen het lijf en de geneeswijze sprak me aan. Shiatsu werkt voor het hele lichaam en de hele geest. Er is geen bepaald spe cialisme. Het gaat om het geheel." Ze merkt dat vrijwel iedereen in haar omgeving problemen tegen komt. Zowel van psychische als van lichamelijke aard. „Hier in Tholen komen veel mensen naar me toe met rugklachten, met maagklachten en slaapstoornissen." Zeven jaar ge leden had ze zelf problemen. Ze praat er niet over, maar uiteindelijk belandde ze in een uitkeringssitu atie. Ze ging alternatieve genees kunde studeren, behaalde diverse diploma's en maakte met de sociale dienst van Tholen de afspraak dat ze zich voor eigen rekening ging vesti gen. „In die tijd werd je geholpen met een startsubsidie. En dat is ge lukt", constateert ze aan de hand van de groeiende praktijk. „Ieder een op het werk verklaarde me voor gek om me op Tholen te vestigen. Een behoudende gemeente en zeker niet te porren voor een andere ma nier van beter worden dan via de bekende weg via de huisarts." De sceptici kregen ongelijk. Intus sen helpt ze naar eigen zeggen per week vijftien mensen die, om welke reden dan ook, bij haar om hulp aankloppen. Het gaat dan niet al leen om mensen die iets mankeren, maar vooral ook rustig worden door de manier waarop Willekens met ze omgaat, zegt Bert Vroon (55) uit Tholen. Hij is hartpatiënt en ge trouwd met Riet Potappel die haar wortels in Stavenisse heeft. Gepokt en gemazeld in het Thoolse, vindt hij zelf. Hij is sinds drie jaar onder behandeling bij de shiatsutherapeu- te en zegt er veel baat bij te hebben. „Laatst had ik pijn in mijn rechter schouder. Rieneke weet dan precies welke meridiaan ze moet hebben om me van die pijn af te helpen." Vroon werd op Rieneke attent ge maakt door een stadgenoot. Het ver baasde Vroon dat meerdere mensen van het eiland, en dan ook echte ei landers, zich aangetrokken voelden tot alternatieve geneeskunst. „Je weet dat de bevolking van Tholen behoudend is. Dus ik dacht, die zul len wel denken aan tovergeesten. Zeker gezien de kerkelijke situatie hier. Maar niets daarvan." Vroon gaat niet alleen naar Willekens als hij pijn heeft. „Ik voel me na een behandeling ook geestelijk prettig." Volgens de NSKS is het mooie van de behandeling dat je het effect snel kunt merken. Bijvoorbeeld omdat de spijsvertering verbetert of omdat slaap- en concentratiestoornissen verdwijnen. Vroon is er van over tuigd dat het werkt. Niet voor niets gaat het bij shiatsu om de communi catie waarbij op een doelgerichte en ontvangende manier gebruik wordt getnaakt van alle zintuigen. De NSKS benoemt het op haar eigen manier. 'Het vermogen van de mens om objectief te observeren wat er gevoeld wordt, wordt vergroot en shiatsu biedt een structuur/taal waarin en waarmee deze gevoelens, of ze nu fysiek, emotioneel of men taal zijn, omschreven kunnen wor den en een plaats kunnen krijgen'. Nee. Vroon heeft er met artsen nooit over gesproken. Hij mag dan hartpatiënt zijn, zijn cardioloog weet van de medische zijsprong nog niets. Wel valt tijdens het gesprek de naam van huisarts A.H.B. Bak- kerus uit Tholen. Willekens wil de naam eigenlijk niet noemen. Ze zegt dat Bakkerus wel eens patiënten naar haar doorstuurt. „Er is sprake van een heel voorzichtige samen werking met enkele huisartsen op het eiland", heeft ze de indruk. Ook Vroon hoorde die verhalen. „Ik ken alle huisartsen hier in Tholen", somt hij de namen op. ,Ik weet ook dat ze verschillend over alternatieve ge neeswijzen denken. Ook heel posi tief", wijst hij in de richting van Bakkerus. Die tempert Het enthou siasme. „Meneer Vroon is geen pa tiënt van mij. Dus met hem heb ik daar nooit over gesproken." Bakkerus ervaart in zijn praktijk wel dat sommige patiënten aange ven dat ze baat bij een alternatieve behandeling hebben. „Ik begin ze ker geen kruistocht tegen alternatie ve geneeswijzen. Ik zal dat feno meen niet bestrijden. Ik heb de wijsheid niet in pacht. Maar verwij zen naar een alternatieve genezer doe ik niet. Als patiënten baat bij een behandeling hebben, zeg ik niet dat ze er mee moeten stoppen. Ik kan niet verklaren waarom sommi ge mensen baat hebben bij alterna tieve geneeswijzen. Het aanbod is overigens erg groot." Bakkerus wijst op reiki. „Populair sedert het einde van de negentiende eeuw. Soms hebben mensen er baat bij." Het positieve effect van een alterna tieve behandeling wordt mogelijk veroorzaakt door de menselijke geest. Bakkerus: „Uit onderzoek blijkt dat mensen met ernstige klachten ook aantoonbaar goed re ageren op placebo's (nepgenees- middelen - red.). Ik kan dat niet ver klaren." Intussen probeert Rieneke Willekens Tholenaren van hun klachten af te helpen. Als je Vroon hoort praten, lijkt het alsof de matras in de behan delkamer nek- en rugklachten absor beert. Hoofdpijn lijkt te verdwijnen als sneeuw voor de zon. Rieneke: „Vaak gaat het om klachten die wor den veroorzaakt door stress. Of doordat mensen worstelen met le vensvragen Soms vragen mensen zich af: is dit wat ik wil doen met mijn leven. Met mijn werk, met mijn relatie of met mijn religie. Die span ning vertaalt zich vaak in fysieke klachten." Niet bij iedereen is de behandeling succesvol, geeft Willekens toe. „Soms slikken mensen al vele jaren pijnstillers. Die help je niet een- twee-drie van hun klachten af." Evenmin gaat ze op de stoel van de dokter zitten. „Mensen die bij me komen met lichamelijke klachten geef ik informatie over shiatsu, maar stuur ik doorgaans eerst naar de huisarts. De mensen moeten vervol gens zelf bepalen of er momenten zijn waarop ze denken dat shiatsu voor hen betekenis kan hebben. Dan probeer ik de positieve energie van de mensen, de levenskracht, te on dersteunen en blokkades op te hef fen. Een bouwvakker met een ver sleten rug is zeker te helpen. Maar wat versleten is, is versleten. Dat kan ook shiatsu niet herstellen. Dat geldt ook voor kanker. Shiatsu kan het niet genezen. Wel kan het helpen de klachten van bestraling of che- mokuren en de pijn te verzachten." Bert Vroon ervaart de behandeling als 'ontspannend'. Om dat gevoel van ontspanning te krijgen, is wat hem betreft een vertrouwensrelatie tussen patiënt en therapeut noodza kelijk. Willekens wijst er op dat door de goede opleiding die thera peuten krijgen en de controle door onder meer de Alliantie Natuurge neeswijzen, dat vertrouwen niet hoeft te worden beschaamd. „Thera peuten die verantwoord met hun be roep omgaan, zijn ook aangesloten bij de SRBNG. Dat is een stichting die de beroepsgroep controleert. Die is opgericht om kwakzalverij te voorkomen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 15