'Complexe materie vergt nu eenmaal tijd' Wethouder Ravensteijn onder vuur over de Speelmansplaten Muzikanten belonen wethouder met champagne voor eerste oefenlokaal ,Ik erger me aan het toontje' 'U heeft niet slagvaardig geopereerd, maanden gingen voorbij Vlooienkrantje is voorbode van carnaval Donderdag 24 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Minitieus verslag lange weg Verweij Verkeerde inschatting Februari/maart Volgens Piet kan een overdekt zwembad een impuls ge ven aan het dorp, maar zal ook Haestinge flink onder handen moeten worden genomen 'omdat straks het ge meentehuis in Tholen staat.' Droomgedachte Outletstore De gemeente Tholen gaat niet slagvaardig om met de Thoolse ondernemers. Te lang worden ze in onzekerheid gelaten over hun toekomstmogelijkheden. Die kritiek spit ste zich toe op wethouder R. Ravensteijn in de commissie gemeentelijke ontwikkeling toen het over de Speelmans platen ging. Volgens RW.J. Hoek (SGP) ontbreekt het bij de wethouder aan sturend vermogen. Weinig rendement In waan gelaten Weinig nieuws Tijden verruimd bestemmingsplan voor buitengebied Huisvesting OVM het slechtst; ook Accelerando, Euterpe en Concordia Tholen toe aan nieuwe Cultuurwethouder W.C. van Kempen kreeg op de jaarver gadering van de Thoolse bond van muziekgezelschappen een kistje cadeau met twee champagneglazen erin. De bij behorende fles hield bondsvoorzitter J. Westdorp zelf. „Die krijgt u zodra het eerste muziekoefenlokaal er is", zei West dorp. Met de aanwezigen kon ook de wethouder hartelijk lachen om deze ludieke geste. In de meerjarenraming van de gemeente is voor 2003 en 2005 geld geraamd voor de bouw van nieuwe oefenlokalen. Als het aan Van Kempen ligt, wordt dat beleid ook in de jaren daarna voortgezet. Haestinge Zwaar koper Zeventig jaar Kater Maxima De gemeente wil zich geen buil meer vallen aan de Speelmansplaten, gaat uiterst zorgvuldig te werk, maar geeft nu wel voorrang aan dit project om medio 2002 zaken te kunnen doen met de nieuwe exploitant van het terrein, dhr. Verweij. Dat blijkt uit de uitvoerige antwoorden van b. en w. op schriftelijke vragen van PvdA en CDA over de exploita tie van het dagrecreatieterrcin aan de Oesterdam. Het college gaat minitieus in op de kwestie met vermelding van de verschillende stap pen, waarbij vele data worden genoemd. Het stuk staat maandagavond op de agenda van de Thoolse gemeenteraad. Het college verontschuldigt zich eerst, dat de heroverweging van de mogelijkheden voor de Speelmans- platen pas na het verstrijken van de contracttermijn van tien jaar is op gepakt. Formeel is er nu nog steeds sprake van een contract tussen de gemeente en K.B.M. Saris uit Poortvliet. Richting de nieuwe ex ploitant Verweij heeft de gemeente formeel dus geen verplichtingen. Volgens PvdA en CDA was er tus sen 27 maart en 11 september niets met de plannen van Verweij gedaan. B. en w. zien dat anders. „De bewe ring van Verweij, dat wij zijn plan nen op 11 september tegen hebben gehouden zonder steekhoudende ar gumenten en een besluit zouden hebben genomen voor een externe studie, is onjuist. Het verzoek van Verweij was dermate complex, dat wij eerst een visie wilden laten op stellen voor de toeristisch-recreatie- ve toekomstmogelijkheden van de Speelmansplaten.' Saris introduceerde 2 maart 2001 Verweij bij de gemeente, waarna er op 16 maart een gesprek plaatsvond met de oude exploitant (v.o.f. Oes terdam), de nieuwe exploitant (Speelmansplaten b.v.), gemeente, rijkswaterstaat en Domeinen. Op 27 maart is de eerste versie van het on dernemingsplan beschikbaar geko men en doorgestuurd naar rijkswa terstaat. Die gaf op 25 april een reactie, waaruit bleek, dat het on dernemingsplan uitgebreider diende te zijn. Op 31 mei spraken gemeen te en Verweij over de opmerkingen van rijkswaterstaat. Op 12 juni kwam het aangepaste onderne mingsplan binnen en dat werd inte graal door diverse afdelingen van de gemeente behandeld. Op 19 juni werden via memo's de verschillen de afdelingen om een reactie ge vraagd. Het college constateerde, dat het verzoek zo complex was, dat er een visie op het dagrecreatieter rein ontwikkeld moest worden. „Tevens hebben wij ervoor willen waken om voor de tweede keer een verkeerde inschatting te maken over de functie van de Speelmanspla ten", zeggen b. en w. in hun ant woord. „Bij de totstandkoming van de Speelmansplaten werd gedacht, dat het terrein kon dienen als aflei ding van de kwetsbare Oosterschel- de. Dit gevaar bestaat weer als we zonder een duidelijke visie op de functie en de mogelijkheden van de Speelmansplaten een langdurig contract (Verweij wil dat voor 25 jaar) aan zouden gaan met de ex ploitant." Op 11 september besloot het colle ge een onderzoeksopdracht te for muleren, die op 9 oktober werd vastgesteld. Op 25 oktober werden aanvragen voor offertes verzonden naar diverse bureaus en 10 novem ber kwamen twee prijsopgaven bin nen. De kosten waren geraamd op 9075 euro en om snel te handelen, werd dat uit de reserve recreatieve voorzieningen gehaald. Op 19 no vember werd dat in de commissie gemeentelijke ontwikkeling bespro ken en op 26 november in de ge meenteraad. Bureau RDH/ZKA was met 15.232 euro de laagste inschrij ver; NRIT diende een offerte in van 18.481 euro. Op 27 november ga ven b. en w. RDH de opdracht, ook al kwam men daarvoor 6156 euro tekort. De commissie gemeentelijke ontwikkeling gaf 3 december ad vies, waarna de gemeenteraad op 17 december het voorstel goedkeurde. „Uit dit feitenrelaas blijkt - alge meen geldende procedures in acht nemend - dat wij aan deze zaak pri oriteit geven en dat wij er alles aan doen om zo snel mogelijk een ge meentelijke visie op te stellen", al dus b. en w. De opdracht werd nog in december verstrekt nadat het college uit de commissievergadering van 3 de cember concludeerde, dat de raad positief zou zijn. De visie zou dan in januari 2002 - deze maand dus - beschikbaar komen, waarna de commissie naar verwachting in fe bruari of maart aan bod komt. Op basis van deze visie wordt het plan van Verweij getoetst en neemt het gemeentebestuur een standpunt in. Als medewerking kan worden ver leend aan de nieuwe exploitant, zal rijkswaterstaat en Domeinen wor den gevraagd hieraan mee te wer ken. Als die ja zeggen, kan een for meel contract worden opgesteld. Naar verwachting zal dit na de com missiebehandeling nog 2 tot 3 maanden vergen, zodat medio 2002 de nieuwe ondernemer van start kan gaan. PvdA en CDA hadden gesteld, dat door het uitblijven van een beslis sing door het gemeentebestuur 2002 voor Verweij een verloren seizoen is. B. en w. werpen tegen, dat vanaf de eerste besprekingen met Verweij is aangegeven, dat het om een com plexe materie gaat die de nodige tijd zal vergen voordat de ondernemer zijn plannen zal kunnen uitvoeren. Tot die tijd zal het oude contract steeds stilzwijgend met een jaar worden verlengd. Voorts geeft Ver weij aan, zelf ook niet ongelukkig te zijn met een door de gemeente betaald onderzoek ter onderbou wing van zijn ondernemingsplan, aldus het college in antwoord op de schriftelijke vragen van PvdA en CDA. batavonden, zei ze. „Ik erger me aan het toontje dat Sint-Maartens dijk een impuls verdient. Eerst wordt alles weggehaald en nu heb ben we het ineens verdiend. Je kan beter de bestaande voorzieningen uitbreiden en verbeteren. De mu ziekvereniging zit erom te sprin gen." Ze kreeg gelijk. In zoverre dat de raadsleden naar andere woorden zochten. Van den Donker sprak nu van compensatie (voor het verlies van het gemeentehuis), Heijboer vond dat er gerekend moest wor den, en Van Kempen zei dat er met het opknappen of vernieuwen van Haestinge eerst begonnen moest worden. Ravensteijn betuigde zijn spijt voor de toonzetting. VERVOLG VANVOORPAGINA Volgens wethouder Ravensteijn (VVD) kan er een tweede super markt komen in het dorp. Toen hij Aldi noemde, kreeg hij een be scheiden applaus maar er steeg ook enig gelach op uit de zaal. „Aldi ken ik ook nogal goed," zei hij, „maar ik probeer zoveel mogelijk hier boodschappen te doen." Vogens hem moet het informatie centrum (Scaldis Naturalis) ver sterkt worden en het bedrijventer rein opgeknapt. Met dat laatste was J.P. Bout (M.A. van Beek was ver hinderd) van het CDA het eens. Ook van hem mag Aldi een vesti ging in de smalstad openen, mits dat in overleg gebeurt met de mid denstand. „Nu gaan de mensen de brug over." Het overdekt zwembad moet vol gens J. van den Donker (D66) ge bouwd worden samen met de re- creatie-ondernemers. Ook voor de supermarkt is er plaats omdat daar 'andere middenstanders van kun nen profiteren.' De oude haven kan volgens hem hersteld worden. „Ik help wel mee graven," zei hij tegen de ChristenUnie. Steun voor een extra supermarkt of winkelketen was er ook van de SGP. Heijboer (hij noemde het beestje niet bij naam) zag er een voordeel in omdat de winkel 'ook aanvullend kan zijn voor ande re woonkernen.' „Sint-Maartens dijk mag voor het westen van het eiland een centrumfunctie vervul len." De SGP is tegen het 'open trekken van de vaargeul' om de directe verbinding tussen het cen trum van het dorp en de Ooster- schelde te herstellen. Kapitaalver nietiging en een droomgedachte npemde hij dat. Ook is de SGP te gen het verder ontwikkelen van de recreatie. Heijboer stelde dat de haven en het bedrijventerrein wel toe zijn aan een opknapbeurt en brak een lans voor het uitbreiden van de zorg in Maartenshof en het behouden van de standplaats van de ambulance. G. Steketee uit Sint-Maartensdijk reageerde vanuit de zaal op de ma nier waarop de raadsleden haar dorp, waar ze al 26 jaar woont, be jegenen. Ook tijdens de andere de- Ook voorzitter J. de Feijter van de stichting gemeenschap Sint-Maar tensdijk was het opgevallen dat ie dereen maar over een impuls spreekt, terwijl hij in de cijfers over de bevolkingsgroei had gele zen dat Sint-Maartensdijk tot 2025 slechts kan rekenen op 34 inwo ners meer tegenover Sint-Annaland met 600 meer inwoners over 23 jaar. Hij kreeg applaus van zijn dorpsgenoten. Volgens L. Troost uit de smalstad kan een outletstore redding bieden. „Dat is een soort Aldi voor luxe ar tikelen. Dat is in Lelystad ge bouwd. Het heeft andere winkels aangetrokken en er is meer recre atie gekomen omdat daar de Bata via is gebouwd. Je kunt alles in een keer bereiken." Maar zijn dorpsgenoot R. de Bruijn zei helemaal geen prijs te stellen op het uitbreiden van de re creatie. Volgens hem zorgt dat al leen maar voor overlast en crimina liteit. „En ook een overdekt zwem bad heeft niet mijn voorkeur." Voor Sint-Annaland ziet Van Bel- zen geen grootse ontwikkeling voor de recreatie. Wel moet het dorp zich kunnen blijven uitbrei den voor natuurlijke groei van de bevolking. Ravensteijn, Bout, Van den Donker en Van der Linde wil len er de havenstructuur en zo doende de waterrecreatie verster ken. Heijboer pleitte voor het behoud van de veiling, de Schutse en de handelshaven en het verster ken van het streekmuseum. Toen de contractdatum voor de exploitatie van het terrein weer in zicht was, moest er volgens de wethouder een nieuw contract komen. Steeds zouden we het met een jaar verlengen, zodat we iets zouden kunnen vinden. Ravensteijn kreeg het zwaar te ver duren. Alle fracties hadden kritiek op de manier waarop er met de Speelmansplaten wordt omgespron gen. Nog voor het aflopen van het 10-jarige contract met de exploitant vof Speelmansplaten had volgens de commissie al bekend moeten zijn welke kant het op moet met het dag recreatieterrein aan de Oesterdam. Het contract is steeds met een jaar verlengd, zonder dat er knopen wer den doorgehakt. Ook vindt er onder verhuur plaats voor activiteiten. Dat werd en wordt gedoogd. Het onder nemersplan van de nieuwe uitbater die outdoor-activiteiten ontplooit op het terrein, had bovendien volgens de raadsleden veel eerder bekend moeten worden gemaakt. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) is het college ernstig in gebreke gebleven. „De nieuwe uitbater is on voldoende duidelijk gemaakt dat zijn plan getoetst zou worden voor dat hij iets zou starten. Hij dacht dat het allemaal wel goed was. U heeft zeker niet slagvaardig geopereerd. Zo gingen maanden voorbij." Vol gens Van der Linde is er twee keer sprake geweest van onderverhuur. Dat ging bovendien gepaard met vervelende gevolgen, zo zei hij. P.W.J. Hoek (SGP) wees er nog maar eens op dat de commissie in juni al vragen had gesteld over de Speelmansplaten, maar dat het on dernemersplan er toen al was. „Maar de wethouder wist er niks vanaf. Of heeft u een kort geheu gen? Wij vragen ons af of hier wel sprake is van een coördinerend ver mogen, bestuurlijk maar ook ambte lijk. Wie trekt het?" Ook J.P. Bout (CDA) vond dat Ra vensteijn alerter had moeten reage ren. „U laat de ondernemer in het ongewisse. Ondernemers moet je vertroetelen en je moet er naar beho ren mee omgaan. Onderneem nu zo snel mogelijk actie." Volgens J. van den Donker (D66) had de wethouder twee jaar lang met de beheerder over het terrein 'rond gelopen' zonder dat er iets uitkwam. „Aan een beetje gezellig wandelen, heb je niks. Ondernemers die door de gemeente met vlag en wimpel worden binnengehaald, moet je niet zo maar laten lopen. Die staan er nu alleen voor." Volgens drs. A.L. Piet (ChristenUnie) is de raad te laat geïnformeerd. Ook hij wil dat er snel duidelijkheid komt. Volgens Ravensteijn is er regelmatig overleg gevoerd met de exploitant vof Speelmansplaten (K. Saris was de ondernemer). „We kregen steeds te horen dat men niet meer verder wil de. De exploitatie eiste te veel ener gie en er was te weinig rendement." De opmerking van Van den Donker noemde Ravensteijn tendentieus. „U heeft er geen notie van hoe wij met ondernemers omgaan. Daar zijn we juist wel voor." De onderverhuur van activiteiten had schriftelijk vastgelegd moeten worden. Dat is niet gebeurd met de kandidaat-exploitant, maar ook niet met de zeilschool, zei de wethouder. Dat het allemaal niet zo vlotte ligt volgens Ravensteijn aan het feit, dat er meerdere partijen in het geding zijn op het terrein aan de zoete kant van de Oesterdam. Het terrein is ei gendom van Domeinen, maar het wordt beheerd door Rijkswaterstaat. „Die wilden ook inzicht in de plan nen. Het heeft twee maanden ge duurd voordat we het plan terug hadden om erover te kunnen spre ken." Ook de nieuwe richtlijnen voor de leefgebieden van vogels hebben de boel vertraagd, zei Ravensteijn. Hij gaf wel toe dat een en ander eerder had moeten gebeuren. Volgens hem is er ook gekeken naar de infrastruc tuur van het terrein. „Dat stelt niet veel voor. Er is geen gas en geen electra. De exploitant moet daar al lemaal zelf in voorzien en dat is erg duur." Met de kandidaat-exploitant is vol gens de wethouder zeer intensief overleg geweest. „Die zorgvuldig heid kost tijd. Je kan wel slagvaar dig willen zijn, maar dat werkt niet zo. We hebben in feite niks te maken met de nieuwe uitbater, maar met vof Speelmansplaten. Toch hebben we hem willen helpen." Het onderzoek moet in februari af zijn en dan snel besproken worden, zei hij. Tegen Van den Donker: „We hebben er wel heerlijk gewandeld, maar ook gepoogd iets van het ter rein te maken. Het ondernemersplan was onvoldoende en niet concreet genoeg. Daarom heeft het zo lang geduurd." Erg overtuigend was de uitleg van Ravensteijn niet, zo bleek uit de re acties van de raadsleden in tweede termijn (overigens waren PvdA-er A.P. Komaat en VVD-er E. Frigge- Hogesteeger verhinderd). Bout wees erop dat het onderne mersplan van 27 maart al een hand vat had moeten zijn voor de moge lijkheden en onmogelijkheden van het terrein. „De man is in de waan gelaten dat het wel goed zou ko men." Volgens Bout geldt de trage besluitvorming ook voor industrie terreinen, maar dat bestreed Raven steijn. „We hebben de laatste jaren steeds meer dan 3 ha. industriegrond uitgegeven. Daarin zijn we behoor lijk alert." Van der Linde constateerde dat de wethouder forse steken had laten vallen. „U gaat wel vriendelijk met ondernemers om, maar ze hebben meer aan duidelijkheid. Bovendien zijn er zaken gelegitimeerd die niet legitiem waren. Dat kan niet door de beugel en het coördinerend vermo gen ontbrak." Hoek zei dat de wethouder een mooi verhaal had dat weinig nieuws bevat te. Hij vroeg zich af wat het nieuwe beleid wordt en hoe lang de huidige situatie nog voortduurt. Van den Donker vond dat er beleidsfouten zijn gemaakt en betreurde het dat de vof Speelmansplaten nooit op het matje is geroepen. „Daar is al een exploitant de dupe van geworden." Ravensteijn hield vol dat het college de ondernemers gunstig is gezind. „Wat hebben wij eraan om ze in de wielen te rijden?" Hij gaf wel toe dat de commissie beter geïnformeerd had kunnen worden. Bijvoorbeeld na de vergadering en in beslotenheid. „Aldoende leert men." Hoek schud de het hoofd. Carnavalsvereniging De Vlooien- trappers heeft voor de zevende keer een carnavalskrant uitgebracht in Oud-Vossemeer. Ut Vlooienkrantje is 32 pagina's dik en bevat, zoals gebruikelijk, weer allerhande be richten waarin de draak wordt ge stoken met personen en gebeurte nissen in het dorp, of op het eiland. Verder staat er de tekst in van het carnavalslied van dit jaar: Ut is bie de béésten af. Het programma voor de komende carnaval in Grööt Pesööt staat erin, alsmede de 'leut- rehels' waaraan iedereen zich tij dens de woaidaehen te houden heeft. Het hele blad is ook nu weer in Thools dialect geschreven. De woaidaehen worden dit jaar op 8 en 9 februari gevierd. Op vrijdag bezoeken prins Wijte en zijn gevolg de peuterspeelzaal en de basisscho len, 's avonds is er een lampionop tocht en daarna het polderkoaitjes- bal. Zaterdagmiddag overhandigt de burgemeester de sleutel aan prins Wijte, waarna de optocht door het dorp trekt. Aansluitend is er het vlooiencircus voor de jeugd en het woaidaehenbal voor de volwasse nen. Om één minuut over één 's nachts wordt op de stasse mispit de roos geveld en daarmee is het carna val dan weer ten einde. De mogelijkheden om het vooront werp-bestemmingsplan voor het Thoolse buitengebied in te zien, zijn verruimd. Op de vorige week ge houden inspraakavond bleek dat er behoefte bestaat om het plan buiten kantoortijd in te zien. Daarom kun nen belanghebbenden vanavond (donderdag) tussen zes en zeven uur, alsmede maandag 28 en woens dag 30 januari tussen vier en zeven uur terecht in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Op die tijdstip pen is een ambtenaar van de afde ling ruimtelijke ordening aanwezig om een toelichting te geven. Verder is het plan in te zien in drie bibliotheken. In Tholen op maan dag, dinsdag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur, op dinsdag en vrijdag bovendien van zes tot acht uur, alsmede zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur. In Sint-Annaland kan dat op maandag, woensdag en donderdag van twee tot vijf uur, en op maandag en donderdag van zes tot acht uur. In Sint-Philipsland ten slotte kan het plan bekeken worden op woensdag van twee tot drie uur en van kwart voor zeven tot kwart over acht, op donderdag van kwart voor zeven tot kwart voor acht. Op- en aanmerkingen op het voor ontwerp kunnen tot 30 januari bij de gemeente kenbaar worden gemaakt. OVM reperteert in zaal Odéon; het zoeken naar een plaats voor een nieuw oefenlokaal in Oud-Vossemeer blijkt een groot probleem. De huisvesting van de muziekvereni gingen is al een aantal jaren onder werp van gesprek. Diverse onderko mens zijn behoorlijk versleten en bovendien komt de wet milieubeheer om de hoek kijken waar het geluids overlast betreft. Dat laatste maakt fikse investeringen nodig, maar dat geld hebben de muziekverenigingen niet. Het realiseren van nieuwe, spe ciale muziekoefenlokalen zou uit komst bieden. Daar is aandacht voor gevraagd door de vereningen en dat heeft erin geresulteerd dat in de meerjarenraming voor zowel 2003 als 2005 bedragen van 450.000 euro voor dit doel zijn opgenomen. En die meerjarenraming is door de gemeen teraad goedgekeurd, maakte Van Kempen de muziekbestuurders dui delijk. Het geld zal dus in de be treffende jaren in de begroting wor den opgenomen, maar dat het eerste lokaal er volgend jaar ook daadwer kelijk zal zijn, kon de wethouder niet garanderen. „Wel kunnen we de ko mende maanden aan de voorberei dingen gaan werken." Wélke huis vesting het eerst wordt aangepakt, is nog niet besloten. „Dat is nog een beetje een puzzel", zei hij op de ver gadering van de Thoolse bond in de Wimpel in Sint-Philipsland. Westdorp citeerde uit een brief die de bond aan de gemeente schreef. Daarin staat dat de huisvesting van OVM in Oud-Vossemeer er het slechtst aan toe is. Die vereniging is inmiddels in gesprek met de jeugd soos, de peuterspeelzaal en de ge meente om de mogelijkheden van een multifunctioneel gebouw in het dorp te bekijken. Ook de vereniging Van 't Hof-Quist is erbij betrokken, want wethouder M.A.E. Velthuis zou graag zien dat een deel van de nala tenschap van deze mevrouw hier voor wordt bestemd. Voorzitter A.J. Verhees en secretaris M. van Treijen- Heijboer zien de samenwerking wel zitten, maar denken dat het vinden van een plek om te bouwen het grootste probleem zal zijn. „Dat zal de gemeente moeten oplossen", zegt Verhees, die bijvoorbeeld het bedrij venterrein niet ziet zitten gezien de afstand voor de peuters. Jong Vos- maer heeft pas een tijdelijk onderko men in gebruik genomen, maar dat mag niet langer dan vijf jaar blijven staan. Binnen die termijn moet een alternatief dus gerealiseerd zijn. Van Kempen zei dat ook Sint-Anna land niet vergeten moet worden. Ac celerando huist daar in een voor malige gymzaal, bij de brandweerka zerne die eveneens vervangen gaat worden. Inmiddels zijn er plannen om samen met tafeltennisvereniging Smash '76 een onderkomen te reali seren. Euterpe in Sint-Maartensdijk repeteert in een voormalige - houten - kleuterschool die versleten is en waar de gemeente eigenlijk vanaf wil. Ook Concordia Tholen maakt gebruik van een oude kleuterschool. Euterpe-voorzitter M.P. Steketee was ongerust dat nieuwbouw van Haes tinge de bouw van een muziekoefen lokaal in de wielen zou rijden, maar volgens de wethouder staat dat pro ject erbuiten. Westdorp wilde weten of de gemeente de continuering van het gebruik van de huidige gebou wen door de muziekverenigingen garandeert. Daarop zei Van Kempen dat het kan gebeuren dat iemand er een probleem van maakt op grond van de wet milieubeheer. Verder moet ook het (brand)veiligheidsas- pect niet worden vergeten. W.L. Bijl roerde aan dat de posten in de meer jarenraming geen garantie zijn voor het daadwerkelijk in die jaren reali seren van de voorzieningen. De poli tiek kan in de toekomst andere prioriteiten stellen, aldus het oud-ge- meenteraadslid. Op persoonlijke titel zéi Van Kempen dat hij voorstander is van een consistent beleid, waarom hij zich hard zal maken voor het ook na 2005 reserveren van de benodigde gelden. De muziekverenigingen waarderen het warme hart dat de wethouder hen toedraagt, maakte Westdorp duide lijk. Daarom bood hij een attentie aan: een kistje met daarin een fles champagne en enkele glazen. „Maar de fles houd ik zelf, die krijgt u bij de opening van het eerste muziekoefen lokaal", zei de voorzitter tot hilari teit van de aanwezigen. Ook Van Kempen zelf kon de grap waarderen. Wordt in de subsidie voor de vereni gingen dit jaar rekening gehouden met een inflatiecorrectie van 3,5%, ook volgend jaar gebeurt dat als het aan de wethouder ligt. „In het colle ge moet de discussie nog gevoerd worden, maar het voornemen is om de algemene inflatiestijging mee te nemen. De VZG-norm is, naar ik meen, op 4,25% bepaald." Een in flatiecorrectie met terugwerkende kracht - omdat die een reeks van ja ren niet is toegepast - zit er niet in, viel uit de woorden van Van Kem pen te beluisteren. Tenslotte kwam ook de Zeeuwse muziekschool ter sprake. Dit jaar is er 25 mille extra beschikbaar, waar door gemiddeld 70 lesuren meer ge geven kunnen worden. Daarvan zijn er 24,5 voor hafabra (harmonie, fan fare, brassband) en dat worden er 26 in 2003. Het stemde de verenigingen tot tevredenheid. Probleem is dat lessen niet altijd bij de eigen vereni ging gegeven worden; dat gebeurt pas als er minimaal zes leerlingen zijn. „Voor zwaar koper moeten we nu naar Oud-Vossemeer en dat is een enorme drempel", zei Steketee. De wethouder zei dat de kosten van het muziekonderwijs beheersbaar moeten blijven en dan ontkom je niet aan clustering. Een klacht over soms wel erg korte lessen wilde hij in het overleg met de directeur van de muziekschool aansnijden. De kersverse voorzitter van KNFM Zeeland, C. de Vries uit Heikant, presenteerde zich deze avond even eens. Hij vroeg aandacht voor di verse activiteiten die de overkoe pelende bond organiseert. Een sym posium onderhoud instrumenten, winterfestival en dirigentenpracti cum staan op stapel, maar de animo ervoor is niet groot. Niettemin vond Westdorp het belangrijk om door te gaan met het organiseren van cur sussen en workshops. Voorzitter P. Geuze van Concordia Tholen stelde dat de KNFM misschien moet on derzoeken waarom de animo zo ge ring is. De Vries legde uit dat zijn organisatie meestal aanhaakt bij za ken die op initiatief van'verenigin gen georganiseerd worden. Hij zei het wederzijds contact tussen ver enigingen en KNMF te willen be vorderen. Het feit dat van de 100 aahgesloten korpsen er meestal nog tr geen 20 de jaarvergadering bezoe ken, zit hem niet lekker. „En houd ons op de hoogte van uw activitei ten." Een play-in in april zou moge lijk ook voor Thoolse korpsen inte ressant zijn, ware het niet dat deze op zondag is gepland en dat is voor veel muzikanten een beletsel, zei se cretaris J. Bomas-Verkerke van Concordia Sint-Philipsland. De Vries toonde zich bereid dat in zijn bestuur aan te kaarten. Geuze meen de verder dat een inventarisatie van kengetallen onder de Thoolse mu ziekverenigingen voor de KNMF in teressant kan zijn om op provinciaal niveau iets mee te doen. In de rondvraag feliciteerde Imanda van Vossen van Accelerando de Thoolse bond met het 70-jarig be staan. Dat kwam haar op verraste blikken te staan, maar ze wees sim pelweg op de uitnodiging die ver meldde 'sinds 1932'. Westdorp had het in zijn openingswoord een bij zonder goede ontwikkeling ge noemd dat de bestuursvergaderingen van de bond steeds meer uitgroeien naar een platform of klankbord, waarin men van elkaar leert in plaats van ieder afzonderlijk steeds op nieuw het wiel uit te vinden. Hij vroeg de verenigingen ook, de brief- voor deelname aan een te vormen steunpunt vrijwilligers serieus te be handelen. „Een goede zaak. Zo'n in stituut met professionele ondersteu ning kan ons helpen." Voorzitter P. Geuze van Con cordia Tholen heeft een kater overgehouden aan de gang van zaken rondom de bruiloft van kroonprins Willem-Alexander en Méxima Zorreguieta. Als vereniging met het predikaat koninklijke was de harmonie door het nationaal Oranjeco mité uitgenodigd om mee te werken aan een speciaal con cert. „Al in april kregen we daarover een brief, maar ver volgens werd het een drama en hoorden we nauwelijks meer iets. Vorige week moest ik in de krant lezen dat het is afge blazen." Voorzitter De Vries van KNFM Zeeland zei dat er landelijk kennelijk mensen met het hoofd in de wolken hebben gelopen, presentiegeld voor vergaderingen hebben opge streken en vervolgens niks hebben gedaan. Hij wist te ver tellen dat een korps uit Kloos- terzande op 1 februari in de Arena in Amsterdam zou moe ten spelen, maar daarover ook bitter weinig meer hoorde. Het kwam zelfs tot een verzoek om een stuk tevoren op te nemen en vervolgens in de hoofdstad te playbacken! „Als de KNFM dat comité soms nog spreekt, mag u ze van mij het jak uit borstelen", zei Geuze.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9