is nooit in mij opgekomen, dat ik ooit nog eens in de raad zou verzeilen' Havenzicht heeft geen geld schikking Mevr. Aarnoudse stopt na twintig jaar met praktijk elastische kousen Rina Ligtendag uit Tholen, het sociale gezicht van het CDA 6 maart Donderdag 24 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Zo ambitieus als de nieuwe kandidaten van de SGP, PvdA en VVD is de eerste vrouw bij het CDA niet. „Ik denk nu wel eens, waar ben ik aan begonnen?", zegt de 56-jarige Rina Ligtendag-Quist uit Tholen. „Maar ik vind het wel leuk, want het is allemaal nieuw voor me en ik wil me serieus op het raadswerk voorbereiden." Debattraining Gemeenschapszin Twaalf jaar RPF 'Er is best veel stille armoe' Schandelijk 'Ik denk graag een poosje na' Op weg naar raadsverkiezingen Bijstandswet Gedoogcultuur 'Sociaal beleid zou wel eens een opfrissertje kunnen gebruiken' Preken maken Zwembad 'Als het aan mij ligt, dan gaan het CDA en de CU samen' Gemeente dreigt horecaman met verkoop inboedel Raad van State Dat kan ik beter Velen stoppen Ze heeft de eerste cursusdag van het Steenkampinstituut, een instelling van het CDA, er inmiddels op zitten. Staatsinrichting, het ontstaan van de politieke stromingen, financiën en presentatie komen gedurende drie dagdelen in Goes aan de orde. „Van de zestien adspirant-raadsleden uit heel Zeeland waren er maar vier vrouwen, dus de politiek blijft nog voornamelijk een aangelegenheid van mannen. Zelf had ik het ook hartstik ke druk met allerlei dingen, waaron der heel veel kerkenwerk, en je kunt nu eenmaal niet alles." Op een gegeven moment kwam Da vid Coppoolse, de voorzitter van het CDA Tholen, op bezoek in de Oester straat. „Zou je iets willen doen in de politiek," informeerde hij. Of het zo moest wezen: ik had nog maar net het lidmaatschap van de Christenunie opgezegd. Het leek me wel leuk. Poli tiek was eens iets anders. En ik ben nogal makkelijk. Als ze wat aan mij vragen, dan doe ik dat. Dus ik dacht aan bestuurswerk of meedoen in de steunfractie, maar in verband met het stoppen van Rien van Beek - aan die fractievoorzitter zullen ze nog missen - vroeg Coppoolse me als raadslid. Ze wilden een vrouw op een verkiesbare plaats en zo werd ik derde." Behalve de cursus in Goes heeft Rina Ligtendag ook meegedaan aan debat training. „Dat organiseerde de ge meente Tholen in het kader van de discussie over de toekomstvisie 2025. Er was een rollenspel en ik moest in mijn eentje een PvdA-raadslid spelen. Het was een goede oefening, maar debatteren vind ik één van de moei lijkste dingen. Je moet namelijk spon taan en direct reageren. Ik denk graag een poosje na. Voor een groep men sen praten, vind ik geen probleem. Zo kan ik een kerk vol toespreken, maar dan ben je wel voorbereid. En dat kan in een raadsdebat niet altijd. Overi gens zal ik in de gemeenteraad niet gaan praten om te praten. Daar houd ik niet van. Wat een ander gezegd heeft, dat hoef ik niet te herhalen." Rina Ligtendag wil gewoon prakti sche zaken aanpakken, het liefst op welzijnsterrein, het sociale vlak. In het laatste oorlogsjaar 1945 werd ze in Sint-Philipsland geboren, maar haar ouders kwamen uit Anna Jaco- bapolder en daar gingen ze ook al snel terug naar toe. Rina ging drie jaar naar de huishoudschool in Bruinisse, want dat was gemakkelijk via het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Ze deed een schriftelijke cursus voor tandartsassistente, maar na het beha len van haar diploma ging ze door omstandigheden daar niet in verder. Op boerderij Frederiksburg van de fa milie Boudeling in de Langeweg ver ongelukte de boerin en Rina ging toen daar het huishouden doen. Na haar trouwen werkte ze vijf jaar in de apo theek van huisarts Menger in de Voor straat te Sint-Philipsland. Ze verhuis den naar Limburg, waar ze de moedermavo volgde en 's avonds re ceptioniste werd in een bejaardente huis. Omdat ze naast een tandarts woonde, sprong ze daar nog wel eens bij als assistente, maar dat was slechts van korte duur. Limburg vond Rina Ligtendag na zes jaar ook welletjes, want het water trok weer, zoals ze dat bij Anna Jacoba polder gewend was. Maar in 1981 werd Tholen haar nieuwe woon plaats. „Ik zou nog wel in Anna Jaco bapolder willen wonen, maar mijn man - Rinus Ligtendag - is een Flup- lander en die wil dat niet. In de Polder was er saamhorigheid en gemeen schapszin. Mijn ouders behoorden tot de Oud Gereformeerde Gemeente - ik kom ook uit een SGP-nest en geen ARP-nest zoals 6 december in de Eendrachtbode stond - maar in de Polder was één vrouwenvereniging en daar was iedereen lid van. Of je nu gereformeerd, hervormd of oud gere formeerd was. Er was ook één lagere school waar iedereen naar toe ging. In mijn jeugdjaren waren cr nog twee bakkers, twee kruideniers, een melk boer en een slager. Tot 1975 heb ik cr gewoond en sindsdien is Anna Jaco bapolder met twee straten gegroeid. Mijn moeder zat in verenigingen en besturen en zelf kwam ik ook in het schoolbestuur, in de vrouwen- en de zangvereniging. Mijn moeder is nu 80 en ik kom elke zondagavond nog in de Polder." Rina Ligtendag schuift politiek dus steeds op. Ze komt uit een SGP-nest, werd lid van de RPF (de huidige ChristenUnie) en nu zit ze bij het CDA. Zo vastgebakken aan een be paalde partij zit ze niet; ze werd ge woon gevraagd, want er waren vrou wen nodig. In 1990 was dat bij de toenmalige RPF het geval. „Ik werkte samen met mevr. Ter Beek (de vrouw van de RPF-voorzitter) in een winkel met tweedehands kinderkleding. Om dat ze ook een vrouw op de lijst wil den, vroegen ze mij en dat heb ik ge daan, maar het lidmaatschap van de RPF heeft nooit meer omvat dan het betalen van contributie. Als de accept girokaart weer binnenvalt, ben je te laat om op te zeggen. Dus zo liep dat twaalf jaar aan, totdat ik eind 2001 toch het lidmaatschap opzegde en door het CDA gevraagd werd. Ik heb het idee, dat vrouwen bij het CDA meer tot hun recht komen. Overigens zat ik al vele jaren in het CDA-vrou- wenberaad. Dat zijn lang niet alle- maal CDA-leden, maar er wordt wel over allerlei maatschappelijke vraag stukken gesproken en we hebben ook een keer een raadsvergadering bijge woond. Je kijkt dan kritischer tegen het gemeentebestuur aan en vraagt je wel eens af: tsjonge, jonge, moet dat nu zo? Nu je er in de voorbereidingen voor de verkiezingen al nauwer bij betrokken bent, ga je al anders tegen de gemeente aankijken, maar eigen lijk zou ik net zo kritisch moeten blij ven als voorheen." De Thoolse CDA-kandidaat heeft zich vele jaren met kerkenwerk be Raadskandidaat Rina Ligtendag kan een kerk vol mensen toesprekenmaar heeft moeite met direct reageren tijdens een debat. ziggehouden. Ze was jeugdouderling in de Gereformeerde Kerk aan de Doelweg, waar ze ook tien jaar cate chese gaf. Ze is tot 1 maart nog voor zitter van de jeugdraad, waarbij 90 kinderen van 6 tot 23 jaar aangeslo ten zijn. „De jeugdraad functioneert perfect, maar nu de gemeenteraad in zicht komt, ga ik er toch mee stop pen. Dan blijf ik alleen nog voorzit ter van de gespreksgroep binnen de Gereformeerde Kerk. Ook met het kosterschap, dat ik samen met drie andere vrouwen twee jaar heb ge daan, ben ik namelijk opgehouden." Rina Ligtendag houdt nog een taak over die haar zeer aan het hart gaat: het vluchtelingenwerk. „Daarmee kan ik niet stoppen. Ik ben nu elf jaar secretaris-penningmeester van de be geleidingsgroep Tholen en dat is in teressant werk. Er zijn twee vrouwen uit Ethiopië die al tien jaar hier zijn en een familie die er acht jaar zit. Je kunt niet iedereen hier houden, maar om vluchtelingen vijf tot zes jaar te laten wachten of ze wel of niet in Nederland kunnen blijven, dat vind ik schandelijk. In Oud-Vossemeer wacht een familie zelfs al acht jaar. In Tholen verkeert een Koerdisch ge zin nu in onzekerheid. De situatie is wankel. De vluchtelingen hebben nogal eens concentratieproblemen omdat ze veel denken. Denken over de vroegere situatie in hun eigen land, de huidige toestand en hun on zekerheid in ons land. En dan denk je dat je in een veilig land zit en dan overlijdt plotseling een jongen van je, zoals een Koerdisch gezin on langs overkwam. Dergelijke diepte punten beleven vluchtelingen heel anders dan thuis, evenals de hoogte punten. Inburgering is verplicht en de meesten doen dat ook graag om dat dit het enige verzetje is dat ze hebben." Het vluchtelingenwerk en het ker kenwerk bracht Rina Ligtendag veel in aanraking met de algemene bij standswet en daar heeft ze in de loop der jaren dan ook een hoeveelheid kennis over opgebouwd. En ook een mening over gevormd die ze straks in de gemeenteraad naar voren wil brengen. „Het bijstandsbeleid in de gemeente Tholen zou best eens een opfrissertje kunnen gebruiken. We hebben hier wel een declaratiefonds, waarbij kinderen 60 gulden voor contributie van bijvoorbeeld de sportclub kunnen krijgen en volwas senen 150 gulden. Dan moetje ech ter eerst een berg papieren invullen. Ik ben er voorstander van om net als in Duitsland gezinnen in de bijstand één bedrag extra te geven, zonder rompslomp. Ik wil ze het voordeel van de twijfel geven, want als je denkt dat mensen in de bijstand geld over de balk kunnen gooien, dan heb je het mis. Ik ken families met vier kinderen waaravan er twee naar het voortgezet onderwijs gaan. Als je van 2300 gulden bijstandsgeld moet rondkomen, dan blijft er na huur, gas, water en licht maar 1300 gulden meer over voor eten en kleren. Wat mij betreft, mogen die mensen best wat extra ondersteuning hebben. Echt, ik heb me erin verdiept en ik heb er veel mee te maken en dan constateer ik: er is best veel stille ar moe. De diaconie van de kerken zou er ook meer aan kunnen doen. Het CWI (Centrum Werk en Inkomen) in Sint-Maartensdijk speelt er een hele goede rol in. Dat is een hele vooruit gang ten opzichte van de verschillen de instanties vroeger. Het CWI is laagdrempelig, je wordt er goed be geleid en de mensen zijn verplicht om elke week te solliciteren." Rina Ligtendag kiest duidelijk voor het welzijnspakket in het gemeente bestuur. „Met financiën en ruimtelij ke ordening heb ik weinig. Dat is niets voor me. Natuurlijk moeten we ook op die terreinen keuzes maken, maar gelukkig hoef ik het raadswerk niet alleen te doen. En behalve met de eigen CDA-fractie hoop ik ook za ken te kunnen aanpakken met raads leden van andere partijen. Er zijn ho pelijk toch dingen waar je samen voor staat, ook al is het voor iedereen straks wel wennen met het nieuwe duale stelsel." In het verkiezingsprogramma van het CDA wordt de gedoogcultuur scherp veroordeeld. Dat leidt tot verloede ring, vervlakking, aldus het program ma, waarin ook voor bestuursdwang wordt gepleit als de regels overtreden worden. Volgens een recent rapport van de inspectie ruimtelijke ordening heeft het gemeentebestuur van Tho len 78 illegale bouwsels gedoogd en volgens CDA-wethouder Van Kem pen bleef dat werk van de ambtena ren uit gewoonte liggen. Rina Ligten dag distantcieert zich van de mening dat juist het CDA in het verleden al les maar toestond en gemakkelijk wat zaken door de vingers zag. „Het CDA is een partij van het midden, maar je hoeft niet alles toe te staan. Het recht moet je handhaven. Vanuit het begrip gerechtigheid is het onjuist als de overheid een enkeling of een bepaalde groep iets toestaat, wat aan anderen verboden is." Het begrip gerechtigheid kwam nog al eens voor tijdens de pastorale leer gangen die Rina Ligtendag vier jaar lang op zaterdag in Rotterdam volg de. „Eerst heeft mijn man die oplei ding gevolgd en toen ben ik het gaan doen. Het was pittig en met Grieks en Hebreeuws ben ik gestopt omdat het teveel tijd vergde, maar verder heb ik de leergangen afgemaakt. Je leerde er de Bijbel verklaren, zendingsweten schappen en ook wel preken maken. Voor de catechese die ik gaf, kon ik deze achtergrond goed gebruiken. Het was een heel gevarieerde groep mensen. Zo zaten er ook cursisten van de Gereformeerde Gemeente bij, terwijl er hervormde, gereformeerde en christelijk-gereformeerde predi kanten les gaven." Haar boekenkast getuigt nog van die verdieping, maar na 6 maart rollen zeer frequent de enveloppen van de gemeente Tholen binnen met allerlei meer of minder omvangrijke stuk ken. Rina Ligtendag woont in de grootste woonkern van de gemeente, maar haar basis in Anna Jacobapolder neemt ze mee. „Elk mens telt, zo staat er in ons programma. Dus ook uit de kleine kernen. Ik denk ook, dat elk mens moet kunnen blijven wonen in het plekje dat hij of zij wil. Wie in Stavenisse wil blijven, moet daartoe in staat gesteld worden door middel van woningbouw. Je moet kijken waar er behoefte aan is en ervoor op passen dat voorzieningen als een bi bliotheek en een postkantoor ver dwijnen. Mijn moeder rijdt nog auto op haar 80ste, maar dat is een uitzon dering. Mensen worden ook inventief als er weinig voorzieningen zijn. Kijk maar naar de buurtbus in Anna Jaco bapolder en de bezorgdienst van me dicijnen." Een dorpsraad lijkt de CDA-kandi daat wel wat. „Dat lijkt me effectie ver dan een jeugdraad, want het is de vraag of daar behoefte aan is." Wat volgens Rina Ligtendag hard nodig is, dat is het opknappen van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder. „Dat ziet er nu verschrikkelijk uit. Het behang komt eraf. Daar word je niet vrolijk van, dus daar kun je zo ook geen feestje geven. En toch heeft dat dorpshuis een functie, o.a. voor ouderen die er bejaardengym in kun nen doen. Een opbaarruimte in een dorpshuis vind ik ook tot de basis voorzieningen behoren. Dat is weer wat anders dan de discussie over een overdekt zwembad. Dat zou ik ook wel mooi vinden, maar zo'n keuze is toch niet gemakkelijk omdat een aan tal inwoners het niet fijn vindt dat de twee openluchtbaden dan dicht gaan. En waar komt zo'n nieuw overdekt zwembad dan. Sint-Maartensdijk ligt centraler, maar als je het daar bouwt, dan is Bergen op Zoom voor de in woners van Tholen dichterbij. Het gemeentehuis had wat mij betreft in Sint-Maartensdijk mogen blijven, maar het gebouw is wel te klein. Voor mensen uit Stavenisse is de afstand naar, Tholen een heel tripje, dus voor hen blijft Sint-Maartensdijk beter. Fi nancieel wordt het echter een zware opgave om alle voorzieningen in de toekomst te handhaven." Bezuinigen op het aantal wethouders wil Rina Ligtendag echter nog niet. „Vier is veel, maar wanneer ze nu al lemaal eens wat minder doen, dus ie der 80%, dan kom je wat kosten be treft totaal op 3,2 uit. Maar er is best veel werk en er is ook nog achter stand, dus de vraag is of het kan. Maar partijen hebben we genoeg. Al gemeen Belang Tholen vind ik ei genlijk niet nodig. We hebben er nu al teveel. Er is keuze genoeg en als het aan mij ligt, dan gaan het CDA en de ChristenUnie samen. Eigenlijk zou het moeten kunnen als christe nen", filosofeert Rina Ligtendag. Over drie weken moet hij met een schikkingsvoorstel komen over een betaling van 120.000 gulden aan de gemeente, maar uitbater B. de Man van café-restaurant Havenzicht in Sint-Annaland heeft dat geld niet, zegt hij. De uitspraak van de rechter in een kort geding ligt er echter. Het ver schuldigde bedrag zijn dwangsommen die in 1996 en 1997 zijn opgelegd omdat de Sint-Annalandse ondernemer niet tijdig de door de gemeente geëiste geluidwerende maatregelen had getroffen. De Man is des duivels op het gemeentebestuur. En op zijn buurman M. Poot die - volgens hem als enige - over geluidsoverlast van zijn discotheek heeft geklaagd. „Ze willen geld zien, maar dat heb ik niet. Dan ga ik maar naar de bij stand", zegt De Man. Dat hij wordt verplicht tonnen te investeren in ge luidwerende maatregelen, zit hem bijzonder hoog omdat de gemeente dat naar zijn zeggen in de eigen dorpshuizen nalaat. „Er wordt met twee maten gemeten." De Sint-An- nalander spande het kort geding aan omdat een openbare verkoop van zijn inventaris dreigde. Die verkoop was weer het gevolg van De Mans weigering om te betalen. De advo caat van de gemeente zei voor de rechtbank dat de horeca-onderne- mer tegen drie van de zeven aan hem uitgereikte dwangbevelen geen verzet heeft aangetekend. „Daar is ons niks van bekend", reageert hij daarop. Ook hekelt hij de manier waarop destijds geluidsmetingen zijn verricht. Wat klager Poot als woonkamer aanduidt, is dat in De Mans optiek niet: „Er is gemeten in een ruimte boven de slijterij." De advocaat van de gemeente bestrijdt die visie op zijn beurt. Klachten over geluidsoverlast leid den er zes jaar geleden toe, dat de gemeente de uitbater van Haven zicht een dwangsom in het vooruit zicht stelde wanneer hij de norm (maximaal 25 decibel na elf uur 's avonds) zou overtreden. Per over treding was de boete 5000 gulden en in februari 1997 moest De Man al 70 mille betalen (de dwangsom zou tot een maximum van 120.000 gulden gaan). De ondernemer ging overigens tegen het besluit van de gemeente in beroep, tot de Raad van State toe. Hij was het met de maat regel niet eens, omdat volgens hem de buurt helemaal niet klaagde, uit gezonderd Poot van hotel de Gou den Leeuw. Toen in januari 1997 de deurwaarder met een dwangbevel op de stoep stond, tekende De Man verzet aan bij de rechtbank in Mid delburg. Hij begon toch maar vast met het isoleren van de discotheek, een klus die hem tonnen kostte, zei hij destijds in deze krant. In totaal kreeg hij zeven dwangbevelen uit gereikt voor het totale bedrag van 120 mille. Tegen vier daarvan - voor een totaalbedrag van 80.000 gulden - maakte de horecaondernemer vol gens de gemeente tijdig bezwaar. In januari 1998 besliste de Raad van State dat de gemeente terecht een dwangsombesluit had genomen. Hierop volgden opnieuw de nodige verzetprocedures door de Sint-An- nalander. Na vier jaar is het geduld van de gemeente op, zei de advo caat voor de rechtbank. Een deur waarder kreeg de opdracht om de inboedel van de discotheek open baar te verkopen, wat half januari had moeten gebeuren. De Man stap te echter voor een kort geding naar de Middelburgse rechtbank, waarop de gemeente de executieverkoop veertien dagen liet uitstellen. De Man zegt dat hij keihard heeft gewerkt om iets voor de Thoolse jeugd neer te zetten. „Maar ik ben er niks mee opgeschoten. En als je niks verdient, kun je ook niet inves teren. De gemeente doet, aldus De Man, helemaal niks voor de jeugd. „Ze zijn overal tegen en nergens voor. En ze zien zelf niet in dat het er niet beter op wordt: Tholen ver grijst. Ik roep al een aantal jaren dat ze op moeten letten voor wat de kernen betreft." Pedicure mevr. Aarnoudse-van Asperen uit Sint-Annaland en mevr. Aarts spreken samen nog wat zaken samen door. De eerste stopt na twin tig jaar met het aanmeten van elastische kousen. Ze draagt haar cliënten over aan Marga Aarts uit Halsteren, die dit vak al dertien jaar uitoefent. De enige voorwaarde die mevrouw Aanrnoudse bij het zoeken naar een opvolgster stelde, was het bezoeken van de cliënten aan huis. Via een ver tegenwoordiger van elastische kou sen kwam ze in contact met Marga Aarts. Ze zijn bij de overdracht niet over één nacht ijs gegaan. „Met ach tergrondinformatie werk je immers gemakkelijker. Samen hebben we de brieven, waarin de overdracht van de praktijk bekend werd gemaakt, bij alle betrokkenen in de bus gestopt. Het was een hele klus", zegt Marga. „Ik had het al druk, maar het was wel de tijd en de moeite waard. Het is nu wat eenvoudiger om de weg te vinden. Zo reed ik deze ochtend zon der te hoeven zoeken naar de Buurt weg in Stavenisse." Mevr. Aarnoudse was twee jaar gele den al gestopt als pedicure. In ver band met haar privé situatie is ze ge noodzaakt ook met het aanmeten van de elastische kousen te stoppen. Ze zal het missen. Door het jarenlange contact met veel van haar cliënten had ze vaak een intieme band gekre gen. „Sommigen vertelden me soms meer dan ik zelf wilde." Ze genoot van het voetenwerk. „Het was heer lijk om smerige voeten weer hele maal op te knappen." In 1980 begon ze met de opleiding, nadat ze haar ontslag had ingediend bij Ten Anker omdat ze niet mee wil de doen aan de weekenddiensten. Haar kinderen waren toen al groot en die kwamen alleen in het weekeinde thuis. Eerder had ze tijdens haar werk als bejaardenhelpster al eens een pedicure bezig gezien. „Ik dacht toen: dat kan ik beter!" Kort na haar ontslag las ze een advertentie in de krant voor een pedicure-opleiding; de keus was toen niet moeilijk. Het bleef niet bij pedicuren alleen, ze volgde allerlei cursussen. Slikbad therapie, nagel- en teencorrectie, ma nicure en zelfs lichaamsmassage. Voor het volgen van cursussen reisde ze stad en land af, dat was haar lust en haar leven. De opleiding voor het aanmeten van elastische ofwel thera peutische kousen duurde toen één jaar. Dat is nu al twee jaar geworden. Marga Aarts meet alleen elastische kousen aan. Ze is afkomstig uit het drogisterijvak. Haar ouders hadden een drogisterij en zelf werkte ze bij Coronae in Bergen op Zoom. Met de uitbreiding van haar praktij kgebied met Tholen en Sint-Philipsland is Marga vijf of soms zes ochtenden op pad voor de elastische kousen. Ze hecht er grote waarde aan de cliënten thuis te bezoeken. „Het liefst meet ik de kousen aan als de mensen nog op bed liggen. Zo was ik vanochtend al om 8.00 uur in Stavenisse." Eerst worden clienten bezocht met vocht- problemen, vervolgens de mensen met herhalingsrecepten en als laatste bezoekt ze de cliënten waar ze kou sen aflevert. De aflevering gebeurt ook aan huis, want het is belangrijk dat men een goede instructie krijgt over het aan- en uittrekken van de kousen. Bovendien zijn er handige hulpmiddelen in de handel die het aan- en uittrekken vergemakkelijken. Is driekwart van het klantenbestand ouder dan 65 jaar, ook jonge zwan gere vrouwen vormen een doel groep. Door de hormonen in de zwangerschap, die zorgen voor het versoepelen van het bekken als voor bereiding op de bevalling, worden ook de wanden van de bloedvaten slapper. Dat geeft spataderen en vocht in de benen. Het is dan belang rijk dat men ter voorkoming van pro blemen later, zo snel mogelijk steun- kousen gaat dragen. Verloskundigen en huisartsen hebben hierbij een be langrijke signalerende functie. Een snel groeiende groep zijn de vrou wen die een borstamputatie hebben ondergaan. Als gevolg hiervan ont staat vaak lymfoedeem in de arm. Als dan door middel van zwachtelen de arm weer vochtvrij is, wordt een kous voor de arm aangemeten. Voor Marga vormen deze vrouwen een speciale groep. Zij hebben vaak al heel wat meegemaakt, misschien de dood al voor ogen gezien. En ze heb ben vaak al meer behandelingen ach ter de rug zoals chemo- of bestra lingstherapie. „Je gaat heel anders om met deze vrouwen dan met ie mand die alleen spataderen heeft." Al houdt Marga het alleen bij de elastische kousen, ook zij blijft zich regelmatig bijscholen om goed op de hoogte te blijven van nieuwe ontwik kelingen en producten. Bovendien is ze hard aan het werk om haar erken ning als leverancier van therapeuti sche kousen te behalen. Daarvoor moeten niet alleen veel inspanningen worden gepleegd, maar het heeft ook behoorlijke financiële consequenties. Zo moet een praktijk aan huis toe gankelijk worden gemaakt voor rol stoelgebruikers en is het uitgeven van een eigen folder verplicht. Er zijn nog meer eisen en daarom zul len veel collega's met kleine praktij ken noodgedwongen moeten stop pen, verwacht mevr. Aarts. „De zorgverzekeraars willen immers al leen zaken doen met erkende leve ranciers. Zij vergoeden eens in de 14 maanden twee paar kousen. Alleen de vlakbreikous wordt volledig ver goed; die heeft een naad. Rondbrei- kousen hebben geen naad, daarvoor geldt een maximum dat door de ver zekeraar wordt vergoed. Maar hoe mooier de kous, hoe duurder, en hoe meer de bijbetaling. Een op maat ge maakte kous is uiteraard duurder dan een confectiekous. Dat geeft nogal eens verwarring bij de mensen. Heel belangrijk is de vervolgcontrole. Hierbij kan blijken dat aanpassin gen nodig zijn om het draagcomfort te verbeteren. De kous moet comfor tabel aanvoelen bij het dragen. Het is dan ook belangrijk dat de kousendra gers ieder ongemak melden zodat ik naar een oplossing kan zoeken", al dus Magda Aarts. Mevr. Aarnoudse heeft er alle vertrouwen in dat haar opvolgster de ongemakken naar te vredenheid zal kunnen oplossen. Advertentie I.M. 1 k Mevr. Aarts (links) heeft het werk van mevr. Aarnoudse overgenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7