Wegenbouwer Jaco Steijn kiest voor verzorgen van begrafenissen Tilburger Jurgen Stroot neemt supermarkt Cl000 Tholen over Voor tabak en fournituren en het repareren van naaimachines A 'Horeca is één van de snelstgroeiende branches' "fröcrófU>smckter?' Nieuwe bedrijven De zakenbank van Tholen Persoonlijke betrokkenheid leidt na 3 jaar tot grote stap Echtpaar Van Hooijdonk opent 't Krieltje in Sint-Maartensdijk Donderdag 24 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Bijeenkomst D.V. vrijdag 25 januari 2002 in Tholen ledereen hartelijk welkom! Sint-Maartensdijk Scherpenisse Sint-Philipsland Startersadvies? Neem contact op met Schipper Accountants De 35-jarige Jaco Steijn uit Sint-Philipsland heeft zijn baan in de wegenbouw opgezegd om begrafenissen te gaan verzorgen. Hij heeft al met verschillende huisartsen en pre dikanten in de gemeente Tholen kennis gemaakt en doet sinds 1 januari ervaring op bij begrafenisonderneming Schoonaard in Dreischor, waarmee Steijn samenwerkt. Tegen crematies Groot verschil Jurgen Stroot uit Tilburg kreeg als bedrijfsleider van Cl000 Tholen twee maanden gelegenheid om te beslis sen of hij als zelfstandig ondernemer zou doorgaan. Bin nen een dag had hij het al gezien, dat hij hier verder wil de. „Ik trof een goed personeelsteam aan, een gezellige groep die hard wilde werken en klantvriendelijk optrad. En ook met de klanten ging het vanaf het begin goed. Maar ik had deze stap nooit gezet, wanneer ik geen per spectief zou hebben voor een nieuwe, grote supermarkt aan het Slachtveld. En die komt er, daar ben ik van over tuigd.' Anderhalf uur Slachtveld Bijnaam Zoomvliet College start hotelschool Vraag toegenomen Landbouwgrond ten feoste van natuurgebied? Sprekers: - Ir. B J. van der Vlies (SGP) - Dhr. C. Jacobusse (Stichting "Het Zeeuwse Landschap Catvijn College Zoekweg 3 Tholen Aanvang: 19.30 uur Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand december 2001. J&P beheer b.v., Albert Schweit- zerstraat 41, het ter beschikking stellen van management en know how in de ruimste zin des woords, beheersmaatschappij, 1 personeels lid. Elenbaas bedrijfskleding, Lente plein 18, groot- en kleinhandel in bedrijfskleding en veiligheids schoenen, 1 personeelslid. Becege carcleaning, Langeweg 44, het schoonmaken van auto's van bedrijven en particulieren, 1 perso neelslid. Avena holding b.v., Stationsstraat 3, holdingactiviteiten, geen perso neelsleden. Klusbedrijf Garant, Langeweg 40, klussenbedrijf, 1 personeelslid. Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-602425 Advertentie I.M. p ABN AMR0 £><?bank Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Zwakzinnigenzorg. De stichting Arduin te Goes krijgt 4538 euro subsidie van de provincie voor het organiseren van twee cursusdagen over regionale samenwerking in de zwakzinnigenzorg. Jaco Steijn (op de voorgrondmet achteraan v.l.n.r. Martha en Hans Schoonaard en uitvaartleider Jos Sijrier. „Dat het een hele grote stap is, daar ben ik me goed van bewust, maar als ik deze kans niet aangrijp, heb ik er misschien later spijt van", zegt Steijn. Uit eigen ervaring weet hij hoe diep een overlijden kan ingrij pen, want de Sint-Philipslander ver loor zelf twee kinderen, in 1991 en in 1997. „Daar heb ik ontzettend veel verdriet van gehad, maar ik heb toen ook veel steun van verschillen de mensen ondervonden. Nu ik zelf begrafenissen ga verzorgen, kan ik anderen in hun verdriet tot steun zijn. Ik kan er namelijk niet alleen over praten, maar er ook uit praten omdat ik het zelf heb meegemaakt. Dat mijn nieuwe baan een roeping is, dat is misschien niet het goede woord, maar ik loop al drie jaar met dit plan. En als je het gepast doet, dan is het een dankbaar beroep. Ik kan een stukje steun geven", aldus Steijn. Gezien de graven van zijn twee kin deren is hij een frequent bezoeker van de begraafplaats, waarbij Steijn zich flink ergerde aan het in zijn ogen slechte onderhoud. Hij schakel de raadsleden in, er werden vragen gesteld in raadscommissies en zowel b. en w. als de ambtenaren werden door Steijn met hun neus op de fei ten gedrukt. Inmiddels is er flink ge snoeid, waardoor de grafstenen niet meer overwoekerd worden door de beplanting. Nu Jaco Steijn zijn be roep maakt van het verzorgen van begrafenissen, zal hij blijvend aan dacht geven aan het onderhoud van de begraafplaatsen. De Sint-Philipslander kan terugval len op Hans en Martha Schoonaard, die al 26 jaar in het vak zitten en een derde van de markt in Schouwen- Duiveland hebben, waaronder ook al het politiewerk bij ongelukken met dodelijke afloop. Schoonaard is geen onbekende in de gemeente Tholen. „Mijn wortels liggen in Sint-Philips land: mijn moeder is een Mol. En schilder Westdorp uit Anna Jacoba- polder was een oom van mij. Vroe ger heb ik ook wel bij collega Ver straten in Tholen bijgesprongen en dat gebeurde ook andersom. Want ondanks dat we vier vaste krachten en vijftien oproepkrachten (dragers, koffiedames, aflegsters) hebben, heb je toch altijd pieken datje het niet al leen af kunt. Jaco Steijn is zeer ge schikt voor dit vak en ik ben ervan overtuigd, dat het gaat lukken." Jaco Steijn is principieel tegen het ver zorgen van crematies, wat op Schou wen al in bijna de helft van de geval len gebeurt. Hij zal er ook daar niet aan meewerken en andersom zal Schoonaard op Tholen geen crematies in plaats van Steijn uitvoeren. „Dat hebben we contractueel vastgelegd." Voor de rest zal Steijn de wensen van de familie in acht nemen, al zal hij wel adviezen geven en op ver schillende mogelijkheden wijzen, o.a. van het thuis opbaren, waarvoor alle faciliteiten beschikbaar van zo wel kist- als bedkoeling. „Het thuis opbaren willen we stimuleren voor zover dat mogelijk is, want dan wordt er beter afscheid genomen en dat is voor het verwerkingsproces beter." Schoonaard maakt duidelijk, dat de mensen bij begrafenissen veel zelf willen doen. „De mensen worden mondiger, ze horen meer. Ik ben nog nog een ouderwetse begrafenison dernemer die naar de wensen van de mensen wil handelen. Wij proberen het zo te doen, dat er tijd en eerbied voor is waar je mee bezig bent. Be paalde gewoonten moet je nooit ver anderen, maar je kunt wel op nieu we mogelijkheden wijzen." Er zijn de nodige verschillen tussen Schouwen en Tholen, al is het alleen maar in de tarieven. Een gekocht graf kost op Schouwen 8500 gulden en in de gemeente Tholen slechts 1500 gulden. Sint-Philipsland be schikt in tegenstelling tot Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk niet over een aula, maar in de con sistorie van de Oud Gereformeerde Gemeente is er een opbaarmogelijk- heid met koeling. Steijn kan hiervan ook gebruik maken, al mag dat niet voor crematies en evenmin als er bloemen in het gebouw zijn. naar doen en daarbij kwam ook Tholen nogal eens aan de orde." De nieuwe ondernemer (morgen 33), die vanaf 14 januari formeel ei genaar is geworden van Cl000 Tho len, werkt al vanaf zijn veertiende in de levensmiddelenbranche. „Als scholier vulde ik vakken en sorteer de ik flessen, maar ik ben ook naar de middelbare detailhandelsschool gegaan. Ik heb mijn supermarkt- en slijtersvakdiploma gehaald en daar naast nog cursussen gevolgd voor alle versgroepen. En tenslotte heb ik de DOP-opleiding bij het Schuite- ma-concern (de moeder van Cl000) gevolgd. DOP staat voor Doorgroei Ondernemers Plan. Samen met Leen en Krijn Moer land, zoons van de vorige super markteigenaar in Tholen, heb ik die opleiding gevolgd. Samen met Krijn heb ik verschillende projecten gedaan. Ik moest overal onderzoek Jurgen Stroot is klaar gestoomd voor het zelfstandig ondernemer schap. Augustus vorig jaar rondde hij zijn opleiding af. Daarvoor was hij drie jaar bedrijfsleider bij de Cl000 in Werkendam. „Dat was een hele grote supermarkt met 100 medewerkers. Ik stuurde de chefs aan en kwam alleen aan personeels zaken en de administratie toe en dat laatste is niet mijn favoriete bezig heid." Dat komt goed uit, want zijn echt genote, de 32-jarige Jolanda Stroot, is daar weer goed in thuis. Zij werk te als secretaresse bij de afdeling personeelszaken van het onderwijs instituut ROC Tilburg. „Via de de tailhandelsopleiding heb ik affiniteit met de supermarkt gekregen. Toen bekend werd dat Jurgen onderne mer werd, heb ik ook een stage ge volgd bij de Cl000 in Tilburg. Ik zal hier in Tholen ook wel eens bij de kassa invallen." Voorlopig kan mevr. Stroot nog maar twee dagen per week komen, want het echtpaar woont nog in Til burg, waar de twee kinderen van 5 en 7 jaar nog op school gaan. „Opa en oma passen nu op, maar we zoe ken toch een woning in Tholen, want vanuit Tilburg betekent het toch anderhalf uur rijden." Jurgen Stroot gaat dan ook 's och tends om zes uur al weg en hij is 's avonds tussen de tien en twaalf uur thuis. „Werk genoeg en ik doe het graag." Twee weken geleden zei hij ja tegen de overname van de Thoolse super markt, waaruit de familie Moerland zich in november terugtrok. „Het was een voordeel voor mij, dat ik tij delijk bedrijfsleider kon worden om de beslissing over het zelfstandig ondernemerschap later te kunnen nemen." De parkeerproblemen in de stadskern van Tholen heeft de jonge ondernemer niet kunnen afschrik ken. „Welke supermarkt heeft er nu geen parkeerproblemen? Hier is het wel heel erg penibel, maar ik richt me op de nieuwbouw aan het Slachtveld. Zonder dat nieuwbouw- plan, had ik deze stap niet gezet. Wij zullen er alles aan doen om ervoor te zorgen, dat de inwoners voor hun in kopen in Tholen blijven en niet over de brug hoeven te gaan." Het begrip ,over de brug' heeft Jur gen Stroot zich in twee maanden in elk geval al eigen gemaakt. Hij heeft het assortiment ook wat aangepast. „Er zijn wat verschuivingen ge weest. We hebben de winkel ruimer en overzichtelijker gemaakt, waarbij bijvoorbeeld vier van de vijf soorten boter zijn overgebleven. We staan een zo breed mogelijk assortiment voor. De mensen moeten wat te kie zen hebben." Stroot stelt vast, dat de tijd voor hem rijp was om deze stap te zetten. „We hebben er veel zin in, want het is hartstikke leuk werken hier. Ik sta hier in Tholen veel meer tussen de mensen dan in Werkendam en dat vind ik wel een pluspunt. Het is hier ook gemoedelijker. De uitstraling is vriendelijk en dat staat ons wel aan. Op de bestelwagen staat nog Cl000 Moerland, maar dat gaat nu snel ver anderen. Cl000 Jurgen Stroot komt erop te staan. „De overgang naar het zelfstandig ondernemerschap gaan we nog vieren met openingsaanbie dingen. We gaan echt knallen, want we hebben er allemaal veel zin in!", aldus de nieuwe supermarktexploi tant aan de Eendrachtsweg in Tholen. Henk en Bets van Hooijdonk gaan in de nieuwe winkel aan de Markt in de smalstad ook een souvenir van 'We wensen u een berengoed 2002' staat er tussen de knuf- verder n°g moeten groeien, ik heb feldieren te lezen in de etalage van het nieuwe winkeltje 't naJh'e^wflien kómen0"^01" Krieltje aan de Markt in Sint-Maartensdijk. De knuffelbe ren zullen plaats maken voor de hoofdzaken: tabak en Opa en oma Stip fournituren. Maar Henk en Bets van Hooijdonk gaan ook kleine geschenken en een souvenir van de smalstad op de markt brengen. En boven is de werkplaats ingericht voor de reparatie van naaimachines. 't Krieltje is gevestigd in een voor malig woonhuis. Het winkelge deelte ademt nog de sfeer van de woonkamer door de schouw met de spiegel boven de kachel. „Dat wilden we zoveel mogelijk bewa ren. Er zat een alkoof in waar we de tabakswaren in wilden zetten, maar dan zou de winkel toch wel erg klein zijn geworden," vertelt de 53-jarige Van Hooijdonk (,nee, geen familie van de voetballer Pierre van Hooijdonk'). Niet dra gende muren werden weggehaald en er kwam een grote toonbank waarop zijn vrouw Bets (52) straks stoffen kan tonen en knippen. De fournituren maken een belangrijk deel uit van de zaak met een vloer oppervlakte van 32 vierkante me ter. Garen, borduurzijde (468 kleu ren), knopen, satijnband, biasband, kousenbreiwol, koord, lockgaren, naalden, stopwol, ritsen, elastiek, tailleband en allerlei andere kleine accessoires. Mevrouw Van Hooij donk komt uit het 'kleinvak'. Ja renlang stond ze op de markt in Oosterhout en Tilburg en omge ving. En ook haar man heeft affiniteit met het kleinvak. Hij is opgeleid tot naaimachinemonteur. Was ook jarenlang actief als zetbaas voor kleinvak- en naaimachinewinkels in Tilburg. Singer, Pfaff en Bernina hebben voor hem geen geheimen. Hij bezocht ook veel naaischolen om machines te vervangen en te re pareren. Tot daar de klad in kwam. „Er is zeker wel vraag naar repara ties van naaimachines, maar dat zal Het echtpaar is in het dorp geen onbekende. „Kinderen zeggen te gen ons opa en oma Stip omdat we vaak in de winkel van onze dochter en schoonzoon Ilse en Corné Ligt- voet zijn." Ligvoet nam ruim an derhalf jaar geleden de drogisterij aan de Markt over van de familie Poot. De Stipwinkel verkoopt ook sigaretten en shag, maar of drogis terijen dat mogen blijven verkopen is volgens Van Hooijdonk de vraag. „Minister Borst wil het liever weg halen uit de drogisterijen. Toen de tabakswinkel van Bob in de Mo lenstraat sloot, begon het bij Stip harder te lopen. Maar er is eigen lijk te weinig ruimte voor. Daarom leek het ons wel een goede zaak om het hier in onze winkel onder te brengen. Maar van tabak alleen kun je nooit bestaan. Dus hebben we besloten om het kleinvak erbij te nemen en de naaimachinerepara ties te gaan doen." Voor het echtpaar is het een hele het dorp verkopen. omschakeling. Ze woonden al 31 jaar in Oosterhout en besloten om de sprong naar Tholen te wagen. „Ik had de laatste jaren een vaste baan als huismeester bij het poli tiebureau in Oosterhout, maar elke zaterdag zaten we hier. Toen zijn we gaan praten. Elke dag heen en terug is 140 kilometer. Dat is ver en bij Breda zit het verkeer vaak vast. Dat is niet leuk meer. We wa ren bijna klaar met het opknappen van onze woning, toen het plan steeds vastere vormen begon aan te nemen. We doen dit met de steun van de kinderen. Zij hebben ons op weg geholpen. En dat kan omdat hun winkel ook zo goed draait. We hebben alle twee onze banen opge zegd." Het vinden van woonruimte in de smalstad verliep razendsnel. „We kregen bij de stichting Beter Wo nen in 15 minuten een huis aange boden. Op 28 augustus zijn we verhuisd. Daarna zijn we aan de winkel begonnen." De naam 't Krieltje is niet toeval lig," vertelt mevrouw Van Hooij- Het Zoomvliet College start na de zomer met een middelbare hotel school in Bergen op Zoom. De op leiding komt in de Petrus Canisi- us school aan de Meeussenstraat, die daartoe grondig verbouwd wordt. In eerste instantie wordt gestart met opleidingen tot kok (2 jaar), gastheer/gastvrouw (2 jaar) en horeca-ondernemer/manager (4 jaar). Het streven is om te star ten met 120 leerlingen. Het wervingsgebied voor nieuwe leerlingen omvat de regio westelijk Noord-Brabant, Zeeland en de Zuid- Hollandse eilanden. Op termijn wil het overkoepelende ROC West-Bra bant alle opleidingen in de economi sche sector in Bergen op Zoom huis- vesten.Volgens directeur H.C. Bos voorziet de nieuwe opleiding in een behoefte. „Leerlingen moeten nu nog naar Middelburg, Tilburg of Rotter dam om deze kwalificaties te halen. Horeca-ondernemers in de regio roe pen al lang om een eigen school en wij als Zoomvliet College willen graag in deze behoefte voorzien. Voor onszelf is deze horeca-opleiding ook een lang gekoesterde wens. Hiermee wordt ons aanbod aan studies in de economische dienstverlening gecom- plemeteerd." Het ROC West-Brabant kiest aller eerst voor Bergen op Zoom omdat de horecabranche en toeristische activi teiten in de stad sterk vertegenwoor digd zijn. Het gebouw van de Petrus Canisius krijgt een facelift, zonder dat het karakteristieke van het pand ver loren gaat. De welstandscommissie van de gemeente Bergen op Zoom heeft ondertussen haar goedkeuring aan de plannen gegeven. Ook de buurtbewoners zijn onlangs geïnfor meerd. Het gebouw wordt geheel ge- donk-Broeren. „We komen uit Oud-Gastel waar bijna iedereen een bijnaam heeft. Mijn ouders waren allebei maar klein en wer den daarom 't krieltje genoemd. Ik ben zelf ook maar klein. Vandaar dat we de winkel zo genoemd heb ben." Behalve sigaretten, shag, tabak- zakken, aanstekers en pijpen wil het echtpaar ook kleine geschen ken gaan verkopen. Zoals popjes, sierglaswerk, theelichtjes en olie lampjes. „Maar we gaan ook mok ken met Sint-Maartensdijk erop verkopen. Die komen van een pot tenbakkerij in Oosterhout. We ho ren regelmatig dat er geen souve nirs van Sint-Maartensdijk te krijgen zijn. Daar willen we in voorzien." Alle kozijnen en ramen in de gevel zijn vernieuwd. Omdat het pand valt in het beschermde stads- en dorpsgezicht moet de bestreken onderste helft van de gevel in rood bakstenenkleur worden geschil derd en de kozijnen groen worden geverfd. Dat gebeurt in het voor jaar. Op 28 januari gaan de deuren open. 't Krieltje is ook op woens dagmiddag open. renoveerd en aangepast aan de eisen voor modem horecaonderwijs op MBO- niveau. In de toekomst wordt de opleiding mogelijk ook op VM- BO-niveau aangeboden. Er komen in de Petrus Canisius twee keukens en twee restaurants op de begane grond, die door de leerlingen gerund worden. De buitengevel wordt geheel gerei nigd en moet daarna in volle glorie verrijzen. Het nu nog gesloten karak ter van het pand wordt met veel glas en een mime entree transparanter. Op het binnenplein worden een terras en parkeerruimte met veel groen gereali seerd. Het Zoomvliet College inves teert circa 10 miljoen euro in de ver bouw van de Petrus Canisius. „Een dergelijk mooi pand betekent voor ons ook reclame", aldus Bos. Volgens Bos is er sprake van een ech te A-locatie. Het pand ligt goed in het zicht en op loopafstand van het cen trum en de Grote Markt. Met open baar vervoer is het pand uitstekend te bereiken. Het gebouw voldoet ook aan de eisen van sociabiliteit. De kleinschalige opzet leidt tot sociale controle, tot persoonlijke benadering van deelnemers en tot basisveiligheid in en buiten de school. Mede omdat de opleidingen tot kok en gastheer/ gastvrouw ook in deeltijd aangeboden zullen worden is sociale veiligheid een belangrijke eis, aldus pro jectleider horeca-opleidingen W.L.A. Apers. „De leerlingen zijn minder dan vijf minuten onderweg naar het station. In de avonduren is dat zeker voor meisjes een voorwaarde." Binnen vier jaar moet het aantal leer lingen aan de hotelschool zijn uitge groeid tot 400. Apers is er van over tuigd dat die uitbouw haalbaar is. De horeca is één van de snelstgroeiende branches in Nederland. De vraag door het bedrijfsleven naar horecaonder wijs in de regio is ook de laatste jaren steeds meer toegenomen. Volgens het Centraal Plan Bureau (CPB) laat de werkgelegenheidsprognose in de ho- recasector tot het jaar 2010 een groei van 22 procent zien. De opleiding MHO (hotelschool) kent in totaal een veertiental diploma's. Volgens Apers is bewust gekozen voor het aanbieden van de opleidingen tot kok, gast heer/gastvrouw en horecamanager. „Hiermee dekken we 85 procent van de arbeidsmarkt." Het onderwijskundig concept van de nieuwe opleiding is gebaseerd op vaardigheidsgericht leren. De nadruk ligt op korte instructiemomenten, veel zelfstandig werken, samenwerken en het volgen van een beperkt aantal col leges. Leren door te dóen, voert de boventoon. Veel praktijklessen wor den verzorgd in een bedrijfsidentieke omgeving. Elke werkdag wordt door de leerlingen een lunch en een diner geserveerd. Er zal gebruik worden ge maakt van twee restaurants, een bras- sene/petit-restaurant en een klassiek restaurant. Directeur Bos: „De bras serie zal zelfs de hele dag vanaf 11.00 uur geopend zijn. Het is echt de be doeling dat Bergenaren en andere be zoekers binnen stappen voor een hap je en een drankje. In de directe omgeving van de school wonen rela tief veel ouderen. Ook voor hen kan de brassserie een aantrekkelijk alter natief bieden." Alle opleidingen hebben een stage component. De leerlingen volgen één jaar stage (2 perioden van 5 maan den). De school zorgt voor een be drijf. Voor kok en gastheer/gastvrouw vindt de stage doorgaans in de regio plaats. Wie de studie tot horecaonder nemer/manager volgt, kan ook terecht in het buitenland. De leerlingen van de deeltijdopleiding werken vier da gen in een bedrijf en gaan één dag per week naar school. Zij moeten zelf voor een leerbedrijf zorgen. Bedrijven moeten wel een leermeester in dienst hebben en erkend zijn door het Lan delijk Orgaan Beroepsonderwijs Ho reca, Toerisme en Voeding. Het Zoomvliet College verwacht dat er in de regio voldoende stageplaatsen voor de leerlingen zijn. Advertentie I.M. i-Ü-Ci-. Jurgen en Jolanda Stroot uit Tilburg hebben de C1000 aan de Eendrachtsweg in Tholen overgenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5