Heieen Kooistra als leerlinge actief in mini-onderneming Meer begrip bij NPV voor huisartsenpost 'Je hoort dingen uit andere kernen, waar je helemaal niets van weet' De tering naar de nering... Zorgtaxi naar huisartsenpost Sneeuwwitje in Wellevaete Donderdag 24 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Een persconferentie en een heuse aandeelhoudersverga dering gaan deze week vooraf aan de presentatie van de mini-onderneming Dia Digital in Den Haag. De 17-jari- ge Heieen Kooistra uit Tholen moet als enige meisje in de groep met 11 jongens een mantelpakje aan. Ze werkt enthousiast mee aan het bedrijf dat dia's digitaal be werkt. Een echte onderneming en werkend volgens de handboeken van ISO 9001:2000. Mooie kaarten Dia Digital met heuse aandeelhouders en presentatie in Den Haag Beginkapitaal Gezien de vele publicaties in de pers moet het bestuur verder met haar beleid. Eén van de eerste zaken móet toch zijn om alle 'verlangens' te rubriceren en te voorzien van een financieel 'plaatje'Wordt hieraan voorbijgegaan, dan ontstaat er een probleem. En dat kan niet worden op gelost zoals in de EB van 4 januari is beschreven: "Blijkt een tekort dan moet je dat 'ergens' zien te halen." 'Er gens' kan hierop een beslissing worden genomen Havens Gans anders Acht klachten in drie maanden Het bestuur van de afdeling Tholen van de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV) heeft meer begrip gekregen voor de gang van zaken rond het instellen van de huisart senpost in Bergen op Zoom. Het bestuur bracht eind de cember een bezoek aan de post naar aanleiding van diverse verontruste reacties van leden en niet-leden. In de eerste drie maanden zijn op de post 2500 tot 3000 telefoontjes af gehandeld en 250 visites gemaakt, 's Nachts bedroeg het maximum aantal bezoeken zes. Er waren acht klachten. Vertraging Vele geruchten Thoolse jeugd kan op slotmanifestatie in Meulvliet kiezen uit drie projecten Een organisatiecommissie voor activiteiten voor jonge ren. Basketbalvelden maken op trapvelden. Tennistafels plaatsen in combinatie met het openstellen van voetbal trainingsvelden op woensdagmiddag. Uit die drie voor stellen kan de Thoolse jeugd morgenavond een project kiezen waaraan de gemeente 2500 euro spendeert. Van 7 tot 9 uur wordt in Meulvliet een eindmanifestatie gehou den als afsluiting van de reeks panelgesprekken die in het najaar op initiatief van de gemeente zijn gehouden. De 14-jarige Jan-Dries Reitsma uit Sint-Philipsland deed aan één zo'n panelgesprek mee en gaat in ieder geval naar Meulvliet, zegt hij. „Je wordt met de bus gehaald en gebracht, dus dat is goed geregeld." Hart luchten Directer Westerweel treedt af voor educatie Gehandicapten en kinderboerderij Heieen is tweedejaars commercië le economie aan de meao van het reformatorische Hoornbeeck col lege in Rotterdam en is sindé sep tember samen met klasgenoten be zig met het opzetten van een mini-onderneming. Dat gebeurt naast de lessen. Het vergt veel tijd en energie, maar Heieen is zo ge dreven dat ze het er graag voor over heeft. De pauzes worden er voor benut, maar ook na school tijd is ze actief als ondernemer in spe. Zaterdag staat Dia Digital in de MegaStores in Den Haag op een landelijke marktdag voor mini-on dernemingen. Om zoveel mogelijk bekendheid te geven aan het be drijfje zoekt ze de publiciteit want iedereen moet weten dat de mini- onderneming bestaat en zelfs vol gens ISO-normen werkt. „Dat is heel bijzonder. Wij zijn als eerste mini-onderneming in Nederland gecertificeerd." Dat betekent dat het bedrijf aan allerlei eisen moet voldoen die te maken hebben met de kwaliteit van het product en de organisatie. Heieen heeft dan ook twee hand boeken waarin alle regels staan waar Dia Digital zich aan moet houden. De doelstelling van de mini-on derneming is het 'cultiveren van jong talent.' Ook moet de mini-on derneming een afspiegeling zijn van een commercieel bedrijf en het moet winst maken. De groep moest zelf een pro duct bedenken. „We hadden er eerst negen. Een multi-functionele afwasborstel, een elektrische vlie genmepper, een apart cd-be- schermhoesje, een doosje voor vi sitekaartjes en het digitaliseren van dia's en foto-negatieven. We zijn gaan wegstrepen en kwamen bij het bewerken van dia's uit. Dat leek ons de leukste en de leer zaamste. Die elektrische vliegen mepper bleek er al te zijn." Wat een multi-functionele afwas borstel voor moet stellen, weet Heieen ook niet precies. Maar er zouden meerdere borstels aan een steel te gebruiken zijn, net zoiets als een zakmes van een bekend Zwitsers merk. Bij het bewerken van dia's en fo to-negatieven gaat het erom dat de dia's via een scanner op de com puter worden bewerkt. „Dan pro beren we de kwaliteit te verbete ren, zetten de dia's op cd-rom en leveren het af aan de klant in een mooi pakketje, compleet met handleiding erbij. We kunnen de dia's op naam zetten of onder werp. Je kan er ook mooie kaarten van laten uitprinten. Net hoe de klant het wil." Dat kan ook met foto-negatieven, maar de nadruk ligt op diamateri aal, vertelt de Thoolse. „Vooral in de jaren zeventig maakten veel mensen dia's. Op die doelgroep van particulieren richten we ons. Zeg maar mensen tussen 30 jaar en 65 jaar. Jongeren interesseren er zich niet meer voor." Maar ook scholen en stichtingen die bijvoor beeld presentaties willen maken, behoren tot de markt van Dia Di gital. Zoals in een echte onderneming is er een hele organisatie opgetuigd. Zo is er een algemeen en een ad junct directeur en een kwaliteits manager. En zijn er de afdelingen public relations en marketing met drie personeelsleden, financiën (1), personeel (2) en productie (3). Heieen zelf zit op de afdeling per soneel. „Je mocht zelf aangeven watje het leukste vond. Bij perso neel moet je alles regelen en ben je ook directiesecretaresse. Ik maak notulen en maak een stap penplan voor het personeel. Je hebt eigenlijk met alle onderdelen van het bedrijf te maken. Daar leer je veel van." Heieen bleef als enig meisje over in een groep van elf jongens nadat een andere leerlinge was afgeval len. Er wordt wel eens lacherig om gedaan, maar Heieen trekt zich er niets van aan. „Als iemand aan mij vraagt wat ik wil worden, dan roepen ze steeds om me te pesten: huisvrouw." Ze is ad rem De 17-jarige Heieen Kooistra uit Tholen bereidt de presentatie voor van haar mini-onderneming. genoeg om er adequaat op te re ageren. Om de onderneming op te starten moest er geld komen. Dat werd bij eengebracht door het uitgaven van aandelen ter waarde van 25 gulden. Familie en vrienden werden bena derd. Ook vader Kooistra en haar broer Arjan stapten in de zaak en werden pardoes aandeelhouders. Zo werd ongeveer 3000 gulden in gezet als beginkapitaal.' Nodig om apparatuur aan te schaffen. Het scannen van de dia's duurt lang. Per uur worden er 40 tot 50 verwerkt, afhankelijk van de kwa liteit van het materiaal. „De resul taten zijn goed. We hebben ook al dia's die veertig jaar oud waren ge had. Daar zitten nog hele mooie tussen." De eerste grote opdracht voor het bewerken van 2044 dia's is binnen, lacht Heieen trots. „Het is een leerproces. We worden door school begeleid, maar hebben het vrijwillig opgezet. De stichting mini-ondernemer levert een men tor en een accountant en de school een docent." Er is al een aandeelhoudersverga dering geweest. Elke afdeling moet zich dan presenteren. Vol gens Heieen gaan de zaken al zo goed dat het aandeel 10 tot 15 pro cent zal stijgen. Zaterdag is een vuurproef als alle mini-onderne mingen hun beste beentje voor willen zetten tijdens de tiende na tionale marktdag en international trade fair in Den Haag. Heieen is er druk mee. „We moe ten nog wat verzinnen om te ver kopen, maar hoeven op die dag geen winst te maken. We willen ook nog iets buiten, voor het ge bouw doen, een blikvanger met ons logo er. Maar daar wil ik nog niets over verklappen." Voor het gesprek met deze krant is ze kennis wezen maken op haar stage-adres bij marketingsbureau EMG (European Marketing Group) in Bergen op Zoom. Dat is niet ver vergeleken met Rotterdam waar ze doordeweeks heen reist. Met de bus 101. Anderhalf uur heen en anderhalf uur terug. Ze kijkt er al naar uit: „Lekker dicht bij, maar de voertaal is wel En gels." Wat ze later wil worden, is nog niet precies duidelijk. „Maar marketing lijkt me wel een hele leuke richting." (Voor reacties dia_digital@hotmail.com) Stemmen van lezers Ook de opmerking in deze EB met betrekking tot de raad roept nogal vragen op. ,Zij (de raad) moet zich in de toekomst wat minder bezig gaan houden met taken als rekenmeester en specialist, en meer aan de gang gaan met subjectieve, normatieve of ideële opvattingen om keuzes te ma ken'. Er kan toch niet bedoeld zijn, dat er nóg minder naar financiële consequenties moet worden gekeken dan voorheen? Of wachten we tot de wal het schip keert Dan vraagt de 'dualiseringsmethode' drie extra leden om de gemeente te besturen. Gezien de EB van 10 janu ari mag dat nogal wat kosten! Geluk kig protesteerde een wethouder uit Dinkelland (niet uit Tholen) tegen deze onhebbelijke verhogingen. Ook hij vindt dat het rijk de laatste tijd veel te veel kosten afwentelt op de burger. Deze wethouder uit Dinkel land heeft zijn bril waarschijnlijk van Hans Anders! Ik vraag me af waar onze raadsleden hun bril kopen? In ons Tholen wordt er zo gemakkelijk omgegaan met euros! Hoezo dan..? Denk maar aan de unanieme goed keuring van het nieuwe gemeente huis? Debat hierover wordt uit de weg gegaan en een verkiezingson- derwerp is het zeker niet! Een volgende 'wens' betreft de be staande havens. Hiervoor wordt een aanvullend krediet van 60.000 eu- ro(!) gevraagd voor het externe bu reau, die de 'onderbouwing' moet verzorgen van het havengebied, wat unaniem werd gesteund! Het overleg is 'rommelig' en wat de kosten na dit extern bureau zullen worden, dat zullen we wqI zien (zegt Jelle) Een volgend initiatief, om burgers te laten 'oefenen' op internet in de hal van het gemeentehuis, vond ook bij na algehele instemming van de raad.(?) Keuzes creëren is gemakke lijk, maar ook hier blijkt geen reken meester nodig want: de kosten zullen wel meevallen. Het installeren van de nodige leidingen, schermen, com puters en alle bijkomende kosten, ook van ambtenaren, houden we bui ten beschouwing Trouwens, uit vorige verslagen bleek dat de ambtenaren het werk niet aan konden. Is er dan nu in één keer tijd om één van hen bij het 'toestel' te zetten om hulp te bieden aan ..ja aan wie? Is dat dan geen hokus-po- kus of: financieel gezien, we zien wel? Alles in ogenschouw nemend: Ge meentehuis, Haestinge, bestaande gebouwen veranderen, havens, dorpshuizen, St.Maartensdijk op krikken, aanschaf nieuwe computers, telefoons, bureaus, stoelen, verhui zen, enz.enz. Een plaatje dat miljoe nen euros vergt.." Maar, die zijn wel 'ergens' te vinden, toch Welke bril hiervoor nodig is weet ik niet, maar niet een bril van Hans An ders denk ik. Kan over al deze 'wensen' beslist worden zonder een balans op te ma ken? Wordt dan niet de 'nering naar de tering gezet"?? Zou het de burger niet meer aanspreken, als de raad zou toezien op de financiële mogelijkhe den dan alleen maar het maken van subjectieve, normatieve of ideële keuzes Er is in geen enkel debat, ook niet in de zogenaamde actie bestemming Tholen, ooit eerlijk gesproken over financiële gevolgen van unanieme beslissingen die de raad nam Geen der partijen heeft de burgers ooit in gelicht En dan wordt gevraagd om een keuze te maken uit één der partij en. Als één van de partijen een bril zou verstrekken van Gans Anders zou er misschien nog hoop en te kiezen zijn voor de burger. C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Na uitleg over de gevolgde proce dure en een rondleiding zegt het bestuur gerust gesteld te zijn over de beslissing en de wijze waarop de zaak is aangepakt. ,Dit laat on verlet dat iedere gebruiker van de gezondheidszorg te allen tijde alert moet zijn op ontwikkelingen in de zorg die nadelige gevolgen kan hebben voor de patiënt,' zo schrijft secretaris C. Verloop van de afde ling Tholen in zijn verslag over het bezoek. Samen met voorzitter C. Koopman, F. Zwemer (NPV-kring Zeeland) en mevr. C. Vercouteren (werkgroep gehandicaptenbeleid Tholen) ging hij 20 december kij ken op de huisartsenpost. De NPV schreef eind november een brief aan b. en w. van Tholen en de huisartenpost waarin ze zich zorgen maakte over het inzetten van slechts een ambulance voor het hele werkgebied in West-Brabant en Tholen. Ook zouden de inwo ners te laat zijn geïnformeerd over het oprichten van de post. De NPV werd daarop uitgenodigd om de post te komen bezoeken. De aanrijtijd bij levensbedreigende situaties is in het uitgestrekte ge bied volgens het NPV van groot belang. Goede afspraken met de centrale van het ambulancevervoer, goed opgeleide medewerkers ach ter de telefoon en goed bereikbare huisartsen vormen de belangrijkste maatregelen om bij spoedgevallen de maximale zorg te kunnen verle nen. Bij twijfel of als de huisarts elders op bezoek is, zal de ambu lance worden ingeschakeld. Overi gens is de logistiek van de post op gezet volgens de normen van de inspectie, zo kregen de bezoekers te horen van voorzitter Asselbergs. In totaal doen 50 huisartsen mee op een gebied van ongeveer 135.000 inwoners. De gegevens over deze patiënten zijn nu nog beperkt voor handen op de post. Naast naam en adresgegevens zijn alleen door de eigen huisarts opgegeven belang rijke informatie (bijvoorbeeld hart patiënt) voorhanden. De contacten met de huisartsenpost worden daar aan toegevoegd. En van ieder con tact met de huisartsenpost wordt 'terugmelding' gedaan naar de ei gen huisarts. Er wordt gewerkt aan een systeem dat meer patiëntenge gevens bevat. Vanaf maart zal tweederde van alle huisartsen over een systeem beschikken waardoor de huisartsenpost meer patiënten informatie (zoals medicijngebruik) kan Uitlezen. Ook over de late en gebrekkige be richtgeving had de NPV klachten gekregen. Volgens Verloop wordt erkend dat dit niet geheel naar wens is verlopen. Voorop stond dat alle informatie zo eenduidig moge lijk naar buiten gebracht zou wor den. Tussen februari en mei zijn al le verantwoordelijke wethouders ingelicht. Het drukken van de fol der die huis-aan-huis zou worden verspreid bleek op veel plaatsen te laat bezorgd of zelfs helemaal niet. Ook het laat verstrekken van een telefoonnummer door de KPN voor de post leverde vertraging op, maar dat had ook te maken met de de finitieve keuze voor de plaats van de post. En de zaak een maand uitstellen was ook weer moeilijk omdat er al een aantal mensen (assistentes) waren aangenomen. Overwogen is ook om de eigen huisartsen in te schakelen om hun patiënten in te lichten, maar voor de eenduidig heid van de informatie en om de huisartsen niet met extra werk op te zadelen, is uiteindelijk gekozen voor een gezamenlijke huis-aan- huisfolder. Ook de vervoersproblemen voor ouderen in avond en nacht zijn aan de orde geweest. Er wordt onder handeld met de zorgverzekeraars. Diverse instellingen doen al mee aan de zorgtaxi. Voor dit soort pro blemen moeten de patiënten echter bij de zorgverzekeraar zijn. Wel kan via de huisartsenpost een taxi worden ingeschakeld. Ondanks de vele geruchten over de nadelen van de huisartsenpost zijn de eerste drie maanden slechts 8 klachten binnengekomen, schrijft Verloop. Bij een van de gevallen bleek sprake van een verkeerde be oordeling door de huisartsenpost. Ter ondersteuning en controle van het handelen van de post worden alle inkomende telefoongesprek ken en acties geregistreerd zowel in het patiëntensysteem als op ge luidsband. Die blijft een jaar be waard. Een kwart tot dertig procent van de meldingen wordt telefonisch afge handeld door de assistentes. Voor de avond en weekenddiensten is een rooster opstelt dat er als volgt uitziet: van 17.00 tot 23.00 uur twee artsen, twee assistentes en een chauffeur. Van 23.00 tot 08.00 uur een arts en een assistente, plus chauffeur en tijdens het weekeinde overdag drie artsen, drie assistentes en een chauffeur. Telefonische hulpverlening. De stichting centrum voor telefonische hulpverlening Zeeland krijgt 242.000 euro subsidie van de pro vincie voor 2002. V - Jan-Dries Reitsma vindt dat de jeugd serieus genomen wordt in het jeugddebat. Ruth van de Sande uit Tholen is één te trekken." van de twaalf jongeren die via de panelgesprekken in de kerngroep terechtkwam die is gevormd. Zij hebben meegewerkt aan de voorbe reiding van de slotmanifestatie. De 18-jarige Ruth werkte met enkele anderen aan het project activiteiten voor jongeren. „Het organiseren van een dag waar jongeren allerlei activiteiten kunnen doen, verschil lende groepen uit de verschillende woonkernen, zodat je elkaar leert kennen. Het zal ook in verschillen de kernen georganiseerd moeten worden en bijvoorbeeld niet alleen in Meulvliet." De leden van de kerngroep - die de naam 'Kan beter' heeft gekregen - presenteren de pro jecten zelf aan de aanwezige jeugd in Meulvliet. „Dat vind ik wel leuk. Bovendien is het goed dat jongeren het aan hun leeftijdgenoten uitleg gen", vindt Ruth, die in haar exa menjaar vwo zit op het Mollerly- ceum. „En we hebben een aansprekende presentatie bedacht waarmee we proberen de aandacht De Thoolse vindt de gehouden jeugdpanels erg zinvol. „Ik ging er heen met de gedachte dat ik ze daar eens het een en ander zou vertellen. Maar dan hoor je ook dingen uit an dere kernen, waar je helemaal niets van weet. Als je in Tholen woont, ga je nu eenmaal sneller naar Ber gen op Zoom dan het eiland in." Of er werkelijk zo weinig voor de jeugd te doen is in Tholen? Ruth vermaakt zich wel, zegt ze. Maar ze heeft er begrip voor dat anderen za ken missen. „Vooral als je verder het eiland inwoont, wordt het met de slechter wordende busverbindin gen moeilijker om ergens heen te gaan. En fietsen moet je dan ook al gauw een heel stuk verder." Dat de gemeente met de jongeren in ge sprek wil blijven, juicht ze toe. Jan-Dries Reitsma, leerling van het Calvijncollege in Tholen, was eerst niet van plan om naar het panelge sprek te gaan. Maar zijn vriend Her men Geluk overreedde hem. En ver volgens kreeg de jeugdige Sint-Phi- lipslander ook een uitnodiging om in het panel te gaan zitten op twee debatavonden over Bestemming Tholen. Aan de gespreksronde voor zijn leeftijdgenoten heeft hij best een goed gevoel overgehouden. „Je kon je hart luchten en alles werd naar mijn idee serieus genomen. Ik denk ook dat ze nu echt van plan zijn om iets voor de jeugd te gaan doen." Toezeggingen zijn er niet ge daan, realiseert Jan-Dries zich ter dege. In de panelgesprekken werd onder meer gevraagd naar de vrij etijdsbesteding doordeweeks en in het weekend. Bij de wensen van de jongeren sprongen een hangplek en een skatebaan eruit. Ook Jan-Dries zou graag een hangplek zien in Sint-Philipsland, waar leeftijdgeno ten elkaar kunnen treffen. Want echt veel is er voor hen niet in het dorp, vindt hij. Aan sporten in vereni gingsverband doet hij niet. „Ik heb een tijdje op judo gezeten. En nu doe ik, voor mezelf, aan hardlo pen." Jan-Dries uitte de wens voor een hangplek ook op de debatavond van Bestemming Tholen. En voegde er aan toe dat het belangrijk is dat er op korte termijn tastbare resultaten zijn. „Want over 25 jaar heb ik niets meer aan een hangplek." Hij vond het goed dat zijn inbreng de volwas senen een beeld gaf van hoe Thool se jongeren over bepaalde zaken denken en wat ze willen. Wel had hij enige moeite met het taalgebruik tijdens de discussie. „De gemiddel de burger begrijpt daar volgens mij niks van." Over wat de politiek yoor de jeugd wil doen, is Jan-Dries somber gestemd. „Tijdens het debat waren ze het met de mond wel met de jeugd eens, maar toen er gestemd moest worden was er maar één voor ons!" De Sint-Philipslander doelt op de stelling dat de jeugd de cen trale spil zou moeten worden in het kernenbeleid. Slechts 4% van de politici steunde dat, tegen 12% van de overige aanwezigen in de zaal. Hij vindt trouwens dat er niet alleen in Tholen, maar in heel Nederland zaken op de rails gezet moeten wor den voor de jeugd. Ruth van de Sande bezocht maan dag het raadsdebat over Bestem ming Tholen. Haar indruk? „De volwassenen kunnen nog veel van de jeugd leren. Ze draaien overal omheen, blijven onduidelijk. Jonge ren zijn veel directer", zegt ze. Ze is benieuwd naar de kennis die de ge meenteraadsleden over de Thoolse jeugd hebben. Die wordt morgen in een spel getest. Naast serieuze on derdelen is er op de eindmanifesta tie ook muziek, iets te drinken en hapjes. Alle jongeren uit de ge meente zijn welkom. Ze kunnen in stappen in de speciale bus die naar Meulvliet rijdt. De vertrektijden zijn: Anna Jacobapolder (dorpshuis) 18 u., St.-Philipsland (bushalte bij haven) 18.05 u., St.-Annaland (Wel- levaete) 18.15 u„ Stavenisse (N.H. kerk) 18.25 u„ St.-Maartensdijk (voormalige bushalte Haven) 18.30 u., Scherpenisse (chinees restau rant) 18.35 u„ Poortvliet (bushalte Zuidplantsoen) 18.40 u. en Oud- Vossemeer (Plusmarkt) 18.50 uur. Wij hebben van de centrale van de zorgtaxi een klacht binnengekregen, dat er nogal wat onduidelijkheden zijn omtrent de kosten van het zorg- vervoer naar de huisartsenpost in Bergen op Zoom. Patiënten die van de zorgtaxi gebruik maken, begrij pen niet dat deze ritten niet betaald worden door de zorgverzekeraars. Jan van Haaften van de zorgtaxi- centrale moet telkens weer uitleg gen dat de patiënten deze rit zelf moeten betalen. Op de huisartsen post wordt namelijk geen vervoers bewijs afgegeven en zodoende kan de vervoerder deze ritten dan ook niet claimen bij de zorgverzeke raars. Jammer dat wij dit als Anbo regio Tholen zo laat horen, maar ook hier gaan we met de zorgverzekeraars aan werken om ook daar weer een oplossing voor te vinden. Beloven kunnen we niets, maar we doen ons best. Mensen die al gebruik hebben moeten maken van de zorgtaxi die nen hun rekening van deze rit goed te bewaren. Misschien kunnen de kosten in de toekomst nog gedeelte lijk of geheel teruggevorderd wor den bij de VGZ. We zijn ermee be zig, maar hoe het afloopt, weten we nog niet. Voorlopig blijft dus gel den: zonder vervoersbewijs moet de taxikosten naar de huisartsenpost uit eigen zak betaald worden. Daar kan dhr. Van Haaften ook niets aan doen. C.H. v.d. Meeberg-v.d. Burgt, secretaris Anbo regio Tholen, Kerkstraat 2, Scherpenisse. Voorzitter G. Westerweel van de na- tuurvereniging Tholen gaat een werkgroep natuur- en milieu-educa tie opzetten voor de basisscholen en het voortgezet onderwijs op Tholen en Sint-Philipsland. Om daar tijd voor vrij te maken treedt hij af als voorzitter, maar zal hij wel deel uit blijven maken van het bestuur. Woensdag op de algemene leden vergadering in Meulvliet in Tholen stelt Westerweel zijn functie be schikbaar. Rob van der Laan wordt voorgedragen om zijn plaats in te nemen. Westerweel gaat de werkgroep sa men met het instituut voor natuure- ducatie uit Goes opzetten. Het is de bedoeling om schoolkinderen ken nis te laten maken met de natuur maar ook om natuurouders op te lei den. Dit gaat gedeeltelijk plaatsvin den in Scaldis Naturalis, het gebouw bij de kinderboerderij in Sint-Maar tensdijk. Op Schouwen Duiveland bestaat ook iets dergelijks onder de naam schoolbiologie. Voor de Thoolse werkgroep is dat een toe passelijke naam, schrijft Westerweel in de nieuwsbrief van de vereniging. Na de pauze zal L. Sauter een toe lichting geven op het plan Tureluur. Hij zal zich voornamelijk richten op de gebieden op Tholen die voor de weidevogels zijn bestemd, zoals de Scherpenissepolder en het gebied langs de Heideweg in Sint-Maar tensdijk. Dit deel van de avond, van af ongeveer 20.30 uur is voor ieder een toegankelijk en niet alleen bedoeld voor de leden van de ver eniging. De vergadering begint om half acht. Tot mijn verbazing lees ik tot twee maal toe dat mijn naam met de toevoeging van een politieke partij gebruikt wordt in uw blad. Over een en ander wil ik graag na dere toelichting verstrekken. Men heeft mij destijds gevraagd mee te werken in Scaldis Naturalis met name voor de contacten met de doelgroep gehandicapten die een deel van het gebouw zouden huren en overdag de dieren van de kinderboerderij zouden verzorgen; y een soort contactpersoon dus, waarmee ik heb ingestemd. Uitdrukkelijk is door mij aangege ven dat dit op persoonlijke titel ge beurde en dus niet zoals nu gesuggereerd wordt als gemeente raadslid of als lid van een christe lijke politieke partij. Dat ik blijkens uitlatingen in de Eendrachtbode van 10 januari 2002 het platform onder druk ge zet zou hebben, als de cliënten van De Schutse geen toegang zouden krijgen tot het verzorgen van de dieren van de kinderboerderij is zonder meer onjuist, omdat ik niet zou weten op welke wijze dit ge stalte zou moeten krijgen. Immers, ik was lid van Scaldis Naturalis en ben nooit lid geweest van het Plat form noch van het Lamsoortjeü Dan valt er m.i. weinig pressie uit te oefenen. Wel heb ik in het stich tingsbestuur van Scaldis Naturalis enige tijd geleden gezegd, dat in dien er geen gehandicapten aan het werk zouden gaan en dus deze doelgroep niet in het gebouw zou komen, er voor mij niets meer te doen valt, omdat men mij juist voor het behartigen van de belan gen van deze mensen heeft ge vraagd!! Om de verontrusten onder u gerust te stellen, wil ik u meedelen dat bovenstaande zaken, om zelfs de schijn van het kwaad te vermijden, aanleiding hebben gegeven mij met onmiddellijke ingang uit het bestuur van Scaldis Naturalis terug te trekken. P. van Belzen, Tholen. Een vrolijke familievoorstelling. Dat is de uitvoering van het sprook je 'Sneeuwwitje en de 7 dwergen' door Rijn en Trijn. Dit tweetal ver tolkt op 6 februari in de Wellevaete te Sint-Annaland alle rollen, inclu sief die van de zeven dwergen en van Marie de dienstmeid (een nieu we verschijning in het sprookje). Het fysiek en komisch talent van Rijn en Trijn (Cécilia Meinders en Reint Laan), voegt een extra dimen sie toe aan deze theaterproductie. Het verhaal blijft zoals iedereen het kent, maar wordt inventief ge speeld, met sterke beelden en he dendaagse humor. Wie de rol van de prins vervult, blijft tot aan het slot geheim. En zal het hem lukken om de betovering van de boze stiefmoe der te doorbreken? De voorstelling van Rijn en Trijn - ook bekend als de stichting tot be houd van Roodkapje de boze wolf - begint om twee uur 's mid dags. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhandel Dieleman in Tholen, en aan de zaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3