Voorvechters vrijheid belicht Vijf derde prijzen Katame-Waza 45 aanmeldingen heemkundekring Cultuurmenu met alle smaken Rien Smits stopt bij Stavenisse Verburgh Smash hervat de competitie Smerdiek wint Drukbezocht toernooi van Thoolse judoclub in Haestinge Koersballen John van Dijke scoort vier keer Acht weken gratis olie verversen bij Rinus Roon Donderdag 24 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Portrettengalerij van 17 Zeeuwen Inwoners of organisaties uit Tholen wordt gevraagd per sonen bij burgemeester W. Nuis aan te bevelen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de vrijheid van een ander. De burgemeester stelt hieruit een voordracht op voor het Nationaal comité 4 en 5 mei. Dit comité zal uit alle voordrachten een portrettengalerij maken, die wordt gepresenteerd op de nationale start van de viering van de bevrijding, op 5 mei in Vlissingen. Vervolgens is de por trettengalerij in alle Zeeuwse gemeenten te zien. Zilveren jubileum schooldammen De goede organisatie en de fraaie prijzen. Dat zijn vol gens bestuurders van judovereniging Katame-Waza de ingrediënten die het jaarlijkse toernooi tot een succes maken. In Haestinge in Sint-Maartensdijk kwamen za terdag 252 judoka's in actie van 20 verenigingen. De Thoolse judoclub sleepte vijf derde prijzen in de wacht. Witbandertjes Dalfsen Nieuwkoop:Geen concurrentie, maar samenwerking zoeken De kans dat Tholen een heemkundekring krijgt, is groot. Dinsdag gaven zich op een bijeenkomst in Haestinge 45 mensen op als lid. De werkgroep die de oprichting voor bereidt, was daar content mee en rekent erop dat dit aantal de komende weken nog zal groeien. Woensdag wordt de finitief besloten of de kring er komt. Archief Strijkorkest Als die ene bijzondere dag ook echt bijzonder moet worden! Dan is Elseiina bruidsmode de beste voorbereiding Ruime zege WHS 2 AVC deelt punten Vijf winstpunten b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audiospeciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. De bedoeling van het project is, dat uit iedere Zeeuwse gemeente één inwoner op de foto gaat en een in terview wordt afgenomen. Samen vormen die 17 foto's en interviews de portrettengalerij. Het belangrijk ste doel ervan is, te laten zien dat al lerlei mensen zich op verschillende manieren inzetten voor de vrijheid van anderen. En dat iedereen binnen zijn of haar mogelijkheden verant woordelijkheid kan nemen en een bijdrage kan leveren aan het be werkstelligen van vrijheid. Bijvoor beeld zich inzetten voor Amnesty International, zich inspannen voor inspraak voor jongeren of de op vang van nieuwkomers, meewerken aan projecten in de Derde Wereld. De inzet kan zich richten op de heel directe omgeving, terwijl anderen mogelijk in het buitenland actief zijn als ontwikkelingswerker, waar nemer bij verkiezingen of VN-sol- daat. Het kan gaan om mensen die zich in het verleden hebben inge spannen, of dat nog doen. Het Nationaal comité 4 en 5 mei stelt de portrettengalerij samen in overleg met de provincie. Daarom is alle 17 burgemeesters gevraagd, ieder drie personen voor te dragen. Als de selectie gemaakt is, zal de betrokkene via de gemeente ge vraagd worden mee te werken aan de foto en het interview. Wil deze dat niet, dan zal een keus gemaakt worden uit de andere personen op de voordracht. De schriftelijke aanbeveling mag op maar één persoon betrekking heb ben. Ze moet naam en adres van de ze persoon bevatten, alsmede een motivatie waarom de betrokkene zich heeft onderscheiden bij het streven naar en het behoud van vrij heid voor anderen. Aanbevelingen kunnen tot uiterlijk 4 februari bij burgemeester Nuis ingediend wor den. Het thema van de nationale viering is dit jaar 'Vrijheid luistert nauw'. THOLEN 25 jan. Regionale SGP-avond over landbouw en natuur, Calvijncol-le- ge, 19.30 u. 26 jan. Openstelling Dorkasdepot, Regentessestr. 50, 9.30-11.30 u. 7 febr. Informatie-avond borstvoe ding, Stoofstraat 8, 20 u. 7 feb. Ds. Broere spreekt voor Chr. ouderenver. over 'Als onze kinderen andere wegen gaan', De Wingerd, 14.30 u. OUD-VOSSEMEER 26 jan. Verkoping de Schutse, Vos- senkuil 10-15 u. 26 jan. Ballonnenwedstrijd Vlooi- entrappers, Elon, Molenweg. 26 jan. Wagentjes kijken bouwclub Grööt Pesóöt, Hof van Holland 19 u. 5 feb. Carnaval alg. vrouwenbond, Vossenkuil. 8 feb. Lampionoptocht carnaval, vertrek Stassemispit 18.15 u. 8 feb. Polderkoaitjesbal, Hof van Holland 20 u. 9 feb. Overhandiging sleutel aan prins Wijte en aansluitend carna valsoptocht, Vossenkuil 12.49 u. SINT-ANNALAND 29 jan. Ledenvergadering platte landsvrouwen, De Gouden Leeuw, 19.30 u. 6 feb. Sneeuwwitje en de 7 dwer gen, de Wellevaete 14 u. 8 feb. Ledenverg. tafeltennisver. Smash'76, kantine Rabobank, 19.30 u. SINT-MAARTENSDUK 25 jan. Smirnoff ice-party J&E par- tytime, Haestinge 20.30 u. 7 feb. Bijeenkomst Vomi, Haestinge 13.30 u. SCHERPENISSE 26 jan. Openstelling Dorkasdepot, Platteweg, 9.30-12 u. 30 jan. Toneelmiddag Dorpsge meenschap, Holland Huis 14 u. SINT-PHILIPSLAND 29 jan. Informatie-avond borstvoe ding, Voorstraat 32, 20 u. 31 jan. Bingo voor ouderen, De Ro- zeboom, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m mei Expositie A.M. de Jong (verlengd), Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 24 t/m 27 jan. Musical Peter Pan, De Maagd, do t/m za 19 u., zo 14.30 u. 29 jan. Komedie Eva Bonheur, De Maagd, 20.15 u. 31 jan. Opera Don Pasquale, De Maagd, 20.15 u. 1 en 2 feb. Festiviteiten koninklijk huwelijk, Centrum. 1 feb. Theatervoorstelling Potasch en Perlemoer op vakantie, De Maagd, 20.15 u. 2 feb. Vorstelijk spektakelbal, De Stoelemat, 20.30 u. 2 feb. Mazowsze, dansuitvoering in authentieke Poolse kostuums, 20.15 u. 6 feb. Inloopochtend whiplash-pa- tiënten, Lievensberg 10-12 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Lord of the rings - do en ma t/m wo 19.30 u., vr en za 20.30 u., zo 16 en 19.30 u. Minoes (Ned. gespr.) - vr 18.30 u., za 14 en 18.30 u., zo en wo 14 u. ROXY II: Behind enemy lines - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 17 en 20 u. Harry Potter en de steen der wijzen - vr 18.30 u., za 14 en 18.30 u., zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL: Vanilla Sky - do en ma t/m wo 20 u., vr t/m zo 18.30 en 21.30 u. Tom Thomas (Ned. gespr.) - vr 18.30 u., za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Ocean's eleven - do en ma t/m wo 20 u., vr t/m zo 18.30 en 21.30 u. Minoes (Ned. gespr.) - za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Harry Potter and the Philosopher's stone - vr en zo 21 u., za 18.30 en 21 u., zo 20 u. Harry Potter en de steen der wijzen (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Verrassingsvoorpremière - do 20 u. You can count on me - zo 19 u., di 20.30 u. The goddess of 1967 - ma 20.30 u. Tafeltennis Smash '76 begint zaterdagmiddag de nieuwe competitie tegen titel kandidaat Belcrum 4 uit Breda. Ook het eerste jongensteam heeft een thuiswedstrijd, het krijgt Sar/Keukenvisie uit Kloosterzande op bezoek. Meisjes 1 speelt in Rot terdam tegen Alexandria. De thuis wedstrijden van Smash beginnen om twee uur in de Wellevaete. Voor de clubcompetitie zijn ook weer een aantal partijen gespeeld. De resultaten zijn als volgt. Senioren. R. Vroegop-Merijn v.d. Klooster 12-10, 9-11, 9-11, 14-12, 8-11 (nieuwe puntentelling); T. Westerlaken- L. van Keulen 13-21, 21-14, 21-17; H. Westdorp-K. Vroegop 7-11, 11-7, 11-2, 7-11, 11-8; P. van Dijke-C. van 't Hof 12-21, 13-21; P. den Boer-A. Vroegop 21-23, 23-21, 21-19; L. Guiljam-Ma- thijs v.d. Graaf 21-17, 21-19; A. Bruijn- zeel-A. Aarnoudse 11-9, 11-9, 5-11, 8- 11, 8-11; Martin v.d. Klooster-Marnix v.d. Graaf 10-12, 9-11, 11-8, 11-5, 13- 11; C. Hage-K. van Poortvliet 20-22, 13-21. Jeugd. E. Bruijnzeel-K.J. Bruijnzeel 21-23, 21-6, 21-10; T. den Engelsman- L. Uijl 13-21, 16-21; M. Keur-C. v.d. Klooster 21-19, 6-21, 5-21; M. v.d. Klooster-B. Moerland 15-21, 14-21; T. Overbeeke-R. Potappel 21-19, 12-21,9- 21; B.J. Quist-B. Walraven 21-9, 21-8. Damesvoetbal Het schooldam- en schoolschaak- toemooi in de gemeente Tholen is aan het zilveren jubileum toe. Op de woensdagmiddagen 6 en 20 februari, vanaf half twee, zullen 19 dam- en acht schaakteams van 20 basisscho len het in Meulvliet tegen elkaar op nemen, met als inzet de wisselbe kers. Uitgezonderd de win- naars zullen alle deelnemers eenzelfde prijs ontvangen. Overigens hebben de Thoolse Rabobanken, die het eve nement sponoren, hun bijdragen in verband met het jubileum verdub beld. Bij het schaken komen de volgende scholen in actie: Oosterscheldeschool Scherpenisse (2 teams); Ter Tolne, Eben-Haëzer en de Regenboog uit Tholen; School met de Bijbel Poort vliet; De Casembrootschool St.-An- naland; de Luyster St.Philipsland. Aan het dammen wordt meegedaan door: De Casembrootschool en School met de Bijbel St.-Annaland; Oosterscheldeschool; de Kraal, Ter Tolne (2 teams), Eben-Haëzer (2 teams) en de Regenboog Tholen; de Ark, St. Anthoniusschool en Die Heenetrechtschool Oud-Vossemeer; de Rieburch St.-Maartensdijk (2 teams); Het Kompas Anna Jacoba- polder; de Schalm Stavenisse; De Eevliet (2 teams) en School met de Bijbel Poortvliet. De wedstrijd in en tegen Papendrecht was het aanzien nauwelijks waard, maar Smerdiek slaagde erin met een 2-3 winst naar huis te komen. Papendrecht kon simpelweg niet beter, terwijl de blauw zwarten veel balverlies leden en op het middenveld geen vuist konden maken. Na een kwartier spelen schoot Ramona van Tiggele tegen de keeper, maar later verscheen ze na een lange bal van keep- ster Janita Kaashoek alleen voor het doel en rondde toen wél goed af. Papendrecht kreeg ook enkele kansen en benutte er daar een van, maar zelfs op twee meter van het doel kregen ze de bal er niet in. Na de rust gaf de spits van de thuisclub iedereen het nakijken en zette haar team op voorsprong. Het ging beter draaien bij Smerdiek. Uit een vrije trap van An- nique ten Voorden kopte Ramona van Tiggele tegen de paal, maar Ilse Polder man zat er goed bij en tekende de gelijk maker aan. Even later gaf Manon le Blanc de bal mee aan Anne Hage en zij bepaalde de eindstand op 2-3. Scheidsrechter Rinus Govers uit Oud-Vossemeer leidt één van de wedstrijden in Sint-Maartensdijk. 's Morgens was het dringen in de grote zaal van Haestinge. De jongste leeftijdsgroepen komen het eerst aan bod en daarbij zijn altijd veel ouders aanwezig. Die belangstelling wordt gaandeweg de dag minder, maar ook 's middags is het nog best druk. Er wordt op vier matten tegelijk geju- dood, onafgebroken van tien tot vijf uur. „Er zijn 53 poules, die variëren van drie tot zes judoka's", zegt Ne- leward Poot die op het podium zit. Hij roept de deelnemers op voor hun wedstrijden en maakt ook iedere keer de prijswinnaars in de poules bekend. „Voor de eerste drie is er een beker, de anderen krijgen een medaille." Als een poule klaar is, meldt de scheidsrechter zich bij Poot zodat die een volgende poule kan oproepen. Halverwege de mid dag zit het toernooi dan ook nog al tijd op schema. „Er zijn acht scheidsrechters, die zelf hun tijden indelen. Daarnaast hebben we zes tien juryleden." Thea Demming van de EHBO heeft het niet bijzonder druk. „Af en toe is er iemand met een pijnlijke nek. En vanmorgen was er een Belgische jongen met een dubbelgeslagen voet. Die hebben we met ijs ge koeld, maar voor de zekerheid wil den zijn ouders toch met hem naar de eerste hulp in het ziekenhuis. Maar als straks de groteren aan bod komen, dan gaat het er hard aan toe en kun je wel meer verwachten." Terwijl ze vertelt, komt een judoka met een bloedneus naar de kant. Met watten wordt dat snel verholpen, ook de bloeddruppels op de vloer en mat veegt Thea op. „Vanmorgen had ik vier mensen en vanmiddag weer vier", vertelt ze over de inzet van haar vrijwilligers. In een afzonderlijk zaaltje worden de judoka's gewogen. Daar zit ook René Zandbergen, die alle uitslagen in de computer verwerkt. Hij heeft aan de hand van de aanmeldingen ook de poule-indelingen gemaakt. Niet als bestuurslid van Katame- Waza, waarbij hij wel betrokken is geweest. De Scherpenissenaar zit in het bestuur van de overkoepelende bond CJT en is als zodanig vaak op toernooien te vinden. Adrie Oostdijk, vanaf het begin be trokken bij de club die nu tien jaar bestaat, meldt dat van de 48 leden van Katame-Waza er dertien mee doen deze dag. „We hebben mo menteel veel jonge leden die nog maar pas bezig zijn - witbandertjes - en die draaien nog niet mee op een toernooi. Van de oudere leden ha ken er af omdat ze wegens school of werk onvoldoende kunnen trainen. En trainen is noodzaak voor wed strijden." De Thoolse judoka's in het deelnemersveld zijn tussen 7 en 12 jaar oud. Overigens vindt Oost- dijk het ook jammer dat de club nauwelijks groeit, maar stabiel blijft. „Terwijl het goed is om aan judo te doen. Je leert wat verliezen en winnen is en dat kent niet ieder een in de thuissituatie." Wat Oost- dijk ook betreurt, is de afnemende betrokkenheid van de ouders bij de vereniging. „Gisteravond waren we met zeven mensen om alles voor het toernooi in. orde te maken. En geen van die zeven heeft nog kinderen die aan judo doen." Katame-Waza heeft twee jeugdgroepen, die elke woensdag in de gymzaal in Scher penisse trainen onder leiding van Koos van Wezel. De deelname aan het toernooi blijft niet beperkt tot judoka's uit Zeeland en West-Brabant. Ook uit Middel- harnis, België en Dalfsen/Ommen komen ze. „Die laatsten zijn met 23, ze hebben overnacht bij de Zeester. Engelsen zijn er dit keer niet en daardoor hebben we iets minder deelnemers dan vorig jaar", aldus Oostdijk. De resultaten van de Thoolse judo ka's zijn als volgt. Derde prijs: Wes ley van Kampen (26-28 kg), Step hanie Barnes (23-27 kg), Lennart Westdorp (38-40 kg), Kelly Bierste kers (31-36 kg) en Jolanda van Sp- lunter (50-55 kg). Vierde prijs: Jor- gen Beens (26-28 kg). Vijfde prijs: Maaike Langenhuize (24-26 kg), Perry le Doux (22-23 kg), Johney le Doux (23-27 kg), Kevin Smits (24- 30 kg), Freek Fase (38-40 kg). Zes de prijs: David Barnes (26-27 kg) en Coen Diemei (26-28 kg). De belangstelling voor de plaatselij- werkgroep. Dat minimum aantal is ke geschiedenis, die bleek tijdens een vorig jaar georganiseerde cursus, was de aanleiding om te bekijken of een heemkundekring op Tholen haalbaar zou zijn. Eerder nog dan het feit dat Tholen wat dat betreft in het Zeeuw se een witte vlek is, zei werkgroeplid S. Nieuwkoop. Hij schetste voor de ongeveer vijftig aanwezigen in Sint- Maartensdijk wat er het afgelopen jaar aan voorbereidend werk is ge daan. De werkgroep meent dat de cultuurhistorie in de breedste zin van het woord aan bod moet komen in een heemkundekring. „Om ons heen zijn er veel kleine geschiedenissen. Het is belangrijk om zaken vast te leggen, te onderzoeken of rond te kij ken", aldus Nieuwkoop. „De inwo ners moeten trots zijn op hun eiland, op hun kem en op hun eigen identi teit." Om een levensvatbare kring te heb ben, zouden tussen de 50 en 100 mensen lid moeten worden, meent de bijna gehaald. Naast passieve leden, zijn actieve mensen nodig om het werk in de heemkundekring gestalte te geven, aldus Nieuwkoop. De kring zou een vereniging moeten worden en als richtlijn voor de contributie werd 12 euro per jaar genoemd. Om de continuïteit te waarborgen, moet er zeker niet te hard van stapel wor den gelopen, meent de werkgroep. Toch werd een scala aan activiteiten genoemd die een heemkundekring zou kunnen gaan ontplooien. Zoals een contactorgaan, een jaarboek, ex cursies en lezingen, meewerken aan exposities, het opzetten van werk groepen die met zaken aan de slag gaan, het maken van een website over de Thoolse historie, een Thoolse quiz voor verenigingen en lesbrieven voor het onderwijs. Nieuwkoop benadrukte dat een heemkundekring bestaande organisa ties niet wil beconcurreren, maar juist samenwerking nastreeft. Hij gebruik te zelfs de term 'cultuur-historisch netwerk Tholen'. „Maar dit zijn voor beelden. Laten we voorzichtig doen en eerst een voldoende basis zien te krijgen." Voorzitter T.G.A. Wester- veld van streekmuseum De Meestoof zei dat 'kruisbestuiving één van de mooiere dingen is'. Samenwerking met behoud van eigen identiteit kan in zijn optiek een meerwaarde opleve ren. Hij noemde een contactorgaan, maar ook de herdenking van de ramp, volgend jaar. „Je moet kijken waar de interesses liggen en inventariseren wat er al is", vulde drs. W. Heijbroek (Meestoof en comité Monumenten dag) aan. Iemand anders zag moge lijkheden voor een heemkunderaad als coördinerend orgaan op het terrein van de cultuurhistorie. Maar Nieuw koop zei dat een kring ook zelf met de historie aan de slag moet. Dat kan in werkgroepen, zoals die bij de jonge vereniging Philippuslandt volop in de steigers staan, zei F.J. Goossen. J.F. Kousemaker oogstte bijval met zijn opmerking dat, als er een heem kundekring komt, toch zeker het ge meentearchief niet mag verdwijnen. „Dat vind ik een héél belangrijk punt." Hij wees erop dat Tholen ooit een van de vijf belangrijkste steden van Zeeland was en daarom behoort het de archieven te koesteren en niet op een andere plaats weg te stoppen. Als onderwerp van studie droeg L.J. van Doom de inundatie tijdens de Tweede Wereldoorlog aan. „Er zijn nu nog veel mensen die daarover kun nen vertellen omdat ze het meege maakt hebben." Mevrouw J. Meer- man-Ottevanger vroeg zich af, of er in Tholen plaats is voor twee heemkun dige verenigingen. „Moet dat op ter mijn niet één worden?" Dat gaat Nieuwkoop te ver, zei hij. „In Sint- Philipsland hebben ze in zeer korte tijd een bloeiende vereniging met 160 leden gerealiseerd. Tholen moet eerst zelf maar eens wat laten zien." In de pauze gaven zich uit alle Thoolse woonkernen leden op. Na de pauze vertelde mevrouw Box hoorn op een zeer onderhoudende manier over bezoeken van Lodewijk Napoleon en de Oranjes aan Tholen, en toonde daarbij een aantal dia's. Werkgroeplid L. Hage, die de bijeen komst had geopend, bedankte haar met een boekenbon en bloemen. J.L. Duijzer van de dialectwerkgroep greep de gelegenheid aan om steun betuigingen te verzamelen voor de er kenning van het Zeeuws als streek taal. VERVOLG VAN PAGINA Enthousiast vertelt hij de leerlingen over het uit 1832 daterende orgel, dat door de gebroeders Van Dam voor een kerk in Leeuwarden was ge bouwd en dat in 1955 in Tholen te recht kwam. Registers, klavieren, pe dalen, rug- en hoofdwerk passeren de revue. „Let op jongens, nu gaat er een pijp mooi praten." Er zijn orgel pijpen van 4.80 meter lang, maar ook die de lengte van een potlood nog niet halen. Ook Latijnse namen als prestant (vooraan staan) komen aan de orde. „Met een orgel kun je leuke dingen doen en als organist ben je je eigen dirigent, die voor een paar vio len kan zorgen, maar met octaveren kom je er wel aan veertig. En bij het koperwerk zijn ook alle toeters en bellen aanwezig. Met een paar tonen tegelijk - clusters noemen ze dat - wordt het echt mooi." Eén van de kinderen weet al van wanten. Adri- aan Hoek mag zelf achter het orgel plaatsnemen en onder het oog van zijn medeleerlingen bespeelt hij - glimmend van trots - het Van Dam- orgel. Er is niet veel ruimte op de or gelzolder, dus moet er weer ruimte gemaakt worden voor de volgende groep. In het verenigingsgebouw de Wingerd kunnen de kinderen even wat drinken. Rinus Verhage, organist in Zierikzee, Oude Tonge en Stellendam, is voor deze gelegenheid in dienst van de Zeeuwse muziekschool, die op ver zoek van Scoop dit orgelproject uit voert. Gemma van der Hoogte, staf medewerker cultuur bij Scoop, is voor het tweede jaar met cultuur menu's bezig en voor het eerst komt het orgel daarbij in beeld. „Ons pro gramma bieden we de scholen volle dig via internet aan en voor reforma torische scholen passen we ons aan. We zijn immers een provinciale in stelling, dus we houden rekening met verschillende wensen. Wie geen dans of toneel wil, kan wel uit de voeten met streekdrachten, prenten boeken, de fotokist en textiel. Er zijn heel veel verschillende elementen en voor samenstelling van nieuwe cul tuurmenu's overleggen we ook voor af met de Begeleidingsdienst Gere formeerd Schoolonderwijs, evenals met het Regionaal Pedaogisch Cen trum Zeeland. Dat we voor de refor matorische scholen heel succesvol bezig zijn, blijkt wel uit het aantal: 20 van de 23 doen er mee.' Gemma van der Hoogte is onder de indruk van de invulling door de Eben Haëzerschool. „De leiding heeft een geweldig programma in elkaar gezet. Zo'n project vergt 4-8 weken, want op school wordt er ook het nodige in de lessen aan gedaan. En op eigen initiatief van de school leiding is Henk Elenbaas met een rondleiding in de Grote Kerk toege voegd. Een stuk cultureel erfgoed wordt dan gecombineerd met mu ziek. De kinderen horen dingen over de historie van dit monument, dus over de geschiedenis van hun eigen woonplaats. En zo lokaal willen we ook werken. Er zijn keuzemogelijk heden genoeg om geen doublures te hebben. In juni komen vier leden van het Zeeuws strijkorkest naar Tholen voor weer andere scholen. Heel speels komen leerlingen dan met klassieke muziek in aanraking. Ik vind het fijn, dat vier Thoolse scholen op eigen kosten mee willen doen, maar hopelijk sluit de ge meente Tholen zich toch snel aan bij de twaalf Zeeuwse gemeenten die de cultuurmenu's voor vijftig pro cent subsidiëren", aldus de stafme dewerker cultuur van Scoop. Blikschade. Op een kruispunt in Goes is een 48-jarige Tholenaar aangereden door een 29-jarige vrouw uit Tilburg. De Brabantse verleende met haar auto geen voor rang aan de inwoner van Tholen en raakte diens auto. Er was alleen blikschade. Nieuwe Japonnen Knippakketten Enorme collectie brutdsstóffen Kerkstraat 40 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Advertentie I.M. Rien Smits stopt aan het eind van zijn seizoen als trainer bij Stavenisse. Smits is bezig aan zijn derde jaar bij de club in zijn woonplaats. Hij was destijds de opvolger van de opgestapte Jaap Knop. Het bestuur en een ruime meerderheid van de spelers wilde graag met Smits verder. De oe- fenmeester besloot echter zelf dat het genoeg was. „Ik heb niet het ge voel dat iedereen achter me staat. Dat vind ik een voorwaarde om door te kunnen gaan. Drie seizoenen geleden ben ik hier begonnen omdat de club in de problemen zat. Ik ben er met hart en ziel aan begonnen. Maar voor de groep is het misschien ook beter dat er een ander komt." Rien zegt dat hij niet meer in staat is Een inventarisatie door voorzitter Frans Lindhout leerde dat enkele spelers het liefst een wisseling van de wacht zagen. Voor Smits het sig naal om er mee op te houden. In principe staat hij open voor andere aanbiedingen. „Ik ben vijftien jaar trainer. In al die tijd heb ik me nog nooit aangeboden bij een club. Ik heb ook nog nooit de bons gehad. Maar ik moet gevraagd worden. Solliciteren doe ik niet." Lindhout betreurt het besluit van de trainer. „Want welke trainer in den lande wordt voor de volle honderd procent door zijn groep gedekt? Er zijn altijd wel jongens die iets an ders willen. Reserves mogen zelfs niet tevreden zijn met een trainer. om de jongens te motiveren. We respecteren zijn besluit en gaan ach ter een nieuwe trainer aan. Het zal niet meevallen. We staan onderaan in het zaterdag voetbal. Het enige wat we kunnen bieden is een club die enkel hogerop kan." Tijdens de winterstop haakte bij Stavenisse keeperstrainer Wim Gierman al af met motivatieproble men. Rien Smits is bezorgd over de toekomst van zijn club. „ledereen is hard nodig. Er mogen niet teveel mensen stoppen. Niet in de staf en niet in het veld." Stavenisse brengt dit seizoen twee senioren-elftallen op de been en twee jeugdteams. De oudste jeugdleden zijn C-junioren. Smits: „Op aanvulling hoeven we de eerstkomende jaren niet te reke nen. Daarom is het zaak om ieder een aan boord te houden. Anders komt de club in de problemen." De tweede keus van WHS is de winter stop goed doorgekomen, blijkt uit de 1-6 overwinning tegen Klundert 2. De dik verdiende zege had zelfs hoger kunnen uitvallen. Toch begonnen de Sint-Anna- landers moeizaam, maar ze kregen wel enkele scoringskansen. Klundert was uit enkele hoekschoppen gevaarlijk. Na voorbereidend werk van Arie Fase scoorde diens neef Rien Fase met rechts 0-1. Even later schoot dezelfde speler net naast het doel. Een goede aanval le verde de groen-witten de tweede treffer op. Ad de Keizer stuurde Pieter Lind hout weg, die speelde Sander Westdorp aan en deze scoorde zijn zeventiende competitietreffer. Vlak voor de rust kreeg ook Klundert de bal tegen het net, maar het doelpunt werd afgekeurd. WHS 2 begon goed aan de tweede helft, waarin de jarige Corné van Tilbeurgh de vervanger was van Arie Fase. Pieter Lindhout zorgde voor 0-3 en de 0-4 kwam op naam van Van Tilbeurgh die de bal uit een hoekschop rechtstreeks in schoot. De Brabanders redden hierna de eer, maar vervolgens trof Westdorp voor de tweede keer deze middag doel. En Lindhout bepaalde de eindstand op 1-6. Bij WHS werd Pieter Saarloos nog ge wisseld voor Jan Mosselman. Uitslagen van de wedstrijden van: Tholen stad: 1. R. Burrows en L. Soo- mers 34 punten; 2. N. Moerkerken en M. v.d. Houten 29 p; 3. C. Wilsing en R. Nagtegaal en C. Praat en J. Geuze 25 p; 5. Y. Verkamman en J. Bal 8 p. Meulvliet: 1. J. Vroegop en T. Soomers 28 punten; 2. L. Verschoor 20 p; 3. G. Bolier en W. Bijl 18 p; 4. R. Vroegop en B. Schot 14 p; 5. B. Melching en L. v. Bale 13 p; 6. J. Bos en D. Lindenberg 10 p; 7. T. Goode en W. Schot 9 p. Sint-Maartensdijk: 1. T. Goode 32 punten; 2. C. v. Gorsel 25 p; 3. L. v.d. Klooster en F. Leemrijze 21 p; 5. W. Lutt 19 p; 5. W. Bijl 18 p; 6. M. Bijl 11 p; 7. M. Dane 7 p; 8. G. Verwijs 6 p. Oud-Vossemeer: 1. C. v. Mierlo 35 punten; 2. L. v. Poortvliet 25 p; 3. D. v. Dijke 16 p; 4. W. Lindhout en A. Bosters 13 p; 6. M. v.d. Zande 11 p; 7. C. Lind hout 10 p; 8. A. v. Dijk 9 punten. De dames van AVC deelden maandag de punten met Sic Pugno uit Bergen op Zoom: 2-2. Een week eerder speelden ze ook gelijk tegen Groene Ster, dat in de subtop staat terwijl AVC teleurstel lend zevende staat. Tegen Sic Pugno begonnen de Thoolse dames moei zaam. De gang kwam er pas laat in en hoewel er lekker gespeeld werd, be paalden de dames van Sic Pugno de wedstrijd. Ze verdienden de eerste set dan ook snel. De volgende set kwam AVC iets beter in de wedstrijd. Het speelde veel actiever, pakte punten, maar onvoldoende om de set naar zich toe te trekken. De laatste twee sets wa ren wél voor AVC, met bijzonder klei ne verschillen. Er werd, met succes, gestreden om de laatste set met twee punten verschil in het voordeel van AVC te beslissen. Thuis tegen Zwaluwe 3 verloor Noad 3 nog met 1-3, maar zaterdag wonnen de Sint-Philipslanders de return overtuigend met 0-4. Het elftal miste enkele spelers, ook was keeper Wilko van Herk ziek (Kees Ligtendag verving hem) en kwam Eric Fonteijne niet opdagen. Met de wind in de rug was het al snel duidelijk dat Noad bepaalde wat er op het veld ge beurde. Edwin Hage kreeg de eerste doelkans, maar schoot net naast. Ook rechtshalf Antoine Quist en centrale mid denvelder Antonie Verwijs zorgden voor gevaar. Het werd 0-1 doordat John van Dijke uit de draai scoorde, nadat Harm Verwijs de bal in het strafschopgebied had gespeeld op aangeven van Ronnie Neele. Zwaluwe kreeg in de eerste helft maar één scoringskans en die leverde niets op. Een verre uittrap van doelman Ligtendag vormde de basis voor de twee de Noad-treffer. Het leer kwam bij Ver wijs en die kopte het door naar Van Dijke die beheerst inschoot. Bijna werd het 0-3 uit een vrije trap na een overtreding op aanvoerder Gerben v.d. Velde. Antonie Verwijs schoot op de lat en Leon Hoek kon de terugspringende bal net niet in het doel tikken. In verband met de harde wind werd voor de tweede helft de tac tiek gewijzigd. De reserves Bram Filius en Adrie Fonteijne bleven aan de kant. Noad zette het goede voetbal voort, waarbij iedereen in positie speelde. Het leverde Edwin Hage een prima kans op uit een voorzet van Patrick Walpot, maar hij schoot vanaf elf meter hoog over het doel. Ronnie Neele kwam tot twee keer toe alleen voor de doelman, maar wist het evenmin af te maken. Laatste man Stanny v.d. Velde moest gaan werken en daarom nam Rien Filius zijn positie over. Een harde kopbal van Quist uit een hoek schop van Van Dijke werd door een Zwa luwe-verdediger op de doellijn gered. Uit een steekpass van dezelfde Quist maakte Van Dijke er, alleen Voor de doelman, 0- 3 van. Adrie Fonteijne verving hierna de door kramp geplaagde Edwin Hage. Hij gaf een voorzet op Neele, maar die maai de over de bal heen. Een actie van laatste man Rien Filius had succes, hij speelde twee tegenstanders uit, legde de bal opzij naar Van Dijke en deze scoorde zijn vier de treffer van de middag. Een geweldige opsteker voor hem, want het was zijn eerste optreden na een zware blessure die hem vijf maanden aan de kant hield. Laura Geluk en Jolanda Breure deden zaterdag goede zaken op een dressuur- wedstrijd in Bruinisse. Beide amazones van de Eendrachtruiters kwamen met twee winstpunten naar huis. Laura Ge luk reed met Nora in de LI-dressuur en kreeg voor haar proeven 160 en 157 punten, wat in het eerste geval de tweede prijs betekende. In de B-dressuur reed Jolanda Breure met Hilton en de jury waardeerde haar optredens met 168 en 167 punten, respectievelijk een tweede en een eerste prijs. Carina Verhage reed met Odetta in de B- dressuur. Haar eerste proef leverde 160 punten en een winstpunt op, haar tweede proef 152 punten. Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan van profile tyrecenter Rinus Roon aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk is er acht weken lang actie. Zaterdag 26 januari be gint dat met een open huis van 11.00 tot 17.00 uur, waarbij onder meer een expositie is te zien van de nieuwste en modernste lichtmeta len wielen, noviteiten van perso nenwagenbanden, landbouwban- den en -wielen, alsmede vracht wagenbanden. U profiteert van scherpe aanbiedingen, we geven u advies en u kunt genieten van een hapje en een drankje. Tijdens de actieperiode van acht weken kun nen de eerste drie auto's iedere za terdagochtend gratis olie verver sen. Tevens maken alle bezoekers kans op gratis onderhoud tot 450 euro. Houdt de advertenties van Rinus Roon uit Sint-Maartensdijk in de gaten! Tot zaterdag aan de Nijverheidsweg 19 van 11.00 tot 17.00 uur. (Advertentie I.M.) Advertenti.' I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17