Tholenaren krijgen bij loting voorrang voor grond in Welhoek en Graefnisse Tholen mag van de V.V.D. groeien naar 35.000 inwoners Aldi vaart gratis mee op golven van debat Burgers jaarlijks horen over beleid gemeente Raadsleden wagen zich niet aan prognose Van der Wal: waterschap is nu een voorgekookt potje Applaus voor helder betoog Nieuwe woonwijken in Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland Geen valse verwachtingen over ambulance Donderdag 24 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 'D66 is vleesgeworden poldermodel Nut en noodzaak afwegen Van Beek op de reservebank Schouwen Voor dertig procent van de honderd woningen in de Sint- Philipslandse nieuwe wijk Graefnisse krijgen inwoners van de gemeente Tholen voorrang. Bij loting krijgen ze een kavel toegewezen. Dat geldt ook voor uitbreidings plan Welhoek in Oud-Vossemeer, dat al eerder aan de beurt komt. Commercieel adjunct-directeur G.J.M. Ha bets van Stienstra woningprojectontwikkeling uit Heer len zei dat dinsdagmiddag in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk bij de ondertekening van het contract voor Graefnisse met de gemeente Tholen. Niet in contract Veel op stapel Etagewoningen Burgers moeten regelmatig gehoord worden over belang rijke politieke besluiten. Liefst jaarlijks. Dat is de uit komst van de debatten die de afgelopen maanden zijn ge voerd over de bestemming Tholen 2025. Maandagavond was in Meulvliet in Tholen de raad aan de beurt om de toekomst van Tholen enige handen en voeten te geven. De gemeente Tholen mag van de VVD groeien naar 35.000 inwoners in 2025. Dat zei wethouder R. Raven- steijn maandagavond op de debatavond van de politieke partijen over bestemming Tholen 2025. Dat is 16.500 meer dan op grond van de ervaringen over de afgelopen dertig jaar mag worden verwacht. In die cijfers wordt re kening gehouden met een groei naar 28.500. Nu telt de gemeente 23.887 inwoners. Drs. A.L. Piet (ChristenU nie) is met 27.000 inwoners zuiniger. Drempels Oud-Vossemeer Extra vergadering commissie g.o. bestemmingsplan buitengebied Volgens Heijboer is plaats probleem Tholenderwijs i i VERVOLG VAN VOORPAGINA Extra bekkens en buffers vormen een veel betere aanpak dan extra pompen. Je moet proactief te werk gaan." Van Liere is hoofd kwali teitszorg bij Imtech in de Slabbe- coornpolder, zodat hij elke dag langs de Thoolse waterzuiveringsin stallatie van het waterschap komt. „Van milieumetingen en waterkwa liteit hebben we wel enige kennis in huis", aldus de waterschapskandi daat uit Tholen. In de categorie gebouwd (huiseige naren) zijn er eveneens twee kandi daten voor 1 zetel: Paul van der Wal en Peter van den Dorpel. De eerste is politiek actief binnen de PvdA, de tweede is naar voren geschoven door de SGP. Beiden zijn nieuw in de waterschapswereld. „Ik vind de verhoudingen in het waterschap nu wat scheef", zegt Van der Wal. „Het lijkt op een voorgekookt potje met dominantie van een aantal partijen. Het gaat niet alleen over agrariërs in het waterschap. Ik ben dus gemoti veerd om mee te doen en het Thools belang staat bij mij voorop. Met de discussie over Tholen 2025 hebben de inwoners de richting voor de toe komst aangegeven en ik wil graag een bijdrage aanleveren." Van der Wal is benaderd door de Zeeuwse Milieu Federatie en wordt gesteund door de PvdA. „Maar ik ben geen natuurfreak, al ben ik wel van me ning, dat de natuur hier niet verder achteruit moet gaan." Van der Wal denkt dat hij het moeilijk zal krijgen tegen Van den Dorpel. „Het zal voor mij nog een hele kluif worden om in het waterschap te komen, maar de mensen hebben nu in elk geval wat te kiezen. Als ik me geen kandidaat had gesteld, waar was dan de demo cratie gebleven?" Als hij voor het waterschap echter buiten de boot valt, heeft Van der Wal nog een ijzer in het vuur: hij is eerste opvolger op de PvdA-lijst voor de provinciale staten van Zeeland, dus hij komt hoe dan ook een keer in Middel burg: is het niet in het nieuwe wa terschapsgebouw, dan wel in de mo numentale Abdij, waar de Zeeuwse staten vergaderen. Van den Dorpel wacht eerst 6 maart maar eens af. Hij wil nu nog niets weten van de opvolging van Johan Aarnoudse als voorzitter van de ge- biedscommissie Tholen. „Laten we eerst de verkiezingen houden. Het waterschap raakt iedere burger, want ook hier krijgt elk gezin toch de heffingen van Zeeuwse Eilanden in de brievenbus. Ik vind dat we er voor moeten waken om gemakkelij ke oplossingen te kiezen als verho ging van de lasten. Dat is niet fair ten opzichte van de kiezers. Je moet keuzes maken, nut en noodzaak af wegen. Ik vind het meer dan uitda gend om daar een bijdrage aan te le veren." De Tholenaar heeft bestuurlijke er varing in een basisschool opgedaan, maar hij denkt dat zijn kwaliteiten en ervaringen in het bedrijfsleven hem nog meer van pas kunnen ko men in het waterschap. „Ik heb twaalf jaar bij andere bedrijven ge werkt en nu heb ik mijn eigen on derneming in bedrijfsfinancierin- gen, waarbij je met budgetten en meerjarenplanningen hebt te ma ken. Dat vraagt vaak complexe be leidsbeslissingen", aldus Van den Dorpel. De huidige gezworene J.L.C. Mol (54) uit Sint-Maartensdijk was na het alckoord tussen de landbouwor ganisatie ZLTO en de SGP zeker van zijn kandidatuur namens die twee partijen. „Maar er kunnen al tijd verrassingen zijn. Uit allerlei hoeken kunnen kandidaten voor het ongebouwd komen. Dat hebben we in 1998 gezien, maar op Tholen en Sint-Philipsland zitten we nu op één lijn en dat is een geruststelling voor me." Mol kan 6 maart zonder span ning tegemoet zien, want hij is al herkozen. Dat geldt niet voor de zittende hoof dingeland M.A. van Beek (55) uit Sint-Annaland voor de categorie be- drijfsgebouwd. In die categorie geldt geen districtenstelsel meer, zodat Tholen in tegenstelling tot in gezetenen, gebouwd en ongebouwd geen recht heeft op een zetel. Voor bedrijfsgebouwd zijn er nu 9 kandi daten voor 6 zetels, zodat er drie moeten afvallen. Het bijzondere bij deze categorie is ook, dat de onder nemers op Tholen en Sint-Philips land geen stem mogen uitbrengen. De verkiezing is indirect en gebeurt op 6 maart door de 30 mensen die het bestuur van de Kamer van Koophandel vormen. Volgens Van Beek is het de bedoeling dat de werknemersorganisaties, met mid den- en kleinbedrijf en de grotere werkgevers elk twee zetels invullen. De Sint-Annalander is kandidaat voor de laatste categorie. Hij ver wacht dat de Brabants-Zeeuwse werkgeversvereniging BZW met een advies zal komen voor de stem ming. Zijn huidige mede-hoofdin gelanden J. Legemate en D.W. Gi- deonse, beiden uit Kapelle, zijn ook weer beschikbaar, zodat Van Beek veel concurrentie heeft. Toch is hij gevraagd om namens het bedrijfs gebouwd A. Ruijtenberg uit Renes- se in het dagelijks bestuur van het waterschap op te volgen, maar daar heeft de Sint-Annalander nee tegen gezegd omdat de functie van ge zworene niet te combineren valt met zijn werk als administrateur bij het constructiebedrijf van zijn zoon. „Gezworene is een deeltijdfunctie, maar je bent er in de praktijk een hele week mee bezig. Het vergt te veel tijd." Van Beek loopt nu het ri sico op de reservebank terecht te komen. „Tijdens het vooroverleg heb in een bepaalde positie ingeno men en daar voel ik me heel goed bij", zo formuleert de hoofdinge land nog wat mistig. In maart neemt hij afscheid als fractievoorzitter bij het CDA in de gemeenteraad van Tholen, zodat hij voor het water schap juist meer tijd zou krijgen. „Ik heb ook geen moeite met een pas op de plaats bij Zeeuwse Eilan den. Drie hoofdingelanden met er varing zijn kandidaat en de Kamer van Koophandel kan 6 maart echt een keuze maken", zegt Van Beek. Eén van de dertig bestuursleden van de KvK die mag stemmen is E. Streng uit Tholen. In het gehele gebied van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn dinsdag 82 kandidaten gesteld voor 35 ze- tels.Vijf kandidaatstellingen waren niet correct, hoofdzakelijk omdat er niet bevoegde ondertekenaars op de lijsten stonden. De betrokkenen hebben per omgaande bericht ge kregen, zodat ze hun fouten nog kunnen herstellen voor vrijdagmid dag, wanneer het dagelijks bestuur van het waterschap de kandidaten lijsten officieel vaststelt. Met 82 mensen is het aantal kandi daten wat minder dan in 1998, toen er 90 mannen en vrouwen in waren voor een zetel in het waterschap. Voor de categorie ongebouwd (grondeigenaren en pachters) zullen behalve op Tholen ook in de kies districten Walcheren/Noord-Beve land en Zuid-Beveland geen stem mingen worden gehouden omdat zich precies evenveel kandidaten hebben gemeld als er zetels zijn. Al leen de boeren op Schouwen-Dui- veland zijn het niet eens kunnen worden: daar willen zowel L.J. Klompe uit Dreischor als H.A. Ver- seput uit Renesse meepraten in het bestuur van Zeeuwse Eilanden. De kiezers maken het 6 maart uit. Burgemeester Nuis ondertekent het contract voor bestemmingsplan Welhoek terwijl adjunct-directeur Habets van projectontwikkelaar Stienstra nog even overleg pleegt met de Thoolse ambtenaar ruimtelijke ordening Gerard Kooiker (rechts). De voorrang geldt alleen voor de lipsland 90 tot 100 huizen komen, vrije sector woningen en met voor de projectmatige eenheden. In Sint-Philipsland betekent dat con creet dat in de eerste bouwfase tot 2004 aan de zuidzijde van het plan 15-19 vrije sector woningen komen naast 33-38 eengezinswoningen. Burgemeester W. Nuis benadrukte, dat de betaalbaarheid van de hui zen van groot belang is opdat Graefnisse ook voor eigen mensen toegankelijk is, zodat ze hier kun nen blijven wonen. „Landelijk verhuist men om de acht jaar, maar hier is men toch meer honkvast dan het gemiddelde aangeeft. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat er tot 2009 (wanneer Graefnisse volgens de planning voltooid moet zijn) vraag is naar die honderd wo ningen." Habets meldde, dat er in Sint-Phi- afhankelijk van de kavelgrootte. Om het voor de inwoners beter be taalbaar te maken, komen er klei nere kavels van 400 m2. Daardoor kunnen er meer huizen gebouwd worden. Zowel voor Welhoek als voor Graefnisse liggen er elk 80 tot 100 aanvragen, zodat er voor belangstellenden van buiten de ge meente Tholen weinig kavels zul len overblijven, aldus Habets. De burgemeester zei er verheugd over te zijn om te horen, dat de wo ningen in twee dorpen grotendeels voor eigen mensen gebouwd wor den. „Want dat hebben we niet in de hand." In het contract was er ook geen letter van opgenomen, hoewel de fracties van de SGP en de Christenunie in de gemeente raad van Tholen ervoor gepleit hadden om de inwoners voorrang te geven. Volgens Nuis kun je geen eisen stellen die tegen de wet in gaan. „Iedereen kan zich vrij vesti gen." Toch komt Stienstra aan de wensen van de gemeente tegemoet, terwijl de projectontwikkelaar van Stadszicht Tholen geen voorrang geeft aan inwoners van het eiland. „De functie van Sint-Philipsland is heel anders dan die van Tholen, maar toch hoop ik niet, dat Stads zicht alleen een wijk wordt voor mensen van buiten de gemeente", zegt Nuis. „Ook in Stadszicht kun nen meer Tholenaren bouwen dan mensen van elders, maar de functie van Stadszicht is breder dan die van Graefnisse en Welhoek en het plan Waterfront Tholen is nog weer breder dan Stadszicht." De burgemeester bracht naar vo ren, dat er veel woningprojecten op stapel staan in de gemeente. „De woningbouw heeft lang stil gele gen, zodat er grote behoefte is aan huizen binnen onze gemeente. Dat bleek ook zaterdag wel tijdens de open dag van plan Stadszicht Tho len in Meulvliet, waar het zwart zag van de mensen, terwijl dat plan nog maar in een pril stadium ver keert. Velen willen echter doorstro men en anderen kiezen voor Tho len als prettige woonomgeving om van de rust te genieten. Ik ben er de laatste tijd door verschillende men sen over aangesproken. Maar niet alleen in Tholen, ook in de andere woonkernen moet er ruimte zijn om te bouwen. En dat kan straks ook in Graefnisse, het buitendijks land van de graaf van Holland en Zeeland, zoals de mooie naam voor de nieuwe wijk betekent." In maart 1999 tekende de gemeen te de intentie-overeenkomst met Stienstra en dinsdag volgde het de finitieve contract. Stienstra heeft de grond in eigendom, maar de straten die aangelegd worden, moeten in de toekomst overgedra gen worden aan de gemeente, evenals het openbaar groen en de eventuele speelterreintjes. De burgemeester noemde het iets bijzonders, dat er in Graefnisse etagewoningen zijn gepland, zodat er naast de molen en de watertoren nog een hoog punt in Sint-Philips land komt. In het bestemmingsplan is 12 meter als maximale hoogte vastgelegd, maar of dat met drie of vier bouwlagen wordt ingevuld, is De invloed van de burgers is volgens Hij stelde voor te experimenteren met P. Geuze uit Tholen belangrijk maar moet niet via allerlei raden plaatsvin den. En J. de Boe uit Poortvliet zou er jaarlijks voor de begrotingsvergade ring met de inwoners van Tholen moeten worden gesproken. Met die opmerking kreeg De Boe een ap plaus. Geuze reageerde kritisch op het be toog van J. van den Donker (D66) die er voor pleitte een dorpsraad, een jon- gerenraad en een ouderenraad in het leven te roepen. Volgens D66 is het van belang om gebruik te maken van 'deskundigheid die in de samenleving aanwezig is.' Kembezoeken van het gemeentebestuur zouden voortaan af gesloten moeten worden met een the ma-avond 'waarop de bevolking aan het woord komt'. Geuze zei er met enige afschuw naar te hebben geluis terd. „D66 is het vleesgeworden pol dermodel. Er komen te veel raden, dorspraden, jongerenraden en sierra den. Daar kan ik me niet in vinden. Dergelijke raden ondermijnen de slagvaardigheid. Dat worden oeverlo ze overlegstructuren. Daar zitten de burgers niet op te wachten." Volgens Geuze is het beter om men sen te vragen als dat nodig is en die dan tijdelijk bij de besluitvorming te betrekken. Projectgericht, noemde hij dat. M.A.J. van der Linde (PvdA) koos voor een voorzichtiger aanpak. verschillende vormen van burgerpar ticipatie. En voelde meer voor Geu- ze's voorstel om het op tijdelijke basis te doen. „Ach, Van den Donker drijft wel eens door, maar voor de rest is het een goede vent," zei hij tot hilariteit van de zaal. Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) sloeg Geuze met zijn opmer kingen de spijker op de kop. Ook W.C. van Kempen (CDA) voelde voor een projectmatige aanpak. Maar ook Van den Donker zei nu dat 'inci dentele raden' de voorkeur hebben boven permanente raden. Aan het eind van de avond vroeg burgemees ter W. Nuis hoe de burgers in de toe komst betrokken moeten worden bij de besluitvorming. De VVD koos voor het 'model Geu ze'. De ChristenUnie pleitte voor een 'periodieke herijking' en inspraak via de commissievergaderingen (gebeurt nu ook al) en projecten (bijvoorbeeld als het om de inrichting van de woon omgeving gaat). De PvdA wil het 'professioneel aanpakken' en het ex periment niet schuwen.Het CDA sloot zich aan bij PvdA en CU. De SGP wil dat de burgers vroeg bij de besluitvorming betrokken worden. Volgens wethouder K.A. Heijboer moet dat gebeuren als er nog maar een 'houtskoolschets' van een plan is gemaakt. Burgemeester Nuis leidde het debat over Tholen in 2025 met gemeenteraad en belangstellende inwoners in Meulvliet. De wethouder denkt dat dit aantal nodig is om voorzieningen in de gemeente verder te ontwikkelen. Hij antwoordde dat op een vraag van de beoogde VVD-fractievoor- zitter E. Goossen uit de zaal. Die had een prognose van de bevol kingsgroei bij de Thoolse fracties gemist, zo zei hij tegen burge meester en discussieleider W. Nuis. Hij wilde weten hoeveel in woners er dan - in 2025 - nodig zijn. Ravensteijn waagde zich aan een uitspraak, maar de meeste raadsle den wilden geen getal noemen. J. van den Donker (D66) zei geen 'flauw idee' te hebben. SGP, PvdA en CDA haalden de schouders op. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) deed het wel. Die kwam op 26.000 tot 27.000 inwoners uit. Een ver schil van maar liefst 8000 mannen en vrouwen ten opzichte van Ra- vensteijns cijfer. Is de wethouder aan de zeer royale kant, Piet is zuinig want met zijn prognose zit hij zelfs onder de verwachte 28.500 inwoners. Een krimp. Wel licht had niet iedereen de cijfers meer vers in het geheugen. Het liep naar de klok van elf. De avond was al bijna met een uur uitgelopen. Wat ook werd gemist in de discus sie was het gehandicaptenbeleid en of er in 2025 bij een voortgaan de groei nog voldoende ruimte is 'om te wandelen.' Ook was niet duidelijk geworden wie wat be taalt over 25 jaar. Volgens L. Troost uit Sint-Maartensdijk was het nu een kwestie van 'pijltjes gooien.' Kijken in welk vakje het komt, of er nu geld in zit of niet. Ook de verkeersveiligheid was niet aan bod gekomen, zo stelde H. de Ruijter uit Stavenisse. Hij vond dat de gemeente is doorge schoten met het leggen van drem pels in de woonkernen. „Je kan beter gaan varen door de straten. Het zijn allemaal golven." En vol gens J. Meerman uit Tholen is het bedenken van allerlei mooie plan nen voor de toekomst wel leuk en aardig, maar heeft Tholen sterk te maken met de invloeden van de directe buurgemeenten, de rest van West-Brabant en verder. Als voorbeeld noemde ze de komst van de varkensstallen naar Tholen in de jaren negentig. „Tholen ligt heel dicht bij Brabant. Daar ge beuren zaken waar we hier mee te maken hebben. Denk maar aan de industrie in de Auvergnepolder. De luchten die nu soms al over het water naar Tholen komen..." nog niet duidelijk. Raadslid drs. A.L. Piet bekritiseerde bij de be handeling van bestemmingsplan Graefnisse vier bouwlagen omdat die hoogte schadelijk zou zijn voor het zicht van Sint-Philipsland, dat evenals Stavenisse nog een authen tiek dorp is. Hij wilde 3 meter van de etagewoningen afhalen, maar dan zijn de opbrengsten lager, dus zullen de andere percelen duurder moeten worden. En het verleggen van een overstort in het plan heeft Stienstra a| met de nodige extra kosten opgezadeld. Habets kon dinsdagmiddag nog niet concreet aangeven of het drie of vier bouw lagen wordt. Zo zal er ook nog overleg plaatsvinden met de wo ningstichting Beter Wonen of er in Graefnisse belangstelling is voor de bouw van huurwoningen. „Het probleem met woningstichtingen is nogal eens, dat je met onrendabele toppen te maken hebt", zo gaf Ha bets de barrière voor Beter Wonen aan. De 15 etagewoningen staan overi gens pas in de tweede planfase tus sen 2004 en 2009 op stapel, even als 4-6 vrije sector kavels en 14-16 eengezinswoningen. Aangezien in 1996/1997 voor het laatst gebouwd is in Sint-Philipsland verwacht Ha bets dat de eerste fase van vijftig huizen in Graefnisse snel verwe zenlijkt wordt. „Omdat er jaren ge spaard is, verwacht ik dat het be stemmingsplan in een paar jaar vol is. Er is behoorlijke potentie voor, maar er zijn vier bezwaren inge diend. Ik hoop dat we daar uit ko men. De procedure voor Graefnis se verloopt overigens moeizamer dan voor Welhoek, maar in het der de of vierde kwartaal hopen we in Sint-Philipsland toch met de aan leg van riolering en wegen te kun nen beginnen." In Welhoek Oud-Vossemeer is aan nemer Sagro al volop bezig met de. aanleg van de straten, nadat eerder de waterpartijen gereed kwamen. „De contouren zijn goed zichtbaar en volgende maand start de ver koop. De brochure is klaar. Er is variatie genoeg met kavels van 440 tot 745 m2. Als je ziet dat de grond in Breda 1000 gulden per m2 kost, dan zou Welhoek evenals Graefnis se met adverteren in Rotterdam en Breda snel verkocht zijn, maar in eerste instantie komen mensen van Tholen in aanmerking via een voorrangsprocedure." Habets dacht aan loting via een notaris in het ge meentehuis. Hoewel er voor de beide plannen elk tussen de 80 en 100 aanvragen liggen, is de ervaring dat er veel kandidaten afvallen. „Al drie jaar komen er aanmeldingen binnen, dus intussen zijn er mensen die wat anders hebben gevonden. Bij al on ze projecten valt zeker 50% af", aldus Habets. Is van Welhoek de brochure gereed, van Graefnisse komt die pas over een halfjaar. De eerste fase van de Oud-Vosse- meerse wijk omvat drie verschil lende typen woningen: 12 halfvrij- staande huizen, 2 vrijstaande woningen en 6 vrijstaande semi- bungalows. Het is niet zeker dat de ambulance in Sint-Maartensdijk blijft. Dat maakte wethouder M.A.E. Velthuis maandag duidelijk tijdens het politiek debat in Meulvliet over de toekomst van Tho len. Ze reageerde op een vraag van Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk die de fracties naar hun standpunt vroeg over de standplaats. Koopman zei dat de ambulance hard nodig is om de 'zorg' op Tholen op peil te houden. Volgens hem zou het verdwijnen van de ziekenwagen op nieuw een aderlating betekenen voor de smalstad: „We moeten al zoveel missen." Hij wees er verder op dat de ambulance na het instellen van de huisartsenpost in Bergen op Zoom vaker wordt gebruikt. P. van Belzen (ChristenUnie) vond dat de standplaats in Sint-Maartens dijk behouden moest blijven: „En verder niks." Ook E. Frigge-Hogesteeger van de VVD liet zich verleiden tot een standpunt: „We moeten er aan vast houden dat hij in Sint-Maartensdijk blijft." Voordat de andere fracties hun me ning konden geven, greep Velthuis naar de microfoon: „Als we zeggen dat de ambulance in Sint-Maartens dijk moet blijven, dan wekken we valse verwachtingen. U moet dat in een groter geheel bekijken. Wij krij gen het niet geregeld om de ambu lance in Sint-Maartensdijk te laten blijven. Het gaat niet zozeer om de standplaats maar om de kwaliteit van de ambulance te handhaven." Maar volgens Koopman loopt de dienstverlening gevaar als de ambu lance wordt verplaatst. „De aanrijtij- den worden al overschreden. Dat zal alleen maar toenemen als hij straks bijvoorbeeld in Tholen staat." Velthuis: „Dat is niet waar." Einde discussie. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling houdt maandagavond 11 februari om 19.30 uur een extra vergadering, die helemaal gewijd is aan bestemmingsplan buitengebied. Gezien de te verwachten grote be langstelling wordt er uitgeweken naar Meulvliet omdat het gemeente huis in Sint-Maartensdijk te klein is. Tijdens de recente informatiebijeen komst in Haestinge, moest uitgewe ken worden naar de sportzaal. Tij dens de commissievergadering van 11 februari hebben belanghebbenden gelegenheid om in te spreken. Voor zitter is P.K.M. Stouten van de VVD en leden zijn mevr. E. Frigge-Hoge steeger (VVD), drs. A.L. Piet (CU), J. van den Donker (D66), J.P. Bout (CDA), J.C. Koopman en P.W.J. Hoek van de SGP, M.A.J. van der Linde en A.P. Komaat van de PvdA. Opmerkingen op het voorontwerp kunnen tot 30 januari bij het gemeen tebestuur kenbaar gemaakt worden. Spreken in het openbaar is een kunst. Weinigen zijn het machtig. En spre ken binnen een afgesproken tijd is nog moeilijker. Nog minder sprekers kunnen dat. Een van de uitzonderin gen maandagavond tijdens het poli tiek debat in Meulvliet over de toe komst van Tholen, was raadslid P. van Belzen (ChristenUnie). Hij slaagde erin zijn betoog binnen de afgemeten vijf minuten over het voetlicht te brengen. Zijn bijdrage bedroeg anderhalf A- viertje met veel witregels en beknopte zinnen in begrijpelijke taal. Van Bel zen was de vijfde spreker op rij. Als eerste spreker deed wethouder K.A. Heijboer voor de SGP het woord. Hij overschreed de limiet die door burge meester W. Nuis en het publiek in de gaten werd gehouden op een groot scherm waar het digitale klokje de se conden en minuten wegtikte. Ook M.A.J. van der Linde (PvdA) had meer tijd nodig dan hem was toe gewezen. Dat gold ook voor wethou der R. Ravensteijn (WD) die hoor baar moeite had met het overbrengen van de liberale boodschap in kort be stek. Ook wethouder W.C. van Kem pen deed er langer over om de visie van de christen-democraten over te brengen. Daardoor viel het korte op treden van onderwijsman Van Belzen ook zo op. Voor hem gingen na afloop van zijn beschouwing dan ook de handen op elkaar. Hij kon er de verloren tijd echter niet mee terugverdienen voor de burge meester die als discussieleider optrad en er steeds op moest wijzen dat de tijd om was. Bovendien moest het zwaargewicht J. van den Donker (D66) nog komen. De eenmansfractie sprak het langst van allemaal. En daarmee raakte de avond achter op het schema voor bestemming Tholen 2025. De toekomst van Tholen ging maandag tijdens het politieke debat in Meulvliet opvallend vaak over supermarkt Aldi. De familie Schot-Ou- desluys uit Sint-Maartensdijk heeft een plan voor een vestiging van deze supermarkt aan de Sportlaan, maar krijgen vooralsnog geen medewerking van de gemeente omdat er andere zaken voor gaan. De heer Bolijn uit Anna Jacobapol- der en mevrouw De Beuckelaer uit Scherpenisse bleken in het publiek warme pleitbezorgers van de Aldi. En daar had burgemeester en discus sieleider W. Nuis niet bepaald op ge rekend. Toen Bolijn opstond om daar een vraag over te stellen, pro beerde Nuis nog de spreker erop te wijzen dat het om een toekomstvisie gaat. En niet om die ene supermarkt. Maar de winkel werd nog geen mi nuut later prompt weer opgevoerd door mevr. De Beuckelaer. Aldi voer de hele avond gratis mee op de gol ven van het debat en lijkt de adver tentiecampagne al te zijn begonnen nog voordat er een steen is gelegd. Bolijn vond dat de winkelketen in de smalstad een kans moet krijgen. Nu was het weggewoven door de raad, zei hij. „Er wordt wel een duur ge meentehuis gebouwd maar de Aldi wordt tegengewerkt." Wethouder K.A. Heijboer (SGP) wilde er wel op reageren: „De Aldi is niet in het geding, wel de plaats." (volgens het college zal de Aldi aan de Sportlaan de winkeliers in het centrum van het dorp padelig beïn vloeden.) Volgens J. van den Donker (D66) is de Aldi niet door de raad opzij ge schoven. „Er is geen voorstel ge weest. Daar wachten we op. We hebben geen informatie. Er zijn te veel wilde geruchten." Ook mevrouw De Beukelaer nam het op voor de Aldi, 'voor mensen die met een minimaal inkomen moe ten rond zien te komen.' Ze maakte verder bezwaar tegen het gebruik van het woord stenen, van bouwste nen voor de toekomst. „Ik begrijp niet waarover u praat. Van stenen kun je niet eten." J. Kempeneers uit Sint-Philipsland stelde dat de gemeente haar geld zo veel mogelijk moet besteden in de gemeente zelf. De burgers worden ook opgeroepen om dat te doen, zei hij. „Als enige gemeente in Zeeland heeft Tholen een streekblad, de Een- drachtbode. Dat is een heel rijk bezit. De gemeentelijke informatie rubriek Tholenderwijs moeten we nu zoeken in de Thoolse Bode. Dat is een Brabantse folder. Voor anderhal ve pagina Tholenderwijs staat geen redactie tegenover. Het is tweederde advertentie voor eenderde redactie. Tholenderwijs moet terug in de Een- drachtbode." Kempeneers kreeg ap plaus voor zijn opmerking, maar de politiek ging er niet op in.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13