Nieuwe regels bestemmingsplan leggen boeren beperkingen op Boulogne strikt tien kandidaten Over dorpsplannen en woonboerderijen UITVERKOOP Zeven wespennesten achter het plafond AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vossemeerder zonder rijbewijs tegen een boom Bloed geven Donderdag 17 januari 2002 58e jaargang no. 9 Diepop neemt diepvriesactiviteiten Budelpack over Vijf dorpshuizen nieuwe stijl vergen vijf miljoen euro Training recreatievolleybal Thovo afgebroken voor inspraakavond Het nieuwe bestemmingsplan buitengebied legt de boe ren op Tholen en Sint-Philipsland te veel beperkingen op. De bedrijfsvoering wordt in sommige gebieden zo aan voorwaarden gebonden, dat de ondernemers er scha de van zullen ondervinden. Ook worden er te veel pol ders aangewezen voor de opvang van ganzen, zo stelden de boeren dinsdagavond tijdens de inspraakavond over het voorontwerp in Sint-Maartensdijk. De opkomst was massaal. De pilarenzaal was te klein om alle belangstel lenden te bergen zodat wethouder W.C. van Kempen ie dereen liet verhuizen naar de sportzaal. Enig gemompel Eerst verjagen Algemeen Belang Tholen sterk in Sint-Annaland Algemeen Belang Tholen heeft als laatste de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen rond, met elf mensen. Hans Boulogne uit Sint-Annaland wordt de lijsttrekker, vóór initiatiefnemer Leen van Doorn uit Scherpenisse. Derde is Corrie van der Horst uit Sint- Maartensdijk, secretaris FNV Bondgenoten, vrijwilliger bij kinderboerderij 't Lamsoortje en betrokken bij het jeugd- en jongerenwerk. Gemeenteraad debatteert over toekomstvisie Deze week kortingen tot 70 HERENMODE Vijf grote en twee kleine wespennesten. Ard en Lenny Beurkens uit Scherpenisse keken er wel even van op toen ze de lege nesten von den in het huisje aan de Langeweg 9 dat ze zojuist gekocht hadden. i P- Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 17-jarige inwoner van Oud- Vossemeer is zaterdagnacht ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Sint-Annaland. Met een verbrijzeld been, andere botbreuken en inwendige bloedingen is hij over gebracht naar een ziekenhuis in Rot terdam. De jongeman reed rond kwart voor twee over de Stoofweg in de rich ting van Staveriisse. Ter hoogte van de tennisbanen verloor hij de macht over het stuur, reed de berm in en botste frontaal tegen een boom. Over de oorzaak deelt de politie niets mee, maar het was door op vriezen op veel plaatsen glad. De auto werd door de klap totaal ver nield. De brandweerkorpsen van Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk kwamen er aan te pas om de onfor tuinlijke bestuurder te bevrijden, want deze zat bekneld in het wrak. Ook de traumahelikopter uit Rotter dam werd gewaarschuwd, maar de ze had dermate veel oproepen dat hij verstek moest laten gaan. De Vossemeerder was, gezien zijn leeftijd, niet in het bezit van een rij bewijs en hij had ook alcohol ge dronken. De jongeman was in Poortvliet op stap met enkele dorps genoten, waaronder de 18-jarige ei genaar van de auto. Zonder diens toestemming ging hij in zijn eentje met die auto rijden. De sleutel stak waarschijnlijk nog in het contactslot nadat een van de anderen van het groepje in het voertuig was geweest. Budelpack sluit per 31 maart de vestiging Stellendam. De diepvries activiteiten daar zijn verkocht aan Diepop uit Waalwijk. Er vallen geen gedwongen ontslagen omdat de 21 vaste medewerkers in Poort vliet bij Budelpack terecht kunnen. Bij Diepop werken 30 mensen. Het bedrijf heeft zich gespecialiseerd in het invriezen, opslaan, verpakken en distribueren van diepgevroren le vensmiddelen zoals vlees, groenten, fruit en aardappelproducten. De op slagcapaciteit is daar 100.000 m3. Diepop verplaatst 100.000 pallets met diepvriesproducten per jaar. In Stellendam verpakte Budelpack aardappelwafels, gebak, soesjes en snacks, maar dat leverde alleen ver lies op. In de vestiging op Goeree- Overflakkee werden ook diervoe dingsproducten verpakt en dat gebeurt voortaan in Poortvliet. De huur van het pand van Culi d'Or loopt 31 maart af. Budelpack haalde er een omzet van 2 miljoen euro per jaar. Bij pieken werden er 10 tot 40 uitzendkrachten ingeschakeld naast de 21 vaste personeelsleden. Door de verhuizing van de diervoeding breidt het personeelsbestand in Poortvliet uit met 21 mensen en hoeven er minder uitzendkrachten ingeschakeld te worden. Vijf dorpen met kleinere dorpshui zen dienen volgens de toekomstvi sie 2025 een dorpshuis nieuwe stijl te krijgen, wat vijf miljoen gulden gaat kosten. Aangezien dorpshuis de Wimpel in Sint-Philipsland pas is vernieuwd, zou dat inhouden dat Ons Dorpshuis in Anna Jacobapol- der ook gehandhaafd wordt. Daar naast worden de Vossenkuil in Oud-Vossemeer, 't Ouwe Ra- ed'uus in Poortvliet, het Holland Huis in Scherpenisse en de Stove in Stavenisse vernieuwd als de ge meenteraad de suggesties van b. en w. tenminste overneemt. Er staat namelijk nog veel meer op het programma, waaronder het ontwik-kelen van dorpsplannen, wat 500.000 euro per woonkern zal vergen. De belangstelling voor de informatie-avond over bestemmingsplan Buitengebied was zo groot, dat naar een andere zaal werd uitgeweken. Vooral de indeling van het buitenge bied in verschillende zones stuitte op bezwaren. Maar ook op de gebruikte landkaarten en de manier waarop het plan ter inzage is gelegd, was kritiek. Het plan beslaat enkele boekdelen met bijlagen en bevat een vuistdikke map met kaarten van heel het gebied. Volgens menigeen is er te weinig tijd om het goed te kunnen bestuderen en ligt het voorontwerp op te weinig plaatsen ter inzage. In het plan wordt een onderscheid ge maakt tussen de agrarische gebieden. Er zijn vier indelingen gemaakt: het grootste deel van het buitengebied is open. Het bestemmingsplan legt hier geen beperkingen op aan de land bouw, maar in andere gebieden moet rekening gehouden worden met gan- zenopvang en het neerstrijken van vogels bij hoog water. Ook zijn er ge bieden aangeduid waar rekening moet worden gehouden met weide vogels en bijzondere vegetaties (graslanden). Dit land mag niet zom aar omgezet worden in bouwland want dan vertrekken de weidevogels en gaat er bijzondere plantengroei verloren, zo legde adviseur van de gemeente ir. C.A. Louws van het RBOI uit. Voor het voorgoed omzet ten moet een vergunning worden aangevraagd. Het was de eerste keer dat er een hoongelach klonk onder de ongeveer 200 belangstellenden. Ook aan bepaalde teelten worden voor waarden gesteld. Zo zijn niet overal boomgaarden toegestaan ('perma nent opgaande teelten') en mogen bepaalde teelten niet overal meer voorzien worden van landbouwplas tic (afdekfolie). Voor het ene gebied is vergunning nodig, in het andere is het niet langer toegestaan. Maar het plan wordt op dit punt al bijgesteld, zei Louws. Er was al kri tiek op gekomen omdat de teelt van vroege aardappelen en broccoli daar door zouden worden uitgesloten. Ook (sier)teelt in potten boven de grond wordt niet toegestaan en voor boog- en gaaskassen is een vrijstel ling voor één ha mogelijk. Maar de kassen mogen niet hoger dan ander halve meter worden. Alweer klonk hoongelach in de zaal. Ook andere 'stellingen' die de teelt ondersteunen, mogen niet zomaar worden toegepast. En overkappingen zijn alleen mogelijk voor de fruit teelt. Volgens Louws blijft het hoofdaccent op de landbouw liggen, maar zal voortaan een aantal aspecten getoetst worden. Opvallend is dat ongeveer de helft van Tholen gezien wordt als archeologisch interessant gebied ('met verwachtingswaarde', met an dere woorden dat er wat gevonden kan worden). Daar zou men in princi pe niet dieper mogen ploegen dan dertig centimeter. Ook bij het rooien van boomgaarden moet onderzoek gedaan worden naar wat de bodem mogelijk aan oudheidkunde te bieden heeft. Ook hier klonk enig gemompel op. Veeteler R van Dieren uit Poortvliet zag de bui al hangen. Hij is vijf jaar geleden naar Tholen verhuisd uit de Krimpenerwaard, omdat er onder Gouda een natuurgebied moest ko men. „Nu begint het geduvel weer. Toen ik hier kwam was het een open gebied zonder beperkingen. Nu word ik daar beperkt. Dat valt me ontzet tend tegen. Met zo'n bestemmings plan wordt het niet gauw beter, maar meestal erger. Mijn bedrijf wordt een miljoen minder waard. Wie zorgt er voor een schadevergoeding?" Volgens Van Kempen is de Weihoek echter niet te vergelijken met de Krimpenerwaard. En Louws verze kerde Van Dieren dat het niet de be doeling is om van de Weihoek een natuurgebied te maken „Ik erken rui terlijk dat we niet alle gevolgen voor de agrariërs goed hebben ingeschat. Maar ik zeg niet dat alle aanlegver- gunningen uit het plan zullen ver dwijnen." Voor eventuele schadevergoeding kunnen boeren gebruik maken van artikel 49 van de wet op de ruimtelij ke ordening, zei Louws. Namens de landinrichtingscommis sie Oud-Vossemeer uitte J.L. van Gorsel kritiek op het aanwijzen van fourageergebieden voor ganzen. Vol gens het plan vallen de Broek- en Roolandpolder en de Oud-Vosse- meersepolder daaronder. „Als er schade komt door ganzen, dan zal dat in de papieren lopen, want die wordt niet vergoed. Je moet ze eerst veija- gen om schadevergoeding te kunnen vragen. Trek de strepen op de kaart zorgvuldig." De beperkingen die de sierteelt wor den opgelegd, gaan Van Gorsel te ver, zo zei hij. „Het wordt niet verbo den, maar je moet het wel aanvragen. Dat is een forse beperking." Ook vroeg hij voor archeologisch waarde volle gebieden een vrijstelling voor het aanbrengen of vervangen van drainage. Volgens Louws moet de gemeente bij het opstellen van het plan steeds bestaande kwaliteiten en mogelijkheden afwegen. Landbouw, natuur en landschap zorgen voor di lemma's. „Maar Zeeland heeft een belangrijke functie in de opvang van ganzen en zwanen. Dat moeten we in beeld brengen. Daarom moet je aan bepaalde gebieden randvoorwaarden stellen." Vierde staat ex-PvdA'er Harry Meij er uit Scherpenisse. Vijfde is milieu ambtenaar Koos v.d. Spek uit Sint- Annaland en zesde is veehouder Han van 't Hof uit Sint-Annaland, actielei der voor behoud van veemarkten tij dens de mkz-crisis en voorzitter van het overkoepelend orgaan van de Thoolse peuterspeelzalen, de Sgakel. Jongste kandidaat op de ABT-lijst is installatiemonteur en oud-voetballer Jeroen Fase uit Sint-Annaland. Maya Bungener, secretaresse van 'speeltuin vereniging Vrij en Blij in Sint-Anna land en actief in de actiegroep Var kens Nee, is nummer zeven. Jacolien Deurloo uit Tholen, betrokken bij het jeugd- en jongerenwerk, is negende. Tiende is J. Vervaart uit Stavenisse als vertegenwoordiger van de ouderen en elfde en laatste is Mini Roelvink uit Sint-Maartensdijk, in 1998 lijsttrek ker van AOV/Unie 55+. Die lijst had toen 7 kandidaten, onder wie Leen van Doom. „We zijn tevreden met 11 mensen", zegt Boulogne, bekend als bestuurslid van de hout- en bouwbond CNV. „Ik had liever Leen van Doom als lijst trekker gehad, want hij is met het ABT begonnen, maar ik ga nu de kar trekken. We zijn in alle kernen bezig geweest om kandidaten te zoeken, maar jammer genoeg is dat niet ge lukt. ABT is nieuw en velen wachten nog af." Vijf van de elf kandidaten komen uit Sint-Annaland, uit zowel Scherpenisse als Sint-Maartensdijk twee. Het AOV kreeg in 1998 totaal 410 stemmen, te weinig voor een ze tel. Ten opzichte van toen zijn Ria van Putten, Andrea Kubista, Bernard van Gils, "Kees Rijnberg en Engelien Huy- zen geen kandidaat meer voor de ge meenteraad. D66 haalde het in 1998 wel met 676 stemmen. De kiesdeler was toen 638. Gezien de achtergrond van de nieuwe kandidaten waarmee ABT - naast de al eerder bekende Boulogne en Van Doom - naar voren komt, kan niet anders geconcludeerd worden, dan dat een mogelijke zetel voor ABT vooral ten koste zal gaan van PvdA, VVD en D66. Dorpsplannen voor alle Thoolse woonkernen - het eerst voor Tholen en Sint-Maartensdijk - waarin de ontwikkeling op het terrein van woning bouw en voorzieningen wordt uitgestippeld. Onderzoeken of woon boerderijen voor ouderen gerealiseerd kunnen worden. Bedrijvigheid concentreren tussen Tholen en Oud-Vossemeer. Het winkelbestand in Tholen-stad uitbreiden, bijvoorbeeld op bedrijventerrein Noord. Een miljoen euro uittrekken om Sint-Maartensdijk een impuls te geven ter compensatie van het verlies van het gemeentehuis. Inwoners betrekken bij het beheer van de dorpen en wijken door het instellen van 'dorps ontwikkelingsbedrijven'. Gemeentelijke aanspreekpunten voor alle woonkernen instellen en een gemeentebreed, representatief burgerpa nel vormen. Dat zijn een aantal opmerkelijke zaken die aan de orde ko men in het debat dat de gemeenteraad maandagavond voert over de toekomstvisie Bestemming Tholen. Het debat dat de afgelopen maanden is gevoerd met inwoners en organi saties, ging over wonen, werken, le ven en de moderne gemeente in het Tholen van de toekomst. Twee rode draden kwamen naar voren: Tholen kiest voor beheerste groei en voor kwaliteit. Een scala aan standpun ten, gedachten en wensen is gefor muleerd en daaruit zijn een aantal mogelijke beleidspunten geformu leerd. Dit in samenhang met het al in gemeentelijke nota's vastgestelde beleid. Een plaatje dat miljoenen eu ro's vergt. Dus zullen er keuzes ge maakt moeten worden. De zes raadsfracties zullen maandagavond hun standpunten duidelijk moeten maken over de voorgestelde zaken, ze kunnen onderwerpen schrappen of toevoegen. De wethouders funge ren in dit debat als 'gewoon' lid van hun fractie, de burgemeester leidt de discussie. Na het presenteren van de standpunten kunnen eerst de frac ties elkaar vragen stellen, vervol gens krijgt het publiek daartoe de gelegenheid. Na een korte pauze wordt er per thema door de raadsle den gediscussieerd, waarop het pu bliek dan weer kan reageren. Ten slotte vat de burgemeester samen waar de politieke verschillen liggen. De richtinggevende keuzes zouden nu duidelijk moeten zijn. Na de ge meenteraadsverkiezingen zal door de nieuwe raad eerst een collegepro gramma vastgesteld worden. Onder tussen wordt de toekomstvisie opge steld en die kan dan in het tweede kwartaal van dit jaar vastgesteld worden. Dat stuk zal vervolgens de hoofdlijnen voor het beleid tot 2025 weergeven. Het debat wordt maandagavond niet in het gemeentehuis gehouden, maar in Meulvliet in Tholen. Het begint om half acht. Centraal zwembad en één sportcentrum zijn gewoon nodig, zegt Eric Goossen Mevr. C. Wessels zingt na 55 jaar nog altijd graag bij VZOS Sint-Annaland Op de planken staan, geeft Kim Horsten uit Tholen een speciaal gevoel EN VERDER... Poortvliet krijgt er de meeste inwoners bij Beheerster Nelly van Gorsel van oude kleuterschool stopt na bijna 26 jaar Kritiek op aanpak controle bij innen hondenbelasting Leon den Ouden wil slagen bij hoofdklasser Kloetinge ALS GE UZELF MAAR NIET VERLIEST, BLIJFT GE BU ELK VERLIES NOG RUK Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Morgen, vrijdag 18 januari, organi seert het Rode Kruis een bloeddo noravond in de Wimpel in Sint-Phi lipsland. Donoren, ook nieuwe van 18 tot 65 jaar, zijn welkom tussen 18.30 en 20.30 uur. Dat laatste tijd stip is veranderd, want voorheen was dat negen uur. Door het afstaan van een halve liter bloed werkt men mee aan het verbeteren van de kwa liteit van andermans leven. RENOVATIE KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie LM. „Ik zag dat er miet (houtworm - red.) in de planken en balken zat. Om die goed te kunnen bestrijden moest ik het plafond eruit halen. Toen kwamen ze te voorschijn," vertelt Beur kens. Onder en tussen de balken stak hij het ene na de ander nest weg met een plamuur- mes. De kunstig gefabriceerde onderkomens bleven goeddeels heel en konden nu goed worden bekeken. Anders dan in de zomer, wanneer de insecten bezig zijn aan het bouwen van hun nesten de toeschouwer afschrikken met hun gezoem en scherpe angel. De kleine Jesse Wesdorp die bij zijn tante Lenny is, kijkt zijn ogen uit, maar houdt de lip pen op elkaar. De 3-jarige wil wel samen met zijn tante een nest vasthouden voor de foto, maar levert geen enkel commentaar tijdens de opname over de opmerkelijke vondst in het huisje. Volgens J. Suurd, technisch inspecteur van Anticimex, een bedrijf dat zich met bestrijding van ongedierte bezighoudt, komt het niet zo vaak voor dat er zoveel nesten worden gevonden. „Ze komen meestal voor bij verlaagde plafonds waar je niet makkelijk bij kan. Ik heb er ook wel eens dertien bij elkaar gevonden. Maar zeven is ook veel." De nesten zijn vederlicht. Een papierachtig geheel dat zoigvuldig door de werksters is ge maakt. Elke werkster is duizenden malen onderweg geweest om het nest op te bouwen van papier of houtpulp, vermengd met speeksel. De fijne houtlaagjes hebben allemaal een eigen kleur - van grijs tot lichtbruin - en structuur. De binnenkant, het inwendige van het nest, toont de raten met cellen aan de onderzijde. Een compleet nest kan wel 20.000 indi viduen bevatten. De gewone wesp (vespula vulgaris) leeft in kolonies die bestaan uit een grote koningin, de mannetjes en de werksters (onvruchtbare vrouwtjes). Eerst bouwt de koningin een klein nest. Daar brengt ze de eerste nakomelingen groot. Dan nemen de werksters het van haar over. Ze vergroten het nest, verzorgen de koningin en verzamelen voedsel. Aan het eind van de zomer vliegen de nieuwe koninginnen en mannetjes naar buiten. Tegen de winter is de hele kolonie uitgestorven, behalve de bevruchte koningin nen. Suurd: „Het nest is eenmalig, maar de koningin blijft er in overwinteren. Of ze maakt een klein nestje." Ook die zogenaamde koninginnennesten hingen in het huisje. Jesse Wesdorp en zijn tante Lenny Beurkens met een van de wespennesten die achter het plafond werden gevonden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1