Welzijn voor Ouderen in stilte opgeheven De Schutse wil over drie jaar een permanent onderkomen in Vossemeer Activiteiten krijgen in mfc is heel moeizaam onderwerp Moeder en dochter zijn uit elkaar gegroeid 'Lees ons toch niet over elk detail de les' Beheerstaken kinderboerderij loskoppelen van zorg dieren Scholen tekenen voor Maxima Ambulance E. Streng in bestuur KvK Donderdag 10 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Benutten Deel taken naar indicatie-orgaan Na ruim twintig jaar is er een einde gekomen aan de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint-Philips- land. Vanaf 1 januari is de stichting officieel opgeheven. De stichting kreeg minder te doen door de oprichting van het regionaal indicatie-orgaan Tholen (RIO). De functio naris C. Schless van de stichting ging twee dagen voor het RIO werken. De helft van subsidie voor Welzijn voor Ouderen ging dan ook naar het RIO. De gemeente is be zig met het opstellen van nieuw ouderenbeleid, maar volgens oud-voorzitter W.L. Bijl van de stichting duurt het allemaal erg lang. Thoolse snert op tram in Rotterdam Stille trom Dagactiviteitencentrum begonnen met 19 verstandelijk gehandicapten Na de jaarwisseling is in de Veerstraat te Oud-Vossemeer het dagactiviteitencentrum van stichting De Schutse voor verstandelijk gehandicapten van start gegaan. Negentien bezoekers telt het centrum momenteel, maar in de eerste week zijn er alweer drie aanmeldingen gekomen, vertelt vestigingsdirecteur A. van der Perk uit Sint-Annaland. Hij wordt bijgestaan door vijf personeelsleden. „De afgelopen weken is er, met de hulp van veel vrijwilligers, hard ge werkt. Begin december stond er nog niets." De Schutse wil op termijn een permanente voorziening in het dorp realise ren en de verwachting is dat daar een vijftigtal mensen on dergebracht zal worden. Vakken vullen Twee busjes Sessie met Lou Leeuw (ex-Herman Brood) Activiteiten zien te krijgen in het splinternieuwe multifunc tioneel centrum bij kinderboerderij 't Lamsoortje aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk is een heel moeizaam onderwerp. Dat zei voorzitter mr. G. de Leeuw van het Plat form leefbaar platteland eiland Tholen zaterdag tijdens een bijeenkomst over de problemen bij de kinderboerderij. „Voor we alle financiële zaken op orde hadden, is er veel water door de Rijn gestroomd, maar het binnenhalen van ac tiviteiten is ook lastig. Maar we zijn er voor de Thoolse be volking! In samenwerking met het IVN wordt nu gestreefd naar de vestiging van een milieu-educatief centrum." 't Hoeft niet perfect Wegens het huwelijk van kroon prins Willem-Alexander met Maxi ma Zorreguieta organiseert de ge meente een tekenwedstrijd voor de Thoolse basisscholen. Thema is 'het huwelijksfeest'. Van elke school worden drie tekeningen ge selecteerd, die van 1 t/m 8 februari te zien zullen zijn in de hal van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De makers van de geselecteerde te keningen krijgen een prijsje, dat ui- gereikt wordt door de burgemees ter. Inwoners die dat willen, kunnen het prinselijk bruidspaar schriftelijk feli citeren. In het gemeentehuis komt een felicitatieregister te liggen, waar in iedereen zijn felicitatiewens kwijt kan op vrijdag 1 en maandag t/m vrijdag 4 t/m 8 februari. VERVOLG VAN VOORPAGINA Verschuren heeft ook de indruk dat de ambulance eerder wordt ingezet sinds de invoering van de centrale huisartsenpost in Bergen op Zoom op 1 oktober. Met cijfers kan hij dat echter (nog) niet staven. „Als de huisarts in Putte zit, dan duurt het wel even voordat hij op Tholen is. Dan is de ambulance er sneller." Hij heeft niet de indruk dat patiënten eerder om een ambulance vragen. „De meldingen op de huisartsenpost worden serieus behandeld." In 2000 maakte de ambulance 697 ritten. Daarvan waren er 343 met spoed. 243 ritten betrof zogenaamd direct vervoer, dat wil zeggen dat er patiënten werden vervoerd zonder sirene of zwaailicht. 111 waren be stelde ritten. Verschuren verwacht over 2001 jaar geen grote verschil len. Hoe het er in de toekomst uit zal gaan zien, is voor hem ook niet dui delijk. „We zouden in december met de West-Brabantse vervoerder en de zorgverzekeraar rond de tafel gaan, maar door ziekte kon dat niet door gaan.,Een nieuwe datum is nog niet bekend." Er ligt nu wel een plan van de ambu lancedienst Boven de Westerchelde, maar daarover wil Verschuren niets kwijt. „Nee, we moeten nog gaan praten. Het gaat om het beter benut ten van de ambulance. Er is geen en kele aanwijzing dat de ambulance van Tholen weg zal gaan. Maar of hij in Sint-Maartensdijk blijft, is ook nog niet zeker. Kijk, naar Stavenisse zal hij niet gaan. De ambulance wordt nu in toenemende mate inge zet in West-Brabant. De Thoolse ambulance moet passen in het sprei dingsplan dat door de provincie Noord-Brabant is vastgesteld. Dat voorziet in een standplaats in Steen bergen. Op het moment dat er een auto in Steenbergen staat, zal er minder beroep gedaan worden op de ambulance in Sint-Maartensdijk. We hebben nu een voorstel dat we hope lijk deze maand kunnen bespreken." Tot 1 januari was W. Bijl uit Tho len voorzitter van Welzijn voor Ouderen. „Het is alweer drie jaar geleden dat we te horen kregen dat de subsidie weg zou vallen. Het is begonnen met het oprichten van het RIO. Die nam taken over zoals de alarmering voor ouderen en de ouderentelefoon. Bij de be sprekingen werd al duidelijk dat de functionaris Catherine Schless voor de helft van de uren voor het RIO moest gaan werken als inta- ker. Zij werkte vier dagen voor de stichting. Toen haar werk voor ons halveerde, vielen er automatisch een aantal werkzaamheden af." De stichting was ooit opgericht om ouderenorganisaties te onder steunen. Zo verleende ze hulp aan ouderenverenigingen als het om aanvragen van subsidie ging, ver zorgde ze de notulen van vergade ringen, regelde cursussen voor ou deren van het REC in Goes en trad ze ook op als spreekbuis voor ou deren bij de gemeente. Jaarlijks kreeg de stichting ruim een ton subsidie. „Toen we hoorden dat het af zou lopen, viel dat zwaar. De functionaris werd ziek en toen hebben wij nog voor een half jaar een dag in de week Julia Lebeau mogen inhuren, een oude bekende bij de stichting. Een nieuwe me dewerker mochten we niet meer aantrekken want de gemeente wil een nieuw ouderenbeleid. Voor 2002 hebben we dan ook geen subsidie aangevraagd. Alles liep langzamerhand terug." Voor 2001 was nog wel subsidie gevraagd, maar daarvan ging de De 'gemeubileerde' erwtensoep van Bas de Man uit Sint-Annaland kan morgen geproefd worden op de 'snerttram' in Rotterdam. De uitba ter van café-restaurant Havenzicht is uitgenodigd dankzij het winnen van de Thoolse snertcompetitie, eind 2000 op de kerstmarkt in het kader van 525 jaar Sint-Annaland. Initiatiefneemster Anna Parel van de 'snerttram' maakte daar deel uit van de jury. Deze tram is een toeris tische attractie die van oktober tot helft naar het RIO, zegt Bijl. De stichting ging ook de ruimte in Maartenshof delen met het indica tie-orgaan. En toen het halve jaar voor Lebeau over was, vulde Joke Kloet-van Vossen nog vier uur per week het werk in voor de stich ting. „Dat is nu dus ook stopge zet." Een deel van de subsidie voor de stichting is vorig jaar gebruikt om containers aan te schaffen voor de warme maaltijd voorziening, zegt Bijl. Mevrouw Schless heeft inmiddels (buiten de gemeente) ander werk gevonden. De gemeente heeft een stuurgroep ouderenbeleid. De stichting is re gelmatig geraadpleegd, maar is er volgens Bijl niet in afgevaardigd. „We zitten nu te wachten op het nieuwe beleid. Het is al twee jaar aan de gang, maar het duurt wel lang." De voorzitter van de stichting was van begin af aan steeds de wet houder van sociale zaken. Dat principe werd verlaten en zo werd Bijl namens de ouderenbond Anbo voorzitter en volgde hij wethouder I.C. Moerland op. Secretaris was A. Verschoor (van Graag Gedaan) uit Bergen op Zoom en penning meester oud PvdA-raadslid A. den Haan uit Sint-Maartensdijk. De stichting werd met stille trom op geheven. Met de andere bestuurs leden werd tussen de middag ge dineerd in het restaurant van het Schelde college in Sint-Maartens dijk. mei op vrijdag, zaterdag en zondag dwars door de Maasstad rijdt. Pas sagiers kunnen tijdens de rit genie ten van natuurlijke erwtensoep, krij gen tekst en uitleg van een stadsgids en luisteren naar een accordeonist. Door tussenkomst van mevrouw Pa rel is Bas de Man uitgenodigd om zijn winnende recept in Rotterdam te komen promoten. Zijn soep werd destijds door de jury betiteld als 'best gemeubileerde en smakelijke erwtensoep met een echte ouder wetse opoe-smaak'. Ze was ge maakt met verse hele erwten, groen ten, buikspek, karbonade en rook worst. Ria Vos en Gerdien Verweij met een aantal kinderen in het nieuwe dagactiviteitencentrum. De noodgebouwen die op het voor malige bietenopslagterrein geplaatst zijn, komen deels uit Kesteren. Daar is eind oktober een nieuw dagactivi teitencentrum geopend van De Schutse, een stichting tot verzorging van verstandelijk gehandicapten die uitgaat van de Gereformeerde Ge meenten in Nederland. De vraag naar identiteitsgebonden zorg was aanleiding om op Tholen een activi teitencentrum op te zetten. „Op 2 ja nuari zijn we begonnen met een bij eenkomst voor kinderen, ouders en personeel in het Calvijncollege. En op 3 januari zijn de eerste kinderen hier binnengekomen", vertelt Van der Perk. De overgang van de kinde ren is gefaseerd gebeurd, om hen te laten wennen. Van de 19 bezoekers komen er 13 van Tholen, zes van Zuid-Beveland en één uit Bruinisse. Het gros bezocht voorheen centra in Krabbendijke of Puttershoek, terwijl één jongen en een meisje van Het Gors komen. Twee van de kinderen zijn voor het eerst op een dagver blijf. De Schutse, als initiatiefnemer, werkt samen met Adullam en Siloah die zich eveneens bezighouden met de dagopvang van gehandicapten. Een orthopedagoge heeft van alle bezoekers de gegevens verzameld om de hulpvraag en zorgbehoefte van ieder te kunnen bepalen. Van der Perk legt uit dat er drie groepen zijn gevormd: één voor de volwassenen (de oudste is daar nu 21 jaar) en twee voor de kinderen (waarvan de jongste 3 is). De ene daarvan is bedoeld voor meervoudig complex gehandicapten en de ande re is een leergroep waarvan kinderen eventueel kunnen doorstromen naar een zmlk-school. Vijf vaste mede werkers begeleiden de groepen: El- na van Haaften uit Sint-Maartens dijk, Joanne Bogert-Aarnoudse uit Tholen, Ria Vos-de Jong uit Hen- drik-Ido-Ambacht, Gerdien Verheij uit Werkendam en Lianne Poortvliet uit Yerseke. Verder is Wilrie Panis uit Sint-Maartensdijk aangetrokken als fysiotherapeut. „Ons streven is om maximale zorg te bieden, met als doel de bezoekers het gevoel te ge ven dat ze nuttig bezig zijn ge weest." De activiteiten zijn gericht op het verder ontwikkelen van de kinderen. In het centrum kunnen de volwassenen bakken en houtbewer- ken. Ook is er de mogelijkheid om in het dorp auto's te wassen bij een garage en vakken te vullen bij de su permarkt, terwijl daarnaast werk ge daan kan worden bij een eierhandel in Tholen. Het inzamelen van bij voorbeeld glas kan in de toekomst ook een activiteit zijn. Van der Perk geeft aan dat De Schutse ook nog altijd de intentie heeft om onderhoudswerk te ver richten op kinderboerderij 't Lam- soortje in Sint-Maartensdijk, maar momenteel gebeurt dat niet. „Het is een pracht gelegenheid voor onze bezoekers." Een volle week mensen daarvoor leveren, kan hij momenteel nog niet. De afgelopen weken is er veelvuldig overleg geweest met de bij de kinderboerderij betrokken stichtingen, maar daar lijken onder ling de neuzen niet allemaal dezelf de kant op te staan. Van der Perk wacht af, zegt hij. De bezoekers, zoals de directeur ze noemt, komen vijf dagen per week naar Oud-Vossemeer, van negen uur tot half vier. Er zijn twee bushes be schikbaar om hen te halen en te brengen, wat door vrijwilligers ge beurt. Vaak heel specifiek vervoer, omdat nogal wat kinderen rolstoel gebonden zijn. Op maandag wordt begonnen met een gezamenlijke weekopening en op vrijdag is er een gezamenlijke afsluiting, met bijbel lezing, gebed en zang. De andere dagen gebeurt die opening en afslui ting in de groepen. Een dag is ver volgens in blokken ingedeeld, legt Van der Perk uit. 's Morgens twee, onderbroken door een pauze om wat te drinken, met zowel leer- als spel momenten. Per groep wordt er geza menlijk gegeten en daarna is er een rustpauze (waarin bijvoorbeeld boodschappen worden gedaan), ge volgd door opnieuw een activiteit. Eens per week wordt er gezwom men in de Knotwilg in Steenbergen. Van der Perk is bijzonder te spreken over de medewerking die hij daar krijgt. Zoals hij ook content is met de vrijwilligers die bereid zijn om schoon te maken en allerhande klus sen te doen op het centrum. Naast de groepslokalen met elk een aanrecht is er een rustkamer, een was- en doucheruimte en afzonder lijke ruimten voor fysiotherapie, lo gopedie en de directeur. Alle deuren kunnen van binnenuit vergrendeld worden om te voorkomen dat kinde ren zomaar naar buiten gaan. Het terrein is met een afrastering ge scheiden van de straat. Van der Perk werkte twee maanden als vrijwilliger bij De Schutse, nadat zijn contract bij een accountants kantoor was afgelopen. De oud bankdirecteur solliciteerde naar de directeurspost voor het centrum en werd aangenomen. Hij bereidde een groot aantal materiële zaken voor en coördineerde de inzet van vrijwilli gers. De financiën en administratie worden nog in Kesteren geregeld. Van der Perk heeft een eigen budget tot zijn beschikking. Verder is het re aliseren van een permanent onder komen zijn opdracht, een klus waar hij allerminst tegenopziet. „In mijn periode bij de Rabobank heb ik diver se grote verbouwingen meege maakt." De tijdelijke vergunning voor het dagactiviteitencentrum loopt tot 1 januari 2005. „De gemeente heeft vlot voor de vergunningen ge zorgd en ook het aanbrengen van de nutsvoorzieningen ging van een lei en dakje." Collectes tijdens de voorlichtings avonden over het nieuwe centrum, verkooptafels, een tweedehands-kle- dingverkoop in Tholen en acties van kinderen leverden vorig jaar totaal 7499 gulden op, waarvan aangepast (spel)materiaal voor de kindergroe pen is gekocht. Andere activiteiten voor De Schutse op Tholen brachten 3486 gulden op. En op 26 januari staat de jaarlijkse verkoping voor stichting op het programma, in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. De bekende gitarist- en zanger Lou Leeuw is zondagmiddag te gast in café The Sixties aan de Kaaij in Tholen. Leeuw staat centraal tijdens de maandelijke blues/rock jamses sie van de stichting Sunday Ses sions. De uit Amsterdam afkomsti ge Leeuw maakte deel uit van bands van sterren als Herman Brood en Nina Hagen. Ook werkte hij met de Red White Bluesband van Harry Muskee (Cuby The Blizzards). Op de sessies in The Sixties beklim men muzikanten uit de wijde regio het podium om hun kunsten te ver tonen. Spontaniteit is een belangrijk ingrediënt tijdens de muzikale bij eenkomsten. De sessieleiding is in handen van Jos Rijnkels, drummer van de Thoolse groep Stikkie Djoo. De toegang is gratis. De sessie be gint om 16.00 uur. Het boterde niet echt tussen de be stuursleden van het Platform en de kinderboerderij tijdens de persconfe rentie, zaterdagmorgen in het multi functioneel centrum te Sint-Maartens dijk. Toen een verslaggever na een lang relaas van Platform-voorzitter De Leeuw klip en klaar het spoedeisende karakter van deze bijeenkomst toege licht wilde zien, probeerde voorzitter Van der Zwan van de kinderboerderij wel wat zeggen. „Hee, wacht even", zei De Leeuw, „dit is een persconfe rentie van het Platform en niet van de kinderboerderij, maar ik wil de vrij heid laten om straks wat te zeggen." Van der Zwan popelde, want het Plat form was achter de rug van 't Lam- soortje om met het bestuur van dagac tiviteitencentrum de Schutse uit Oud- Vossemeer - waarmee de kinderboer derij geen overeenstemming had we ten te krijgen- gaan praten. „Dat het Platform met de Schutse is gaan pra ten, is gelegen in het feit dat de kinder boerderij een brief aan de gemeente had geschreven, dat 't Lamsoortje in winterslaap zou gaan. En dat is abso luut onacceptabel voor ons", liet se cretaresse Frigge weten. „Wij als Plat form willen een positieve oproep doen, dat de Schutse via een groeimo del het werk op de kinderboerderij kan overnemen van het Gors", zei De Leeuw. „Dat is een beetje krom", al dus Van der Zwan, „want de Schutse moet dan als professionele organisatie ook de verantwoordelijkheid voor de kinderboerderij dragen. En laat direc teur Bouw van de Schutse ons dan op bellen en de puntjes op de i zetten." De Leeuw: „De Schutse is van me ning dat ze met het Platform goed kunnen praten en ik wil die bemidde lende rol wel spelen." Van der Zwan: „Dat is helemaal niet nodig!" De Leeuw: „Er is toch sprake van een communicatiestoornis tussen 't Lam soortje en de Schutse. Wij proberen de partijen aan elkaar vast te binden. Wij willen de Schutse een kans geven. Niemand wil de eerste zijn, maar laten we nu eens beginnen." Frigge: „Kan het bestuur van de kinderboerderij niet eens zelf contact opnemen met de Schutse?" „Lees ons niet over elk de tail de les!", merkte secretaris Schaart van 't Lamsoortje op. Frigge: „Dit is zo'n mooi project, dit mag niet stuk gaan. We hebben al zoveel hoge zeeën meegemaakt, we slapen er 's nachts niet van en we hebben er al grijze ha ren van, maar dit prachtige project moet doorgaan!" Gevonden. Bij de politie Tholen zijn in de week van 28 december t/m 3 januari een herenfiets en een autosleutel als gevonden voorwer pen gemeld. Secretaris Frigge, voorzitter De Leeuw en vice-voorzitter Van Dalen v.l.n.r.) van het platform De Leeuw ziet in het ontvangen van de verstandelijk gehandicapten van de Schutse uit Oud-Vossemeer ook een verbreding van het draagvlak. „Dagactiviteitencentrum de Schut se vormt een belangrijk deel van het eiland en daarom zouden wij graag zien, dat het bestuur van de kinderboerderij de gesprekken - die niet gemakkelijk zijn - met de Schutse wil voortzetten. Twee par tijen praten er in feite: 't Lamsoor tje voor de kinderboerderij en het Platform voor het multifunctioneel centrum. Het Platform heeft de kin derboerderij destijds opgericht, maar die is verzelfstandigd, 't Lam soortje geeft zelfstandig leiding. Het Platform heeft geen zeggen schap in de kinderboerderij", aldus De Leeuw. Hij ziet als voorzitter echter wel een taak om bij 't Lamsoortje in te grijpen nu het fout lijkt te gaan. „We moeten er met zijn allen de schouders onder zetten. Het Gors is heel professioneel bezig geweest op de kinderboerderij, zowel met de zorg- als de beheersfunctie. We hebben nu met meerdere kleuren en meerdere signaturen te maken. Na een hele moeilijke weg is er een mondelinge toezegging van de Schutse gekomen om het werk van het Gors op de kinderboerderij over te nemen. Maar alleen de zorgfunc- tie en niet zozeer de beheersfunctie: een stuk verantwoordelijkheid voor de dagelijkse leiding. Maar je zit hier wel met dieren, dus heb je een grote verantwoordelijkheid. Daar om doet het Platform een heel drin gende oproep: kinderboerderij en de Schutse begin eerst met elkaar." De Leeuw zag de verschuiving van het Gors naar de Schutse als onder deel van een stuk vercommerciali sering in de maatschappij, waarbij verstandelijk gehandicapten hun persoonlijk gebonden budget kun nen besteden bij wie ze dat willen. „Mensen hebben budgetten en als ze daarmee wisselen, dan is de vroegere instantie dat geld kwijt. Het Gors heeft zijn mensen op Tho len niet kunnen behouden, de Schutse is nu de praktijk van het ei land. Dat de levensbeschouwing hierbij een probleem zou zijn (de Schutse is een reformatorische stichting, verbonden aan de Gere formeerde Gemeente in Nederland) is wat ons betreft een onzinverhaal. Als we zeggen: begin met de Schutse met wisseldiensten, dan zijn wij als bestuursleden dagelijks aanwezig. We zijn bereid daarvoor vrije dagen op te nemen. Hoe dat werkt, laat zich raden, maar het moet niet eerst allemaal perfect draaien. Geef de Schutse, als ze zich niet willen binden, gelegen heid om te groeien. Wij zijn niet te vreden met een half ei, maar we ge ven ze wel vertrouwen! Wij hebben grote verwachtingen van de Schut se en ook van de Natuurvereniging Tholen. Laten we met elkaar begin nen. De Schutse staat in de start blokken om maandag te beginnen", zei de voorzitter van het Platform. Het bestuur van de kinderboerderij wil concrete afspraken, zwart op wit, zo maakte voorzitter mevr. I. van der Zwan duidelijk. „Vanaf september tot eind december is er overleg geweest met de Schutse en die gesprekken zijn vastgelopen omdat men maar voor drie ochten den mensen beschikbaar heeft. En de Schutse heeft ook geen enkele ervaring met kinderboerderijen. Het Gors heeft zich noodgedwon gen teruggetrokken omdat er maar twee mensen meer over waren. Er is nu geen overdracht van het werk geweest en als bestuur ben je wel verantwoordelijk, dus wij willen graag een overeenkomst." Secretaris J.A. Schaart vulde aan, dat de kinderboerderij op basis van alleen mondelinge toezeggingen niet met de Schutse in zee wil gaan. „Maar als het Platform nu als red der in nood de Schutse wel bereid gevonden heeft om het werk op de kinderboerderij volledig in te vul len, dan willen we dat ook graag vastgelegd zien." De Leeuw benadrukte, dat je de be heersfunctie niet moet blijven kop pelen met de zorgfunctie. „De •Schutse is terughoudend, dat is ge woon een feit. De beheersfunctie moet je dan op een andere wijze zien in te vullen, 's Morgens de kinderboerderij open doen en 's avonds sluiten, dat wil de Schutse nog wel doen, maar niet de andere beheerstaken." Mevr. Frigge wees op het grote be lang van inschakeling van gehandi capten. Dat staat in de oprichtings akte van het complex en dat is ook een voorwaarde voor de subsidies van het rijk Financieel is er volgens haar geen probleem met de wisse ling van de wacht bij de kinder boerderij. Het Gors huurde vijf da gen een deel van het gebouw en de Schutse wil dat ook gaan doen. „Fi nancieel hebben we de zaak com pleet op orde", verzekerde De Leeuw. „We hebben zelfs 150.000 in plaats van 100.000 gulden gekre gen voor het multifunctioneel cen trum. De vijftig extra is voor 30.000 gulden afkomstig van het Nationaal Park en 20.000 gulden van de provincie. Het begint als een trein te gaan lopen", aldus voorzit ter De Léeuw van het Platform leefbaar platteland Tholen. E. Streng uit Tholen is herkozen in het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel in Zeeland, dat uit dertig leden bestaat. De directeur van het installatiebedrijf KST b.v. bezet een bestuurszetel namens het midden- en kleinbedrijf. Op tafel staat een koekjes trommel met daarop het ver liefde paar Willem Alexander en Maxima, maar de liefde tussen het bestuur van kinder boerderij 't Lamsoortje en het bestuur van het Platform leef baar platteland eiland Tholen is een heel eind bekoeld. Dochter en moeder zijn uit el kaar gegroeid. Het Platform organiseerde een persconfe rentie met als doel: het be stuur van 't Lamsoortje, dat de kinderboerderij in winter slaap wilde laten gaan we gens het gebrek aan mede werkers, flink onder druk te zetten. De voorzitter en secre taris van de kinderboerderij woonden met kromme tenen de persconferentie bij. Formeel is de stichting kinder boerderij en heemtuin Tholen zelfstandig. Het Platform fun geerde destijds als subsidieja ger en met succes werden er tonnen losgepeuterd van di verse overheden die allerlei potjes te verdelen hadden. Menige culturele of sportver eniging zou er jaloers op zijn. Geld kwam er volop, maar buiten de enthousiaste initia tiefnemers, die met een stand op de diverse braderies het beginkapitaal bij elkaar brach ten, bleef het draagvlak be perkt. Voor de schoonmaak van het multifunctioneel cen trum werden destijds oproe pen gedaan voor schoonma kers, nu is er gebrek aan verzorgers voor de dieren. En nu botst het ook intern en dan met name tussen het Platform en 't Lamsoortje. Maar daar naast is er ook nog een derde stichting in de ingewikkelde structuur, namelijk Scaldis Natural is. Tot voor kort o.l.v. O. Huiskamp, maar die is al weer weg en zijn liberale col lega F.J. Goossen trekt er nu aan de touwtjes. Ook bij het Platform wisselden de voorzit ters elkaar snel op: J.L. van Gorsel, J. de Boer en nu mr. G. de Leeuw. Ook daar blijkt continuïteit moeilijk te zijn; al leen mevr. C.L. van Dalen- Doeleman en VVD-raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger houden het lang vol. De laat ste is zowel secretaresse van het Platform als van Scaldis Naturalis. In die laatste stich ting is ChristenUnie-raadslid P. van Belzen er nog bijge haald om nog wat andere kleur aan de zaak te geven. En die kwam nog goed van pas om de Schutse te bewerken. Van Belzen dreigde in een ge sprek met A. v.d. Perk - de di recteur van het dagactivi teitencentrum in Oud-Vosse- meer - uit het bestuur te tre den, wanneer de Schutse niet voluit de kinderboerderij zou steunen. Het pas begonnen dagactiviteitencentrum moet nog groeien en doet het voor zichtig aan. Men wil zich niet binden en het bestuur van 't Lamsoortje, dat toch al niet enthousiast is over het refor matorische karakter van de Schutse, wil juist waterdichte afspraken in een zakelijke overeenkomst vastleggen. Anders zit het bestuur straks met de dagelijkse verantwoor delijkheid voor de 60 tot 70 dieren en ook de financiële gebakken peren opgescheept. Het Platform gunt de Schutse het voordeel van de twijfel en hoopt dat het allemaal nog wel een keer goed komt. Het Platform reageerde vorig jaar verongelijkt, toen het Na tionaal Park Oosterschelde een beleidsplan eiste en een coördinator, voordat de toe gezegde 100.000 gulden sub sidie betaald zou worden. Wie de vele onzekerheden ziet, moet concluderen dat de be stuurders van het Nationaal Park terecht meer helderheid eisten, want wie controleert anders de stichting. De ge meente werd voor het blok gezet en deed opnieuw een duit in het zakje, al werd daar bij gezegd dat deze subsidie echt het laatste was wat de lo kale overheid deed. Er staat nu een prachtig gebouw aan de rand van het eiland, dat veel te weinig benut wordt. En dan moet de gemeenteraad bij het uitstippelen van het be leid voor Tholen 2025 straks gaan discussiëren of er in elke woonkern nog wel een dorps huis te handhaven is. En uit- leenposten voor boeken en noem maar op. Aan de Kaste lijnsweg in Sint-Maartensdijk zijn de subsidies binnen, maar de bestuurders van de diverse stichtingen hebben nu ook de plicht om de investering waar te maken. En dat zal mis schien beter lukken met min der bestuursleden, maar met meer werkers in het veld, zo als dat praktijk is bij de vele verenigingen die Tholen rijk is. i 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9