Harmsen:'het is één voor twaalf' Wordt 2002 het jaar van herstel? Als de beurs zakt, daalt ook de interesse Metaal doet het goed, maar bouw blijft achter Thoolse middenstand is teveel met zichzelf bezig' r Tholen in bedrijf Donderdag 10 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Het Thoolse bedrijfsleven heeft weinig last gehad van de economische dip die ons land vorig jaar in zijn greep kreeg en waarvan de uitlopers nog steeds merkbaar zijn. Lande lijk blijven de bedrijfsresultaten achter bij die van het jaar 2000, investeringsplannen kwamen mondjesmaat uit de kast, maar in Tholen gelooft niemand nog in een recessie, ervaart directeur G. J. Harmsen van de Rabobank Tholen. Bij elkaar Krediet moeilijk Stropdassenjongens Frustrerend Omzet 50% hoger Het beursjaar 2001 gaat de geschiedenis in als één van de slechtste jaren na de 2e wereldoorlog. Na de gou den jaren negentig, waarin beleggers heel erg verwend zijn, is dit natuurlijk teleur stellend. Veel beleggers be ginnen zich af te vragen, waarom zou ik nog in aan delen beleggen? Terugblikken Vooruitblikken Resultaten beleggingsclubs meegevallen Ondanks de enorme koersdalingen zijn de resultaten van de diverse Thoolse beleggingsstudieclubs meegevallen, zegt secretaris R. Verspuy van de verenigde Thoolse beleg gingsstudieclubs VTB, waarbij in totaal 160 leden zijn aangesloten. „De ene club had wat betere resultaten dan de andere, maar per saldo is niemand erop achteruitgegaan." Groothandel en transport blinken uit Het Thoolse bedrijfsleven scoort beter dan het Zeeuwse gemiddelde. Dat constateert de Kamer van Koophandel op basis van de erbo-enquete 2001, waarbij gekeken is naar de procentuele ontwikkeling van de omzet, export, werkgelegenheid ten opzichte van 2000. Van der Zwan geen NS-directeur OOT-voorzitter Hennekens middenmet rechts de vertrekkende H. Verschoor, die sinds 1978 deel uitmaakte van het bestuur van de Thoolse ondernemersvereniging. Links zijn opvolger B. Busman. Hij laat bij die opvatting de land bouw buiten beschouwing. "Met die sector houd ik me minder bezig." Ook de middenstand, de detailhan del, is wat hem betreft een verhaal apart. Een verhaal waarbij hij niet na laat de bijna 200 Thoolse onderne mers in deze categorie ernstig te waarschuwen. Met het onlangs ver schenen MKB-rapport over de situ atie van de plaatselijke winkeliers in de hand (De Eendrachtbode publi ceerde daarover uitgebreid) zegt hij: 'het is een minuut voor twaalf. Als de winkeliers zich niets van de aanbeve lingen over samenwerking in het rap port aantrekken en doorgaan met het uitvoeren van hun eigen plannen, dan ziet het er voor de plaatselijke mid denstand ernstig uit. Drie jaar gele den heb ik al gewaarschuwd dat het mis dreigde te gaan. De winkeliers deden er te weinig aan de koopkracht op het eiland te houden. Winkels slo ten hun deuren. Toen voorspelde ik dat bij ongewijzigd beleid binnen vijf jaar de helft van het winkelbestand zou zijn verdwenen. Zover is het nog niet, maar het is een minuut voor twaalf. De kwaliteit van de omvang van het winkelaanbod op Tholen is al een eind afgenomen. Uitvoering van de aanbevelingen in het rapport kun nen het tij nog keren, maar dan moet daarmee onmiddellijk worden be gonnen." Wat betreft de toekomstige industriële ontwikkelingen op het eiland is Harmsen 'gematigd positief.' De lage rente, de beperkte inflatie en de komst van de euro zijn de basis voor zijn kwalificatie. "De Thoolse bedrijven draaien goed tot redelijk. Over het al gemeen zijn de orderportefeuilles goed gevuld. Omzet en winst zullen zich dit jaar redelijk positief ontwik kelen en het aantal faillissementen is op Tholen tot nu toe beperkt geble ven." Harmsen zegt dat hij niettemin ook over de ontwikkelingen van de plaat selijke middenstand optimistisch is. "Mits er veel energie wordt gestopt in de uitvoering van het MKB-rapport. Gemeente en banken kunnen de voorwaarden scheppen, het werk zelf zal door de ondernemers moeten worden gedaan. Die moeten de kop pen bij elkaar steken en de focus scherp houden", formuleert hij nogal abstract. "Ondernemers moeten het de consu menten naar de zin willen makfen. Ze moeten meer bij elkaar kruipen en meer onderlinge afspraken maken over het te voeren assortiment en con sumentenacties", légt hij uit. "Als je drie dorpen langs moet voor een paar artikelen, is dat niet goed", spreekt hij uit ervaring. Om welke artikelen dat ging en in welke kernen van Tholen hij daarvoor zijn neus stootte, wil hij niet kwijt. "Als bedrijven bij elkaar gaan zitten, winkelconcentraties, kan dat de leef baarheid van een kem versterken. Stad Tholen bijvoorbeeld heeft win kelend publiek heel wat te bieden. Maar elk jaar komen er duizenden mensen naar Poortvliet. Daar beste den ze hun geld aan meubels en wo ninginrichting en rijden vervolgens het eiland weer af. Die mensen moet je hier zien te houden. Niet door het inrichten van een meubelboulevard bij Tholen, maar door naast een grote meubelonderneming ook aanvullende bedrijven te vestigen. Het is zonde dat een groot deel van het publiek dat naar Bouman-Potter komt, daarna weer wegrijdt. Die klanten hebben meer te besteden." Het stoort Harmsen, dat winkeliers en middenstandsverenigingen in de di verse kernen in plaats van elkaar daar bij te ondersteunen, elkaar beconcur reren. "Je moet als Thoolse ondernemers samenwerken. Eén ge zicht naar buiten. Zeker de winke liersverenigingen. In de ene kem zijn er zegeltjesacties, in de andere stem peltjes. Het wordt tijd voor eenheid. Eén Thoolse actie. Als je in St. Phi- lipsland een stempeltje krijgt moet je dat ook in Sint Maartensdijk kunnen krijgen. Dat dat nog niet is gebeurd, is eigen aan de mentaliteit van een aan tal ondernemers. Teveel met de eigen winkel bezig. Maar dat kan niet lan ger zo. Anders is die eigen winkel str aks weg." Kees van Koeveringe, voorzitter van de Middenstandsfederatie Eiland Tholen, zijn de woorden van de ban kier uit het hart gegrepen. Weliswaar hoorde hij nog maar weinig negatieve geluiden over de bedrijfsresultaten van 2001 ("die waren globaal zelfs wat beter dan in het jaar 2000"), "maar om die opwaartse lijn te hou den, moeten we de aanbevelingen in het MKB-rapport ter harte nemen." Volgens Van Koeveringe is het rap port bij de winkeliers goed ontvangen en wil de federatie nog deze maand, tijdens een vergadering met de circa 170 ondernemers uit alle kernen van het eiland spijkers met koppen slaan. "Daarbij staat voorop, dat het elkaar vliegen afvangen wordt voorkomen. De nadruk ligt op onderlinge samen werking. Dat neemt niet weg dat het niet eenvoudig zal zijn om de plaatse lijke winkeliers op één Thoolse lijn te krijgen." Van Koeveringe mag het dan met Harmsen eens zijn, de banken op Tholen mogen, als het gaat om het gebrek aan stimulering van de detail handel, de hand ook in eigen boezem steken. Hij wijst op de leegstand van winkelpanden in de diverse kernen. "De banken maken het startende on dernemers soms wel heel moeilijk om bedrijfskrediet te krijgen. Ik ken win kels waarvan de eigenaar in 2000 vanwege de leeftijd uit een goed lo pende onderneming is vertrokken, maar waar het een nieuwe onderne mer onmogelijk werd gemaakt de zaak over te nemen door het weigeren van voldoende financieringen." Volgens de federatievoorman komt dat doordat banken bij kredietverle ning landelijke normen hanteren als het gaat om het beoordelen van het potentiële succes van bedrijfsplannen. "Daarbij wordt uitgegaan van een be paald aantal inwoners in de omgeving van zo'n bedrijf. Vaak leidt dat bij een minimum aantal tot koudwatervrees en zijn de banken te voorzichtig bij het verlenen van financieringsfacili teiten." Op Tholen zijn dergelijke landelijke ijkpunten volgens de federatiewoord voerder niet reëel. 'Twee slagers en twee bakkers in St. Maartensdijk kan volgens de landelijke normen niet. Er wonen te weinig mensen waardoor omzet en winst te gering zouden zijn om een goede boterham te verdienen. Toch hebben ze alle vier een goed be staan." Van Koeveringe, zelf juwelier, zou volgens de landelijke banknormen tenminste in een omgeving met 8000 tot 10.000 inwoners moeten zitten. "Met de huidige 3500 zou ik geen be staan hebben. Ik zeg dat ik dat wel heb." Toegegeven. Hij combineert het ju- weliersbedrijf met een kantoorboek handel. Toch vindt hij dat de banken bij bedrijfsovernames moeten kijken naar de resultaten van de vorige eige naar. De Thoolse middenstandsfederatie is niet onverdeeld optimistisch over de gang van zaken dit jaar. "Ik ben bang dat er nog meer bedrijven moeten sluiten", vreest Van Koeveringe. Met name in de non-foodsector en vooral door opvolgingsproblemen. Hij waagt zich niet aan aantallen en wijst evenmin de kernen aan waar de be drijfssluitingen plaatsvinden. Over opvolgingsproblemen heeft Kees Jansen (63) de scheidende di recteur van de Fa. Jansen uit Tholen geen problemen. Zijn zoons Kees, Si mon en Wim statui klaar om het roer van hem over te nemen. Zeventien jaar geleden begon Jansen met een metaalbewerkingsbedrijf en deed za ken op het gebied van elektrotech niek. Inmiddels staat er een bedrijf met 130 man personeel, internationa le ervaring en een breed pakket aan activiteiten. Door dat laatste kon Jan sen de economische achteruitgang vorig jaar gemakkelijk doorstaan en spreekt hij nu van een 'leuke drukke tijd'. "Mij hoor je niet klagen. We doen aan metaalbewerking en machine bouw en houden ons bezig met trans port en opslag. Alle onderdelen heb ben eigenlijk redelijk goed gedraaid." De afgelopen jaren stak Jansen 450.000 gulden in een nieuwe loods, een kraan en nog zo wat zaken die niet konden worden gemist. "Het bedje van de jongens is gespreid", vindt hij er van. Niet de banken, maar de gemeente krijgt wat hem betreft een veeg uit de pan als het gaat om het dwarsbomen van uitbreidingsplannen. Met wee moed denkt hij terug aan de tijd van wethouder Versluys van economische zaken en Kees Nuyten, destijds be- drijventrekker voor Tholen. "Nu kom je bij een ambtenaar van economische zaken terecht. Als je vraagt hoe het staat met de aanvraag van een vergun ning zegt die: daar weet ik niets van. Dan kun je weer gaan. Daar kun je het mee doen. Niemand is er die iets voor je wil uitzoeken. Niemand zegt je waar je moet wezen. Dat was vroe ger in de tijd van Nuyten wel anders. Maar ja. Tholen heeft nu zijn bedrij ven en dan zeggen ze op het gemeen tehuis: 'uitbenen die hap.' Jansen neemt geen blad voor zijn mond als het gaat om op de hem be kende pittige wijze opening van za ken te geven. Niet alles mag in de krant. 'Tegenwoordig zitten er op het gemeentehuis allemaal stropdassen- jongens. Met een baTpen. En daar moetje dan de oorlog mee winnen." Die is wat Jansen betreft door hem zelf gewonnen. In april stopt hij er mee en zijn de zoons aan de beurt. Even overwoog de ondernemer Tho len met bedrijf en al te verlaten. Dat was toen hij hun een vergunning liet aanvragen voor een nieuwe loods. "Dat gaf zoveel problemen dat ik zei: we sodemieteren op naar België. Maar ja. We hadden alles al hier." Soortgelijke gedachten overvielen Kay Hennekens, directeur van Nes- taan Holland in Tholen en voorzitter van het Overleg Orgaan Tholen O.O.T. "Ik heb van de zestig leden nog niet erg veel gehoord over de re sultaten van het afgelopen jaar. Ook hebben we het nog niet uitgebreid over de verwachtingen voor dit jaar gehad. Over het algemeen heb ik tot nu toe de indruk dat de meesten rede lijk positief over de behaalde resulta ten zijn." Wat zijn bedrijf betreft, is Hennekens in elk geval niet pessimistisch en ver wacht hij voor 2002 behoorlijke re sultaten. Zowel in omzet als in winst. Waarom dan van die sombere ge dachten? Isolatiebedrijf Nes-taan wil uitbreiden. Middels een investering van 4,5 miljoen gulden is de onderne ming in de markt voor de aankoop van een belendend stuk grond. Daar op moet de vervaardiging plaatsvin den van een nieuw isolatieproduct. Goed voor tenminste twintig nieuwe arbeidsplaatsen. Helaas. De gemeen te, zegt Hennekens, is 'de grootste groeihindernis'. "Er ligt een vergun ningaanvraag vanaf begin november. Beloofd was dat er binnen veertien dagen antwoord zou zijn. Ik heb nog niets gehoord. Uiteraard heb ik daar over met de burgemeester gesproken. Die kreeg te horen dat er onvoldoen de mensen op de afdeling waren. Dan kun je hem niet veel kwalijk nemen." Hennekens begrijpt niet wat sommi ge ambtenaren bij het beoordelen van een vergunningaanvraag bezielt. "Dan vragen ze hoeveel werkgele genheid er met de nieuwe investering is gemoeid. Dan vraag ik hoeveel mensen kun je leveren? Het ant woord was: nul. Dan vraag ik me af waarom ze dat willen weten. Buiten gewoon frustrerend allemaal." Hennekens had er een lunchbijeen- komst met burgemeester en wethou ders voor over. "Die waren niet blij met de gang van zaken. Maar ze kun nen bij hun ambtenaren niets afdwin gen. Nee. Ik verplaats het bedrijf niet. Dat is veel te kostbaar. Er staat hier voor 15 miljoen gulden aan gebou wen." Door het gemeentelijk gesteggel mist Nestaan dit jaar wel een aanzienlijke omzet. "Het nieuwe product is sei zoengebonden. De verkoop ligt voor al op het derde en vierde kwartaal. Dat haal ik nu niet meer. Als u en ik in zo'n situatie terecht zouden ko men, zouden uw baas en de mijne vragen een paar uur extra te werken. Dat kan in Tholen kennelijk niet." Volgens Hennekens staat hij in zijn ervaringen niet alleen en heeft een aantal OOT-leden op soortgelijke manier met de gemeente kennis ge maakt. Voorbeelden geeft hij niet. "Ik baal als een stekker. Maar je moet toch met die mensen verder." Rabobankdirecteur Harmsen kan zich de frustratie van Hennekens voorstellen. Zelf is hij al sinds 1995 bezig met het krijgen van toestem ming voor het plegen van nieuw bouw. "De banken van Tholen en St. Maartensdijk kunnen beter onder een dak worden ondergebracht. Liefst op een zichtlokatie, maar in elk geval met voldoende parkeerplaatsen. We willen een advieskantoor zijn waar de klanten voor de deur kunnen par keren en na een half uurtje snel weer weg moeten kunnen wezen." Harmsen zegt met diverse plannen bij de gemeente te zijn geweest. "Ook met tekeningen. Maar het was steeds nee. Afblazen kan ik de nieuwbouw niet." Anders dan Hennekens en Jansen onthoudt Harmsen zich van op- en aanmerkingen over de ambtelijke af werking van zijn verzoeken. "Ik ga er vanuit dat we spoedig iets zullen horen. Kritiek op de lange periode die de vergunningaanvragen in be handeling zijn leveren we op het ge meentehuis zelf. Niet in de krant." Directeur Ronald Simon van Devotra in Tholen (inrichters van scholen en werkplaatsen in ontwikkelingslan den) is niet alleen over de resultaten van het afgelopen jaar tevreden, maar roemt ook de medewerking van de gemeente bij het verkrijgen van ver gunningen en de assistentie bij de verhuizing van de onderneming uit Bergen op Zoom naar Tholen. "Geen moeilijkheden gehad. Heel positief allemaal", zegt Simon. Devotra is een exportbedrijf. Bij wij ze van spreken kind aan huis in lan den als Irak, Libië en Jordanië. Zo soepel als de medewerking van de gemeentelijke overheid verliep, zo hoog was de muur om bij het minis terie van Ontwikkelingssamenwer king binnen te komen. 'Te hoog", vindt Simon er nu van. "Daar komen bedrijven als Philips en DAF binnen. Ons zagen ze geeneens staan. Daar hebben we geen energie meer inge stoken en doen nu rechtstreeks zaken met instellingen als de Verenigde Na ties en de Wereldbank" Deze week vertrekt hij met enkele medewerkers (het bedrijf werkt in Tholen met zeven mensen) naar E- thiopië. "We willen daar gereed schappen gaan leveren. Zoals houtbe werkingmachines. Dat gaat via de Wereldbank." In tegenstelling tot andere bedrijven hebben de gebeurtenissen na de elfde september in de Verenigde Staten Devotra een stevig voordeel opgele verd. "In Afghanistan is nu volop ma teriaal nodig. Wij leveren alles. Van pennen tot computeronderdelen. We maken zelf herbouwplannen en gaan er van uit dat instellingen die daar iets over te zeggen hebben, ons uitno digen om producten te leveren. Voor het geld hoeven leveranciers aan ont wikkelingslanden niet bang te zijn. Dat is er al." Devotra-directeur Simon denkt met genoegen terug aan het jaar 2001. Cijfers geeft hij niet. Wel wil hij kwijt dat de omzet 50 procent hoger was dan een jaar daarvoor. Over dit jaar verwacht hij eveneens goede re sultaten. MAARTENSDIJK WORg/UET 1 ZOOM Door E. van Tatenhove DSI Beleggingsadviseur voor de Thoolse Kabobanken Aan het begin van dit nieuwe beurs jaar wil ik met u terugblikken op 2001 en onze visie aan u melden voor het beursjaar 2002. Van de AEX Fondsen zijn er in 2001 maar 2 die het hoofd boven water hebben kunnen houden. Na melijk DSM en Gucci met een ren dement van respectievelijk 9,92% en 3,3%. De overige AEX Fondsen hebben allemaal een koersdaling laten zien (zie ook grafiek in dit ar tikel). De wereldwijde economie liet eind 2000 al een vertraging zien. Aan het begin van 2001 ging bijna iedereen er vanuit dat herstel op zou treden aan het einde van 2001. Nu blijkt dit economische herstel uitgesteld tot medio 2002 dan wel 2e helft 2002. Maar duide lijk is wel dat dit uitstel zeker geen afstel betekent. Daarvoor zijn de fundamenten van de economie in de VS en Europa eenvoudigweg te sterk. De wereldwijde economische vertraging is duidelijk het gevolg van groei, groei en nog eens groei. Dit klinkt misschien vreemd, maar door de sterke groei van met name eind jaren negentig is er een enor me overcapaciteit ontstaan. Deze overcapaciteit zal eerst weggewerkt moeten worden, voordat we kunnen beginnen aan een nieuwe periode van groei. Natuurlijk spelen er ook vele andere factoren mee, zoals de consumptieve bestedingen, groei wereldbevolking, technologische ontwikkelingen etc. Maar de voor naamste reden van de huidige eco nomische terugval is en blijft de enorme overcapaciteit die in de voorgaande jaren ontstaan is. De terroristische aanslagen in de Het beleggingsteam van de gezamenlijke Rabobanken v.l.n.r. Kees de Wilde, Mario Potappel, Edwin van Tatenhove en Jack Verkamman. VS op II september misten hun uitwerking niet op de financiële wereld. De wereldwijde economie, die al een vertraging liet zien, kreeg een zware dreun te verwerken. De beurzen kelderden en op vrijdag 21 september (optie expiratie) bereik ten zowel de beurzen in VS als in Europa de laagste standen. De AEX bereikte die dag zelfs het niveau van 378. Wie had gedacht dat dit niveau nog eens in beeld zou ko men? Maar de dip op de beurzen naar aanleiding van de aanslagen duurde nog geen maand. De enor me rente- en belastingverlagingen en de vastberadenheid waarmee president Bush van de VS de pro blemen in Afghanistan aanpakt werpt blijkbaar toch zijn vruchten af. De economie zal wereldwijd her stellen (beginnend in de VS). De historisch lage rentestand en de enorme stimuleringspakketten van de Amerikaanse overheid zullen hier sterk bij helpen. Beurzen lopen over het algemeen 6-12 maanden vooruit op economisch herstel. Voor het beursjaar 2002 zijn we daarom optimistisch gestemd. De komende tijd zullen de macro eco nomische cijfers die uitkomen nog een vertekend beeld te zien geven. Diverse economische indicatoren duiden echter nu al op een econo misch herstel. Dat beurzen vooruit lopen is heel goed te zien in de halfgeleiderindustrie (semiconduc tor sector). Kijkt u bijvoorbeeld maar naar de koersen van Philips en ASML. Terugkomend op de vraag aan het -9S.JJ •6».te% 41 -34»% •stea* $ieo% •2&3«% -1931% begin van dit artikel; waarom zou ik nog in aandelen beleggen? Een goed gespreide aandelenportefeuil- le heeft in het verleden over een pe riode van 5 - 10 jaar altijd meer op gebracht dan obligaties en liquiditeiten. Voor de komende pe riode is onze verwachting dat dit opnieuw het geval zal zijn. Welis- Jaarrmitatie AEX «URC «VERSATEl ■KPNQWEST «BUNRMANN ■KPN TELECOM ONOMSCO OGETRONCS qvnu QtNG ■AEGGN ■ABN AMBO ■ASM LITHOGRAPHY ■HENEKEN SFÖRTIS QELSEVtER ■PHILIPS ROYAL DUTCH 8AK2Ö «WÖLTERS-KLUWER «HAGEMEYER «TNT POST GROUP 0AHOL0 UN8.EVER UCCt DSM -15.90% .«&20* •««.46%' .1*61%' -11J8* -SA7% -40m, -Z30% jiguur onderschrift waar niet meer met de uitzonderlijk hoge rendementen die we in de ja ren negentig gewend waren, maar nog altijd een rendement dat ruim schoots boven dat van de spaarre kening of de obligaties uitkomt. Ui teraard is bij aandelen een goede spreiding over de verschillende sec toren belangrijk, maar nog veel be langrijker is de spreiding over aan delen, obligaties en liquiditeiten. Deze spreiding is afhankelijk van allerlei persoonlijke wensen. Bo vendien wil ik u er graag op wijzen dat u bij de Rabobank op dit mo ment kosteloos kunt inschrijven op een beleggingsfonds (Robeco Eco nomie Recovery) dat zich toelegt op aandelen die het snelste zullen profiteren van het wereldwijde eco nomische herstel. Voor vragen over Robeco Economie Recovery of een uitgebreider persoonlijk beleg gingsadvies kunt u uiteraard altijd bij de Thoolse Rabobanken terecht. (Het bovenstaand artikel is mede gebaseerd op analyses van IRIS en Rabobank Stafgroep Economisch onderzoek. Wellicht ten overvloe de: het belggen in effecten brengt altijd risico's met zich mee; rende menten uit het verleden geven geen garantie voor de toekomst. Aan het bovenstaande artikel kunnendan ook geen rechten worden ont leend.) Advertentie I.M. Die kans was groot toen de AEX goeroes. "Die voorspellingen zijn (een verzamelnaam voor enkele tientallen grote aandelenfondsen) onder de voor de kenners 500-pun- tengrens zakte. Verspuij: "Maar de koers ging ook weer omhoog en dan valt het weer mee." Verspuij is niet pessimistisch over de aandelenkoersen dit jaar. "Dui- senberg (president van de Europese Bank-red) heeft twee procent econo mische groei voorspeld." Daar kun je wat Verspuij betreft meer waarde aan hechten dan de voorspellingen van de, zoals hij ze noemt, beurs- amper uitgekomen." Waar Verspuij wel enig vertrouwen in heeft is de ervaring dat wanneer de eerste vijf dagen van de beurs po sitief zijn, het met de rest van het jaar ook wel zal goedgaan. "En die eerste vijf dagen van 2002 waren niet slecht. Ik denk dat de koersen vooral in de tweede helft van het jaar verder zullen aantrekken." Het blijft niettemin een kwestie van gokken, vindt de VTB-secretaris. "De koersen in IT-sector (informa tie technologie-red.) zijn enorm ge kelderd. Dat lokt een gokje uit om juist nu in die sector te beleggen. Niet in een bedrijf als UPC. Dat is een te grote gok: Maar bijvoorbeeld Getronics." Toch adviseert Verspuij zijn VTB- studiegenoten aan de veilige kant van de piano te blijven. "Zelf zeg ik op dit moment: laat je geld even op de bank staan. Tegen drie procent of zo. En kijk de kat even uit de boom." Veel verkoopanalyses op de beurs zijn volgens Verspuij gebaseerd op het '10%-principe'. "Als de koers honderd is en hij zakt naar negentig, moet je verkopen. Is de koers van je aandeel gestegen naar 150, dan moet je verkopen als hij daalt naar 140 of 135." Die kennis was kennelijk nog niet aanwezig bij studieclub 't Stuvertje. Ooit begonnen met bijeenkomsten in St. Annaland met 23 belangstel lenden, nu wat ledental betreft ge halveerd, zegt Verspuij: "Ze zijn be gonnen tijdens een dalende beurs. Dan leer je wel veel, maar je houdt geen geld over. Een aantal leden viel dat tegen en bleef weg. Dat zie je overigens wel meer. Als de beurs zakt, daalt ook de belangstelling." De Thoolse ondernemingen in de volgend jaar het percentage winst- voedings- en genotmiddelensector en in de metaalindustrie behaalden in 2001 betere resultaten dan soortgelijke ondernemingen elders in Zeeland. De ontwikkelingen (omzet en werkgelegenheid) in de bouwsector op Tholen zijn ach ter gebleven bij die van de Zeeuw se bouwsector. De groothandelsbe drijven op Tholen doen het aanmerkelijk beter dan het Zeeuws gemiddelde voor de groothandels sector. Datzelfde geldt ook voor de transportbedrijven op Tholen. De Thoolse detailhandel volgde in 2001 het provinciale beeld voor deze sector. De ontwikkelingen in de toeristische sector en in de za kelijke dienstverlening op Tholen bleven daarentegen wat achter bij de provinciale ontwikkelingen. Daarnaast zijn de verwachtingen van de Kamer voor het lopende jaar voor het Thoolse bedrijfsleven optimistisch. Volgens een woord voerder lopen de verwachtingen in de pas met de verwachtingen in de rest van Zeeland. "De omzetver- wachtingen zijn iets minder dan provinciaal. De exporterende on dernemingen op Tholen voorzien een duidelijk grotere groei van de afzet in het buitenland dan de Zeeuwse exporterende onderne mingen." Naar verwachting zal gevende bedrijven op Tholen (op nieuw) hoger zijn dan provinciaal gemiddelde. Dat neemt niet weg dat volgens de Kamer ook het Zeeuwse bedrijfsleven in 2001 ge confronteerd werd met de effecten van de economische stagnatie in de wereld. Maar in vergelijking met de cijfers van het totale Ne derlandse bedrijfsleven scoren de Zeeuwse bedrijven boven het ge middelde. De ontwikkeling van de omzet en export liggen op een ho ger niveau dan de landelijke cij fers; de groei van de werkgelegen heid blijft wat achter. Opvallend is dat de stijging van de geldomzet met name op de binnenlandse markt wordt gerealiseerd. De Zeeuwse ondernemers zijn terug houdend over de ontwikkelingen in 2002. Vooral op de exportmarkt wordt een stagnatie verwacht. Po sitief is de ontwikkeling in de Zeeuwse bouwsector met een om zetstijging van bijna 9%. Gecorri geerd voor de geldontwaarding is er nog steeds sprake van een om zetstijging van circa 4%. De groothandel daarentegen heeft te maken met een geringe nominale omzetstijging. Gelet op de relatief sterke prijsstijging in die sector is er sprake van een reële omzetda ling. Prof.dr. A. van der Zwan uit Poort vliet werd vorige week tot zijn eigen grote verbazing genoemd als mogelij ke nieuwe directeur van de Neder landse Spoorwegen. „Kennelijk heeft men journalisten op een dwaalspoor willen brengen, maar ik ben niet be naderd. Ik kan wel een reeks functies opnoemen waarvoor ik gevraagd zou zijn, maar wat niet het geval is." Van der Zwan heeft in het verleden wel met de NS te maken gehad, waijt in de jaren zeventig zat hij vijf jaar in de raad van commissarissen. In dag blad Trouw noemt de Poortvlietse econoom de ingeslagen weg van con currentie op het spoor heilloos. „Ne derland moet naar de oude situatie met een spoorbedrijf waar de minister de baas is, nadat daar schoon schip is gemaakt." Van der Zwan noemt de opstelling van de inmiddels afgetre den president-commissaris J. Timmer 'hovaardig.' „De houding van Tim mer was: wij van het bedrijfsleven weten het beter en ondertussen gaat hij ook nog schimpscheuten geven aan de politiek. Dat is gegeven het fa len ongepast." Van der Zwan vindt, dat de NS-top terecht het veld ruimt. „Als er zo'n vertrouwenscrisis is, zit er weinig anders op. De NS-directeu- ren hebben de doelstellingen die ze nota bene zelf hebben gekozen, niet gehaald." Overigens vindt de eco noom, dat het bij het NS-personeel ontbreekt aan discipline. „Er is te weinig toezicht op de uitvoering." Volgens de tijdgeest dienen werkne mers meer eigen verantwoordelijk heid en vrijheid te krijgen, erkent Van der Zwan. „Maar de dienstregeling geeft geen ruimte voor vrijheid. Nu lijkt het er wel op, dat alles belangrij ker is, behalve het op tijd rijden van de treinen." Concurrentie in het trein vervoer noemt de econoom een fictie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7