'Alleen al een rookmelder kan een mensenleven schelen' Wie stemt geeft macht in handen overheid Rode Kruis wil banden met EHBO en brandweer aanhalen Collectieve taxi blijft nog onbenut Schaatsbanen Donderdag 10 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Rookmelders in woonhuizen kunnen een hoop narigheid voorkomen. Op campings moet meer aan brandpreventie en controle gedaan worden. En bedrijven moeten werk nemers die bij de brandweer willen, de mogelijkheid bie den overdag uit te rukken. Na 28 jaar en vier maanden heeft de 55-jarige Piet Nuijten uit Sint-Maartensdijk zijn brandweerhelm en uniform ingeleverd. De laatste tien jaar was hij chauffeur/pompbediener. Drie nieuwelingen Piet Nuijten (55) stopt na ruim 28 jaar bij korps Sint-Maartensdijk Uit diepe put Op dansles Cultuurbarbaren Vrijwilligersmedaille en oorkonde voor twaalf leden afdeling Tholen De afdeling Tholen en Sint-Philipsland van het Nederland se Rode Kruis wil de banden met de EHBO, de brandweer en de gemeente aanhalen. Volgens voorzitter B. Stolk stond de samenwerking de afgelopen jaren op een laag pit je en is het nodig dat er meer contacten komen. Ook zal het bestuur bekijken of het verenigingsgebouw opgeknapt kan worden. Zo niet, dan zal de vereniging naar een ander on derkomen uit moet zién. Dat bleek donderdag op de nieuwjaarsreceptie in Sint-Maartensdijk waar aan zes le den een vrijwilligersmedaille werd uitgereikt. De inwoners van de gemeente Tholen zijn nog niet op de hoogte van de mogelijkheden die het nieuwe collectieve taxivervoer biedt. Vanaf 1 januari kan iedereen, jong of oud, tegen gereduceerd tarief gebruik maken van de tele- taxi. De voorziening moet op het platteland een alterna tief bieden voor het afkalvende openbaar vervoer. Bij taxibedrijf De Jonge in Poortvliet, de uitvoerder van het zogeheten collectieve vraagafhankelijke vervoer, merken ze echter nog niets van een toenemende vraag. „We ver voeren nog altijd dezelfde klanten", aldus planner Jos van Dijke van het taxibedrijf. Commissie praat later over diensten postagentschap Bij Nuijten thuis staat de televisie je toch wel even." aan, maar ook de scanner en (on hoorbaar) de rookmelders. Veel brandweerlieden hebben rookmel ders in huis. Dat is niet voor niéts. Zij weten als geen ander wat er mis kan gaan. Zeker 's nachts als ieder een slaapt en het donker is. Nuijten laat het geluid horen van de rook melder in de gang. Het snerpt door het huis. „Daar word je wel van wakker, hoor. Alleen al zo'n rook melder kan een mensenleven sche len. Dan heb je nog tijd om bijvoor beeld de stroom eraf te gooien en de brandweer te bellen. En op tijd het pand te verlaten. Dat is toch erg be langrijk." Nuijten noemt twee recente voor beelden in Vlissingen en Middel burg waar in een week tijd twee branden ontstonden omdat de rode knop van de televisie (stand by) aanstond en het toestel vlam vatte. „Beter is het om de knop uit te schakelen, maar zo'n rookmelder gaat heus wel af als de rook via de kamer naar de gang en de overloop trekt." Volgens Nuijten kan er niet genoeg aandacht aan worden besteed. In de week van de brandpreventie, eind vorig jaar, viel bij veel Thoolse huishoudens een folder in de bus waarin rookmelders worden aanbe volen. Een goede zaak, vindt Piet. „En ze zijn overal te verkrijgen, niet zo duur en eenvoudig op te hangen. Ze werken op batterijen. Als die leeg zijn, dan gaan ze piepen. En te genwoordig zijn het maar kleine dingen." Een ander punt van aandacht vindt Nuijten de campings. Hoewel er de afgelopen jaren niet veel voor is ge komen, vindt Nuijten dat regelmati ge controle nodig is. Zelf heeft hij ook een caravan op een camping staan. En hij weet hoe druk het in de zomer kan zijn. Zo druk dat er dan voor controle door de eigenaar geen tijd is. „We hebben het bij een con trole een keer meegemaakt dat er een tuinslang gebruikt werd als gas slang, dus van de butagasfles buiten naar het gasstel binnen. Dan schrik Het gebruik van gasflessen neemt af omdat op veel campings ook aard gas beschikbaar is gekomen, weet Nuijten, maar toch. Hij moet er niet aan denken dat er iets fout gaat. „In de zomer zitten er heel veel mensen en ook nog eens boven op elkaar." Nuijten werkt al 33 jaar in de smal- stad bij Goedhart, het bedrijf dat luchtkoeltechnische apparaten maakt. Zijn werkgever heeft er volgens hem nooit een probleem van ge maakt dat hij op stel en sprong uit de fabriek verdween om zich naar de brandweerkazerne te spoeden. Als chef op de expeditie was dat niet altijd gemakkelijk. „Het werk moet het wel toelaten. Negen van de tien keer kon ik weg. Maar ik bleef de andere avond ook wel eens lan ger als er een vrachtwagen geladen moest worden. Dan maak je je werk eerst af. Dat mag een baas ook van jou verlangen." Nuijten was echter niet de enige bij Goedhart die op sprong als de pieper ging. Ook Rien Kloet en Addy de Jong zijn brand weerman. En dat brengt ook meteen de opvolging op tafel. „Ik hoop dat ze iemand vinden die werkt en woont in Sint-Maartensdijk. Als dat niet zo is, wordt dat een probleem. Het is ook belangrijk om een bedrijf warm te maken dat ze iemand laten gaan als er brandalarm is. In de meeste gevallen gebeurt er overdag niet zoveel, brand breekt meestal 's nachts uit. Dus de keren dat iemand weg moet, valt wel mee." Nuijten kwam op 1 september 1973 via Izaak Lindhout bij het korps. „Hij zat bij de brandweer. Ik bij de BB (bescherming bevolking - red.) omdat ik niet in het leger hoefde vanwege broederdienst. Maar in die tijd moest je voor oefeningen van de BB helemaal naar de andere kant van Zeeland. Dus Lindhout stelde voor om te solliciteren bij de com mandant Piet Lindhout. De brand weer trok me aan. Ik ben op gesprek geweest en bij de eerstvolgende oe Piet Nuijten was chauffeur/pompbediener en verlaat met weemoed de brandweer van Sint-Maartensdijk. fening werd ik voorgesteld als de nieuwe man. Zo ging dat." In juli van dat jaar kwam Rien de Viet en in augustus Han Hage bij de brandweer. „Drie nieuwelingen. Sa men gingen we op cursus voor brandwacht tweede klas. De theorie in Bergen op Zoom, de praktijk in Tholen. Het was een gezellige groep met een paar Brabanders en Tholenaren. De onderlinge contac ten waren goed." Nuijten is een 'rasechte Halster- naar' en heeft het altijd goed kun nen vinden in het Thoolse. Hij volg de verschillende cursussen zoals perslucht, waarschuwing en verken ning, hulpverlening en chauffeur/ pompbediener. „Dat deed ik niet om strepen te halen. Die hebben bij mij nooit voorop gestaan. Het was mij altijd om de kennis te doen. Die kun je in de praktijk gebruiken. Voor strepen op je mouwen koop je niks." Zijn eerste brand kan Nuijten zich niet herinneren. Wel de grote brand bij timmerfabriek en doe-het-zelf- zaak van Muller-Franke in juli 1976. „Ik was thuis. Rond acht uur ging de sirene. Op weg naar de ka zerne zag je de rook al. Bij de ka zerne hoorde je waar het was. Er kwam assistentie van Sint-Anna- land, Stavenisse, Tholen, Halsteren en Bergen op Zoom. Nathan de Viet was toen nog chauffeur. Het was zo hevig dat we moesten vluchten. De vlammen kwamen naar je toe rol len. Toen we bij de vijver voor naaiatelier Elvina stonden, vlogen de gasflesjes voor campinggas en de busjes verf uit de doe-het-zelf-win- kel over onze hoofden op het dak van Elvina." Zijn vrouw, Alie Nuijten-Poot, werkte daar toen. Zij herinnert het zich ook nog. „De ruiten waren de andere dag als kolen zo zwart. Ik kon niet begrijpen dat Elvina ook niet in de brand was gevlogen, want de bussen verf lagen op het dak." Nuijten herinnert zich dat als een hele grote brand. „We konden de andere bedrijven, van Van Lamme ren staalconstructie en de kledingfa briek van Priem, behouden." Het aantal uitrukken voor hulpver lening bij ongelukken is toegeno men. „Vaak voor auto-ongelukken. Vooral tussen Tholen en Poortvliet waar veel bomen langs de weg staan. Daar reed nog weieens ie mand tegenaan." De brandweer komt er aan te pas om slachtoffers uit de auto te bevrijden. Geen ge makkelijk werk. „Maar als je zelf aangeeft dat je dat niet kan, dan word je ook niet ingezet. Ik heb er zelf geen hinder van ondervonden." Veranderd is die hulpverlening wel. „Vroeger ging het erom het slacht offer zo snel mogelijk uit de wagen te halen. Tegenwoordig moetje heel goed uitkijken watje doet en ervoor zorgen dat je het slachtoffer niet verder kwetst." Ongevallen en bran den met dodelijke slachtoffers blij ven de brandweerman altijd bij, zegt Piet. „Ik heb er geen slapeloze nachten van. Maar het is ook niet zo dat ik er nooit meer aan denk. leder een denkt daar wel eens aan terug." Voor Nuijten is het samenwerken met andere blusgroepen van groot belang. „Je hebt dan één bevelvoer der en je moet samen de klus zien te klaren. Je hoeft niet te zeggen: dat kunnen we alleen wel af. En je moet als korps ook niet in het gebied van een ander korps zeggen: zo, nou ko men wij dat eens even doen. Dat werkt niet." Nuijten bewaart goede herinnerin gen aan de oefenavonden. Het oefe nen in het bestrijden van rampen, sprak hem aan. „Dan moest je bij voorbeeld iemand uit een diepe put zien te halen, mensen opsporen en een kaartje met hun naam opspel den en opschrijven wat ze mankeer den. Dat vond ik geweldig om te doen. En er werd ook nog flink bij gelachen." De inspanning die Nuijten bij de oe fening verrichtte, was voor hem ook ontspanning, zegt hij. „Geld ermee verdienen kun je niet, ik heb de brandweer altijd als hobby gezien." Als chauffeur ging hij op maandag, een uur voor de oefening, naar de kazerne om de brandweerauto en de pompen na te zien. Er wordt dan ook een proefrit gereden. „Kwamen we dan tijd tekort, dan gingen we er een andere avond in de week heen. Of op zaterdag. Een keer hebben we meegemaakt dat de wagen niet wil de starten omdat de accu kapot was. Met een snellader heeft Rien de Viet, die was monteur, de motor weer aan de praat gekregen en er diezelfde week een nieuwe accu in geplaatst." Nuijten heeft met vier wagens te maken gehad. De eerste was een Commer, daarna volgden twee Mer- cedessen, maar er is ook een perio de geweest dat het korps over een tweede wagen beschikte, een Opel. „Dat was voor de mensen die later kwamen. Die wagen stond buiten, naast de brandweerkazerne." De brandweer brengt ook gezellig heid. Nuijten heeft er een mooi voorbeeld van. Toen in 1990 één van de brandweerlieden in augustus ging trouwen, kon bijna niemand uit het korps stijldansen. Daar moest verandering in komen. „Ie mand zei dat we dan maar eens op dansles moesten gaan. Elf van ons hebben toen op het trouwfeest hun naam op een servetje gezet. We za ten er aan vast. Dat was een mooie stunt, zeg. In september zijn we op zaterdagavond met elf koppels van de brandweer naar de dansschool in Steenbergen gegaan. Het was een goede avond want na de les was het vrij dansen. Als we het gebouw binnenkwamen, dan was er rechts een speciale hoek voor de brand weer. Dat hebben we een paar jaar gedaan. Wij zijn nu nog het enige stel van de brandweer dat nog danst." Of dat verantwoord was om met zo veel tegelijk van het eiland te gaan? „De commandant was er ook bij. Het is nooit voorgevallen dat we weg werden geroepen. Ik denk dat ze nu eerst goed moeten nadenken of ze het zullen doen. Maar de on derlinge band in de groep is er heel goed door geworden. Dat brengt het plezier in het brandweerleven." De brandweer als hobby. Nuijten was er vaak voor op pad. Maar daarnaast zijn er nog meer liefheb berijen, zoals het houden van kana ries. Nuijten treedt ook op als jurylid bij gymnastiekwedstrijden. Vanaf 1970 is hij al actief in de gymnastiek. Hij gaf eerst les, later trimies in het dorp, maar ook in Stavenisse, Sint-Annaland en Poortvliet. „Ik was iedere avond weg. Nu doe ik zelf nog aan fit ness." Hij zal de brandweer missen. „Ja, ik neem met weemoed afscheid. Ik ben maandag (na het nemen van de foto voor dit artikel - red.) toch nog even meegeweest voor een proefrit met de auto. Ik denk dat ik het niet gauw vergeten zal. Nee, dat geloof ik niet." Stemmen van lezers Bij het lezen van het stukje 'Sloop van de Noorse huizen' door de heer De Vos (Eendrachtbode 4 januari) kwam bij mij een gedachte naar bo ven. 'De gemeentelijke overheid op Tholen bestaat uit cultuurbarbaren in plaats van een cultuurvolk'. Slo pen? Zij moesten zich met man en macht inzetten voor het behoud van deze woningen; die moeten, als symbool van die alles vernietigende nacht, bewaard blijven voor ons na geslacht in het dorp. Die woningen zijn spontaan geschonken door het Noorse volk, en door koning Haa kon in eigen persoon in een feest stemming aangeboden aan de be volking van Stavenisse. We hoeven deze woningen niet als een cultus te vereren. Maar ze laten verdwijnen, dat gaat te ver, ook naar de gevers! Laat de gemeentelijke overheid voor de herdenking in februari 2003 een nakomeling van koning Haakon uitnodigen om hem of haar na 50 jaar nog eens onze dankbaar heid te tonen, in plaats van hun ge schenk te slopen. Dat is een betere geste naar een natie. Stavenisse kent vele cultuurminnenden. Laten zij hun krachten bundelen om deze symbolen uit de geschiedenis van het dorp te bewaren. Soms voel je je als burger echt de klos door al die afgedwongen overheidsmaatre gelen. Het is een aanslag op vele emoties voor hen die de feestdag van de schenking mochten meema ken, en voor al degenen die de rampnacht aan den lijve hebben doorleefd. Mevr. P.J. Gaakeer, Verdiweg 399, Amersfoort Stemmen van lezers Zélfs de politiek vindt dat we elkaar waar nodig ergens op moeten kun nen aanspreken. Open en eerlijk, en niet achter de rug van de ander om. Rijst dan niet de vraag, hoe interpreteer ik dan het beleid van 2000 en 2001 van de gemeenteraad Als zelfs de politiek zegt: bij de nieuw bouw van het gemeentehuis is onvoldoende open gehandeld richting inwoners (EB 04-01-02). Dat was dus de eerste stap naar wijsheid door de gemeenteraad gerealiseerd: zwijgen. Hierdoor werd aanspreken al niet meer mogelijk (tweede stap). -Als belastingplichtige maakt het niet uit of je aan de gemeente of aan het rijk moet overmaken. Is dat misschien de oorzaak waarom steeds minder kiezers moeite doen om aan de lands- en raadsverkie zingen deel te nemen? Hoe in drukwekkend de campagnes, de slogans en prioriteiten in de pro gramma 's ook zullen worden ge proclameerd, wie stemt geeft alle macht in handen van het overheid- apparaat, zonder enige inbreng! (maar dat wist u toch al?). Elke jaar wordt een 'zwartboek' gepubliceerd, waarin de duurste blunders van overheden worden behandeld (Denk maar aan de ge meente Amsterdam met zijn onbe zonnen overslagterminal). Een even verontrustend als vermakelijk boek, dat iedere kiezer zou moeten lezen. De overheid (hoger of lager) is hardleers, vermoedelijk mede doordat aan falend beleid zelden of nooit consequenties zijn of wor den verbonden. (Samenvatting van Seinpost november 2001). Of de scherpte binnen de raad en het college na de verkiezingen zichtbaar zal zijn, is zeer twijfel achtig. Deze scherpte was er niet in 2000 ook niet in 2001. Zo is het nieuwe gemeentehuis en een nieuw Haestinge geen goed item voor de verkiezingen! Hierover kun je maar beter zwijgen, (eerste stap) anders wordt de burger nog wakker ook! Verschil in ideologie van partijen is nu of straks niet of nauwelijks waar te nemen, al zwaait elke partij vóór de verkie zingen met de eigen vlag. De EB van 28-12-01 vermeldt: Patstelling in de Thoolse politiek!! Is dat geen ware opmerking? Ik zou niet weten welke politieke partij mijn voorkeur moet hebben, en daarom denk ik er goed aan te doen om maar thuis te blijven en niemand te machtigen. Een volgend probleem, door de politiek aangekaart, is: dat de hele opzet van de visie Tholen 2025 als stunt kan worden gekwalifi ceerd (EB 28-12-01). Naast de op merking dat drie wethouders ruim voldoende moet zijn (financieel), wordt ook nog vermeld dat circa 25% van de kiezers thuis zal blij ven. Deze 25% zou het beleid kun nen bepalen, omdat de thuisblij vers de ontwikkeling in de hand hebben(??). Dit ontlokt mij de vraag: is de EB van 29-11-01 niet bij u besteld (of niet gelezen)? De burger begrijpt steeds minder van het beleid, hoewel hij het straks wel zat merken in de portemon nee. (Voorlaatste verhoging haven geld 10%, nu weer met 5%, aldus de wethouder (EB 04-01-02). En wat wordt het volgende jaren?? Ondanks de waarschuwingen van de SER voor een negatieve ontwik keling in de economie, waardoor minder zorg voor ouderen; een driedaagse schoolweek; privatise ren van overheidsfuncties (NS); hogere belasting en hogere premies enz., schijnen de overheden daar aan geen boodschap te hebben. Is het intussen nog niet duidelijk dat vóór elk initiatief geld nodig is? Of krijgt de gemeenteraad Zalm snippen cadeau, waarmee zij kan financieren? Overigens is het van belang de rolverdeling tussen be lastingdiensten van het Rijk en die van de gemeenten goed in de ga ten te houden. Naarmate 'Den Haag' in de afgelopen jaren meer taken afstootte en zodoende de be lastingen kon verlagen, waren de burgers tegelijkertijd veel meer geld aan hun gemeenten kwijt. Dat is ten voeten uit het vestzak-broek zak beleid van de overheid, (hoge idealen moeten nu eenmaal verwe zenlijkt worden!). V C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. De vrijwilligers met een medaille zijn v.l.n.r. P. den Braber, B. Stolk, J. Deurloo-Hartog, L. Geuze, H. Moerenhout en M. Geuze-Nelisse. Het was voor Stolk de eerste keer dat hij als voorzitter de leden wel kom heette op de jaarlijkse nieuw jaarsreceptie in het verenigingsge bouw aan de Radda Barnenstraat. Uitgerekend in het jaar van de vrij williger was hij voorzitter geworden van de vereniging nadat het voltalli ge bestuur na onenigheid met een deel van de achterban in april was opgestapt. „Ik werd als vrijwilliger voorzitter en kwam aan de andere kant te staan, en daar moet je erg aan wennen. We hebben dan ook fouten gemaakt en dat spijt ons. Maar de werkzaamheden konden gewoon doorgaan." Stolk hield het kort, maar meldde dat de instructrice Adrie Boot uit Zierikzee de avond vóór de dag van de vrijwilligers in haar woonplaats was onderscheiden. Zij is ridder in de orde van Oranje Nassau. Ze is al veertig jaar vrijwilliger bij het Rode Kruis en verzorgt al zeven jaar lang de opleiding opvang en verzorging, eerst bij de zelfstandige afdeling Sint-Philipsland, en na de fusie bij de afdeling Tholen en Sint-Philips land. „Ik draag het met trots," zei ze en bedankte de vereniging die haar mogelijk heeft voorgedragen voor het lintje. Ze had het draagspeldje op de revers, maar ook de medaille in een doosje meegenomen om aan de aanwezigen te laten zien. Voor 2002 heeft de afdeling het een en ander op het verlanglijstje. Zo maakt het bestuur zich zorgen om het houten gebouw dat na de ramp van 1953 is gebouwd. Volgens Stolk is dat in slechte staat. „Er zal geke ken moeten worden of het nog op geknapt kan worden, of dat we naar een ander gebouw moeten uitzien." Desgevraagd zei hij dat de wanden op verschillende punten slecht zijn en scheuren vertonen. Ook is het onderkomen niet goed geïsoleerd. Zo bestaan de ramen nog uit enkel glas, waardoor de stookkosten hoog zijn. Ook wat betreft brandveilig heid voldoet het gebouw volgens Stolk niet meer aan de eisen van de ze tijd. Een ander punt op de verlanglijst van de afdeling is het verstevigen van de contacten met de EHBO, de brandweer en de gemeente. Dat laat volgens Stolk te wensen over. „Het f staat op een laag pitje. We willen dat graag weer wat opschroeven." Stolk bedankte de verenigingen voor de opdrachten aan het Rode Kruis om hulp te verlenen bij (sport)evenementen, de sponsors en de collectanten. J. Kurvers uit Poortvliet is twintig jaar lid van het Rode Kruis, maar was niet aanwe zig voor de huldiging. Het bestuur had burgemeester W. Nuis uitgenodigd op de receptie. Niet zomaar, maar om de vrijwilli- gersmedailles openbare orde en vei ligheid op te spelden. Zes van de twaalf leden die daarvoor in aan merking kwamen, waren aanwezig. Nuis was blij met de uitnodiging, zo zei hij „Het is goed om bij een ver eniging te komen waar ik nog niet ben geweest. En om medailles uit te reiken met een diepere dimensie dan de medaille van een avondvier daagse." Nuis legde uit dat het Rode Kruis hem niet onbekend is omdat zijn ouders betrokken waren bij de or ganisatie. En dat hij zelf als 'jonge knaap' regelmatig had zitten 'schud den' met de zakjes vers bloed tij dens de afname op de bloeddonor avonden van het Rode Kruis. „Ik weet wat het Rode Kruis is, maar dat hoort iedere Nederlander te we ten. Ik voel me hier thuis." De burgemeester herhaalde wat hij eerder over vrijwilligers zei, name lijk dat ze een belangrijke plaats innemen in de samenleving en dat ze niet voldoende belicht worden. „Zorg voor elkaar, zorg voor de naaste, omzien naar elkaar. Warmte geven aan anderen in een maat schappij die koud kan zijn. U geeft die warmte handen en voeten. Vrij willigers willen daar vaak niet van weten. U vindt het normaal om u in te zetten voor die ander." Nuis stond ook even stil bij de rampenbestrijding. Volgens hem ligt er een 'prima voorbereid plan' van het Rode Kruis in de 'totale rampenbestrijding'. „Dat ziet er perfect uit. En dat is voor mij een geruststellende gedachte." De me daille voor de Rode Kruisvrijwilli- gers sprak hem zeer aan vanwege het feit dat het om openbare orde en veiligheid gaat. Dat is de porte feuille die hij in het college be heert. Behalve een medaille was er ook een oorkonde met de tekst: Het bestuur van de vereniging het Ne derlandse Rode Kruis verleent hierbij als blijk van waardering vanwege Hare majesteit de konin gin de vrijwilligersmedaille open bare orde en veiligheid aan.... voor de wijze waarop u gedurende 10 jaar werkzaamheden heeft verricht als vrijwilliger in parate dienst bij de rampenbestrijding van het Ne derlandse Rode Kruis.' Nuis speld de de medaille op bij P. den Braber uit Sint-Philipsland, J. Deurloo- Hartog uit Sint-Maartensdijk, L. Geuze en M. Geuze-Nelisse uit Poortvliet, H. Moerenhout uit Steenbergen (oud-voorzitter) en B. Stolk uit Sint-Maartensdijk (de huidige voorzitter). De volgende vrijwilligers voor een medaille, waren afwezig: W.A.Priem-Hage en W. Stoutjesdijk-van Oost uit Sint-Maartensdijk, J. Kurvers, G. de Graaf-Elenbaas en dokter R.H. Padt uit Poortvliet en M. de Vos uit Stavenisse. Tot het eind van het vorig jaar was het taxisysteem uitsluitend bedoeld voor ouderen en reizigers met een pas die was verstrekt in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Met ingang van 1 januari kan iedereen in de Oosterscheldere- gio echter gebruik maken van de taxi. Gelijktijdig met de komst van de euro is ook een nieuw betaalsys teem ingevoerd. Wie mee wil, dient zich uiterlijk een uur van tevoren aan te melden. De taxi haalt de rei zigers aan de deur op en zet ze op de plaats van bestemming af. Er dient rekening gehouden te worden met maximaal een kwartier speling ten opzichte van de afgesproken voorrijtijd. De route mag volgens de regels anderhalf keer zo lang duren als de normale reistijd. Vervoerder Connexxion stelde taxibedrijf De Jonge een omzetstijging van 10 pro cent in het vooruitzicht als gevolg van het ruimere gebruik van het sys teem. In de eerste week van het nieuwe jaar viel daar nog niets van te merken. Het is echter nog te vroeg om conclusies te trekken, meent Van Dijke. „Begin januari is altijd een rustige periode. Het geeft ons mooi de tijd om te wennen aan het nieuwe betaalsysteem. Pas als het over een paar weken nog rustig is, is er iets aan de hand." Aanvankelijk leidde het nieuwe be taalsysteem tot opschudding. Oude ren meenden ten onrechte dat ze buiten het Oosterscheldegebied geen recht meer hadden op het gere duceerde tarief. Een ritje naar Ber gen op Zoom leek zodoende uit te komen op een meerprijs van circa 25 euro. Achteraf bleek foute voor lichting door het Samenwerkings verband Welzijnszorg Oosterschel- deregio aan het misverstand ten grondslag te liggen. Volgens wet houder M.A.E. Velthuis (welzijn) blijft het gereduceerde tarief in ie der geval gelden tot aan het station in Bergen op Zoom. Zij is ondertus sen een onderzoek gestart om te zien of de korting ook geldt voor ritten naar bijvoorbeeld ziekenhuis Lievensberg of het verpleeghuis ABG. Vanwege de kerstvakantie en de jaarwisseling zijn de verant woordelijke personen nog niet be reikt. „Maar deze week wordt er hard aan gewerkt om de zaak duide lijk te krijgen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Hage vindt dat het jaar voor de schaatsers goed is begonnen. „En het is nog maar begin januari, er kan makkelijk nog een vorstperiode ko men." De grote baan in Scherpenisse was zaterdagmiddag open. „Het was kie zen of delen. Maar er lag slecht ijs met sneeuw erin en er werd dooi voorspeld", legt Kees van der Werf uit. Het was erg druk op de Pluimpot, maar om vier uur werd de kassa ge sloten omdat het ijs toen slecht werd doordat er water op kwam. Toch ble ven de liefhebbers ook 's avonds nog rijden, zodat het licht aanging. Het Rammegors tussen Oud-Vosse- meer en Sint-Philipsland weten de echte schaatsliefhebbers ieder jaar te vinden en daar kon vanaf vrijdag ge reden worden. Een stek aan de Oes- terdam is veel minder bekend, zegt Peet Havermans. De 70-jarige Vosse- meerder schaatste er - samen met Teun van Dijke uit Tholen - van woensdag tot zaterdag dagelijks. „Dat is altijd de eerste plek waar ge reden kan worden, er staat maar 10 tot 12 cm water. Je rijdt er ook lekker uit de wind, beschut door het riet." De plas ligt op de punt van de Speel mansplaten, komend vanaf Tholen net vóór het bosgedeelte. Havermans komt er al jaren. Hij is een fervent sporter, doet ook aan hardlopen. „En langlaufen. Dat heb ik de afgelopen zeven dagen gedaan op de besneeuw de sportvelden in Oud-Vossemeer. Ik kan daar lekker trainen." In Tholen was zaterdag de Vest bij de molen de plek waar schaatsers vertier op het ijs zochten. De eerste vergadering van de advies commissie algemeen bestuur en wel zijn in het nieuwe jaar, voor van avond gepland, gaat niet door. Enkele leden van het college van b. en w. hebben andere verplichtingen en daarom is besloten de bijeenkomst te schrappen. De geagendeerde onder werpen - behorend tot de portefeuil les van de burgemeestér en wethou der Velthuis - kunnen volgens voor zitter Van der Linde zonder enig be zwaar worden doorgeschoven naar een volgende vergadering. De com missie zou zich buigen over een wij ziging van de gemeenschappelijke regeling GGD Zeeland, én over een motie van de gemeenteraad van Sliedrecht inzake compensatie door het rijk van de aan dualisering van het gemeentebestuur verbonden kos ten. Die motie zou het Thoolse ge meentebestuur willen steunen, maar een andere staat 'slechts' als ingeko men stuk op de agenda: van de ge meenteraad van Nijefurd over be houd van dienstverlening van post agentschappen. De volgende verga dering van de commissie is een week vervroegd naar 7 februari.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3