Gebrek aan vrijwilligers vormt bedreiging voor kinderboerderij IP - II UITVERKOOP IJspret duurt kort, maar is er niet minder om Al 1000 euro voor operatie Buitenschoolse opvang in jeugdhonk Tholense Boys Ambulance vaker ingezet door huisartsenpost Bestuur Platform zit 't Lamsoortje achter de vodden W AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Bliksemactie voor erkenning van Zeeuws VAN DER HARST gemeente Tholen Donderdag 10 januari 2002 58e jaargang no. 8 zoekt Koelmonteurs Kernprobleem Geen ervaring Peuterspeelzaal Oudelandsepoort is te klein Het jeugdhonk en een gedeelte van de kantine van Tholense Boys zijn in beeld voor naschoolse opvang door de stich ting kinderopvang Tholen (SKOT). Wekelijks kunnen er naar schatting honderd kinderen in de basisschoolleeftijd worden opgevangen. De buitenschoolse opvang is nu nog ondergebracht in peuterspeelzaal De Fabeltuin aan de Ou delandsepoort, maar kampt daar met ruimteproblemen. SKOT hoopt daarom nog deze maand en anders in februari, de overstap naar het sportcomplex te maken. Interim-direc teur J. van Gisteren heeft hoge verwachtingen van het pro ject. „Logistiek gezien is de kantine van Tholense Boys een schitterende plaats. We zitten er om de hoek van de scholen, de muziekschool en de gymzaal." Aanrijtijd is 41 maal overschreden Sinds de invoering van het centrale huisartsenpost in Bergen op Zoom wordt de Thoolse ambulance vaker in gezet. Dat is de voorzichtige conclusie van coördinator J. Verschuren van de ambulancedienst Boven de Wester- schelde. Het aantal overschrijdingen van de aanrijtijd van vijftien minuten in 2001 is ongeveer gelijk aan dat aantal in 2000. Over de definitieve standplaats van de ziekenwagen is nog steeds niets bekend. De dienst moet daar nog over gaan praten met de West-Brabantse ambu lancedienst en de zorgverzekeraars. Deze week kortingen tot 70 BYGIMBRÉRE HERENMODE donderdag 10 januari 2002 vervalt. i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden C 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Naar aanleiding van het artikel in de Eendrachtbode met Harmke Mul ders uit Tholen is er spontaan al 1000 euro binnengekomen voor de operatie van een gehandicapt jon gentje in het Afrikaanse land Gha na. „Het is geweldig. Van volledig onbekenden soms kreeg ik spontaan giften. Anoniem aan huis van parti culieren, maar ook van bedrijven." Zo deed Verburgh uit Bergen op Zoom een forse duit in het zakje met 400 euro. Banketfabriek De Waal, waar Harmke Mulders vakan tiewerk deed, kwam al eerder over de brug. En ook Droogers, waar voor de Thoolse folders rondbracht, deed een toezegging. Verder hebben de Lionsclub en de Rotary laten we ten nog een bijdrage te willen leve ren, maar dat komt dan bovenop de al bekende 1000 euro. „Mijn actie is al heel goed geslaagd en ik ben niet de enige die de totaal 2000 dol lar die de operatie kost, bijeen moet brengen", zegt Harmke Mulders, vlak voor haar vertrek naar Barcelo na. Die afspraak stond al vast, maar ze hoopt later toch een keer terug te kunnen naar Ghana, waar ze aan de kust van de Atlantische Oceaan drieënhalve maand in een kinder crèche heeft gewerkt. De Zeeuwen worden gemobiliseerd om hun dialect erkend te krijgen als een Europese regionale taal. Via antwoordstroken in kranten, en kaarten die in onder meer bibliothe ken en gemeentehuizen verkrijg baar zijn, worden volgende week handtekeningen ingezameld. Verder wordt een website geopend. „We willen zoveel mogelijk Zeeuwen bereiken", zegt streektaalconsulent drs. Marjolein de Visser. Via de pro vincie is de aanvraag voor de erken ning (in navolging van het Lim burgs en het Nedersaksisch) vorig jaar ingediend. De staatssecretaris 'van binnenlandse zaken heeft - in afwijking van voorgaande gevallen - de Nederlandse Taalunie om ad vies gevraagd en dat onlangs uitge brachte advies is negatief. Zeeland legt zich daarbij niet neer, temeer daar de staatssecrertaris dui delijk heeft gemaakt dat ook de me ning van de Zeeuwse bevolking zwaar zal meetellen in zijn uiteinde lijke beslissing. En dat is de aanlei ding voor de bliksemactie die nu op touw wordt gezet. Mevrouw De Visser hoopt dat de Zeeuwen mas saal hun steun zullen betuigen. De binnengekomen reacties zullen aan de staatssecretaris worden aangebo den. Van der Harst Team Welgelegen 2 4691 SJ Tholen Tel.: 0166-607066 Fax: 0166-603485 Advertentie I.M. Mevr. Van Dalen en Frigge van het platform (links), rechts dhr. Schaart en mevr. Van der Zwan en platformvoorzitter De Leeuw. Continuïteit in het dagelijks onderhoud van kinderboerderij 't Lamsoor tje te Sint-Maartensdijk is een hoogst onzekere zaak. Gehandicapten van het nieuwe dagactiviteitencentrum de Schutse uit Oud-Vossemeer kun nen maar voor drie in plaats van voor vijf dagen voor de zestig dieren zorgen. Het bestuur van 't Lamsoortje wil echter een waterdichte, zake lijke overeenkomst met de Schutse sluiten, waarbij de verantwoordelijk heid voor de kinderboerderij een hele week goed geregeld is. De koepel organisatie Platform leefbaar platteland eiland Tholen vindt dat het bestuur van de kinderboerderij zich te star opstelt en heeft liever een half ei dan een lege dop. Platform-voorzitter mr. G. de Leeuw hoopt samen met de Schutse geleidelijk naar een betere situatie te kunnen toegroeien. De verschillende visies botsten zater dagmorgen tijdens een door het Plat form bijeengeroepen persconferentie, achter de rug van 't Lamsoortje om. Maar de bestuurders van de kinder boerderij hadden er lucht van gekre gen en voorzitter mevr. I. van der Zwan en secretaris J. Schaart schaar den zich met de pers aan de tafel van het Platform in het grote, splinter nieuwe multifunctioneel centrum, vlakbij camping de Muije. „We wil len ons gedachtengoed naar buiten brengen, wat er speelt en leeft", ver telde De Leeuw. „De afgelopen maand is er gesproken met de Schutse om de dagbesteding van hun mensen op de kinderboerderij te laten plaats vinden. We hadden de hoop en het idee, dat de Schutse als opvolger van het Gors in januari zou beginnen, maar wij betreuren het ten zeerste, dat het zover niet is gekomen. En of het zover komt of dat ze afhaken, dat is de vraag. Wij doen een dringend be roep op het bestuur van de kinder boerderij, dat de Schutse door de bocht komt, zodat de minder begaaf den hier met hun dagbesteding kun nen doorgaan", aldus de voorzitter van het Platform. Op de sinds oktober 1999 geopende kinderboerderij werkten van maandag tot en met vrijdag 10-12 mensen, ge handicapten met een begeleider van het Gors, die o.a. gezinsvervangend tehuis de Annewas in Sint-Annaland exploiteert. Het Gors zorgde voor vijf mensen, het West-Brabantse DSW voor eenzelfde aantal. April vorig jaar gingen die laatste vijf echter naar een zorgboerderij in West-Brabant. Qua reisafstand beter dan 't Lamsoortje. In feite zit de kinderboerderij sinds april al krap in de mensen. Bestuursleden en medewerkers van camping de Muije sprongen bij. Met ingang van januari stopte het Gors echter. Drie gehandicapten gingen over naar het nieuwe dagactiviteitencentrum de Schutse in Oud-Vossemeer en twee anderen zijn naar een gezinsvervan gend tehuis in Zierikzee gegaan. Het bestuur van 't Lamsoortje zag dat aankomen en organiseerde vorig jaar een open dag voor zeventien zorgin stellingen in de omgeving. Er werden ook ouders van gehandicapten bena derd. „Maar er zijn niet genoeg cliën ten, dat is het kernprobleem", zegt voorzitter mevr. Van der Zwan. Geprobeerd wordt om nu via de ge meentelijke sociale dienst mensen te krijgen die de kinderboerderij uit de nood kunnen helpen. Mensen die op de wachtlijst van de Betho in Tholen staan, wao'ers en andere uitkerings gerechtigden die de handen uit de mouwen willen steken en via dit vrij willigerswerk weer contacten kunnen opbouwen. Het bestuur van 't Lam soortje heeft voor drie maanden een vrijwilliger die in elk geval zorgt dat de dieren eten en drinken krijgen. Ook financieel vallen er gaten. Het Gors betaalde namelijk het voer en het stro, evenals 1000 gulden per maand voor gebruik van kantine ruimte. Eerst was dat in in een tijde lijk gebouw, waarover de kinderboer derij beschikte. Sinds de opening van het multifunctioneel centrum is er daar een kantine en een winkeltje. De Schutse wil ook wel in het multifunc tioneel centrum, maar voor minder uren, wat resulteert in een huur van 500 gulden per maand. De helft dus van wat het Gors betaalde en dat geld komt in de kas van het Platform. De kinderboerderij heeft de huurinkom sten niet meer en moet het doen met de steun van 200 donateurs die 25 gulden per jaar betalen. En van die 5000 gulden donateursgelden kan 't Lamsoortje niet rondkomen. Als de dieren ziek zijn, moet er immers een dierenarts komen en de gebouwen waarin de dieren verblijven, moeten ook onderhouden worden. Op zaterdag en zondag zorgen cam pingexploitant J. Bakker en zijn me- dewerkers dat de dieren eten en drin ken krijgen. De grond waarop de kinderboerderij en het multifunctio neel centrum staat, is ook van Bak ker. Mevr. van der Zwan betreurt het, dat het werk op de kinderboerderij niet goed overgedragen kan worden. „Er is nu geen inwerkperiode geweest en je moet dit werk toch eerst leren. De Schutse heeft bovendien geen enkele ervaring met deze kinderboerderij." Via dhr. T.B. Wispelweij, de vesti gingsleider van het Gors, was er ex pertise beschikbaar. Wispelweij, zelf van christelijken huize, was zonder meer bereid de specifieke identiteits randvoorwaarden van de reformatori sche instelling de Schutse te respec teren en te honoreren. Directeur G.J. Bouw van de Schutse gaf echter aan, deze - mogelijk tijdelijke - samen werking niet te willen overwegen. „Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste. Temeer daar bij het begin van onze beraadslagingen over en weer duidelijk de intentie aanwezig was om elkaar te vinden. Dat is ech ter niet gelukt", constateerde het be stuur van de kinderboerderij op 20 december. Zaterdag reikte Platform-secretaresse E. Frigge-Hogesteeger echter een verklaring van vestigingsleider A. van der Perk van het dagactiviteiten centrum de Schutse uit Oud-Vosse- meer uit, waaruit bleek, dat de Schut se zich volledig wil inzetten voor het openhouden en voortbestaan van de kinderboerderij. Een beperkt aantal verstandelijk gehandicapte deelne mers wordt in 't Lamsoortje tewerk gesteld, aangevuld met de actieve achterban van vrijwilligers van de Schutse. Maandag concludeerde het bestuur van de kinderboerderij uit een schriftelijke verklaring van mevr. Frigge, dat de Schutse toch vijf werk dagen in plaats van drie dagdelen op 't Lamsoortje zou willen komen wer ken, maar diezelfde dag nog kreeg secretaris J.A. Schaart een fax terug van directeur Bouw, dat wat het aan tal dagen betreft, de verklaring van zaterdag gold. En daarin stond niets over dagen, maar alleen over een groeimodel. Door toename van het aantal volwassenen bij de Schutse zou het aantal helpers op de kinder boerderij kunnen toenemen. Zie verder pagina 9. De buitenschoolse opvang moet het De verhuizing van de buitenschool- huidige onderkomen aan de Oude landsepoort delen met muziekver eniging Concordia en de peuter speelzaal zelf. Dit brengt de nodige praktische en organisatorische pro blemen met zich mee, aldus Van Gisteren. „Het is geen adequate ruimte voor buitenschoolse opvang. Bovendien kunnen we er de ver wachte groei niet opvangen." Op dit moment maken ruim twintig kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar van de gelegenheid tot naschoolse opvang gebruik. Omdat Tholen is aangewezen als groei kern en omdat realisering van de nieuwe wijken Stadszicht en Wa terfront voor de deur staat, ver wacht de kinderopvang een snelle groei van de vraag. In principe heeft het rijk aan Tholen financiën beschikbaar gesteld voor in totaal 117 kindplaatsen. Het staat SKOT vrij om die plaatsen te verdelen over dagopvang en opvang buiten de reguliere schooluren. De Puk-en Mukhuizen op Tholen blijven ge woon bestaan. Omdat in bijna alle gevallen kinderen slechts een be perkt dagdeel opvang nodig heb ben, verwacht Van Gisteren in de kantine en het honk van Tholense Boys per week maximaal honderd kinderen te kunnen ontvangen. „Binnen nu en twee jaar kan die groei gerealiseerd zijn." se opvang naar De Bent past in het rijksbeleid dat bij het oplossen van knelpunten in de kinderopvang een belangrijke rol toedicht aan sport verenigingen. Tholense Boys-voor zitter P. van der Vlies staat positief tegenover de plannen, zo liet hij tij dens zijn toespraak op de nieuw jaarsreceptie van de vereniging we ten. „Het mes kan hier van twee kanten snijden. Er is sprake van een win-win situatie voor beide partij en. De kinderopvang krijgt een prachtige ruimte om de buiten schoolse opvang van start te laten gaan. Het jeugdhonk krijgt de be schikking over professionele bege leiding, waarvan ook de leden van de vereniging kunnen profiteren. Ook is het denkbaar dat kinderen die gebruik maken van de kinder opvang eens vrijblijvend gaan mee- trainen en het spelletje zo leuk gaat vinden dat ze ook lid worden van de vereniging." De kinderopvang neemt alle kosten die voortvloeien uit de buiten schoolse opvang voor haar reke ning. Een scheidingswand moet doordeweeks een deel van de kanti ne afschermen. Voor de buiten schoolse opvang zijn ook speeltoe stellen en een buitenspeelruimte nodig. ZIE VERDER PAGINA 2 De cijfers over 2001 zijn nog niet al- verspringt." lemaal bekend, maar over de eerste drie kwartalen is 31 maal de lande lijke aanrijtijd van vijftien minuten overschreden. „Dat komt ongeveer overeen met het aantal in 2000. Toen waren er over het hele jaar 41 op 697 ritten. Daarvan waren er zestien buiten de eigen regio Tholen. Bin nen de regio deden zich de meeste overschrijdingen voor in het gebied Sint-Philipsland, namelijk vijf." De overschrijding is volgens Ver schuren echter gering. „Een tot drie minuten en daar kan ook het klokje van de centrale ambulancepost nog een rol in spelen als het wijzertje Vergeleken met andere regio's in de provincie zegt Verschuren dat de si tuatie op Schouwen Duiveland (met twee ambulances) 'min of meer' vergelijkbaar is. Ten opzichte van de regio Goes en de regio Middelburg en Vlissingen steekt Tholen echter ongunstig af. „Dat komt omdat we op Tholen nog steeds met een piket dienst werken. Dat kost gewoon wat meer tijd dan wanneer er een parate dienst is, zoals bij de andere dien sten. Dat verklaart voor een groot deel het verschil." ZIE VERDER PAGINA 9 Scheidende terreinknecht Marien Heijboer lid van verdienste bij WHS Aleida van Lammeren helpt gehandicapten in Afrika uit bewogenheid Brandweerman P. Nuijten uit Sint-Maartensdijk stopt na ruim 28 jaar yjt wil Bik EN VERDER... Rode Kruis wil banden met EHBO en brandweer aanhalen Dagactiviteitencentrum in Oud-Vossemeer begonnen met 19 gehandicapten Geboren Thoolse mevrouw Elenbaas viert honderdste verjaardag in Vlissingen Het is één minuut voor twaalf voor Thoolse detailhandel, zegt bankdirecteur WAT DE INDIVIDUALITEIT VERNIETIGT IS HEERS ZUCHT, ONVERSCHILLIG WAT VOOR NAAM MEN ERVOOR KIEST Dit nummer bestaat uit 14 pagina's RENOVATIE KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM De geplande commissievergadering Algemeen Bestuur en Welzijn op Het einde van de kerstvakantie bracht de eerste ijspret van het nieuwe jaar. Zater dag waren alle ijsbanen op Tholen en Sint-Philipsland open. De weersverwachting gaf dooi aan en dat deed de ijsclubs besluiten om de schaatsliefhebbers op de ijs vloer toe te laten, in de wetenschap dat daarna de banen toch weer dicht zouden moeten. Op de Tram put in Sint-Philipland werd vorige week woensdag al geschaatst, evenals op een plas bij de Speelmansplaten. De euro deed ook op de Ijsbanen zijn in tree. 'Alleen betalen in euro's' stond op een bord in Oud-Vossemeer te lezen. De baan in Sint-Philipsland is niet afgezet en de jeugd waagde zich daar woensdag dan ook al op. „Beter was het geweest om er nog af te blijven", zegt Han Reijngoudt van de ijsclub. Op de Tramput staat gemiddel maar zo'n 10 centimeter water, waar door zich snel ijs kan vormen. Donderdag ging het al beter en zaterdag was de baan prima en vermaakte de jeugd zich kostelijk. Vrijdag tegen de middag stapte de jeugd in Stavenisse ook de baan onderaan de Stoofdijk op, meldt mevrouw De Vos van ijs- club Eendracht Bindt. „Aangezien ze voor zondag dooi afgaven, zeiden we: rijden maar. Zaterdagmorgen hebben we de banken gezet, maar rond half vijf 's middags kwam er water op de baan." Het is erg druk geweest en met name de kinderen hebben enorm genoten, alkdus mevrouw De Vos. In Oud-Vossemeer lag er woensdag nog helemaal geen ijs op de baan. Maar dankzij de nachten met zo'n zes graden vorst zag het er vrijdagavond een stuk beter uit en werd besloten om zaterdag open te gaan. Hoewel het best druk was, had voorzitter Geert Timmermans verwacht dat de animo groter zou zijn. „Gezien het goede weer, het was windstil en zonnig." Als de ijsbaan doordeweeks open gaat, wordt dat op de scholen gemeld en dan gaat het als een lopend vuurtje door het dorp. Maar nu was het nog vakantie. De baan aan de Veerstraat werd zaterdagavond om tien uur nog hele maal opgepoetst om bij eventuele vorst ook zondag open te kunnen zijn. „Maar zon dagmorgen stond er 3 cm water op het ijs en dus bleven we dicht", aldus Timmer mans. De nieuwgegraven waterpartij voor de wijk Welhoek aan de Hiksedijk werd door sommigen eveneens aangegrepen om er de gladde ijzers onder te binden. Ook in Sint-Annaland ging de baan aan de Annewas zaterdag open met het oog op de nade rende dooi. „Er was redelijk publiek, maar het was niet overdreven druk", meldt Da vid Hage van de ijsclub. 's Middags liep de kwaliteit van het ijs zienderogen terug en vormden zich de eerste plassen. „Het scheelde daarbij nog dat er toen geen zon was." Zie verder pagina 3. Advertentie I.M. Advertentie LM. Op onder andere de ijsbaan aan de Veerstraat in Oud-Vossemeer was er ijspret.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1