Bezinning De Schutse slaat in najaar eerste paal voor nieuw zorgcentrum Uitbreiding van Maartenshof met ongeveer dertig woningen Nieuwe directeur Kok weer terug op Tholen Vraagbaak voor vrijwilligers krijgt binnenkort gestalte Sloop van Noorse huizen Keuken blijft in Sint-Annaland; ook dagopvang komt er Plan Beter Wonen en SVRZ voor verzorging- en verpleeghuiszorg Vrijdag 4 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Voor het echtpaar N.J. Boogert van de Hoenderweg was woensdag de eerste nieuwjaarsreceptie in de Schutse te Sint-Annaland, maar ook voor de nieuwe directeur P.W. Kok uit Nieuwe Tonge waren het zijn eerste beste wen sen in het zorgcentrum. In het winkeltje kan er alleen nog met de nieuwe munt - de euro - betaald worden, maar de Schutse staat in 2002 voor een nog grotere ver andering: de verhuizing van 70 bewoners naar tijdelijke gebouwen op de ijsbaan en sloop van het huidige bejaar denoord. „Wij hopen en verwachten dat in het najaar de eerste paal de grond in zal kunnen gaan", zei voorzitter W.A. Blaas in zijn openingstoespraak. Grotere kamers Zeventig mensen Jaarwisseling rustig Identiteit Krachtige impuls Verpleegkundige aan het roer in de Schutse De 39-jarige Peter Kok, sinds 1 december aan de slag in de Schutse, schudde woensdagmorgen heel wat handen op zijn eerste nieuwjaarsreceptie in het Sint-Annalandse zorgcentrum. „Ik ben weer terug op Tholen", vertelde de nieuwe directeur. „Toen ik in Vrederust werkte, heb ik acht jaar in Poortvliet gewoond, in het voormalige witte cafeetje aan de Hogeweg. Het eiland is mij dus niet on bekend en dat maakt het me ook gemakkelijker om hier aan de slag te gaan." Thools steunpunt voor organisaties en personen Verenigingen en andere vrijwilligersorganisaties in Tholen kunnen binnenkort gebruik maken van de dien sten van een steunpunt vrijwilligers. Een instelling die een vraagbaak wil zijn en ondersteuning wil bieden op het terrein van het vrijwilligerswerk. Daar is behoefte aan, zo bleek enkele jaren geleden uit een onderzoek dat een werkgroep opzette. Zo'n 300 organisaties heb ben deze dagen een brief gekregen om zich bij het steunpunt aan te melden. Secretaris Annelies Wester- veld van het vrouwennetwerk Tholen is benieuwd naar de respons. Langer open Heel geduldig Bewoners van zowel de Schutse als de Vroonhof, personeelsleden en vrijwilligers werden woensdagmor gen getracteerd op een taartje bij de koffie. Een bijzonder soort gebak, want er lag een eurobiljet van 100 euro op, zij het van chocola. Net zo gemakkelijk de euro's uit de geldau tomaten komen, zo vlot gingen deze eurogebakjes naar binnen bij de vele belangstellenden. „Voor velen zal het wennen zijn", zei voorzitter Blaas. „Nieuwe mun ten, andere briefjes en andere prij zen. Uiteindelijk blijft het allemaal even goedkoop of even duur. Bij on ze administrateur Noud Hoogen- doorn kunt u guldens wisselen in eu ro's, zodat u in het winkeltje met de nieuwe munt kunt betalen. Sommi gen kijken misschien weemoedig achterom omdat de vele eeuwen ou de gulden is verdwenen, maar tradi ties zijn er ook om te doorbreken. Men moet ook durven te veranderen, want alles bij het oude laten, is be slist niet goed. Daarmee wil ik niet zeggen, dat alle nieuwe dingen bij voorbaat goed zijn. Soms hoor je dan ook: de tijd zal het leren." Ten aanzien van de vertraagde nieuwbouw heeft de tijd in het voor deel van de Schutse gewerkt, conclu deerde Blaas. „De plannen zijn aan gepast, de kamers zijn groter geworden." Toch verwachtte de voorzitter begin vorig jaar, dat er in 2001 met de nieuwbouw begonnen had kunnen worden. „Het verliep ge heel anders, want het beleid in de ouderenzorg maakt een sterke ont wikkeling door. Met name het schei den van wonen en zorg is daar een voorbeeld van. De inzichten ten aan zien van nieuwbouwplannen wijzi gen voortdurend, maar er is nu posi tief gereageerd op het plan om de nieuwbouw in één fase uit te voeren. Er ligt een advies van het college bouw ziekenhuisvoorzieningen aan de staatssecretaris van volksgezond heid om een verklaring voor nieuw bouw af te geven. Zeer positief is hierbij, dat ingestemd is met de door ons zo zeer bepleitte compactkeu- ken. De Schutse blijft dus haar eigen keuken houden; voor maaltijden zijn Stemmen van lezers Het jaar 2001 heeft zijn loop vol bracht, daardoor weer tijd voor be zinning. We nemen even de tijd en leggen het voorbije jaar eens onder de loep. Wat heb ik ervan gemaakt en wat ga ik het komende jaar an ders doen? Alles in ons hoofd halen we even van zijn plaats, bekijken onze fouten - tellen onze zegenin gen en zijn boordevol goede voor nemens! Het is goed de balans op te maken en op een stil en rustig plek je een soort zelfbeschouwing te doorleven. Even de heisa van de wereld ontvluchten waar we zo moeilijk los van komen en zoveel mee bezig zijn. Het is toch ook on voorstelbaar wat er in die wereld gebeurt en soms ook in je eigen le ven Wie denkt dezer dagen niet te rug aan 11 september 2001, dat is toch een dag die we nooit vergeten? In onze akeligste dromen konden we niet verzinnen dat mensen met mensen dat zouden doen wat ze die we niet aangewezen op anderen. Verder is ook toestemming om een dagopvang te realiseren." Blaas maakte echter ook melding van aanmerkingen in de zin van bouwkundige aanpassingen en een financieel neerwaartse bijstelling. De architect verwerkt die opmerkingen nu en wanneer dat klaar is, moet het aangepaste schetsontwerp opnieuw worden ingediend voor beoordeling. Na goedkeuring zal de vergunning verleend worden. „Er is dus nog best een lange weg te gaan, voordat we werkelijk kunnen bouwen." De voorzitter zei verder, dat inmid dels wel een ander traject is gestart, namelijk de wijziging van het be stemmingsplan. Daarvoor wordt ne gen maanden gerekend. In februari is een presentatie gepland voor per soneel, bewoners en omwonenden. „Al met al zijn we hoopvol ge stemd", aldus Blaas. Bouwen betekent echter ook verhui zen en dat is volgens de voorzitter voor de bewoners beslist geen ple zierig vooruitzicht. „Voor de mede werkers betekent dit veel en zwaar werk. Er zal veel van ze gevraagd worden." De bedoeling is, dat er voor 70 be woners een tijdelijke huisvesting komt op de ijsbaan. De Schutse heeft nu 60 bewoners. Na een opnamestop van twee jaar zijn de afgelopen maand 10 mensen opgenomen, nadat duidelijk werd dat de nieuwbouw niet in twee fasen hoeft te gebeuren. Waarschijnlijk gaat de Schutse bin nenkort naar 70 bewoners toe en dat is geen enkel probleem gezien de wachtlijst van 30 mensen. „Met de tijdelijke huisvesting van die zeven tig - overigens veel meer dan we aanvankelijk gedacht hadden - wordt ook een bijdrage geleverd aan het te rugdringen van de wachtlijsten in de zorg", concludeerde Blaas. Het personeel, dat eerst via natuur lijk verloop een beetje was afge bouwd, wordt weer op sterkte ge bracht. Overigens is de zorgver lening in het naast de Schutse gele gen complex de Vroonhof toegeno men. Bij de tijdelijke huisvesting op de ijsbaan verdient de zorg in de dag wel gedaan hebben. Nog steeds is mijn voorstellingsvermogen on toereikend om deze catestrofe te bevatten. Nog dagelijks vervult het mij met afschuw bij het zien van de beelden en doet het mij ineenkrim pen van pijn zoals bij zoveel ge beurtenissen in de wereld. De we reld waarop wij luidkeels zingen: VREDE OP AARDE. In mijn bele ving wordt die wereld steeds onrus tiger, steeds opgewonderder. Al die religies - al die gebeden al die pre ken - mooi om naar te luisteren maar het mensdom verandert niet! Dag preek! Het voelt soms net of we aangevreten worden door iets wat alle goede krachten en voorne mens in ons vernietigt en dat moe ten we in onszelf bestrijden. We hoeven niet iets geniaals te preste ren om met onze naasten in vrede te leven. Daaraan kunnen we werken, dat ligt binnen ons bereik. Niet de wereldvrede, niet het wereldgebeu ren waarin wij gewoon opnieuw gaan proberen goed te leven en on ze naaste lief te hebben. Dat is onze opdracht. Vrede. Mevr. P.J. Gaakeer Verdiweg 399 3816 KM Amersfoort. Stemmen van lezers Sloop 2 Noorse huizen Stavenisse, voorpaginanieuws in de Eendracht- bode van vrijdag 28 december 2001. De Koning Haakonstraat in Stavenisse, 19 stuks geschonken woningen door de destijds regeren de Noorse koning Haakon, aan het zwaargetroffen rampgebied Stave nisse. Nog ruim één jaar, dan zal de 50-jarige herdenking plaats vinden van deze verschrikkelijke natuur ramp, die velen van ons, (ik was toen zelf acht jaar) nog herinneren alsof het nog maar even geleden is en waarvan onze kinderen en klein kinderen dit alleen maar weten van horen vertellen en de geziene film beelden waarvan je dan nog niet half kunt voorstellen hoe de situatie in werkelijkheid was. Als alles doorgaat, zullen volgend jaar als deze herdenking plaatsvindt, er twee van deze geschonken Noorse woningen, die inmiddels al enkele maanden leeg staan, niet meer in het beeldbepalende gezicht van een laten we maar zeggen Noors straat beeld aanwezig zijn, waarvoor de gemeentelijke overheid de schuldi ge is en zich diep dient te schamen. Stichting Beter Wonen heeft een sloopvergunning aangevraagd en wil op de nieuwe lokatie enkele le- vensloopbestendige woningen te- rugbouwen. Ondergetekende woont zelf in één van deze gerieflijke wo ningen, die door de jongere genera tie erg gewild zijn, als ér één vrij komt. Ik zou wel eens willen weten, wat er bij de overheid ver staan wordt over een levensloopbe- stendige woning. Genoemde huizen staan bijna 50 jaar en ik kan u ga randeren, dat ze er bij een normaal onderhoud na 50 jaar nog even goed bijstaan. Er zijn woningen ge bouwd in de jaren zestig waar ik zelf aan gewerkt heb, deze zijn en kele jaren geleden gesloopt en nieuwe gebouwd, binnen 40 jaar. Men kan het dan beter hebben over een wegwerpartikel. Maar om over de schande van de gemeentelijke overheid terug te komen, men mocht als eigenaar-bewoner van een Noorse woning destijds nog geen ander kozijn of raam plaatsen. De huizen moesten en zouden in de oorspronkelijke geschonken staat blijven, maar ja, de goede gulle schenker, koning Haakon is niet meer, en vele van onze destijds re gerende burgervaders evenmin. Velen zullen het met mij eens zijn, dat onze gemeentelijke overheid op vele punten bezig is met het voeren van een egoïstisch en communis tisch bewind in plaats van een total democratisch bewind te handhaven. H. de Vos Pr. Beatrixstraat 1, Stavenisse. De jaarwisseling is in Zeeland, zo meldt de politie, zeer rustig verlopen. Er kwamen in de nieuwjaarsnacht 40 brandmeldingen binnen over vreug devuren en 30 klachten over vuur werk. Van Tholen meldt de politie geen bijzonderheden. Toch moest de brandweer van Sint-Maartensdijk op nieuwjaarsdag om 8.30 uur uitrukken omdat een afvalcontainer aan de Wil- helminastraat in brand stond. Hoewel het 's nachts uitgelezen weer was voor het afsteken van vuurwerk be staat de indruk dat er minder de lucht inging dan andere jaren. De knallen gingen soms tot ver na tweeën door. Aanzienlijk minder Thoolse jongeren dan de afgelopen jaren gebruikelijk - namelijk twee - werden op 2 januari door bureau Halt alternatief gestraft wegens het voortijdig afsteken van vuurwerk. Peter Kok, de nieuwe directeur van de Schutse, wenst de 101-jarige M. Theunisse het allerbeste toe voor 2002. Op 4 februari hoopt Theunisse 102 jaar te worden. Vroonhof extra aandacht omdat de personeelsleden niet meer zo gemak kelijk en snel bij de bewoners kun nen komen als nu het geval is. Naast de 74 medewerkers zijn er bijna evenveel vrijwilligers actief in het Sint-Annalandse zorgcentrum: 70. De voorzitter liet de terroristische aanslagen op 11 september 2001 in Amerika niet onbesproken. „Die da tum is in ons geheugen gegrift. Het volk van Afghanistan werd intussen wel het volk van de rekening. En neem het Midden-Oosten. Zelden is de situatie in Israël zo ernstig en zo uitzichtloos geweest als vandaag. Ook hier is het volk het kind van de rekening. Terreur en tegengeweld zijn aan de orde van de dag. Wie de oplossing weet, mag het zeggen. Als we dit overzien, dan mogen we dankbaar zijn voor alle zegeningen die we hier mogen ontvangen. In alle rust en vree mogen wij nu samen zijn", aldus Blaas. Hij ging in zijn nieuwjaarstoespraak ook nog in op de protestants-christe lijke identiteit van de Schutse, hoe wel inmiddels ook de islam doorge drongen is tot het zorgcentrum gezien de aanwezigheid van een per soneelslid met hoofddoekje. (Dit is gebeurd via een zogenaamde Mel- kert-baan). Blaas verwees naar de Is raëlieten die na het maken van het gouden kalf de woestijn in moesten, maar hun leider Mozes wist één ding heel zeker: God heeft ons lief. Hij is ons goedgezind. „Daarom kunnen we het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet gaan, want we weten zeker dat de Heere meegaat met iedereen die op Hem vertrouwt." Normen en waarden behoren vol gens Blaas tot de christelijke tradi tie. „Het gaat dan om de manier waarop we met elkaar en met onze bewoners omgaan. Op welke manier kijken we aan tegen levensbeschou welijke vraagstukken. En welke norm hanteren we bij de uitvoering in de zorgverlening. Op zichzelf be schouwd, zou dat geen vraag moe ten zijn in een protestants-christelijk zorgcentrum, waat we belijden, dat de Bijbel als Gods Woord onze grondslag en ons uitgangspunt is. Maar het is goed om ons steeds weer opnieuw deze vraag te stellen. Het gaat dan om een begrip als iden titeit. En de meerwaarde daarvan ligt niet zozeer in het beter zijn, als wel in de herkenning van de eigen heid van het huis. Het eigen gezicht. Het gaat dan om de ethiek van alle dag. En het is een goede zaak om blijvend na te denken en te praten over normen en waarden die ten grondslag liggen aan ons handelen. In al het werk dat in de Schutse ge daan mag en kan worden. Ook bij onze voornemens voor dit nieuwe jaar geldt: zo de Heere wil en wij le ven. Niemand weet en kent de toe komst. Dat lijkt een onzekere factor, maar onze zekerheid in dit leven vinden we in het Woord van God. Daar is de bron van alle leven, Jezus Christus, die gisteren en heden en in de toekomst dezelfde blijft tot in alle eeuwigheid. Op Hem mogen we vertrouwen en ons oog gevestigd houden. Vanuit dit vertrouwen mo gen wij als bestuur, personeel en vrijwilligers ons werk doen in het belang van onze naaste, aan de be woners die aan onze zorgen zijn toe vertrouwd. Ik wens u in alle opzich ten een gezegend en voorspoedig 2002 toe met Gods onmisbare ze gen", zo besloot voorzitter Blaas zijn nieuwjaarstoespraak in de Schutse. Bewoners van Maartenshof wensen elkaar woensdagochtend gelukkig nieuwjaar tijdens de nieuwjaarsreceptie in de recreatiezaal. De stichting Beter Wonen, de stichting voor regionale zorgverlening Zeeland (SVRZ) en de stuurgroep ouderenzorg Tholen willen het woonzorgcenrum Maartenshof in de smalstad uitbreiden met dertig woningen èn twee groepswoningen voor elk zes bewoners. In het huidi ge centrum moet straks ook 24 uur zorg kunnen worden verleend. Ook moeten de algemene voorzieningen (waaronder de personeelsruimte) worden uitgebreid. Daarmee hoopt de SVRZ de wachtlijsten te kunnen verminderen. Dat zei directeur M.P. Heijboer van de Oosterscheldere- gio van de SVRZ woensdag tijdens de nieuwjaarsreceptie. In 2004 moet de bouw plaatsvin den. Volgens Heijboer is het zorg kantoor Zeeland bereid hiervoor geld te besteden door een zogeheten overbruggingssubsidie te verlenen. „Voorwaarde is dat alle betrokken partijen zich tot het uiterste inspan nen om deze uitbreiding in 2004 te realiseren." De directeur bracht het nieuws naar buiten tijdens de recepties in Poort- hove in Poortvliet, Maartenshof, de Rozeboom in Sint-Philipsland en Ten Anker in Tholen. Het terugdrin gen van de wachtlijsten blijft vol gens hem voor de komende jaren een belangrijk punt van aandacht. „Er moet aan meer mensen zorg worden verleend. Daar is ook geld voor uitgetrokken door de regering. We willen inzetten op dertig extra woningen. Plus twee groepswonin gen voor dementerende ouderen. We willen dan ook de algemene voorzieningen uitbreiden; een prak tijkruimte voor een hulpverlener en een grotere ruimte voor het perso neel." Nu huist ook het regionaal indicatie orgaan Tholen (RIO) in het gebouw, maar dat verhuist naar het kantoor van de woningcorporatie aan de Ha ven. Heijboer wijst erop dat het uit breiden noodzakelijk is om aan de behoefte aan verzorging te kunnen voldoen omdat Ten Anker (SVRZ) en zorgcentrum de Schutse in Sint- Annaland (van de stichting pro testante zorgvoorziening voor oude ren eiland Tholen en Sint- Philips- land) niet verder mogen uitbreiden. „Het geld voor de zorg is er. Nu is het zaak om het bouwkundig voor te bereiden. Op korte termijn zal overleg met de gemeente plaatsvin den om alle mogelijkheden te be nutten om de diverse procedures zo snel mogelijk te doorlopen." En zo lijkt het oude Sint Maartens hof als verzorgingshuis met een aantal verpleegbedden, weer nieuw leven ingeblazen te worden. „Ja, maar het oude Maartenshof steekt nu wel in een nieuw jasje. De ge schiedenis lijkt zich te herhalen." Op het terrein van Maartenshof is aan de oostzijde nog een strook grond vrij. De zusterflat en het mor tuarium stonden er. Nadat het tehuis was afgebroken, wilde Beter Wonen er een aantal woonhuizen bouwen. De gemeente stak daar een stokje voor om er ruimte over te houden voor mogelijke uitbreiding van het nieuwe Maartenshof. De plannen voor de nieuwbouw van de serviceflat bij Ten Anker in Tho len en het omvormen tot een woon zorgcentrum moeten volgens Heij boer dit jaar een 'krachtige impuls' krijgen. „Dat geldt ook voor de ver wezenlijking van de servicecentra met wijksteunpunten in Oud-Vosse- meer en Scherpenisse." Om een kleinschaliger opzet van het ver pleeghuis in Ten Anker mogelijk te maken, zal dit jaar geld gevraagd worden aan het college bouw zie kenhuisvoorzieningen om de kan toorruimte en het magazijn uit te breiden. Er is genoeg werk aan de winkel voor de SVRZ, maar Heijboer zei ook te hopen dat 2002 na allerlei or ganisatorische veranderingen (voorj al in Ten Anker) het begin zal zijn van periode van stabiliteit, 'waarin gewerkt kan worden aan de vegere verbetering van de kwaliteit van on ze zorg- en dienstverlening.' Heijboer stond in zijn nieuwjaar stoespraak stil bij het begrip een zaamheid, het gevoel dat bij vele ouderen voorkomt. „Het probleem is er. Het wordt gesignaleerd. Maar hoe er echt iets aan te doen, is nog niet zo eenvoudig. We leven in een tijd van mobiele telefonie, van fax en van internet. Ook onder ouderen. We kunne e-mailen naar de andere kant van de wereld. Wanneer komt er in Ten Anker een internetcafé? Veel mensen zijn 24-uur per dag be reikbaar. Televisiestations en zend masten hebben de kerktorens ver dreven. Een tijd van ongekende communicatie. En toch zijn er steeds meer mensen die eenzaam zijn. Die behoefte hebben aan ie mand om van mens tot mens te pra ten." Niet het aantal keren dat er met el kaar wordt gesproken is volgens Heijboer van belang, maar de ma nier waarop. „Wordt er naar mij ge luisterd? Laat men mij nog in mijn waarde en word ik gewaardeerd?" Echte aandacht is volgens de direc teur tijd nemen voor de ander en die ander met respect en betrokkenheid tegemoet treden. „Ik ben ervan overtuigd dat hierin voor een ieder van ons een taak is weggelegd. Of we nu bewoners zijn, vrijwilliger of medewerker, jong of oud." Kok heeft een verpleegkundige ach tergrond. Hij volgde zijn A-oplei ding in Rotterdam, werkte in het Beatrix ziekenhuis in Gorkum en deed de B-opleiding in het psychia trisch ziekenhuis Vrederust bij Hal steren. Daarna kwam Kok in Som- melsdijk terecht in verpleeghuis de Samaritaan, waar hij groepshoofd psychogeriatrische (dementerende) patiënten werd. Daarvoor volgde hij de afgelopen negen jaar diverse cur sussen. Hij hielp er tevens om ver- pleegafdelingen op te zetten in te huizen in Oude Tonge, Dirksland en Ouddorp. „Dat gaat nu bij de Schut se ook gebeuren. Er zijn trouwens allerlei nieuwe vormen van zorg in verzorgingstehuizen en daarom vind ik het heel aantrekkelijk om dat hier te gaan doen. Het aardige van de Schutse is ook de samenwerking met Ten Anker, de gemeente en LHBB, die de gebouwen beheert. Het huidige pand is overigens nog ons eigendom, maar de nieuwbouw wordt van LHBB. De samenwerking met de verschillende instellingen is heel open en dat werkt positief." Kok beleefde op oudejaarsdag al een fijne middag met de bewoners bij de afsluiting van 2001 en woensdag be gon hij samen met hen aan 2002. „Laten we het heel spontaan en on gedwongen houden, want er gaat dit jaar nog genoeg veranderen. Er zijn veel plannen gemaakt en dat bete kent zowel voor bewoners als perso neel een ingrijpende wijziging", zo doelde de directeur op de tijdelijke verhuizing naar de ijsbaan en de nieuwbouw. „Dat proces moeten we zorgvuldig aanpakken en het perso neel wens ik daarvoor ook veel kracht en wijsheid. Dat jullie ook in 2002 met je hart zorg aan de bewo ners mag verlenen", zei directeur Kok. Voorzitter W.A. Blaas zei dankbaar te zijn, op zo'n korter termijn na ver trek van directeur Den Hertog de vacature te kunnen vervullen. „Het is geen eenvoudige taak om zo in een lopend bouwproces te stappen, externe contacten te leggen en aan dacht te besteden aan de interne za ken met bewoners en personeel. Dat je de kracht mag ontvangen om lei ding te geven aan de organisatie van de Schutse, Vroonhof en Elenahof", zei Blaas tot de nieuwe directeur Kok. Het vrouwennetwerk heeft dit the ma afgelopen jaar weer opgepakt, nadat de werkgroep het - onder meer door gebrek aan tijd bij de leden - op een laag pitje zette. De tijd lijkt er nu rijp voor, zegt Wes- terveld. „Het was het jaar van de vrijwilliger. En bovendien vroeg de gemeente een bijdrage aan via de regeling stimulering vrij willigerswerk van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport." Tholen kent al een meld punt vrijwillige thuiszorg, maar dat werkt volgens de Sint-Philips- landse vanuit een heel andere .op tiek, namelijk vanuit de zorg zelf. Op de onlangs gehouden Thoolse vrijwilligersavond onderstreepte wethouder mevr. M.A.E. Velthuis de niet te onderschatten rol die vrijwilligers spelen in het maat schappelijk leven. Ze vertelde toen ook dat het voor vrijwilli gersorganisaties steeds moeilijker wordt om de juiste persoon te vin den. Een vacaturebank zou uit komst kunnen bieden, aldus de wethouder. Het steunpunt zal on der meer die taak gaan vervullen, maar werkt in feite breder. Naast bemiddeling worden belangenbe hartiging, deskundigheidsbevor dering, voorlichting, begeleiding en (facilitaire) ondersteuning, als mede gebruik van vrijwillige diensten als taken genoemd in de brief. Westerveld geeft cursussen als voorbeeld. „Je zou daarin kun nen bemiddelen met bijvoorbeeld het ROC, om te komen tot cursus sen die afgestemd zijn op de be hoeften van verenigingen." Ook specifieke vragen van individuele vrijwilligers op bijvoorbeeld het terrein van verzekering of rechts zekerheid kunnen zaken zijn voor het steunpunt. „Dat beoogt een vraagbaak te zijn", aldus Wester veld. In bijvoorbeeld de sportwe reld bieden de overkoepelende bonden vaak allerlei faciliteiten, maar op andere terreinen bestaat die mogelijkheid soms helemaal niet. De bedoeling is dat een pro fessionele kracht het steunpunt gaat bemannen. Momenteel is er overleg gaande over de huisves ting. Aan het verstrekken van in formatie zal geen prijskaartje han gen. „Maar voor specifieke hulp vragen zal dat mogelijk anders liggen." De gegevens die de aangeschre ven organisaties via het aanmel dingsformulier verstrekken, wor den in een databank opgeslagen. Wanneer zich mensen melden die als vrijwilliger aan de slag willen, gaan die eveneens de computer in. Op die manier ontstaat een over zicht van vraag en aanbod en kan er bemiddeld worden. De doel groep is breed: vrijwilligerswerk op cultureel, educatief, kerkelijk en recreatief gebied, op het terrein van de sport, belangenbeharti ging, gezondheidszorg, (sociale) hulpverlening, milieu, veiligheid, vluchtelingenwerk, rechts- en slachtofferhulp. Er zijn 300 orga nisaties aangeschreven, waarbij gebruik is gemaakt van de bestan den van de gemeente. „Instellin gen die geen formulier heb ben gekregen, kunnen dat bij het vrouwennetwerk aanvragen", zegt Westerveld. Ze legt uit dat er in Zeeland al verschillende van dergelijke meldpunten zijn en dat de welzijnsorganisatie Scoop op zijn beurt als overkoepelend or gaan fungeert. Die ontwikkelt momenteel een website voor alle steunpunten, waar men zich in de toekomst digitaal moet kunnen aanmelden. Voor ervaringen uit het veld zijn er contacten met het steunpunt vrijwilligers in Dor drecht. Daar kwam bij de start 20 tot 30% van de aanmeldingsfor mulieren terug en uiteindelijk sloot 60% van de vrijwilligersor ganisaties zich aan. Westerveld is heel benieuwd hoe de respons in Tholen zal zijn. Het belang van vrijwilligers voor de samenleving wordt door de landelijke overheid duidelijk on derkend. Westerveld wijst erop dat jongeren - en andere mensen - vaak een verkeerd beeld voor ogen hebben. Het is niet alleen het verzorgen van bejaarde mensen, maar kan ook bestuurlijk werk be tekenen. In Den Haag wordt mo menteel bekeken of het verrichten van onbetaald werk deel kan uit maken van opleiding of studie. „Je leert er veel van en het geeft vaak ook veel plezier. In de Ver enigde Staten is het al zo dat stu denten met vrijwilligerswerk stu diepunten kunnen verdienen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Grote problemen met uitgifte van biljetten door de geldautomaat waren er niet. Volgens Hoek zijn er voldoende kleine coupures, maar liep de automaat op de klei ne biljetten een paar keer vast, waardoor hij automatisch andere (grotere) biljetten afgeeft. Ook de Rabobank Tholen is langer open, deze week tot 18.00 uur en zater dag in Tholen en Sint-Maartens dijk van 10.00 tot 14.00 uur. Ook bij de Postbank in Tholen en Sint-Philipsland was het druk, zo meldt N.J.G. Jansen vanuit de drogisterij in Sint-Philipsland. Zo druk dat hij niet veel tijd heeft om de krant te woord te staan: .„Het loopt perfect, maar het is f wel heel druk. Alles is onder con trole." Bij de ABN Amro in Tholen is het niet anders. „Iedereen wil van zijn guldens af, terwijl ze toch kosteloos tot 1 april bij ons kunnen worden ingeleverd, "zegt vestigingsleidster mevr. A. Burghouwt. „De mensen zijn heel ge duldig. En mijn vermoeden is dat veel klanten nu komen omdat ze deze week vakantie hebben." Bij de ABN Amro zijn twee balies beschikbaar om de rijen wachtenden te helpen. De klanten kunnen hier hun guldens stor ten en krijgen er meteen euro's voor terug. Maar ook aan de geldautomaat was het dinsdag en woensdag druk, zegt Burghouwt. „Er zit voldoende in. Hij doet het nog steeds."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3