Boeket voor tienduizendste passagier van de buurtbus 'Klanten willen snel van hun guldens af' Rommelpotten brengen sfeer op Markt Tholen Sleutelrol landbouw, varkenstal bij knelgeval CNN ALJAZEERA Tragere groei 110 mensen Ravensteijn mijmert over de havens 32S/ (-)-'Ö ///éi HEIJNEN Sommigen hebben weekmarkt Steenbergen weer ontdekt Lange rijen bij banken voor euro Nieuwenhuis offert zich op voor Jacob Mol Aarnoudse opent serie kandidaten gemeenteraad Vrijdag 4 januari 2002 58e jaargang no. 7 of Met 10.016 passagiers in één jaar tijd voorziet de buurtbus van Anna Jacobapolder naar Steenbergen in een behoefte. Voorzitter Eric Goossen is dan ook een tevreden man. Hij vertelt dat de concessie tot en met 2003 intact blijft. Dat is afgesproken bij de overname van de BBA door het Franse vervoersbedrijf CGEA. Op oudejaarsdag kreeg de 10.000e passagier een boe ket aangeboden. Dat was Tonny van Nassau uit Brui- nisse, die dagelijks met de buurtbus naar haar werk in Steenbergen reist. De introductie van de euro verloopt op Tholen vlot, zo leert een rondje langs de banken. Vooral op 2 januari was het druk. Bij de Rabobank Sint-Annaland/Poort- vliet spreken ze, met meer dan 500 transacties op de eerste werkdag, van een gekkenhuis. De Postbank in Tholen en Sint-Philipsland kreeg ook veel klanten te verwerken. Bij de Rabobank in Tholen en Sint-Maar tensdijk wordt de toeloop als hectisch omschreven. Op 2 januari liep de wachttijd in de smalstad op tot twee uur. Ook bij de ABN Amro in Tholen ontstonden Op de grens Inspraak bestemmingsplan buitengebied De landbouw blijft in het buitengebied op Tholen en Sint-Philipsland een sleutelrol vervullen. De bestaande landbouwbedrijven moeten zich kunnen blijven ontwik kelen, maar dienen rekening te houden met andere waarden en belangen. De vestiging van intensieve vee houderijen (varkensstallen) wordt in het voorontwerp bestemmingsplan buitengebied Tholen tegengegaan. Na jaren van voorbereiding gaat het voorontwerp de in spraak in. Op dinsdag 15 januari wordt het plan gepre senteerd in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Anti-slipcursus November druk Deze week Zoals dat al weer een aantal jaren traditie is, verzamelden zich ook deze oudejaarsmorgen tientallen kinderen met hun rommel potten op de Markt in Tholen. Onder muzikale begeleiding van de Klienkers zongen ze er bekende oudejaarsliedjes. Gadegesla gen door oudere inwoners, voor wie dit een stukje nostalgie is. Vroeger gingen veel kinderen met de rommelpot langs de deur, in de hoop een versnapering - of liever nog, een fooitje - op te doen. HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. fff E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165 304050 Tonny van Nassau (tweede van links, met rechts naast haar voorzitter Goossen) is erg tevreden over de buurtbus. Han van de Velde en Ineke Goossen zijn twee van de vrijwilligers die vijf dagen per week het vervoer regelen. rijen. „Het is een gekkenhuis," zegt di rectiesecretaresse Martine Quadt van de Rabobank Sint-Anna- land/Poortvliet. „De mensen staan soms tot buiten in de rij. Vooral op 2 januari was het heel druk. Het lijkt wel of de klanten allemaal te gelijk van hun guldens af willen. Ze willen er zo snel mogelijk vanaf om aan de euro te kunnen wennen, terwijl ze toch tot 1 april de tijd hebben." Onder de klanten bevonden zich ook nogal wat ondernemers die hun omzet van de feestdagen kwa men inleveren, zegt Quadt. „Daar zat veel telwerk aan vast." De klan ten kunnen aan de balie hun oude munten en biljetten op hun reke ning storten en worden dan verwe zen naar de geldautomaat om euro biljetten op te nemen. „Over het algemeen wordt dat advies goed opgevolgd. Maar vooral voor de oudere mensen is dat wat moeilijk. Die worden aan de balie gehol pen." Om de zaak zo vlot mogelijk te la ten verlopen was de 'noodprocedu re' ingeschakeld en werd er aan meerdere balies geholpen. „En net als vroeger, is er veel met de hand geschreven." De vestigingen zijn deze week langer open, tot 19.00 uur. Ook op zaterdag zijn ze open en wordt er extra personeel inge zet. Bij de Rabobank Tholen is hetzelf de beeld te zien. Adjunct-directeur particulieren M. Hoek noemde de eerste dagen van 2002 hectisch. „Het is ongelooflijk druk. De men sen hebben ruim de tijd gekregen- van de Nederlandsche Bank om hun guldens in te leveren. Ze kun nen ook bij de supermarkt en win kels nog betalen met guldens. Dat het zo zou lopen, hadden we niet verwacht." Ook hier werden de klanten ge vraagd om de euro's uit de geldau tomaat te halen. De rij wachtenden op 2 januari was groot, zegt Hoek. In Sint-Maartensdijk, waar drie ba lies open waren, liep dat op tot twee uur. „Omwille van de snelheid heb ben we de mensen gevraagd te pin nen. Maar als je een tijd in de rij hebt gestaan om je geld in te leve ren en je moet dan weer in de rij voor de geldautomaat, dan duurt het allemaal wel lang. Maar de mensen zijn allemaal bereid om binnen een dag over te stappen op de euro." In de smalstad werden op de eerste werkdag 480 klanten geholpen, in Tholen 377 aan twee balies. Ook de geldautomaat werd meteen na nieuwjaar veelvuldig gebruikt. Zo vaak dat hij bijna leeg was. „Het was op de grens," zegt Hoek. ZIE VERDER PAGINA 3 Kees Nieuwenhuis uit Poortvliet heeft zich als SGP-kandidaat terug getrokken voor het waterschap Zeeuwse Eilanden. Daardoor krijgt Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk vrij baan als kandidaat voor de cate gorie ongebouwd, de grondeigena ren en pachters. Zaterdag voerde de SGP overleg met de landbouworga nisatie ZLTO. Bestuurslid J. de Ja ger uit Anna Jacobapolder wilde weten, hoe 'landbouwminded' de SGP is, waarop onderhandelaar Jo- han Aarnoudse (de voorzitter van de gebiedscommissie Tholen van het waterschap) positief antwoordde. Daarop besloten de twee organisa ties eikaars kandidaten te zullen steunen, zoals ook elders in Zeeland gebeurt. De huidige gezworene Mol, lid van het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden, lijkt daar mee zeker van een nieuwe zittings periode. De SGP levert twee nieu welingen omdat J.L. Noom uit Scherpenisse (categorie gebouwd) en J.M. Aarnoudse uit Oud-Vosse- meer (ingezetenen) zich niet her kiesbaar stellen. Voor ingezetenen is drs. PM. van den Dorpel uit Tholen beschikbaar en voor gebouwd Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk. De laatste is tevens kandidaat voor de gemeenteraad, maar hij staat op een zesde plaats en dat is een restzetel. Koopman is zekerder van zijn zetel in het waterschap dan in de raad. Hij houdt van een stevige discussie, maar hij is ook weer geen straatvech ter. De 35-jarige Johan Aarnoudse uit Oud-Vossemeer opent de serie 'Op weg naar 6 maart raadsverkie zingen'. Gedurende negen weken komt een nieuwe raadskandidaat op een verkiesbare plaats aan het woord. Deze week de vierde man van de SGP die, na tien jaar water schapsbestuur, overstapt naar de ge meenteraad. Hij heeft een hekel aan achterkamertjespolitiek en streeft een grotere openheid na. „De meeste weerstand ontstaat omdat je niet open bent, en niet omdat je een ande re opvatting hebt." Aarnoudse heeft mogelijk een afwijkende mening over het steunen van een vrouwelijke wethouder, maar daarover is hij nog niet helder. Waarover hij wel klip en klaar is, kunt u lezen op pagina 7. Het inwonertal van de gemeente Tholen is in 2001 gegroeid met 110 tegenover 168 in 2000. Daarmee lijkt de bevolkingsgroei de trend te volgen van een vertraging in de groei van de economie, die na de gebeurtenissen op 11 september een klap heeft gekregen. Tholen telt nu 23.855 mensen: 11.967 vrouwen en 11.888 mannen. De groei is volle dig te danken aan het geboorteover schot: er zijn vorig jaar 328 kinde ren geboren en 218 mensen overleden. Er werden iets meer meisjes dan jongens geboren: 167 tegenover 161. Daarentegen zijn er veel meer mannen dan vrouwen overleden: 122 tegenover 67. Het aantal ingekomen en vertrokken in woners hield elkaar met 697 in evenwicht. Er vestigden zich 352 vrouwen en 345 mannen, terwijl er 353 mannen en 344 vrouwen over de bruggen of de dammen gingen. De totale groei van 110 komt voor namelijk van de vrouwen: 79, te genover 31 mannen. De Thoolse havens zijn van ieder een, zegt inmiddels oud-voorzitter A. Beurkens van de afdeling Noord- Zeeland van de ko.ninklijke schip persvereniging Schuttevaer. „Wie gaat er niet eens kijken?" Tholen en Stavenisse lenen zich het meest voor de pleziervaart, vindt hij. Sint- Annaland is ook geschikt voor jach ten maar daar moet plaats blijven voor de binnenvaartschepen, net als in Sint-Philipsland. Want een schip per die lange reizen maakt, heeft behoefte aan een thuishaven. Letter lijk en figuurlijk. De emotionele waarde is groot, zegt Beurkens. Dit jaar moeten er knopen worden doorgehakt over de toekomst van de havens. Wethouder R. Ravensteijn stond er over te mijmeren op de jaarvergadering van Schuttevaer. Net zoals burgemeester H.A. van der Munnik deed, zei hij. „Het is al tijd een prachtig gezicht om de schepen in de havens te zien liggen. Het is ook een stukje nostalgie. Het wordt wel spannend, maar ik geloof dat de havens niet zo maar verloren zullen gaan." Zie verder pag. 5. „We zijn hier heel erg blij mee." Goossen is in zijn nopjes op de laatste dag van het jaar. De nieuwe voorziening heeft in het eerste be staansjaar 10.000 passagiers ver voerd en daarmee is het nut vol gens de voorzitter wel bewezen. Tonny van Nassau uit Bruinisse is de gelukkige die een boeket krijgt van Ineke Goossen, de enige vrouw onder de zestien vrijwilli gers die het busvervoer voor hun rekening nemen. Dagelijks reist de Halsterse vanuit haar - tijdelijke - woonplaats naar haar werk in Steenbergen. Eerst met de gewone bus naar Oude Tonge en vervol gens naar Sint-Philipsland waar ze overstapt op de buurtbus. Een reis van tweeënhalf uur, maar zonder de buurtbus zou ze met het open baar vervoer helemaal niet op haar werk kunnen komen. De verbin ding via Nieuw-Vossemeer naar Steenbergen is in trek, gezien de 10.000 klanten in één jaar tijd. „Er zijn mensen uit Sint-Philipsland die de weekmarkt in Steenbergen weer ontdekt hebben", geeft Goossen een doelgroep aan. Ook scholieren maken dankbaar ge bruik van de buurtbus die op door deweekse dagen zeven keer van Anna Jacobapolder naar Steenber gen rijdt en weer terug. De bus geeft in Steenbergen aansluiting op de buurtbus naar Roosendaal en verbindingen richting Breda en Rotterdam. Het streven van de BBA om een rendabele buurtbus te exploiteren is 400 reizigers per maand. Met een gemiddelde van 834,7 zit lijn 214 daar fors boven. De cijfers van de kaartverkoop worden maande lijks verantwoord richting het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Dat bepaalt namelijk hoeveel rijksgeld er beschikbaar komt. De provincie betaalt die bijdrage ver volgens uit. En omdat de BBA een Brabantse onderneming is, krijgt de Sint-Philipslandse buurtbus het geld vanuit Den Bosch. „6500 gul den. Daar komen we mee rond, maar we kunnen niks extra's doen", zegt Goossen. Hij zou bij voorbeeld de chauffeurs een anti slipcursus willen laten volgen, maar daar ontbreken de middelen voor. „Het zijn allemaal vrijwilli gers en ze doen heel verantwoor delijk werk." De gemeenten Tho len en Steenbergen hebben een subsidie-aanvraag (elk 2500 gul den) geweigerd. „Ze maken er een principieel punt van, omdat het openbaar vervoer een taak is van de provincie. Ergens begrijp ik dat wel, maar het blijft jammer dat de gemeente niet in deze voor de in woners nuttige voorziening wil bijdragen." Goossen noemt de buurtbus een verworvenheid, bovendien pure noodzaak voor inwoners die op het openbaar vervoer zijn aangewe zen. Sinds oktober zijn twee ritten van de 'normale' lijndienst uit An na Jacobapolder geschrapt (7 uur 's morgens en 16.37 uur 's mid dags). De buurtbus heeft die over genomen en daarvoor is een twee de busje aangeschaft. De voor zitter geeft aan, geen voorstander te zijn van het collectief vraagaf hankelijk vervoer (teletaxi). De nieuwe Zeeuwse regeling maakt in zijn ogen de buurtbus een interes sant alternatief. Een enkele reis van Anna Jacobapolder naar Steenbergen kostte het afgelopen jaar 2,75 gulden (kinderen tot 11 jaar en 65-plussers betalen minder, en er zijn 4- en 10-rittenkaarten). Wie met de teletaxi vanuit de ge meente Tholen reist en géén spe ciale blauwe of gele pas heeft, gaat vanaf bepaalde punten (zoals de gemeentegrens halverwege de Philipsdam) 2,42 gulden per kilo meter betalen. Goossen zou de in troductie van de buurtbus op Tho len daarom wel zien zitten (in het provinciale klantenpanel openbaar vervoer is over een proef gespro ken, maar dat is verder niet opge pakt). In de eerste zes maanden van vorig jaar stapte 60% van de passagiers in Zeeland in de buurtbus en 40% in Brabant. In het tweede halfjaar was november de drukste maand met 1174 klanten. In oktober wer den 1051 passagiers vervoerd, in december 960 en in september 729. Juli en augustus waren, met 412 en 414 verkochte kaartjes, slappe maanden. Begrijpelijk ge zien de zomervakantie, zodat scholieren dan niet met de buurt bus meegaan. Goossen noemt de buurtbus een 'heel sociaal systeem'. De chauf feurs zijn allemaal vrijwilligers, bekenden ook vaak, die tijd heb ben voor een praatje met de passa giers. Het afgelopen jaar onder vonden ze weinig of geen pro blemen. In het ontwerp wordt nieuwvestiging van intensieve veehouderijen uitge sloten. Ook omschakeling van be staande bedrijven wordt niet toege staan. Voor bedrijven die elders van de overheid weg moeten (knelgeval) wordt een uitzondering gemaakt. Ze mogen bouwen op 5000 vierkante meter, maar alleen in agrarische ge bieden. Tholen en Sint-Philipsland worden in het plan namelijk in zones verdeeld. Een boer mag wel een neventak be ginnen, maar dan moet dat een on dersteuning zijn van zijn grondge bonden agrarisch bedrijf. De neven tak mag tot 500 m2, met een vrijstel ling tot 1600 m2. En een bestaande intensieve veehouderij van 5000 m2 mag uitbreiden met 20 procent. ZIE VERDER PAGINA 2 Raadskandidaat Johan Aarnoudse wil bijdragen aan opener karakter SGP Nieuwe directeur Kok van de Schutse is niet onbekend op Tholen Piet de Rijke wacht bij hoofdklasser Barendrecht nog op goed voetbal EN VERDER... Havengeld en Waterfront baren binnenschippers zorgen Schutse slaat in najaar eerste paal zorgcentrum; uitbreiding van Maartenshof met dertigtal woningen HET BETAAMT DE WIJZE NIET ZICH MET EEN DWAAS TE ONDERHOU DEN, NOCH DE NUCHTERE EEN DRONKAARD AAN TE SPREKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De organiserende stichting STAD was content met de opkomst, hoewel de 52 kin deren er 13 minder waren dan vorig jaar. Maar dit keer lag er sneeuw en dat is voor veel kinderen aantrekkelijk om te spelen. Op de Markt was maandag ook 'Klein Zieltje' present, de figuur uit het overbekende oudejaarsliedje. Hij vertelde het publiek, dat hij in het nieuwe jaar geen eten zou kunnen kopen doordat er een nieuwe munt kwam. Maar de kinderen legden hem uit dat hij zijn guldens voor eu ro's kon inruilen. Klein Zieltje had een extra grote portemonnee bij zich voor de euro's. Want hij had bij Priegelmee grote munten gezien en die geleend om ze de kinderen te laten zien. 'Meneer Jan' had op zijn beurt een eurokit bij zich, zodat hij Klein Zieltje de échte euro's kon tonen en daarmee het probleem oplossen. Bij het zingen van de liedjes bewogen de kinderen driftig de natte stokjes door het gat in het plastic dat strak over een blik was gespannen. Want dat zijn de materia len waarvan de rommelpotten tegenwoordig gemaakt worden. De varkensblaas die vroeger gemeengoed was, tref je nu nauwelijks meer aan. Het brommende geluid was er niet minder om. Na het optreden op de Markt ging de groep het stadje door. Bij bakker Van Oost op de Botermarkt en Vosje speelgoed in de Bebouwdendam kregen alle kinderen snoep, zodat ze daar natuurlijk extra zongen. Terug op de Markt was er voor iedereen een heerlijke oliebol en een lotje. Vijf kinderen hiel den daar een extra prijsje aan over. De jeugd kon hierna zelf ook nog langs de deur met de rommelpot. En 's middags ging een aantal van hen, met de Klienkers en Klein Zieltje, naar zorgcentrum Ten Anker waar voor de bewoners het spel nog een keer gespeeld werd. Ook voor deze mensen herleefde zo het verleden. Niet alleen de kinderen, maar ook hun ouders, grootouders en andere belangstellende inwoners kwamen voor het rommelpottenfestival naar de besneeuwde Markt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1