■K Piet de Rijke wacht bij hoofdklasser Barendrecht nog op goed voetbal Scherpe afbakening standpunten en grotere vei A-jeugd Tholense Boys wint zaalvoetbaltoernooi Setallander wordt na dit seizoen regiocoach KNVB Zuid 1 Burgemeester Nuis tijdens nieuwjaarsreceptie van gemeente Tholen: inwoners I Vrijdag 4 januari 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Piet de Rijke is bij Barendrecht bezig met zijn allerlaatste klus als hoofdtrainer. Na dit seizoen houd de 52-jarige oe- fenmeester uit Sint-Annaland ermee op. Een afscheid op niveau. Barendrecht speelt al jaren in de hoofdklasse van het zaterdag voetbal. Een echt voetbalbolwerk, noemt De Rijke het zelf. Toch zet hij er een streep onder. Welbewust. „Ik ben heel erg aanwezig in een groep. Ik eis veel. Ik weet ook dat niet aan alle eisen tegemoet kan worden ge komen, anders haken er spelers af. Aan het non-verbale gedrag van sommige jongens zie ik dat ik nu bij Baren drecht op het randje zit. Een jaar erbij, en we krijgen on herroepelijk problemen." De A-jeugd van Tholense Boys domineerde bij het jaarlijk se zaalvoetbaltoernooi. Opvallend was wel, dat het A2-team de Thoolse eerste keus naar een tweede plaats verwees. Bij de B-junioren ging de hoofdprijs naar het team van Smer- diek. Voetbalvereniging Vosmeer organiseerde in de Welle- vaete te Sint-Annaland de wedstrijden voor de E- en F-pu- pillen en de meisjes. In Meulvliet te Tholen kwamen de junioren en de D-pupillen in actie en was er ook een toer nooi voor de jeugdleiders. Van deze competitie had voetbal vereniging Smerdiek de wedstrijdleiding in handen. Aanspreekpunt De raadsleden moeten zich wat minder gaan bezighouden met taken als rekenmeester en specialist en wat meer de nadruk leggen op hun subjectieve, normatieve of ideële keuze. „De kiezer heeft er recht opte weten met wie hij of zij het volstrekt eens of oneens is. Een scherpe afbakening van standpunten is daarbij een uitstekend hulpmiddel." Rookmelders Schuldvraag Onverschilligheid aanpakken j i <«1 Piet de Rijke verheugt zich erop om zelf ook weer een potje te gaan voetballen. Uitslagen. A-junioren: ITholense punten, 2. Smerdiek 9 p, 3. Vosmeer Boys A2, 2. Tholense Boys Al, 3. WHS, 4. Smerdiek, 5. Noad A2, 6. Noad Al. B-junioren: 1. Smerdiek, 2. Tholense Boys, 3. WHS, 4. Noad. D2-pupillen: 1Smerdiek D2, 2. Tholense Boys D2, 3. SPS D2, 4. Noad D2, 5. Stavenisse Dl, 6. WHS D2. D3-pupillen: IVosmeer D2, 2. SPS D4, 3. Tholense Boys D4,4. SPS D3, 5. Tholense Boys D3. El-pupillen: 1Tholense Boys 12 6 p, 4. WHS 3 p, 5. Noad 0 p. E2-pupillen:l. Stavenisse El 12 p, 2. SPS El 6 p, 3. WHS E2 4 p, 4. Tholense Boys E2 3 p, 5. Smerdiek E2 1 punt. E4-pupillen: 1. Tholense Boys E4 12 p, 2. WHS E5 9 p, 3. Smerdiek E3 6 p, 4. WHS E4 3 p, 5. SPS E2 0 pun ten. Meisjes: 1. WHS 1 12 punten, 2. WHS 2 10 p, Smerdiek 2 8 p, 4. Vos meer 1 7 p, 5. Vosmeer 2 3 p en 6. Smerdiek 1 3 punten. Niet dat De Rijke voor de voetbal sport verloren is. Integendeel, hij blijft een voetbaldier in hart en nie ren. De Rijke treedt na de zomer in dienst van de KNVB als regiocoach voor het district Zuid I. Voor ruim zestig clubs uit West-Brabant en Tholen wordt hij straks het aan spreekpunt als het gaat om voetbal- technische en organisatorische za ken. Ook talentontwikkeling zit in zijn takenpakket. Voorzichtig begint hij in het nieuwe kalendetjaar al met het invullen van de functie. Op ter mijn moet het een fulltime baan wor den. De Rijke heeft er zin in. „Ik hoef straks niet meer bij de waan van de dag te werken. Een club trainen is na dit seizoen een verhaal dat voor goed voorbij is. Laat mij maar lekker aan de basis bezig zijn. Ik denk dat ik er mijn ei goed in kwijt kan." De Rijke werkte al eerder bij de voetbalbond. Als docent was hij tot afgelopen zomer nauw betrokken bij tal van jeugdopleidingen en jeugd kampen in de regio. Jeugdleiders werden door hem gestimuleerd en in korte cursussen van nuttige tips voorzien, jonge voetballertjes leer den hoe het spelletje in elkaar steekt. De Rijke, met zijn drang naar ken nisoverdracht, voelde zich als een vis in het water. Een telefoontje van Ba rendrecht zorgde ervoor dat zijn car rière een overwachte wending nam. De club zat in de problemen, omdat de beoogde oefenmeester Harry van der Ham onverwacht in het betaalde voetbal bij FC Dordrecht aan de bak kon. De Rijke, halverwege de jaren tachtig assistent-trainer bij RBC en later eindverantwoordelijke bij Heerjansdam, Papendrecht en Spij- kenisse, besloot om de uitdaging aan te gaan. Spijt heeft hij er niet van. „Wel ben ik geschrokken van het ni veau in de hoofdklasse. Dat is echt schrikbarend achteruit gegaan. Veel van mijn collega's constateren het zelfde. Basisvaardigheden als pas sing, aannemen van de bal en positie kiezen zijn bij teveel spelers onvol doende." In feite zijn de huidige ervaringen van De Rijke niet veel anders dan bij Halsteren, de laatste club waar hij werkte alvorens het ultieme avon tuur bij Barendrecht te zoeken. Bij Halsteren liep de gedreven Setallan der tegen muren aan. Hij trad er tus sentijds aan als opvolger van Adrie van den Heuvel, in een poging om de Halsterse zondagclub in de hoofdklasse te houden. Het lukte niet, ook al omdat De Rijke zijn ideeën over passie en beleving niet op de spelers kon overbrengen. Bij Barendrecht ziet hij dezelfde dingen gebeuren. „Ik wil spelers graag be ter maken. Zelf heb ik daar alles voor over. Maar ook bij Barendrecht moet ik er enorm aan sleuren. Nu de winterperiode aanbreekt, zijn er veel ziek, zwak en misselijk. Door bles sures en schorsingen is de concur rentie in de groep tot nul terugge bracht. Als trainer heb je dan minder houvast, kun je minder eisen. Daar naast is de instelling van de he dendaagse amateurvoetballer door maatschappelijke ontwikkelingen zodanig, dat hij niet zomaar naar een hoger niveau kan worden gebracht. Ook in de hoofdklasse speelt dat probleem. Spelers denken al gauw dat ze gearriveerd zijn. Corrigeren, iemand op zijn verantwoordelijkhe den aanspreken, is al gauw taboe." Barendrecht, voor het seizoen noch tans versterkt met spelers uit de Feyenoord-opleiding en IJsselmeer- vogels, is bezig aan een wispelturig jaar. Bij Kloetinge werd de ploeg na rust van het veld geblazen (6-2 ne derlaag), terwijl IJsselmeervogels in Spakenburg in een zinderend duel met 3-4 werd verslagen. Op dit mo ment neemt de ploeg een positie in de middenmoot in. De onderlinge verschillen zijn echter klein. Het blijft oppassen voor Barendrecht, meent De Rijke. „We moeten als team fungeren en werklust aan de dag leggen. Het probleem is dat we dat niet 26 wedstrijden op rij kunnen opbrengen. Te vaak staan er aparte bv'tjes op het veld. Dan gaan we ook gegarandeerd onderuit. Te wei nig spelers hebben het niveau dat nodig is om op kwaliteit een duel naar ons toe te trekken. Ons positie spel is onvoldoende. Het is soms net een flipperkast. Aan de andere kant merk je dat het verwachtingspatroon van sommige mensen rond de club enorm hoog is. Te hoog naar mijn mening. We zijn een redelijke hoofdklasser, maar beslist niet meer. Organisatorisch zit de club prima in elkaar. Ik zit echter niet te wachten op een etentje na de wedstrijd, maar op goed voetbal. Er hoeft maar iets te gebeuren na de winterstop of we komen nog in de problemen. En ver zeilen we per ongeluk bij de onder ste ploegen, dan wordt het moeilijk. Knokken zit er bij Barendrecht niet in." Toch geniet De Rijke elke keer weer als hij het sportpark in Barendrecht oprijdt. De 1200 leden tellende club heeft een uitgebreide jeugdafdeling. Op zaterdagochtend spelen tiental len kabouterteams een onderlinge competitie. Er wordt nauw samen gewerkt met Feyenoord. Jaarlijks vindt op het complex een Feye- noord-dag plaats, waarbij elftallen van de betaald-voetbalorganisatie uit Rotterdam aantreden en trainers demonstraties geven. De scouts uit de Maasstad zijn vaste gasten in Ba rendrecht. De A-junioren van de vereniging spelen op landelijk ni veau in de tweede divisie. Toch ziet De Rijke weinig uitgesproken talent bij Barendrecht. „Het beleid van de club richt zich op het handhaven van het hoofdklasse-niveau met eigen materiaal. Bij de jonge spelers zitten sommige abc'tjes er echter gewoon niet in. Dan denk ik: verdorie, daar is toch iets verkeerd gegaan tijdens de opleiding. Een aantal zaken zijn gewoon niet meegegeven. Met een interne cursus willen we nog dit jaar de bagage van de jeugdleiders ver beteren. Voor het komende seizoen schiet Barendrecht daar nog niets mee op. De club moet gericht op zoek naar een aantal spelers. Daarbij moet niet gekeken worden naar spe lers die enkel denken aan hun porte monnee. Het moet geen duiventil worden bij Barendrecht. Maar voor bepaalde vitale posities moeten we noodgedwongen buiten de deur kij ken." Voor De Rijke blijft Barendrecht de komende maanden de prioriteit hou den. Toch zet hij zich vanaf deze week als regiocoach ook actief in voor de bond. Per 1 juli treedt hij of ficieel in dienst. De Rijke wordt een van de vijftig regiocoaches in het- land. De functie vloeit voort uit de nieuwe organisatie, zoals die in het masterplan van de voetbalbond is geschetst. De inmiddels afgetreden bondscoach Louis van Gaal hamer de tot zijn vertrek op het belang van het plan, dat het niveau van het va derlandse voetbal moet verbeteren. Voor de komende tien jaar is geld vrijgemaakt om het project handen en voeten te geven. De Rijke is een van de weinige praktijkmensen die is aangesteld om de toekomstvisie gestalte te geven. Het merendeel van de regiocoaches is jonger dan veer tigjaar en heeft een opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Op voeding (ALO) achter de rug. Zee land krijgt overigens ook een erva ren praktijkman: Bert Pentury, de man die in de zestiger jaren triomfen vierde bij landskampioen Middel burg. De taak van de regiocoach wordt veelomvattend, aldus De Rij ke. „We worden het aanspreekpunt voor de verenigingen die vragen hebben over voetbalzaken. De bond is in de loop der tijd te ver weg ko men te staan van de clubs. Met het creëren van deze functie moet dat worden rechtgetrokken. Clubs kun nen bij ons terecht met vragen over techniek en voetbalontwikkeling. Dat betekent dus cursussen aanbie den op een centrale plaats voor jeugdtrainers en kaderleden van ver enigingen. Geen ellenlange cursus sen ver weg, geen examens, maar wel kapstokken en handvatten bie den waar een club zijn voordeel mee kan doen. Daarbij moetje niet alleen denken aan voetbaltechnische za ken. Ook willen we methodes en strategieën aanreiken, waarmee je bijvoorbeeld A- en B-junioren bij de club kunt houden. Nu haken er in de puberteit nog teveel in aanleg goede voetballers af." De nieuwe functie wordt beslist geen bureaubaan, zegt De Rijke. „Een deel van de cursussen zal ze ker op het veld worden gehouden. Daarnaast is ook talentontwikke ling bij de amateurs een belangrijk deel van het takenpakket. Ik word begeleider van de selecties van de jongens onder de 12 en 13 jaar en voor de meisjes onder de dertien. In samenspraak met de trainers vallen de andere districtselftallen ook on der mijn verantwoording." Ook op een andere manier blijft De Rijke in zijn nieuwe functie de bal voelen. „Ik kan zelf weer gaan voetballen. Het klinkt belachelijk voor een vent van 52, maar ik heb dat de afgelopen maanden zo ont zettend gemist. Ik ben als trainer nog altijd blij dat er op de training een oneven aantal spelers is, zodat ik zelf bij het partijtje kan mee doen. Straks als regiocoach kan ik ontspannen het weekeinde in. Er is meer afstand tot het sportieve resul taat, en ik kan zelf weer lekker een potje voetballen. Ik verheug me er op." Burgemeester W. Nuis stipte woens- politiek en dus over de politicus, en dagavond in zijn toespraak tijdens de nieuwjaarsreceptie verschillende on derwerpen aan, waaronder ook de ge meenteraadsverkiezingen op 6 maart. Er zijn twee verkiezingen in 2002, want op 15 mei wordt de nieuwe Tweede Kamer gekozen. De politiek komt dit jaar dus uitgebreid aan bod en volgens de burgemeester van Tho len ligt de politiek onder vuur. „Soms klinkt minachting over de rol van de dat is lang niet altijd terecht. Als ik zie, hoe hard er het afgelopen jaar door gemeenteraadsleden is gewerkt, dan kan ik daar alleen maar grote waardering voor hebben. Maar het betekent wel, dat gewerkt moet wor den aan het herstel van vertrouwen vanuit de politiek. Tegelijk denk ik, dat het herstel van vertrouwen mis schien positief zal worden beïnvloed, indien de politiek zich in de toekomst wat minder bezig gaat houden met ta ken als rekenmeester en specialist en wat meer de nadruk gaat leggen op het laten zien op grond van welke subjectieve, normatieve of ideële op vattingen de leden van de raad hun bindende keuzes maken. De kiezer heeft recht op iets anders dan een anonieme overheidsmachinerie. De controlerende, kaderstellende en volksvertegenwoordigende rol, die straks in het nieuwe systeem van du alisme de gemeenteraad wordt toebe deeld, leent zich bij uitstek voor het voorkomen hiervan", aldus Nuis. Overigens zei hij ook, dat er over en weer wat meer naar elkaar geluisterd moet worden en wat minder knuppels in het hoenderhok gegooid dienen te worden. „Daar zijn wij doorgaans Wethouder van volksgezondheid mevr. Velthuis en huisarts Mellema uit Tholen zoeken tegen het einde van de nieuwjaarsreceptie even de ruimte op in de trouwzaal. Ze hebben gespreksonderwerpen genoeg, bijvoorbeeld het functioneren van de huisartsenpost Bergen op Zoom en de trage voortgang van de centrale dokterspost op de plaats van de Vijfhoek in Tholen. De zorgsector was goed vertegenwoordigd woensdagavond, want naast huisartsen waren ook de directies van Ten Anker en de Schutse met meerdere afgevaardigden present. En dat kwam goed uit, want burgemeester Nuis riep in zijn toespraak juist op tot extra aandacht voor het sociale gezicht van de gemeente Tholen, dus zorg, onderwijs en veiligheid. goed in. Veel minder behendig zijn wij echter in het rapen van eieren in een kippenhok." De burgemeester pleitte verder voor een grotere eigen verantwoordelijk heid van de inwoners, die soms nog al gemakkelijk de zaak op de over heid, dus ook de gemeente, af schuiven. „Een sprekend voorbeeld vind ik nog steeds de schuldvraag over gebrek aan openbaar vervoer na afloop van een verregende housepar ty in Noord-Holland, afgelopen zo mer. Plotseling moesten duizenden jongelui van het festivalterrein wor den vervoerd en dat gaf problemen. Dat jongelui tot op hun huid nat wa ren, is natuurlijk vervelend. Maar om daar nu de overheid op aan te spre ken, gaat mij toch iets te ver. Je kunt ook een regenjas mee van huis ne men. Dat noem ik nu eigen verant woordelijkheid." Nuis herinnerde nog aan het thema van de nationale bevrijdingsdag 5 mei 2001: vrijheid is leven zonder angst. „Hoe ver lijken die woorden vervaagd na 11 september, een dag waarop pijnlijk duidelijk werd hoe kwetsbaar wij zijn. Niemand of niets uitgezonderd. De wereld stond in 2001 op zijn kop met daarin centraal de aanslag op het WTC in New York. Hiermee werden de VS in hun hart geraakt; een schokeffect maakte zich van ons meester. Dat heeft de wereld geweten, een wereld die - zo lijkt in eens - veel dichterbij is gekomen. Een wereld die in brand staat. En niet alleen in de VS. Temidden van deze situatie bevinden wij ons. Een situatie waarin ik het gevoel heb, dat wij ons soms meer bezighouden met een discussie over het al of niet aan wezig zijn van de noodzaak tot het aanbrengen van rookmelders, dan met het daadwerkelijk blussen van de vele branden." „Achteraf hebben wij allen - over welke schuldvraag ook - een uitge sproken mening. Dan weten wij maar al te goed, wat er is misgegaan en wie daarvoor de verantwoorde lijkheid droeg. Maar hoe veel lasti ger is het vooraf allerlei risico's - die wij nu eenmaal lopen - in kaart te brengen en ons hierop adequaat voor te bereiden. Of kun je je als gemeen te misschien niet op alles voorberei den? Natuurlijk is ook onze gemeen te naar aanleiding van de tragische gebeurtenissen in ons land voor de spiegel gaan staan en heeft zich afge vraagd, hoe een en ander bij ons is geregeld. En ook wij moeten toege ven dat vele zaken in de preventieve sfeer voor verbetering vatbaar zijn. Niet dat dingen niet zijn geregeld, maar duidelijker en beter kan het al tijd. Graag spreek ik mijn waarde ring uit voor wat het afgelopen jaar bij de gemeente Tholen aan werk is verricht om adequater te kunnen in spelen op onverwachte situaties. Maar tegelijk heb ik enige zorg over het verwachtingspatroon dat ogen schijnlijk wordt gewekt en waarvan ik mij afvraag of daaraan in alle re delijkheid te allen tijde door de over heid kan worden voldaan. Natuurlijk is de overheid er om al haar burgers bescherming te bieden. Daarover geen enkel misverstand. We kunnen ook duidelijker zijn als overheid en onveilig gedrag met straffe hand aan pakken. Maar wel vraag ik mij af, in hoeverre de rol van de overheid in al les niet enigszins wordt overtrokken. Moet het niet meer gaan over eigen verantwoordelijkheid. Eigen verant woordelijkheid als weggebruiker, buurtbewoner, als jongere in het uit gaanscentrum, als oudere als het gaat om tolerantie naar jongeren, en als ondernemer ten aanzien van de vei ligheid binnen het bedrijf of horeca gelegenheid. Ik ben blij dat tijdens de jaarwisseling die eigen verant woordelijkheid om het leuk en ge zellig te houden met elkaar, tot uit drukking is gekomen, getuige de positieve reactie van de politie. Er was wel baldadigheid, maar over het algemeen was het rustig." De burgemeester bracht tijdens zijn nieuwjaarstoespraak verder naar vo ren dat regeren niet alleen vooruitzien is, maar ook omkijken en leren van je eigen fouten. „Terugkijken is goed. Het helpt ons tegenslagen te verwer ken, maar stelt ons ook in staat te ge nieten van de dingen die goed zijn ge gaan. Samen met de inwoners van Tholen moeten wij als overheid wer ken aan een samenleving die veiliger, leefbaarder en meer zorggericht wordt. Onverschilligheid, ongewenst of ongeoorloofd dan wel onveilig ge drag, dient te worden aangepakt. Hierin staat de vraag centraal, hoeveel verantwoordelijkheid voor ons sa menleven willen wij onszelf als over heid en onze burgers op de schouders leggen en hoezeer kunnen wij ver trouwen op het gevoel voor rechtvaar digheid en solidariteit? Ik proef in de samenleving een hang naar herstel van nonnen en waarden. Er wordt weer over gesproken en het primaat hierover ligt niet bij een enke le groepering, maar deze discussie wordt breed maatschappelijk ge voerd. Dat is ronduit verheugend, en ik hoop dat dit mag leiden tot het te rugdringen van wat ze tegenwoordig - en ik vind het een vervelend woord - de hufterigheid' noemen. Meer warmte, aandacht voor en vriend schap met elkaar. Dat is één van mijn wensen voor het nieuwe jaar. Goed spreken over de ander in plaats van kwaadspreken. Dat is opbouwend voor jezelf en de ander. Maar ook el kaar waar nodig ergens op aanspre ken. Open en eerlijk en niet achter de rug van de ander om." Nuis liet het lopende debat over Tho len 2025 evenmin onbesproken tij dens de nieuwjaarsreceptie. „Bestem ming Tholen is een ambitieus en tegelijk experimenteel plan om samen met de inwoners na te denken over de toekomst van onze gemeente. In 2002 krijgt dat een vervolg. Het is een ver nieuwende vorm van beleidvorming, waarin het gemeentebestuur in prak tijk heeft gebracht: de eerste stap naar wijsheid is zwijgen, de tweede stap is luisteren. Luisteren naar wat de inwo ners ervan vinden. Een dergelijke aanpak vraagt wel een goede commu nicatie verder in het traject en daar voor moet het gemeentebestuur borg staan. Wel hoop ik, dat deze aanpak een bijdrage mag gaan leveren aan dat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11