Première leerlingen bij kerstconcert 'Scherpte binnen raad en college laatste vier jaar compleet gemist' Vrouw als wethouder én lijsttrekker bij PvdA Jahangir drs. N.A. Aan de nog onbekende Zeer geachte dokter Panis SAnné, 2Arie, Cecilia, Corrie, DotoresJacqueline, 'Kees, Lieven, 'Piet, Sasfja en TVim Leden PvdA steggelen over aantal wethouders in nieuw college wensen u een voorspoedig 2002 en zijn u ooljin Het nieuwe jaar graag van dienst. 'De medewerkers van de 'Lendracfitbode Vrijdag 28 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Terugverdienen Reëel zijn Leden gaan zonder discussie akkoord Geen discussie, wel applaus. Zo gaven de negentien le den van de PvdA-afdeling Tholen 19 december hun fiat aan de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen op 6 maart. Fractievoorzitter M.A.J. van der Linde verdiende de eerste plaats, maar wethouder drs. M.A.E. Velthuis krijgt hem. Zij is dan ook beoogd wethouder. Haar niet aanwijzen als lijsttrekker, zou door de kiezers niet wor den begrepen, zo meende de commissie die de lijst sa menstelde. Laten zien De afdeling Tholen van de PvdA is bereid om weer deel te nemen in een college met vier wethouders, maar dan moet het wel binnen het budget vallen voor drie wethou ders. Volgens het bestuur van de PvdA kan het om poli tieke en persoonlijke redenen nodig zijn om de taken tus sen vier wethouders te verdelen. Onduidelijk is hoe het nieuwe duale stelsel zal uitpakken, maar de politieke scherpte moet wel terugkomen in de raad en het college, want die had J.J. Kloet gemist, zo stelde hij woensdag op de ledenvergadering in café Smerdiek. Het leerlingenorkest o.l.v. Meike Warmoeskerken was zaterdagavond voor het eerst in de Sakofahal te Sint- Annaland aanwezig bij het traditionele kerstconcert van de koninklijke fanfare Acce lerando. Daardoor was het ook drukker dan andere ja ren omdat de ouders en an dere verwanten van de leer lingen de uitvoering wilden meemaken. Accelerando- voorzitter Jack Westdorp hield rekening met het uit wijken voor een volgend kerstconcert naar de Welle- vaete, maar liever wilde hij nog in de eigen, gezellige Sakofahal blijven. horen als Polish Christmas music en A Spanish Christmas carol. Leander van Schetsen beleefde zijn eerste grote concert in The lit- te drummer boy. Naast deze jonge tamboer deed ook de 74-jarige Ko Slager op zijn verjaardag nog mee aan het kerstconcert. De jonge ge neratie komt er echter aan. Zes leerlingen beschikken al over een uniform, maar moeten volgend jaar formeel nog door de ledenver gadering als lid toegelaten wor den. Verschillende leden van het leerlingenorkest zijn zover nog niet. Zij speelden vijf nummers, waaronder Let is snow, maar dat gebeurde zaterdag nog niet, maar pas op tweede kerstdag. Fanfare en leerlingenorkest besloten het kerstconcert gezamenlijk met We wish you a merry Christmas. vond de fractievoorzitter ook van belang in de afweging. P. van der Wal wees erop dat het om het totaal aantal uren gaat voor drie volledige wethouders. Maar kunnen die uren bij de verdeling ook over vier personen gaan. Op den Brouw was sceptisch: „Zie dat maar eens uit te leggen aan de mensen." Blom was niet onder de indruk ge komen van het college met vier wet houders. „Er is toen wel gezegd dat een vierde wethouder zich terug zou verdienen, maar daar heb ik weinig van gemerkt. Ik zou willen dat het budget beperkt blijft tot drie fullti me wethouders." Volgens Van der Wal moet er gekeken worden naar de kandidaat-wethouders. Het heeft juist voordelen als iemand nog met een been in de maatschappij staat. „Als iemand zijn baan gedeeltelijk wil houden, dan komt dat de kwali teit van de wethouder ook ten goe de." Volgens Velthuis die voor 80 pro cent wethouder is (Moerland was het voor 100 procent, evenals K.A. Heijboer nu) is het niet mogelijk ge bleken om het werk als bestuurder daartoe te beperken. „Ik heb ervoor gekozen om voor mijn gezin de woensdag- en vrijdagmiddag vrij te houden, maar de laatste maanden lukt dat van geen kanten. Bovendien ben ik doordeweeks al drie avonden bezet en is er op zaterdag ook vaak wat te doen. Het is veel meer dan die 80%. Maar doordat ik dat heb afgesproken kan ik moreel wel zeg gen dat ik niet altijd kan." J.J. Kloet was niet te spreken over de afgelopen raadsperiode. „In de politieke verhoudingen was de scherpte weg. Die heb ik binnen de raad en het college compleet ge mist." Volgens Blom zal dat nu anders worden omdat de wethouders tegen over de raadsleden komen te staan. Van der Wal was met met Kloet eens. „De kleur is ver zoek geraakt. Ik geef daar het college de schuld van. Wat is het straks waard om te kiezen en niet onder te gaan in suf figheid?" Blom stelde dat het erom gaat het budget voor drie wethou ders niet te overschrijden. Ook Kloet was beducht voor uitbreiding. „Je moet niet te gemakkelijk naar 3,4 of 3,8 wethouders gaan." Volgens Kornaat zullen de verkie zingen de uitslag bepalen. „We moeten ook reëel zijn. Wij wilden het bij het vormen van het college wel met drie wethouders doen, maar de VVD hield vast aan het CDA. Als wij nee hadden gezegd, dan hadden we er naast gezeten. Dan had ik jullie wel eens willen horen." Van der Linde liet het punt even rus ten en kwam aan het eind van de be spreking van het ontwerp-program- ma op de kwestie terug. De oude tekst werd gehandhaafd. Slechts vier wilden de tekst aanscherpen, d.w.z. het aantal wethouders beper ken tot drie. Om de 'woon- en leefsfeer' in de woonkernen te bevorderen zou er volgens de PvdA een wethouder aangewezen moeten worden die dat regelt. Volgens Van der Linde is wijk- en buurtbeheer van groot be lang. En dienen de woningcorpora ties zich op dit punt bij het ministe rie van VROM te verantwoorden. Ook de gemeente speelt hierin een rol. Volgens Kloet (directeur stich ting Beter Wonen) is de rol van de gemeente groter dan die van de wo ningcorporatie. „De regie over de leefbaarheid in de kernen ligt bij de gemeente. De corporatie bezit maar 30 procent van de woningbouw op Tholen." Volgens Kloet is het makkelijker om de woonkernen onder de wet houders te verdelen dan één coördi nerend-wethouder aan te wijzen. Probleem met het begrip 'leefbaar heid' is dat het zo veel omvat, zo werd vastgesteld. Maar iedereen was het er wel over eens dat het te maken heeft met het niveau van de voorzieningen, postagentschap, ge zondheidszorg, winkels, scholen, verenigingsleven. Als het om leefbaarheid gaat, zijn volgens Velthuis alle wethouders nodig. „Maar het gaat er straks om wie er aan te spreken is, ambtelijk en bestuurlijk. Het is niet meer in stukjes te verdelen. Het heeft geen zin om op een deelaspect in te zoomen. We moeten het werk an ders indelen. En leren over eikaars schutting te kijken." Besloten werd om dit onderdeel een prominentere plaats te geven in het verkiezings programma en te kijken of er een verband gelegd kan worden met de 'deel- of dorpsraden' waar de PvdA zich sterk voor wil maken. Bekeken zou moeten worden of zo'n raad in de woonkernen het 'bestuur dichter bij de mensen en de mensen dichter bij het bestuur zou kunnen bren gen.' Van der Linde: „Mensen hebben dan het recht om te beslissen over zaken die ze direct aangaan. Maar dan moet daar wel geld voor zijn." Vol gens de fractievoorzitter zal het echt niet gemakkelijk zijn om dat in het vat te gieten. Kloet en Blom vonden dat het wat nadrukkelijker in het programma naar voren moet komen. De ontwerplijst werd in café Smer- diek toegelicht door bestuurslid I. van der Kooij uit Oud-Vossemeer. Er is gekeken naar de capaciteiten van de kandidaten. „Niet de eerste is de lief ste." Specialisme en karakters hebben meegewogen en dan pas de woon plaats van de kandidaten. P. van der Wal die op nummer 10 stond, viel af omdat hij opvolger kan worden van A. de Vries in de provinciale staten van Zeeland. Van der Wal heeft zich ook verkiesbaar gesteld voor het wa terschap Zeeuwse Eilanden. J. op den Brouw (62) kwam nu op diens plaats en steeg daarmee twee plaatsen, maar de eerste zes maken de meeste kans. Velthuis staat nu op de eerste plaats, 'maar dat zal voor de laatste maal zijn. Gezien de nieuwe opzet voor het be sturen van de gemeente moet de poli tiek leider voortaan lijsttrekker wor den. Dat is in dit geval Van der Linde. „Maar Marianne op de tweede plaats zetten zou niemand begrijpen. We zijn er trots op hoe je je werk doet," zei Van der Kooij. Velthuis zei blij te zijn met het vertrouwen. „Vier jaar geleden kende ik bijna niemand. Ik vind wel dat de politiek leider op de eerste plaats moet staan. Chiel be hoort die eer te krijgen." J. Kloet wilde weten waar de partijen straks hun wethouders moeten halen, in het duale stelsel waarin wethouders geen lid meer zijn van de raad. Vol gens Van der Linde maakt dat niet uit en kunnen ze zelfs van buiten Tholen komen. „Maar als we een goede kan didaat hebben, gaan we liever niet zoeken." Ander punt is dat de wet houder bij een tussentijds aftreden, geen raadslid wordt, zoals nu nog wel het geval is. Van der Linde kreeg ook applaus met zijn tweede plaats. Nummer drie Luuk Blom uit Sint-Annaland werd gepresenteerd als de 'nieuwe Flip Komaat.' Hij werd naar voren geschoven als de financieel deskundige. „Het is een fel baasje. Dat kan spannend worden in de fractie," aldus Van der Kooij. Ook hij kreeg de handen op elkaar van de aanwezigen. En zo ging het alle kan didaten van 1 tot en met 10 af. Geen discussie, wel een beknopte toelich ting. Vier is Ellen van der Wal uit Sint- Maartensdijk, vijf Marty den Haan uit Sint-Annaland. Nummer zes nieuwkomer Jan Oudesluijs uit Sint- Maartensdijk van wie gezegd was dat hij zijn hart op de 'juiste (links kriti sche) plaats' heeft. Hij bond een rood hart van papier op zijn borst om dat nog eens te onderstrepen. Wel maakt hij zelf een opmerking over zijn leef tijd. De commissie schatte hem 42 jaar, maar Oudesluijs is 48. Zeven is Eefke Bastianen uit Sint-Annaland, 8 Peter Suurland uit Scherpenisse, 9 Gerard Westerweel uit Tholen en 10 Jan op den Brouw uit Sint-Maartens dijk. Fractievoorzitter Van der Linde zei erg gelukkig te zijn met de lijst. „De kiezers hebben nu het laatste woord, maar ik vind dat we een mooie verde ling hebben tussen man en vrouw, woonkernen, ervaring en specialisme en dat we gelukkig ook nieuwe men sen op de lijst hebben staan. Dat geeft perspectief voor de toekomst. De eer ste tien verkiesbare kandidaten zullen we zeker regelmatig bij de fractiever gaderingen vragen. We kunnen ook niet-raadsleden in de adviescommis sies vragen. Dat punt willen we zeker niet missen." Van der Linde vindt het ook belang rijk dat er vrouwen op de lijst staan. „Ik heb meerdere malen gepleit voor meer vrouwen in de raad. Er komen ook meer vrouwen op het gemeente huis. Alle partijen doen hun best om er te vinden. Wij hebben een vrouw die wethouder èn lijsttrekker is. Daarom vind ik ook dat zij op de eer ste plaats moet staan. Als partij moe ten we dat ook laten zien." De kandidaten v.l.n.r. Blom, Van der Wal, Op den Brouw, Westerweel, Velthuis, Bastianen, Suurland, Van der Linde, Oudesluijs en Den Haan. De negentien aanwezige leden be spraken het ontwerp-verkiezings- programma 2002 -2006 en stelden de kandidatenlijst vast. Over het programma werd op sommige on derdelen flink gediscussieerd, het vaststellen van de kandidatenlijst was niet meer dan een hamerstuk. De sociaal-democraten gaan wat de kandidaten betreft opvallend eensge zind de gemeenteraadsverkiezingen tegemoet, na een moeilijke periode waarin wethouder I.C. Moerland uit Scherpenisse zijn functie neerlegde en vervangen werd door M.A.E. Vel thuis uit Tholen. Het besturen van de gemeente gaat veranderen. Er komt een zogeheten duaal stelsel. Wethouders mogen niet langer lid zijn van de raad. De wethouders moeten dus buiten de raad gezocht worden. Meer een be roepsmatige bestuurder, minder een politiek leider. En een college vor men dat door de raad, die met twee raadsleden wordt uitgebreid, gecon troleerd wordt. Dat maakt vooruitzien op het bestu ren op dit moment voor alle Thoolse fracties niet eenvoudig. Niemand weet hoe het uit zal pakken. „De wethouders krijgen straks een tafeltje apart," ze» fractievoorzitter M.AJ. van der Linde. „We willen uitgaan van drie wethouders in vol ledig dienstverband, maar daar wel flexibel mee omgaan. Er kunnen al lerlei redenen zijn daarvan af te wij ken." Een vierde is dus mogelijk, al dus Van der Linde. Volgens L. Blom uit Sint-Annaland (nummer drie op de lijst) is drie wethouders echter voldoende. Maar Volgens A.P. Kornaat (bezig aan zijn laatste raadsperiode) zijn er juist meer uren nodig omdat de ta ken van de burgemeester ook anders komen te liggen. Volgens Kornaat zijn er uren nodig voor 3,2 wethou ders. Maar volgens J. op den Brouw (tiende op de lijst) is een vierde wet houder voor Tholen overbodig. „De gemeente Goes heeft 80.000 inwo ners en drie wethouders, dan heeft Tholen er geen vier nodig." Maar volgens Van der Linde kan een wethouder die parttime werkt, 'ook nog eens voor de klas staan.' Dat contact met de maatschappij Hier in het verre, warme Oosten komt tot mij een bericht wat niet alleen persoonlijk aan mij was gericht. Het was aan alle patiënten en pa tiënten in spé. Dat u ons gaat verlaten met al uw wel en wee. Ik, en ik denk met zeer vele men sen, dat dit zeker niet was zoals we voor 2002 zouden wensen. U was voor ons in vele gevallen MEER dan een dokter, misschien is dat het wel, dat u uw tijd deed verkorten. Wij moeten uw beslissing accep teren en zeker respecteren en zien wel hoe de verandering zal wenden of keren. U welgemeend en met weemoed te moeten laten gaan naar andere oorden, met veel dank van mij, mijn vrouw en veel mensen die u be koorden. Maar we hopen dat wat u gaat doen en waar gij heen zult vlieden het, met uw gezin en voor uzelf, een gelukkig en bovenal gezond 2002 en ook daarna mag bieden. De hartelijke groeten, met de wens God bless you and your family. Van Hendrik G.A. Rijnberg, Cirebon, Indonesia. en we over tien jaar bij leven en welzijn hetzelfde niet alleen kunnen dromen, maar als waarheid dan, als zeer po sitief kunnen melden. En dat 'God bless you and your fa mily' ook voor u mag gelden. Verder een goede en aangename tijd in Smurdiek toegewenst van een patiënt die u op dit moment ook nog niet kent. H.G.A. Rijnberg, Cirebon, Indonesië. meer wordt al een aantal maanden druk gewerkt aan de nieuwe woonwijk Welhoek. Tüssen de Hiksedijk, de Kalisbuurt en de Hofstraat verrijzen de komende jaren 93 huizen. Evenwijdig aan Dat u volgens de wens van dokter Panis op dezelfde wijze zult worden ontvangen is zeker heel normaal, gezien ons al ler belangen. Want het hebben van een goede be gripvolle geneesheer is in moeilijke tijden, zeker bij ziek te en pijn, soms keer op keer, het menselijk vertrouwen in een arts, ook al doet de pijn of psychis ch soms erg zeer, vertroostend werkt door een arts die dit kan verdragen. Daarmee konden we bij uw voor ganger vanalles altijd vragen. We hopen dat de allerlaatste wens van dokter Panis dan ook uit mag komen Seniorenwoning Sint-Annaland. Voor de drie te bouwen seniorenwoningen aan de Kerkeblokstraat in Sint-Annaland zijn inmiddels drie kandidaten. De aanbe steding zal binnenkort plaatsvinden, waar na de bouw in maart kan beginnen. Het terrein ligt al geruime tijd braak na de sloop van bejaardenwoningen. Westerweel stopt als voorzitter Natuurvereniging. Gerard Wester weel stopt als voorzitter van de Na tuurvereniging Tholen om zich te kunnen wijden aan de oprichting van een werkgroep natuur- en mi lieu-educatie. Rob van der Laan wordt dan voorzitter van de Natuur vereniging Tholen. Advertentie I.M. Overigens was die door de stren gere veiligheidsvoorschriften van de gemeente heel wat soberder in gericht dan bij voorgaande kerst concerten. Nieuw was ook de presentatie door Meike Warmoes- kerken, die wat onwennig aan de ze taak begon, maar fanfare-diri gent Pierre van Broekhoven bracht de rust en zekerheid in de presentatie terug, toen het leerlin genorkest aan bod kwam. Afwis seling genoeg dus, want er was ook samenzang van bekende kerstliederen als Nu zijt welleko me, Komt allen tezamen en Stille nacht. De fanfare liet nummers de dijk is een enorme waterpartij gegraven. Daar komt ook de toe gangsweg, over een brug en met een oostelijke en een westelijke op rit naar de dijk (het stuk dijk tus sen deze opritten wordt mettertijd voor het doorgaande verkeer afge sloten). Enorme bergen grond lig gen er nu op het terrein dat bouw rijp wordt gemaakt. Het plan wordt gerealiseerd door project ontwikkelaar Stienstra uit het Limburgse Heerlen. Het bouwrijp maken en de aanleg van kabels. leidingen en straatverlichting vergt 115.000 gulden. Omdat voor dit jaar maar 54.639 gulden meer beschikbaar was, stemde de raads commissie gemeentelijke ontwik keling vorige week in met een aan vullend krediet van 77.130 gulden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7