Raad wil budgetfinanciering bibliotheek eerder dan 2005 Meer dan honderd gerechten bij Lotus Thais in smalstad 'Mijn dochter heeft geleerd te delen' Verburgh Nieuwe opzet is akkoord, steun voor uitleenposten Vier nieuwe bij de eerste zeven Vrijdag 28 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Samenwerking Met alcohol op in sloot Kerstfeest De Eevliet Kerstmaaltijd met zang Auto in sloot Diefstal uit bedrijf Kerstmaaltijd Plattelandsvrouwen Vrijwilligers Amendement Omroep op school Kleuters zingen in Maartenshof Kwaak wint klaverjassen Snelleman wint winterschieting Aanrijding Poortvlietsedijk Pattynama Donna (36) wil ook lopend buffet voor klanten beginnen Lievensberg mist beeld Veel ervaring Ooit vond Nel Ottema uit Poortvliet dat buitenlandse vluchtelingen hun proble men maar in eigen land moesten oplossen. Verhalen die ze op haar werk van Pa lestij nen en Irakezen hoor de, zetten haar aan het den ken. Inmiddels is ze vrij willigster bij de stichting Andersom en fungeert als gastgezin voor vluchtelin gen. Yermandere met bange blanke man Carillons klinken Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Het Thaise woord voor lotus, is voor Nederlanders moei lijk uit te spreken. Maar de bloem is wel het symbool voor het nieuwe afhaalcentrum en klein restaurant in de Kaaistraat 10 in Sint-Maartensdijk: Lotus Thais. Bij Lo tus Thais is behalve Thais ook Chinees eten af te halen en Surinaamse broodjes. De 36-jarige Pattynama Donna runt het nieuwe bedrijf in de smalstad. VERVOLG VAN PAGINA 2 De gemeenteraad vindt dat het niet tot 2005 hoeft te duren alvo rens de Thoolse openbare biblio theken met een budgetsubsidie gaan werken. Amendementen van CU en SGP om de tekst van het raadsvoorstel in die zin te wijzi gen, kregen maandag echter geen enkele steun. „Het staat in de no tulen en dat is voor ons voldoen de", zei A.P. Kornaat (PvdA). En D66 wees erop dat de wethouder jaarlijks op de voortgang aange sproken kan worden bij de behan deling van de kadernota en de be groting. De eenmansfractie pleitte voor het behoud van een biblio theekvoorziening in elke woon kern, evenals VVD en CDA. Voor de christen-democraten is om die reden een onderzoek naar de toe komst van de uitleenposten over bodig. Ook de CU had daar vraagtekens bij. „Een studie van nog eens drie jaar naar iets waar voor al tal van adviezen zijn aan gedragen. Wat is er met die ideeën gebeurd?" zei P. van Belzen. In feite ging de gemeenteraad ak koord met een toekomstige opzet waarin de hoofdvestiging van de bi bliotheek in Tholen komt, met filia len in Sint-Maartensdijk en Sint-An- naland. Naar de toekomst van de uitleenposten in de andere vijf woon kernen volgt een onderzoek. In dit kader speelt onder meer een 'status aparte' voor de vestiging in Sint-Phi- lipsland en het inzetten van biblio bussen. Dat onderzoek moet uiterlijk over een jaar een voorstel aan de ge meenteraad opleveren. In 2002 zou de bibliotheek een gemeentelijke subsidie van 576.755 moeten krij gen. Als enige ging de SGP (inclusief haar wethouder) niet met dat bedrag akkoord. M. Dijke zei dat het bedrag in de gemeentebegroting voor zijn fractie het plafond is, en dat ligt mim 42.000 lager. De PvdA steunde het voorstel van b. en w. van harte, zei Kornaat. „Het wijkt enigszins af van ons standpunt, maar we hebben er alle vertrouwen in dat het met betrekking tot Sint-Phi- lipsland goed komt." De sociaal-de mocraten bepleitten in de commissie algemeen bestuur en welzijn het handhaven van een uitleenpost in Sint-Philipsland wanneer elders een bibliobus ingezet zou gaan worden. D66 wil in elke woonkern een biblio theekvoorziening houden. Maar in welke vorm, daarover valt te praten, aldus J. van den Donker, die waarde hechtte aan de inzet van vrijwilligers. De CU vond het voorstel veel te vaag. „Waarom moet een proef drie jaar duren en komt de budgetsubsidie pas over drie jaar? Gaan we zolang op dezelfde voet verder, waarbij er steeds vragen van de bibliotheek ko men om aanvullende subsidie?" wil de P. van Belzen weten. Een idee van zijn fractie om samenwerking te zoe ken met de bibliotheek in Bergen op Zoom was al in de krant beantwoord: in West-Brabant gaan diverse biblio theken samenwerken, maar Tholen is daarbij niet genoemd. Van Belzen vond dat er bij budgetfinanciering ook best een tegenprestatie van de bi Een 28-jarige automolist belandde onder invloed van alcohol met zijn auto in de sloot. Op de Postweg kon de bestuurder vrijdagavond omst reeks half negen zijn auto niet op de weg houden. Het voertuig belandde op zijn kop in de naast gelegen sloot. Bij controle bleek de bestuurder drie keer de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken te hebben. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en kreeg een rijverbod van acht uur en een procesverbaal. De kinderen van basisschool De Ee vliet vierden gezamenlijk het kerst feest. De groepen lieten om de beurt horen wat ze voor de kerstviering hadden ingestudeerd. Groep 1 en 2 liet een kerstlied horen. Groep 3 en 4 had twee liedjes en een gedicht over kaarsjes. Groep 5 en 6 liet een ge dicht en een lied over vrede horen. Groep 7 en 8 vertelden twee kerstver halen. Na de uitvoeringen genoten de leerlingen van een broodmaaltijd, die door de leden van de ouderraad was klaargemaakt. Als toetje kregen ze al lemaal nog een mandarijn en ook kreeg ieder kind een verrassing om mee naar huis te nemen. Met muzika le begeleiding van Annemarie Krij ger op trompet werden er aan het ein de van de viering kerstliederen gezongen, waarna de leerlingen wer den getracteerd op warme chocomelk met een koekje. Met een broodmaaltijd, die verzorgd werd door beheerder Leo Maas van 't Ouwe Raed'uus, vierden 35 leden van de plattelandsvrouwen het kerst feest. Mevr. Tiggelman uit Ooltgens- plaat zorgde met zang en gitaarspel voor een goede sfeer. Na het nuttigen van een glaasje glühwein werd de avond met samenzang besloten. Op de Rijksweg belandde woens dagavond omstreeks half twaalf een 21-jarige inwoonster met haar auto in de sloot. Komende vanuit Anna Jacobapolder raakte zij door onbe kende oorzaak van de weg af. De vrouw kwam met de schrik vrij. De auto was door het ongeval total loss. Uit een bedrijfspand aan de Kweke- rijweg is tussen vrijdagavond acht uur en zaterdagmorgen half acht een doosje met een geldbedrag van enkele tientjes deelgenomen. De Plattelandsvrouwen waren voor de kerstfeestviering te gast in het cen trum Scaldis Naturalis. In het sfeer volle versierde gebouw werden de 46 dames opgewacht met een glaasje warme gluhwijn. Na de opening door de voorzitter ging men eerst een al ver voorbereid kerststuk afmaken. Na deze inspanning smaakte het warm en koud buffet de dames goed. Voor af was er aan de leden gevraagd om tijdens de maaltijd een persoonlijke kerstgedachte naarvoren te brengen. Diverse leden gaven aan deze oproep gehoor en wisselden de maaltijd af met een gedicht of een verhaal. Lian v.d. Berg en Gerrian Wielaard zorg den voor kerstmuziek en zang. Na een kopje koffie met ijstaart en een dankwoord door de voorzitter ging iedereen met het eigengemaakte kerststuk naar huis. Gedurende de avond kreeg het bestuur diverse com plimenten van de leden voor deze ge slaagde bijeenkomst. Kinderen hebben hun eigen hoekje in de uitleenpost Stavenisse. bliotheek gevraagd mag worden en dat het bestuur daar niet moeilijk over moet doen. „Elders accepteren bibliotheekbesturen dat gewoon." Hij drong aan op een snelle proef met een bibliobus op Tholen en wilde de termijn waarop budgetsubsidie wordt ingevoerd met de helft bekorten. Het CDA vindt 2005 eveneens te ver weg, bleek uit de woorden van M.A. van Beek. „U wilt weer maar eens gaan praten en een werkgroep aan de slag laten gaan." Hij brak een lans voor de vrijwilligers die nu in de uit leenposten werken. „De maatschap pij is arm met alleen maar beroeps krachten." Het CDA vindt een zakelijker opstelling van het biblio- theekbestuur gewenst en mist dat in het voorstel van b. en w. Over de fi nanciering wil de fractie praten bij het behandelen van de kadernota, maar de uitleenposten wil ze handha ven. Ook de VVD wil in iedere kern een bibliotheekvoorziening mét inzet van vrijwilligers. „Lezen is immers een groot goed voor oud en jong", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Ze wees erop dat de kosten die met de vijf uitleenposten gemoeid zijn, maar een klein stukje vormen van de bibli otheekbegroting (zo'n 14% van de uitgaven, blijkt uit de bijlagen bij het beleidsplan). Ook de SGP vond budgetsubsidie in 2005 te laat, ze vindt dat dit in 2003 moet kunnen. Dijke wees erop dat de gemeenteraad jaarlijks een vraag krijgt om extra subsidie te verlenen, en dat de tekorten bij de bibliotheek steeds groter worden. Hij haalde er een artikel bij waarin gesproken werd over bibliotheken die voor 70% van hun inkomsten afhankelijk zijn van subsidie en voor 30% van eigen in komsten. „Als Tholen dat deed, zou het probleem voor een groot deel op gelost zijn", meende de SGP'er. Van Belzen reageerde dat een ander artikel hem veel meer verontrustte, want daarin was er sprake van dat gemeen ten met minder dan 30.000 inwoners (zoals Tholen) een bibliotheekvoor ziening volledig zelf zouden moeten betalen. Dijke zei verder dat zijn frac tie principiële bezwaren heeft tegen de inhoud van sommige boeken en dat zij het beleidsplan voor kennisgeving aanneemt. Daarmee wil de SGP dat plan in een la laten verdwijnen, maar dat is niet de bedoeling, aldus wethouder W.C. van Kempen. „Dit is een beleidsstuk." Het raadsvoorstel - waarin een aantal beleidslijnen uitgezet wordt - is een stukje uitvoering van dat plan. Een aantal zaken staat echter nog aller minst vast. Zo gaf Van Kempen aan dat het best kan zijn, dat in bepaalde kernen een bibliobus wordt ingezet en in andere een vast onderkomen wordt gezocht. Het maken van prestatie-af spraken is normaal bij budgetfinancie ring, regaeerde hij op Van Belzen. Verder gaf Van Kempen aan dat de da tum 1 januari 2005 niet hard is. „Na het bekijken van diverse alternatieven, samen met de andere partij, zullen we met voorstellen komen en mogelijk kan dat eerder dan 2005." Een harde toezegging over het bekorten van de termijn wilde hij echter niet doen. De wethouder zei ook dat er heel goed re kening gehouden moet worden met het personeel van de bibliotheek en hij benadrukte, beslist niet van de vrijwil ligers af te willen. „Die zul je ook in de nieuwe structuur houden, maar je moet wél kijken hoe je ze kunt blijven inzetten." Daarmee doelde hij op de kwaliteitsverbetering die eveneens deel moet uitmaken van de reorgani satie. Van Belzen hechtte dermate veel waarde aan het eerder dan 2005 in voeren van budgetfinanciering (daar bij krijgt de bibliotheek een vast be drag dat jaarlijks met een bepaald percentage wordt verhoogd), dat hij de tekst van het raadsvoorstel wilde aanpassen. Dijke viel hem daarin bij. Dat moet dan via een amendement, om de besluitvorming zuiver te hou den, legde burgemeester W. Nuis uit. Daarop stelde Van Belzen voor om het woordje 'uiterlijk' tussen te voegen in de zinsnede '....budgetsubsidie per 1 januari 2005'. Dijke kwam met een eigen voorstel, het toevoegen van of zoveel eerder als mogelijk'. Daarin kon Van Belzen zich vinden, maar geen van de andere fracties steunde het amendement zodat het was ver worpen. Het raadsvoorstel werd ver volgens aangenomen door alle frac ties uitgezonderd de SGP, die bezwaren had tegen de hoogte van de subsidiebedragen. De derde kerstmarkt van de openba re basisschool de Rieburch is succes vol verlopen. De oliebollen, appel flappen, hotdogs en wafels vonden gretig aftrek, terwijl de enveloppen en loten na verloop van tijd waren uitverkocht. Veel belangstelling was er ook voor de kleuters, die kerstlied jes zongen en het optreden van de Small Town Dancers. De opbrengst van de kerstmarkt wordt besteed aan vernieuwing van het schoolplein. Vlak voor ae kerstvakantie kreeg de school ook nog bezoek van een film ploeg van Omroep Zeeland, die op names kwam maken in verband met de invoering van de Euro. Op televi sie werd getoond hoe de leerlingen van groep 8 werkten met de nieuwe leerprogramma's, die aangepast zijn aan het nieuwe betaalmiddel. Op de laatste schooldag werden de kinde ren getracteerd op warme chocolade melk met broodjes. In de gemeenschapsruimte van de Juliana van Stolbergschool vierden de kleuters met hun ouders het kerst feest. Met declamatie en zang werd het kerstevangelie doorgegeven. Juf frouw Koopman vertelde aan de kin deren een spannend verhaal over een jongetje dat bij de dokter mocht sla pen, omdat zijn oma ziek was. Sa men met deze familie leerde hij en zijn oma de betekenis van het echte kerstfeest kennen. Na de pauze waarin de kleuters een tractatie kre gen vertelde juffrouw De Klerk het bijbelverhaal over de wijzen uit het Oosten. Aan het einde van de kerst feestviering kregen de kinderen een fruitzak en een boek mee naar huis. De volgende dag brachten de kleu ters een bezoek aan zorgcentrum Maartenshof. De bewoners genoten zichtbaar van de kerstliederen die de kleuters zongen. De oudere kinderen vierden vrijdagmiddag het kerst feest, waarbij juffrouw Van der Velde het kerstverhaal vertelde. Ook de ou dere kinderen kregen allemaal een fruitzak en een boek mee naar huis. De Juliana van Stolbergschool heeft in de laatste schoolweek van het jaar afscheid genomen van onderwijsas sistente Eline v.d. Reest. De kinde ren van groep 1 t/m 4 zwaaiden de juf met bogen en een afscheidslied uit. Na de kerstvakantie zal haar plaats worden ingenomen door Jan- neke Filius. Het kerstklaverjastoernooi van De Pendelaars is gewonnen door M. Kwaak. De uitslag is: 1. M. Kwaak 5377 punten; 2. M. v.d. Berg 5288; 3. P. Bazen 5234; 4. L. Kampman 5229; 5. W. Vroegop 5200; 6. P. van Bloppoel 5169; 7. J. Guiljam 5151; 8. G. van Ham 5067; 9. J. Pijl 4932 en 10. H. Oostdijk 4926 punten. Aan het toernooi werd door 40 kaarters deelgenomen. Schuttersvereniging Cloveniersgil- de organiseerde een wedstrijd waar bij de deelnemers een door hen vooraf opgegeven gemiddelde zo goed mogelijk moesten benaderen. M. Snelleman werd de winnaar van deze winterschieting. De uitslag is: 1. M. Snelleman, 2. J. de Wilde, 3. C. v.d. Gouwe, 4. T. de Wilde, 5. P. v.d. Gouwe, 6. K. Polsema, 7. J. Poot, 8. L. Koppenhol, 9. A. van Dijke, 10. R. Snelleman, 11. H. Kloet, 12. K. Jansens, 13. P. Suur- land en 14. D. van Gijlswijk. Op de Poortvlietsedijk botste een 69-jarige bestuurder met zijn auto achterop een voor hem rijdende au to, die bestuurd werd door een 40- jarige bestuurster. De 69-jarige man ontdekte te laat dat de auto voor hem linksaf wilde slaan en hierbij afremde voor tegemoet komend verkeer. De 69-jarige man hield een pijnlijke nek en schouders over aan de aanrijding. De bestuurster had pijn in de borststreek. Beide perso nen gingen naar de huisarts voor controle. De voertuigen raakten door de aanrijding beschadigd. Scherpenisse Pattynama Donna rechts) met haar personeel in het nieuwe afhaalcentrum en restaurant in de Kaaistraat. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op de zevende plaats staat D. Quist uit Sint-Annaland, en dat is even eens een nieuwe kandidaat. In dat dorp kreeg de RPF-GPV-fractie in 1998 wel veel stemmen, maar kan didaten waren er tot nu toe niet uit Sint-Annaland. Dinant Quist is ou derling van de Hervormde Gemeen te en zijn mede-lid van de kerken raad, Bert van Eenennaam, is raadskandidaat voor de SGP. De nieuwelingen op de derde en vierde plaats, advertentie-acquisi teur Mostert uit Oud-Vossemeer en bankadviseur Quist uit Sint-Philips land, werden al eerder gemeld. Zij gaan de nieuwe raadsperiode mee draaien in de schaduwfractie om in 2006 Van Belzen op te volgen. Oud-wethouder A. Kosten uit Sint- Philipsland stond in 1998 nog derde en heeft ruimte gemaakt voor de jonge garde. Hij schoof op naar de 20ste plaats. Opvallend is dat alle zeventien kandidaten van 1998 weer op de lijst staan, aangevuld met vijf nieuwelingen, vanwie er maar liefst vier bij de eerste zeven te vinden zijn en de vijfde op de twaalfde plek. De definitieve kandidatenlijst van de ChristenUnie ziet er als volgt uit met tussen haakjes de eventuele plaats in 1998: 1(1) P. van Belzen, fractievoorzitter, Tholen. 2(2) Drs. A.L. Piet, raadslid, Sint- Philipsland. 3(-) J.P. Mostert, Oud-Vossemeer. 4(-) P.G. Quist, Sint-Philipsland. 5(6) Mevr. A. van de Sande-Sinke, Tholen 6(-) Mevr. J. Roggeband-Wagema- kers, Tholen 7(-) D. Quist, Sint-Annaland 8(4) J. de Feijter, Sint-Maartensdijk 9(8) Ir. W. Mol, Tholen 10(5) O. ter Beek, Tholen 11(11) J.L. Hage, Tholen 12(-) C. van der Eist, Tholen 13(12) A.W. Nieuwenhuize, Tholen 14(9) Mevr. I.P.K. van Gorsel-van Dijke, Tholen 15(7) Mevr. T. Smit-Schuitvlot, Tholen 16(10) M. Nagtegaal, Oud-Vosse meer 17(13) A.A. Nieuwkerk, Tholen 18(14) W.A. Donken, Scherpenisse 19(15) A.M.L. van der Wiel, Stave nisse 20(3) A. Kosten, Sint-Philipsland 21(17) B. 'tHart, Tholen 22(16) W. Punt, Tholen. Van het terrein van ziekenhuis Lie vensberg te Bergen op Zoom is een beeld gestolen dat daar nog maar sinds begin oktober stond. De direc tie looft een beloning van 1000 gul den uit voor de tip die leidt tot het terugvinden ervan. Het 1,82 m hoge bronzen beeld 'Chapeau' stond bij de ingang van de polikliniek. Het bestaat uit een gebogen hoofd en een lange arm met daaraan een hand die een zonnehoed vasthoudt. De creatie van Jack Poell verbeeldt de gevoelens van patiënten na een be zoek aan het ziekenhuis: berusting, hoop en dankbaarheid. Juist daarom zijn de directie en de kunstcommis sie zeer verontwaardigd over de diefstal. Het beeld is door de da- der(s) simpelweg van sokkel en voetstuk losgetrokken. De zonne hoed rustte op het voetstuk en is op dat punt afgebroken. 14 december werd de vermissing van het beeld door enkele medewerkers van het ziekenhuis opgemerkt. Bij de politie is aangifte gedaan van deze opmer kelijke diefstal. Lotus Thais draait nu enkele weken. In de weekeinden en dan vooral op zondag is het druk geweest, zegt Donna. „We hebben het nu alleen nog maar van mond-tot-mondrecla- me, maar ik heb al mensen gehad uit Scherpenisse en Stavenisse die hier eten komen halen." De Thaise keu ken is door de toenemende reislust van de Nederlander niet geheel on bekend, maar voor velen is de stap naar het Thaise menu wellicht nog wat groot. „Ja, mensen die niet dur ven, beginnen met Chinees eten en proberen daarna de Thaise gerech ten. Maar ik heb ook al mensen uit Scherpenisse gehad die met een be stelling in de Thaise taal kwamen om te kijken of ik wel Thais spreek." De Thaise keuken doet veel met cur ry's, sauzen vertelt ze. Rode en groene currysaus. En maakt bij het bereiden van de gerechten gebruik van verse cocosmelk. Ook maakt de knoflooksaus veelvuldig deel uit van het menu. En ook de pepertjes (wat hier Spaanse peper heet) vinden hun weg in de voorgerechten, soepen, salades en hoofdgerechten. Op de prijslijst staat voor het gerecht aan gegeven hoe sterk het gerecht gepe perd is. Wat de Chinese keuken betreft zijn er veel soepen, en zoet/zure sausen. Naast de bekende bami pangang en tjap tjoy-gerechten. Ook de Suri naamse keuken komt aan bod met een rijstgerecht en gebraden kippen pootjes. Maar ook Surinaamse broodjes, bijvoorbeeld met kouse band. Er staan maar liefst 119 gerechten op de lijst van Lotus Thais. Daar voor is een grote keuken nodig. Een groot deel van het pand wordt dan ook in beslag genomen door het hart van Lotus Thais waar gekookt, gebakken en 'gewokt' wordt. De hitte die daarbij vrijkomt wordt afgezogen, maar is nu ook nog in het zitgedeelte te voelen. „We zijn bezig om een glazen wand te laten plaatsen, zodat de mensen die hier komen zitten er geen last van heb ben." Er staan drie tafeltjes in het restaurantgedeelte met in totaal vijf tien stoelen. De tafeltjes zien er met de oosterse kleedjes en place-mats gezellig uit. De ruimte is versierd met beelden die geluk moeten bren gen. Naast de versierde kerstboom staat een boedhabeeld. Op die ma nier brengt Donna ook iets van haar eigen wereld en achtergrond mee naar de smalstad. Ze heeft veel ervaring in het vak, vertelt ze. „Ik hielp als kind mijn oma al bij het koken. Het is een hob by van me en nu mijn beroep gewor den. Ik heb gewerkt in een groot Thais restaurant in Rotterdam aan het Hoofdplein, in Dordrecht en Rijswijk. Via een goede kennis die horecapanden opknapt, ben ik hier terecht gekomen. We zijn maanden bezig geweest het pand te verbou wen. Er was hier eerst een kleding zaak en ook de Amrobank was hier gevestigd." Met de verbouw is een investering van 2 ton gemoeid, vertelt mevrouw Donna die behalve Thais, ook Chi nees (Kanton) spreekt en een heel klein beetje Madarijn-Chinees. Haar eerste naam is Thais, maar haar tweede Donna is Moluks, vertelt ze. Het bevalt haar goed in Sint-Maar tensdijk. „De mensen zijn enthou siast en zeggen hier nog goeden dag." Ze heeft vijf mensen in dienst genomen die haar terzijde staan tij dens de spitsuren. Bedrijven kunnen ook eten bestellen. En ze is van plan om tezijnertijd met een lopend buffet te beginnen. Lotus Thais is de hele week open, behalve op woensdag. Op weekda gen van 16.00 uur tot 22.00 uur, op vrijdag, zaterdag en zondag vanaf 13.00 uur. Openhartig vertelt de Poortvlietse over haar beweegredenen in Vlucht schrift, de nieuwsbrief van de stich ting. Andersom vangt vluchtelingen op die in ons land uitgeprocedeerd zijn en weg zouden moeten. Nel Ot tema besloot deze mensen te gaan helpen, toen ze door een uitspraak van één van hen besefte dat zij in ons land helemaal niets mogen doen. „Ik vind het belangrijk dat zij de gelegenheid krijgen om zelf te vechten voor de oplossing van hun eigen probleem", zegt ze in de nieuwsbrief. Mevrouw Ottema heeft een deel van haar huis beschikbaar gesteld voor een Chinese vrouw met haar zoon. Uit op Tholen presenteert op 12 ja nuari een 'oude bekende', want de Vlaamse liedjeszanger Willem Ver- mandere trad al vaker in Tholen op. Dit keer brengt hij in Meulvliet zijn programma 'Van Blanche tot Ban ge Blanke Man'. De 61-jarige Ver- mandere schrijft zijn teksten en muziek (met een zuidelijk timbre) zelf. Samen met zijn kompanen Freddy Desmet (fluit, klarinet en saxofoon) en Pol Depoorter (gitaar, mandoline) tovert hij met woord en klank, luchtig en doodernstig, droe vig en blij, levenslustig en soms donker, aaneengeweven met zijn spitse 'vertellementen'. Vermande- re is een filosoof, een zanger/vertel- ler, maar ook een begenadigd beeldhouwer en schilder. Onlangs verscheen zijn eerste boek: 'Thuis' en nog veel verder'. Vermandere bracht inmiddels acht elpee's en acht cd's uit. De laatste, getiteld 'Onderweg', is volledig opgeno men in zijn nieuwe theaterprogram ma. De voorstelling in Meulvliet begint om 20.15 uur. Kaarten zijn te koop bij het VVV-kantoor in Sint-Maar tensdijk, boekhandel Dieleman in Tholen, en aan de zaal. Ze zegt soms het gevoel te hebben dat ze haar eigen huis kwijt is, hoe wel haar 'gasten' veel rekening met haar als vrouw des huizes houden. „Ik mag eerst in bad, ik mag eerst koken enzovoort. Zo zorgen zij er voor dat het leven van het gastgezin gewoon door kan gaan." Het verschil in de manier van opvoeden van de kinderen - Ottema heeft een dochter - legt een druk op het Poortvlietse gezin. „Maar als je ziet hoe ze met elkaar omgaan! Ze spelen en vechten zoals alle broers en zussen dat doen." Cultuurverschillen en het uit spelen van de volwassenen tegen el kaar doordat buitenlandse kinderen gebruik maken van hun kennis van de eigen taal, zijn andere problemen die onderling opgelost moeten wor den. „Maar uiteindelijk is het een win-win situatie. Vooral mijn jongste dochter heeft veel geleerd van het feit dat er vluchtelingen in huis zijn: ze heeft leren delen." Nel Ottema wil doorgaan met het bieden van onderdak aan vluchtelin gen. „Ik droom van meer privacy, maar wél met meer vluchtelingen in huis. Dat geeft meer en bewuster tijd om activiteiten met elkaar te delen. Dat geeft meer structuur en zal dus effectiever werken in het belang van de vluchtelingen en van mijzelf", aldus de Poortvlietse. Vanmiddag bespeelt beiaardier Ger ard de Waardt de carillons in Tholen en Sint-Maartensdijk. Zijn oudejaars- programma is bijzonder gevarieerd, met klassieke muziek, psalmen en ge zangen en moderne Ned.talige num mers. Tmmpet menuet van A. Holling is het openingswerk. Daarna klinken nummers van Acda en de Munnik, Rob de Nijs en Volumia. De Waardt vervolgt met arrangementen van werk van Mozart, Vivaldi en Ponchielli. De geestelijke muziek die hij koos zijn psalm 121 en de gezangen 285 en 150. Na arrangementen van Bach en Albinoni wordt besloten met 'Uren, dagen, maanden, jaren..'. In Tholen is het concert van 2 tot 3 uur, in Sint- Maartensdijk van 15.30 tot 16.30 uur. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de eerste ontwerp- en bouwfilosotie voor zuiveringstechnische werken in gebruik genomen. Dit document geeft een een duidige, heldere uitleg over de manier waarop installaties voor transport en behandeling van afvalwater worden ontworpen en gebouwd. De uitgebreide specialistische kennis van het water- schapspersoneel Ls nu vastgelegd. Veel van die kennis hadden medewerkers in hun hoofden opgeslagen. Bij het verwis selen van baan of pensionering ging soms een deel van die specifieke kennis verloren en moest die weer worden op gebouwd. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5