'De kinderen waren eerst bang, ze dachten dat ik af zou geven' 't voordeel van de winter... De patstelling in de Thoolse politiek Politieman na ruim acht maanden dood gevonden Harmke Mulders, drie maanden vrijwilligster in crèche in Ghana den Engelsman cCvan D 'Je bent en blijft anders' 'Ze werden er uitgehongerd' Abonnementen KORTINGEN VAN 20 tot 60%! Vrijdag 28 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ze is nog maar een dag te rug uit het warme Ghana in West-Afrika. De hitte van het Afrikaanse land heeft plaats gemaakt voor regen en wind. En ze heeft ondanks de medicijnen last van malaria. Thuiskomen in Tholen is wennen. Drieëneenhalve maand werkte de 20-jarige Harm ke Mulders uit Tholen in een kindercrèche in Tako- radi aan de kust van de At lantische Oceaan. Ze ver bleef in een Ghanees gastgezin. Leerde de ge woontes kennen en zou het liefst weer terug willen. Nu zamelt ze geld in voor Selasi, een ongelukkig kindje dat getroffen is door een hersenvliesontsteking. Dozijn babies Op de markt Minibusje Last van heimwee Uit Stavenisse afkomstige Jan Burggraaf Ten Anker biedt Novgorod hulp Wij wensen u alle goeds toe voor 2002! V, Geen kerststukje, maar aandacht! Vier wethouders funest Harme Mulders is avontuurlijk inge steld. Voordat ze naar de pabo ging om onderwijzeres te worden, zat ze een jaar als au pair in Parijs. Na een jaartje op de academie in Breda, wil de ze toch weer naar het buitenland. „De pabo was niet echt wat ik wil de." Samen met een vriendin be sloot ze om naar Amerika te gaan om vrijwilligerswerk te gaan doen. „Maar Amerika was erg duur, Afrika trok me toch meer. Daar kon ik ten minste de handen uit de mouwen steken. Ik ben op 9 september ver trokken. Mijn vriendin zou op 12 september weggaan, maar vanwege de aanslagen op 11 september is haar hele reis niet doorgegaan." Met diezelfde vriendin had ze al af gesproken om in januari voor zes maanden naar Barcelona te gaan om Spaans te studeren. „Anders zou ik nu nog in Ghana zitten, hoor", zegt Harmke die het erg goed naar haar zin heeft gehad in het land met 17 miljoen mensen dat even groot is als Groot-Brittannië. Ze ging erheen via de Nederlandse organisatie Activity International uit Groningen. „Ik kon ook naar Sene gal of een ander Afrikaans land, maar in Ghana spreken de meeste mensen Engels. De Ghanezen zijn vriendelijk en ontzettend gastvrij." Ze heeft er dan ook geen spijt van dat ze voor Ghana koos. Voor bui tenlandse jongeren zijn er verschil lende mogelijkheden in Afrika. „Je kunt er in een weeshuis of een zie kenhuis gaan werken, voorlichting gaan geven over aids of op een boer derij wat gaan doen. Ik dacht zelf aan les geven of assisteren op een school. Maar je moet er van tevoren heel erg rekening mee houden dat je totaal iets anders gaat doen. Ik ver trok op 9 september en hoorde op 8 september dat ik op een crèche te recht zou komen." Het Ghanese Puk-en-Mukhuis voor Harmke Mulders uit Tholen met een foto van het jongetje Selasi en zijn moeder voor wie ze geld inzamelt. kinderen van nul tot vier jaar is ge vestigd in Takoradi, de tweede stad van Ghana, vier uur gaans van de hoofdstad. De officiële naam is Daycare-centre, Charity Memorial Creche en het wordt gerund door een vrouw van 38 jaar die tien jaar geleden de voorschoolse kinderop vang begon. „Een jaar lang waren er maar drie kinderen, nu komen er el ke dag zo'n 150, waarvan ongeveer een dozijn baby's. Het is een groot huis. De benedenverdieping is de crèche. Het zijn kale kamers. Er hangt niks aan de muren. Er staan twee houten tafeltjes en stoelen. Het is nog geen echte school, maar de kinderen van 3 en 4 jaar leren er wel al het alfabet, tellen, rijmpjes en li chaamsdelen benoemen." Het was spannend, zegt Harmke. „Ik ben er blanco naar toe gegaan. Ik had erop gerekend dat ik de enige blanke op het werk zou zijn. En dat was ook zo. De eerste dag waren de kinderen echt bang. Ze wreven over mijn handen of ik niet af zou ge ven." Ook zwaaiden ze met hun handen vlak voor haar gezicht om zichzelf ervan te overtuigen dat Harmke met haar lichtblauwe ogen niet blind was. Harmke zegt dat blanken er rekening mee moeten houden dat ze in een land met zwar te mensen altijd en overal vanwege hun witte huid aangekeken worden. „Dat is in het begin echt vreemd. Dat iedereen naar je kijkt. Je hebt het gevoel dat er een vogel op je hoofd heeft gepoept of dat je van een andere planeet komt. Later raak je eraan gewend, maar zeker in het begin toen ik op mijn balkon stond om de was op te hangen, stonden al le mensen beneden naar me te kij ken. Het leek wel of ik Madonna De kinderen die naar de crèche worden gebracht, zijn voornamelijk kinderen van het personeel van twee gevangenissen in het naburige Sekondi. „Daar is een vrouwen- en een mannengevangenis. Maar ook kapsters die in een kapsalon wer ken en vrouwen die op de markt staan, komen er hun kinderen bren gen." Harmke kreeg eerst een groepje peuters en later een klasje kleuters. 27 in een lokaal van 4 bij 4 meter. De taal vormde wel een probleem. Ook al spreken de meeste mensen Engels, Harmke verstaat en spreekt de moerstaal van de kinderen, het Fan-Twi en het Ashanti-Twi, niet. „Deze oudere kinderen konden we al schrijven leren. Ze hadden schriftjes en pennen. Ze namen de schriftjes ook mee naar huis en dan schreef ik er opdrachten in." Als vrijwilligster kreeg ze ook on verwacht een verantwoordelijke taak in haar schoot geworpen toen Faustina, het hoofd van de crèche (tevens haar gastmoeder) een week weg moest. „Toen werd ik gepro moveerd tot bazin en heb ik op kantoor gezeten. Daar moest ik nieuwe kinderen inschrijven, schoolgeld ontvangen en rekenin gen uitschrijven. Maar ook ge sprekken voeren met ouders over hun kind." De ouders kunnen maandelijks een bedrag betalen voor de voorschool se opvang. Het eten bijvoorbeeld kost 33 cent per dag. Maar ze kun nen hun kind ook van huisuit iets meegeven. „Er waren veel ouders die deden geen van beide, en dan moest ik ze overreden om te beta len. Het was voor een heleboel mensen al heel wat dat ze mij daar zagen zitten. Ze keken heel ver baasd. Er zijn ouders die netjes op de eerste dag betalen voor een hele maand, maar er zijn er ook die elke keer duizendjes cedi (de Ghanese muntheenheid - red.) kwamen bren gen." De ouders die hun kind naar de crèche brengen zijn volgens Harm ke over het algemeen de wat rijkere Ghanezen. „Arme mensen sturen hun kind de straat op om bijvoor beeld water te verkopen." Harmke kreeg een kamer in het huis van het gastgezin en deelde de badkamer met de overige leden van het gezin. „De familie was echt geweldig. Ik had er ook een zusje Beoiice van 11 jaar en een broertje Delasi van 14 jaar. De vader was leraar Frans en had in Parijs een jaar een talen cursus gevolgd. We spraken samen af en toe Frans. Dat was heel leuk." Er was ook nog een zus van de bazin in huis met een zoontje, Selasi, van een jaar en acht maan den. Het jongetje is gehandicapt geworden na een hersenvliesont steking toen het een jaar oud was. „Maar ze kunnen hem helpen. Via een operatie kunnen ze vocht uit de hersenen halen. Voor die operatie ben ik nu mijn best aan het doen want dat kost 2000 dollar. Het kind schrikt nu echt van alles. Als de te lefoon gaat, dan raakt hij in een stuip. Het is zo zielig." Koekjesfa briek De Waal uit Tholen heeft in middels al 500 gulden toegezegd. „Dat is echt geweldig. Mijn ouders proberen nu via hun werk geld bij elkaar te krijgen." Toen Harmke in Ghana arriveerde, was het regenseizoen net ten einde. Met een gemiddelde temperatuur van 30 graden moet je je tempo aanpassen, zo heeft ze gemerkt. „Je kan gewoon minder doen. Het is te warm om je echt uit te slo ven." Maar ook de gewoontes van de mensen zijn anders, zo heeft ze aan den lijve ondervonden. „Heb je hier een afspraak, dan kom je die na op de afgesproken tijd. Maar als het daar bijvoorbeeld regent, dan gaat die afspraak gewoon niet door. Daar moet je aan wennen. Alles gaat rustig. Je moet je er vooral niet haasten." De vriendelijkheid en de hartelijk heid van de Ghanezen heeft Harm ke zeer getroffen. „Ik werd wel eens boos op mezelf omdat ik steeds maar dacht dat er iets achter zat. Dat spookt dan maar door je hoofd. Ze zijn ook zo gastvrij. Ook de mensen die bijna niks hebben. Ze hebben veel respect voor oude ren, maar ook voor gasten. Als je ergens kwam, stonden ze voor je op. Ik wilde wel een van hen zijn, maar je bent en blijft anders." Het is haar ook opgevallen dat jon ge kinderen meehelpen in het huis houden, jongere kinderen verzor gen, water halen of andere bood schappen doen. „Dat doen ze ook allemaal. Daar moet je hier eens mee aankomen. Ik heb me er ook wel eens aan geërgerd. Toen ik be zig was met de handwas, was een van de onderwijzeressen heel ver baasd. Dat ik die dingen aan het doen was. Als je een emmer water nodig had, dan liet je dat toch door iemand anders doen?" Het gebeurde ook toen het mini- busje waarin Harmke zat, onder weg pech kreeg. „Het was midden in de rimboe. Het busje zat volge propt. Er moest geduwd worden. Ik wilde mee helpen duwen. Dat zou ik in Nederland ook doen, maar dat wilden ze absoluut niet." Tijdens haar verblijf kreeg ze ook tijd om wat meer van het land te zien. Ze bezocht enkele nationale parken, maar ook Fort Elmina, het Nederlandse slavenfort aan de kust, het eerste Europese fort aan de Afrikaanse Goudkust. Gesticht door de Portugezen in 1482, vero verd door de West-Indische Com pagnie in 1637 en verkocht aan de Engelsen in 1872. Het was een handelspost, maar ook een door voerhaven voor slaven. Het werd het grootste slavendepot aan de Afrikaanse westkust. Vanuit het fort werden de Afrikanen ver scheept naar Suriname en de Ne derlandse Antillen. Naar schatting zijn er door de Hollanders in de 18e eeuw 30.000 slaven per jaar verscheept. Harmke kreeg er samen met een ander Nederlands meisje en vier Engelse vrouwen een rondleiding. „We hebben de dodencellen ge zien waar slaven in werden gestopt als ze niet wilden luisteren of pro beerden weg te komen. Ze werden er uitgehongerd." De vrouwenkamers waren klein en bedompt. Er was geen ventilatie. „De vrouwen konden zich niet wassen en werden verkracht door de handelaren in het fort. Dat die dingen daar allemaal gebeurd zijn. Ik schaamde me gewoon dat ik een Nederlander was." Nederland en Ghana vieren uitge rekend dit jaar de 300 jaar oude band tussen beide landen. Premier Wim Kok en minister Herfkens zouden naar Ghana gaan, maar Kok was door ziekte verhinderd. Tijdens het bezoek van Herfkens werd alle Nederlanders in Ghana gevraagd om naar het huis van de Nederlandse ambassadeur te ko men. Ook Harmke ontving een uit nodiging. „Ik had het wel leuk ge vonden om Kok te ontmoeten, maar een dag van tevoren hoorden we dat hij niet zou komen." Voor het tuinfeest bij de ambassa deur waren 600 Nederlanders ver zocht, ongeveer 450 waren daad werkelijk gekomen, vertelt Harmke. Zelf sprak ze niet met Herfkens. „Nee, die sprak met belangrijkere mensen. Ik heb wel gesproken met een aantal oudere mannen die al jaren in Ghana wonen en er heel veel geld hebben gemaakt. Er wel weg wilden, maar vanwege de rijk dom toch blijven. Ze begrepen er dan ook niks van dat ik er vrijwil ligerswerk kwam doen. Het waren echt ballen. Ik vond er niets aan. Ik heb vooral achter het meisje met de kaasblokjes aangelopen." Harmke heeft behalve een Afri kaanse trommel en een lap stof ook bouwtekeningen meegenomen voor een heel nieuwe school met crèche in Takoradi. Het gaat om een pro ject in een nieuwe wijk van de stad. „Faustine is bezig om er geld voor te krijgen. Ze wordt al gesponsord uit Amerika en Engeland waar ze familie heeft wonen. Ze wil nu een echte school gaan bouwen van twee verdiepingen met een crèche, een peuterspeelzaal en een lagere school. Ik sta er echt van te kijken hoe mensen met zo weinig geld er zo'n groot vertrouwen in hebben dat het zal lukken." Harmke zou zo terug willen. Ze be seft dat ze het erg goed heeft ge troffen bij haar gastgezin. „We gin gen met een groep van negen Nederlanders naar Ghana toe, acht meiden en een jongen. Ik was de jongste, de anderen waren tussen de 22 en 27 jaar. Zeven zijn er al eerder naar huis gegaan. Ze hadden last van heimwee, konden niet wen nen of het project stond hen niet aan. De familie waar ik ben ge weest, was geweldig. Super gast vrij." Ze kan bij Syto, de partneror ganisatie van Activity International in Ghana, komen werken. Die ver zorgt oriëntatieweken en vrijwilli gers kunnen er aankloppen als er problemen zijn. „Maar eerst ga ik- naar Barcelona. Dat was afgespro ken." Na ruim acht maanden te zijn vermist, is de 48-jarige uit Stavenisse af komstige inspecteur en docent van de Zeeuwse politie J.A. Burggraaf donderdag dood gevonden in het natuur- en recreatiegebied De Piet aan het Veerse Meer bij Arnemuiden. Bij de stoffelijke resten werd het dienstwapen gevonden waarmee hij zich van het leven heeft beroofd. Sinds 8 april werd de schietinstruc- werden de stoffelijke resten van de teur van de Zeeuwse politie vermist. Op de dag dat hij in overspannen toe stand zijn woning verliet, werd hij nog gezien tussen Lewedorp en De Piet. Een speurtocht leverde toen niets op. Ook een oproep via de tele visie leverde geen duidelijke aanwij zingen op, evenmin als een zoektocht met een politiehelikopter. Vorige week woensdagmiddag werd in het natuur- en recreatiegebied De Piet de fiets van Burggraaf gevonden en dat was voor de politie aanleiding om opnieuw een uitgebreide zoekactie te houden. Op een afgelegen plaats in het beboste, drassige deel van De Piet politieman en het dienstwapen ge vonden. Voorlichter Jan van Mourick concludeert uit het onderzoek, dat Burggraaf zich met zijn dienstwapen van het leven heeft beroofd. Hij was sinds 1973 bij de politie en werkte verschillende jaren als agent op Tholen en Sint-Philipsland vanuit zijn woonplaats Stavenisse. Daarbij deed hij mee aan de normale dien sten. Vanuit het gewone wijkwerk specialiseerde Burggraaf zich later als schietinstructeur. Na enige tijd verhuisde hij naar Lewedorp. Maan dag vond in Middelburg de crematie plechtigheid plaats. De nieuwe abonnementsprijzen voor 2002 zijn als volgt vastgesteld in de nieuwe muntsoort de euro: - bezorgabonnement automatische incasso 14,55 euro per halfjaar en 26,65 euro per jaar; een jaarabonnement is dus 2,45 euro goedkoper! Eigen overschrijving en acceptgirokaart 1,50 euro duurder; - bezorging buiten de bebouwde kommen op Tholen en Sint-Philips- land automatische incasso 33,15 euro per jaar, of per acceptgirokaart of eigen overschrijving 34,65 euro; - postabonnementen automatische incasso 39,25 euro per jaar, of per acceptgirokaart of eigen overschrijving 40,75 euro per jaar. Wij nemen aan dat abonnees die een machtiging tot automatische overschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerst volgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehou den. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abon nementsperiode schriftelijk bij de Eendrachtbode gemeld te worden. De uitgever. Ten Anker uit Tholen en andere in stellingen van de SVRZ in Zeeland hebben 3630 euro bij elkaar ge bracht voor een transport met hulp goederen naar een psychiatrische kliniek in Novgorod in de Russische federatie. Het regelmatig vernieu wen van inventaris binnen Ten An ker en zeven andere tehuizen levert voor de mensen in Novgorod veel hulpgoederen op. De contacten zijn ontstaan nadat dhr. Veen, lid van de raad van toezicht van de SVRZ, in januari 1999 zijn vakantie door bracht in de Russische federatie. Veen nam het initiatief voor een pro jectgroep binnen de SVRZ om hulp te bieden aan instellingen voor ge zondheidszorg in Novgorod. Bed den, rolstoelen, matrassen, dekbed den en dekens vormden het eerste transport, dat inmiddels veilig is aangekomen Directeur Tcherniagov van de kliniek reageerde zeer tevre den. Met name dekens en dekbed den waren welkom voor de winter. vanaf heden gaat onze NAJAARSOPRUIMING van start met maar liefst Voorstraat 15, 4697 EH Sirit-Annaland Tel/Fax (0166) 65 24 90 woensdagmiddag gesloten vrijdag koopavond Ook onze kostuums en colberts hebben we sterk afgeprijsd! Op de niet afgeprijsde kostuums (ook zwart) krijgt u 100,00 korting! Wie zich mooi voordelig wil kleden, moet beslist komen kijken en... profiteren! Zoekt u stijlvol klassiek of juist onze jonge spor tieve lijn? Den Engelsman Van Driel heeft 't hangen, beide onder één dak. Tot ziens in Sint Annaland Advertentie I.M. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook Aan de Stegge en de andere aannemers Imtech en Korporaal kregen een bouwplaat, maar de meeste gingen naar de kinderen on der de vijftien jaar die er volgens de dominee tijdens de vakantie aan kunnen werken. Algemeen directeur C.A.M.M. Neidt van Aan de Stegge zei heel erg trots te zijn de kerk te mogen bouwen. „Het is een hele eer. Waar bouw je nog een kerk tegenwoor dig? Dat is heel zeldzaam. We gaan hier ook bijna 300 woningen bou wen in Stadszicht." Desgevraagd zei Neidt dat het voor de bouwgroep Aan de Stegge de vierde kerk is die door zijn bedrijf in Nederland wordt gebouwd. „Als zoon van een aannemer heb ik 35 jaar geleden de bouw van de Heili ge Hartkerk in Etten-Leur meege maakt. Nu ben ik er zelf direct bij betrokken. Dat is prachtig." Eind januari wordt begonnen met de verkoop van de huizen voor Stadszicht, zo zei hij. In maart of april gaat de eerste schop de grond in voor de woningen in Stadszicht. Voor 175 huizen is de goedkeuring van de welstandcommissie binnen, zo zei Neidt. De eerste huizen ko men niet aansluitend aan de be bouwde kom langs de Ten Anker- weg, maar aan de buitenkant, schuin achter villa Stadszicht, aldus Neidt. De grond daar is al geschikt, op andere delen van het plan moet nog een laag aarde worden aange bracht. „Ik heb er eigenlijk schoon genoeg van, meneer. Ik bedoel, schoon ge noeg van dat kerststukje met groet, dat ik ieder jaar vlak voor de kerst dagen ontvang. Versta me niet ver keerd, op zich ben ik daar best blij mee, met zo'n teken van medele ven, maar leefden de mensen maar wat meer met je mee gedurende de rest van het jaar. Soms lijkt het wel of de mensen hiermee willen goed maken, waarzin ze de rest van het jaar zijn tekort geschoten. Begrijpt u wat ik bedoel?" Ten Anker-directeur Rien Heijboer haalt dat citaat aan in Kracht 3, de huiskrant van Ten Anker in Tholen, Maartenshof in Sint-Maartensdijk, de Rozeboom in Sint-Philipsland en de Poorthove in Poortvliet. „Voor de kerstdagen worden er in ons land miljoenen kerstkaarten verstuurd en talloze kerststukjes en kerstpakket ten uitgereikt, voorzien van goede wensen. We leven in een samenle ving van mobiele telefoon, fax en internet en zijn vaak 24 uur per dag bereikbaar. We e-mailen naar de an dere kant van de wereld. De zend masten hebben de kerktorens ver dreven. We leven in een tijd van ongekende communicatie. Toch zijn er steeds meer mensen die niemand hebben, met wie je van mens tot mens kunt praten. Gaat daar onze samenleving vaak niet mank aan? We gunnen onszelf niet zoveel tijd om werkelijk bij elkaar betrokken te zijn. Mensen die een druk leven hebben en kunnen gaan en staan waar ze willen, denken vaak onvol doende aan mensen die dat niet meer kunnen. Omgekeerd klinken er ook verwijten die niet altijd te recht zijn. Liever echte aandacht dan een kerststukje met een mo mentontmoeting. Echte aandacht heeft vaak alles te maken met rustig de tijd nemen voor elkaar, met res pect en betrokkenheid. Niet éénma lig rond de feestdagen, maar het he le jaar door. De dagen rond de kerst zijn voor velen een tijd van bezin ning. Bezinnen op hoe we als mens in het leven staan, op onze relatie met anderen. De samenleving vor men we toch met elkaar! Zo aan het einde van een jaar blikken we ook terug naar wat er van onze voorne mens is terecht gekomen. Door de gebeurtenissen in Amerika, maar ook elders in deze wereld en soms ook in onze eigen omgeving, wer den we er opnieuw mee geconfron teerd, hoe kwetsbaar het leven van een mens is. Ook daar zullen we aan het einde van het jaar bij stil staan", aldus directeur Heijboer. Als geboren en getogen inwoner van de gemeente Tholen heb ik trachten te analyseren, hoe het toch eigenlijk zover is gekomen, dat er in de gemeente zoveel zaken en plannen zo heel moeizaam - soms na 7 tot 10 of nog meer jaren - of zelfs niet tot stand kunnen komen. Stemmen van lezers Een paar voorbeelden: Stavenisse: beschikbaarheid bouw grond. Sint-Annaland: havengebied, bouw nieuw verzorgingshuis, een veilig fietspad van Sint-Annaland naar Sint- Maartensdijk. Oud-Vossemeer: sanering wonin gen bij de Vossenkuil, opwaarde ring van het dorpshuis, verbetering verkeerssituatie Onder de Molen, verwezenlijking van een woonzorg complex. Tholen: vestigingsplaats super markten, sanering bedrijventerrein Noord, belabberde parkeersituatie. Poortvliet: nieuwbouw transport bedrijf De Groen en inbreiding ge bied Molenstraat. Scherpenisse: realisatie woonzorg complex; verbeteren van de proble men met parkeren in de Kerkstraat, Bakkerstraat, Weststraat; verwe zenlijking recreatiepark Wulpdal. Sint-Maartensdijk: nieuwbouw Haestinge, parkeerproblematiek op de Markt, sanering fabrieksterrei nen Sportlaan, nieuwe bouwgrond- lokatie, realisatie windmolens Ga by Hoek. Sint-Philipsland: dorpshuisvoor ziening Anna Jacobapolder en ha ven Sint-Philipsland. En dan kijk je naar de gemeente raad, het hoogste orgaan van onze gemeente. Links van de voorzitter 10 leden van de confessionele par tijen en rechts 9 leden van socialist tot liberaal met D66 als hekkenslui ter. Samen hebben ze de deal gesle ten om het pluche te verdelen in het college: 2 van links en 2 van rechts, met als inzet dat iedereen het met twee anderen kan doen. En om de constructie nog steviger te houden, fungeren de drie confessionele par tijen onderling als communiceren de vaten. Met als gevolg, dat er geen echte keuzes gemaakt worden en in feite het management het bestuur van de gemeente in handen heeft. Door risi comijdend gedrag/inschakelen pro jectontwikkelaars, externe adviesbu reaus en gemeenschappelijke rege lingen is er ruimte ontstaan voor de varkensinvasie. Het probleem met de regie over de toekomstige ontwikkeling van de gemeente ligt vooral in relatie tot de leefbaarheidsaspecten. Dat zit er als een levensgroot probleem aan te komen. Om dat probleem bij ande ren op hun bordje te leggen, is men met de stunt van de visie Tholen 2025 gekomen. Een visie die er in feite alleen maar op neer kan ko men dat men in zijn algemeenheid kiest voor ontwikkeling of stil stand, dat wil zeggen: voort blijven modderen met een achterstand in van alles en nog wat. De gevoerde inventarisatie kan ge deeltelijk best nuttig zijn, maar is sterk aan verandering onderhevig, dus spoedig gedateerd. Veel be langrijker is het advies van de stuurgroep van prof. dr. A. van der Zwan en het M KB-rapport over de detailhandel. Beide zijn zeer con creet en geven richting aan het ver eiste ontwikkelingsmodel en heb ben een positieve uitwerking op de leefbaarheid van Tholen en Sint- Philipsland. Ons inziens is het ont wikkelingsmodel om Tholen weer bij de les te brengen, niet uitvoer baar met een afspiegelingscollege van vier parttime wethouders. Een programcollege van drie fulltime wethouders is daarom een must. Gezien en gehoord hebbend de keus die de zittende partijen maken, is de hang naar het pluche zo groot, dat ze alle vier weer in het college zitting willen nemen. Wij vinden dit funest voor de ontwikkeling van Tholen. Het geeft bovendien het dualisme geen kans zich te bewij zen. Wij willen dan ook een dringende oproep doen aan alle Tholenaren om op 6 maart te komen stemmen. De circa 25% thuisblijvers van de vorige keer hebben de ontwikkeling van Tholen in feite in hun handen. Maak er gebruik van. Aan ons zal het niet liggen dat er geen ontwik keling van Tholen plaatsvindt. Niet alleen thuis of in de kroeg kanke ren, maar ook komen stemmen op 6 maart 2002. L.J. van Doorn, voorzitter Algemeen Belang Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3