Eerste paal kerk ger. gem. is start nieuwe wijk Stadszicht Laatste ronde voor raadslid Van Belzen Van oud naar nieuw met andere munten I1 Vijfhoek en Ten Ankerflat plannen van lange adem AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Op vrijdag Bouw eerste woningen in carré achter villa in maart of april Vrijdag 28 december 2' 58e jaargang no. 6 2000 dollar nodig voor operatie VijftigTholenaren naar feest Maxima Sloop 2 Noorse huizen Stavenisse SGP en landbouw overleggen over zetels waterschap Er zijn 173 heipalen nodig om de nieuwe kerk van de Gere formeerde Gemeente aan de Postweg in Tholen te bouwen. Donderdagmiddag mocht dominee C. de Jongste de 'eerste feestpaal' de grond in slaan. Dat gebeurde onder grote be langstelling van de leden. De kerk is het begin van de nieu we wijk Stadszicht. In het voorjaar wordt met de bouw van de bijna 300 woningen begonnen door kerkbouwer en pro jectontwikkelaar Aan de Stegge Roosendaal die eind janu ari met de verkoop van de huizen gaat beginnen. Poorten der hel Eerste plaats ChristenUnie met leus durf te kiezen 'Durf te kiezen voor normen' is de leus van de ChristenUnie Tholen voor de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart 2002. De kandidatenlijst is inmiddels definitief vastgesteld, nadat eerder de topvier al rond was. De ChristenUnie heeft vijf kandidaten meer dan in 1998, waaronder nu ook iemand uit Sint-Annaland. Met 22 mensen op de lijst passeert de kleine partij de PvdA die maar 16 kandidaten heeft. Lijst trekker P. van Belzen gaat aan zijn laatste ronde beginnen. Vrouwen Beter Wonen: procedures vergen veel tijd Het gehele jaar 2002 zal nodig zijn voor het verder ont wikkelen van de plannen voor een nieuwe Ten Ankerflat in Tholen. Ten aanzien van de Vijfhoek in Tholen ziet de toekomst er wat zonniger uit. Daarmee hoopt de wo ningstichting Beter Wonen in 2002 te kunnen beginnen. „Helaas vergen de hiermee gepaard gaande procedures veel tijd", zegt directeur J. Kloet van Beter Wonen. Deze week „Voor de verzamelaars breken gouden tijden aan", zegt Ad Lind- houd uit Sint-Annaland. De jaarwisseling gaat gepaard met een nieuwe munt: de euro. Niet alleen in Nederland, maar in de meeste West-Europese landen. Uit alle deelnemende landen komt straks het 'waardeloos' geworden muntgeld op de markt. De verzamelaars kij ken er reikhalzend naar uit, maar voor menige Tholenaar zal betalen met de euro nog behoorlijk wennen zijn. Mogelijk is de muntwisse- ling een stimulans om nog meer te gaan pinnen en chippen - het elektronisch betalen met een chipkaart - waardoor je geen contant geld meer hoeft te hebben. Gezien de snelle uitgifte/verkoop van de eurokit/consumentenkit zijn de euromunten op Tholen nog schaars. 4 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 2G Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,55 per halfjaar, 26,65 per jaar, per post 39,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Thuiskomen in Tholen is even wen nen voor de twintigjarige pabo-stu dente Harmke Mulders. De hitte van het Afrikaanse land Ghana heeft plaats gemaakt voor regen en wind. De Thoolse werkte drieënhal ve maand in een kindercrèche aan de kust van de Atlantische Oceaan. Terug in haar woonplaats is ze een actie begonnen om 2000 dollar bij elkaar te krijgen voor de operatie van een gehandicapt jongetje in Ghana. Zie verder pagina 3. Vijftig inwoners zijn door het ge meentebestuur uitgenodigd om vrij dag l februari in de Amsterdam Are na het feest bij te wonen ter gelegenheid van het huwelijk van prins Willem Alexander en zijn Ar gentijnse verloofde Maxima. Om een zo breed mogelijke samenstel ling te krijgen, hebben b. en w. ge kozen voor de mensen die genomi neerd zijn voor de titel vrijwilliger van het jaar, leden van het burgerpa nel voor het slotdebat Tholen 2025, leden van de jeugdpanels die hebben meegewerkt aan de discussie over de toekomstvisie van de gemeente en twee afgevaardigden van de plaatselijke Oranjecomité's/ Dorps gemeenschappen. De vijftig Thole- naren gaan vrijdagmiddag I februari vanuit Sint-Annaland en Tholen per bus naar Amsterdam. Het optreden van de koninklijke har monie Concordia uit Tholen op 2 fe bruari is hoogst onzeker. Ter gele genheid van het huwelijk van prins Willem Alexander en Maxima zou Concordia met andere koninklijk er kende verenigingen musiceren. Overigens zou dat niet in Amster dam gebeuren, maar in Middelburg. „Het wordt een provinciaal concert, maar we weten nog steeds niet welk muziekstuk. Er valt nog niets te oe fenen en dat vinden we heel erg ver velend. Het blijft allemaal onduide lijk. We kunnen niets anders doen dan afwachten", aldus Concordia- secretaris mevr. Dietvorst. Voor de twee Noorse woningen aan de Koning Haakonstraat 9 en ll in Stavenisse heeft de woningstichting Beter Wonen een sloopvergunning aangevraagd. De houten huizen zijn destijds door Noorwegen geschon ken na de overstromingsramp van 1 februari 1953, waarbij Stavenisse zwaar getroffen werd. Koning Haa kon bracht destijds een bezoek aan het dorp om de woningen te bekijken in de naar hem genoemde straat. Streekmuseum de Meestoof uit Sint- Annaland onderzoekt de mogelijkhe den om één van de twee Noorse wo ningen bij het museum terug te bouwen en in te richten als perma nente tentoonstellingsruimte met de watersnoodramp van 1953 als hoofd thema. In 2003 is het vijftig jaar gele den dat de ramp plaatsvond en ter ge legenheid daarvan vindt er een landelijke herdenking plaats. Het streekmuseum wil dan ook de Noor se woning bij de Meestoof hebben. Aan de Koning Haakonstraat in Sta venisse wil Beter Wonen enkele le- vensloopbestendige woningen terug- bouwen. De verkiezingen zijn pas 6 maart, maar de landbouworganisatie ZLTO en de SGP verdelen nu al de koek in de algemene vergadering van het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Wanneer de SGP zich beperkt tot kandidaten voor twee categorieën, krijgt de land bouw de derde categorie en steunen de beide organisaties elkaar over en weer. Tholen ligt echter nog dwars. Daar heeft de SGP drie kandidaten: drs. P.M. van den Dorpel uit Tholen voor de categorie ingezetenen, Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk voor het gebouwd en C. Nieuwenhuis uit Poortvliet voor de categorie onge bouwd. De laatste zit dan gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk in het vaarwater, die de steun heeft van de landbouw. Binnenkort worden er knopen doorgehakt. De vierde cate gorie, bedrijfsgebouwd, wordt door de Kamer van Koophandel van kandi daten voorzien. Vanuit Tholen is M.A. van Beek uit Sint-Annaland weer beschikbaar. In verband met de jaarwisseling ver schijnt het eerste nummer van de Eendrachtbode in 2002 niet zoals ge bruikelijk op donderdag, maar op vrijdagmorgen 4 januari. Houdt u er rekening mee, dat berich ten en advertenties uiterlijk donder dag 3 januari om 12.00 uur bij ons binnen zijn. Ook per fax en e-mail kunt u uw opgaven doen, evenals op ons kantoor aan de Nieuwstraat 4 in Sint-Annaland, waar na sluitingstijd ook een brievenbus aanwezig is voor uw berichten en advertenties. Ds. C. de Jongste toont het boeket dat hij van de aannemer kreeg na het slaan van de eerste paal voor de nieuwe kerk. De predikant stapte met blauwe helm en witte werkjas over zijn zwarte kostuum tegen drie uur de heimachine in om een van de palen de grond in te slaan. Het was een prachtige zonnige dag en iedereen nam de modder op en langs het bouwterrein even voor lief. Vanaf de Postweg werden de verrichtingen van de dominee gadegeslagen door enkele honderden belangstellenden. Leden van de kerkelijke gemeente, waaronder vele kinderen, en andere genodigden. Toen de paal van 18 meter tot op een meter de grond in was gezakt, werd er geklapt door de omstanders en kreeg de dominee een groot boeket aangeboden van de aannemer. De Jongste zei te hopen dat het zon nige weer symbolisch mag zijn voor de rest van het bouwproces van de kerk waar al zo lang naar is uitge zien. Voor de bouw heeft de ker kenraad een tweede lening van 2,3 miljoen gulden afgesloten. Met de totale bouw (inclusief inrichting) is 10 miljoen gulden gemoeid. De acties van de verschillende ver enigingen van de kerk gaan door. Maandag worden er tijdens de zang avond vissalades en advocaat ver kocht en met oudjaar ook nog olie bollen. Op zaterdag 11 mei is er weer een grote verkoping op het ter rein van Van der Harst op het indus trieterrein Welgelegen in Tholen. In de feesttent op het terrein van de firma Schot sprak de dominee de aanwezigen toe. Over de lening zei hij dat die tegen een lage rente was afgesloten. Volgens De Jongste is de exploitatie daarmee veilig gesteld. De gunstige lening was mogelijk ge maakt door de 'mannen in Den Haag'. Niet de rijksoverheid, maar de broeders van het kerkelijke groot boek der Gereformeerde Gemeen ten. Het geld komt van de leden van de Gereformeerde Gemeenten uit heel Nederland. De toezegging was al wel gedaan, maar is nu officieel. „Wij bouwen hier een huis van God," zei De Jongste die verwees naar Mattheus 16, vers 13 - 18, waarin Jezus zijn discipelen in de delen van Cesarea-Filippi spreekt en Petrus zegt in hem Christus te zien, de zoon van de levende God. Die be lijdenis is voor Jezus aanleiding om daar zijn gemeente te stichten, een gemeente die 'niet door de poorten der hel zal overweldigd worden'. Volgens De Jongste moet het ge bouw rusten op een goede fundatie en het godshuis rusten op het Woord van God. „Maar ook ieder gemeen telid zelf moet uitgehouwen worden uit het oude gevallen Adamsfunda- ment - dat kost pijn - en als levende steen gelegd worden op het enige nieuwe fundament'. Daarop moet volgens de dominee 'de geestelijk levende kerk gebouwd worden naar het eeuwig vastgemaakt bestek van Gods verkiezende liefde'. „Zoals straks ook in dit gebouw er een diversiteit aan stenen zal zijn, zullen ook de geestelijke bouwste nen van verschillende soort, maat en schoonheid zijn. Het voornaamste is echter dat we worden gedragen door het onwankelbare fundament Jezus Christus'. De dominee noemde het opmerke lijk dat de nieuwe kerk verrijst in een tijd van grote ontkerkelijking in Nederland. De nieuwe kerk wordt volgens hem met het aantal van 1000 zitplaatsen en de mogelijke uitbreiding met een galerij voor 250 plekken, zelfs de grootste in de bur gerlijke gemeente van Tholen. Bovendien krijgt de kerk de eerste plaats in de nieuwe woonwijk. „Zo ging dat eeuwen geleden ook tijdens de kerstening van Nederland. De vorming van dorpen en steden vond plaats rondom een gebouwde kerk. Onze kerk krijgt heden de eerste plaats. Ik hoop dat dit heden symbo lisch mag zijn voor de toekomst: de kerk de eerste plaats in ons leven. In het bijzonder voor de leden van onze plaatselijke Gereformeerde Ge meente. Maar ook voor de toekom stige wijkbewoners rondom deze kerk en natuurlijk heel Tholen-stad. De kerk heeft een boodschap in deze wereld aan elk mens die het horen wil." De Jongste verwacht dat er een kerk van uitstekende kwaliteit zal worden neergezet omdat Aan de Stegge ook een groot aantal koopwoningen in de wijk gaat bouwen, waarvoor zich ook gemeenteleden van de kerk heb ben ingeschreven. Hij bedankte na mens de kerkenraad en de bouw commissie alle betrokkenen en bood hen een bouwplaat van de kerk aan. Eerst aan wethouder W.C. van Kem pen die de bouwvergunning verleen de ('al enigszins beduimeld'). De wethouder nam hem in ontvangst voor burgemeester W. Nuis die ver hinderd was. Juist Nuis kan vanuit zijn woning de bouw het komende jaar volgen want er is ongeveer een jaar voor uitgetrokken. Ongeveer half december moet het gebouw klaar zijn. Ook wethouder K.A. He ijboer was aanwezig. Volgens De Jongstê hebben de beide wethouders meer belangstelling voor het interi eur van de kerk. „Met name het or gel. U kunt ook een orgelfrontteke- ning krijgen." ZIE VERDER PAGINA 3 Hij kwam 8 september 1982 voor laatste die de kandidatenlijst nu het eerst in de gemeenteraad van Tholen, zodat hij volgend jaar twin tig jaar gemeentebestuurder is. „Ik ga niet door tot mijn zeventigste, maar we willen allebei - Arie Piet en ik - nog graag vier jaar samen verder gaan. Dat is ons heel goed bevallen", zegt de 63-jarige Paul van Belzen. Zestien jaar vormde hij in zijn eentje de RPF-GPV-fractie, totdat er in 1998 versterking kwam met tWeede man Arie Piet. „Dat is een hele verlichting, met zijn tweeën in de raad zitten. Je kunt het werk niet alleen verdelen, maar ook samen overleggen. Dat werkt ge makkelijker." De ChristenUnie zet met verkie zingsleuzen als 'duidelijk, eerlijk, echt' hoog in met drie zetels, on danks dat er met Algemeen Belang Tholen een nieuwe partij bijkomt. „We laten ons er niet door afschrik ken, want bij verkiezingen heb je altijd concurrentie", zegt Van Bel zen. „We gaan voor drie zetels en hoop doet leven. Ons thema is ook helder: durf te kiezen. Met de toe komstvisie Tholen 2025 voor de boeg, moet dat ook gebeuren. Niet alleen wegens het geld dat met al lerlei voorzieningen is gemoeid, maar ook met alle energie die raadsleden en gemeente-ambtena ren eraan moeten besteden." De CU is van de zittende partijen in de gemeenteraad van Tholen de rond heeft. Er is kennelijk lang ge zocht naar mensen uit alle acht woonkernen en dat is ook bijna ge lukt, op Poortvliet na, maar daar is Budelpack-directeur A.A. Nieuw- kerk uit Tholen nog wel bekend. Overigens staat hij op een 17de plaats, maar hij geeft daarmee wel zijn steun aan de partij, zoals het overgrote deel van de 22 mensen doet. „In Poortvliet hebben we wel leden, maar die willen niet op de kandidatenlijst", zegt Van Belzen. „Je kijkt bij de samenstelling van de lijst ook naar de verdeling man nen en yrouwen en woonplaatsen. We hebben een zeer betrokken ach terban die ons ook heel erg graag op de lijst wil steunen. Persoonlijk ben ik vooral blij met de vele jon geren." Het aantal vrouwen is gestegen van drie naar vier, maar de eerste komt pas na vier mannen. En dat is mevr. A. van de Sande-Sinke, echtgenote van het sectorhoofd algemeen be stuur en welzijn bij de gemeente Tholen. Wettelijk zijn er geen be lemmeringen, maar het zou toch bijzonder zijn wanneer de vrouw van een topambtenaar in dezelfde gemeente deel uitmaakt van de raad. Overigens stond zij ook in 1998 al op de lijst, maar toen op de zesde plaats, zodat ze één plaats ge stegen is. Achter haar volgt een nieuweling: mevr. J. Roggeband- Wagemakers. ZIE VERDER PAGINA 5 Een architectenbureau is momenteel kend is van het bestaande bestem- druk bezig met de uitwerking van de plannen voor de Vijfhoek op de hoek Jan van Bloisstraat/Molenvlietsedijk in Tholen, waar eens de gemeentelij ke mavo stond. De drie plaatselijke huisartsen willen er graag een geza menlijke praktijk beginnen, maar mevr. A. Deurloo-van de Velde op perde al vele jaren terug een idee om er huizen voor ouderen te bouwen. Voor een huisartsenpost acht ze de parkeermogelijkheden onvoldoende, zo vlakbij de vier basisscholen. Be ter Wonen wil boven de huisartsen praktijk bovenwoningen maken om het project rendabel te maken. Dui delijk is wel, dat het bouwplan afwij- mingsplan. Behalve een bouwver gunning is er van de gemeente ook planologische goedkeuring nodig met wijziging van het bestemmings plan. „Wij zullen er, binnen onze mogelijkheden, alles aan doen om volgend jaar een begin met de nieuwbouw te maken", zegt direc teur Kloet. Ook voor de nieuwe Ten Ankerflat is een architectenbureau bezig met de uitwerking van de plannen. Door het grote aantal betrokken partijen bij dit project, zal het gehele jaar 2002 no dig zijn voor het verder ontwikkelen van de plannen en het in gang zetten van de vergunningsprocedures. Wim Luitwieler gelooft in het rondje rond de kerk voor wielrenners Thoolse Harmke Mulders drie maanden vrijwilligster in crèche in Ghana Luuk Blom financiële man bij PvdA, Marianne Velthuis lijsttrekker EN VERDER... Gemeenteraad wil eerder budgetfinanciering bieb Meer dan honderd gerechten bij Lotus Thais in smalstad Doe ze allemaal de groeten maar en vraag een pakje shag Zuidweg wint met duivin de vierde keer bij Vredesduif ZOALS EEN PLANT NIET KAN BLOEIEN ZONDER WATER, ZO GEDUT GOEDHEID NIET ZONDER TRANEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's „Maar munten hebben een verhaal", zegt Ad Lindhoud. Een muntenverzameling leest als een geschiedenisboek. U kunt het allemaal lezen in onze bijlage met nieuwjaars wensen vanaf pagina 15, waar nog veel meer historie te vinden is in de rubrieken 25, 50, 75 en 100 jaar geleden. Een kwart eeuw geleden kreeg Tholen een nieuwe pastoor in de persoon van P.A. van Osta. In Oud-Vossemeer ging peuterspeelzaal de Pluus van start in een huis aan de Voorstraat. In Sint-Annaland werd de tennisclub opgericht. In Stavenisse zag een ta feltennisvereniging het licht: Met Allen Samen Sterker. De club begon met 56 leden. In Sint-Maartensdijk sneuvelde confectiebedrijf Belgo Dutch, waardoor 55 mensen hun baan verloren. In Scherpenisse werd café Land- en Havenzicht aan de Spuidam- straat bij een brand volledig verwoest. In Poortvliet vierde de oudste inwoner van Zee land, J.W. Rijstenbil, zijn 105de verjaardag. Na verhuizing naar Ten Anker overleed hij nog datzelfde jaar. Sint-Philipsland had 25 jaar geleden koninklijk bezoek: de toen malige vorstin Juliana kwam in de haven aan en ging na een halfuur op het sportveld met helikopter weg. Tussendoor dronk ze in het gemeentehuis thee en bij de Roze- boom bood de toen 95-jarige Janna Noorthoek bloemen aan. Veel meer over de nabije en verre geschiedenis van Tholen en Sint-Philipsland vindt u in onze bijlage nieuw jaarswensen vanaf pagina 15. Muntenverzamelaar Ad Lindhoud heeft de laatste eigen Nederlandse munten in een speciaal mapje zitten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1