Zuidweg wint met duivin voor vierde maal bij de Vredesduif Voetbaljeugd plezier in zaal Wim Luitwieler gelooft in het rondje rond de kerk Emergo wint op de valreep A. Vermaas heeft mooiste doffer op tentoonstelling Druiventros Smash '76 met eigen homepage Koersballen Lessen over kanker op Mollerlyceum Een koers voor de vogeltjes organiseren gaat me iets te ver' Vrijdag 28 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Het wordt eentonig, maar J. Zuidweg uit Anna Jaco- bapolder werd zaterdag voor de vierde achtereen volgende maal een van de twee winnaars op de ten toonstelling van duiven sportvereniging de Vredes duif in Sint-Philipsland. Hij had de mooiste duivin, is al meer dan veertig jaar lid van de club en legt zich al jaren toe op het kweken van duiven. A. Vermaas had de mooiste doffer. Er waren 120 duiven, 20 min der dan vorig jaar. Stabiel hok Kinderen Uitslagen Jeugd Het Thoolse wielerseizoen is dit jaar zwartomrand. De coureurs van eigen bodem kwamen zelden tot aanspre kende resultaten. Erger nog was het verdwijnen van de criteriums van Sint-Maartensdijk en Tholen. Eerder al werd Poortvliet van de kalender afgevoerd. Wim Luit wieler, al meer dan een kwart eeuw als jurylid betrokken bij het wielrennen en sinds jaar en dag mede-organisator van de Ronde van Tholen, ziet het allemaal met lede ogen aan. Toch gaat Luitwieler niet bij de pakken neer zitten. „De wielrennerij heeft altijd pieken en dalen ge kend. Nu zitten we in een dal, maar daar komen we uit. Diverse verenigingen in het district tellen meer dan vijf tig jeugdleden. Die klimmen straks weer naar boven." Rechtvaardig Toekomst Sportief recreëren bij Akkermans ruimer aanbod De Vredesduif was met zeventien le den vertegenwoordigd op de ten toonstelling, twee exposanten kwa men van De Zwaluw uit Oud- Vossemeer. Voor de 68-jarige Zuid- weg wordt het bijna routine. Voor de vjerde maal pakt hij een hoofdprijs. Het verschil met de voorafgaande jaren is dat nu een duivin wint, ter wijl eerder zijn doffers met de eer gingen strijken. Vier van de zes duiven die Zuidweg naar café De Druiventros bracht, hebben prijs. Bij de oude doffers staat hij op een derde plaats, bij de jarige doffers op een tweede, bij de jarige doffers op de eerste en bij de oude duivinnen ook. Hoe hij er tel kens weer in slaagt zo hoog te sco ren? Zuidweg heeft er niet echt een verklaring voor. Het is niet zo dat hij de duiven vlak voor de tentoon stelling nog eens extra voert of wast. „Nee, ik houd ze natuurlijk goed in de gaten. En zorg ervoor dat ze niet te zwaar worden. Anders worden ze vet." Maar de geschelpte witpen van Zuidweg kreeg 92,5 punten van keurmeester J. Tak uit Stampersgat. Die moest bij de oude doffers uitein delijk kiezen uit drie duiven die alle drie 92,5 punten haalden. Een span nende finale dus. De duif van Ver maas bleek uiteindelijk net een streepje voor te hebben op de andere ttvee. Voor de duivenmelkers van de ten toonstelling zijn de wedvluchten het belangrijkst. Zuidweg doet mee aan de middellange en lange afstanden. Dit jaar bleef deelname op de over- nachtvluchten beperkt. „Ik heb maar op één vlucht meegedaan, uit Mont de Marsant in het zuidwesten van Frankrijk. Twee van de drie duiven vielen in de prijzen. De ploeg duiven is nog te jong om uit te komen op de J. Zuidweg (links) met zijn geschelpte vrouwelijke prijswinnaar en A. Vermaas met zijn geschelpte dojfer. fondvluchten", zegt Zuidweg die 'op weduwschap' vliegt (de duif die meedoet aan de vlucht mag net voor het inkorven nog even bij zijn ge liefde. Dat stimuleert de drang om snel terug te komen). Naast vliegen, legt Zuidweg zich ook graag toe op het kweken van duiven. Belangrijk daarbij is om zo vroeg mogelijk 'te sorteren', zegt hij. De duiven die niet goed zijn om mee verder te gaan, moeten er zo snel mogelijk uit. „Duiven die bij el kaar passen, die zet je tegen elkaar op. Je moet er wel goed voor gaan zitten om ze uit te zoeken. En dan is het nog geen evangelie dat het uit komt." Met vijftig duiven heeft Zuidweg een stabiel hok. Zuidweg beperkte zich dit jaar voornamelijk tot de een daagse fondvluchten van 500, 600 of 700 kilometer: Chartres, Limo ges, Tours. De middellange afstan den bevallen hem goed: „Dan kun je lekker weer achter zitten tot aan de avond. Als je er dan 's middags nog eens eentje pakt, dan geeft dat weer moed." A. Vermaas is met zijn 35 jaar een van de jongste leden van de Vredes duif. Het is de eerste maal dat hij de eerste prijs wint. Zijn geschelpte doffer is een van de 8 duiven die hij inzette. „Ik had niet verwacht dat ik bij de oude doffers eerste en tweede zou worden. De tweede is al 13 jaar oud en was vorig jaar vierde. Dus die doet het nog heel goed." Vermaas laat de mooiste doffer niet meer meevliegen. „Hij zit al vijfjaar binnen. Ik gebruik hem voor het fokken, maar hij heeft altijd wel goed gevlogen. En hij behoudt zijn vitaliteit." Ook Vermaas bereidde de dieren niet extra voor voor de ten toonstelling. „Nee, de twee doffers bijvoorbeeld zitten allebei in een kooi waar de wind gewoon door heen vliegt. Ik heb wel gekeken of ze er goed uitzien en of ze volgroeid waren in de pennen. Allebei zijn ze ook goed uit de rui gekomen." Vermaas vloog jarenlang samen met zijn vader, maar sinds twee jaar be proeft hij zijn geluk zelfstandig. Hij is verknocht aan de overnachtvluch- ten, zegt hij. „Dat spel vind ik mooier dan de korte afstanden. Je kan de hele dag op de duiven wach ten." Bovendien zijn de lange afstanden voor Vermaas, die zestig duiven houdt, beperkt. Per seizoen onge veer tien, terwijl de vitessevluchten wekelijks op het programma staan. Vermaas laat zijn duiven inkorven in De Fles in Steenbergen en ver voeren via de Zuid-Limburgse Unie. De vrachtkosten zijn wel hoog, maar Vermaas is zeer te spre ken over de verzorging (per trein vanuit België naar de losplaats). El ke keer geeft hij 3 tot 4 duiven mee. Vermaas haalde een vijfde plaats op Bordeaux, een tweede op Marseille en een derde op Perpignan. „Als je het goed doet op de overnacht- vlucht, dan heb je er veel eer van. Dan word je in het zonnetje gezet. Als je het niet goed pakt en je moet een paar dagen wachten op een duif, dan is het teleurstellend." Vermaas hanteert het nestspel. Dat wil zeggen dat hij één van de duiven weghaalt van het nest met eieren én de partner. „Liefst op een nestje van twee of drie dagen oud." Ook dat wekt de drang snel terug te keren op bij de vogels. Vermaas doet dat ook om zijn kinderen bij de duiven te la ten. „Speel je op weduwschap, dan mag je de duiven niet storen en kun je de kinderen niet toelaten in de kooi. Bij nestspel wel. Dan kun je je kinderen erbij betrekken en doet heel het gezin mee. Anders krijgen de kinderen er een hekel aan." Want de duivensport vergrijst, zegt Vermaas. Hij is van de volwassenen bij de club de jongste. „Dat is wel jammer. Maar de sport is te duur; een hok, duiven en een klok kosten veel. Als je als duivenvereniging nieuwe leden wil, moetje ze zoeken bij de vutters of de AOW'ers. Mooiste doffer:A. Vermaas. Oude doffers: A. Vermaas 1 en 2; J. Zuidweg 3; M. Meijer en Zn. 4; H. Rensink 5; P. Wagemaker 6; comb. Reijngoudt 7; C. Verwijs 8. Jonge dofferstcomb. Reijngoudt 1 en 5; R. Reijngoudt 2; J.C. Verwijs 3; A. Vermaas 4; comb. Hoek 6. Jarige doffers: comb. Reijngoudt IJ. Zuidweg 2; J. Walpot Gzn. 3; gebr. Reijngoudt 4; R. Reijngoudt 5. Late doffers: Jac. Reijngoudt. Mooiste duivin:J. Zuidweg. Oude duivinnen: J. Zuidweg 1; comb. Hoek 2; gebr. Reijngoudt 3. Jonge duivinnen: Jac. Reijngoudt 1; P. Wagemaker 2; comb. Hoek 3; J.C. Verwijs 4; gebr. Reijngoudt 5; J. Suurlant 6; comb. Hoek 7. Jarige duivinnen:J. Zuidweg 1; J.C. Verwijs 2; R. Reijngoudt 3. Late duivinnen: gebr. Reijngoudt. Tafeltennisvereniging Smash '76 te Sint-Annaland zal in 2002 op het internet te vinden zijn. Bestuurslid Marco Saarloos heeft de site ge bouwd in de clubkleuren blauw, zwart en wit. Op 'home' zijn acht foto's te vinden met erachter ver borgen de clubnaam. Maar er is vooral veel informatie te vinden: al gemene informatie over de club, hoe sportzaal de Wellevaete te be reiken is, samenstelling van de trai ningscommissie, competitiestanden en -uitslagen, bestuursmededelin gen, info over het clubblad en een kalender met evenementen en ver jaardagen van leden. Verder staan er foto's op de site van alle teams in het nieuwe clubtenue, van de be stuursleden en van de activiteiten rond het zilveren jubileum. Nieuws dat 'heet van de naald' is, komt over het scherm heen zoals de beurs koersen op een financiële site. Het adres van de homepage, die nog niet helemaal compleet is, luidt: www.smash76.myweb.nl. De uitslagen van: Tholen stad: 1. mevr. C. Wilsing en L. Soomers 37 p; 2. J. Geuze en M. v.d. Houten 32 p; 3. mevr. Y. Ver kamman en mevr. R. Burrows 23 p; 4. D. Schellinger en N. Moerkerken 22 p; 5. mevr. F. Schellinger en me vr. R. Nagtegaal 13 p. Meulvliet: 1mevr. L. Verschoor en R. Vroegop 32 p; 2. B. Melching en G. Bolier 28 p; 3. W. Schot en mevr. J. Bos 25 p; 4. mevr. G. Melching en mevr. T. Goode, én mevr. D. Lin- denberg en mevr. T. Soomers 20 p. De deelname van het Mollerlyceum Bergen op Zoom aan de Roparun re sulteert erin dat de school een lessen reeks heeft opgezet rondom de ziek te kanker. De opbrengst van de estafetteloop tussen Rotterdam en Parijs is namelijk bestemd voor voorzieningen om kankerpatiënten te helpen. Door de lessen wil de school het bewustwordingsproces rondom de ziekte bij de leerlingen, en bij jon geren in het algemeen, stimuleren. 'Kanker, je kunt er niet omheen', is de titel van de lessenreeks. THOLEN 29 dec. Openstelling depot Dorcas, Regentessestraat 50,9.30-11.30 u. 3 jan. Nieuwjaarsbijeenkomst en di ner COV, De Wingerd, 12.00 u. 4 jan. Nieuwjaarsreceptie Omroep Tholen, studio Voltstr., 20 u. 5 jan. Nieuwjaarsreceptie Tholense Boys, kantine 17 u. 12 jan. Willem Vermandere, Meul vliet 20.15 u. OUD-VOSSEMEER 28 dec. Bingo ouderen, kantine v.v. Vosmeer, 14 u. 29 dec. Snerttocht wandelsportclub Vosmeer, café Hof van Holland, 18.30 u. 8 jan. Bingo-spelletjesavond AVB, Vossenkuil. 12 en 19 jan. Uitvoering toneelver. Sint Joseph, Vossenkui 19.30 u. STAVENISSE 28 dec. Kinderdisco gymver. Kwiek, De Stove 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 9 jan. Vergadering comm. middelen, gemeentehuis 19.30 u. SCHERPENISSE 29 dec. Openstelling depot Dorcas, Platteweg, 9.30-12 u. BERGEN OP ZOOM t/m mei Expositie A.M. de Jong (verlengd), Markiezenhof, di t/m zo 11 u. t/m 30 dec. Kermis, Catharina- plein, 12 u. t/m 6 jan. Ijsbaan, Grote Markt, 10 u. 28 dec. Kerstconcert, Gertrudis- kerk, 20.15 u. 1 jan. Nieuwjaarsbal, De Stoelemat, 15 u. 4 jan. Nieuwjaars operagala, De Maagd, 20.15 u. 5 jan De Notenkraker, De Maagd. 19 u. 8 jan. Montezuma's revenge, De Maagd, 20.15 u. 10 jan Anna-Wil Blankers, De Maagd, 20.15 u. 11 jan. Creme Fraiche, De Maagd, 20.15 u. 12 jan Les Contes d'Hoffmann, za 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Lord of the rings - do t/m zo en wo 17 en 20.30 u. Harry Potter en de steen der wijzen (Ned. gespr.) - do t/m wo 13.45 u. ROXY II: Serendipity - do t/m zo, di en wo 20 u. Minoes - do t/m zo en wo 13.45 en 16.30 u., ma en di 13.45 u. Het vlaggenschip van Emergo boekte dankzij een nipte 7-8 winst tegen Zevenbergen 2 de vijfde overwinning op rij in de zaalcompetitie. De Tholenaren kwamen voor en toen achter, ze leidden bij de rust, maar konden de gelijkmaker niet voorkomen. Uiteindelijk scoorde Emergo één keer meer dan de thuisclub. Emergo had dus duidelijk een zware middag. Nadat het een 0-2 voorsprong had genomen, scoorde Zevenbergen drie keer. Maar de rood-zwarten lieten dat niet op zich zitten en gingen met een 3-4 stand rusten. Vrij snel in de tweede helft verscheen de gelijkmaker op het scorebord, waarna het vrij lang duurde voor er een volgende treffer viel. Ondanks het eenzijdi ge fluiten van de arbiter wisten de Tholenaren in de slotfase de over winning naar zich toe te trekken. De doelpunten kwamen op naam ygn Nicole Dam, Jaco van Dis, Marchel de Frel en Jaco van Heemskerk. Ieder van hen scoorde twee keer. Het lastige Vios uit Numansdorp werd op eigen terrein met 8-13 ge klopt door Emergo 2. De ploeg uit Sint-Maartensdijk speelde gecon centreerd en verzilverde bijna alle kansen. Via een 1-5 tussenstand werd de rust bereikt met een ruime 2-9 voorsprong. In de tweede helft waren de bezoekers een stuk min der, zodat Vios tot 5-9 kon terug komen. Maar uitlopend naar 5-11 gooide Emergo de wedstrijd de finitief op slot. De 8-13 betekende de derde overwinning op rij. Ad Farla (3x), Leo Overbeeke (3x), Liesbeth Dam (2x), Rob Oude- sluijs (2x), Jaco Rip (2x) en Ma rian Bazen tekenden voor de doel punten. De B-jeugd kreeg tegen Keep Fit de eerste nederlaag te verwerken. Bij Emergo speelden de verdedi ging redelijk, maar de aanvallers waren te gehaast en benutten de ruimte onvoldoende. Tot twee keer toe kwamen de Tholenaren in de beginfase op voorsprong, maar bij de rust leidden de Roosendalers met 3-2. Na de hervatting wist Emergo de korf helemaal niet meer te vinden, in tegenstelling tot Keep Fit dat naar 5-2 uitliep. Voor Emergo scoorden Harmen van Heemskerk en Anneloes Oude- sluijs. Emergo E deelde de punten met Vios: 4-4. In Willemstad namen de Tholenaren, die leuk meedraaien in de competitie, een 0-2 voor sprong. Nog voor de rust werd het 1-2. En hoewel het er in de tweede helft heel lang naar uitzag dat Emergo de punten mee naar huis zou nemen, kwam Vios terug tot 4- 4. De Thoolse treffers kwamen op naam van Sander Aarden, Pasca Farla, Jeffrey Pals en Hilbert Poot. Ook Emergo W nam het op tegen Vios. Het team begon moeizaam, maar al gauw werd er fel en aan vallend gespeeld. Toch stond het bij de rust 0-0. Ondanks het uitste kende spel in de tweede helft bleef de brilstand lang op het scorebord staan. Uiteindelijk scoorde Renske de Rooij de winnende treffer en bezorgde Emergo daarmee de eer ste overwinning van het seizoen. De strafworpen eindigden in 11- 11. Programma zaterdag: Ado 6- Emergo 2, PKC/Café Bar-Emergo E. De jeugd van de Thoolse voetbal clubs heeft het deze week druk met het jaarlijkse zaaltoernooi. Vandaag is de slotdag, maar ook maandag en gisteren kwamen al tientallen spe lers in actie. In Meulvliet in Tholen organiseert Smerdiek de wedstrij den voor de A-, B- en C-junioren, de D-pupillen en de jeugdleiders. Vosmeer heeft de leiding in De Wel levaete te Sint-Annaland, waar dc E- en F-pupillen en dc meisjes in actie komen. De eindstanden in de poules, voor zover ze bij het ter per se gaan van deze krant bekend wa ren, zijn als volgt. Cl-junioren: 1. WHS 2 9 punten (doelsaldo +9), 2. Thol.Boys 9 p (+7), 3. Noad 9 p (+2), 4. SPS 9 p (-2), 5. WHS I 6 p, 6. Vosmeer 3 p. C2-junioren: IStavenisse 13 p, 2. Thol.Boys 2 10 p, 3. Noad 2 8 p, 4. SPS 2 7 p, 5. WHS 3 3 p, 6. WHS 4 1 p. Dl-junioren: 1. Thol.Boys 12 p (+12), 2. SPS 12 p (+4), 3. WHS 12 p (+2), 4. Vosmeer 3 p (-3), 5. Noad 3 p (-7), 6. Smerdiek 3 p (-9). E3-pupillcn: 1. Thol.Boys 3 12 p, 2. Vosmeer 2 9 p, 3. WHS 3 6 p, 4. Stavenisse 2 3 p, 5. Noad 2 0 p. Fl-pupillen: 1. Thol.Boys 13 p (+20), 2. WHS 13 p (-4), 3. Vos meer 9 p, 4. Smerdiek 6 p, 5. SPS 3 p, 6. Noad 0 p. F2-pupillen: 1. Thol.Boys 2 15 p, 2. WHS 2 12-p, 3. WHS 3 7 p, 4. Smerdiek 2 4 p, 5. Noad 2 2 p, 6. Thol.Boys 3 1 p. F3-pupillen: I. Vosmeer 2 12 p, 2. Thol.Boys 4 7 p, 3. Noad 3 6 p, 4. WHS 44 p, 5. SPS 2 Op. F4-pupillen: 1. Thol.Boys 5 11 p, 2. Thol.Boys 6 8 p, 3. Smerdiek 3 7 p, 4. WHS 5 5 p. [je finalewedstrijd in de F1-poule was een spannende derby tussen WHS en Tholense Boys. De Sint- Annalanders namen via Arnoud Hage een 1-0 voorsprong, maar de Tholenaren kwamen dankzij Marijn de Hond op gelijke hoogte. In die 1-1 stand kwam geen verandering meer, waardoor beide ploegen met 13 punten gelijk eindigden. Het betere doelsaldo van Tholense Boys gaf toen de doorslag. De winnaars zijn Koen Wilsing, Auke Bovenberg, Remco Bosman, Marijn de Hond, Wiebe Smits, Jelles de Kok met coach Hicham Ben Hammou en trainer-leider Gert Smits. Tholenaar Luitwieler is al meer dan 25 jaar bij de wielrennerij betrokken. Luitwieler (55) is een wielerman op de Ten Ankerweg. Het comité pur sang. Als coureur kwam hij niet veel verder dan wat wilde wedstrijden in België. Als suppor ter sloeg hij haast geen koers in het Zeeuwse over. In zijn geboor teplaats Nieuwdorp stond hij als organisator aan de wieg van de plaatselijke ronde, een koers die ook al weer enige jaren ter ziele is. Ook was Luitwieler mede-op richter van de supportersclub van Jan Raas uit het naburige 's-Hee- renhoek. In Tholen werd Luitwie ler de opvolger van Wim Evertse, zowel in zijn dagelijks werk als werkmeester bij de Betho en als lid van het organisatiecomité van de plaatselijke wielerronde. Dit jaar moest hij een moeilijke be slissing nemen. Minder dan dertig coureurs stonden aan het vertrek wierp de handdoek in de ring. „Het ging me verschrikkelijk aan het hart, maar het kon niet an ders." Luitwieler heeft de teloorgang van de criteriums van nabij meege maakt. In twintig jaar tijd verdwe nen zo'n 75 koersen in het district van de kaart'. Zowel renners als publiek laten de bakermat van het cyclisme links liggen. Het eind van de tunnel is nog niet in zicht. Ervaren kermiscoureurs als Fran cois Franse en John Leys hebben te kennen gegeven dat ze het voor gezien houden. Daarmee verliezen dc resterende comité's smaakma kers van wie de komst altijd vast stond en die in de koers altijd hun neus aan het venster staken. Orga nisatoren en wielerbond zoeken naar oplossingen. Langere omlo pen door het buitengebied en lu cratieve prijzenschema's moeten de plaatselijke ronden weer in de gunst van renners en publiek bren gen. Luitwieler heeft er zijn twij fels over. „Het rondje rond de kerk heeft kracht genoeg om te overleven. Als comité hebben we ook nagedacht over een lus door de polder. Maar een koers voor de vogeltjes organiseren, gaat me iets te ver." Luitwieler heeft ondanks de nega tieve spiraal in het cyclisme met veel plezier zijn 26e seizoen als jurylid afgemaakt. Eigenlijk kijkt hij alweer uit naar maart, naar de Ronde van Oud-Vossemeer en de Omloop van de Braakman die tot de grote klappers van het Zeeuwse wielervoorjaar behoren. Nog altijd heeft de wielerbacil hem te pak ken. De vakanties in huize Luit wieler worden op het wielersei zoen afgestemd. Eén keer is hij in de zomer op vakantie geweest. Van nabij volgde hij de Tour de France van begin tot eind. Meestal zat hij in juli echter als jurylid in de wagen bij een criterium, een klassieker of een andere wieler wedstrijd. Drie, vier keer in de week, van Philippine tot Chaam en soms zelfs verder weg. Een koers in de jeugdcategorieën is hem even lief als een grote wed strijd bij de beroepsrenners. „Ik geniet er van om er bij te zijn, om betrokken te zijn." Wielerlegenden als Chris Delbres- sine en Wim Jeremiasse maakten hem wegwijs in het jureren. Het gehele wedstrijdtechnische deel van de koers behoort tot de verant woording van de jury. De leden van het jurykorps zien toe op een spor tief verloop van de wedstrijd, de veiligheid wordt in het oog gehou den en ook het verdelen van pre mies en eindprijzen behoort tot het takenpakket. Tegenwoordig heb ben de juryleden voor het opmaken van de uitslag ook in de kleinste koers foto-finish apparatuur tot hun beschikking. „Meer dan een ruggesteun is het niet. De scherpe blik, de pen en de kladblok blijven het belangrijkst. Apparatuur heeft geen voeling met de koers en wij wel. Soms moet je de regels ook even vergeten en je hand voor de ogen doen. Ik heb altijd gepro beerd om streng, maar rechtvaardig te zijn." Ook voor de wielerbond wordt het echter steeds moeilijker om vol doendejuryleden te vinden. Het ju rybestand vergrijst, jong bloed dient zich maar sporadisch aan. De inzet van Luitwieler lijdt er niet onder, integendeel. Zeker als hij wedstrijdcommissaris is, wil hij niets aan het toeval overlaten. „Ik wil het zo goed mogelijk doen. Dat betekent dat ik een koers in de om geving altijd van tevoren verken, het liefst op de fiets. Zo heb ik dit jaar de drie etappes van het OZ- Wielerweekeinde in Zeeuws- Vlaanderen allemaal op de fiets ge reden. Kijken waar de knelpunten liggen. Het staat allemaal in het draaiboek, maar ik zie het het liefst met eigen ogen. Ik wil niet voor verrassingen komen te staan." Ruim drie decennia wielergeschie- denis zitten in het hoofd van Luit wieler opgeslagen. Hij heeft de carrières van Jan Raas en Cees Priem vanaf het begin meege maakt, tot op de de dag van van daag. Patrick Tolhoek stapte als klein ventje voor zijn ogen voor het eerst op een racefiets. De jonge Servais Knaven, dit jaar winnaar van de roemruchte klassieker Pa- rijs-Roubaix, ziet hij als broekie nog aan de start staan. Luitwieler maakte als jurylid talloze nationale kampioenschappen mee, Olym piad Ronde, de Acht van Chaam. Het Thoolse jurylid laat zich er niet op voorstaan. Liever praat hij over een toertocht voor verstandelijk gehandicapten die hij dit jaar mee maakte. Of over het NK jeugd in Kaatsheuvel. „Zeshonderd van die gasten in allerlei leeftijdscatego rieën. Zo fel. Die ambiance. Als je ze dan het podium op ziet klim men, dat is schitterend. Zij zijn de toekomst van het wielrennen." Luitwieler gelooft in het cyclisme. Zelfs een terugkeer van de Ronde van Tholen sluit hij niet uit. „Ik ga niet het voortouw nemen. Maar als anderen opstaan, sta ik ze graag met raad en daad bij. Misschien moeten de voormalige comité's ook de koppen eens bij elkaar ste ken. Samen een klassieker over het eiland organiseren. In het verleden is dat vanuit Steenbergen enkele malen gedaan. Een klassieker voor junioren zou mooi zijn. Dat zijn de jongens waar we het straks van moeten hebben." Bij Akkermans outdoor centre in De Heen komen er volgend jaar meer mogelijkheden om sportief te recreë ren. Buiten wordt een prestigieus tou- wenparcours van twaalf meter hoog gebouwd. Het bedrijf gaat hier ook teamtrainingen aanbieden. In de binnenaccommodatie komt een nieuwe klimwand, terwijl activiteiten als boogschieten voortaan ook binnen aangeboden kunnen worden. De voormalige landbouwschuren op het bedrijf worden overigens volledig verbouwd. Er worden vergaderruim ten geschapen om de zakelijke markt beter te kunnen bedienen. Verder komt er een horecagelegenheid in. Twee jaar geleden werd de uit Sint- Annaland afkomstige ondernemer ge nomineerd voor de toerismeprijs met een uniek arrangement: een aantal nachten ronddobberen op een eigen kampeervlot op de Steenbergse Vliet. Op dat riviertje biedt het bedrijf al langer kanotochten aan. Het kampeerterrein van Akkermans beperkt zich niet tot alleen maar toe ristische plaatsen. Er kan overnacht worden in een heuse indianentipi, maar ook gekozen worden voor meer comfort in één van de vijf houten cha lets die het afgelopen jaar gereali seerd zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11