Recreatie en meer winkels, en behoud van open landschap Honing doet het hart van Dave Tange sneller kloppen Bouwstenen aandragen Dokter Panis Nog minder jeugd bij slotdebat Leven levert de meeste stenen op Kloof dichten met klare taal Politiek ziet meer in werven van bedrijven met veel personeel Oud-Vossemeerse fruitteler onderscheiden voor 25 jaar imker Donderdag 20 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De recreatie op Tholen moet in de toekomst verder wor den ontwikkeld. Er moeten plannen komen om de aan trekkelijkheid van de winkelgebieden te vergroten. Het winkelaanbod moet omhoog. Maar ook het historisch karakter van Tholen en Sint-Philipsland met hun open landschap dient behouden en versterkt te worden. In elke woonkern moet plaats blijven om woningen te bouwen, maar de eigen bewoners zullen daarbij wel voorrang moeten krijgen. En dorpshuizen kunnen een rol spelen in het verbeteren van de leefbaarheid van alle plaatsen in de gemeente op weg naar 2025. Grondmarkt afromen Overtuigd Heel jammer Praet'uus Statuut voor beleggen gemeente Opa Tange had vroeger op Walcheren al bijenvolken. Na de inundatie in de oorlog hield de fruitteelt op het eiland op te bestaan en begon de familie aan een heuse trek tocht. Uiteindelijk streken de Tanges neer aan de rand van Bergen op Zoom waar een bevriende imker zijn bij enkasten in hun boomgaard zette. Als jong ventje kwam Dave Tange zodoende al in aanraking met de wondere wereld van de bij. Ruim een kwarteeuw geleden begon broer Jan in Oud-Vossemeer ook met imkeren. Na diens emigratie naar Brazilië nam Dave de bijenvolken over. Cursussen, tips van andere imkers en gezond verstand leerden hem steeds meer over het ambacht. Toch blijft ook voor Tange de bij een met raadsels omgeven beestje. „Het is net sterrenkunde. Hoe meer je erover te weten komt, hoe meer je ontdekt dat veel niet bekend is. Neem alleen maar het oriëntatievermogen van de bij. Niemand, ook wetenschappers niet, weet er het fijne van." Reinigingsvlucht Zwermscheppen Begroting 2003 mag 4.25% stijgen Het slotdebat over Tholen 2025 trok maandagavond in Meulvliet 200 belangstellenden. Om de kloof tussen politiek en burger te verkleinen, zal er klare taal moeten worden gesproken. Aan de burger ligt dat niet. Die weet over het algemeen wel wat hij wil van de overheid. An dersom weet de politiek ook wel wat zij wil. Maar spreekt zij niet altijd klare taal. Zó bestond de SGP het maandag avond tijdens het slotdebat in Meul vliet in Tholen om de volgende stel ling te poneren over het bevorderen van de werkgelegenheid: 'Het acqui sitiebeleid richten op high-tech en footloose bedrijven.' Nieuwkomer J.M. Aarnoudse op de lijst van de staatkundig gereformeer den werd gevraagd wat dat nu bete kende. Hij moest het antwoord schul dig blijven. De volksvertegenwoor diger in spe erkende ruiterlijk dat hij het niet wist. Met hem taste waar schijnlijk de meerderheid in de zaal volslagen in het duister. Wie weet im mers waar 'footloose' voor staat? Elke burger ontving het prachtig uit gevoerde .informatieblad' (het mocht ook wat kosten, toch met daarin een te rooskleurige voorstelling van de ontvangen reacties van de burgers. Ze waren immers bij lange na niet alle maal positief! Zo ook lijkt de keuze om de plaatselijke samenleving bij de toekomstvisie van Tholen zeer na drukkelijk te betrekken, een farce, (en was dat maar eerder gebeurd!). De gemeente vindt namelijk dat de de batavonden als geslaagd mogen wor den beschouwd en dat uit de reacties zou blijken, dat Tholen (zijn dat bur gers- of overheidsdienaren?) waarde ring heeft voor de manier waarop de gemeente de zaken rond de toekomst visie aanpakt. Is deze stellingname overeenkomstig de werkelijkheid of is dat een kwestie van promoten? Zij vergelijkt haar beleid met de bouw van een huis en dat voorbeeld spreekt elke burger aan. De gemeente zegt in haar reclame: Een stevige fundering is van het grootste belang. Maar voor het leggen van de fundering en voor het optrekken van de muren, komen toch zeker vragen op als: willen wij een nieuw huis, of is hethuis waarin we wonen, na aanpassing, nog ruim voldoende? Wat betalen we voor nieuwbouw? Wat zijn de jaarlijkse kosten ervan? Wat willen we met de inventaris? Wat zijn de advieskosten van de externe bureaus? Als deze overwegingen worden genegeerd, komt het leggen van de fundering niet eens aan de orde! En funderen zonder het nemen van grondmonsters kan geen stevige fundering opleveren en zeker geen stabiel gebouw. Welke burger zal daarom gemoti veerd zijn om bouwstenen aan te dra gen om op deze .fundering' te bou wen? Deze impressie ontstond, al kijkend naar de afgelopen jaren waarin a. burgers niet werden gekend in al lerlei dure voorbereidingen. b. voorbereidingen niet of nauwelijks financieel werden onderbouwd, (ver bouw of nieuwbouw) c. dat tijdens verbouwingsbesprekin gen een balletje werd opgegooid om maar in een nieuw gebouw te in vesteren, wat zoveel indruk maakte op alle raadsleden (zonder verdere onderbouwing), dat dit unaniem werd geaccordeerd. Letterlijk uit het Engels vertaald is het 'vrij, ongekluisterd, zich gemak kelijk verplaatsend of gemakkelijk van werkkring wisselend'. Maar in het jargon van de moderne economie-zonder-grenzen betekent het dat het om een bedrijf gaat die diensten verleent en geen producten afscheidt. Het kan niet altijd foutloos, maar wel zonder footloose. De PvdA - ongeveer even groot in de Thoolse gemeenteraad - deed er niet voor onder: 'Verbeteren van de mo biliteit voor alle burgers zowel fysiek als digitaal.' Volgens raadslid in spe E.M. van der Wal betekent deze zin dat er betaalbaar vervoer moet zijn. En dat de ruimte daar ook voor inge richt moet worden. En slaat het digi tale in deze bijzondere nevenschik king op het feit dat de burger via de computer bereikbaar moet zijn: een internetcafé in een dorpshuis. Dat laatste kon de 14-jarige Jan Dries Reitsma uit Sint-Philipsland wel vol gen, maar de politieke partijen zullen een grote inspanning moeten doen om de jongeren te interesseren voor hun zaak. Taal blijft een belangrijk middel. Ook als het digitaal gaat. Dat moet kunnen, want alles is te ver wezenlijken en begrotingen zijn altijd sluitend te maken, We doen een be roep op de burgers, aldus de bestuur ders. (Een beroep? Zij wel!) We (de gemeenteraad en b. en w.) verplichten de burgers gewoon om hogere belastingen te betalen, dan zijn ze eruit en is het prestige gered! We zijn nog niet de duurste gemeente, wordt als .argument' aangevoerd! Dat is nog eens .bouwstenen' aandragen om hoge idealen te verwezenlijken ten kosten van andermans portemon nee! Maar weet wel: we verlangen echt niet terug naar de tijd dat de min der draagkrachtigen moesten zingen bij de jaarwisselingen: Iedeboedenie, iedeboedena, geê mun un centje in de rommulda, 't varukje ei vier voetjes, vier voetjes in un staert. 't varukje is gêên centje waerd. Ouwe jaer uut, nieüwe jaer in, 't büsje stae open en steek tur wat in. Brengt dit de burgers er niet toe, zich wel drie keer te bedenken om te gaan stemmen op 'vertegenwoordigers' voor de gemeenteraad en om mede werking te verlenen aan een flatteuze en ingewikkelde campagne van be stemming Tholen? Wie de Eendracht- bode van 29 november over het refe rendum goed heeft gelezen, vergaat de lust tot stemmen en .inspreken' Bouwstenen aandragen? C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk VERVOLG VAN VOORPAGINA De huisartsenpost heeft wel verlich ting gebracht voor de huisartsen, zegt Panis. „Een aantal uren is het minder druk. Dat is prettiger, maar het zit hem niet in de structuur waar je deel van uitmaakt, maar hoe je zelf in el kaar zit." Voorlopig blijft Panis blijft met vrouw en kinderen in het dorp wo nen. Zijn vrouw is kinderfysiothera- peute en blijft gewoon werken. De jongste dochter zit er nog op de ba sisschool. „Ik ga vanaf januari waar nemen als part-time huisarts en neem een jaar de tijd om na te denken over wat ik ga doen. Dat kan betekenen dat ik weer doorga als huisarts of me verder ga specialiseren. De periode om nu waarnemingen te doen is ui termate gunstig. Die mogelijkheid pak ik met beide handen aan." Dokter Jahangir blijft voorlopig in Oudenbosch wonen. Dat is in grote lijnen de boodschap die de Thoolse politieke partijen maandagavond meekreeg tijdens het slotdebat. Zeven politieke partij en met elk twee vertegenwoordi gers, elf burgers in een panel en ruim 200 belangstellenden in de grote zaal van Meulvliet probeerden keuzen te maken voor de bouwste nen waarmee de politiek aan de slag moet. Geen eenvoudige opgave, zo bleek. Was er tijdens de eerste debatavon den ruimte om allerlei aspecten naar voren te brengen en te reageren op prikkelende visies van inleiders, nu ging het erom het fundament te leg gen voor het beleid in de nabije toe komst. Het ging er dan ook veel serieuzer aan toe, maar ook minder levendig. Het was zaak een keuze te maken uit een veelheid van voorstellen die van verschillende kanten werden gedaan. En soms hadden de burgers duidelijk een andere voorkeur. Bijvoorbeeld als het om het schep pen van werkgelegenheid gaat. Zo koos 18,6 procent van de zaal via het stemkastje voor het verder uit bouwen van de recreatie (platte- landstoerisme, natuur- en cultuur toerisme, ontwikkelen van jacht havens en uitbreiding van de ver- blijfsrecreatie). De politieke partij en zagen met 24 procent meer in het werven van bedrijven (voor hoog opgeleiden en met veel arbeids plaatsen). Maar ook het ontwikke len van 'hoogwaardige vormen van recreatie en bedrijvigheid', scoorde met 20 procent bij de politieke par tijen goed. De burgers vonden het ook belang rijk om bestaande bedrijventerrei nen op te knappen en de uitbreiding van de terreinen te beperken tot een jaarlijkse groei van 1 hectare: 14,4 procent. De Thoolse politiek voelt daar veel minder voor: 8 procent. Maar ziet wel veel in het vergroten van de aantrekkelijkheid van de winkelgebieden in de Thoolse woonkernen (24 procent tegen 17,1 procent van de burgers). Deze bouwsteen was ingebracht door J.P. Westdorp uit Sint-Anna- land (muziekvereniging Acceleran do). Voor zijn inbreng kreeg hij 84,9 procent steun uit de zaal. Een vrouw uit het publiek probeerde een lans te breken voor de jeugd door de stelling te poneren dat de gemeente jongeren goed moet informeren over de mogelijkheden op werk op Tholen. Die stelling werd als bouw steen toegevoegd (met 83,6 steun uit de zaal), maar viel nagenoeg weg bij de uiteindelijk keuze. Ph. de Rijke uit Stavenisse pleitte voor het behoud van het voortgezet onderwijs op Tholen. Dat zorgt er volgens hem onder meer voor dat de Thoolse arbeidsmarkt wordt gesti muleerd. Ook bij het wonen waren er ver schillen tussen de burgers en de po litieke partijen. Willen de burgers dat er voldoende aanbod is van wo ningen in de eigen woonkern en dat de eigen bevolking eerste keus krijgt (29,8 de politiek richt haar pijlen meer op het versterken van de woningmarkt door het voe ren van een actief grondbeleid (52,2%). De gemeente zou dan zelf grond aan moeten komen, lang voordat er werkelijk gebouwd wordt om zo te voorkomen dat pro jectontwikkelaars de grondmarkt afromen. De stelling van Th. G. Westerveld (stichting Beter Wonen) om de wo ningcorporatie een centrale rol te la ten spelen bij op de lokale woning markt, kon nauwelijks op steun rekenen (4,3%). Volgens L.J. van Doorn (ABT) is dat niet nodig om dat Beter Wonen nu al 'alle kans' heeft om mee te doen op het terrein van de volkshuisvesting. Volgens Westerveld zou de winst die Beter Wonen maakt bij de verkoop van huizen gebruikt kunnen worden om voor ouderen of gehandicapten te bouwen. L. Blom (PvdA) was het daar mee eens en vond dat er een beleid voor bepaalde doelgroepen moet worden vastgesteld. F.J. Goos- sen (VVD) was het daar niet mee eens. Volgens hem kan de gemeente alle 'categorieën' woningzoekenden bedienen. En is het zelfs gevaarlijk veel grond aan te kopen. „Als het wat minder gaat, zul je zien dat projectontwikkelaars over de kop gaan." De liberaal vindt ook niet dat er perse bij elke woonkern gebouwd hoeft te worden. „Dat is afhankelijk van demografische ontwikkelin gen." Volgens architect T. Moerland uit Tholen is er helemaal niets aan de hand. En gaat het erom om in te spelen op de vraag en te luisteren wat 'de mensen' willen. De wo ningstichting maar ook de project ontwikkelaar kunnen daar een rol in spelen, aldus Moerland. J.A. de Boe (CDA) zei ervan over tuigd te zijn dat iedereen vindt dat de stichting goed werk doet. Maar zag wel een taak voor de gemeente om via een juridische constructie (voorkeursrecht gemeenten) een grotere vinger in de pap te krijgen als het om aankoop van bouwgrond gaat. SGP, PvdA en ATB vonden elkaar in het streven de vrijheid van pro jectontwikkelaars aan banden te leggen, maar W. Heijboer uit Sint- Annaland (uitgever/journalist Een- drachtbode) wees erop dat 'de prak tijk van alle dag' er echter anders uitziet. „In Oud-Vossemeer, Sint- Philipsland en Tholen gaan de SGP en PvdA bij de nieuwe bestem mingsplannen wel in zee met de projectontwikkelaars." (hij oogstte applaus met zijn opmerking). W. Bijl uit Tholen vond dat er een woningbouwbeleid voor ouderen op de politieke agenda moet komen staan. „Het gaat om 2025. Meer dan een derde van de mensen hier is ou der dan 60 jaar. Tegen die tijd moe ten er voldoende woningen voor ou deren beschikbaar zijn." Hij kreeg daarbij steun van I. van Ommen-de Wit (de Schutse). Zij vond dat er in alle woonkernen ouderenwoningen moeten verrijzen. Maar de stelling van Bijl vond weinig gehoor. De Thoolse politiek voelt er wel wat voor om ieder jaar in elke woonkern een klein aantal betaalbare (levens- loopbestendige) woningen op vrije percelen te bouwen: 17,2 De stellingen over het onderwerp 'leven' waren talrijk. Uit maar liefst zeven bouwstenen moesten er twee gekozen worden. De inwoners van Tholen is het ernst met het 'behoud van cultuurhistorische waarden en het versterken van het open land schappelijk karakter' van Tholen en Sint-Philipsland. 16,2 procent vond dat het belangrijkste. Dat mag zeker als signaal gezien worden naar de politiek die deze stelling als derde koos. A. van de Sande-Sinke (Christenu nie) was heel blij met de steun 'van de politiek en de zaal.' Zij zag er al lerlei mogelijkheden in zoals het openstellen van kerken en het oude stadhuis in Tholen het hele jaar door. Kleinschalige toeristische at tracties, zo noemde ze het, compleet met voet- en fietspaden. Het was de enige partij die daarmee naar voren kwam. En dat verbaasde inwoonster A. Boxhoorn ('als oud ste en wijste' in het burgerpanel) in hoge mate. „Er is maar één bouw steen voor cultuurhistorie. Dat is heel jammer." De politiek gaf meer voor het ver sterken van de leefbaarheid door de dorpshuizen nieuwe functies te ge ven (21,7%). Ook dat kon echter op steun rekenen van de burgers: 15,1%. De stelling van de heer Hage uit Tholen (winkelier) om het winkel aanbod te versterken, kreeg volop steun van de burgers uit de zaal: 14,1%. Hage betoogde dat het tij gekeerd moet worden. „Er sluiten meer winkels dan dat er bij komen. We moeten het accent verleggen en het winkelaanbod steunen en ver sterken." Het ondersteunen van het vereni gingsleven, het onderwijs en de jeugd, ingebracht door H.K. Pekels- ma (bijzonder speciaal onderwijs) kreeg 12 steun van de burgers en 4,3 van de politici. Jan Dries Reitsma uit Sint-Philipsland (enige jongere. Geertrui Burgers uit Sint- Annaland was verhinderd) zag dat geen enkele partij de roep van de jongeren tijdens de vorige debatten om in elke woonkern een hangplek te maken, gehoord had. Dat de stelling over de centrale rol voor de jeugd door de politici zo laag werd gewaardeerd, viel Reits ma erg tegen. Hij leidde er uit af dat de jeugd hierdoor minder in de politiek gaat geloven (applaus). D. Suijkerbuijk (D66) zei dat hij wel voor deze stelling had gestemd en dat D66 jongeren 'niet met lege handen naar huis wil laten gaan.' D66 wil zelfs dat er een jongeren- raad komt om de jeugd meer bij het bestuur van de gemeente te betrek ken. Dan kon Reitsma voorzitter worden, zo zei H. Droogh, een van de twee leiders van de avond. Naast een jongerenraad pleitten de partij en ook voor dorpsraden en het ver beteren van de contacten tussen de gemeente en de inwoners. Een hangplek voor jongeren, klinkt zo negatief, zei mevrouw Box hoorn. „Ik zou het liever een pra et'uus willen noemen, een levens- loopbestendige hangplek." Reitsma vond het jammer dat het beleid pas over 25 jaar tot stand zou komen: „Dan heb ik niks meer aan mijn hangplek." Was de jeugd onder de 21 jaar al zwaar ondervertegenwoordigd bij de eerste drie debatten over de toe komst van Tholen, maandag was in Meulvliet in Tholen maar 1,9 pro cent van de ruim 200 aanwezigen jonger dan 21 jaar. Ook nu vormden de mannen met 75,6 procent weer de meerderheid. Wat leeftijd betreft week deze avond ook niet af van de vorige. De groep van 41 tot 60 jaar was met 55,4 procent het sterkst vertegen woordigd, gevolgd door de groep 21 tot 40 jaar met 30,2 procent. 12,2 procent was 61 jaar of ouder. De meeste inwoners kwamen uit Tholen: 37,2 procent, dan Sint- Maartensdijk 21,3 procent, op rui me afstand gevolgd door Sint- Philijisland met 9,2 procent. Sint- Annaland viel als tweede grootste woonkern wat uit de boot met een opkomst van 8,7 procent. De meeste belangstellenden bleken langer dan 15 jaar in de gemeente te wonen: 84,5 procent. 9,3 procent woonde korter dan die periode in de gemeente en 6,5 procent kwam van buiten de gemeente. Werkers in de openbare dienstverle ning waren weer goed vertegen woordigd. Met 20,8 procent waren ze de grootste groep. Ook de zake lijke dienstverlening liet van zich horen: 14,1 procent, gevolgd door de industrie met 11,7 procent. De zeven Thoolse politieke partijen droegen maandagavond elk 3 bouw stenen aan voor de toekomst van Tholen. Nieuw was het Algemeen Belang Tholen (ABT) die in maart een gooi doet naar een of meer raad zetels. Uit de ingediende lijst wer den door het communicatiebureau bouwstenen gekozen waarop de zaal en het burgerpanel (11 personen) mocht reageren. Het betrof bouwste nen voor 'wonen, werken en leven'. Vele bouwstenen leken wel wat op elkaar, maar hier en daar lagen de accenten anders. Bij wonen werden 4 stenen aange dragen door de VVD, CDA, SGP en CU, eentje door iemand uit het bur gerpanel en eentje vanuit de zaal. Bij werken waren 4 bouwstenen, 2 van de VVD, 1 van D66, 1 van CDA en een van Christenunie, 2 uit het burgerpanel en 1 uit de zaal. Onder de wel erg algemene noemer 'leven' (wat valt daar niet onder?) werden dan ook de meeste bouwste nen gepresenteerd: 7, waarvan 2 van D66, 2 van PvdA, 1 CDA, 1 ABT en 1 ChristenUnie, 2 uit het burgerpa nel en 1 uit de zaal. De gemeente Tholen moet als gevolg van de wet financiering lagere over heden meer aandacht gaan besteden aan het beleggen van financiële over schotten. Voor het tijdelijk stallen van geld moet een zogenaamd ,treasury- statuut' komen. Het moet voor de ge meenteraad allemaal heel helder zijn waar de gelden blijven, welke risico's de gemeente eventueel loopt en wat de rendementen zijn. Ook de verde ling van taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden dient helder, meetbaar en beheersbaar te zijn. Tange heeft ondertussen toch een aardige staat van dienst.Vorige week werd hij gehuldigd vanwege het 25- jarig lidmaatschap van de Steenberg- se Bijen Vereniging (SBV). Vooral de legendarische SBV-voorzitter Pam van Dongen leerde hem veel fijne kneepjes van een beroep dat bijna net zo oud is als de wereld. Zoals ge zegd, de raadsels zijn gebleven. Na al die jaren in de onmiddellijke nabij heid van de nijvere bij weet Tange één ding zeker. „Bijen zullen nooit je vriend worden. Het zijn geen troetel dieren." Een bezoek aan de bijenkasten van Tange heeft weinig zin. Het is winter. De bijen hebben zich teruggetrokken. Even geen spectaculaire demonstra tie zwermscheppen. De vier resteren de volken van Tange, elk bestaand uit 30.000 tot 70.000 bijen die in een goed jaar zo'n 20 tot 30 pond honing per kast produceren, houden even hun gemak. Daardoor worden ze in de winter ook ouder. In de zomer leeft een bij ten hoogste twee maan den. Dan is zijn zoete levenstaak vol bracht. Behalve de koningin, die kan met gemak vijf jaar oud worden. Het resultaat van een, in vergelijking met haar onderdanen, aangepast menu. Bijen vliegen pas uit als de tempera tuur boven de tien graden komt, legt Tange uit. Tenzij er sneeuw komt. „Het wit van sneeuw verlokt ze om de vliegen. Als dat gebeurt, leggen er een heleboel het loodje. Ook de kool mees vormt in de winter een gevaar voor de bijen. Het meesje tikt met de snavel tegen de kast, de bij wordt nieuwsgierig en hap." Het lijkt een natuurfilm zoals Tange het vertelt. Er zijn meer gevaren die de bij bedreigen. Honger bijvoor beeld. In de winter wordt elk volk ki lo's suiker bijgevoerd. Ook de va- roamijt rnkt alsmaar op, een beestje waar de bij absoluut niet tegen kan. Tien jaar geleden is de ziekte vanuit Oost-Epropa naar deze contreien ge komen. Eerst nog aan de grens met Duitsland. Geleidelijk rukt de mijt op, ook tot in Zeeland. Net als bij voorbeeld bloemzaadkwekers lijden imkers onder het strenge toelatings beleid van bestrijdingsmiddelen op de vaderlandse markt, waardoor een adequate bescherming van de bij een moeilijk verhaal blijft. Veel imkers in deze buurt kopen daarom in het cou- lantere België de noodzakelijke be strijdingsmiddelen. Op de Ambrosi- ushoeve in Hilvarenbeek wordt veel onderzoek gedaan naar bijen en hun leefwijze. Het is een van de weinige onderzoekstations in het land. „Er wordt heel weinig geld in deze sector gepompt. Het economisch belang is niet zo groot. Voor de honing worden bijen al niet meer gehouden. Honing kan tegenwoordig zo goedkoop wor den geïmporteerd. Dat is hier com mercieel gezien niet meer interes sant. Wel zijn er imkers die zich vandaag de dag toeleggen op het ver huur van hun volken aan de glastuin bouw. Het inzetten van bijen in kas sen is een groeimarkt. Wie auber gines en aardbeien onder glas of plas tic teelt, profiteert ervan. Zelf heb ik bijen, behalve als hobby, ook altijd gezien als een verlengde van mijn be roep." Tange (57) is telg uit een echt fruitte lersgeslacht. De bijen dienden vooral om de bestuiving van de gewassen mogelijk te maken. Onlangs heeft Tange een groot deel van zijn boom gaarden verkocht aan projectontwik kelaar Stienstra. „Ik heb ruim veertig jaar in het fruit gezeten, maar ik heb er geen hartzeer van. Het regerings beleid voor de fruitteelt is niet leuk meer. Slechte prijzen, geen plukkers te krijgen en verschrikkelijk veel ad ministratie. Je zat de laatste jaren meer achter de schrijftafel dan in het veld. Alles moet geregistreerd wor den, maar de computer hoefde voor mij niet meer. Ik zie hier geen toe komst meer voor de fruitteelt. We worden gebombardeerd met import uit landen waar alles goedkoper kan." Nog 1,5 hectare peren en wat aard beien heeft Tange aangehouden als hobby. Daarachter rukt de nieuw bouw van het plan Welhoek op, rich ting Hofstraat. Zijn bijenvolken heeft Tange eveneens voor een deel van de hand gedaan. Ze zijn niet meer nodig, overlast dreigt. Nog een keer legt Tange de fascinatie van bijen voor de kleur wit uit. „Na een lange winter gaat bij de eerste reinigingsvlucht de broek van de bij af. Daar komt een flinke hoeveelheid smurrie bij vrij. Het wasgoed van de buren aan de lijn is dan beslist niet veilig." Vroeger was het anders. Heimwee klinkt door in de stem van Tange. „Een imker was in de arme veenko- lonieën in Oost-Brabant en in Drente een veel voorkomend beroep. Lange tijd was honing ook de enige zoetstof die bestond. Suiker kennen we pas sinds de tijd van Napoleon. Die veen gebieden en heides waren ook bij uit stek geschikt voor de bijen. Veel bra men en wilde struiken. De omstan digheden zijn overal sterk achteruit gegaan. Er is veel land onttrokken aan de wildernis. Een open gebied als Tholen is in feite helemaal niet ge schikt voor bijen. Op aardappelvel den, tarwe en graszaad vindt een bij geen voedsel. Gelukkig kan een bij maximaal zeven kilometer per vlucht Imker Tange bij zijn bijenstal in C afleggen, dus hij vindt altijd wel wat. Door het inzaaien van akkerranden met bloemen en andere vormen van agrarisch natuurbeheer worden de laatste jaren de omstandigheden ove rigens weer wat gunstiger." Bij zijn debuut in de imkerij was Tan ge fanatieker dan tegenwoordig. „Na de bloesemperiode was er voor de bij en in de boomgaard weinig meer te halen. In de eerste jaren heb ik wat met ze afgereisd. Naar koolzaadvel den, naar de heide. Het is een heel ge sjouw met die kasten. Ze zijn eigen lijk te onhandig om in je eentje te pakken. Ik werkte daarom altijd sa men met pastoor Vermeulen, die had er ook liefhebberij in." Soms kroop het bloed zelfs waar het niet gaan kon. „Ik kan me nog een dag herinneren d-Vossemeer. dat we met de kinderen naar het strand op Walcheren gingen. Even buiten Middelburg zag ik tijdens een pauze bij een restaurantje in een coni- ferenbosje een joekel van een zwerm zitten. Ik had mijn spullen niet bij, maar met twee geleende dozen had ik ze zo te pakken. Ik zette de dozen na het zwermscheppen achterin.We rij den nog geen vijf minuten of heel de auto zat vol met bijen. Door de ko kers, door alle kieren, kwamen ze naar binnen. Paniek! Vlug heb ik die twee dozen emit gemieterd. Ze waren zo lek als een mandje. Op de weg terug heb ik ze trouwens weer gevangen, nu met een vuilniszak. In tien dagen had ik tien kilo honing van die zwerm. Dat heb ik later nooit meer meegemaakt." De liefhebber in Tange verraadt zich niet. Honing doet zijn hart sneller kloppen, zegt Tange zelf. Gepassio neerd vertelt hij overjde diverse soor ten honing, hun smaak en hun kleur. Koolzaadhoning die zo makkelijk stolt en aan reuzel doet denken, de lichte klaverhoning, de bruine zomer- honing met zijn mengsel van bloemen en de heidehoning natuurlijk, bijna zwart en gewild om haar scherpe smaak. Wintervertellingen bij de bij enkast. Het zijn de verhalen van een in deze contreien langzaam uitster vend beroep. Tange: „Het merendeel van de imkers is ouder van vijftig. Jong bloed dient zich niet aan. De herkomst van de clubleden verandert. Nog niet zo lang geleden waren het bijna uitsluitend mensen met een agrarische achtergrond. Nu is het per centage buitenlui misschien nog 20 tot 30%. Dat vind ik zelf geen min punt. Ik hoef niet elke bijeenkomst de hele tijd over appels of peren te klet sen. Het is nu een bont gezelschap, dat in ieder geval één ding gemeen heeft: ze hebben allemaal iets met de natuur". Het jaar 2002 moet nog beginnen, maar de vereniging van Zeeuwse gemeenten VGZ heeft alvast een al gemene richtlijn gegeven voor fi nanciering van gemeenschappelijke regelingen en de toetsing daarvan door gemeenteraden. Het percenta ge komt uit op 4.25% ten opzichte van 2002. Naast dit maximale stij gingspercentage worden ook richt lijnen gegeven voor de meerjaren begroting, prestaties en kengetallen, reserves en voorzieningen. De raadscommissie middelen spreekt er woensdagavond 9 januari over.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5