Huisarts D. Panis stopt met praktijk in Sint-Maartensdijk De euro kwam naar Tholen, maar lang niet voor allemaal "2,2.^-t A-6 Thoolse scholier (13) overleden na meningitis Keuzen maken is ook voor burgers moeilijk OP DAMES-, HEPEN- EN KINDERSCHOENEN AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Toch soepeler regeling voor vervoer teletaxi Eendrachtbode 2 keer vrijdag Opvolger N. Jahangir (36) uit Oudenbosch kiest voor platteland NU 10% 20% 30% 40% 50% KORTING Donderdag 20 december 2001 58e jaargang no. 5 Na negen jaar zet dokter D. Panis een punt achter zijn huisartenpraktijk in Sint-Maartensdijk. Hij was al eerder van plan te stoppen, maar zijn patiënten hebben ervoor gezorgd dat hij die beslissing heeff uitgesteld. Panis voel de zich de laatste jaren door de veranderingen in het huis artsenwerk steeds meer manager worden. Ook persoonlij ke redenen nopen hem naar iets anders uit te zien. Vanaf 1 januari wordt N. Jahangir uit Oudenbosch zijn opvolger. Van der Bel Gemoedelijkheid Mollercollege en de Kraal ingelicht De 13-jarige Abuzar uit Tholen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom overleden aan de gevolgen van de meningococ- cenziekte. De jongen werd vrijdag naar het ziekenhuis gebracht, maar behandeling bleek niet meer te baten. „Zoiets is moeilijk te verkroppen, maar het gebeurt", zegt GGD-arts E. van Dijk. „In de winter hebben men sen minder weerstand en zijn ze meer binnen en dan steekt deze infectieziekte weer de kop op." Neus- en keelholte Extra politiek debat in gemeenteraad Wordt 'de politiek' wel eens verweten dat ze geen keu zen kan maken, voor Thoolse burgers is dat ook nog niet zo eenvoudig. Dat bleek uit een enquête onder 800 Tho- lenaren, schriftelijk en via de website bestemming Tho len, over de toekomst van hun gemeente. Deze week THOLEN Brugstraat 19-21 Tel.(0166) 60 23 21 SINT-MAARTENSDIJK Ds. de Bresstraat 10 Tel.(0166) 66 21 67 De euro wordt van ons allemaal, maar vrijdag op de eerste dag van uitgifte van het setje euromunten, stootten vele inwoners van Tho len hun neus. De euro is nog niet van ons allemaal. De belangstel ling voor het gratis mapje met het nieuwe geld was enorm groot. Ook voor de pakketjes euromunten die voor 25 gulden verkocht werden, was veel belangstelling. Sommige banken moesten na eni ge uur al nee verkopen, zo groot was de toeloop op het nieuwe geld. Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het NS-station in Bergen op Zoom is wel degelijk een punt waarheen Thoolse 60-plussers met de teletaxi voor een gereduceerd tarief heen kunnen. Dat verzekerde wethouder M.A.E. Velthuis onze redactie dins dagmiddag. „Er blijkt een fout te zijn gemaakt in de voorlichting", zegt de wethouder nadat ze contact heeft gehad met de provincie. Ze was zelf ook verbaasd over de be grenzing van het voordeelgebied, want die week af van wat er in het overleg was besproken. Nu blijkt de regeling dus toch soepeler dan in het artikel op pagina 11 in deze krant wordt beschreven. Tevreden is de wethouder nog niet. „Eigenlijk zou ook het ziekenhuis in Bergen op Zoom erbij moeten, maar dat kon op zo'n korte termijn niet meer ge realiseerd worden." Volgens haar was de provincie gevoelig voor dit punt en gaat die dat met de BBA be spreken. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag de tarieven voor collectief vraagafhankelijk ver voer vastgesteld. Het reizigersta rief is per rit 1 opstapzone van 1 euro en 1 euro per gereden zone. Het gereduceerd reizigerstarief is per rit 1 opstapzone van 0.8 euro en 0.8 euro per gereden zone. Van dit gereduceerd tarief kan gebruik gemaakt worden door de doel groepen 4 t/m 11 jaar, 65 jaar en ouder en houders ov-abonnemen- ten. Het Wvg-tarief in de Ooster- schelderegio is per rit 1 opstapzo ne 0,5 euro en 0,5 euro per gereden zone. In verband met de kerstdagen komt het volgende nummer van de Een drachtbode op vrijdagmorgen uit in plaats van donderdagmorgen. Het oudejaarsnummer verschijnt dus vrijdag 28 december a.s. Houdt u er rekening mee, dat berich ten en advertenties uiterlijk donder dag 27 december voor 12.00 uur bij ons kantoor binnen zijn. Ook de eerste Eendrachtbode in 2002 verschijnt op vrijdag in plaats van donderdag, dus op 4 januari 2002. Ook dan dienen berichten en advertenties uiterlijk donderdag 3 januari om 12.00 uur bij ons kantoor binnen te zijn. In verband met de drukte bij de post kunt u sneller per fax of per e-mail uw opgaven doen. Dokter D. Panis uit Sint-Maartensdijk wordt opgevolgd door N. Jahangir uit Oudenbosch. Het was een moeilijk maar ook een weloverwogen besluit, zegt de 43-ja- rige Panis. „Twee jaar geleden was het al duidelijk dat het niet verstandig zou zijn om solistisch als huisarts door te gaan. Ik heb nu pas de zaak verkocht. De beslissing om te stoppen heb ik voor me uit geschoven vanwe ge de goede contacten met de patiën ten en mijn collega dokter Janssen. Van de patiënten heb ik juist overwe gend positieve impulsen gekregen." Panis wijst erop dat er de afgelopen jaren veel is veranderd in het huisart senwerk. De administratieve romp slomp is volgens hem enorm toegeno men. Van de huisarts worden meer niet-medische zaken verwacht. „Te genwoordig moeten we bijvoorbeeld met elke zorgverzekeraar gaan onder handelen over een vergoeding (een patiënt is tegenwoordig vrij om een verzekeringsmaatschappij te kiezen - red.) Dat kan tot een maximaal be drag, maar ik ben geen ondernemer. Dat ligt me helemaal niet." Zijn hart ligt bij het medische werk, patiënten zien, onderzoeken en be handelen, op huisbezoek gaan. „Het contact met de patiënten vind ik juist heel leuk. Maar de politiek wil dat je je als manager opstelt. Met een prak- tijkverpleegkundige die jij dan aan moet sturen. En dan de medische din gen eruit haalt die je dan zelf kan doen. Maar daar heb ik deze oplei ding en dit beroep niet voor gekozen. Toen ik hier begon bestond 80 pro cent van mijn werk uit het contact met de patiënten en alles wat eromheen zat, was 20 procent. Ik denk dat het nu 50 om 50 is." Panis benadrukt dat het niet aan de patiënten ligt. „Dat is juist niet zo. Het heeft ook redenen van persoonlij ke aard, maar daar wil ik niet over uit weiden." De patiënten worden een dezer dagen door middel van een brief op de hoogte gesteld van zijn be slissing. Panis kwam in 1992 naar de smalstad waar hij eerst drie maanden bij dokter Van der Bel werkte voordat hij op 1 januari 1993 diens praktijk aan de Molendijk overnam. Daarvoor werkte hij een jaar bij dokter Janssen in de praktijk om zijn huisartsendiploma te halen. Bij zijn entree in de smalstad zei hij tegen deze krant dat een prak tijk op het platteland hem erg aan stond. En dat is ook zo gebleven, zo zegt hij nu over de praktijk met zo'n 2375 patiënten: „Je kunt het als huis arts niet beter hebben dan op het plat teland. Zeker als je dat vergelijkt met de praktijk in de wijken van de grote steden." Het aantal huisartsen is de laatste ja ren verminderd. Het zoeken van een opvolger was voor Panis dan ook geen eenvoudige klus. Vorig jaar plaatste hij al een advertentie waarin hij naar een opvolger vroeg. „Je zoekt iemand die past in wat jij doet en die ook goed ligt bij de collega's. Er is een aantal goede geïnteresseerde mensen, maar de spoeling is gewoon dun. Ook bij de waarnemers is niet elke huisarts geschikt, zo bleek vorig jaar toen Panis zijn vervanger na een aan tal dagen buiten moest zetten omdat er klachten waren over diens optre den. Een ander punt is de kosten. Wil een beginnende huisarts een praktijk overnemen, dan moet hij diep in de buidel tasten. Voor het huisartsenge deelte is het betalen van 'goodwill' niet meer nodig, maar op de apotheek rust die afspraak tussen de artsen nog wel. „De bedragen zijn van dien aard dat het nauwelijks is op te brengen, met name in combinatie met het prak tij kpand." Panis wordt opgevolgd door dokter N. Jahangir die nu zijn tweede week op maandag en dinsdag actief is in de praktijk. Voor de 36-jarige dokter is het zijn eerste huisartsenpraktijk. Hij is afkomstig uit Den Haag, studeerde medicijnen in Leiden en volgde de huisartsenopleiding aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. Na het be halen van het diploma nam Jahangir als huisarts onder meer waar in Etten- Leur, Made en Zevenbergen. Jahangir zegt bewust voor een platte landspraktijk te hebben gekozen. „Ik heb van collega's gezien hoe het in de grote steden toegaat. Het was de keu ze voor het verstedelijkte platteland of voor het platteland. De gemoedelijk heid en de vriendelijkheid van de mensen spreekt me aan, al verschilt dat ook weer van dorp tot dorp. Via collega's had ik voldoende positieve geluiden gehoord om door te zetten. Eén van de voordelen is dat de apo theek bij de praktijk hoort. Panis: „Het heeft een sociale functie. Men sen kunnen meteen hun medicijnen meenemen. Als er hier een aparte apotheek zou moeten komen zoals in Tholen, dan zou dat ook gevolgen kunnen hebben voor de andere apo- theekhoudende huisartsen in de buurt." Voorwaarde voor Jahangir om naar Tholen te komen was dat er een dienstrooster is voor de waarneming in de avonden en de weekenden. Nu de huisartsenpost in Bergen op Zoom. Jahangir: „Anders had ik het niet ge daan, mijn collega's zouden er ook voor passen." ZIE VERDER PAGINA 3 De GGD weet nog niet welke type menigitis hier in het geding was. Dat wordt nog nader onderzocht. De ge zinsleden van Abuzar hebben antibi otica gekregen en het Mollercollege in Steenbergen, waar de jongen in de eerste klas zat, alsmede de basis school van zijn jongere broertje, montessorischool de Kraal in Tholen, zijn door de GGD van informatie brieven voorzien voor alle leerlingen. Daarin staat op welke signalen men moet letten en welke algemene, hy giënische maatregelen men moet treffen. Volgens dokter Van Dijk heeft het geen zin om de kinderen van de twee scholen te vaccineren, laat staan de bewoners van de Touw- slagersdreef in Tholen waar Abuzar woonde. Het Afghaanse gezin ver blijft al bijna tien jaar in Nederland. De meningococcenziekte doet zich geregeld voor. In januari van dit jaar was dat nog het geval in Stavenisse en Poortvliet, maar dat liep allemaal goed af. De GGD-arts maakt duide lijk, dat er geen verband was tussen die gevallen en ook nu is er sprake van een alleenstaand geval. Een groot deel van de mensen heeft de bacterie altijd bij zich in de keel. Men wordt er lang niet altijd ziek van. Dat ge beurt eigenlijk alleen bij een vermin derde weerstand, bijvoorbeeld bij zware lichamelijke inspanning en in de winterperiode. „De bacterie die in de neus- en keelholte zit, verspreidt zich door hoesten'zegt Van Dijk. In de volksmond wordt over nek kramp gesproken, maar niet iedereen met een stijve nek heeft meteen me nigitis. Dan moet men zich heel ziek voelen, zware hoofdpijn hebben en hoge koorts. In het laatste stadium, dat heel gevaarlijk is, treedt bloedver giftiging op. Dan verschijnen er rode puntjes op de huid die je niet meer weg kunt drukken. In Zeeland zijn er jaarlijks zo'n tien tot twintig gevallen van de meningo coccenziekte. In januari was er spra ke van type C in Poortvliet en Stave nisse. In het West-Brabantse Klun- dert werd de infectieziekte ook vast gesteld, waarbij toen wel op grote schaal vaccinatie plaatsvond. De GGD Zeeland heeft zowel de GGD West-Brabant als de medische dienst asielzoekers ingelicht over het over lijden van de Thoolse scholier als ge volg van meningitis. Op de vraag of er alleen maar nieu we bedrijven bij Tholen-stad moeten komen zei 40% ja en 47% nee. En op de vraag of elke woonkern een plekje moet inruimen voor nieuwe bedrijven bleek het aantal voor- en tegenstanders elkaar ook in even wicht te houden: 44% zei het ermee eens te zijn en 42% was het niet eens. Maandag werden er tijdens het slot debat over de toekomst van Tholen in Meulvliet bouwstenen aangedragen voor die keuzen. Burgemeester Nuis hoopte met die bouwstenen een fun dament te leggen voor een toekomst visie. En dat met het peilen van de meningen van de burgers het vertrou wen in de politiek verbeterd kan wor den. Want de kloof tussen burger en politiek was groot, zo was al geble ken tijdens de vorige debatten. Hij hoopte ook dat de burgers de ge meente beoordelen op wat ze ervan zien en niet op wat ze er over horen. Ondanks de mist waren er ruim 200 belangstellenden. Maar de twee bus sen die reden, vervoerden niet veel passagiers. Die uit Sint-Annaland bleef leeg tot in Sint-Maartensdijk. Daar stapten 5 mensen in. Daar bleef het bij. De bus uit Anna Jaco- bapolder telde, toen de chauffeur bij Meulvliet stopte, ongeveer 15 passa giers. Dat het moeilijk was om keuzen te maken illustreerde oud VVD-raads- lid Van Damme uit Sint-Maartens dijk die bij de 10 bouwstenen Te ven' op het het scherm na enige stilzwijgen tot de conclusie kwam dat hij wel drie bouwstenen zag waarmee de politiek aan de toe komst van Tholen zou kunnen wer ken. Ook nu kwamen er weer enige op vallende verschillen tussen de inwo ners en hun politieke vertegenwoor digers naar voren. Op 21 januari zal tijdens een speciale openbare ge meenteraadsvergadering in Meul vliet blijken wat de Thoolse politici gedaan hebben met de wensen en ideeën van hun potentiële kiezers. Ook dan is er nog kans voor de bur gers om hun zegje te doen en de toe komst van Tholen een bepaalde richting op te duwen. Zie pagina 5: Recreatie en meer winkels en open landschap. Schippersfamilie Verburg uit Scherpenisse doopt schip in Sint-Annaland Nieuwe vervoersregeling is onvoordelig voor veel Tholenaren Christian van 't Hof voor twaalfde keer Thools tafeltenniskampioen EN VERDER... Honing doet het hart van imker Tange sneller kloppen Unicef Tholen wil grotere rol spelen bij verkoop kaarten Thoolse boeren en tuinders achter zoetwaterplan Nuis schiet baan schutters van het Cloveniersgilde open Vier kampioenen bij de Reisduif in Scherpenisse HAAST IS MENIGMAAL GEBODEN, OVERHAASTEN LEIDT TOT ONGELUKKEN Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Advertentie I.M. De extra openingsuren van de banken op zaterdag werden geschrapt. De dorpen zijn zwaar benadeeld door Zalm, zo was een van de reacties. Bij de Rabobank in Sint-Annaland was 's middags om half drie het setje met de acht munten niet meer verkrijgbaar. „Dit hadden we niet verwacht," zegt Corine Menhecre. De toeloop was groot. De bank had er in een ad vertentie op gewezen dat de balie ook op zaterdag open zou gaan, maar omdat de setjes en pakketjes vrijdag al op raakten, werd die extra opening geschrapt. „Mensen hebben er ge lukkig wel begrip voor," zegt ze, maar die mening deelde lang niet iedereen. De dorpen op het platteland zijn door Zalm benadeeld, was de reactie van een teleurgestelde inwoner. Ook de Postbank op het postagentschap in Sint-Annaland had te weinig setjes om alle af halers te kunnen bedienen. Hier raakten de setjes ook vrijdag al op en werd de extra ope ning op zaterdag afgeblazen. De Rabovestiging in Poortvliet was vrijdag om elf uur door de zakjes heen. Op de kerstmarkt in Poortvliet waren zaterdag echter nog volop setjes euro munten (kits) te krijgen. Zelfs na afloop om acht uur waren er nog over, zei P. van der Ster ren van het activiteitencomité Poortvliet. Om kwart voor negen stond mevrouw J. Riep al voor de deur bij de vestiging van de Rabobank aan de Poststraat in Stavenisse. „Ik had via de radio begrepen dat alle banken om negen uur open zouden gaan, maar dat was niet zo. Deze bank gaat pas om half tien open. Toen ben ik maar terug naar huis gegaan om koffie te drinken." De reden waarom mevrouw Riep er vroeg bij wilde zijn, is dat ze muntenver- zamelaarster is. „Dan ben je benieuwd naar de nieuwe munten." Zie verder pagina 9. Voor de vestiging van de Rabobank in Stavenisse vormde zich vrijdagochtend tegen half tien een lange rij wachtenden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1