Gemeente geeft weinig geld aan kinderopvang uit Twaalfde titel Christian 't van Hof goed voor definitief bezit wisselbeker Nieuwe vlet voor scoutinggroep Bouw baptistenkerk stil door geldgebrek Eegedima treedt op tegen 'zwarttennissers' Hondenpoep Johan Snoep dwingt nog derde set af; Anné van Dijke derde Hulp aan Roemenen blijft nodig Donderdag 20 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Club is ook vernielingen meer dan zat Vernielingen Aantal plaatsen groeit; minder gastouders De gemeente Tholen geeft bepaald niet veel geld uit aan kinderopvang. Dat blijkt uit een onderzoek van Scoop, het Zeeuwse instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Per kind van 0 tot 12 jaar geeft de gemeente 78,85 uit aan kinderopvang, terwijl het Zeeuwse gemiddelde ƒ129,- is. De kinderopvang in Tholen groeit in 2001, maar met de gastouderopvang lijkt het minder goed te gaan. Veel administratie Buitenschools Voor de twaalfde keer won Christian van 't Hof de titel bij het Thoolse kampioenschap tafeltennis. Johan Snoep maak te het hem knap lastig en dwong een derde set af, waarin hij zelfs nog een 10-3 voorsprong nam. Maar toen sprak Van 't Hof zijn reservetank aan en won met 21-14. Daarmee kwam zijn naam voor de derde achtereenvolgende keer op de wisselbeker, die nu definitief in huize Van 't Hof staat. Eerste titel Remco Vroegop Zeer spannend Kapballen Jeugdkampioen Remco Vroegop wint B-klasse Uitslagen De Actie Hulp Roemenië heeft weer een transport met hulpgoederen gestuurd naar Salard in Roemenië. Er gin gen onder meer zes pallets met conserven mee, vier or gels, bedden en dekens, kinderwagens, kleding, 2500 meter buis voor druppelbevloeiïng, alsmede tafels en stoelen voor de in aanbouw zijnde baptistenkerk. Oogst bewaken Oogoperaties nissers meer op onze banen tegen te komen." Tennisclub Eegedima in Tholen wil af van mensen die zonder te betalen komen tennissen op de banen aan de Zoekweg. Voor niet-leden zijn dag passen te koop, maar lang niet iedereen maakt daar gebruik van. „Als vereniging betalen wij het onderhoud van de banen en de nota's van het water waarmee ze nat worden gespoten. Een groot deel van de contribu tie gaat daar aan op", zegt voorzitter Henny Polderman. Sociale contro le door de leden wordt als wapen ingezet om het probleem op te lossen. Het probleem van het zwarttennissen we geen - of bijna geen - zwartten- speelt al een aantal jaren, aldus me vrouw Polderman. Het gebeurt re gelmatig dat op de vroege zaterdag- of zondagmorgen mensen van de baan vluchten - of heel onschuldig doen - als er leden op het tennispark arriveren om een balletje te slaan. „Het zijn vaak dezelfde mensen, jeugd zowel als volwassenen", geeft de voorzitter aan. Ze verschoont trouwens ook de eigen leden niet: die willen nog weieens een partijtje tennis spelen met familieleden die geen lid zijn van Eegedima. De club huurt de banen van de gemeente en daarmee zijn ze dus niet meer open baar en door iedereen te gebruiken. Eegdima kent het systeem van dag passen. „Die zijn in de kantine of bij een aantal aangegeven adressen te koop." Leden kunnen in het seizoen de hele dag door op de banen tennis sen; volwassenen betalen 80 euro contributie en jeugd 35 euro. Drastische maatregelen zijn nauwe lijks te nemen, maar toch heeft het bestuur besloten tot een regeling. Ie dereen die komt tennissen, zal vanaf volgend jaar zijn of haar tennispas mee moeten brengen en in het daar voor bestemde rek hangen. Ieder lid mag iemand die de pas niet heeft op gehangen van de baan sturen. „Wie geen pasje bij zich heeft, zal dat thuis even moeten halen", aldus mevr. Polderman. „Via deze vorm van sociale controle door de leden die wél contributie betalen, hopen Een ander probleem zijn de voortdu rende vernielingen waarmee Eegedi ma geconfronteerd wordt. Het gla zen windscherm is dit jaar al verschillende keren kapotgeslagen. „Het laatste raam erin sneuvelde af gelopen donderdag." Volgens mevr. Polderman is het geen spelletje meer, maar wordt er doelbewust vernield. „Er worden gewoon stoeptegels door het scherm heengegooid." Ook de gravelbanen zijn regelmatig het doelwit van vandalen. Er wordt met voetbalschoenen op gelopen, of met ficisen en brommers overheen gereden. De gravel wordt daardoor fijngedrukt en de sintels komen er doorheen. De club heeft alle vernielingen steeds bij de politie gemeld. „Maar we staan machteloos. Het is daar na tuurlijk ook gewoon een donkere hoek." Met de gemeente wordt over legd over het plaatsen van een afras tering rondom het tennispark. Het bestuur heeft dat onder meer aange kaart in het kader van het bestem mingsplan Stadszicht, dat aan de ba nen grenst. „Mogelijk dat de kosten van een hekwerk door gemeente en vereniging gedeeld kunnen wor den", zegt mevr. Polderman van Ee gedima. Scoop berekende hoeveel geld de per jaar de mogelijkheid tot buiten- Zeeuwse gemeenten in de kinderop vang stoppen. Tholen komt er be kaaid af. Vlissingen geeft per inwo ner tot 12 jaar het meeste, namelijk ƒ256,11. Nu zou men zich kunnen verschuilen achter het feit dat Vlis singen een stedelijk gebied is en Tholen een plattelandsgemeente, maar nummer twee op de 'lijst' van Scoop is Noord-Beveland dat per kind tussen de 0 en 12 jaar ook altijd nog ƒ241,09 uittrekt voor kinderop vang. Hontenisse, Borsele, Schou- wen-Duiveland, Oostburg, Reimers- waal en Hulst geven overigens nog minder dan Tholen. Waarbij Hulst de kroon spant met ƒ30,88 per inwo ner onder de 12 jaar. De stichting Kinderopvang Tholen biedt nu 40 kinderdagverblijfplaat sen aan, waarvan 84 kinderen ge bruik maken. Dat betekent een con stante groei sinds 1997. Die groei is in de meeste andere Zeeuwse re gio's ook te zien, met uitzondering van Walcheren waar dit jaar een lichte daling optreedt. Op elke 100 kinderen tussen de 0 en 3 jaar zijn er in Tholen nu in principe 2,79 plaatsen in de kinderopvang be schikbaar. Dat is minder dan het Zeeuws gemiddelde van 3,53. Het aantal door de gemeente gesub sidieerde plaatsen verschilt sterk per regio. Verhoudingsgewijs heeft Zeeuws-Vlaanderen de meeste ge subsidieerde plaatsen (22 procent) en daarna de Bevelanden (20 pro cent). In Tholen is dat 12,5 procent en Walcheren sluit met 7 procent de rij. Daarnaast zijn er ook kinderop vangplaatsen die door bedrijven worden gekocht voor kinderen van werknemers. Gemiddeld wordt in Zeeland iets meer dan 73 procent van de plaatsen in kinderopvang centra gekocht door bedrijven. In Tholen is dat ruim 75 procent en op Schouwen-Duiveland betreft het zelfs alle plaatsen. Wat personeel betreft, bekijkt Scoop hoeveel tijd van de totale be zetting wordt besteed aan pedagogi sche taken (dus het eigenlijke op- vangwerk) en aan de functies directie/staf en administratie. Tho len heeft het meeste personeel per opvangplaats, namelijk 0,45 volle dige arbeidsplaats. Het Zeeuws ge middelde is 0,24. Daarbij komt nog eens dat er in Tholen van het perso neel de minste met pedagogische ta ken bezig zijn, namelijk zo'n 67 procent. Ongeveer een kwart werkt in de administratie en dat is veel meer dan bij de andere Zeeuwse stichtingen voor kinderopvang. Ook het resterende aandeel voor direc tie/staf is relatief groot. Naast de kinderopvang, is er ook de zogenaamde 'buitenschoolse op vang' voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Deze opvang geschiedt voor schooltijd (7-7.30 uur) of erna (15- 18 uur), en eventueel tussen de mid dag, op de vrije woensdagmiddag en in de vakanties. De stichting kin deropvang Tholen biedt 40 weken schoolse opvang, net als de stichtin gen op de Bevelanden, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Vakantie- opvang kan in Tholen tien weken per jaar. Vorig jaar was de 'normale' kinderopvang Tholen 28 uur per week geopend, net als in Zeeuws- Vlaanderen. Tholen had voor bui tenschoolse opvang slechts één groep en dat is het minst van heel Zeeland. Het aantal plaatsen in de buitenschoolse opvang in Tholen bedraagt 0,65 op elke 100 inwoners van 4 tot en met 12 jaar. Tholen en Walcheren komen met 0,12 full-ti me arbeidsplaatsen per plaats voor buitenschoolse opvang iets hoger uit dan het Zeeuws gemiddelde van 0,09. Gastouderopvang is het derde on derdeel dat de Zeeuwse stichtingen voor kinderopvang regelen. Het gaat om kinderen van 0 tot 12 jaar die via bemiddeling van een gastou derbureau opgevangen worden bij een gastgezin. Het aantal uren op vang wordt vastgelegd in een con tract tussen de ouders. De gastou deropvang is in heel Zeeland toe genomen, behalve in Tholen. Daar zijn slechts zeven gastouders inge schreven, meer dan een halvering ten opzichte van 1999. En nog is er (net als op de Bevelanden) een overschot aan gastouders. De vraag naar deze vorm van opvang lijkt dus in Tholen vrijwel nihil. Er zijn zo'n veertien aanvragers van en dus ze ven aanbieders. Per gastoudergezin mogen maximaal vier kinderen worden opgevangen, inclusief de ei gen kinderen van de gastouders. De stichting kinderopvang Tholen heeft 0,8 arbeidsplaats beschikbaar voor het regelen van het gastouderbu reau. De gemeente moet nu eindelijk eens komen met een duidelijk beleid om de overlast van hondenpoep tegen te gaan. CDA'er J.P. Bout betoogde dat dinsdag in de commissie gemeente lijke ontwikkeling. Bout kreeg bijval van M.A.J. van der Linde (PvdA). „Het is een probleem waar veel men sen zich rot aan ergeren." Aanleiding voor de discussie vormde het plaat sen van hondenpoepafvalbakken in de wijk Watermolen. Deze bakken worden geplaatst omdat hondenbe zitters uit de wijk Buitenzorg hun rondje hebben verplaatst, nadat er in hun eigen buurt voorzieningen zijn getroffen om de uitwerpselen van de viervoeters op te vangen. Ook J.C. Koopman (SGP) vond dat de op brengst van de hondenbelasting rechtstreeks moet worden gebruikt voor een doelmatig beleid. Van der Linde waarschuwde voor al te hoge verwachtingen. Hij citeerde daarbij uit een ambtelijk stuk over de pro blematiek. „Het is niet realistisch om van welke aanpak dan ook veel ver wachtingen te hebben.' Ophitsend geschrift. Onder de titel "Een ophitsend geschrift in Zee land' heeft J.P. van Alten een boek geschreven over hoe het blad Trouw in de Tweede Wereldoorlog in Zee land kwam en daar verspreid werd. De tafeltennistop van Tholen, v.l.n.r. Anné van Dijke, Christian van 't Hof, Remco Vroegop en Leen Guiljam. Achter hen de jeugdspelers Arno Bruijnzeel en Tim Westerlaken. Johan Snoep en Hubert Bruijnzeel ontbraken bij het maken van de foto. „We verwachten al jaren wat andere namen in de top", zei Smash-voorzit ter Kees Vroegop bij de prijsuitrei king, zaterdagavond in de Wellevaete te Sint-Annaland. „We zien echter nog steeds vertrouwde namen bij de eerste acht. De 35-40-jarigen domi neren nog steeds. Anné van Dijke, vorig jaar vijfde, is nu opgeklommen naar de derde plaats en als hij door zet, is hij volgend jaar nog een trapje hoger te vinden." Johan Snoep, vorig jaar niet aanwe zig, maakte het titelverdediger Chris tian van 't Hof behoorlijk moeilijk. „Uit financieel oogpunt hadden we een kleine hoop, dat Johan voor een verrassing kon zorgen. Christian houdt de wisselbeker echter liever voor zichzelf en na dit zoveelste kampioenschap mag hij de bokaal definitief houden en moet Smash vol gend jaar voor een nieuwe wisselbe ker zorgen." Voorzitter Vroegop noemde het jam mer, dat het tafeltenniskampioen schap bij de senioren geen deelne mers van buiten Smash trok. „Helaas, maar we gaan er toch mee door om deze sport te promoten." Smash, de enige tafeltennisvereni ging in de gemeente Tholen, wil met de organisatie van dit evenement meer mensen interesseren voor deze sport. De titelstrijd bij de senioren is echter meer een veredeld clubkam pioenschap geworden, hoewel de deelnemers dermate fanatiek zijn, dat ze tot het uiterste gaan om de hoogste eer van Tholen te behalen. Zaterdagmorgen begonnen 30 jeugd spelers 9 meisjes en 21 jongens) aan het toernooi, waarbij Remco Vroeg op als beste uit de bus kwam. 's Mid dags kwamen de 25 senioren aan de beurt: 3 dames en 22 heren. De mees te deelnemers kwamen uit Sint-An- naland, uit Stavenisse kwamen 5 ta- feltennisssers, Sint-Maartensdijk 3, Poortvliet 2, Tholen, Anna Jacoba- polder, Bergen op Zoom en Dor drecht elk 1. Er waren slechts vier deelnemers die geen lid zijn van een tafeltennisvereniging, terwijl dat er vorig jaar nog zeven waren. In de hoogste klasse bij de jongens waren er 9 deelnemers. Harm West dorp, vorig jaar Thools kampioen, mocht zijn titel niet verdedigen in verband met zijn leeftijd. Hij moest bij de heren uitkomen. De nieuwe kampioen zou moeten komen uit: Ar no Bruijnzeel (vorig jaar tweede), Remco Vroegop (vorig jaar derde) of Tim Westerlaken (vorig jaar vierde). Deze favorieten voor de hoofdprijs wisten zich dan ook te plaatsen bij de top vier, aangevuld met Lennard Uijl. De finale ging uiteindelijk tussen Vroegop en Bruijnzeel. Het werd spannend. Vroegop won de le game met 21-18, maar verloor de 2e game ruim met 13-21. Met minimaal ver schil (22-20) ging de zege naar Vroegop, die daarmee zijn eerste titel behaal de! Bruijnzeel moest evenals vorig jaar genoegen nemen met het zilver. Westerlaken won de kleine finale van Uijl. In de troostronde won Kees-Jan Bruijnzeel. In de B-klasse bij de jongens was het een Stavenisse-aangelegenheid: Leon de Rijke en Tim Ponsteen, beiden geen lid van een vereniging, plaatsten zich voor de finale. De Rijke won simpel met 21-18 en 21-14 van zijn dorpsgenoot Ponsteen. Ben Walraven uit Stavenisse is al wel lid bij Smash'76, maar moest genoe gen nemen met de 3e plaats. De troostronde werd hier gewonnen door Jochem v.d. Klooster. Bij de meisjes waren 9 deelnemers. Esther Bruijnzeel kon haar titel ver dedigen. Zij moest echter terdege re kening houden met Ellen Hage. Dat bleek ook wel in de finale, want de le game ging ruim naar Hage met 21- 16. In de 2e game herstelde Bruijn zeel zich door met 21-13 te winnen. Ook in de beslissende 3e game was Bruijnzeel de betere: 21-12. Voor haar de tweede Thoolse titel bij de meisjes! Cindy v.d. Klooster won de kleine finale in 2 games van Alieke Vroegop. t De 25 deelnemers bij de senioren werden verdeeld over twee klassen. In de hoogste klasse 16 spelers en 9 in de B-klasse. In de A-klasse was Johan Snoep weer van de partij. Vo rig jaar moest hij verstek laten gaan, maar dit jaar wilde hij weer een gooi naar de titel doen. Zijn laatste titel dateert weer al van 1995. Christian van 't Hof was de grote favoriet en ti telverdediger. Van 't Hof won o.a. de laatste twee edities en kon nu de wis selbeker definitief veroveren. Ook Ad Verhage was van de partij. Marco Saarloos was er niet. Grote vraag was of de jeugd (Anné van Dijke en Ga briel Gunter) kon doorbreken. In de voorrondes hadden de favorie ten weinig problemen. Alleen Snoep had 3 games nodig tegen Van Dijke en tegen Ad van 't Hof, maar hij won eenvoudig van Martin v.d. Klooster. Ad van 't Hof was de enige deelne mer in de hoogste klasse die geen competitie speelt. Christian van 't Hof bleef de baas over Peter Bazen, David van Driel, en Marnix v.d. Graaf. Ook Verhage, Gunter en Van Dijke plaatsten zich. In de 2e ronde schakelde Van 't Hof de jeugdige Harm Westdorp uit. Ver hage won van Bazen, Snoep van Me- rijn v.d. Klooster en Van Dijke van Gunter. Deze laatste partij was zeer spannend én werd pas op 't laatst be slist. In de halve finale won Van 't Hof van Van Dijke en Snoep van Verhage, waardoor er weer (de 13e keer!) een finale tussen Snoep en Van 't Hof tot stand kwam. In de finale, geteld door Chris Hage en voor het eerst op film vastgelegd door Adrie Aarnoudse, leek Snoep de le game naar zich toe te trekken. De verdediger viel enkele keren succesvol aan en was scherp met zijn kapballen. Dit ondanks de grotere ballen die nadelig zijn voor verdedigers. Van 't Hof probeerde aan te vallen, maar dit gelukte niet of nauwelijks. Toch ging de winst nog naar Van 't Hof met 21-16. De 2e ga me ging gelijk op, maar Snoep speel de zekerder. Hij won dan ook met 21- 19. In de beslissende 3e game leek Snoepie op weg naar de overwin ning. Hij nam een 10-3 voorsprong. Van 't Hof veranderde zijn spel en bleef rustig puntjes verzamelen. Met 21-14 won Van 't Hof en daarmee be haalde hij zijn twaalfde Thoolse titel! De grote wisselbeker mag opnieuw definitief bij hem in de prijzenkast. Van Dijke won van Verhage voor de 3e/4e plaats.Matthijs Bruijnzeel won de troostronde van Ad van 't Hof. In de B-klasse waren 9 deelnemers. Hubert Bruijnzeel, vorig jaar winnaar in deze klasse, was favoriet. Ook de kampioen bij de jongens, Remco Vroegop, mocht hierin meespelen. Hij deed dat met succes. Hij bereikte de finale en versloeg daarin ook Leen Guiljam: 21-13, 21-7. Bruijnzeel werd derde. Leontien van Keulen werd evenals vorig jaar de Zaterdag was het dubbel feest bij scouting Heenetrecht in Tholen. Voor de festiviteiten begonnen, werd onder toeziend oog van alle scouts, hun leiding en de aanwezi ge ouders de groepsvlag gehesen door twee leden van de Wilde Vaart. Vervolgens nodigde bestuurslid Albert van Dijk iedereen uit om naar de haven te gaan om de splinternieuwe vlet van de Or ka's, Boogschutter genaamd, te water te laten. De elfjarige Melis- sa Lier uit Sint-Maartensdijk, het enige meisje in de Orkagroep, viel de eer te beurt om de nieuwe aan winst te mogen dopen. En na een aantal malen de fles champagne tegen de bak te hebben gegooid, spatte deze tenslotte uiteen. De nieuwe Boogschutter is de vijfde nieuwe vlet van de vloot van de scoutinggroep uit Tholen. Voor zitter Hans Burgers uit Sint-An naland stelde een forse uitbrei ding van het schepenarsenaal in het vooruitzicht met de toekom stige aanschaf van zes kano's voor de onlangs geïnstalleerde Dolfij nen. De opening van het grondig opge knapte clublokaal van die Dolfij nen vormde het tweede hoogte punt van de middag. Iedere top per (leider van een groepje Dolfijnen) knipte één van de zes witte linten door om vervolgens voet te zetten in de vernieuwde zaal. Blikvanger hierin is de enor me kompasroos op de vloer in het midden van de ruimte. De kom pasroos is onderdeel van het dol fijnenthema. Rien de Waal en zijn vrouw werden voor deze gelegen heid speciaal in het zonnetje ge zet. Als speciaal bestuurslid voor beheer en onderhoud van de ge bouwen, had het echtpaar de Waal de coördinatie en de meeste werkzaamheden voor deze klus op zich genomen. De Waal gaf op zijn beurt speltakleider Kees Aarnoudse van de Dolfijnen een enorme sleutel die hem in het ver volg toegang zou geven tot alle ruimtes in het gebouw, en met na me het clublokaal dat hij zolang had moeten missen. Met de ver nieuwing van het clublokaal voor de Dolfijnen is een start gemaakt met het op orde brengen van alle ruimtes zodat zij aan alle veilig heidsvoorschriften voldoen beste dame! Zij werd vijfde in de B- klasse. De troostronde werd gewon nen door Anky Vroegop. Smash rust even uit en hervat donder dag 3 januari de training voor compe titiespelers o.l.v. hoofdtrainer Gerard Rens. Er zijn de komende weken nog wel een aantal toernooien waar spe lers van Smash '76 aan deelnemen. Eind januari start de nieuwe competi tie van de NTTB weer. De uitslagen van de Thoolse tafel tenniskampioenschappen zijn als volgt (indien geen plaatsnaam is vermeld, dan afkomstig uit Sint-An naland): Heren A-klasse: 1Christian van 't Hof; 2. Johan Snoep, Dordrecht; 3. Anné van Dijke; 4. Ad Verhage, An na Jacobapolder; 5. Gabriël Gunter; 6. Merijn v.d. Klooster; 7. Peter Ba zen, Poortvliet; 8. Harm Westdorp; 9. Matthijs Bruijnzeel, winnaar troostronde; 10. Ad van 't Hof, Tho len; 11. Adrie Aarnoudse; 12. Rafaël Fructuoso, Sint-Maartensdijk; 13. David van Driel, Bergen op Zoom; 14. Marnix v.d. Graaf; 15. Martin v.d. Klooster en Kees van Poortvliet. Heren B-klasse: 1. Remco Vroeg op, tevens kampioen jongens; 2. Leen Guiljam; 3. Hubert Bruijnzeel; 4. Mathijs v.d. Graaf; 5. Leontien van Keulen, beste dame; 6. Piet van Dijke; 7. Anky Vroegop, winnaar troostronde; 8. Pieter den Boer 9. Jantien Vroegop. Er is geen apart toernooi gehouden voor de dames wegens het geringe aantal deelnemers in deze categorie. Jongens A-klasse: 1Remco Vroeg op; 2. Arno Bruijnzeel; 3. Tim Wes terlaken; 4. Lennard Uijl, Sint- Maartensdijk; 5. Bart-Jan Quist; 6. Martijn v.d. Klooster; 7. Kees-Jan Bruijnzeel, winnaar troostronde; 8. Thijmen den Engelsman; 9. Mal colm Jan Macgregor. Jongens B-klasse: 1. Leon de Rij ke, Stavenisse; 2. Tim Ponsteen, Stavenisse; 3. Ben Walraven, Sta venisse; 4. Leander van Driel; 5. Maurits Keur, Sint-Maartensdijk; 6. Aijan Westdorp, Stavenisse; 7. Jan Aarnoudse; 8. Dankwart Rooze- mond, Stavenisse; 9. Jochem v.d. Klooster, winnaar troostronde; 10. Joris Gebraad, Poortvliet; 11Pepijn den Engelsman; 12. Peter Overbee- ke. Meisjes A-klasse: 1Esther Bruijn zeel; 2. Ellen Hage; 3. Cindy v.d. Klooster; 4. Alieke Vroegop; 5. Veerle Lammers; 6. Beppie Moer land; 7. Martine Bruijnzeel, win naar troostronde; 8. Jeanette Hage; 9. Christel Vroegop. THOLEN 29 dec. Openstelling depot Dorcas, Regentessestraat 50, 9.30-11.30 u. 3 jan. Nieuwjaarsbijeenkomst en di ner COV, De Wingerd, 12 u. 5 jan. Nieuwjaarsreceptie Tholense Boys, kantine 17 u. OUD-VOSSEMEER 28 dec. Bingo ouderen, kantine v.v. Vosmeer, 14 u. 29 dec. Snerttocht w.s.c.Vosmeer, café Hof van Holland, 18.30 u. SINT-MAARTENSDUK 21 dec. Kerstklaveijaswedstrijd de Pendelaars, café Smerdiek, 20 u. SCHERPENISSE 29 dec. Openstelling depot Dorcas, Platteweg, 9.30-12 u. BERGEN OP ZOOM t/m mei Expositie A.M. de Jong (verlengd), Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 21 t/m 30 dec. Kermis, Catharina- plein, 12 u. 21 dec. De zingende Fresia's, De Stoelemat, 21 u. 28 dec. Kerstconcert, Gertrudiskerk, 20.15 u. 1 jan. Nieuwjaarsbal, De Stoelemat, 15 u. 4 jan. Nieuwjaars operagala, De Maagd, 20.15 u. t/m 6 jan. Ijsbaan, Grote Markt, 10 u. +film+-t-+film+++film+++film+ ROXY I: Lord of the rings - do 19.30 u., vr en za 20.30 u„ zo en wo 16.15 en 20 u. Minoes (Ned. gespr.) - vr 18.30 u„ za 14 en 18.30 u„ zo t/m wo 14 u. ROXY II: Serendipity - do en zo 20 u., vr en za 21.30 u„ wo 20.15 u. Harry Potter (Ned. gespr.) - vr 18.30 u„ za 14 en 18.30 u„ zo t/m di 14 u., wo 14 en 17.15 u. CINEMACTUEEL 1-2-3: Do'nt say a word - do 20 u„ vr 21.30 u„ za, zo, di en wo 18.30 en 21.30 u., ma 19.15 u. Harry Potter en de steen der wijzen (Ned. gespr.) - vr 18.30 u„ za t/m ma en wo 14 en 16.15 u„ di 16 u. Harry Potter and the philos opher's stone - do 20 u„ vr 21 u„ za, zo, di en wo 18.30 en 21 u„ ma 18.30 u. Atlantis, de verzonken stad (Ned. gespr.) - za t/m ma en wo 14 u., di 16 u. Minoes (Ned. gespr.) - vr 18.30, za t/m ma en wo 14 en 16.15 u, di 16 u. Zoolander - vr 18.30, za, zo en wo 19.15 u„ di 19 u. The dis covery of heaven - do 20 u„ zo, di en wo 21.30 u„ ma 18.30 u. The others - vr en za 21.30 u. Op initiatief van de familie Noom De familie Noom had dit keer geen uit Scherpenisse gaat er al jaren hulp uit Tholen naar deze arme re gio in Transsylvanië, waar een Hon gaarse minderheid woont. Regelma tig reist men er zelf heen en kan dan met eigen ogen zien wat er allemaal gerealiseerd is. Deze zomer zijn in het christelijk bejaardentehuis Filadefia de toilet ten en de badkamer gerenoveerd en er is een gedeelte bijgebouwd, gefi nancierd door de hulpactie. In het tehuis verblijven 34 bejaarden. Wat nog moet gebeuren, is het overkap pen van het resterende- terras, zodat daar dagelijks de was van de bewo ners gedroogd kan worden. De kozijnen die in januari waren meegegeven voor de baptistenkerk, zijn inmiddels geplaatst. De binnen- en buitenmuren zijn bijna klaar - ze zijn ruw gestucadoord - maar omdat het geld op was, kon er niet verder gewerkt worden. Na de winter ho pen de mensen het werk te vervol gen en de muren af te werken. De kerken in Roemenië krijgen weinig geld en de kosten van le vensonderhoud in het land zijn weer erg gestegen. Dat was te zien bij een kerk die een deel van dankdagcol lecte bestemde voor Filadelfia: aard appelen, uien, peen, witte kool, pa prika, koolrapen e.d. Ook de over heid kampt met financiële proble men. Het gemeentehuis van Salard moest het de laatste twee weken van oktober zelfs zonder elektriciteit doen. De straatlantaarns brandden slechts het eerste uur van de avond en gingen uit toen de volle maan goed doorkwam. De twee Nederlandse boeren in de streek haalden dit jaar hun eerste oogst binnen, bestaande uit suiker bieten, wortelen, aardappelen en pootgoed. De opbrengst was goed dankzij de regen die op tijd viel én de mogelijkheid om bij droogte te beregenen (hun akkers grenzen aan een riviertje). De bedrijfsvoering verschilt enorm van die van de Roe menen. De familie Noom zag de ui tersten met eigen ogen: moderne ma chines, terwijl ergens in de heuvels een oude boerenvrouw voor een juk ploegende ossen liep die door haar man werden gestuurd. De Nederlan ders met hun rooimachines, tegen over de Roemenen die maïskolven met de hand plukken, thuis in de ren opbergen en er later de stengels af snijden voor veevoer. Waar de Nederlandse boeren wél aan moeten wennen, is dat er tegen de oogsttijd dag en nacht bewaking op het land moet zijn wegens mogelijke diefstal. Verder dat ze zelf voor de afzet van hun producten moeten zor gen. Er is geen groothandel, dus al les moet in kleine hoeveelheden ver kocht worden. levensmiddelen meegenomen voor de arme sponsorgezinnen, maar kocht alles in Roemenië van het be schikbare geld. Daardoor kon er meer gekocht worden. Bij het bezor gen van deze pakketten weer de no dige schrijnende gevallen. Zoals het gezin van een weduwe met twee zo nen en een dochter. Eén zoon van 20 is momenteel soldaat, maar hij krijgt geen soldij en moet zijn kleding thuis laten wassen en verstellen wat dus zelfs kosten meebrengt. De an dere jongen, 19 jaar, werkt bij een boer en het meisje gaat nog naar school. De vrouw was naar het land toen de Nooms er arriveerden. Ze hoorden van de buren dat er geen geld was om hout te kopen voor de kachel, zodat geen warm eten bereid kan worden. Daarom mag het gezin elke zondag bij de buren warm ko men eten. Ze kregen nu voldoende geld om gedurende de hele winter hout te kunnen kopen. Bij een zigeunergezin met twee blin de meisjes van 14 en 15 jaar legden de Tholenaren een laminaatvloer, ge kregen van een Thoolse woningin richter en in januari met het transport meegegeven. Tot nog toe zaten deze mensen op een betonvloer met een dun kleedje erop. Een flesje medicij nen waarmee één van de dochters zou moeten druppelen, kost omgere kend 18 gulden en dat is voor deze mensen veel te duur. Daarom is door de hulpactie een particuliere dokter benaderd. Die heeft beide meisjes onderzocht en voorgesteld om met hen naar Debrecen in Hongarije te gaan, waay een goede oogkliniek is. Mogelijk kan één meisje door een operatie geholpen worden, over het andere had de arts zijn twijfels. Maar ook hier komt het financiële pro bleem om de hoek kijken. Allereerst moeten drie paspoorten - voor beide dochters en de moeder - gekocht worden en daar komen de kosten van een eventuele operatie bij. Het pro bleem van de paspoorten is door de Tholenaren opgelost, naar het andere kan gekeken worden na het consult in Debrecen. De nood onder de Roemeense gezin nen blijft onverminderd groot, zodat de familie Noom opnieuw vraagt om het werk van Actie Hulp Roemenië financieel te steunen (bankrekening 340231777). Juwelier beroofd. Gisterenmorgen even na vieren is een brutale snel- kraak gepleegd bij juwelier Broek huis in Steenbergen. De daders re den met een personenauto een gat in de voorgevel. Ze gingen er met een onbekende hoeveelheid sieraden en horloges vandoor in een andere, ge reedstaande auto (die in Rotterdam gestolen blijkt te zijn). Tholen De elfjarige Melissa Lier uit Sint-Maartensdijk doopte de Boogschutter in de haven van Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 19