Unicef Tholen wil bij verkoop van kaarten een grotere rol gaan spelen Ouderen, taxibedrijf De Jonge en gemeente overvallen door wijziging van de tarieven Elk jaar miljoenen kerstkaarten de deur uit Van 25 naar 60 gulden heen en terug naar ABG Chippen Donderdag 20 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Elk jaar maken miljoenen Nederlanders elkaar blij met een kerstgroet. Vooral het sturen van kerstkaarten is ma teloos populair. Ze zijn er dan ook in alle kleuren, af beeldingen en maten en in dezelfde winkelstraat soms op tientallen adressen te koop. Even naar de supermarkt en bij de kassa is doorgaans een bak te vinden waarin de bundeltjes van tien molens en kerken in een vredig sneeuwlandschap of sleetjerijdende kinderen voor een diabbekrats als meeneemartikel worden aangeboden. jHonderd liter water Hulp Afghanistan 'Het is gewoon nodig dit werk vol te houden' In Scherpenisse Rijke gemeente 'Kinderen moeten een beschermd thuis hebben' IJzertabletten Weeskinderen Velthuisals dit zo zou blijven kun je bijna niet meer van eiland af' Onrecht Protesteren ïDie verkoop vormt, ook in de di verse kernen van Tholen, (maar in Jveel mindere mate in St. Philips- Hand) de concurrentie van een groot iaantal hulpinstellingen. En dat vin- (den we jammer, want voor de fi nanciering van een groot aantal jgoede doelen is de opbrengst van ;de verkoop van kerstkaarten van igroot belang. JZo staat Unicef Nederland al jaren •bekend om zijn mooie wenskaar- Uen. Vorig jaar leverde Nederland jmet de verkoop van deze kaarten •weer een belangrijke bijdrage aan ïde internationale inkomsten. Om de ^concurrentie het hoofd te bieden, •zegt Unicef vorig jaar met de bro chures en de collecties een nieuwe •en eigentijdse, artistieke richting te •,zijn ingeslagen. Bovendien werd 'het aanbod van speelgoed uitge- •breid. Unicef Nederland heeft een 'speciale collectie voor bedrijven en Ven succesvolle collectie geboorte- ik aarten. ^Vrijwilligers, zo zegt de organisa tie, spelen een grote rol bij het be halen van de goede verkoopresulta ten. Een daarvan is mevrouw E. van jier Vlies-van Dijke uit St.-Philips- land. Dit jaar nestelde ze zich twee dagen per week in de supermarkt Meermarkt in haar woonplaats. De ruimte werd belangeloos beschik baar gesteld en tijdens het bood schappen doen werden de klanten werden opmerkzaam gemaakt op het goede doel. Met de opbrengst van zestig kerst kaarten (iets meer dan honderd gul den), zo rekende Maarten Bijl, woordvoerder van Unicef, De Een- drachtbode voor, kunnen in Afgha nistan of Afrika vijf personen 100 liter schoon en veilig drinkwater per dag krijgen. De weduwe Van der Vlies (74) vindt haar vrijwilligerswerk dan bok bittere noodzaak. In 1968 be gon ze met de kaartverkoop voor Unicef. Door omstandigheden moest ze er een aantal jaren tussen uit, maar sedert een jaar of tien loopt ze weer volledig mee om met behulp van twee andere dames zo veel mogelijk kaarten aan de man te brengen. „Het is dit jaar prima gegaan", zegt ze desgevraagd. „Ik heb in totaal voor 2159 gulden kaarten verkocht. Dat geld gaat zo naar Unicef." Waarom ze dit werk doet is wat haar betreft een vraag die moeilijk is te beantwoorden. Ze is gezond, heeft voldoende tijd „en het is ge woon nodig", legt ze niettemin uit. Ze werkt niet alleen voor Unicef, maar is ook gastvrouw in zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom, haalt geld op voor de kan kerbestrijding en het Reumafonds en heeft dan ook nog tijd voor de tuin. In tegenstelling tot andere ge meenten in Nederland, heeft ze in St. Philipsland weinig last van de toenemende concurrentie op het ge bied van de liefdadigheid. Ze weet dat er steeds vaker op de Neder landse huisdeur wordt geklopt om weer een bijdrage of een aanbie ding voor een goed doel. Van der Vlies- Van Dijke: „Je moet af en toe eens kijken wat er aan hulpvra gen via de post binnenkomen. Bij na dagelijks krijg ik wel een aan vraag om steun." Toch heeft St.-Philipsland zich dit jaar van zijn goede kant laten zien. „De kaartenopbrengst was hoger dan vorig jaar. Nee, ik weet niet meer hoeveel het toen precies was, maar nu is het in elk geval meer." Naar de oorzaak daarvan kan ze slechts raden. „Ik weet het echt niet. Nee, het was niet buitensporig druk in de winkel. Misschien heb ben de mensen wat meer te beste den. Soms merk ik dat mensen met een bescheiden inkomen gemakke lijker geven dan mensen die het erg goed hebben." Dat hulp hard en hard nodig is, staat voor haar buiten kijf. Dat geldt ook voor Unicef-voorlichter Bijl. Unicef Nederland financiert geen projecten in Nederland, maar komt wel op voor de rechten van groepen kinderen, die op een of andere ma nier in de verdrukking komen. Zo is Unicef Nederland bijvoorbeeld mede-oprichter van het kinderrech tencollectief, dat de Nederlandse regering op het gebied van kinder rechten kritisch volgt. Het baart hem echter zorgen dat de aandacht in deze kerst- en nieuw jaarsperiode vooral is gericht op de kinderen in Afghanistan. Hij vreest, en met hem zijn directeur Henk Franken, dat de door allerlei ellen de getroffen gebieden in Afrika, en dan met name Soedan, daar de du pe van worden. „Afrika is al zo'n vergeten continent en dreigt nu nog meer aandacht te verliezen." Bijl geeft toe dat die vrees nog niet op feiten is gebaseerd. „We hebben wel de angst." Die werd vooral ingegeven nadat op zondag 9 december hulpverle ners Afghanistan ook per brug be reikten. Een betere bereikbaarheid betekent meer mogelijkheden voor hulp. De zogenaamde 'Vriend- schapsbrug' over de rivier Amu Darya verbindt de Oezbeekse stad Termez met Hairaton in Afghani stan en is ooit door de Russen ge bouwd. Oezbekistan had de brug in 1997 afgesloten om het geweld in Afghanistan buiten de deur te hou- De logeerkamer van de familie Lanooy in Scherpenisse dient als Unicef-depot. den, maar dat is nu verleden tijd. De eerste trein vertrok met graan en meel, geschonken door Oezbeki stan en de VN, om de wil om de Af ghaanse bevolking te helpen te on derstrepen. Unicef wil per trein 200.000 dekens naar Afghanistan brengen. Het kinderfonds en andere hulporganisaties dringen erop aan dat de brug een belangrijke schakel wordt in het verlenen van nood hulp. Per trein is het namelijk mo gelijk om grote hoeveelheden goe deren de grens over te brengen en hoeft de rivier niet meer met boot jes te worden overgestoken. Dat heeft een aantal organisaties aangezet zich gezamenlijk in te zet ten voor Afghanistan. De Samen werkende Hulporganisaties (SHO) startten onlangs de actie 'Help de Afghanen', omdat hulp juist nu erg belangrijk is voor de honderddui zenden Afghanen ^binnen en buiten de landsgrenzen. Binnen drie we ken valt de winter in. Grote groe pen ontheemden zijn niet op de ex treme kou voorbereid en gevreesd wordt voor het leven van vele Af ghanen. Lokale partners en mede werkers van diverse deelnemers van de SHO zetten alles op alles om een humanitaire ramp te ver lichten. Hulpverlening is mogelijk, maar ondervindt wel beperkingen door de huidige situatie in Afghani stan. Voor internationale organisa ties en westerse hulpverleners is het momenteel niet mogelijk om de grens met Afghanistan over te ste ken om vanuit Pakistan transporten te organiseren in Afghanistan. Ook zijn de lokale hulpverleners in Af ghanistan actief bezig met de hulp verlening aan grote groepen ont heemden. De noodhulp bestaat voornamelijk uit water, voedsel, dekens, tenten, warme kleding en medicijnen. Om de werkzaamheden te kunnen uitbreiden, is veel geld nodig. De SHO is tevreden over de bereidheid van het Nederlandse publiek om geld te storen op giro 555. Ook is er een grote bereidheid bij de omroe pen (zowel publiek als commer cieel) om de actiespot uit te zenden op radio en tv. Stichting DOEN van de Nationale Postcode Loterij ziet het belang in van de actie en drukt met deze gift haar vertrouwen uit dat de SHO de benodigde hulp kun nen bieden. Ruim een week na de start van de actie 'Help de Afghanen' van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) is er één miljoen gulden bin nengekomen op giro 555. Dit mil joen is nu verdubbeld door de Stichting DOEN van de Nationale Postcode Loterij. De SHO doet er op dit moment alles aan om zoveel mogelijk Afghanen voor te berei den op de winter en een humanitai re ramp te beperken Gedurende de hele crisisperiode heeft Unicef via 50 lokale mede werkers binnen Afghanistan hulp kunnen verstrekken aan kinderen en vrouwen. Nu in een aantal plaat sen weer internationale stafmede werkers aan het werk kunnen, wordt via de zes Unicef-kantoren in het land de hulpverlening verder uitgebreid. In de komende weken is de eerste prioriteit van Unicef het verlenen van noodhulp, zodat de meest kwetsbare kinderen en vrouwen de winter overleven. Het VN-kinder- fonds verstrekt daartoe onder meer winterkleding en therapeutische bijvoeding voor baby's. Daarnaast helpt Unicef bij het aanleveren van veilig drinkwater en het bieden van medische zorg. Er voor zorgen dat jongens én meisjes weer naar school kunnen, is eveneens van groot belang. Unicef biedt materië le ondersteuning met diverse on derwijsmaterialen, maar ook wor den leerkrachten getraind om trauma's bij leerlingen te herken nen. Dat neemt niet weg dat bij al dit in ternationale hulpverleningsgeweld de Nederlandse kerstkaartenactie van belang blijft als het gaat om het binnenhalen van financiële mid delen ook op langere termijn. In Scherpenisse weet het echtpaar Lanooy-van Dalen daarover mee te praten. Al ruim een kwart eeuw zet ten ze zich in voor Unicef. Eerst in Oud-Beijerland, sinds 1995 op het eiland. Bestelboekjes rondbrengen, bestellingen ophalen en bij ieder een die een warm hart heeft probe ren kaarten en cadeau's te slijten. De logeerkamer dient als depot. Kaarten, kalenders, mokken en spellen bezetten de plaats die ei genlijk voor logees is bedoeld. „Mijn moeder was al actief voor Unicef', herinnert Mieneke zich. „Toen we jong waren, zagen we de kerstkaarten al. Dat werk heb ik, ei genlijk min of meer vanzelfspre kend, voortgezet toen iemand die al voor Unicef actief was ermee stop te." Een echt motief, anders dan dat van medemenselijkheid, heeft het echt paar eigenlijk niet. „We hebben zelf drie gezonde kinderen. Die hebben we alles kunnen geven wat ze nodig hadden. Misschien dat mede door onze inbreng ouders van kinderen in arme landen het iets ge makkelijker krijgen." Mieneke en Jan gaan 's zondags naar de kerk. „Maar ook zonder on ze christelijke achtergrond hadden we dit werk gedaan", weten ze ze ker. „Als je de mogelijkheid hebt iets voor je naaste te doen, moet je dat doen. Je leeft niet alleen voor jezelf." Mieneke, geboren in Scherpenisse, en Jan, die het levenslicht in St.- Annaland zag, zijn trots op Tholen. „Hier tel je heel veel vrijwilligers. Op alle mogelijke gebieden. Als je ziet wat een inzet verenigingen hier tonen als het gaat om hulp aan an deren, dan is dat iets om trots op te zijn." Wat minder te spreken is Mieneke over het resultaat dit jaar van de kaartenactie. „We hebben jaren ge had van meer dan 3000 gulden. Nu schat ik zo'n 2500 gulden." Veel te weinig eigenlijk voor Tholen, vindt ze. „Als je om je heen kijkt en je ziet in welke auto's de mensen rij den en welke kleren ze dragen, dan zie je dat Tholenaren het goed heb ben. Je mag toch zeggen dat het een vrij rijke gemeente is." Echtgenoot Jan ziet dat iets genuan ceerder. „Als je kerstkaarten koopt, heb je je hoofd niet altijd bij het goe de doel. Dan sta je bij de Hema of bij Dieleman en neem je kerstkaarten mee. Je staat er niet bij stil. Mensen zouden zich eigenlijk meer bewust moeten zijn wat er elders op de we reld aan armoede heerst." Jan is duidelijk wel tevreden over de laatste kaartenactie. Mieneke uitein delijk ook, maar voegt er aan toe dat vrijwilligers streven naar 'het hoog ste doel'. „En dat is elk jaar een beetje meer." Dus tijd voor acties? Het echtpaar kent de stijging van het resultaat na een gala-avond van Unicef op de TV. Ook het ambassadeursschap van Paul van Vliet is een geweldige op steker. „In Oud-Beijerland organi seerden we met het Unicef-bestuur Hoekse Waard wel bijeenkomsten. Daar zat de burgemeester in het be stuur en de gemeente kocht elk jaar honderden kaarten. Ik ben bang als ik hier iets dergelijks doe, dat er geld bijmoet." Jan is wel met haar eens. „Dat komt ook omdat het draagvlak in Tholen kleiner is." Het echtpaar heeft enkele jaren gele den het Thoolse bedrijfsleven warm gemaakt voor Unicef. Het resultaat was prima. „Maar dat kun je niet elk jaar doen. Er zijn zoveel acties", re aliseren ze zich. Toch kon Unicef Nederland in het jaar 2000 landelijk rekenen op de structurele steun van trouwe relaties als de Femi Foundation, Origin, Djo- ser en SNS Bank (voorheen Reaal). Een intensivering van de samenwer king leidde in enkele gevallen tot een belangrijke stijging van de in komsten. Ook nieuwe relaties, waar onder Fortis en Nyman/Zeetank, steunden het werk van Unicef. Dit jaar werd vaker contact gelegd met een aantal bijzondere donors, veelal stichtingen of fondsen op naam, die aanzienlijke bedragen aan goede doelen besteden. Deze bijzondere donors, met name Net4Kids, waren ook in 2000 nauw betrokken bij het werk van Unicef en steunden een specifiek project. Voorlopig zou het echtpaar blij zijn als de gemeente Tholen zelf zijn wenskaarten bij Unicef kocht. „We hebben het er wel eens met de voor lichter over gehad. Maar de gemeen te had zelf iemand op het gemeente huis die goed kon tekenen. Later zijn ze overgestapt op kaarten met teke ningen van Anton Pieck. Jammer dat ze Unicef niet inschakelen." Dat doet wel de Tuinclub Astrantia. De leden van de club, genoemd naar dat fraaie Zeeuwse plantje, is elk jaar een trouwe afnemer. Evenals de Leeskring Scherpenisse, de Her vormde Gemeente Immanuel en Smalstads mannenkoor. Het echt paar Lanooy-van Dalen roept vereni gingen en instellingen op bij het aanschaffen van kerstkaarten en ge schenkjes ook aan Unicef te denken. „We verkochten elk jaar kerstkaarten aan De Schutse in St.- Annaland. We kenden de directeur. Nu is er een nieuwe directeur en misschien on derhoudt die relaties met andere hulporganisaties", vermoedt het echtpaar. Jan Lanooy ontkent dat er veel geld aan de strijkstok blijft hangen. Uni cef is aangesloten bij het CBF. Dat is een organisatie die de goede doelen die in hun ogen deugen, een keur merk geven. Zo gaat het CBF bij voorbeeld na hoeveel er door het in stellingsbestuur aan onkosten wordt gerekend. Dat is geld dat dus niet bij de kinderen terechtkomt. „Als dat bedrag onder een bepaald percentage van de opbrengst blijft, krijg je een keurmerk. Unicef Nederland heeft zo'n keurmerk", weet Jan. Unicef zelf maakte een staatje waar een belangrijk deel van de opbrengst naar toe is gegaan. Zoals bijvoorbeeld naar Soedan. Voor drinkwatervoorzieningen in de dorpen. En verder naar: Somalië: Veilig water in de woes tijn Vietnam: drinkwater op het platte land Sri Lanka: ondervoeding van kin deren voorkomen Nepal: kleuters naar school Bolivia: tweetalig onderwijs Soedan: onderwijs voor nomaden- kinderen Ecuador: indianen in het Amazone gebied Roemenië: de vergeten kinderen van Oost-Europa Zambia: hulp aan aidswezen Peru: kinderarbeid voorkomen Ghana: een veilige plek voor straatkinderen Vietnam: een toekomst voor straat kinderen. In de meeste landen werken ze aan betere voorzieningen voor water, voeding, gezondheidszorg en on derwijs. Daarnaast steunen we spe ciale programma's voor kinderen die extra bescherming nodig heb ben. Unicef helpt bij de aanleg van pompen en andere systemen voor veilig drinkwater en leidt lokale mensen op tot onderhoudsmonteur, zodat ze zelf de installaties kunnen onderhouden. Ook geeft Unicef voorlichting over het belang van hygiëne en helpt bij de bouw van hygiënische wc's. Unicef helpt ziekten te voorkomen door onder meer de distributie van vitamine A en ijzertabletten. Uni cef geeft voorlichting over gezon de voeding en nieuwe landbouw methoden, bijvoorbeeld door de aanleg van moestuinen bij scholen. We helpen mensen met zaden en gereedschap of krediet voor de aankoop van kippen, varkens of koeien. Unicef werkt mee aan een betere gezondheidszorg voor moeder en kind. We steunen nationale immu- nisatieprogramma's, helpen bij het opzetten van lokale gezondheids centra, verstrekken medicijnen en leiden gezondheidswerkers op. Unicef helpt bij de bouw van scho len, levert lesmateriaal, leidt leer krachten op en adviseert bij ver nieuwing van het curriculum en de onderwijsmethoden. In tal van lan den steunt Unicef programma's om vooral ook meisjes, maar ook kin deren van minderheidsgroepen en werkende kinderen naar school te laten gaan. Weeskinderen, straatkinderen, wer kende kinderen, tehuiskinderen en kinderen in oorlogsgebieden heb ben het extra moeilijk en hebben daarom speciale aandacht, zorg en bescherming nodig. Die biedt Uni cef door middel van uiteenlopende projecten. De gemiddelde kindersterfte is sinds 1960 gedaald van 216 naar 99 per 1000 levend geboren ba by's. •Eind jaren zeventig werd gemid deld maar 5% van alle kinderen ge vaccineerd tegen de belangrijkste kinderziekten. Dankzij grootscha lige immunisatiecampagnes is dat percentage gestegen tot ca. 80%. Een ziekte als polio is bijna uitge bannen. •Alleen al tussen 1990 en 1995 steeg het aantal schoolgaande kin deren met meer dan 50 miljoen! •Nooit stonden de rechten en be langen van kinderen hoger op de politieke agenda dan de afgelopen 10 jaar. Wereldwijd worden meer wettelijke maatregelen genomen om kinderen te beschermen tegen de gevolgen van oorlog en tegen uitbuiting en misbruik, zoals kin derarbeid en seksuele exploitatie. De familie Lanooy kent de cijfers. Ze weet ook dat er nooit genoeg geld is. „Daarom is steun aan kin deren van het grootste belang. Kin- De 79-jarige mevr. P. van Leeuwen-Nelisse uit Poort vliet wordt gedupeerd door de nieuwe vervoersregeling omdat ze voortaan vanaf de Thoolse brug naar het ABG 2,42 per km moet betalen. Nu kan ze voor vijf strippen van een rijksdaalder, dus ƒ12,50 vanuit Poortvliet naar Bergen op Zoom. „In maart wordt het vijf jaar dat mijn man niet meer thuis is. Eerst lag hij in het ziekenhuis en daarna in het verpleeghuis ABG. Elke dag ga ik naar hem toe: 's middags om half twee vertrek ik en 's avonds om acht uur ben ik weer thuis. Ik heb zelf wel een au to voor de deur staan, maar ik heb geen rijbewijs. Kin deren hebben we niet, maar de buurman rijdt regelmatig met me", aldus mevr. Van Leeuwen. Ze woont bijna veertien jaar aan het Kerk plein in Poortvliet. De Thoolse was vijftig jaar van het eiland af wegens haar werk in Den Haag, Delft, Rotterdam en Amsterdam. In de hoofstad leerde ze haar man kennen. Daarna woonde het paar in Aal smeer, voordat ze naar Poortvliet kwamen. Mevr. van Leeuwen is nog goed ter been, zodat ze gele strippen van een rijksdaal der heeft: gehandicapten krijgen blauwe strippen van een gulden. „Bij de bushalte in Poortvliet zou ik nog wel kunnen komen, maar dan moet ik in Bergen op Zoom vanaf het station naar het ABG lopen en dat is teveel voor mijn leeftijd. Boven dien vind ik het niet veilig bij het NS-station." Taxichauffeur Rien Gunst rekent voor dat mevr. Van Leeuwen met de nieuwe ver voersregeling tussen de 55 en 60 gulden per dag kwijt is, terwijl ze nu voor 25 gul den heen en terug rijdt. De Poortvlietse gaat nu al niet dagelijks met de taxi wan neer er iemand bereid is met haar eigen auto te rijden, maar na 1 januari zou de taxi gezien de drastische prijsverhoging nog verder teruggeschroefd moeten worden. Mevr. Van Leeuwen probeert alsnog voor de blauwe strippen in aanmer king te komen, maar daar voor is een medische indica tie vereist. Volgens taxichauffeur Gunst wijst de huidige praktijk uit, dat mensen die nog goed ter been zijn, toch een blauwe strippenkaart bezitten. „Maar je kunt niet bij de mensen naar binnen kij ken. Ouderen in de gemeente Tholen zijn boos over wijzigingen in het teletaxi- systeem per 1 januari 2002. Het gereduceerd tarief voor 60-plussers rich ting Bergen op Zoom houdt in het nieuwe jaar op bij de gemeentegrens. Vanaf de Thoolse brug moeten ouderen voortaan ƒ2,42 per kilometer beta len, in plaats van de huidige ƒ1,67 per zone. De rit naar Bergen op Zoom, bijvoorbeeld voor bezoek aan familieleden in het ABG, wordt daarmee vi ce versa bijna zestig gulden duurder. Ook richting Oude Tonge geldt de nieuwe regeling. Halverwege de Philipsdam vervalt het gereduceerd tarief. Beleidsmedewerker P. Verburg van het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio pre senteerde de plannen woensdag in Meulvliet. De circa 80 aanwezige ouderen reageerden verbolgen. Ook vervoerder Taxi de Jonge uit Poort vliet is onaangenaam verrast. „Dit slaat nergens op. De gemeente Tho len wordt meer en meer het stief kind van Zeeland", aldus Ina de Jonge. Met ingang van 1 januari verandert het teletaxisysteem in de Ooster schelderegio op een aantal punten. Iedereen in de zeven gemeenten die meedoen aan het samenwerkings verband kan met ingang van 1 janu ari gebruik maken van de vervoers mogelijkheden die het teletaxisys teem biedt. Reizigers zonder WVG- pas betalen wel een hoger tarief en mogen minder ver reizen. De gele pas voor 60-plussers vervalt. Oude ren kunnen onder dezelfde voor waarden als andere reizigers ge bruik maken van de teletaxi. Het reisgebied van de teletaxi wordt in de nieuwe opzet beperkt. Het reizen naar de stadscentra van Rotterdam en Breda tegen het normale tarief van 1,- per zone vervalt. Houders van de blauwe WVG-pas houden het recht op het gereduceerde tarief in de gehele Oosterschelderegio, in clusief 8 zones daarbuiten. Voor de huidige houders van de gele pas vervalt het gereduceerde tarief bui ten het werkgebied. Met name Thoolse ouderen zijn daarvan de dupe, erkende Verburg. „Tholen is voor een belangrijk deel aangewe zen op Bergen op Zoom. Voor die rit zijn ouderen straks aanmerkelijk duurder uit." Taxibedrijf De Jonge hoorde op de bijeenkomst in Meulvliet voor het eerst van de plannen. De Thoolse teletaxi is niet blij met de maatregel die vervoerder Connexxion en de provincie Zeeland nu samen heb ben genomen. „Ons is door Con nexxion altijd verteld dat we door de wijzigingen in het collectieve Advertentie I.M. vraagafhankelijke vervoer een om zetstijging van 10 procent konden verwachten. Mede daarom hebben we fors geïnvesteerd in nieuwe da tacommunicatie voor onze zeven auto's. Per auto komt dat neer op een bedrag van 9.000 gulden. Die omzetstijging zie ik nu niet meer gebeuren. Het ouderenvervoer in de gemeente Tholen houdt op deze manier op te bestaan. We voelen ons, platweg gezegd, belazerd." De nieuwe regel leidt volgens Ina de Jonge in individuele gevallen tot schrijnend onrecht. Ook heeft de re gel volgens haar ongewenste neven effecten „We rijden bijna dagelijks iemand uit Sint-Annaland naar het ABG in Bergen op Zoom. Die per soon moet straks, behalve de zones op Tholen, vanaf de Thoolse brug bijna dertig gulden enkele reis bijbe talen. Het is vanaf 1 januari goedko per om zo iemand op het station in Rilland-Bath of Kruiningen af te zet ten, om dan vervolgens met de trein naar Bergen op Zoom te reizen. Het kost de gemeenschap meer geld, maar het scheelt het individu in de portemonnee. Watje ook krijgt is dat het nog aantrekkelijker wordt om een blauwe WVG-pas te krijgen. Met die pas houd je recht op het ge reduceerd tarief, ook voorbij de brug. Dit leidt ongetwijfeld tot gesjoemel bij de keuringen. Wie straks het hardst kermt, wint in de portemon nee. De goeden moeten dan lijden onder de kwaden. Het is een oneerlij ke toestand." Ook tijdens en na de bijeenkomst in Meulvliet werd door aanwezige ouderen hardop geklaagd. „De provincie doet er alles aan om ons op Tholen richting Goes te krij gen.", zei de één. „Het platteland is in de toekomst alleen nog aantrekke lijk voor rijke tweeverdieners met twee auto's. De rest moet het doen zonder collectief vervoer en de bus sen rijden al helemaal niet meer. En voor medische zorg worden we straks overgelaten aan flying doc tors." Verburg zei begrip te hebben voor de reacties. „Ik begrijp dat som migen van u er niet blij mee zijn. Het enige wat ik kan doen is de zaak nog eens aankaarten bij de gemeente Tholen. Misschien kan die iets voor udoen." Wethouder M. Velthuis laat desge vraagd weten eveneens overvallen te zijn door de recente ontwikkelin gen. „In het vooroverleg is ons ver zekerd dat er niets ten nadele van onze inwoners zou veranderen en dan loop je ineens hier tegenaan. Dit kan natuurlijk niet. De provin cie Zeeland en vervoerder Con nexxion hebben zich niet gereali seerd dat wij voor een belangrijk deel op Bergen op Zoom georiën teerd zijn. Daar hebben we op Tho len vaker last van. Het is een uiterst ongewenste situatie, juist omdat vervoerder BBA vanwege de komst van het collectief vraagaf hankelijk vervoer een aantal ritten schrapt. Als dit zo zou blijven, kun je als oudere bijna niet meer van het eiland af. Ik ben blij dat men sen hiertegen protesteren. Ik heb er overigens het volste vertrouwen in dat de provincie met een snelle op lossing komt. We zitten er als ge meente Tholen nu in ieder geval bovenop." Niet alleen het reisgebied van de teletaxi verandert. Ook het betalingssysteem ondergaat enkele wijzigingen. Met in gang van 1 januari 2002 is het niet meer mogelijk om met strippen te betalen. In plaats hiervan kan in de taxi per 1 ja nuari betaald worden met de chipkaart/chipknip. Met in gang van het nieuwe jaar kan er uitsluitend in euro's worden afgerekend. Naast betaling met de chipkaart is het ook mogelijk om met contact geld te betalen. Vanwege het be- taalgemak wordt geadviseerd om zoveel mogelijk met de chipkaart af te rekenen. Wie chipt betaalt altijd gepast, heeft geen gedoe met muntjes en kleingeld en heeft geen pin code nodig. Contact geld op zak hebben is dan niet nodig. Ongebruikte strippen kunnen tot en met 31 januari 2002 worden ingewisseld voor eu ro's. Dit kan bij de WVG lo ketten van de gemeenten in de Oosterschelderegio. Roeland van der Niet van Interpay Ne derland gaf de ouderen woens dag in Meulvliet uitleg over het gebruik van de chipkaart. Mevr Van Leeuwen stapt bij haar woning aan het Kerkplein in Poortvliet in de WVG-taxi, waarmeer Rien Gunst haar naar hetABG brengt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11