'Deze eretitel heeft me voor honderd procent overrompeld' OPRUIMING A.B.T. wil Tholen progressiever maken Nuis wil Tholen bij herdenking Ramp Krasse schaatser erelid van ijsclub I Kerstmarkt in Poortvliet E N AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Holonite claimt schade aanleg rotonde Tholen Gommert Heijboer (64) uit Sint-Annaland vrijwilliger van het jaar mm Donderdag 13 december 2001 58e jaargang no. 4 Kerstuitvoering van muziekschool Hij had er in het geheel niet op gerekend, maar de 64-jari- ge Gommert Heijboer uit Sint-Annaland werd vrijdag avond in Meulvliet in Tholen door b. en w. benoemd tot vrijwilliger van het jaar 2001„Het heeft me voor honderd procent overrompeld," zei Heijboer die van burgemeester W. Nuis het speciaal voor deze gelegenheid ontworpen beeld kreeg. Heijboer beweegt zich op vele terreinen. En dat deden ook de ruim 325 vrijwilligers die de avond bij woonden. Van zorg tot kerk, van sport tot school, van ver keer tot cultuur. Vanaf volgend jaar kunnen vrijwilligers op meer steun rekenen. Er komt een vacaturebank en elk jaar zal er een gezellige avond worden gehouden. Voor alle inwoners van de gemeente Tholen Maandag 17 december 2001, 19.30 uur in Meulvliet in Tholen Slotdebat Bestemming Tholen B 1 KORTINGEN TOT HERENMODE Nietsvermoedend Lokale partij bij raadsverkiezingen Tholen moet een waardige plaats krijgen bij de nationale herdenking op 1 februari 2003, van de watersnoodramp in 1953. Dat stelde burgemeester W. Nuis donderdag in de commissie algemeen bestuur en welzijn. De verplaatsing van een Noorse woning uit de Koning Haakonstraat in Sta- venisse naar streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland vindt Nuis wel passen in een herdenkingsprogramma. Deze week De schaatsen liggen inmiddels op zolder - in een krant van 1986 - maar lid van de ijsclub blijft ze. Jannetje van Vossen-Mossel man (woensdag hoopt ze 92 jaar té worden) is de enige die net zo lang lid is als de Sint-Annalandse ijsclub bestaat: 75 jaar. Ter gelegenheid van dat jubileum benoemde het bestuur haar vrijdag tot erelid. Ook de vertrekkende penningmeester Izak Vroegop viel die eer te beurt na dertig jaar bestuurswerk. %-lU A- Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en'het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Holonite heeft bij de provincie Zee land een schadeclaim ingediend van enkele tienduizenden guldens we gens extra kosten die het bedrijf moest maken door de aanleg van de rotonde Oud-Vossemeersedijk/Del- taweg bij Tholen. „We hebben daar door heel veel extra kilometers moe ten maken", zegt directeur Syriacus. „Onze transporteur moest omrijden via Nieuw- en Oud-Vossemeer en die kilometers zijn wel gefactureerd. Verder moesten onze vijftig mede werkers meer kilometers maken als woon-werkverkeer. De provincie bood de mogelijkheid om een scha devergoeding aan te vragen en daar van hebben wij gebruik gemaakt. We zijn wel wat de uitkomst is", aldus de Holonite-directeur. Volgens de regeling nadeelcompen satie verkeers- en vervoersvoorzie ningen is rentmeesterskantoor Hou- dringe uit Roosendaal door de provincie aangewezen als deskundi ge om de schadeclaim te beoordelen. Holonite heeft zowel een vestiging in Tholen als in Halsteren, waardoor er ook onderling verkeer is. Het doorgaande verkeer was zo'n maand gestremd door aanleg van de rotonde en bijbehorende werkzaamheden. Holonite (ruim 110 medewerkers) wil op den duur alle activiteiten in Tholen concentreren. Momenteel wordt gewerkt aan een kantoorge bouw en een bewerkingshal van to taal 1160 m2, waardoor volgend jaar mei opnieuw 30 personeelsleden overkomen naar Welgelegen. Het restant van de productie verhuist dan later nog uit Halsteren naar Tholen. Het activiteitencomité Poortvliet orga niseert zaterdag voor de eerste keer een kerstmarkt. In de hal van de firma Elenbaas, die via de Paasdijkweg en de Paasdijkstraat is te bereiken, zullen 22 standhouders hun koopwaar aan bieden. Naast kerstdecoraties is er ook etenswaar verkrijgbaar. Bezoe kers kunnen onder meer een kop erw tensoep nuttigen en deelnemen aan een palingraadwedstrijd, waarbij een rookoven is te winnen. De markt, die tussen twee uur 's middags en acht uur 's avonds wordt gehouden, is vrij toegankelijk. Leerlingen van de Zeeuwse mu ziekschool geven zaterdag a.s. een concert in de Gasthuiskapel in Tho len. Kerstliederen uit verschillende landen, bewerkt voor de verschil lende instrumenten, zullen zowel solistisch als in ensemblevorm te beluisteren zijn. De kerstuitvoering is gratis te bezoeken en begint om drie uur zaterdagmiddag. Gommert Heijboer met het beeldje 'betrokkenheid' op het podium in Meulvliet. Vrijwilliger van het jaar 2001 is geen prijs, zo benadrukte wethou der M.A.E. Velthuis, maar een ere titel. „Anders lijkt het net een wed strijd. Het rijtje goed, beter, best valt hier niet te gebruiken." Er waren ruim dertig reacties op de oproep om iemand aan te melden als vrijwilliger van het jaar 2001, vertelde ze. Een aantal vrijwilligers was dubbel aangemeld en de leef tijd varieerde van 27 tot 84 jaar. Ook waren de kandidaten op een breed terrein werkzaam, zoals zorg, Bezoek deze avond, praat mee en breng uw stem uit over toekomstige ontwikkelingen in onze gemeente. Het gaat over wonen, werken en leven. Maak gebruik van de mogelijkheid om uw stem te laten horen. U kunt gebruik maken van gratis busvervoer. Zie voor vertrektijden en opstapplaatsen de 2e informatiekrant over Bestemming Tholen die deze week huis aan huis wordt verspreid. estemming inoien Advertentie I.M. KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM i Advertentie^ »M. cultuur en kerk. Het comité erebe- noeming beval de kandidaat aan bij het college van burgemeester en wethouders. Dat besloot unaniem de titel aan Heijboer toe te kennen. Daarbij is in overweging genomen dat Heijboer zich op een zeer breed terrein bezighoudt met vrijwilli gerswerk. Zo is hij al sinds 1968 actief bij de plaatselijke EHBO-vereniging (hij is al 32 jaar secretaris). Als EH- BO'er is Heijboer behulpzaam bij (sport)evenementen, geeft les en beeldt hij zelf slachtoffer uit bij oe feningen van de EHBO (lotus slachtoffer). Bij streekmuseum De Meestoof verleent hij hand- en spandiensten als suppoost. En ook in de zorg is Heijboer geen onbekende. In het verzorgingstehuis De Schutse be mant hij het winkeltje en helpt hij bewoners die in een rolstoel zitten. Hij vervoert bewoners naar de dokter of het ziekenhuis of neemt ze mee uit winkelen. Daarnaast is Heijboer al een kwart eeuw collectant voor de Nederlandse hartstichting. Ook als er in de kerk iemand hulp nodig heeft, staat hij gereed, zo staat te le zen in de overwegingen om Heij boer de eretitel te verlenen. Wat de kandidatuur sterk maakte, is volgens b. en w. dat Heijboer uit naam van de stichting Dorpsge meenschap Sint-Annaland is aange meld. Al is dat echter geen pré om in aanmerking te komen voor de eretitel, zo haast het college zich er aan toe te voegen. Verder wordt Heijboer gezien als de 'buurman' die op elk uur van de dag, en soms ook tijdens de nacht, bereid is om de helpende hand te bieden. 'De verpersoonlijking van het spreekwoord Beter een goede buur dan een verre vriend'. Boven dien bezoekt Heijboer voor de Ne derlandse patiëntenvereniging afde ling Tholen af en toe ook nog zieke of hulpbehoevende mensen. Heijboer zat nietsvermoedend op zijn stoel aan de tafel in het midden van de zaal bij de Tj. Heijboer (van de EHBO) én H. Hendrikse-Sloot- maker (vrijwilligster) en hoofd ver zorging I. van Ommen van De Schutse. Maar bij de inleiding werd al duidelijk dat het om een man zou gaan en viel ruim de helft van de zaal af. Dat Heijboer als chauffeur gelokt zou zijn, klopte maar gedeel telijk. Daardoor ging er ook geen lichtje bij hem branden. Heijboer was dan ook volkomen verrast door de benoeming, zo zei hij nadat hij op het podium het beeldje in ont vangst had genomen. „Het heeft me voor honderd procent overrompeld. Hier had ik nooit aan gedacht, maar ik vind het geweldig. Ik zal hier maar niet vertellen wat ik allemaal doe. En ik weet wel ongeveer wie hier achter zit, maar niemand heeft iets laten merken. Ook het thuisfront niet." Zijn vrouw was niet aanwezig bij de uitreiking. Aanvankelijk zou Heijboer overi gens wel als chauffeur optreden. Met twee auto's zouden ze uit Sint- Annaland komen om de avond bij te wonen. „Maar omdat er een paar af zegden, zijn we in één auto geko men en heeft Tjid gereden," vertelt de vrijwilliger van het jaar 2001. „We hadden afgesproken dat we na mens de EHBO hier naar toe zouden gaan. Hier had ik echt geen flauw idee van." Na afloop kwamen velen Heijboer gelukwensen. Het beeldje 'Betrokkenheid', gemaakt door Ve- ronie Rens-Havermans uit Tholen, fier op tafel. Ook de maakster kwam Heijboer feliciteren. De vrijwilliger van het jaar is al eerder onderschei den. In 1998 ontving hij in de koor kerk van de Hervormde Gemeente in Tholen een koninklijke onder scheiding. „Ik heb nog geen plannen om op te houden. Zo lang ik gezond mag wezen, blijf ik het doen." De muziekvereniging Accelerando wilde zaterdag in Sint-Annaland een hulde brengen aan Heijboer. Maar uitgerekend deze dag overleed zijn buurvrouw, mevr. Goedegebuure waarvoor Heijboer veel heeft ge zorgd. De serenade werd afgelast. Heijboer is door het college uitgeno digd zitting te nemen in het comité 'de Thoolse vrijwilliger' om volgend jaar een aanbeveling te doen. Die uitnodiging aanvaardde hij. „Zoveel tijd zal dat toch niet vragen?" Het comité bestaat verder uit twee leden van het lokaal comité vrijwil ligers en wethouder M.A.E. Velt huis. ZIE VERDER PAGINA 7 Algemeen Belang Tholen (ABT) is als enige lokale partij maandag geregi streerd bij de gemeente Tholen voor de raadsverkiezingen in maart 2002. Partijen die landelijk bekend zijn, hoeven niet meer apart aangemeld te worden. Evenals in 1998 zullen er dus zeven politieke partijen meedoen aan de Thoolse gemeenteraadsverkiezingen. Het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV/Unie 55+) van toen is nu vervangen door ABT. Verder zijn de SGP, de PvdA, het CDA, de WD, de ChristenUnie en D66 van de partij. Op 22 januari moeten de kandida tenlijsten ingediend worden, waarna 24 januari de lijstnummering plaats vindt. De officiële vaststelling van de kandidatenlijsten gebeurt op 25 januari. Inmiddels hebben SGP, CDA en VVD definitief hun kandi datenlijst door de ledenvergadering vastgesteld. Bij de PvdA moet dat nog gebeuren, maar de advieslijst is wel bekend. De ChristenUnie heeft de topvier vastgesteld, maar nog niet de volledige lijst. Bij D66 heb ben de leden inmiddels een schrifte lijke stemming gehouden en ABT heeft de toptwee rond. De in Utrecht geboren, maar al ja ren in Sint-Annaland woonachtige, 54-jarige J.P. Boulogne krijgt de eerste kans om de kar te trekken. Initiatiefnemer L.J. van Doorn (64) uit Scherpenisse zit er niet meer op te wachten. „Wie er het meeste tijd in kan steken, wordt lijsttrekker", zegt de ABT-voorzitter, die in 1998 meedeed als derde kandidaat op de lijst van het AOV. Voor die partij was hij ook lid van provinciale sta ten van Zeeland. Het AOV haalde met 410 stemmen in 1998 geen ze tel in de Thoolse raad, terwijl D66 dat met 676 stemmen wel lukte. Van Doorn wil ondanks die teleur stelling opnieuw een poging wagen. „Bij de verkiezingen in 1998 wa ren er nog veel thuisblijvers en die groep willen wij graag bij het ge meentebestuur betrekken. We gaan voor een leefbaar Tholen, want die leefbaarheid dreigt nu in de versukkeling te raken. Er ge beurt te weinig; wij willen actie! Geen extreme dingen, maar we willen toch een positieve slag ge ven aan de ontwikkeling van Tho len. Bijvoorbeeld grond voor ei gen inwoners. Nu krijgen project ontwikkelaars teveel zeggenschap van de gemeente. Wij pleiten voor een organische uitbouw van de dorpen en verwezenlijking van plan Wulpdal en een overdekt zwembad in Sint-Maartensdijk. Een Aldi supermarkt mag wat ons betreft alleen op de Markt in Sint- Maartensdijk komen, bijvoorbeeld op de plaats van garage Van Stee nis omdat zo'n autobedrijf beter op het industrieterrein thuishoort dan midden in het centrum. Zo'n supermarkt hoort niet aan de Sportlaan thuis. Wij onderschrij ven de opvattingen van de stuur groep 2005 over het detailhandels- onderzoek omdat we de winkel voorzieningen in de kleine kernen niet nog verder willen laten afne men. De dorpshuizen kennen we ook een essentiële functie toe, evenals de uitleenposten." ZIE VERDER PAGINA 7 De burgemeester ziet echter de kan sen voor Tholen om een voorname rol te spelen vervliegen, nu volgens hem is voorgesteld om de nationale herdenking te verschuiven van Zee land naar Zuid-Holland. „Naar alle waarschijnlijkheid wordt het niet Zeeland, maar we blijven ons best doen om voor Tholen een waardig plaatsje te verkrijgen bij de herden king." Binnenkort voert de burge meester overleg met gedeputeerde Coppoolse en andere leden van het bestuurlijk overleg project Delta 2003, dat de activiteiten rond 50 jaar ramp voorbereidt. „Driekwart jaar geleden heb ik tegen commissaris Van Gelder al gezegd, dat Tholen zwaar getroffen is tijdens de ramp en dat daarom ruimte geschapen zou kunnen worden om in het kader van een vijftigjarige herdenking Tholen aan te doen." Goeree-Overflakkee maakt echter veel kans voor de na tionale herdenking waarbij leden van de koninklijke familie aanwezig zul len zijn. Het voorstel is nu aan het koninklijk huis gestuurd ter beoorde ling. In 1993 was Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland het centrum van de herdenking. Daar was konin gin Beatrix bij aanwezig. Het ken nismakingsbezoek van prins Willem- Alexander en Maxima aan Zeeland ging ook aan Tholen voorbij. En dat steekt Nuis. Tholen heeft overigens nog niet zo lang geleden koninklijk bezoek ge had. Ter ere van haar vetj aardag kwam ze in 1996 naar Sint-Maar tensdijk. De nieuwe inwoners die dinsdagavond tijdens de burger avond het gemeentehuis bezochten en langs het archief kwamen, konden nog een glimp van haar zien: op twee ingelijste kleurenfoto's. Volgens de burgemeester is er geen sprake van ruzie. „Daar is het onderwerp veel te ernstig en te gevoelig voor. Wij wil len alleen aandacht voor Tholen en als het niet via Delta 2003 gaat, dan regelen we het zelf wel. Want het ge meentebestuur wil waardig aandacht schenken aan het feit, dat het 1 fe bruari 2003 vijftig jaar geleden is dat de watersnood plaatsvond." Het gaat vakbondsjubilaris Kees van Tilburg uit Tholen om het principe 1 tiV, tl tt# >XSr,vc-x\%.%v 4 jtÊÊÊtr iïi jJF A%;1 MM Naast kennel nu ook hondentrimsalon bij Van Riessen in Sint-Philipsland 'f rtf SN Aanvoerder Jaap van Oudenaarde twintig seizoenen in Noad 1 EN VERDER... Gemeente stuurt instructies veiligheid tijdens feestdagen Standplaats ambulance nog niet duidelijk Jeugdsoos, Pluus en muziek praten over gezamenlijk onderkomen in Vossemeer Slot op hekken in Scherpenissepolder Roep Thoolse jongeren om ontmoetingsplek Smash '76 blijft eersteklasser NIEUWE ONDERVINDING KOMT ONS ZO DUUR TE STAAN OMDAT WIJ MEESTAL DE OUDE NIET TE GELDE MAKEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Mevr. Van Vossen werd vrijdagavond met bloemen verrast door voorzitter J.P. Moer land en secretaris D.L. Hage. Zij waren vergezeld van wethouder van sportzaken R. Ravensteijn, die de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht. „Ik heb altijd ontzettend graag geschaatst", vertelde de krasse bewoonster van de Hoenderweg, vlakbij de ijsbaan aan de Annewas. „Als kind woonde ik al aan de Hoenderweg en achter de woning van mijn ouders lag een drassig weiland. Na een paar nachten vorst kon je daar al schaatsen, 's Morgens om negen uur stond ik al op het ijs. Eerst op frie zen, later kreeg ik bootjes." Jannetje Mosselman kon prima schoontijden. „De dochter van dokter Quakkelaar heb ik het nog geleerd, en als beloning kreeg ik laarzen cadeau die ik jaren heb gedragen. Voor die tijd gingen mijn hielen nogal eens kapot, want in die tijd hadden nog maar weinig mensen laarzen en ik stond elke dag op het ijs. Met één paar schaatsen deed je vroeger ook met drie tot vier meiden." Ze weet niet precies meer welk jaar ze voor het laatst heeft gereden. „Ik heb het lang volgehouden, maar toen er een vrouw haar arm brak, ben ik gestopt. Sommigen bedanken dan ook als lid, maar laten we toch met zijn allen de ijsclub blijven steunen." Mevr. Van Vossen woont zelfstandig en kan zich met de dagelijkse aanloop van fami lieleden uitstekend redden. „Ik kook mijn eten nog en op maandagmorgen sta ik om kwart over zes op. Als de werkster komt, zijn er al twee wasmachines gedraaid." Ze eet veel fruit en ook nog steeds spek. „En elke dag rond de middag neem ik een toeter de met suiker." i---~m Voorzitter Moerland had bloemen meegebracht voor mevr. Van Vossen-Mosselman, 75 jaar lid van de Sint-Annalandse ijsclub. Het krasse lid laat haar schaatsen zien waarop ze lang reed. Tussen hetï in wethouder Ravensteijn en secretaris Hage, en rechts mevr. Burgers. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1