Provincie Zeeland Achter de computer Smash blijft eersteklasser cJi 'Versterckt Zeeland' (Officiële Mededelingen Koersballen Donderdag 13 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 50/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Werk aan de weg Informatie- en communicatietechnologie OCT) is niet meer weg te denken uit de samenleving. In het beleidsplan Bytes bits in de Zeeuwse Delta geven Gedeputeerde Staten aan wat de positie van de provincie op dit terrein is en hoe het streven naar een toenemende bewustwording, deelname en toepassing van ICT door burgers, overheden en instellingen kan worden gerealiseerd. Schelde Nieuwsbrief Fotokijkdag Commissie Jeugd Thoolse titelstrijd Clubcompetitie Smerdiek 3 loopt de winst mis AVC 3 wint met slecht spel Dames rukken op Zege Smerdiek 4 verdiend Mini's in competitie Verlies geflatteerd Emergo B pakt een punt Suzan Reinerman naar L-dressuur Kerstbenefiet Regeling provinciale belastingen en Man- daatsbesluit College van Gedeputeerde Staten van Zeeland Onderzoek niet meedoen aan baar moederhalskanker Paarden centraal bij Dierplezier Abdij In de cultuurhistorische reeks van de provincie Zeeland is de derde druk verschenen van 'Versterckt Zeeland', over de verdedigings werken in Zeeland door de eeuwen heen. Het boek is ge schreven door Paul Stockman en Peter Everaers. De eerste druk van 'Versterckt Zeeland' ver scheen in oktober 1999. Dat de tweede druk - mei 2000 - al zo snel nodig was, zegt iets over de belangstelling voor het onder werp van het boek. Overigens blijkt dat ook uit de vraag naar de andere delen van de cultuur historische reeks, waarvan er sinds het begin, in 1993, bijna 30.000 over de toonbank zijn gegaan. De nu verschenen derde druk van 'Versterckt Zeeland' is door beide auteurs herzien. Een aantal hoofdstukken is fors uitge breid. Zo zijn nu alle Zeeuwse vestingsteden opgenomen en is er meer aandacht voor de verde digingswerken die zijn gebouwd •tijdens de Tweede Wereldoorlog. Met 'Versterckt Zeeland' kent de cultuurhistorische reeks van de provincie een echte 'bestseller', in twee jaar tijd zijn er vierdui zend exemplaren van verkocht. De derde druk omvat 140 pagi na's (A5-formaat) en is te koop voor 15,00/ 6,80. Andere uitgaven Eerder verschenen delen in de cultuurhistorische reeks zijn: Hoog van de toren, kerken in Zeeland tot 1900, auteur M.P. de Bruin; Zeeland in de prehistorie, auteur drs. J. Jongepier; Zeeuwen te water, sporen van een maritiem verleden, Zilt en zoet, sporen van watergebruik in Zeeland, Zeeuwen tegen het water, sporen van de waters taatsgeschiedenis in Zeeland, van de auteur J.J.B. Kuipers; De Romeinen in Zeeland, onder de hoede van Nehalennia, auteur ir. J.A. Trimpe Burger; Versterckt Zeeland, auteurs P. Stockman en P. Everaers; Van schandsteen tot straatkapel, auteurs J.J.B. Kuijpers en P. Sijnke; Nieuws Zeeland in de Vroege Middel eeuwen, auteur T. Polderman. De natuurhistorische reeks is vorig jaar gestart. Het eerste deel, Tussendijks, en het tweede deel, Het grote blauw, zijn uitge voerd in kleurendruk en geschre ven door R.J. Swiers. Een andere natuuruitgave is De toestand van de Zeeuwse natuur, 52 pagina's, auteur A. de Jong. Te koop of bestellen Alle hiervoor genoemde delen zijn te verkrijgen in de boekhandel, maar ook te bestellen bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Langs de weg van Hulst naar de Kanaalzone, tussen de rotondes Drieschouwen en Derde Verkor ting wordt een parallelweg aange legd. De lengte van de weg wordt vijf kilometer, de breedte is 3,50 meter. De weg komt aan de zuidkant van de sloot langs de hoofdrijbaan. De aansluitingen op de Eerste en Tweede verkorting komen te vervallen als de zuide lijk parallelweg klaar is. Door de uitvoering van het werk moet rekening worden gehouden met oponthoud. Om het werkverkeer te kunnen geleiden worden ver keerslichten geplaatst bij het zand- en gronddepot. Op wegge deeltes waar wordt gewerkt is een maximumsnelheid van 50 km per uur van toepassing. Als aan de zijwegen wordt gewerkt zullen deze tijdelijk worden afgesloten. Het verkeer wordt tijdens die werkzaamheden via borden om geleid. De aanlegkosten van de parallelweg met bijkomende wer ken bedragen ruim een miljoen euro. Een evenwichtige groei en een duurzame ontwikkeling van de Zeeuwse samenleving zijn uit gangspunten van het provinciaal beleid. Informatie- en communica tietechnologie biedt goede moge lijkheden om aan de realisatie van deze doelstelling bij te dra gen. Naast het mede realiseren van provinciale beleidsvoorne mens kan ICT ook een bijdrage leveren aan verbetering van de dienstverlening en efficiency in verschillende sectoren. GS ach ten het van belang dat instellin gen en organisaties waarmee de provincie een budgetsubsidierela tie heeft kunnen meegroeien met de ontwikkelingen op ICT-gebied. Beleidssporen De nota Bytes bits heeft tot doel de samenhang van het externe ICF-beleid van de provin cie in kaart te brengen. In de nota is het Europees en nationaal beleid opgenomen en zijn doel stellingen geformuleerd. De be leidssporen die tot de doelstelling moeten leiden zijn: het stimuleren van initiatieven van derden; het verbeteren van de eigen dienstverlening; het versterken van de politiek-democratische functie het tegengaan van een tweedeling van de informatie maatschappij. Ontwikkelingen De eigen dienstverlening van de provincie met behulp van ICT kan op vrijwel alle beleidsterreinen worden verbeterd. Dat betekent dat de provincie het goede voor beeld moet geven. Daar wordt aan gewerkt: op het gebied van milieu, ruimtelijke ordening en economie worden initiatieven ont wikkeld en in gang gezet. Samenwerking met andere over heidsinstanties of bedrijven kan eveneens een positieve bijdrage leveren. Een voorbeeld daarvan is Zeelandpoort. Samen met het merendeel van de Zeeuwse ge meenten wordt aan de ontwikke ling hiervan gewerkt. Het wordt een soort centrale ontmoetings plaats van gelijksoortige informa tie, vergelijkbaar met een 'zoek machine'. Wie zoekt naar 'Ture luur' kan dan in een oogopslag zien wie er bij dit gebied betrok ken zijn en op welke manier. Praktijk Het gebruik van Internet biedt goede mogelijkheden voor bur gers om door middel van chat- sessies rechtstreeks te communi ceren met burgers in heel de pro vincie. Hiermee is in het kader van het 'Zeelanddebat' een begin gemaakt en de resultaten daar van worden positief beoordeeld. Het is de bedoeling dat in de toe komst maximaal twee onderwer pen per jaar worden uitgekozen voor het houden van chatsessies. Reacties Wie wil reageren op de inhoud van de conceptnota Bytes bits kan dit doen door in te spreken aan het begin van de vergaderin gen van Statencommissies welke de tweede week van januari wor den gehouden. Schriftelijke reac ties kunnen tot 5 januari 2002 worden ingediend bij Gedeputeer de Staten van Zeeland, Postbus 153, 4330 AD Middelburg. Opvragen De conceptnota Bytes bts kan worden opgevraagd bij het infor matiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. De nota kan ook worden geraadpleegd via de web-site van de provincie: www.zeeland.nl Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Begin december 2001 verscheen nummer 29 van de Schelde Nieuwsbrief. Het Schelde Infor matiecentrum geeft dit kwartaal blad inmiddels al zeven jaar uit. Doel van de uitgave is om bij de Schelde en Westerschelde be trokken professionals (overheden en bedrijfsleven) en geïnteres seerde burgers, zowel in Neder land als Vlaanderen, op de hoog te te houden van betrouwbare en gedegen informatie over het wel en wee van deze riviermonding in al zijn facetten. Nummer 29 gaat onder andere over de plannen voor windmolens in de Westerschelde-monding, de zorg voor natuurwaarden bij het versterken van de dijken en de uitvoering van de Kaderrichtlijn in Vlaanderen. Daarnaast zijn er wat 'lichtere' rubrieken, waaronder ScheldeNieuws met beknopte informatie en verwijzingen naar contactpersonen. De nieuwsbrief kan gedownload worden via www.scheldenet.nl. Aanmelding voor een gratis abon nement is mogelijk door een berichtje aan het Schelde Informatie Centrum, Postbus 8039, 4330 EA Middelburg, tel. 0118-672293. Aanmelden via E- mail kan ook: sic@rikz.rws.minvenw.nl Zaterdag 15 december, van 11.00 tot 16.00 uur, wordt in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg, een Regionale Foto kijkdag gehouden. Het is de be doeling dat mensen uit heel Zee land en daarbuiten met oude foto's, negatieven, prentbriefkaar ten etc. naar het Zeeuws Archief komen. Deskundigen op histo risch, fotografisch en restauratie gebied zijn aanwezig om foto's te bestuderen en er informatie over te geven. De initiatiefnemers van deze dag, het Nationaal Fotoge nootschap en het Zeeuws Archief, zijn geïnteresseerd in al dit materiaal omdat het mede kan bijdragen aan de vervolma king van de Zeeuwse geschiede nis. Verder informatie over deze dag wordt verstrekt door mede werkers van het Zeeuws Archief, tel. 0118-678800. De informatie is ook op de web-site te vinden, www.zeeuwsarchief.nl. De Provinciale Planologische Commissie (PPC) vergadert op woensdag 19 december, aan vang 14.45 uur. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Abdij 6, Mid delburg. Het is de laatste vergadering van de commissie in deze vorm. Volgend jaar wordt de commissie samengevoegd met de PCMW en wordt de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid gevormd. Op de agenda staan onder ande re de Integrale Visie Deltawateren, stand van zaken Westerschelde Container Termi nal en de veranderingen VROM organisatie -RO aspecten. De vol ledige agenda en de stukken die daarbij horen, liggen ter inzage bij het informatiecentrum van de provincie. Met slechts één game verschil heeft Smash '76 zich weten te handhaven in de eerste klasse van de afdeling Zuid-West. De Sint-Annalanders speelden vrij dagavond in Steenbergen 5-5 in de beslissingswedstrijd tegen Middelburg-Zuid 2. „Wat zijn we hier blij mee. Het was al een tegenvaller dat we dit duel moes ten spelen, nadat we de hele com petitie bovenin meegedraaid heb ben", zegt Christian van 't Hof. Smash miste voor deze belangrijke wedstrijd Gabriël Gunter, terwijl reglementair Johan Snoep en Ad Verhage evenmin mee mochten doen. Matthijs Bruijnzeel werd op gesteld, in de hoop dat hij met zijn type spel een puntje mee zou kun nen pakken. De onbekende tegen stander bleek een team van ervaren veertigers, terwijl twee van de drie spelers noppen of anti-spin op hun batje hadden. Het zag er dus een lastige klus uit voor de Setallan- ders en dan werd het ook. Routinier Christian van 't Hof werd in het openingsduel kansloos verslagen (21-11, 21-16), waarna Bruijnzeel de stand gelijk trok voor Smash. Nadat Anné van Dijke in de derde game nipt verloor (21- 19), won hij samen met Van 't Hof simpel het dubbelspel. Opnieuw nam Middelburg hierna de leiding en opnieuw kwam Smash, door Van 't Hof, langszij. De teams ga ven elkaar niets toe. Van Dijke won en bracht zijn team daarmee op een 4-3 voorsprong, maar later kwam er toch weer een 4-5 acherstand op het scorebord. In de laatste, beslis sende, partij moest Van 't Hof in twee games winnen om Smash in de eerste klasse te houden. Dat deed hij, zodat het 5-5 werd en na telling van de games bleken de Sint-Annalanders er één meer ge wonnen te hebben. De vreugde bij de spelers en de supporters was groot. „Gelukkig speelde Anné als een 'ouwerwetse Van Dieke' en liet Matthijs zien, behalve een goed voetballer ook een goed tafelten nisser te zijn. Ook de steun van dé vele meegereisde supporters heeft ons goed gedaan." Als eind januari de voorjaarscom petitie start, zal de 39-jarige Ad Verhage uit Anna Jacobapolder zijn comeback beleven bij het vlaggenschip van Smash. Dan zal tevens een vijfde seniorenteam worden ingeschreven. Nieuwe competitiespelers zijn Pieter den Boer, Leen Guiljam en Rina Bout den Ouden. De jeugd, die een ma tig seizoen beleefde, houdt acht teams. Onzeker is nog of het eerste jongensteam, dat laatste is gewor den, degradeert uit de landelijke C- klasse. Het landelijk spelende meisjesteam van Smash sloot de competitie zaterdag af tegen titelkandidaat Succes/ABN-Amro uit Landgraaf. De Limburgers hadden aan één punt genoeg voor het kampioen schap, terwijl Smash de volle tien pun ten nodig had om een feestje te kunnen vieren. De Sint-Annalanders verloren met 1-9, maar hun tweede plaats is zeker geen slechte prestatie voor Anky Vroeg- op, Leontien van Keulen en Diana Heij- boer. Bij de jeugd gaan dit vooijaar Peter Overbeeke, John Dusink en Willem Boogaard voor het eerst competitie spe len. Daarentegen stoppen Martijn Neele en Marinus Prins ermee. Komende zaterdag organiseert Smash in Sint-Annaland de Thoolse tafeltennis kampioenschappen, waaraan in de ge meente wonende tafeltennissers én leden van de enige Thoolse club mee mogen doen. 's Middags vanaf twee uur komen de senioren in actie. Christian van 't Hof is de titelverdediger en hij mag bij winst de wisselbeker definitief mee naar huis nemen. Concurrenten zijn Johan Snoep, Ad Verhage, Marco Saarloos, Anné van Dijke en Gabriël Gunter. De jeugd tot 16 jaar speelt vanf 9 uur 's morgens in de Wellevaete. Bij de jon gens komt er in ieder geval een nieuwe kampioen, want Harm Westdorp mag zijn titel gezien zijn leeftijd niet verdedi gen. Arno Bruijnzeel, Remco Vroegop en Tim Westerlaken zijn kanshebbers. Bij de meisjes is Esther Bruijnzeel titel verdediger en zij moet onder meer reke ning houden met Ellen Hage. Voor de clubcompetitie zijn bij Smash de volgende partijen gespeeld. Senioren. M. v.d. Graaf-C. van Poort vliet 20-22, 18-21; R. Fructuoso-R. Bout-den Ouden 21-10, 21-9; H. Bruijn- zeel-M. v.d. Klooster 12-21, 7-21; M. v.d. Graaf-A. Verhage 16-21, 14-21; A. van Dijke-C. van 't Hof 10-21, 7-21; H. Westdorp-C. Vroegop 21-16, 21-17; R. Vroegop-P. van Dijke 21-18, 21-19; L. Guiljam-M. v.d. Klooster 21-17, 16-21, 16-21. Jeugd: L. van Driel-M. Keur 21-13, 21- 16; N. van Oudenaarde-B. Walraven 21- 16, 17-21,11-21; C. Guiljam-J. Gebraad 21-15,21-16; J. Dusink-A. v.d. Doel 21- 8, 24-22; W. Boogaard-A. Vroegop 4- 21, 8-21; J. v.d. Klooster-M. Bruijnzeel 19-21, 20-22; J. Aarnoudse-P. Overbee ke 21-16,21-8. Zaalvoetbal. In de Meulvlietcom- petitie zijn de uitslagen van zondag als volgt: Peperbus-Van Meer Boys 0-4, Internationals-Sixties 3-3, Pap- bar Boys-de Lunch 3-4, 1' Esperan- ce-Hof van Holland 9-2. In de be- drijvencompetitie zijn maandag twee duels gespeeld: Insulcon-Goe- degebuure 5-8, Bouman-Potter-Bu- delpack 9-9. Bijna had Smerdiek 3 de wedstrijd tegen de derde keus van Internos gewonnen, maar de beslissende treffer (ingeschoten door Bram v.d. Male) werd door de scheidsrechter afgekeurd na overleg met de grensrechter. Smerdiek - dat eerst een achterstand wegwerkte en vervolgens tot twee keer toe een voorsprong prijsgaf - voelde zich behoorlijk tekort gedaan door die beslissing. Beide ploegen waren aan elkaar ge waagd. En al kreeg Smerdiek in de eer ste helft meer kansen, juist de bezoekers openden de score. Ze werden daarbij wel geholpen, want de bal belandde in het eigen doel toen Antal de Rijke pro beerde een voorzet weg te werken. Di rect na de rust scoorde ook Internos een eigen doelpunt en daarmee was de stand in evenwicht. Even was de ploeg uit Et- ten-Leur van slag en Smerdiek profiteer de. Een attent reagerende Antoine Smits scoorde, nadat de Brabantse keeper de bal losliet uit een vrije trap van Herbert Vermaas. Toen Smerdiek-doelman John van Houdt een eenvoudige bal onder door zijn voet liet glippen, bracht dat de bezoekers terug in de wedstrijd. Maar opnieuw namen de blauw-zwarten de leiding. Herbert Vermaas kopte een vrije trap van Perry Opree door naar Bram Het derde herenteam van AVC heeft in een saai duel met 4-0 gewonnen van Kikkers uit het Zeeuws-Vlaamse Aar denburg. Met soms leuke aanvallen werd de tegenstander onder druk gezet en al gauw stond AVC op voorsprong. Na de ze makkelijke start viel de concentratie in het Thoolse spel weg, wat tot gevolg had dat de service regelmatig fout ging en er niet meer gescoord werd, zodat de tegenstander terug in de wedstrijd kon komen. Toch ging de setwinst naar AVC: 25-20. De tweede en de derde set waren zo mogelijk nog saaier, vooral omdat Kikkers niet in staat was om tegenstand te bieden. De punten die het haalde, wa ren het gevolg van fouten aan Thoolse kant. Want het spel van AVC werd er niet beter op. Het valt ook niet mee om zelf goed te spelen als je zo gemakkelijk de winst kunt pakken (25-16 en 25-11). De, sinds de invoering van het rally- point-systeem verplichte, vierde set was er één waarin AVC helemaal niet meer in zijn spel kwam. Dat leidde tot onno dig puntverlies, maar niettemin werd de set met 25-20 gewonnen. Als zaterdag van het laaggeplaatste Cometo uit Ber gen op Zoom wordt gewonnen, sluit AVC 3 de eerste competitiehelft onge slagen af. AVC dames won maandag van Voko uit Oosterhout met 1-3. De zege moet het team terugbrengen in de topdrie van de poule. De Thoolse dames kwamen v.d. Male, die de doelman kansloos liet (3-2). Internos voelde dat het niet hoefde te verliezen en zette Smerdiek onder druk. Dat leverde de gelijkmaker op doordat een afstandsschot vlak voor het doel van richting werd veranderd. Vlak voor tijd leek de winst er alsnog te ko men voor de Tholenaren, maar zoals ge zegd werd die treffer afgekeurd. Hoewel de 2-3 uitslag anders doet ver moeden, viel op de overwinning van Smerdiek 4 tegen ZPR 4 niets af te din gen. in de eerste helft al namen de blauw-zwarten een 0-3 voorsprong door twee treffers van Corné Stoutjesdijk en één van Wim Vroegop. De score had verder op kunnen lopen, maar de kansen werden gemist en zoals zo vaak viel het doelpunt toen aan de andere kant. Door een misverstand in de Smerdiek-achter- hoede kon de Bergse spits ongehinderd inkoppen. Doordat doelman Alex Stout jesdijk zich vlak voor de rust blesseerde, moest noodgedwongen Wim Vroegop in de tweede helft het doel verdedigen. Smerdiek was opnieuw de betere ploeg, maar kreeg het moeilijk. Ook al doordat ZPR één van de weinige kansen wist te verzilveren. Hoewel de Bergenaren hier na aandrongen, hield de Thoolse defen sie stand. De overwinning kwam niet meer in gevaar en zodoende blijft Smer diek meedoen in de top van het klasse ment. moeizaam op gang. Het initiatief lag vooral bij Voko en daar gingen de pun ten dan ook naartoe. Hoewel AVC later in de set het spel naar zich toetrok, werd met 25-23 verloren. Ondanks dat AVC in het vervolg af en toe terugzakte, pak ten ze wél de punten. De tweede set werd overtuigend gewonnen (17-25), de resterende twee met een nipt verschil (25-27 en 23-25). De wedstrijden liggen nu even stil, maar op 7 januari treft AVC thuis (dat is in sporthal Tuinwijk te Bergen op Zoom) Diomedon. Voor het eerst in jaren heeft AVC weer genoeg mini's (vanaf 6 jaar) om aan de competitie mee te kunnen doen. Zondag speelt een team de eerste ronde in Rijs- bergen. Een - gemengd - team bestaat uit vier spelertjes, die op een badminton- veld aantreden. Ze spelen zondag drie of vier wedstrijdjes tegen teams uit de re gio, waarna in januari een tweede speel dag volgt. Aan het einde van die dag worden de kampioenen bekend gemaakt en deze kunnen dan de volgende spel- ronde in een hogere klasse gaan spelen. AVC begint in de laagste - derde - klasse en kan dus alleen maar klimmen. Nieu we spelertjes zijn nog steeds welkom. Er is een kabelgebruikers groep Zeeland opgericht die streeft naar een betrouwbare, betaalbare en snelle internetservice via de kabel in Zeeland. De groep zal overleggen met leveranciers, gebruikersbijeen komsten organiseren, oplossingen zoeken voor de problemen van in ternetten via de kabel en een eigen informatiesite met helpdesk opzet ten. Informatie: 0113-551167. Smerdiek 2 liep tegen FSV tegen een ge flatteerde, maar verdiende nederlaag op (5-1). De wedstrijd was nog geen tien minuten oud toen invaller-doelman Theo Rijnberg jr. de bal voor de eerste keer uit het net moest halen. De blauw-zwarten kwamen beter in hun spel, maar creër- den geen uitgespeelde kansen. Toch kwamen ze een minuut voor de rust op gelijke hoogte. Omdat de FSV-doelman hands maakte buiten het strafschopge bied, kende de arbiter een vrije trap toe. Ramon Bijl mocht tot twee keer toe aan leggen en de tweede keer was het raak. Als na de rust het vizier van de Tholena ren scherper had gestaan, had de wed strijd gespeeld kunnen zijn. In plaats daarvan maakte FSV na twintig minuten 2-1De spits kon doelpunten doordat de verdediging te laat reageerde op een bal die van de paal terugstuitte. Nog geen vijf minuten later werd het van afstand 3-1. Bij Smerdiek gingen de kopjes naar beneden. Men speelde alles of niets, wat FSV ruimte gaf en daar profiteerde de ploeg uit Fijnaart nog twee keer van. De B-jeugd van Emergo heeft aan het treffen met Vitesse/T. van Es een punt overgehouden (3-3). De Tholenaren zijn de laatste weken goed op dreef, maar dit keer speelden ze niet best. Er was te wei nig inzet en het samenspel was evenmin om over naar huis te schrijven. Bij de rust stond Emergo met 1-2 voor en na de her vatting bleef het spannend met aan weerskanten kansen op de winst. Uitein delijk bleef de teller op 3-3 staan, waarbij Harmen van Heemskerk (2x) en Anne- loes Oudesluijs voor de treffers tekenden. Hoewel Emergo C met maar zeven spe lers aantrad tegen Keep Fit, speelde het goed en agressief. De thuisploeg uit Roosendaal had het zodoende moeilijk en kwam met 2-3 achter. Maar vervolgens nam ze het heft in handen, profiteerde on der meer van slordig verdedigen door Emergo, en liep naar 7-3 uit. Mariska Ha- ge (2x) en Elisa Poot scoorden voor de Thoolse ploeg. Tegen Springfield speelde Emergo E geen beste eerste helft. Omdat de thuis club er evenmin veel van bakte, stond het bij de rust 0-0. Na de hervatting ging het een stuk beter, de rood-zwarten kregen vat op het spel en drukten de ploeg uit Hoeven terug. Dankzij twee treffers van Sander Aardén wonnen ze met 1-2. Emergo W begint steeds beter te spelen, maar keek tegen Ado bij de rust tegen een 1-0 achterstand aan. In de tweede helft kregen beide teams kansen, maar de Tho lenaren hadden pech in de afronding. Zo bleef het 1-0 en de strafworpen verloor Emergo met 12-7. Programma: Scheldevogels-Emergo 2, PKC-Emergo B, Juliana-Emergo C, Ado- Emergo E, Ventura Sport-Emergo W. Suzan Reinerman uit Oud-Vossemeer heeft bij dressuurproeven in Oude Tonge twee winstpunten gepakt en moet daar om overstappen van de B- naar de L- klasse. Op Panoesja behaalde ze voor de eerste proef 165 punten en voor de twee de 164. In dezelfde klasse pakte Karina Verhage met Odetta een eerste prijs, met 147 punten in haar eerste proef. De tweede proef leverde 152 punten op. Laura Geluk kwam met Nora uit in de Ll-klasse en behaalde respectievelijk 155 en 156 punten. Dat laatste resultaat betekende tevens een winstpunt. In het hippisch centrum Den Gouberg te Roosendaal begint vandaag het Kerst Benefiet Concours, waarbij sport en show elkaar afwisselen. Het evenement, dat vier dagen duurt, is toe aan het eerste lustrum. De vrijdag is een sportdag die wordt afgesloten met een kür op muziek. Daarbij geeft onder meer Europees kam pioene Young Riders Annemieke v.d. Vorm acte de presence. Zaterdagavond staat een van de zwaarste rubrieken op het programma, het progressief springen klasse Z en ZZ. Dit wordt gecombineerd met een verrassingsshow en aansluitend een ruiterbal in het strodorp. In het kinderdorp zijn zaterdagmiddag tussen 2 en 3 uur de van tv bekende figu ren Ernie en Bert aanwezig. Zondagmid dag verzorgt Hans Kazan een goochel- show, samen met Magic Unlimited. Goede doelen waaraan de afgelopen vier jaar totaal 100.000 gulden is overge maakt, zijn de Doe-een-wens-stichting, de kinderafdeling van het Roosendaalse Sint Franciscusziekenhuis en het ortho pedagogisch dagcentrum De Pompom in Bergen op Zoom. Dit keer kan iedereen goede doelen aanmelden, waaruit de or ganisatie dan een keuze maakt. Uitslagen van de wedstrijden van: Sint-Maartensdijk: 1. M. Bijl en C. van Gorsel 35 p; 2. T. Goode en C. van Mier- lo 30 p; 3. W. Lutt en L. Verschoor 24 p; 4. G. Verwijs en W. Bijl 23 p; 5. L. v.d. Klooster en A. Leemreijze 20 p; 6. C. Free en M. Dane 6 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. C. Lindhout en mevr. N. Minheere, én mevr. C. van Mierlo en mevr. D. van Dijke 27 p; 3. A. van Dijk en mevr. L. van Poortvliet 19 p; 4. F. Schoep, én W. Lindhout en mevr. C. Scheenhart 14 p; 6. mevr. M. v.d. Zande en mevr. A. Bosters 9 p; 7. J. Scheenhart en W. Bosters 7 p. Meulvliet: 1. mevr. L. Verschoor en J. Vroegop 20 p; 2. mwvr. G. Melching en mevr. R. Vroegop 17 p; 3. mevr. T. Soomers en W. Schot 16 p; 4. mevr. M. Bijl en W. Bijl, én mevr. T. Goode en me vr. L. van Bale 15 p; 6. mevr. D. Linden- berg en G. Bolier, én mevr. B. Schot 12 p; 8. mevr. J. Bos en B. Melching 11 p. Tholen stad: 1. mevr. Y. Verkamman en M. v.d. Houten, mevr. C. Wilsing en J. Geuze, én mevr. R. Nagtegaal met wisse lende partner 26 p; 4. L. Soomers en N. Moerkerken 21 p; 5. mevr. C. Praat en mevr. R. Burrows 17 p. Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend dat de Rege ling provinciale belastingen als mede het Mandaatsbesluit Colle ge van Gedeputeerde Staten van Zeeland als volgt zijn gewijzigd: Beide wijzigingen houden verband met de invoering per 1 januari 2002 van de euro. Deze besluiten treden in werking De stichting bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Zuid-West Nederland onderzoekt waarom be paalde doelgroepen zo slecht mee doen aan het baarmoederhalskan- keronderzoek. Het opkomstper centage is inmiddels gestegen tot ruim 65%. Ongeveer 20% van de vrouwen laat via een antwoord kaart weten, niet voor deelname in aanmerking te komen. Van de ove rige 15 tot 20% is niet bekend waarom zij niet meedoen. Er wordt literatuuronderzoek gedaan naar de deelname van vrouwen uit drie subgroepen: oudere vrouwen, vrouwen van allochtone afkomst en vrouwen met een lage sociaal- economische status. In het tweede deel van het onderzoek wordt aan de hand van een gegevensanalyse inzicht verkregen in de opkomst en gezondheidsrisico's bij de drie subgroepen. Aan de hand van de uitkomsten worden opkomstbe vorderende interventies geformu leerd. Elk jaar worden vrouwen van 30, 35, 40, 45, 50, 55 en 60 jaar opgeroepen om een uitstrijkje te laten maken bij de huisarts. Het grootste deel van deze vrouwen ontvangt de uitnodiging van de ei gen huisarts: 11.000. De overige 6000 vrouwen worden door de GGD opgeroepen. In het kader van het onderzoek hebben mede werkers van de Gezondheidswij- zer 290 telefonische vragen beant- op 1 januari 2002. Beide verordeningen zijn bekend gemaakt in het provinciale blad. De verordeningen liggen ter in zage bij: - het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg, tel. 0118-631400, geopend op werkdagen van 09.30 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.30 uur; de Stafafdeling Financieel- economische Zaken van de provincie Zeeland, Abdij 6, Middelburg (geopend als infor matiecentrum). ledereen kan tegen betaling van de verschuldigde leges afschrift krijgen van de stukken. woord. Het telefonische spreekuur ten be hoeve van het bevolkingsonder zoek naar borstkanker is uitge breid. Elke dag kan men de Gezondheidswijzer van de GGD Zeeland bellen in plaats van voor heen alleen op vrijdagmorgen. Dat dit in een behoefte voorziet, bleek uit de toename van de telefonische vragen van 364 in 1999 tot 1193 vorig jaar. Het betreft hoofdzake lijk vragen omtrent het maken of verzetten van de afspraken. Daar naast komt het ook regelmatig voor dat vrouwen twijfels hebben over deelname, of angstig zijn voor de uitslag. Twaalf Friese paarden met ruiters in Spaans kostuum zijn vrijdagavond te zien in de Zeelandhallen te Goes tijdens het driedaagse evenement Dierplezier. Ook Arabische paarden zijn er te zien, terwijl er demonstra ties van horseball (rugbyachtig paardenvoetbal) en western riding worden gegeven. Daarnaast is er vrijdag en zaterdag ook een klein- dierenshow met 1500 konijnen, kip pen, duiven, muizen, cavia's, water vogels, hamsters, gerbils, ratten, enz. Zaterdag is de najaarskeuring met 150 trekpaarden, haflingers en Shetland pony's. Zondag is er een internationale kattenshow en behen digheidswedstrijden voor honden. Openingstijden vrijdag 14-22 u, za terdag en zondag 10-18 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 17