Bij herhaalde overtreding cafés 2 uur eerder dicht Standplaats voor de Thoolse ambulance nog niet duidelijk Delta lokt Tholen met dik miljoen voor verkoop vuilnisophaaldienst Secretaris Fossen stapt op bij de Schutse Genie bezoekt water Zeeland Tholenaren bij gospelconcert Oude stukken bouwbedrijf in I Thools archief Kerstrapport inspectie r.o. boezemt b. en w. weinig angst in Burgeravond met nieuwe inwoners in gemeentehuis druk bezocht Donderdag 13 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Gemeente gaat portier verplicht stellen De gemeente gaat een strenger handhavingsbeleid toepas sen voor de sluitingstijden van de horeca. Wie te vaak te lang open is, moet eerder de deuren sluiten. En om de over last tegen te gaan van cafébezoekers wil de gemeente dat de horeca een portier aanstelt. De commissie algemeen be stuur en welzijn ging daar donderdagavond mee akkoord. Leemte Achter de bar Gereformeerde Kerken schrijven brief Wegens verschil van inzicht is tweede secretaris C.F. Fossen uit Tholen tussentijds opgestapt als bestuurslid van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. Volgens ds. RA. Broere van de Gereformeerde Kerken Tholen en Poortvliet wordt er eerst op een antwoord van de Schutse gewacht, voordat een nieuwe kandidaat voor het bestuur naar voren wordt geschoven. j i Ballon Scherpenisse 366 km in Duitsland De gemeente Tholen praat wel mee over de toekomst van de ambulancehulpverlening, maar heeft het in het overleg met de andere partijen niet voor het zeggen. Of de ambu lance in Sint-Maartensdijk blijft of verhuist naar Tholen is nog niet duidelijk. Dat zei burgemeester W. Nuis dinsdag avond op de burgeravond in het gemeentehuis van Sint- Maartensdijk. De bijeenkomst voor nieuwe inwoners van het afgelopen jaar werd met ongeveer zestig belangstellen den druk bezocht. Er waren ruim 200 mensen uitgenodigd. Onlogisch Strip kost euro Plattegrond Wanneer de gemeente Tholen de vuilnisophaaldienst ver koopt aan Delta Nutsbedrijven, geeft het energiebedrijf een premie van 1.196.000 gulden als voor 1 januari 2002 de principe-beslissing valt. De premie staat nog los van de eigenlijke overnamesom, die wordt vastgesteld op ba sis van een rapport van accountantskantoor KPMG. Ruimte vrij Volgens burgemeester W. Nuis is het niet voldoende om met het vin gertje te wijzen als iemand de regels overschrijdt. „Het gaat erom, af spraken te maken en die na te ko men." Daarvoor bracht hij het zoge naamde handhavingsarrangement sluitingsuur en de beleidsmaatregel verplichte horecaportiers in stelling. Daarin staat dat bij een herhaalde overtreding (binnen een jaar) van het sluitingsuur de horeca-exploi- tant gewaarschuwd wordt dat bij een volgende overtreding het café twee weekeinden twee uur eerder dicht moet, namelijk om 24.00 uur in plaats van om 2.00 uur. Dat kan bij herhaalde overtredingen oplopen naar vier weekenden of drie maan den. En in het ergste geval tot tijde lijke sluiting van het bedrijf. Horecabedrijven die overlast ver oorzaken kunnen ook verplicht wor den één of meerdere portiers aan te stellen. Dat kan via de exploitatie vergunning afgedwongen worden. Het verlenen van zo'n vergunning is de bevoegdheid van de burgemees ter, evenals het handhaven van het sluitingsuur. Vooral het aanstellen van een por tier heeft nogal wat voeten in de aarde, zei Nuis. „Als zo'n portier voldoet aan de eisen, dan is de on dernemer verplicht de portier op de loonlijst te zetten." Volgens Nuis was een en ander al besproken met de horeca en met de afdeling Zee land van horeca Nederland. „We hebben ook alle Thoolse onderne mers uitgenodigd (4 oktober - red.), maar niet iedereen is gekomen. Het zijn twee middelen die we kunnen gebruiken, maar ik hoop dat ze niet nodig zijn." Als de horeca verzuimt om een por tier aan te stellen, dan kunnen er sancties volgen. Dat kan via een schriftelijke waarschuwing oplopen tot het opleggen van een dwangsom voor elke keer dat de portier er niet staat. Of via bestuursdwang, het sluiten van het bedrijf door het in trekken van de exploitatievergun ning. 'Omdat de veiligheid en of de openbare orde teveel in het geding is'. Zo'n maatregel heeft een geldig heidsduur van vijf jaar. Dat wil zeg gen dat bijvoorbeeld de tweede overtreding is begaan binnen vijf jaar na de eerste overtreding. Bij de - tweede overtreding wordt de exploi tatievergunning voor drie maanden ingetrokken, bij een derde zes maanden en bij een vierde defini tief. Over wat een portier nu eigenlijk is, bestond enige onduidelijkheid bij enkele raadsleden. Daarvoor be staan geen vaste, duidelijke "criteria. De politie beoordeelt of iemand daaraan voldoet. Iemand die een uniform draagt, is nog geen portier. Ook als iemand zich als portier legi timeert, hoeft dat nog niet te beteke nen dat hij portier is. Wat doorslag gevend is, zijn 'de gedragingen in de praktijk'. Volgens P. van Belzen (Christenu nie) is dit een leemte in de wetge ving. „Als er zich iets voordoet, dan is dat te gebruiken." Ook M.A. van Beek (CDA) wees op de vage om schrijving van het begrip. M. Dijke (SGP) vond het een goede aanpak. „Ik hoop dat het een bijdra ge kan zijn aan het herstel van de openbare orde. En we hopen op een stringente naleving van de regels." Geldt er voor het opleggen van sancties bij de sluitingsuren een ter mijn van een jaar en voor het niet inzetten van een portier vijf jaar, volgens de SGP zou dat laatste ook binnen een jaar moeten gebeuren. Dijke kreeg daarbij steun van A.P. Kornaat (PvdA). J. van den Donker (D66) temperde de hoge verwachtingen over het aanstellen van een portier. „Het pro bleem van overlast kun je daarmee nauwelijks oplossen. Het helpt al leen bij de horeca-ondernemingen zelf. Die liggen centraal in de woonkernen. Na sluiting van de cafés kun je het spoor volgen. Dat los je met een portier niet op. Kijk ook naar de mogelijkheden daarbui ten." Volgens Nuis moet een portier te herkennen zijn aan zijn kleding, moet hij zich als zodanig kunnen le gitimeren en moet hij over een di ploma beschikken. En dat combine ren met de manier waarop hij zich gedraagt. „Je kan ook iemand achter de bar zetten en zeggen dat hij por tier is." Dat de problemen niet ophouden bij de deur, erkende de burgemeester. Maar het inzetten van een portier kan volgens hem wel helpen in de directe omgeving van het etablissement. Van den Donker brak een lans voor de jongeren. Hij wees erop dat zij in de jongerenpanels gevraagd hebben om uitgaansgelegenheden buiten de woonkernen, 'zodat ze niet zo gauw overlast veroorzaken'. Van Beek vond de uitleg over de por tier niet bevredigend. Hij pleitte voor meer duidelijkheid van het begrip. Van Belzen was het met hem eens. THOLEN 13 dec. Informatieavond over borst voeding, Stoofstraat 8,20 u. 14 dec. Kerstviering Philadelphia, de Wingerd, 19.30 u. 15 dec. Orgel/clavecimbelconcert Ga lant versus Barok, Peter van Dijk, hal voormalig stadhuis, 20.15 u. 19 dec. Kerstviering Passage, Het Visnet, 19.45 u. 29 dec. Openstelling depot Dorcas, Regentessestraat 50,9.30-11.30 u. OUD-VOSSEMEER 14 dec. Klassieke avond met Mare Borsboom en Markiezaats Kamer koor, N.H. kerk, 20.15 u. 18 dec. Kerstdiner met loterij, Alg. Vrouwenbond, Vossenkuil. 19 dec. Kerstviering ouderen, Vos senkuil, 14.30 u. 28 dec. Bingo ouderen, kantine v.v. Vosmeer, 14 u. 29 dec. Snerttocht, wandelsportclub Vosmeer, café Hof van Holland, 18.30 u. SINT-ANNALAND 15 dec. Kampioenschappen tafelten nis, Wellevaete, 9 u. 18 dec. Kerstviering plattelandsvrou wen, Buutengaets, 17 u. STAVENISSE 14 dec. Kerstmarkt de Schalm, 17-20 u. SINT-MAARTENSDIJK 14 dec. Kerstmarkt De Rieburch, 17-20 u. 14 dec. Kerstklaverjassen, kantine Smerdiek, 20 u. 15 dec. Kerstzangavond, Maartens kerk, 19.30 u. 17 dec. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 14 u. 18 dec. Vergadering comm. gem. ont wikkeling, gemeentehuis, 19.30 u. 21 dec. Kerstklaverjaswedstrijd de Pendelaars, café Smerdiek, 20 u. SCHERPENISSE 15 dec. Tentoonstelling De Reis duif, clubgebouw Veerdijkseweg, 15-24 u. 29 dec. Openstelling depot Dorcas, Platteweg, 9.30-12 u. POORTVLIET 15 dec. Kerstmarkt activiteitenco mité, hal fa. Elenbaas, Paasdijkstraat, 14-20 u. BERGEN OP ZOOM t/m mei Expositie A.M. de Jong (verlengd), Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 14 dec. Liesbeth List, De Maagd, 20.15 u. 15 dec. Kerstconcert Roemeens Priesterkoor, De Maagd, 20.15 u. 15 dec. Smartlappenjubileum, De Stoelemat, 21 u. 15 en 16 dec. Kerstmarkt, Markie zenhof. 15 dec. t/m 6 jan. Ijsbaan, Grote Markt. 16 dec. Kerstconcert Dal Segno, De Stoelemat, 14 u. 16 dec. Orgelconcert Janno den En gelsman, Gertrudiskerk, 16 u. 18 dec. Lessons Carols, Toon kunstkoor Bergen op Zoom, Wil- liamstraat 7, 20.15 u. 19 t/m 21 dec. koopavonden. 21 t/m 30 dec. Kermis, Catharina- plein, 12 u. 21 dec. De zingende Fresia's, De Stoelemat, 21 u. t/m mei A.M. de Jong expositie, Markiezenhof, 14 u. t/m 31 jan, Gezellentoneel, Markie zenhof, 14 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY -I: Harry Potter (Ned. gespr.) - vr 18.30 u., za 14 en 18.30 u„ zo en wo 14 u. The Others - do en zo t/m wo 20 u„ vr en za 21.30 u. Lots of rings - wo 19.30 u. ROXY II: Legally Blonde - do en zo t/m di 20 u„ vr en za 21.30 u. Minoes (Ned. gespr.) - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u„ zo 14 en 16 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 1-2-3: Don't say a word - do en ma t/m wo 20 u„ vr t/m zo 18.45 en 21.30 u. Harry Potter en de steen der wijzen (Ned. gespr.) - vr 18.30 u., za en zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. Harry Potter and the philosopher's stone - do en ma t/m wo 20 u., vr 21 u„ za en zo 18.30 en 21 u. Atlantis, de verzon ken stad (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Minoes (Ned. gespr.) - za en zo 14 en 16.15 u„ wo 14 u. Zoolander - vr 18.30 en 21.30 u„ za en zo 19.15 en 21.30 u., wo20u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Bridget Jones's diary - ma en di 20.30 u. De na de watersnoodramp van 1953 gevormde geallieerde geniegroep houdt volgend jaar juni de 50e oefe ning Makefast. Het is de oudste, nog steeds bestaande oefeningconferentie binnen de Navo. De circa 130 deelne mers komen op 26 juni met 40 echt genotes en internationale militaire vips's (totaal 200 tot 250 mensen) een dagje naar Zeeland. Na een bezoek aan de Deltawerken zorgt het provin ciaal bestuur voor een receptie in de Middelburgse Abdij. Mede gezien de aanleiding voor de oefening (de ramp van 1953) treedt Nederland als gast heer op voor de vijftigste Makefast. Nog meer Tholenaren werken mee aan de twee concerten van 120 zan gers en zangeressen en 20 jonge musici uit heel Zeeland. Behalve solist Sjaak Berkeij en Janine Zwa- lua op trompet is Renate Blaas uit Oud-Vossemeer bij de organisatie betrokken. Zij heeft de vormgeving van het project verzorgd door o.a. het logo te ontwerpen, de posters, sponsormap, het cd-hoesje en het programmaboekje. Renate Blaas studeert volgende maand af aan de kunstacademie te Tilburg. Ook de uit Oud-Vossemeer afkomstige Ma rianne van Dijke werkt als pianiste mee aan het concert. Het openings concert in Middelburg is al uitver kocht. Op 21 december is er nog plaats in de Grote of Maria Magda- lenakerk in Goes. ,Wij willen eerst helderheid, want heeft van oudsher vertegenwoordi- Fossen is niet zonder reden opge stapt", wil de predikant alleen kwijt. Fossen zegt dat er namens de Gereformeerde Kerken voorlopig geen opvolger komt zolang er geen duidelijkheid is. Hij zat vier jaar in het bestuur en moest als tweede se cretaris nogal eens in actie komen. Fossen beschikte ook overdag over vrije tijd en directeur Den Hertog was alleen in deeltijd aanwezig om dat hij de Schutse combineerde met een andere baan. Andere leden van het dagelijks bestuur hadden over dag minder mogelijkheden wegens hun werk. Volgens Fossen is er een al langer sluimerend verschil van inzicht tot uitbarsting gekomen. „Het gaat daarbij om de omschrijving van ta ken voor de bestuursleden en de identiteit. Met schrijnend hart heb ik na rijp beraad het besluit moeten nemen om tussentijds op te stappen, maar het ging niet langer meer. Dan zou ik teveel water in de wijn moe ten doen. Ik wil als bestuurslid niet voor spek en bonen functioneren." De protestants-christelijke stichting voor bejaardenzorg eiland Tholen gers van verschillende kerkgenoot schappen in het algemeen bestuur en ook in het dagelijks bestuur. Voorzitter W.A. Blaas van de Schut se laat weten, dat er 'niets bijzon ders aan de hand is'. „We zijn in overleg met de Gereformeerde Ker ken, maar dat wil niet zeggen, dat we niet op één lijn zitten. Er spelen meer persoonlijke zaken bij het te rugtreden van Fossen, maar ik denk dat er namens de Gereformeerde Kerken weer een opvolger komt in het bestuur." Blaas zegt dat er tegen het einde van het jaar traditioneel meer mutaties in het bestuur zijn. Zo stopt H.J.W. Quist uit Poortvliet, die namens de Hervormde Gemeente in het bestuur van de Schutse zit. Voor hem is nog geen nieuwe kandidaat bekend. En het dagelijks bestuurslid van de Christelijke Gereformeerde Kerken, dhr. Punt uit Tholen, wil overstap pen naar het algemeen bestuur, dat veel minder frequent vergadert. Inmiddels is per 1 december PW. Kok als directeur aan de slag ge gaan. Hij is bij de Schutse de opvol ger van Den Hertog. Het gemeentearchief van Tholen heeft een bijzondere aanwinst ver worven: het archief van het bouw bedrijf van P. de Raat uit Sint-Phi- lipsland over de periode 1939 tot 1963. „Het is niet volledig, maar bevat in ieder geval diverse reke ningboeken", zegt archivaris J.P.B. Zuurdeeg. Hij kreeg de stukken via zijn Schouwse collega H. Uil, die ze van een dochter van De Raat uit Scharendijke had ontvangen. Zij vond het zonde om de papieren uit de nalatenschap van haar ouders weg te gooien. De Raat heeft heel wat betekend in Sint-Philipsland. Hij bouwde onder meer de brand weergarage, de christelijke lagere school en de Oostenrijkse wonin gen. Met name bij de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog en de watersnood was hij actief en bouw de zo'n 35 woningen in het dorp. De Raat, van huis uit timmerman, maakte zo rond 1940 ook doodkis ten en dat vindt Zuurdeeg bijzonder. Veel bedrijfsarchieven heeft het ge meentearchief niet in de collectie. „Je moet er toevallig tegenaan lo pen. Dit is het enige bouwbedrijf dat we hebben. Maar neem het ar chief van de oestermaatschappij Bona Fides. Toen in 1973 de keten daarvan gesloopt werden, waaiden de paperassen door Tholen. Ambte naar J. Blaas interesseerde zich er voor, raapte ze bij elkaar en zette ze in plastic zakken voor mij weg", al dus de Thoolse archivaris die al een inventaris van het archiefje van De Raat heeft gemaakt. „Net zoals de belastinginspectie, heeft ook de inspectie ruimtelijke ordening altijd wat op te merken na een controle", zegt wethouder Van Kempen. „Maar we hebben beslist geen gele kaart gehad, laat staan een rode. Ons is alleen een spiegel voorgehouden, dat we moe- ,ten oppassen voor bedrijfsblind- heid. En ingesleten gewoontes die nen we te verbeteren." De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt dinsdag avond het inspectierapport over de 'toepassing, naleving en handhaving ■van de ruimtelijke wet- en regelge- j ving door de gemeente Tholen. Het onderzoek, dat betrekking heeft op [het jaar 2000, is in februari uitge voerd. „Over het resultaat hebben we uitvoerig overleg gehad met de in- 'spectie. We werken hard aan het wegwerken van de achterstanden. Volgend jaar zullen we wel meer per soneel nodig hebben. Prioriteiten zijn er al gesteld, zoals herziening van de komplannen en handhaving van de regels." Volgens Van Kempen worden verzoe ken voor bouwvergunningen binnen 13 weken afgehandeld. „Dat is dus volgens het boekje." Door onderbe zetting is de naleving van bestem mingsplannen echter niet gecontro leerd. „De inspectie heeft geadviseerd om in bestemmingsplan buitengebied een duidelijke paragraaf over handha ving op te nemen. Wij hebben dit toe- zegd", aldus wethouder Van Kempen. Het rapport maakt duidelijk dat het planologisch kader van de gemeente voor een groot deel is verouderd. Be stemmingsplannen zijn niet altijd bin nen de daarvoor gestelde termijn her zien. Voorgeschreven vrijstellings procedures zijn niet altijd gevolgd, maar vervangen door een eigen 'ver korte procedure'. B. en w. hebben af spraken met de inspectie gemaakt om de situatie te verbeteren, waarbij con crete termijnen en inspanningsresul taten toegevoegd zijn. Wethouder Van Kempen reikt mor genochtend de prijzen uit van de bal lonnenwedstrijd die ter gelegenheid van de opening van de basisscholen in Scherpenisse is gehouden. Het verste kwam de ballon van Atjen Quist van de Groen van Prinstererschool: 366 km, in het Duitse Damme. Sam de Jong was van de Scarpejaantjes de winnaar met 218 km in Holten, Over ijssel. Kevin Poot won bij de Ooster- scheldeschool met 174 km bij Am- hem. Van de 300 ballonnen zijn er 22 teruggestuurd uit Zuilichem, Reste ren, Lage Zwaluwe, Poederoyen, Wa- geningen, Poortvliet, Wadenoyen, Waardenburg, Zuilichem, Kapel-Ave- zaath, Nieuw-Vossemeer, Oud-Vosse meer, Hall en Rheden. Jostiband in Kruiningen. De lan delijk bekende Jostiband van 110 verstandelijk gehandicapten treedt 15 december om 19.30 uur op in de Reimerswaalhal te Kruiningen. De nieuwe inwoners werden in groepjes rondgeleid door het gemeentehuis. Hier laat gemeentesecretaris S. Nieuwkoop het oud-archief zien. De burgemeester reageerde op een te zien was. In zijn vorige woon- vraag uit de zaal over het verhuizen van diensten naar de 'rand van Tho len'. De vragensteller doelde daar mee op het gemeentehuis en de am bulancedienst, maar meende ook dat de politie naar Tholen was verhuisd omdat daar het kantoor staat. Volgens Nuis wil niemand dat de ambulance naar Tholen gaat. Maar er moet wel gekeken worden naar de meeste geschikte plaats om het gebied van Tholen en West-Brabant te kunnen bedienen. De ambulance- diensten van de GGD West-Brabant en de Zeeuwse ambulancedienst Bo ven de Westerschelde praatten daar over met de zorgverzekeraars. Beke ken werd of de GGD West-Brabant een post in kan richten in Nieuw- of Oud-Vossemeer of dat er een GGD- post in Steenbergen moet komen. Voor West-Brabant lijkt Steenber gen goede kansen te maken. Voor Tholen zou de ambulance behouden moeten blijven, maar dan zou de ziekenwagen wel eens naar Tholen of Oud-Vossemeer kunnen verhui zen. Volgens Nuis was het nog geen uit gemaakte zaak. Wel dat er samen werking nodig is. „Tholen zou voor de achtervang van Steenbergen kun nen zorgen, en andersom Steenber gen voor Tholen. Over de locatie praten we wel mee, maar we zullen ons neer moeten leggen bij de oplos sing die gekozen wordt." De vragensteller was het opgevallen dat er in de dorpen zo weinig politie plaatsen was er veel meer blauw op straat, zei hij. En of de burgemeester als 'de baas van de politie' daar wat aan kon doen. Volgens Nuis is de burgemeester niet de baas van de politie, zoals vroeger van de ge meentepolitie. De politie is in re gio's verdeeld. Nuis heeft met de Zeeuwse regio te maken, met de korpschef en 16 andere burgemees ters uit de provincie met 900 politie mensen. „Natuurlijk vindt daar overleg mee plaats. Ik zit ook vaak met de teamchef van Tholen rond de tafel. Maar ik kan niet zeggen: geeft u me maar tien agenten meer. De koek moet verdeeld worden. En als de politie echt nodig is, dan zijn ze er ook." Nuis wees er op dat de Thoolse agenten niet alleen ingezet worden op Tholen maar ook in Zuid-Beve land en Schouwen. Omgekeerd ge beurt dat ook. Nuis ontkende dat alle diensten en voorzieningen naar Tholen verhui zen. Wat de politie betreft vindt er volgens hem juist een omgekeerde beweging plaats en is er meer aan dacht voor wijkzorg. Hij wees in dit verband op het openen van de poli tieposten in Sint-Philipsland en Sint-Maartensdijk en de nog te ope nen post in Sint-Annaland. „Er is zeker geen trek naar Tholen. De brandweer bijvoorbeeld is verdeeld over vijf plaatsen die het hele gebied dekken binnen de aanrijtijd van 8 minuten. Het is ook onlogisch om de hulpdiensten naar Tholen te ver plaatsen." Ook werd gevraagd op welke ma nier de gemeente zich bezighoudt met het bestrijden van rampen. Nuis legde uit dat het bestuur en de amb telijke staf onlangs nog een oefening hebben gehouden naar aanleiding van een 'incident' op het drukbeva ren Schelde-Rijnkanaal. En dat het gemeentebestuur zich vooral richt op het eigen grondgebied en allerlei 'mogelijke scenario's' doorloopt om rampen te bestrijden. De burgemeester lichtte toe dat er een risico-analyse uitgevoerd is in de horecabedrijven en dorpshuizen naar aanleiding van de brand in Vo- lendam. En dat al het nodige is ge daan aan preventie. Dat was geble ken tijdens de hercontrole. Ook stipte hij aan dat de gemeente bezig is om gebruiksvergunningen te gaan verstrekken aan horecaondernemers. „Het is een proces wat nooit af is. Er komen steeds nieuwe bedrijven bij." Ook het openbaar vervoer kwam aan de orde. Een inwoonster wees erop dat het vooral voor jongeren moeilijk is om 's avonds na acht uur thuis te komen of in het weekend het eiland af te gaan omdat er dan bijna geen bussen rijden. Volgens wethou der K.A. Heijboer is ook hier de rol van de gemeente beperkt. De ver voersmaatschappijen kijken naar de bezettingsgraad van de bussen. De gemeente heeft geen beslissende stem in het geheel. Wel wordt er zo veel mogelijk op aangedrongen bij de BBA om diensten te handhaven en om de aansluiting met de treinen in Bergen op Zoom zo soepel moge lijk te laten verlopen. Wethouder M.A.E. Velthuis ging in op het nieuwe systeem van vraagaf hankelijk vervoer en collectief ver voer dat op 1 januari ingaat. Daarbij kunnen reizigers een centraal num mer bellen en worden ze thuis opge haald en op de plaats van bestem ming gebracht. Dit gaat een euro per strip kosten. En dat vond een me neer uit Oud-Vossemeer erg veel. Hij legde uit dat een retourtje naar Tholen hem vijftien gulden kost. Voor mensen met een uitkering of AOW is dat erg duur, zo zei hij. Maar ook hier is de rol van de ge meente beperkt, zo werd duidelijk. Wel kunnen mensen die financieel moeilijk zitten bij de gemeente te recht om te kijken of er soelaas ge boden kan worden. Een van de nieuwe inwoners vroeg zich af of er een plattegrond van de gemeente bestaat. Die is voor negen gulden te koop bij de gemeente en het VVV-kantoor. De vragensteller stelde voor om de plattegrond van elke woonkern voortaan in de ge- meentegids op te nemen. Nuis had hier wel oren naar. Ook waren er praktische vragen over het aanvra gen van een vergunning voor de bouw van een dakkapel en over het vissen in de Oosterschelde. Dit keer werd er geen film vertoond over het reilen en zeilen van de ge meente. Volgens Nuis is die achter haald. Via het projecteren van fo to's op een scherm legde hij uit hoe de gemeente werkt. Ook nieuw was het praatje van de streek VVV door mevrouw Ausems. Zij wilde de nieuwe inwoners graag meenemen om Tholen te 'beleven'. Langs de dijk, op het water, door de dorpen en langs de bloemzaadvelden. Na de pauze kregen de bezoekers een rondleiding door het gebouw en ve len namen na afloop nog even tijd voor een drankje en een hapje. Pas tegen elven gingen de laatste be zoekers naar huis. Tholen heeft nu nog vier eigen vuilnisauto 's en acht medewerkers bij de gemeentelijke vuilnisophaaldienst. Tholen heeft vier vuilniswagens en De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling brengt dinsdagavond advies uit over de verkoop. Delta betaalt een premie van 130 gulden per aansluiting (op 9200 plaatsen wordt huisvuil opgehaald) wanneer het nutsbedrijf voor 1 januari de opdracht krijgt om een offerte uit acht medewerkers. De laatste tijd zijn er geen nieuwe mensen meer benoemd in verband met de ko mende veranderingen. De gemeen te schakelt uitzendkrachten in om de vuilnisophaaldienst op gang te houden. te brengen. De bonus wordt defini tief, wanneer er voor 1 juli 2002 een contract wordt aangegaan met Delta Nutsbedrijven voor de inza meling van huishoudelijk afval. Op 26 november stemde de Thool se gemeenteraad in met de verkoop van het openbaar lichaam afval- stoffenverwijdering Zeeland (Olaz) aan Delta Nutsbedrijven. Onder de Olaz valt o.a. de milieustraat in Sint-Maartensdijk. Los hiervan doet Delta een bod op de invididu- ele gemeentelijke afvalinzameling en reinigingstaken. Olaz is al enige jaren bezig met een plan voor een gezamenlijk Zeeuws afvalinzamel- bedrijf. B. en w. signaleren wel enkele ver schillen tussen het aanbod van de Olaz en Delta. Ten eerste de pre mie van 130 gulden per aanslui ting. Ten tweede zijn de door Delta geboden tarieven geldig voor de contractduur (met uitzondering van externe ontwikkelingen), met dien verstande dat ook deze tarieven normaal zullen worden geïn dexeerd. In de derde plaats vindt er geen nacalculatie plaats. Bij de verdere uitwerking van de verkoop aan Delta moet nog het eën en ander bekeken worden: het dienstenpakket, het personeel, het materieel, de gebouwen, de con tractduur en de prijs. De gemeente blijft zelf de tarieven bepalen, maar op basis van de kos ten die Delta doorberekent. Er is wel een constructie bedacht waar bij de Zeeuwse gemeenten indirect invloed blijven uitoefenen op de vuilnisophaaldienst. De premie van ruim een miljoen gulden wordt in het egalisatiefonds afvalstoffen heffing gestopt, zodat de inwoners van Tholen daarvan profiteren bij afvlakking van toekomstige verho gingen. In de nieuwe gemeentewerkplaats in Sint-Maartensdijk komt er ruim-, te vrij wanneer daar vier vuilnis wagens verdwijnen en ook de kan tine wordt te groot wanneer er acht personeelsleden weggaan. Moge lijk huurt Delta de stalling nog van de gemeente, zolang het nutsbe drijf geen eigen vestiging heeft. Tot voor kort was die aanwezig in de Slabbecoornpolder bij Tholen, maar dat pand is verkocht. Bij Poortvliet komt een tijdelijke ma- terialenberging. Wanneer Delta de vuilnisophaaldienst erbij krijgt, ne men de activiteiten van het nutsbe drijf op de eilanden toe en wordt een eigen vestiging mogelijk weer rendabel. De milieustraat in Sint-Maartens dijk gaat ook onder Delta vallen. Die kostte Olaz vorig jaar 1.070.188 gulden, terwijl er 29.063 gulden van binnen kwam. De prog nose voor het bijna voorbije jaar 2001 was 1.295.000 gulden aan lasten en slechts 18 mille aan ba ten. Olaz vervult ook nog een rol bij de inzameling van oud papier. De inzameltransportkosten bedroe gen vorig jaar 26.846 gulden, welk bedrag volledig door de gemeente Tholen werd betaald. Olaz heeft op Tholen nog een over slagstation voor transport van het huisvuil naar een verbrandings oven. Vorig jaar was daar 78.417 gulden mee gemoeid en voor dit jaar was een begroting gemaakt van 220 mille. Maar de prognose geeft een bedrag aan dat meer in de buurt van vorig jaar uitkomt: 86.000 gulden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13