Boeren kruipen door het oog van de naald 'Voor aanvoer van zoet water is het nu al vijf voor twaalf' Voormalige RPF -vrouw Rina Ligtendag derde kandidaat CDA Het waren tropenjaren aan de Oesterdam Proefproject voor TholenOud-Vossemeer en deel van Poortvliet Wim van Kempen lijsttrekker, Jaap Bout tweede, Koos Bijl vierde Donderdag 6 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Veel tarwe gezaaid na droog najaar Huisartsenpost Commissie: heldere afspraken verhuur De pachtconstructie van de Speelmansplaten bij Tholen moet zo snel mogelijk goed worden geregeld. Met name E. Frigge (VVD) en J. van den Donker (D66) drongen maandag in de commissie gemeentelijke ontwikkeling aan op heldere afspraken. Die duidelijkheid is hard no dig, vond Van den Donker. „Er zijn daar vreemde dingen gebeurd. Met name de verhouding tussen hoofdhuurder en onderhuurder heeft in het verleden de nodige proble men gegeven." rIYopenjaren Bomen versieren Als er voldoende animo is bij boeren en tuinders komt er een proefproject voor zoet water rond Tholen, Oud-Vos semeer en een deel van Poortvliet. De hoofdwatergangen in dit gebied moeten daarin een hoofdrol vervullen. De tijd voor de agrariërs dringt. Nu is het Zoommeer nog zoet, maar de aanvoer van zoet water voor de landbouw wordt bedreigd als het beleid voor het meer wordt veran derd. Dat zei E. Rietkerk uit Tholen op de algemene le denvergadering van de ZLTO afdeling Tholen en Sint- Philipsland bij de presentatie van de projecten uit het landbouwontwikkelingsplan (LOP) in de Wellevaete in Sint-Annaland. Er waren ruim veertig belangstellenden. Flora en fauna Stookvergunning Kijkdag vee Toelating Telerskamer Het CDA levert weer een vrouw in de raadsfractie: Rina Ligtendag-Quist uit Tholen is de verrassende derde als opvolger van Rien van Beek uit Sint-Annaland die niet herkiesbaar is. Wethouder Wim van Kempen is lijsttrek ker en raadslid Jaap Bout staat op de tweede plaats. Wan neer het CDA weer een wethouder mag leveren, kan er dankzij het duale stelsel bij een gelijkblijvend zeteltal een extra raadslid worden geleverd en dan komt vierde kandidaat Koos Bijl uit Tholen aan bod. Opvallend is, dat het CDA met 20 protestantse kandidaten komt. Er is geen enkele rooms-katholiek bij. Allemaal protestanten Teleurgesteld Dertig jaar actief De Thoolse boeren zijn dit jaar door het oog van de naald gekro pen. Bijna was de oogst in duigen gevallen door de extreem grote hoeveelheid regen in september en doemden beelden op uit de natte herfst van 1998. Dankzij de droge oktobermaand konden aardappelen en uien van het land worden gehaald. De prijs voor de ze produkten valt ook mee, maar de kwaliteit van de aardappelen en de uien laat te wensen over. Dat zei voorzitter E. Hage van de afdeling Tholen van de ZLTO woensdag tijdens de algemene le denvergadering in de Wellevaete in Sint-Annaland. De boeren hadden te maken met een nat en laat voor jaar. De winter had nauwelijks re gen en vorst gebracht. Het inzaaien en poten gebeurde laat en daarna volgden twee maanden van droogte. De verschillen in neerslag op Tho len en Sint-Philipsland waren groot. Zo was er sprake van slechte op komst van de gewassen, die boven dien lang 'droog' lagen. In juli viel de regen regelmatig. In augustus was het weer geschikt om te oog sten maar vanaf 29 augustus kwam het water met bakken uit de hemel en bleef het tot begin oktober vol gens Hage veel te nat. „We zijn door het oog van de naald gekropen. Zeker gezien de slechte structuur van de grond. Als het iets meer had geregend, dan had het op een catastrofe uit kunnen lopen. We zagen de beelden van 1998 al voor ons opdoemen." Maar het weer veranderde in de loop van oktober. Het bleef overwe gend droog. Daardoor kon er veel worden geploegd en is er volgens de voorzitter opvallend veel tarwe in gezaaid. (Meer dan vorig jaar toen het te lang te nat bleef om te kunnen zaaien). De prijs van de vroege aardappelen was goed. Ook de prijs van de late aardappelen en de uien zijn beter dan voorgaande jaren, zo stelde Hage. Wel zijn er door het slechte najaarsweer problemen met de kwaliteit van de aardappelen en uien. Niet alleen hier, maar in heel West-Europa, zo zei Hage. Terugblikkend was de mond- en klauwzeercrisis het grootste pro bleem. „De angst en onzekerheid heeft ook de Thoolse veehouderij in zijn greep gehouden. Gelukkig is ons gebied vrij gebleven en is de schade beperkt tot het laten weglo pen van melk tijdens de eerste da gen na het uitbreken van de crisis. Later kwam daar de bedrijfsschade bij door de beperkingen die de be drijven werden opgelegd en door de ineenstorting van de vleesprijs. Vooral de vleesveehouders zijn ge weldig gedupeerd door de mond-en klauwzeer en de gevolgen voor de opbren'gstprijs van het slachtvee." Ook betrok Hage de aanslagen van 11 september in zijn overzicht. De gevolgen daarvan zullen volgens hem lang voelbaar blijven. De econ- mische recessie heeft al ingezet, de onzekerheid is groot. Dichter bij huis noemde Hage het instellen van de huisartsenpost in Bergen op Zoom een zorg. „Wij moesten het uit de krant vernemen. De folder hierover werd niet in het buitengebied bezorgd. Ook de poli- tiewijzer is niet bezorgd. Hoewel we best begrip hebben voor de posi tie van de arts als kleine zelfstandi ge, die recht heeft op normale rust en werktijden, is er toch in het afde lingsbestuur grote bezorgdheid over deze ontwikkeling in de eerstelijns gezondheidszorg." Hage stond ook nog even stil bij het plotselinge vertrek van de provincia le voorzitter Hans Meyer in het ZL- TO-bestuur. Meyer vond dat de be langen van de Zeeuws boeren er niet serieus genoeg genomen werden. „We zijn het eens met de bezwaren, maar we zijn er wel van geschrok ken. Het heeft te maken met de grote cultuurverschillen tussen de voor malige NCB en de ZLM. We hopen dat er zo snel mogelijk een nieuwe voorzitter wordt gevonden. We moe ten beter communiceren. Niet langer onze mond houden, maar direct zeg gen wat we ervan denken en zaken niet laten oplopen." Het terrein is eigendom van Rijkswa terstaat. Ook de Dienst der Domeinen heeft een stem in het kapittel. Deze instanties doen enkel zaken met de gemeente Tholen, die op haar beurt weer een contract heeft met de VOF Oesterdam. Dat contract is afgesloten voor tien jaar en is deze zomer stil zwijgend met een jaar verlengd. On dertussen is er met M. Verweij een nieuwe ondernemer die op de Speel mansplaten een outdoor-centre wil beginnen. Verweij heeft inmiddels flink geïnvesteerd in onder andere quad-rijden en een paintball-voorzie- ning. Vorig jaar probeerde de familie Saris van de VOF Speelmansplaten het eerst nog een tijdlang met een an dere onderhuurder. Achterliggende bedoeling was dat de onderhurende uitbater na een proefperiode de zaak zou overnemen. De samenwerking is echter voortijdig op een onplezierige wijze verbroken. „Ze zijn met de noorderzon vertrokken", zegt A. Sa- ris. „Ze hebben de afspraken in de overeenkomst niet nageleefd. De af gesproken betalingen kwamen niet, en dan heb je een probleem." Een onderzoeksbureau gaat nu op verzoek van de gemeente in kaart brengen wat de toeristisch-recreatieve mogelijkheden voor het gebied zijn. De uitslag van het ruim 33.500 gul den kostende onderzoek wordt in ja nuari verwacht. Volgens de commis sie is Verweij, tot nader order nog altijd onderhuurder op de Speelmans platen, veel te lang aan het lijntje ge houden. PvdA'er A.P. Kornaat drong er daarom op aan om, na de uitkomst van het onderzoek, de ondernemer snel ruim baan te geven. Frigge wil echter eerst duidelijkheid over de juri dische consequenties van de pacht constructie. „Het is al een elf jaar lang slepende kwestie, die niet floreert. Al leen de blauwalgen doen het er goed en dat is niet de bedoeling. Wie is nu precies de juridische partner van de gemeente en blijft onderverhuur in de toekomst mogelijk?" Wethouder Ravensteijn wilde in de commissie geen direct antwoord ge ven op de vragen van Frigge. Ver schillende raadsfracties hebben eer der al schriftelijk vragen gesteld over de verwikkelingen rond de Speel mansplaten. De vragen over huur en onderhuur worden door Ravensteijn meteen met die eerder ingediende vragen schriftelijk beantwoord. Behalve Verweij hoopt ook de familie Saris op een spoedige oplossing. Saris wordt volgend jaar zestig en wil zich terugtrekken. Verweij wordt dan hoofdhuurder. „Het is jammer dat het allemaal zo lang moet duren", zegt A. Saris. „Sinds 1996 zijn we als VOF Spcclmansplaten bezig om een lang lopend contract te krijgen. De ge meente verwijt ons dat we niet weten wat we willen, maar dat geldt net zo goed voor henzelf. Dit onderzoek had ook al in maart gehouden kunnen worden. Verweij heeft elders al een bedrijfspand ingeleverd, in de ver wachting dat hij hier aan de slag kan. Daarmee heeft hij een fors financieel risico genomen. Nu loopt alles vertra ging op. Ik heb sterk de indruk dat Ravensteijn zelf wel wilde opschie ten, maar telkens is hij door de overi ge leden van het college teruggeflo ten. En dat terwijl er een goede ondernemer beschikbaar is, die het terrein wil opkrikken. Ook voor ons tikte de klok door. De Speelmanspla ten hebben ons bloed, zweet en tranen gekost. Het zijn tropenjaren ge weest." Kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn woensdag van half 2 tot 4 uur wel kom bij kinderboerderij 't Lamsoor- tje in Sint-Maartensdijk. In het hoofdgebouw komen twee kerstbo men en die moeten versierd worden. De jeugd kan naar hartelust verven, knippen en plakken om de versie ringen te maken (of zelfgemaakte versiering van thuis meebrengen). Ook worden slingers van pinda's gemaakt voor de boom die buiten komt te staan. Warme chocolade melk en kerstliedjes dragen bij aan een gezellige sfeer. Andere belang stellenden die willen helpen, kun nen bellen naar 662888. Advertentie I.M. Volgens bloementeler Edward Rietkerk uit Tholen hoeft het aanwenden van zoet water via de hoofdwatergangen niet veel geld te kosten. Volgens Rietkerk kunnen de hoofd- Zeeuwse Eilanden over de mogelijk- watergangen voor de doorspoeling zorgen van zoet water uit het Zoom meer en is er een gebied gekozen waar een proef zou kunnen worden genomen. Het gaat om ongeveer 900 ha rond Tholen en Oud-Vossemeer en het oostelijk deel van Poortvliet tot aan het gemaal de Loohoek. Het inla ten van zoet water vindt nu wel plaats, maar dat is alleen om het zomerpeil aan te houden. „Het gaat om een plan met een lage investering. Met vol doende animo is het realiseerbaar." Rietkerk zit samen met J. van Dalen uit Scherpenisse, J. van der Wel uit Tholen en C. Michielsen (ZLTO) in de projectgroep zoet water. Ze voer den gesprekken met het waterschap heden voor een proefproject op Tho len. Volgens Rietkerk is het hoog tijd dat er wat van de grond komt. „Het is vijf voor twaalf voor het zoete water. De politiek praat nu over het terugbren gen van zoute overgangen en getijden in de Deltawateren. Dat is een bedrei ging voor de aanvoer van het zoete water. Als er geen zoet water meer in het Zoommeer stroomt, betekent dat dat ook de Eendracht weer zout wordt en dat de watergangen verzilten. Als we het nu niet gaan gebruiken, bete kent het dat we het nooit meer kunnen gebruiken. Ook onze opvolgers niet." Rietkerk achtte de kans van slagen in dit gebied het grootst, zo zei hij op een vraag van W. van Nieuwenhuij- zen uit Sint-Philipsland, die wilde weten of het ook voor de rest van het gebied interessant was. „Als mensen uit andere gebieden bijstand willen verlenen om de boel op te starten dan is dat meegenomen, maar de animo is hier het grootst." Rietkerk wilde desgevraagd niet veel meer vertellen over het plan, maar be nadrukt dat het voor de toekomst van de boeren en tuinders van groot be lang is om gebruik te maken van het zoete water. „Het basisplan ligt er. De kosten daarvan zijn achteraf meege vallen. We zijn nu weer tien jaar ver der en zeker onder de wat jongere boeren is de belangstelling gegroeid." Het plan wordt op donderdag 13 de cember gepresenteerd in Meulvliet in Tholen. Betrokkenen in het gebied ontvangen een uitnodiging. L. de Oude uit Sint-Philipsland, van de werkgroep flora en fauna, stelde voor een overlegorgaan in het leven te roepen om zaken in het buitenge bied beter op elkaar af te kunnen stellen. Volgens de werkgroep is het van belang dat de belangen van de agrariërs beter naar voren worden gebracht. Dat kan in een praatgroep waarin de ZLTO zitting heeft, naast natuurbeheerders, natuurvereniging, het waterschap, de gemee'nte en het agrarisch natuurbehéer. Burgemees ter W. Nuis zou onafhankelijk voor zitter moeten worden, zo zei De Ou de. „Uit de enquête onder de agrariërs is gebleken dat in alle sectoren de wildschade een van de grootste pro blemen is." Dat is volgens De Oude onder meer het gevolg van het uit breiden van de natuurgebieden op Tholen en Sint-Philipsland. „Dat is nu wel genoeg." Om het afstemmen van plannen en beleidsvoornemens voor het buitengebied in goede ba nen te leiden, moet er een orgaan komen dat de gevolgen daarvan in kaart kan brengen. Via dit 'polder model' moeten de belangen kenbaar gemaakt worden van betrokkenen. „Wij zijn niet meer de enige speler in het buitengebied. We willen dat er meer begrip komt tussen de ver schillende groeperingen. Dat bete kent waarschijnlijk ook dat er min der tegenstellingen zijn dan we denken. En dat betekent ook dat er meer begrijp komt voor de land bouw." Volgens De Oude kost zo'n praat groep wel geld. Dat zou moeten ko men van de gemeente, de provincie en van het waterschap. De werkgroep had zich ook al over de poppetjes ge bogen. In het overlegorgaan van tien personen zouden vier vertegenwoor digers van de ZLTO zitting moeten nemen. De wildbeheereenheid Tho- len/Sint-Philipsland, Staatsbosbeheer of het Zeeuws Landschap, de natuur vereniging Tholen, de stichting agra risch natuurbeheer Tholen, het water schap en de gemeente zouden elk een persoon moeten afvaardigen. Als elf de zou de burgemeester op moeten treden als onafhankelijk voorzitter. De werkgroep had nog geen concrete stappen ondernomen, zo zei De Oude op een vraag van voorzitter E. Hage. „Nee, dit is een advies aan het be stuur." Voor de fruittelers vormen de strenge regels van de overheid een belemme ring voor de bedrijfsvoering. Zo wees A. van Rossum uit Stavenisse van de werkgroep fruitteelt op de bureaucra tische rompslomp bij het aantrekken van plukkers. In korte tijd zijn er veel mensen nodig, maar moeten de telers al heel lang van tevoren bij de ar beidsbureaus opgeven hoeveel perso neel ze nodig hebben. Ook via adver tenties moeten ze kunnen aantonen dat er tijdelijke arbeidskrachten ge zocht worden. Volgens Van Rossum moet het de fruittelers makkelijker worden ge maakt om personeel te werven uit het buitenland. In Duitsland en België gaat dat soepeler en wordt er boven dien een lager belastingtarief gehan teerd. Harmonisatie op dit punt zou de positie van de fruittelers kunnen verbeteren, zo betoogde hij. Ook zou het bestuur van de ZLTO er bij de overheid op moeten aandringen de regels te versoepelen bij het be strijden van ziekten en plagen. Fruit telers mogen hun houtafval (takken en stammen) niet verbranden, terwijl het opstoken juist heel goed helpt. Niet verbranden betekent vaker in specteren op infecties en dat kost vol gens Van Rossum veel tijd. „Het is belangrijk om het stookverbod op te heffen." De fruittelers zijn wel voor het ge bruik van zoet water, maar de bedrij ven liggen op Tholen ver uit elkaar. „Het is beter dat het hele eiland gelijk zoet water kan krijgen. Dat is voor ie dereen goed. Ook voor degene die wil stoppen; die kan zijn grond tegen een hogere prijs verkopen." Veehouder J. Vissers uit Tholen vroeg aandacht voor het onderhoud in na tuurgebieden in verband met het ver spreiden van ziekten. Hij wees erop dat het een probleem voor de veehou derij vormt, zeker nu er steeds meer gelet wordt op 'de voedselveiligheid'. In Noord-Brabant zijn onlangs 40 zie ke dieren uit een natuurgebied ge haald omdat ze besmet waren, zo zei hij. Om het imago van de sector op te krikken, zouden de bedrijven elk jaar veertien dagen de deuren open moe ten zetten voor het publiek. Daar zou dan wel een vergoeding tegenover moeten staan. Ook zou er gekeken moeten worden naar ganzenopvang op veehouderijbedrijven. „Maar op Tholen zitten we te ver uit elkaar. Het laatste najaar heb ik geen ganzen ge had. Ik reken er op dat de mineralen in mijn grond op zijn." De werkgroep tuinbouw open grond boog zich over de mogelijkheden om gewasbeschermingsmiddelen in klei ne teelten toe te passen (die teelten staan niet op het label van het middel vermeld). Het niet mogen gebruiken van het onkruidbestrijdingsmiddel vormt voor de tuinbouwers een pro bleem, zo lichtte M. den Engelsman uit Sint-Maartensdijk toe. Het beoor delen van de middelen berust bij het college toelating middelen. Dat moet kunnen beschikken over een uitge breid dossier met onder meer de ef fecten op water- en bodemleven. De werkgroep wil proberen voor een aantal middelen toelating te verkrij gen en kan daarbij gebruik maken van de studieclub voor de bloemzaadteelt op Tholen. „Als er geen chemische bestrijding meer mogelijk is, dan zal de teelt hier verdwijnen," zo verwacht Den Engelsman. Een middel gaat de werkroep als proefballon oplaten, zei W. Boogaard. „Dat kost wel 10.000 tot 15.000 gul den. Dat is niet weinig. Maar een middel dat bijvoorbeeld schimmels bestrijdt, kan ook toegepast worden in kleine akkerbouwgewassen, zoals in graszaad. Het is dus niet puur voor de open grondteelten." De Thoolse akkerbouw is volgens C. Groenewege uit Sint-Maartensdijk zeer divers. Zo divers - van intensieve tot extensieve teelten - dat er voor eèn aantal onderdelen aparte projecten nodig zijn, zo zei hij. Zo zou er geke ken moeten worden naar het bewer ken en verwerken van de akkerbouw producten. Voor aardappelen zou dat kunnen betekenen dat ze hier al wor den geschrapt en verpakt voordat ze als verse friet worden verhandeld. Een ander project behelst de teelt van gewassen voor de conservenindus- trie. „Tholen staat al bekend vanwe ge de vroege aardappelen. Daar kan meer gedaan worden voor andere producten zoals wortelen." Groene wege noemde ook het opzetten van een telerskamer voor bloembollen, maar voegde eraan toe dat daar veel kennis voor nodig is en dat dit niet makkelijk van de grond getild kan worden. Wat voor bloembollen geldt, geldt ook voor vlas. Ook voor dit ge was, waarvan het areaal de laatste ja ren groeit, zou een telerskamer nuttig kunnen zijn. Voor al deze projecten is de aanvoer van zoet water-van belang, zo onder streepte Groenwege. „Zoet water loopt er als een rode draad door heen." Akkerbouwers die interesse hebben voor een of meerdere projec ten kunnen zich daarvoor inschrijven, zo zei hij. Over de voorstellen werden slechts een paar vragen gesteld. Een discus sie bleef uit. Hage deelde wel mee dat er met alle politieke partijen in de gemeenteraad van Tholen overleg zal woren gevoerd over de punten die voor de boeren en tuinders van be lang zijn. Zo zal het opheffen van het stookverbod een van de onderwerpen zijn. „Helaas zijn er weinig fruitte lers, maar ik hoop dat de gemeente het probleem inziet." De eerste vier kandidaten van het CDA met naast wethouder Van Kempen geheel rechtsKoos Bijl, Rina Ligtendag en raadslid Bout. De grote verrassing is echter mevr. Ligtendag. Zij kwam in 1998 niet voor op de kandidatenlijst en ze blijkt bovendien van kleur verscho ten te zijn, want in 1990 stond ze achtste bij de RPF/GPV-combina- tie, de huidige ChristenUnie. Haar lidmaatschap van de RPF heeft nooit meer omvat dan het betalen van contributie, maakt Rina Ligten dag duidelijk. „In 1990 werkte ik samen met mevr. Ter Beek "Tde vrouw van de RPF-voorzitter) in een winkel met tweedehands kin derkleding. Omdat ze ook een vrouw op de lijst wilden, vroegen ze mij en dat heb ik gedaan, maar daarna heb ik nooit een vergadering bezocht. En het RPF-bestuur heeft me ook niet gevraagd waarom ik nooit kwam. Dit jaar heb ik het lid maatschap opgezegd, voordat het CDA-bestuur mij vroeg op de kan didatenlijst te komen.'En toen ging het allemaal zo snel." Ze is al een poosje bij het CDA-vrouwenberaad in de gemeente Tholen betrokken, een denktank om meer vrouwen bij de politiek te betrekken. Maar pas recent is de Thoolse lid van het CDA geworden.„Eigenlijk heeft dat altijd mijn voorkeur gehad", zegt de uit een ARP-nest in Anna Jacoba- polder afkomstige nieuwe nummer drie. „Ik heb het idee dat vrouwen bij het CDA meer tot hun recht ko men dan bij de ChristenUnie." Mevr. Ligtendag heeft als tandarts assistente gewerkt, maar is al heel lang actief in de Gereformeerde Kerk. Ze volgde de pastorale leer gang, was lid van de kerkenraad en - met nog drie andere vrouwen - koster. „Daarmee stop ik per 1 janu ari a.s. en Ben 't Hart wordt mijn opvolger. Een man erbij als koster is wel handig voor de klusjes. Verder stop ik als voorzitter van de stich ting christelijk jeugdwerk Tholen. Dat vind ik geen taak meer voor ie mand van 56. Maar ik ga door met de begeleiding van vluchtelingen en asielzoekers, waarmee ik sinds 1990 bezig ben. Dat werk heeft mijn hart", aldus mevr. Ligtendag. Op de ledenvergadering van het CDA in Meulvliet werd er woens dagavond over de eerste plaatsen niet gestemd, maar wel over num mer drie. Het was de eerste nieuwe ling na het terugtreden van fractie voorzitter Van Beek, dus waren er meerdere gegadigden voor die ver kiesbare plaats. Maar het voorstel van het bestuur kreeg royale steun. „Op een paar stemmen na bleef het zoals wij hadden voorgesteld", zegt voorzitter D. Coppoolse. „Een vrouw op een verkiesbare plaats vinden wij een belangrijke zaak. Het was wel weer iemand uit Tho len en ook van de Gereformeerde Kerk, want wij hebben echt wel ge zocht naar kandidaten uit andere plaatsen. Het is nu ook een nogal protestantse aangelegenheid gewor den. Graag hadden we een katho liek op de lijst willen hebben, want als CDA willen we in de christen heid breed georiënteerd zijn en blij ven, maar jammer genoeg is dat niet gelukt. Paul Timmermans zit wel in onze schaduwfractie, maar die heeft een onderneming en daarmee is de politiek niet altijd te combineren. Dat is trouwens toch een probleem. Om goed in de raad te kunnen wer ken, moet je de nogal wat tijd vrij kunnen maken en daarvoor heb je ook een goede thuisbasis nodig." Volgens Coppoolse zijn er alleen over de plaatsen 3 en 4 stemmingen geweest, waarbij slechts een paar stemmen op een andere kandidaat dan het advies van het bestuur wer den uitgebracht. Na de zittende en herkiesbare wethouder Van Kempen en raadslid Bout waren dat de enige twee verkiesbare plaatsen voor nieuwelingen, wanneer het CDA eenzelfde zeteltal handhaafd en er opnieuw een wethouder geleverd kan worden. Spannend is het dus op de ledenvergadering niet geweest, maar evenals bij de VVD en de SGP waren er toch ook wel mensen te leurgesteld. „Teleurgesteld is er al tijd wel iemand in de politiek, maar wij hebben onze kandidatenlijst toch met grote steun van de leden kunnen vaststellen", aldus voorzit ter Coppoolse. Op de lijst van 1998 stond Cyria de Ruijter uit Scherpenisse vierde en zij leek - ze staat al vele jaren op de kandidatenlijst - als katholieke kan didaat nu tot een verkiesbare plaats te zullen doordringen. Volgens Cop poolse stelde ze zich echter niet meer beschikbaar voor de actieve politiek, al blijft ze wel het CDA trouw. Ook de vijfde kandidaat was in 1998 een vrouw: Krijnie Hoek uit Poortvliet, maar die heeft Tholen inmiddels verlaten, zodat ook zij af viel. Behalve Rina Ligtendag kon ook Evert Jan van Riessen uit Sint-Phi lipsland vanuit het niets verrassend hoog komen: De voormalig tech nisch expert bij een verzekeringsbe drijf woont sinds 1986 in Sint-Phi lipsland en heeft politieke ervaring in Steenbergen. Daar was hij 8 jaar raadslids, waarvan 7 jaar fractie voorzitter, in de periode 1978-1986. Van Riessen was verder kerkelijk actief in de Hervormde Gemeente Steenbergen. Lijsttrekker Van Kempen is de langstzittende bestuurder in de ge meenteraad van Tholen. Hij is maar liefst 30 jaar raadslid, vanaf de ge- meentelijke herindeling op 1 juli 1971. Zijn volhouden werd in 1998 door het CDA beloond met een wet- houderspost, nadat J. Versluys het welletjes vond. Hoewel de VVD in 1998 groter werd dan het CDA, luk te het met de toevoeging van een vierde wethouderszetel nog om zo wel de VVD als het CDA op het pluche te helpen, zij het elk voor 80%. Maar Van Kempen kreeg met ruimtelijke ordening, volkshuisves ting, onderwijs en cultuur wel hele zware posten in het college. Hij hoopt er volgend jaar maart een tweede periode als wethouder aan vast te kunnen knopen. Bout kwam in 1998 nieuw in de raad. Het hoofd magazijn en expe ditie bij Timpa foundations in Tho len heeft inmiddels ervaring kunnen opdoen en mogelijk wordt hij vol gend jaar de nieuwe fractievoorzit ter. Vierde man Koos Bijl doet al ja ren mee in de schaduwfractie en de medewerker van Delta Nutsbedrij ven is ook vice-voorzitter van de CDA-afdeling. De CDA-kandidatenlijst met tussen haakjes de eventuele plaats in 1998. Verder is de naam vermeld, leeftijd en woonplaats. 1(1) W.C. van Kempen, 64, wethou der, Poortvliet; 2(2) J.P. Bout, 55, raadslid, Tholen; 3(-) R. Ligtendag-Quist, 56, Tholen; 4(6) J. Bijl, 52, Tholen; 5(-) E.J. van Riessen, 65, Sint-Phi lipsland; 6(8) A. van Strien-van Leeuwen, 52, Anna Jacobapolder; 7(9) C.W. Droogers, 49, Oud-Vos semeer; 8(19) J.L.C. Mol, 54, Sint-Maar tensdijk; 9(7) Mr. J.A. de Boe, 60, Poortvliet; 10(-) K.P. Laban-Bout, 58, Tholen; 11(11) W.L. Bijl, 75, Tholen; 12(-) J. Nell, 50, Anna Jacobapolder; 13(12) D.L. Koppenhol, 80, Sint- Annaland; 14(-) J. v.d. Merbel, 60, Tholen; 15(-) M.P. de Graaff, 67, Oud-Vos semeer; 16(20) J. de Jager, 50, Anna Jacoba polder; 17(13) A.G.M. Wisse, 56, Anna Ja cobapolder 18(3) M.A. van Beek, 55, Sint-An naland; 19(16) S. de Jong, 62, Scherpenisse; 20(21) J. Versluys, 65, Scherpenisse. Afgevallen ten opzichte van 1998 zijn, met vermelding van de toen malige plaatst 4. C.A.T.M. de Ruijter-Riemslag Baas, Scherpenisse; 5. K.J. Hoek-van Dijke, Poortvliet; 10. J.D. de Korte, Scherpenisse; 14. J.C. Kot, Sint-Philipsland; 15. A.K. ten Hove-Wagemaker, Sint-Philipsland; 17. H.M. Filius, Poortvliet; 18. C.P. Burgers, Sint-Maarfensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7