Actief ondernemerschap familie Bal geeft Tholen meer uitstraling 'Jullie hebben al voor hetere vuren gestaan Verburgh Scherpenisse waardeert royaal huiskamercafé Zeelands Welvaren Belangrijkste zorg is de invloed op spaarcenten Burgemeester: gezamenlijk negatieve spiraal doorbreken Commissie kakelt van plezier wegens meer ruimte scharrelkip Donderdag 6 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Heel ondernemend Tholen was donderdagavond uit gelopen voor de herope ning van autobedrijf C. Bal aan de Wattstraat. Honderden belangstellen den bewonderden de meta morfose die het vroegere Betho-gebouw heeft on dergaan. Burgemeester W. Nuis was zeer royaal met zijn loftuitingen. Het prachtig opgeknapte pand bij de entree van Tholen deed hem als gemeentebe stuurder goed. En Nuis vond het heel fijn te kun nen melden, in Kees Bal een ondernemer getroffen te hebben die de rol van de gemeente goed en con structief vond. Geen premie nodig Ambitieus Prijs slechts één kant van de munt DING-FLOF-BIPS: Komst euro baart ouderen zorgen Gedecideerd staat mijn heer De Graaf op in de re creatiezaal van zorgcen trum Ten Anker. Met brede armgebaren vraagt hij het woord. Het is bijna pauze. Nee, een vraag heeft de voormalig inwoner van Poortvliet niet. Wel een opmerking. Even moet hij naar adem happen. Dan knettert hij los, als een donderwolk. „Die euro, dat is helemaal niks!" Diepvriesactiviteiten worden verkocht Budelpack hevelt de vestiging Stellendam over naar Poortvliet Budelpack stopt met het verpakken van diepvriespro ducten in Stellendam en brengt het verpakken van diervoedingsproducten over naar Poortvliet. De 21 vaste personeelsleden (afkomstig van Goeree-Over- flakkee, Schouwen-Duiveland en Voorne-Putten) kun nen in de hoofdvestiging Poortvliet aan de slag. De diepvriesafdeling was een verliesgevende activiteit voor Budelpack. Gratis BOB-info b. v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. „Fijn dat dit blijft, want er gaat al zoveel weg in Scher penisse", zegt bestuurslid Coby Hage van de Dorpsge meenschap. Velen denken er blijkbaar zo over, want het is donderdagavond bij de opening van het volledig ver nieuwde café Zeelands Welvaren stampvol. De familie Slager wordt lof toegezwaaid voor dit initiatief. „Dit hadden we in Scherpenisse echt nodig. Het zal ook lopen als een trein", zegt Wim Geluk. Vijftig zitplaatsen Mannenkoor Schrikken Eurokit Eurovoorlichter J. van Elsacker uit Tholen: Van Jan van Elsacker uit Tholen mag de euro ingevoerd worden. Maar liefst 25 verzorgingscentra in oostelijk Zeeland werden door de oud-onderwijzer de afgelopen maanden bezocht. Nog twee staan er op het programma. In Poortvliet en Sint-Philipsland sluit Van Elsacker de reeks voorlichtingsbijeenkomsten over de euro af. De 70-jarige Van Elsacker vindt het niet erg. „Het is welle tjes geweest." Als een boegbeeld torent de opval lende steven van het pand boven het industrieterrein Noord uit. In de met 300 m2 uitgebreide showroom kun nen alle modellen van Renault wor den getoond en dat deed Jeroen Ha- nemaaijer, hoofd Renault Zuid-Ne derland, bijzonder goed. „Autobe drijf Bal, in 1969 aan de Eendrachts- weg begonnen en sinds 1977 Re nault-dealer, is een begrip in Tholen. Het pand is nu grondig op de schop gegaan, maar wat ons betreft, heeft dat wel heel lang geduurd. Wij be grijpen echter ook, dat het een rede lijk moeilijke beslissing was om deze stap te zetten. Want, waar bewaar je alle spulletjes tijdens zo'n verbou wing? Het resultaat mag er echter zijn. Het pand straalt nu de juiste Re- nault-identiteit uit en niet alleen de showroom is uitgebreid en van een nieuwe vloer en plafond voorzien, ook de werkplaats is opgeknapt. Re nault, die dankzij attractieve model len als de succesvolle Laguna op de derde plaats staat, komt hier uitste kend tot zijn recht", aldus Hane- maaijer, die Kees Bal - als fervent watersporter - apparatuur voor zijn boot overhandigde. Bij de gedachte aan een woonboule vard met kantorencentrum op bedrij venterrein Welgelegen tegenover Van der Harst was er ook sprake van een autobedrijf. Maar dat ambitieuze plan is in rook opgegaan en Bal heeft op zijn vertrouwde plek aan de Grindweg/Wattstraat zijn stekken ge stoken. „Het begon met een praatje en een grapje van Paul Timmer mans", vertelde Marco Bal. De bouwtechnicus van Timmerwerk uit Tholen zag het wel zitten om iets moois van het voormalige Betho- pand te maken, waarin Bal inmiddels tien jaar zit. „En het resultaat is in derdaad geweldig", zo prees Marco Bal de ontwerper. De familie Bal werd bedolven onder de felicitaties en geschenken. De hele Thoolse autowereld en ook diverse collega's uit West-Brabant waren De familie Bal met burgemeester en mevrouw Nuis en afgevaardigden van Renault na de onthulling van de splinternieuwe ruimtewagen in de uitgebreide showroom. present. Bal beschikt over een auto paleis, waarmee men het eurotijdperk wel in kan. De burgemeester wees er op, dat de rand van industrieterrein Noord er nu fantastisch uitziet, maar wie verder kijkt, constateert dat het voorbeeld van het autobedrijf navol ging verdient. De gemeente zal daar zeker naar kijken, liet Nuis weten. Kees Bal begon op 22-jarige leeftijd aan de Eendrachtsweg in het centrum van Tholen, en dat zou heden ten da ge onmogelijk zijn. Na de mini's van British Leyland kreeg Bal in 1977 Renault, waarvoor in 1984 een showroom aan de Bebouwdendam werd ingericht. In 1991 werd het voormalige Betho-pand van de ge meente gekocht; in dat jaar werd de 21-jarige zoon Marco mede-firmant. „De bedrijfsopvolging is dus gere geld, zodat we daar als gemeente geen prerhie meer hoeven te betalen, zoals de stuurgroep Tholen 2005 heeft bepleit", stelde de burgemees ter tevreden vast. Hij concludeerde verder uit de ruim dertigjarige historie van het autobe drijf, dat Bal een ambitieus onderne mer was. „U wachtte niet af, u toon de durf en moed en was niet bang voor nieuwe dingen. Ondernemen betekent ook niet afwachten, maar actie, iets doen! Dit gebouw, dat er met zijn markante luifel en een bij het automerk passende uitstraling fantastisch uitziet, is het resultaat van een opmerkelijke ondernemersrol. Kwaliteit bieden, wat wil de klant, hoe krijg ik de Tholenaren ertoe om hier een auto te kopen en niet over de brug, die punten zijn hier positief in gevuld. U bent een voorbeeld voor ondernemend Tholen. U hebt niet gewacht, maar gedaan." De burgemeester zei van onderne mers niet altijd positieve geluiden over de gemeente te horen en daar om vond hij het heel fijn, dat dit bij Bal wel het geval was. „De overheid is geep oplosser van alle problemen, maar wel een partner in het zoeken naar oplossingen. De gemeente dient randvoorwaarden te scheppen en zo manifesteren we ons ook. Attendeer ons erop wanneer dat niet zo is." Nuis noemde nog het recente detail- handelsonderzoek als eerste stap om de relatie met de detailhandel verder te verbeteren. Het voorzieningenniveau voor het Thoolse publiek is wat garages be treft, heel goed, stelde de burgemees ter vast. En met de grondige aanpak van de familie Bal is ook een goede toekomst verzekerd. „Complimenten voor uw ondernemersgeest. Als u de cyclus volgt van om de negen jaar veranderen, dan gaat u over negen jaar weer investeren in uw bedrijf. Of dat op deze plaats gebeurt, dat is de vraag, maar daarover denkt u zelf na, zoals u tot nu toe altijd hebt gedaan. Uw devies is, zoals op de krasloten bij de benzineverkoop staat: kan be ter!" Nuis zei dat Bal een goed voorbeeld geeft aan de Thoolse ondernemers. „Wij zijn er niet mee, door te consta teren dat klanten naar elders vertrek ken in verband met stilstand of ach teruitgang in de dienstverlening. Het moet voor ons allen - ondernemers in wat voor vorm dan ook - een uitda ging zijn om die negatieve spiraal te doorbreken. Een gezamenlijke aan pak is nodig. Op de Thoolse samen leving zijn ook de gewone economi sche wetten van toepassing, die leren dat als de dienstverlening verslechtert of als de prijs te hoog wordt, een an der bedrijf die lacune opvult. Maar het is niet alleen zo, dat prijzen en kosten terzake doen. De waarde van iets of iemand hangt af van de ver wachting die je ervan hebt. Als je een Mercedes of een Renault voor dui zend gulden te koop hebt, dan vragen ze meteen of er iets mis is met die au to. De koper heeft dus een eigen waardering. De prijs is slechts één kant van de munt. De andere zijde moetje perse ook willen zien. De fa milie Bal heeft beide kanten onder ogen gezien en op zo'n ondernemer kan de Thoolse samenleving trots zijn. Ik wil u dan ook graag geluk wensen met deze prachtige aan winst", zei burgemeester Nuis, die de officiële openingshandeling verricht te door samen met Marco Bal een blauwe, futuristische ruimtewagen van Renault te onthullen, die pas eind februari op de Nederlandse markt wordt geïntroduceerd. „Wat hebben we toch een schitte rend merk", zei Marco Bal vol be wondering, waarna hij een dank woord sprak tot zijn vriendin Evelien (,Ik ben bijna nooit thuis, maar altijd hier'), zijn ouders, het personeel en de aannemers die deze enorme vernieuwing mogelijk had den gemaakt. De reactie van De Graaf is illustra tief voor de houding die veel oude ren aan de dag leggen als het om de komst van het nieuwe betaalmiddel gaat. De defensieve houding van de 65-plusser is goed te begrijpen. Al lemaal hebben ze de halve en de he le cent nog gekend. Een leven lang hebben ze gewerkt. De mannen op het land of in de fabriek, de vrou wen meestal thuis. Op vrijdag het loonzakje mee naar huis krijgen, daar ging het om. Een bruin enve lopje, met contact geld. Geld dat je kende. Nu zijn ze van Drees en is de wereld veranderd. Eerst al het com putertijdperk. En nu dit. De euro. Wie verzint er nu zoiets? De Graaf weet het wel. Het is de schuld van die grijze kuif, hoe heet-ie ook al weer, o ja, Duisenberg. Per 1 janu ari is het zover. Dan betalen we alle maal met de euro. Niet alleen in Nederland, maar ook in elf andere grote Europese landen. Monaco, San Marino en Vaticaanstad doen ook mee. Het zal wennen zijn. Ze ker voor de ouderen onder ons. Daarom zijn de ouderenbonden de afgelopen maanden druk in de weer om hun achterban voor te bereiden op het nieuwe geld. Vorige week waren de bewoners van de Stelberg, Vlietberg en de verzorgingsafdeling van Ten Anker in Tholen aan de beurt. Leen Wessels uit Zierikzee was de eurovoorlichter van dienst. Hij probeerde vooral om de ouderen gerust te stellen. „Jullie hebben al zoveel meegemaakt en voor hetere vuren gestaan. Dus dit zal ook wel lukken." Wessels, zelf gepensioneerd, heeft dertig jaar ervaring in het bankwe zen. Hij wordt bijgestaan door Ra- bo-medewerkster Trudy de Graaf, een bekend gezicht voor de bewo ners. Elke dinsdag houd zij zitting in het verzorgingstehuis. Om in de stemming te komen is bij het eerste kopje koffie een eurocent gepresen teerd. Van chocolade, en dat smaakt. Een bolus gaat straks in het winkeltje van Ten Anker trouwens In een huurpand van Culi d'Or (on derdeel van Brinkers) werden aard appelwafels, gebak, soesjes en snacks verpakt. Naast de 21 vaste medewerkers schakelde men bij pieken 10 tot 40 uitzendkrachten in. De huur loopt 31 maart 2002 af. Budelpack heeft op hoofdlijnen een overeenkomst met een specialist in diepvriesactiviteiten voor overname van het werk. In de loop van decem ber valt daarover een definitieve be slissing. Er vallen geen gedwongen ontslagen. Volgens directeur Jan Bakker was het vrieshuis te klein om doelmatig te kunnen werken. „Zonder grote investeringen kunnen we onze posi tie in de diepvriesmarkt niet verder uitbouwen. Daarom dragen we deze tak over.'De omzet van Budelpack in Stellendam bedraagt 2 miljoen euro per jaar. De diervoedingsproducten worden vanaf volgend jaar maart in Poort vliet verpakt. De 21 medewerkers uit Stellendam krijgen daar een ver vangende functie aangeboden. „Daardoor hoeven we iets minder uitzendkrachten in te schakelen en de bezetting van onze twee vestigin gen in Poortvliet verbetert.' Aan de Paasdijkweg is het verpak kingsbedrijf momenteel bezig met de verbeterde opvang van afvalwa ter, zodat vloeibare reinigingsmid delen niet meer in het riool kunnen komen. Een en ander vloeit voort uit een afspraak van Budelpack met waterschap Zeeuwse Eilanden. Budelpack international is inmid dels verhuisd naar het kantoorpand Gemini II aan de Jacob Obrechtlaan in Bergen op Zoom. Algemeen di recteur André Nieuwkerk heeft met negen andere medewerkers, onder wie directeur Peter Ingelse, Poort vliet verlaten. Café's, sportkantines, bibliotheken en scholen voor voortgezet onder wijs krijgen een gratis pakket met materialen rond de BOB-campagne van het regionaal orgaan verkeers veiligheid Zeeland. Ook verschij nen er posters langs de weg om te waarschuwen tegen het rijden onder invloed van alcohol. Het BOB-team van verkeersorganisatie 3VO zal ac ties uitvoeren. BOB is het principe dat mensen die een avondje uit gaan, tevoren afspreken wie er rijdt en dus geen alcohol gebruikt. De slogan dit jaar is: Het is feest als BOB rijdt, en de actie duurt tot 13 februari volgend jaar. Advertentie I.M. Renate. Toon en Ria Slager ontvingen talrijke felicitaties bij de heropening van Zeelands Welvaren aan de Langeweg in Scherpenisse. Hij is een van de vorige exploitan ten van het 107 jaar oude etablisse ment aan de Langeweg, dat Slager enkele maanden geleden overnam van Hesdijk. Ondanks dat je in de dorpen meer bedrijven ziet sluiten dan er bij komen, ziet de familie Slager het wel zitten. „Aan dit soort huiskamercafé's is behoefte", zegt Toon Slager, die tevens beheerder is van het Holland Huis in Scherpenis se en eerder de Gouden Leeuw in Scherpenisse en bar l'Esperance in Sint-Annaland exploiteerde. Het horecabedrijf kent hij vanaf 1974 van haver tot gort. „De meeste café's zijn op de jeugd gericht, maar wij zijn er voor de-wat oudere men sen. En voor deze leeftijdsgroep denk ik een functie te kunnen ver vullen voor Scherpenisse, Sjnt- Maartensdijk en Poortvliet." Zeelands Welvaren is zeker niet meer het knusse café van voor de ramp, maar een royale ruimte van 120 m: waar 50 zitplaatsen zijn en een bar van negen meter met zestien krukken. Er is gelegenheid om te biljarten en te kaarten. Verenigingen als de Zeebaars vinden er onderdak. De grote ruimte kon geschapen wor den door de slijterij en het woonge deelte bij het café te trekken. Verder is er een keuken om hapjes te maken en een moderne toiletgroep. „In zeven weken en twee dagen heb ben we de verbouwing geklaard dankzij dc bijzonder goede mede werking van de aannemers. Alle neuzen stonden in dezelfde richting. Ik ben ook best trots op het resultaat. Het is een mooi huiskamercafé ge worden." Aan de buitenkant is er niets veran derd, behalve dan de oude naam Zeelands Welvaren die weer terug is. „Ik vond het zo jammer dat de naam een paar jaar geleden wijzig de in café Hesdijk", zegt Nelly van Haaften-Tichem. Haar overgrootou ders, grootouders en ouders zaten in het café, dus de heropening sprak haar bijzonder aan. „Het café da teert van 1894, toen de familie Van Geet erin zat. Grietje Jacoba van Geet was getrouwd met mijn opa Piet Tichcm en mijn vader Kees Ti- chem exploiteerde vanaf 1957 dit café. Ik ben blij dat de oude naam er weer op staat", vertelt mevr. Van Haaften. Van 1960 tot 1973 zat Wim Geluk erin. „Het was een bierhuis, maar in 1963/64 is het pand helemaal tegen de grond gegaan. Na de verbouwing heb ik er een pension bijgedaan waar 18 tot 20 mensen verbleven die voor hun werk op Tholen waren of hier op vakantie kwamen. In 1966 ben ik het Holland Huis erbij gaan doen en op vallend genoeg past Toon Slagpr nu dezelfde combinatie toe: hij beheert zowel dit café als het dorpshuis. In 1973 kwam Piet Bevelander in Zee lands Welvaren en die deed dat zes tien jaar, waarna Leen Poot en Hes dijk volgden. Het is een cafeetje dat altijd gelopen heeft, behalve dan de laatste jaren. Maar nu is het een prachtig spulletje geworden. Heel mooi", aldus Wim Geluk. Renate, dochter van Toon en Ria Sla ger, zal de exploitatie van café Zee lands Welvaren vooral voor haar re kening nemen. Aan de wand hangen al haar diploma's, want ook zij heeft al de nodige ervaring in de horeca. Om het pand rendabeler te maken, wil de familie Slager boven het café nog twee appartementen maken voor de verhuur aan mensen die hier voor hun werk moeten zijn of met vakan tie zijn. Daarvoor komt er een aparte ingang. Slager kan ook profiteren van de gezamenlijke inkoop met het Holland Huis omdat hij nu meer om zet haalt. Nadat een hele rij receptiegangers de felicitaties had overgebracht kwam ook het Smalstads mannenkoor nog naar Zeelands Welvaren om de fami lie Slager op feestelijke wijze toe te zingen met een speciaal lied: Een nieuw café. 43 eurocent kosten en voor een fles je koffiemelk moet 80 eurocent worden neergeteld. Voor ouderen, de laatste jaren door het regerings beleid niet echt gespaard in de por temonnee, lijken zonnige tijden aan te breken. Wessels moet waarschu wen. Het is niet allemaal goud wat er blinkt. „De AOW is straks min der dan de helft en de boodschap pen ook. De bedragen in euro's zijn kleiner, maar je kunt hetzelfde be steden." In drie kwartier probeerde Wessels, lid van de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB), de ouderen wegwijs te maken in het eurogeld. De voorlichting is hard nodig. Na 1 januari kunnen we nog vier weken lang met gulden én euro betalen. Daarna verdwijnt het nationale geld voorgoed. Wessels legde de Griekse herkomst van de uit, het teken dat symbool staat voor de euro. Ook het ezelsbruggetje om van gulden naar euro te rekenen werd toegelicht. Een etiket op een fles melk met 0,60 moet straks dus vermenigvuldigd worden met 2,20371. Dat is dus be slist geen uitverkoop. Wie van gul den naar euro wil, moet delen door diezelfde 2,20371. Wessels en De Graaf lieten ook de nieuwe euromunten zien. Monopo- ly-geld natuurlijk. De echte euro's heeft alleen Duisenberg gezien. En de mensen van Budelpack in Lely stad, want daar zijn de eurokits in gepakt. Acht euromunten komen er. De eurocent wordt de kleinste munteenheid. Net als twee en vijf eurocent een beetje koperachtig. De munten van 10, 20 en 50 cent zijn meer goudkleurig. Er zijn ook nog twee grote jongens: de munten van één en twee euro. De eerste zilver met een goudkleurige rand. de an dere precies andersom. De voorkant is in alle deelnemende landen pre cies hetzelfde. Op de achterkant blijft elk land wel een eigen beeld merk houden. We hebben nog geen Maxima, op de euro doen we het met Beatrix. Heel snel zullen we echter ook een Duitse adelaar of een Belgische koning Albert in onze portemonnee vinden, waarschuwt Wessels. „Zeker als het vakantietijd wordt en de buitenlandse toeristen in onze winkels boodschappen doen. We hoeven dan niet te schrik ken. Alle euro's zijn, ongeacht het beeldmerk, overal geldig." Ook maakten de ouderen in Ten An ker kennis met de eurobiljetten. Net als het kwartje verdwijnen ook de biljetten met het opschrift van 25 en 250. Wat we ervoor terug krijgen: 5, 10, 20, 50, 100, 200 en 500 euro. Dat laatste biljet is al gauw 1100 gulden waard, legt Wessels uit. Alle eurobiljetten hebben ramen en poor ten op de voorkant, en de Europese vlag met twaalf sterretjes. Op de achterzijde worden bruggen en ge bouwen afgebeeld. De meeste oude ren in Ten Anker komen de brug niet al te vaak meer over, maar Wessels wilde toch de landen noemen waar ze met hun euro's terecht kunnen. Ook hier komen de ezelsbruggetjes van pas: Duitsland, Ierland, Neder land, Griekenland (DING), Finland, Luxemburg, Oostenrijk, Frankrijk (FLOF), België, Italië, Portugal en Spanje (BIPS). De meeste aanwezi gen in Ten Anker zal dat 'woste' we zen. Zij willen weten hoe ze aan het nieuwe geld kunnen komen. Om het om de hoek te besteden, of uit te de len aan de kleinkinderen. Wessels weet raad. „Alle huidige bankpassen zijn geschikt, ook bij de Postbank. Vanaf 1 januari geven alle automa ten enkel nog euro's." Elke inwoner van Nederland die op 15 oktqber 2001 zes jaar of ouder was, kan gratis kennismaken met de nieuwe euromunten. Vanaf half de cember zijn ze in de gemeente Tho len te verkrijgen bij de Rabobank, ABN-Amrobank, de postagentschap pen (uitgezonderd de servicepunten) en het Shell benzinestation. In de zo geheten eurokit zit één exemplaar van alle acht verschillende Neder landse euromunten. Bij elkaar verte genwoordigen ze een waarde van 3,88. Ook zijn ze vanaf genoemde datum te koop in consumentenpak ketten van 25 gulden. In Ten Anker begon donderdag het wennen al. Na de pauze, met koffie en eurotaartje, werd een _uroquiz gehouden. In tien meerkeuzevragen moesten de bewoners laten zien hoe het met hun kennis van het nieuwe geld gesteld was. Vandaag komen de aanleunwoningen en de flatbewo ners van Ten Anker aan de beurt. Op maandag 10 december is de voor lichtingsmiddag in servicecen- trum/wijksteunpunt De Poorthove in Poortvliet. Woensdag 12 december is woonzorgcentrum De Rozeboom in Sint-Philipsland aan de beurt. Eurovoorlichter Van Elsacker werd vorig jaar in Utrecht al op het kar wei voorbereid. Tijdens twee bij eenkomsten bij de Eurodesk werd de voormalige docent zelf door eco nomen bijgeschoold over hoe hij zijn publiek het beste kan voorlich ten. In de praktijk werden de punt jes op de i gezet. „Het belangrijkste principe is om de ouderen gerust te stellen. Ik begin altijd met te vragen naar hun leeftijd en in welke tijd ze zijn opgegroeid. Dan blijkt dat ze zo ontzettend veel hebben meege maakt. Ze hebben een macht aan er varing, houd ik ze voor. En dus hoe ven ze voor de euro ook niet bang te zijn." Van Elsacker rukt steevast uit met een oude landkaart, die hij heeft ge leend van streekmuseum De Meestoof. Met die kaart, en met vergrote afbeeldingen van het nieu we geld, maakt hij de ouderen weg wijs in het gebruik van de euro. Als oud-onderwijzer beschikt hij over een reeks van trucjes om zijn ge hoor bij de les te houden. „De bij eenkomsten vinden veelal plaats net na het middagdutje, dus je moet wel wat doen om ze wakker te houden. Zo wijs ik op de gevolgen die de komst van de euro zal hebben voor ons taalgebruik. Een heleboel uit drukkingen zullen geleidelijk ver dwijnen. Ik vraag ze welke dat kun nen zijn. Dan beginnen de hersens wel te vonken. Een fluitje van een cent, op de markt is uw gulden een daalder waard, een heitje voor een karweitje, er zijn er zoveel." Belangrijkste zorg bij de ouderen is volgens Van Elsacker de invloed van de euro op de spaarcenten. „Het is het bekende verhaal van de oude sok, het geld tussen de lakens en de briefjes achter het kussen. Als ik daar over begin, zou je hun gezich ten moeten zien. Ik geef ze altijd mijn eigen gironummer. Ik help u wel van uw geld af, zeg ik dan. In principe heeft iedereen de tijd tot 2030 om bij de bank Nederlandse biljetten in te leveren, dus zoveel druk is er voor ouderen niet op de ketel." Van Elsacker geeft zoveel mogelijk praktische tips. ,Ik druk ze altijd wel op het hart dat ze het Ne derlandse geld zoveel mogelijk voor de jaarwisseling uitgeven, want na 1 januari krijgen ze enkel nog in eu ro's terug. Ouderen met al teveel Nederlandse munten hebben dan twee portemonnees nodig, en dat is ingewikkeld." De voorlichtingsbijeenkomsten werden door Van Elsacker als zinvol ervaren. De ouderen steken er wel wat van op. Met de voorlichting moeten ze in de komende jaren hun voordeel doen. Ik sluit altijd af met de wens dat ze nog lang in goe de gezondheid van de euro mogen genieten." Pluimveehouder Van Binsbergen aan de Mosselhoekseweg in Tho len mag uitbreiden van een legbat terij naar een scharrelstal. Voor de omschakeling is een vijf keer zo groot vloeroppervlak nodig. De maatschap Van Binsbergen houdt nu nog 27.000 kippen. In de toe komst moeten dat er tweeduizend minder worden. Door een dier vriendelijker manier van produce ren ligt het aantal kilogrammen kip op minstens dezelfde hoogte als nu het geval is. Omdat ook de inpassing in de landschap van de vergrote stal goed geregeld is had de commissie gemeentelijke ont wikkeling maandag louter lovende woorden over voor, het initiatief. „Ik kakel bijna van plezier", drukte E. Frigge (VVD) de posi tieve stemming uit. Van Binsbergen loopt met zijn omschakeling vooruit op de toe komstige Europese regelgeving voor de pluimveehouderij. Ook daarom prees A. Kornaat (PvdA) de aanpak. „Dit is een voorbeeld van goed ondernemerschap, een initiatief wat navolging verdiend." Containerterminal bij Vlissingen. Zeeland Seaports heeft met het Bel gische Cobelfret Ferries een over eenkomst gesloten voor de bouw van een roll-on en roll-off terminal in het havengebied van Vlissingen-Oost, direct achter de terreinen van de Ko ninklijke Schelde Groep. Voor de goederenoverslag voor containers en trailers is zo'n 56 hectare grond no dig. De investering van ruim 110 miljoen gulden levert ongeveer 300 arbeidsplaatsen op. Cobelfret Ferries - een internationaal gerenommeerde rederij - is in Noordwest-Europa marktleider in het vervoer van trail ers, containers en nieuwe auto's.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5