I Bijbels dagboek is voldragen kind Hervormde Gemeente Tholen Luuk Blom en Ellen v.d. Wal blijven raadslid Den Haan voor 'Anbo zou nog breder gedragen moeten worden in Oud-Vossemeer' 15.000 euro voor fietsveer Supermarkt op bedrijventerrein is een erg principiële kwestie Tien panelen vol historie Donderdag 6 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Groen licht voor uitbreiding van camping De Muie Twaalf scribenten in God is Getrouw voor restauratie van kerkgebouw Zoet mee Velthuis lijsttrekker, Van der Linde 2e, Jan Oudesluijs 6e Financieel beleid slecht Dat verschillende verenigingen in het dorp jaarlijks de ouderen voor een activiteit uitnodigen, vindt hij fantas tisch. „De ouderen blijven in tel", zegt voorzitter Tony Verhees van de Anbo in Oud-Vossemeer. De afdeling van de bond voor 50-plussers viert morgen het gouden jubileum. In Vossemeer is ze met 227 leden één van de grootste verenigingen. „Ik ben er trots op dat we zoveel leden hebben. Maar het kan altijd beter, de Anbo zou nog breder gedragen moeten worden." Ongeveer de helft van de leden heeft zich aangemeld om morgen het feest in de Vossenkuil mee te vieren. Jaloers Sjoelbakken Helft van de leden viert jubileum mee van bond voor vijftigplussers Boekje Sportief Camping De Muie ten zuiden van Sint-Maartensdijk mag uitbreiden van 197 naar 272 standplaatsen. De commissie gemeentelijke ontwikke ling gaf deze week vrijwel unaniem groen licht aan het herinrichtings plan. Alleen P. Hoek (SGP) onthield vanwege principiële redenen zijn goedkeuring aan de uitbreiding. Wel schaarde Hoek zich achter de door De Muie nagestreefde kwaliteits verbetering. J. van den Donker (D66) juichtte de plannen van de camping toe. „Dit kan Tholen al leen beter op de kaart zetten." Met het positieve advies van de commissie komt een eind aan een jarenlang voortslepende kwestie. Al in 1997 werd een ondernemings plan voor De Muie opgesteld. Daar uit bleek dat het terrein niet meer voldoet aan de eisen en richtlijnen die tegenwoordig aan de inrichting van kampeerterreinen worden ge steld. Herinrichting bleek noodza kelijk. De vaste standplaatsen zijn te klein, er is onvoldoende parkeer ruimte en de camping is onvoldoen de afgeschermd van de naastgele gen wegen. Ook is er een tekort aan speelruimte en speelvoorzieningen. Uitbreiding en kwaliteitsverbete ring zijn noodzakelijk om De Muie te exploiteren. De plannen van de camping zijn getoetst aan de Vogel en Habitatrichtlijn. Ook de natuur waarden van de nabijgelegen Oos- terschelde worden niet door de uit breiding aangetast. De commissie werkte dan ook van ganser harte mee aan het herinrichtingsplan. „Andere campinghouders op Tho len zouden dit voorbeeld moeten volgen", vond VVD-woordvoerster E. Frigge. De provincie wil C 15.000,- beschik baar stellen voor een aanlegsteiger voor het fiets-voetveer in Anna Jaco- bapolder. De gemeente had om een bijdrage gevraagd voor deze voorzie ning die 20.000,- vergt. Volgens de provincie is het toeristische pontveer tussen Anna Jacobapolder en Zijpe 'een zeer welkome aanvulling op het huidige (ietsnetwerk in de noordoost hoek van Zeeland'. De aanvraag vol doet aan de criteria dat het een milieu vriendelijke wijze van vervoer is én dat het om aanloopkosten van een ex periment gaat. Eerder voer een pontje van Sint-Annaland naar Zijpe, maar dat initiatief hield in 1999 op. Het nieuwe plan voorziet in dagelijks 14 vaarten, alsmede 4 keer Sint-Anna land aandoen. Het schip dat ingezet wordt, is goedgekeurd voor het mee nemen van twaalf passagiers. In Sint- Annaland en Zijpe liggen aanlegstei gers, maar in Anna Jacobapolder niet. Het is de bedoeling deze te realiseren op de punt van één van de pieren. P. Bol (links) van de restauratiecommissie overhandigt het Bijbels Dagboek aan ds. N. den Ouden. In het midden A. Deurloo-van de Velde. Terwijl er zo'n twintig vrijwilligers hard bezig waren om schoon te maken in het stoffige kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in Tholen, werd zaterdagochtend in het kraakheldere verenigingsgebouw De Wingerd het Bijbels Dagboek gepresenteerd. Het boek God is Getrouw is geschreven door twaalf predikanten, pastoraal medewerkers en een oud-inwoner van Tholen die aan de gemeente verbonden zijn geweest. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan dominee N. den Ouden. Het boek is verschenen in een oplage van 1000 stuks. Inmiddels zijn er al 500 besteld. De opbrengst is voor de restauratie van de kerk bestemd. In negen maanden is het boek ge- een Bijbels dagboek te laten samen- maakt. Maar gemakkelijk was het niet, zei A. Deurloo-van de Velde van de restauratiecommissie. „Het boek is geboren, maar het was zwaarder dan we gedacht hadden. Toch is het een voldragen kind ge worden." Samen met W. Klippel en P. Bol werkte ze aan het boek waar voor oud-predikanten en oud-pasto raal medewerkers is gevraagd een bijdrage te leveren. Elke scribent kreeg een maand toegewezen. De dominee die op nieuwjaarsdag be gint is J. den Hoed, die van 1956 tot 1960 in Tholen preekte. Hij baseer de zijn bijdrage op Mattheüs. De laatste is dominee N. den Ouden die vanaf begin 1998 verbonden is aan de gemeente. Hij liet zich in zijn overdenking door Lukas leiden. In maart werd het idee geboren om stellen. De start was goed, want na een telefoonronde bleken alle scri benten bereid. Slechts een domine haakte af vanwege zijn hoge leeftijd. Hoewel het lang niet eenvoudig was om iedereen te bereiken, zo vertelde mevrouw Deurloo die vaak vergeefs de telefoon pakte 'omdat de domi nee niet thuis was'. Nadat bekend was wie er mee deed, werd een indeling gemaakt: wie welk schriftgedeelte voor zijn reke ning nam. „Je moet dat een beetje sturen. Anders willen ze allemaal de psalmen of een gedeelte uit het nieuwe testament. Dus werd er over legd of geruild." Uit de toegezonden stukken bleek volgens haar dat veel predikanten lang van stof zijn. „De stukjes van de meeste scribenten waren te lang en ik geloof: hoe geleerder, hoe lan ger." De eerste correctie zorgde al voor de nodige hoofdbrekens. Uit de aange leverde schijfjes voor de computer vielen soms accentpunten weg en moesten er leestekens worden aan gevuld. Klippel en Deurloo bogen zich maandenlang over de kopij. „De bijbel en de dikke van Dale la gen samen op tafel om alles na te kunnen zoeken en te vergelijken. Er is heel wat naslagwerk verricht." ,Om beurten keken ze een maand uit het dagboek na. Maakten aantekenin gen en vergeleken samen de tekst. „We waren er echt zoet mee. Zo zelfs dat we het nu soms missen. Je wordt er echt niet armer van als je je in dit werk verdiept." Mevrouw Deurloo bedankte iedereen die aan het boek heeft bijgedragen. Ook Jaap en Janneke Hage die voor het ontwerp van de omslag en de lay out verantwoordelijk zijn. P. Bol overhandige dominee Den Ouden het eerste exemplaar. De dominee noem de het een prachtig boek (blauwe omslag en glanzende tekstpagina's, plus drie foto's). „Het is een uniek boek in de geschiedenis van de Her vormde Gemeente. Het is nog niet eerder gebeurd dat er op zo'n manier, gezamenlijk, aan een boek is ge werkt." Volgens Den Ouden komt het boek niet alleen de restauratie van de kerk ten goede, maar is het ook een hulpmiddel om iedere dag met de Heilige Schrift bezig te zijn. Was Den Ouden de hekkensluiter in het dagboek, deze gingen hem voor: februari is verzorgd door ds. E.M. Bakker (1964-1968 verbonden aan de Hervormde Gemeente), maart door ds. H. Verheul (1983-1989), april door ds. L. Wüllschleger (1977-1982), mei door prof. dr. A. de Reuver (1972-1976), juni door pastoraal medewerker ds. De Breure (januari 1987 tot half november 1987), juli is van de hand van ds. W.P. Emaus (1988-1992), augustus van ds. J. Flikweert (woonde van 1978 tot 1981 in Tholen), september door ds. H.G. Donken (geboren in Tholen in 1959), oktober ds. J. van Dijk (1990-1997) en november door pastoraal medewerker J. Verbruggen (1992-2000). Luuk Blom uit Sint-Annaland wordt de nieuwe financieel specialist van de PvdA en gelijk ook vice-fractievoorzitter in de gemeenteraad. Hij is de sterkste stijger door direct op de derde plaats te komen van de kandida tenlijst. Ellen van der Wal uit Sint-Maartensdijk is al eerder raadslid ge weest en staat met haar vierde plaats nog voor het huidige raadslid Mar ty den Haan uit Sint-Annaland. In 1998 was dat ook het geval, maar toen versloeg de vakbondsman de lerares wiskunde met voorkeursstemmen. Wethouder Marianne Velthuis wordt de nieuwe lijsttrekker van de PvdA met fractievoorzitter Chiel van der Linde op de tweede plaats. De nieuwe zesde man is leraar elektrotechniek Jan Oudesluijs uit Sint-Maartens dijk. Het gaat nog om een concept-kandidatenlijst. De leden van de PvdA moeten er 19 december nog hun fiat aan geven. Bestuurslid Inge van der Kooij heeft echter goede hoop dat het voorstel van de kandidaatstellings commissie overgenomen wordt. „We hebben een goede ploeg met heel veel bekwaamheid, dus ook goede reserves, kortom een leuke lijst." Van der Kooij selecteerde samen met voorzitter Jac. van Ak keren, Ton van Riet en Hans Ver sluis de kandidaten. Sjaak Moerland en Flip Kornaat zijn beiden niet herkiesbaar, zodat er minimaal twee nieuwelingen in de fractie kunnen komen. Dankzij het duale stelsel kan de PvdA bij een gelijkblijvend zeteltal en het opnieuw leveren van een wethou der evenals de SGP nog een stoel in de raadzaal bezetten. Die derde nieuweling kan Oudesluijs dan zijn. De PvdA heeft met het terugtreden van wethouder Moerland en zijn voortdurende afwezigheid als raadslid een moeilijke tijd achter de rug. Met de nieuwe fractie moeten de socialisten weer een ac tieve rol in de Thoolse gemeente politiek gaan vervullen, door o.a. het college van b. en w. kritisch te controleren, rekening houdend met de belangen van de eigen achter ban. De commissie heeft duidelij ke eisen gesteld aan de kandidaten op een verkiesbare plaats: ze moe ten woordvoerder kunnen zijn voor de eigen portefeuille en staande kunnen blijven in een dis cussie. „Niet snel genoegen nemen met een antwoord wanneer dat niet 100% bevredigend is en in tweede termijn terug kunnen komen, zon der het eerste verhaal te herhalen. Een volksvertegenwoordiger moet herkenbaar en aanspreekbaar zijn voor de bevolking. Je zit er als raadslid niet om partijpolitiek te bedrijven, maar om de gehele Thoolse gemeenschap te dienen. Dit uiteraard vanuit een duidelijk herkenbare sociaal-democratische visie", aldus de commissie. Op basis van de uitgangspunten zijn de negen kandidaten die op een verkiesbare plaats willen, be oordeeld. Eerst waren er tien, maar Paul v.d. Wal wordt de eerste Ontspanning en onderling contact zijn belangrijk voor ouderen en die aspecten krijgen bij de Anbo dan ook veel aandacht. Maar daarnaast is er de belangenbehartiging. „Er zijn veel dingen die beter kunnen. Daar moet je dan wel de nodige zorg en aandacht aan geven." Ver hees somt op: sociale wetgeving, aow en pensioen, wet voorzienin gen gehandicapten (wvg), Beter Wonen en woningbeleid, gemeente lijke lasten, de zorgsector (wacht lijsten) en de ontwikkelingen in de kleine kernen (bushaltes, dokters- post, verdwijnen postkantoren). De Vossemeerder, ruim zeven jaar voorzitter van de afdeling en mo menteel ook preses van het Thoolse regiobestuur, voert regelmatig over leg met allerhande instanties. „On langs ben ik gestopt in de wvg-com- missie van de gemeente. Die taak is overgenomen door iemand uit Sint- Maartensdijk. Maar bijvoorbeeld ten aanzien van het verplaatsen van de bushalte naar de rand van het dorp hebben we geprotesteerd bij gemeente, provincie en de BBA. Ik ben er ook voor naar een commis sievergadering in Middelburg ge weest." Deze maand zullen verte genwoordigers van de ouderenbond een gesprek hebben met het bestuur van de dokterspost Bergen op Zoom. De oudere van tegenwoordig is mondig en wil een inbreng heb ben. Dat was voor instanties niet al tijd vanzelfsprekend, want elf jaar geleden verzuchtte Verhees' voor ganger Frans van der Zande toen de Anbo buiten de werkgroep woon zorgcentra werd gelaten: „Het is weer zo. Er wordt weer gepraat over de ouderen, maar dan zonder de ou deren zelf." Verhees is duidelijk: de verschraling van voorzieningen op het platteland treft vooral ouderen en daarom is het belangrijk om als Anbo alert te zijn. „Het ergste van dit soort maatregelen vind ik: waarom kan er niet vooraf gepraat worden. Het is nu altijd ach teraf en dan is het toch al te laat." Hoe meer leden de Anbo heeft, hoe groter de vuist die de ouderenbond kan maken. Daarom zou ze nog bre der gedragen moeten worden, vindt Verhees. Oud-Vossemeer telt ruim 700 inwoners ouder dan 50 jaar, dus bijna één op de drie van hen is Anbo- lid en dat is zeker niet slecht. „Elders is metiweieens jaloers op ons." De voorzitter neemt zelf de ledenwer ving ter hand. „Dat vind ik leuk werk. En de persoonlijke benadering werkt daarbij nog altijd het best." Twee jaar geleden bracht Verhees 52 nieuwe leden aan en daarmee stond hij landelijk in de top-5. De belangen van de ouderen hebben bij de bond altijd hoog in het vaandel gestaan. Een halve eeuw geleden ging het over de hoogte van de uitke ring via de 'noodwet Drees' en fi nanciële tegemoetkoming van de ge meente in de kosten van bij voorbeeld brandstof en het ophalen van vuilnis. Een goed verzorgde ou de dag was het uitgangspunt in die jaren vlak na de oorlog, maar ook het recht op ontspanning was een ideaal dat de ouderenbond nastreefde. „Te genwoordig is het allemaal veel bre der geworden", geeft Verhees aan. „En de leden van tegenwoordig zijn veel beter opgeleid dan in die begin jaren, dat is een heel verschil." Uit het notulenboek blijkt dat de Vossemeerse afdeling van de 'bond ouden van dagen' op 8 december 1951 is opgericht in het café 't Vos je van C. Plandsoen in de Achter straat. De zeventien aanwezigen ko zen als eerste bestuur voorzitter C. Minheere (die binnen het jaar over leed en werd opgevolgd door A.G. Havermans), secretaris L.C. Vroeg- op en penningmeester Joh. de Leeuw. Bij het eerste lustrum waren er zo'n zestig leden. In de jaren ze stig kreeg men een eigen onderko men, maar dit soosgebouw in de Voorstraat werd naderhand postkan toor en toen verhuisden de ouderen naar het inmiddels gerealiseerde dorpshuis de Vossenkuil. De Anbo ontplooit tal van activitei ten voor de leden. Er zijn bingomid dagen, op dinsdagmiddag is een koersbalclub actief (voor de mat kreeg de afdeling een subsidie van het Juliana Welzijnsfonds) en don derdags is er soos. In de Vossenkuil tref je dan verschillende groepjes aan: er wordt gekaart, gebiljart en gehandwerkt door de ongeveer twin tig vaste bezoekers. Voor die soos fungeert een afzonderlijk bestuur, momenteel gevormd door Verhees samen met Jan Hommel (secretaris) en Annie van Poortvliet-Hage (pen ningmeester). Jaarlijks wordt een kerstmiddag georganiseerd waar ook niet-leden welkom zijn (dit keer op 19 december). Vroeger stond sjee- Bezoekers van de Vossemeerse ouderensoos maken een praatje, leggen een kaartje, handwerken of maken kaarten. Als het maar gezellig is. vast een reisje op het programma, maar door afnemende animo, stij gende kosten en het fileprobleem on derweg is dat de laatste vier jaar niet meer georganiseerd. „In plaats daar van doen we een bingomiddag met wat grotere prijzen en aansluitend een diner." Sinds een paar jaar is in de zomermaanden een fietsclubje ac tief. Ko Havermans regelt de tochten van Ut Ouwe Bandje, die een lengte van 25 tot 30 kilometer hebben. Met steeds 20 tot 30 deelnemers loop dit prima, vindt Verhees. „De eerste tocht van het seizoen gaan we altijd eten in het restaurant van het Schelde college in Sint-Maartensdijk, en de laatste tocht in een schoolrestaurant in Bergen op Zoom." Een lottospel moet de afdeling de nodige financië le armslag verschaffen, bijvoorbeeld het jubileumfeest wordt ervan be taald. Het geld is ondergebracht bij de twee jaar geleden opgerichte stichting Vrienden van de Anbo. „Dat hebben we gedaan omdat de landelijke Anbo, wanneer die in fi nanciële problemen zou komen, recht kan doen gelden op de kapita len van de afdelingen. En voor de stichting geldt dat niet." Van de jaar - contributie moet een percentage af gedragen worden aan het gewest Zeeland en aan het hoofdbestuur. Te recht, vindt de voorzitter, want die moeten ook hun werk kunnen doen. De toneelverenigingen Sint Joseph en Rederijkerskamer Eendracht no digen de ouderen altijd uit voor de jaarlijkse première, voetbalclub Vosmeer organiseert een bingomid dag en de Vogelvrienden een mid dag rond de jaarlijkse vogeltentoon stelling. Verhees stelt dat bijzonder op prijs. „Het is fantastisch dat ze dat voor ons doen. De ouderen blij ven duidelijk in tel in het dorp. En voor ons gaat het erom dat we een gezellige middag hebben." De ou deren hebben over belangstelling trouwens nooit te klagen gehad. Zo verzorgden dames van de vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening in de jaren zestig de jaarvergaderingen, vermeldt het notulenboek giften van het wielercomité en van de her vormde gemeente (uit opbrengst rommelmarkt), terwijl uit het saldo van de opgeheven buurtvereniging Onder de Molen drie sjoelbakken en een opbergkast aangeschaft kon den worden. Zelf laat de .oond zich evenmin onbetuigd. Sinds 1986 is ze op de braderie in het dorp te vin den (met de sjoelbakken), ze pre senteerde zich tijdens het open huis bij het tienjarig bestaan van het dorpshuis en gaf medewerking aan een gemeentelijke hulpactie voor Afghaanse vluchtelingen in de jaren tachtig. Werk is er nog altijd genoeg voor het afdelingsbestuur, geeft de voor zitter aan. „We zijn met zeven men sen, maar eigenlijk heb je er wel vijftien nodig." Hij probeert zoveel mogelijk de vertegenwoordigende taken te vervullen. Cor van Poort vliet voert het secretariaat, Ko Vroege is penningmeester en Wim Bijl tweede secretaris. Voor de in koop van de bingoprijzen is Corrie van Mierlo-Rijkenberg verantwoor delijk en Nel Minheere-Viveen re gelt het lottospel. Arjaan Geuze - met tien jaar het langstzittende be stuurslid - zorgt ervoor dat zieke le den een fruitmandje krijgen (criteri um daarbij is dat iemand minstens zeven dagen in het ziekenhuis he^ft gelegen). Dat wordt betaald uit de lief-en-leed-pot, waarvoor op bin gomiddagen een 'spaarolifant' ge reed staat. Een lid dat jarig is krijgt een felicitatiekaart in de bus en wanneer het bestuur op de hoogte wordt gesteld van een huwelijksju bileum of overlijden, is de Anbo eveneens aanwezig. Maandelijks gaat een nieuwsbrief uit en elf keer per jaar het landelijke ledenblad AnboVizier, waarvoor de vrouw van de voorzitter (geholpen door haar man) de bezorging regelt. Het loopf goed in het bestuur en in de vereniging, vindt Verhees. Hij mag morgen maar liefst 111 leden verwelkomen op de feestelijke mid dag in de Vossenkuil. Zij krijgen een gevarieerd programma voorgescho teld, alsmede een boekje over de ge schiedenis van de Anbo. Journalist Kees de Koning stelde dat samen aan de hand van het notulenboek, 's Avonds staat een receptie gepland. „Ik hoop dat daar velen naartoe ko men, want ongelukkigerwijs is dan ook de vrijwilligersavond van de ge meente", zegt voorzitter Tony Ver hees van de bloeiende gouden An- bo-afdeling Oud-Vossemeer. opvolger van de statenfractie, zo dat hij voor de raad afvalt. Lijst trekker drs. Marianne Velthuis kwam in 1998 als nieuweling in de raad en viel begin dit jaar in voor wethouder Moerland. „Ze heeft zich snel ingewerkt en in korte tijd resultaten behaald. Ze blijkt de benodigde kwaliteiten als bestuurder te bezitten", aldus de commissie. Fractievoorzitter Van der Linde wordt 'een politiek leider met vi sie' genoemd. „Hij kan in grote lijnen denken en heeft inzicht in alle beleidsterreinen." De 58-jari- ge Tholenaar is bereid om nog één raadsperiode fractievoorzitter te zijn, voordat hij zijn taak in 2006 overdraagt aan Luuk Blom, waar van de PvdA hoge verwachtingen heeft. De 44-jarige voormalige le raar Nederlands lbo en mbo is nu hoofd verkoop van zorgverzeke raar GOV/RZG. Hij heeft veel er varing in de partij als afdelings- en gewestelijk bestuurder, cam pagneleider en voorzitter van het wethoudersoverleg in zijn vorige woonplaats Amersfoort. In zijn vrije tijd was hij sportredacteur bij radio Utrecht. Blom wil meer pit in de Thoolse politiek. „Het be leid is nu dichtgetimmerd door het afspiegelingscollege. Op basis van argumenten moet je met je eigen wethouder in debat kunnen gaan: het dualisme moet terugkomen." Blom noemt het huidige financieel beleid van de gemeente Tholen 'slecht'. Op de vierde plaats staat Ellen van der Wal, die van 1994 tot 1998 raadslid is geweest, maar in 1998 verrassend werd verslagen door Marty den Haan. Toen Sjaak Moerland terugtrad, leek het er op, dat mevr. Van der Wal moest invallen, maar de oud-wethouder wilde zijn raadszetel vasthouden. „Ze heeft sportief haar opvolgers plaats de inhoud gegeven die deze plaats verdient door actief de frac tievergaderingen te volgen, zodat ze goed op de hoogte is geble ven." De 49-jarige lerares wiskun de heeft jarenlange ervaring in de opvang van kinderen in probleem situaties. Raadslid Marty den Haan is vijf de. Hij is evenals Velthuis aan zijn eerste termijn bezig. Volgens de commissie is de 47-jarige coördi nator houtbewerking bij de Pluumpot goed ingewerkt en heeft hij een grote affiniteit met sociale aangelegenheden. „Met hard wer ken heeft hij zijn zetel inhoud ge geven." Den Haan zou een goede fractiesecretaris zijn. Op de zesde plaats staat weer een nieuweling: Jan Oudesluijs, actief bij o.a. Varkens Nee. Volgens de commissie heeft hij 'het hart op de juiste, links-kritische plaats'. De 42-jarige uit Poortvliet afkomstige schilderszoon heeft zich opge werkt tot leraar elektrotechniek en schooldecaan van het Mollercolle- ge te Steenbergen. Hij is sportief bezig als voetballer en hardloper; was bestuurlijk actief bij SPS en nu bij het evenementencomitié smalstad en de stichting Haestin- ge. Levert ongezouten kritiek op de besluitvorming over het nieuwe gemeentehuis. Oudesluijs vindt de PvdA landelijk minder interessant dan plaatselijk. Hij wil werken in het belang van Tholen. Drie kandidaten die ook op een verkiesbare plaats wilden, zitten nog op de reservebank: Eefke Bastianen (29) uit Sint-Annaland (lerares ROC Goes en paardenlief hebber), Peter Suurland (48) uit Scherpenisse (voorzitter perso neelsvereniging Philip Morris, voorzitter schutters Cloveniersgil- de) en Gerard Westerweel (43) uit Tholen (leraar biologie en voorzit ter natuurvereniging). De voorlopige kandidatenlijst van de PvdA ziet er als volgt uit met tussen haakjes de eventuele plaats in 1998: 1(4) M.A.E. Velthuis, 44, wethou der, Tholen 2(2) M.A.J. van der Linde, 58, fractievoorzitter, Tholen 3(-) L. Blom, 44, Sint-Annaland 4(5) E.M. van der Wal-Vermeulen, 49, Sint-Maartensdijk 5(6) M.A.H. den Haan, 47, raads lid, Sint-Annaland 6(-) J. Oudesluijs, 42, Sint-Maar tensdijk 7(-) E. Bastianen, 29, Sint-Anna land 8(-) P. Suurland, 48, Scherpenisse 9(7) G. Westerweel, 43, Tholen 10(-) P. van der Wal, 51, Sint- Maartensdijk 11(-) C. van Dijke, 55, Tholen 12(10) J.M. op den Brouw, 62, Sint-Maartensdijk 13(-) J. Joosse, 55, Tholen 14(-) T. van Riet, 32, Sint-Annal- nad 15(13) I.A.C. van der Kooij, 59, Oud-Vossemeer 16(14) J.P.M. van Akkeren, 49, Tholen. Acht nieuwelingen dus en zes af vallers, want in 1998 waren er 14 kandidaten en nu 16. Niet herkies baar zijn: 1I.C. Moerland, Scher penisse 3. A.P. Kornaat, Anna Ja cobapolder 8. P.M. Hengstmengel, Sint-Maartensdijk 9. J.R. van Nij- natten, Tholen 11. A.W.A. de Looze, Oud-Vossemeer 12. H. Nieuwenhuis, Tholen. VERVOLG VAN VOORPAGINA periferie. Mede vanwege die tegen strijdige beleidsadviezen heeft de ge meente tijd nodig, benadrukte Van Kempen. „Het toelaten van een food-supermarkt op een bedrijven terrein is een principiële zaak voor de hele gemeente. Daar moeten we als college uitermate zorgvuldig mee omgaan." Voor wat betreft de aanleg van land goederen aan de Pluimpot moet de gemeente eerst het ter plaatse gel dende bestemmingsplan afronden. Overleg met gedeputeerde G. van Zwieten heeft Van Kempen deze zo mer geleerd dat de provincie hecht aan een structuurvisie voor het gehe le gebied vanaf camping De Muie tot aan Tuttelhoek. Pas volgend jaar juni verwacht de gemeente zo ver te zijn en kan daadwerkelijk over de land goederen gesproken worden. Rijke lijk laat, vond Kornaat. „Het gesprek met Van Zwieten is dan een jaar oud. Dat is aan de lange kant." PvdA'er A.P. Kornaat riep juist op tot een terughoudende opstelling zo lang de juridische procedures nog lo pen. „Ik heb mijn bedenkingen over het in de ijskast zetten van de plan nen. Hoe hoog is de schade nu pre cies?", wilde Kornaat weten. Op die laatste vraag wilde of kon Van Kempen geen antwoord geven. Intern is de gemeente bezig om plan nen te ontwikkelen voor het totale gebied aan de Sportlaan. In de eerste helft van het volgend jaar moet daar over duidelijkheid komen. Ook is er regelmatig mondeling overleg met de fouragehandel. Die gesprekken worden achteraf bevestigd met brie ven. Behalve de rechtzaak ligt er ook nog het recentelijk gepresenteerde detailhandelsonderzoek van MKB- Reva, dat juist uitgaat van vestiging van een grote supermarkt in de kern van Sint- Maartensdijk en niet aan de VERVOLG VAN VOORPAGINA Het bestuur van de Sint-Annalandse ijsbaan wilde het 75-jarig bestaan luister bij zetten met een tijdelijke kunstijsbaan, zoals die bijvoorbeeld op de Markt in Bergen op Zoom of de Binnenhofvijver in Den Haag wordt aangelegd. Dat idee bleek niet te verwezenlijken, want 100.000 tot 150.000 gulden voor veertien dagen ging boven het budget. Als er deze winter echter niet geschaatst kan worden op natuurijs, dan laat het be stuur voor de liefhebbers bussen rij den naar de kunstijsbaan in Breda, zoals dat in 1974 ook gebeurde naar Den Haag. De hoop op verharding van de baan aan de Annewas - kosten rond de half miljoen gulden - heeft het be stuur nog niet laten varen. Integen deel, de nieuwe penningmeester Jos van Dijke schat de kansen daarop zelfs 90% omdat zorgcentrum de Schutse bij de plannen voor nieuw bouw vermoedelijk tot volledige sloop van het bestaande gebouw zal overgaan. Op de ijsbaan kan er dan in tijdelijke onderkomens ruimte voor de 75 bewoners worden gescha pen. „We missen dan één schaatssei zoen, maar als het dan vriest, dan maken we aan de overkant van de Ja- vadijk in de Joanna Mariapolder een tijdelijke ijsbaan op een weiland aan de Koelhuisweg." Gevonden. Op het politiebureau in Tholen is informatie te verkrijgen over twee sleutels en een tas die tus sen 23 en 29 november zijn gevon- csfn. De 75-jarige historie van de ijsclub Sint-Annaland is vrij dagavond in Havenzicht voor de leden te bewonderen. Dan wordt tijdens de ledenvergade ring aandacht besteed aan het bereiken van de mijlpaal. „Er komt een zeer uitgebreide ten toonstelling", zegt bestuurslid Jos van Dijke. „Tien panelen vol met foto's vanaf 1937, uit slagen van wedstrijden, kran tenknipsels, verslagen van 1926 tot nu toe en de eerste le denlijst uit 1926. Het is alleen jammer, dat de expositie maar voor één dag geopend is. Mis schien dat we nog eens in het streekmuseum terecht kunnen, want alles is er nog vanaf de oprichtingsvergadering. Hel eerste notulenboek en een ord ner vol correspondentie over pompen, kabels, e.d. Prachtig materiaal van 75 jaar ijsclub Sint-Annaland." Dierplezier. Op 14, 15 en 16 de cember zijn de Zeelandhallen te Goes het domein van de dieren. Tij dens deze beurs worden diverse evenementen georganiseerd. Zoals een behendigheidswedstrijd voor honden, een internationale katten tentoonstelling, een trekpaarden- piring en een kleindierenshow.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3