IJsclub Sint-Annaland viert 75-jarig bestaan met expositie Platteland is slecht bedeeld met eurokit vanden®reke0 Penningmeester Vroegop neemt na dertig jaar afscheid Nog lang geen duidelijkheid voor landgoederen Pluimpot en de supermarkt Aldi Fakkel wake Luc van Riet van De Rieburch wint verkeersprijs Zeeland CNN AL JAZEERA ///éi HEIJNEN Beurkens stopt bij Schuttevaer ZzU Donderdag 6 december 2001 58e jaargang no. 3 of Rabo houdt extra ledenvergadering in Sint-Annaland De grootste vereniging van het eiland, de 1476 leden tel lende ijsclub Sint-Annaland, viert morgenavond het 75- jarig bestaan. Een tentoonstelling met foto's, de eerste ledenlijst uit 1926, notulen, krantenknipsels en een his torisch overzicht bepalen de leden vrijdag in Havenzicht bij deze mijlpaal. En na dertig jaar wordt ook afscheid genomen van penningmeester Izak Vroegop, met zijn 69 jaar tevens de oudste actieve schaatsenrijder van de ver eniging. „Voor mijn 70e wilde ik stoppen, want ik wil niet weggestuurd worden. Maar als er volgend jaar ge schaatst kan worden, dan blijf ik niet achter de kachel zitten. Dan kunnen ze mij nog op de ijsbaan vinden. Om te rijden, maar als het nodig is ook om te vegen. Buiten zijn, dat is gezond." Gezellige periode Juunbrander Wel eens krap Fouragehandel eist vergoeding vertragingsschade Deze week KORTINGEN TOT \^BYGIMBRÈRE HERENMODE Een kruispunt met een rotonde, flitspalen tegen het hard rijden en een waarschuwingsbord voor autobestuurders die tegen de verkeersstroom inrijden. De 7-jarige Luc van Riet uit groep 3 van de openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maartens dijk had er goed over nagedacht. Hij was de Thoolse winnaar van de tekenwedstrijd Kind en verkeersveiligheid 2001 van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING ode, de Thoolse Courant 4697 ZG Sint Annaland 66-657007 b.g.g. 653474 '166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. fff E-T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De Rabobank Sint-Annaland-Poort- vliet houdt een bijzondere algemene ledenvergadering op 23 januari in de Wellevaete. Het nieuwe bestuur en de raad van toezicht zullen dan de stand van zaken schetsen en hun visie ge ven op de toekomst van de bank. Een jaar geleden lag er een intentieverkla ring voor fusie met de Rabobank Tholen, maar de besprekingen wer den afgelopen zomer op verzoek van Tholen voor 1 tot 1,5 jaar uitgesteld. Die termijn loopt in 2002 af, waar door de fusie opnieuw aan de orde kan komen. De benoemingen van de nieuwe be stuurders bij de Rabobank Sint-An- naland-Poortvliet zijn inmiddels goedgekeurd nu de toetsingsprocedu re namens de Nederlandsche Bank voor alle collegeleden positief is ver lopen. De functies zijn als volgt ver deeld: voorzitter van de raad van toezicht is ir. D. van Doom uit Liempde; vice- voorzitter W.A. Boogaard uit Sint- Annaland en secretaris C.P. Bijl uit Poortvliet. Voorzitter van het bestuur is drs. Th.G.A. Westerveld uit Sint-Philips- land, J.J. Slager uit Sint-Maartensdijk is vice-voorzitter en mevr. M.H. Poot-Moerland uit Sint-Annaland se cretaris. Aan het eind van de bijzondere le denvergadering is er gelegenheid om nader kennis te maken met de nieuwe collegeleden en met de met ingang van 8 oktober benoemde directeur bestuurder C.H. Otto uit Heinkens- zand. De Rabobank Sint-Annaland-Poort- vliet raakte begin oktober in een cri sis toen het vertrouwen in de zittende colleges door een meerderheid van de aanwezige leden werd opgezegd. Een anonieme groep verontruste le den had hiervoor actie gevoerd om dat zij het er niet mee eens was dat directeur A. Slieker op non-actief was gesteld. De verontrusten dien den zes kandidaten in voor bestuur en raad van toezicht, maar daarvan vie len A. Geluk, A. Gunter en W.D. van Doom voortijdig af. Voor de laatste werd zijn broer Daan van Doom naar voren geschoven. Andere leden dan de verontrusten stelden Kees Bijl en Johan Slager kandidaat. Die laatste twee kregen het grootste aantal stem men. Voor de zes vacatures waren ook zes kandidaten en die werden al lemaal gekozen. Na een toetsingspro cedure van bijna twee maanden zijn de benoemingen nu rond. Voorzitter A.W. Beurkens van Schuttevaer afdeling Noord-Zee land legt op de komende jaarverga dering de hamer neer. „Ik heb altijd gezegd dat ik ermee zou stoppen als ik zeventig zou zijn. En nu is het zo ver", zegt de voorman van de Thoolse binnenschippers. Elf jaar geleden volgde Beurkens - afkom stig uit de bankwereld - G. Meijer op als voorzitter van de afdeling Sint-Philipsland van de nautisch- technische belangenvereniging. Na de fusie tussen Sint-Philipsland en Stavenisse tot Noord-Zeeland (per 1 januari 2000) voerde hij ook dit be stuur aan. En vervolgens werkte Beurkens mee aan de totstandko ming van een reglement voor een Zeeuws regiobestuur. „In dat be stuur wilde ik zelf niet zitten, ik vond dat daarin een schipper op zijn plaats was." De Sint-Philipslander heeft het werk voor de schippers al tijd graag gedaan en denkt dat hij het best zal missen. Op de vergadering, later deze maand in Sint-Annaland, zal af scheid van Beurkens worden geno men. Als zijn opvolger stelt het be stuur C. Smits voor, die haven meester is in Sint-Annaland en Sta venisse. In de bestuursvacature wordt A.D. Lindhout van de Inge I en II voorgesteld. De Thoolse afde ling van Schuttevaer telt 27 varende en 30 B-leden. Het huidige bestuur van de 75-jarige ijsclub, v.l.n.r. de nieuwe penningmeester Jos van Dijke, Ad Oosdijk, voorzitter Han Moerland, bode Kees Koopman, de vertrekkende penningmeester Izak Vroegop en secretaris David Hage. Vroegop is een schaatsliefhebber. Met name schoonrijden doet hij graag. „Vroeger heb ik het nooit willen leren, want ik reed liever sleetje. Twee nichten hebben me toen tussenin genomen en ik ben een echte liefhebber geworden. Schaatsen is mijn hobby." In het seizoen 1996/1997 heeft Izak Vroegop overigens voor het laatst zijn rondjes gedraaid met zijn schaatspartner Coby den En- gelsman-Gunst, want zijn vrouw heeft zich nooit actief op het ijs bewogen. „Vroeger was het bijna iedere winter raak, maar sinds de baan aan de Annewas ligt (vanaf 1981), hebben we minder ge schaatst. Ik schrijf het toe aan de klimaatverandering, want waar zou het anders aan liggen?" Vroegop werd in 1969 plaatsver vangend bestuurslid en 10 decem ber 1971 bestuurslid in plaats van Iz. de Wilde. In 1976 volgde hij J.Th. Kurvink op als penningmees ter. Vroegop was een bestuurder op wie je kon bouwen. Geen druk temaker, maar een werker. „Ik was altijd als eerste op de baan en ging er als laatste weg." Samen met zijn broer Ko was hij de ijsmeester van de Sint-Annalandse vereniging. Voor 1 december werd de baan in de regel onder water gezet. Nu staat er alleen nog regenwater op, want het is zo zacht dat er geen vorst te verwachten is. Vroegop woonde vroeger aan de Javadijk, vlakbij de huidige ijsbaan de An newas waar hij in zijn jeugd vaak schaatste. De eerste officiële baan was op de Plaatwei, vervolgens op de hoek Langeweg/Hoenderweg, waar nu de Wellevaete staat, en vanaf 1981 aan de Annewas, tus sen de Hoenderweg en de Javadijk in. „Qua wind is dit de beste baan, want dankzij de huizen heb je hier beschutting. Ik vind de schaatstijd ook een gezellige periode. Je ont moet veel mensen en als de baan dicht gaat, ga je vegen. Vroeger met de schuif, tegenwoordig met een veegmachine. Sneeuw was fu nest voor de baan. Dan moesten we met de schop en een karretje in actie komen, maar na afloop werd er worst gebakken." Vroegop zakte nog wel eens op een veegmachine door het ijs. Hij ging naar huis om droge kleren aan te trekken en ging vrolijk ver der met zijn werk. Scheuren repa reren behoorde ook tot zijn taken pakket. Met benzine of ook wel met een brander die ze bij de zil- veruienoogst gebruiken. „Ik heb een keer de juunbrander zo hard gezet, dat het ijs was doorgebrand. Een probleem was ook, dat het ijs zwart zag van het roet. Je zat er zelf ook helemaal onder." De Sint-Annalander werkte bij het plaatselijke aannemingsbedrijf ge broeders Moerland. In de winter had hij vorstverlet en dat kwam al tijd goed uit voor zijn taken bij de ijsclub. Ook in de zomer deed hij aan onderhoud door de kanten te maaien. Tegenwoordig zijn er acht paarden die de baan in de zomer kort houden. De ijsclub heeft al jaren plannen voor het aanbrengen van verhar ding door de aanleg van een multi functionele skeelerbaan. „Dan heb je veel minder water nodig en kun je veel sneller schaatsen. Nu heb je een halve meter of meer water no dig en dan heb je pas na 4 tot 5 nachten van 8 a 9 graden vorst goed ijs. Vroeger was iedereen zuinig op de ijsbaan, maar nu moet je er erbij zijn om te voorkomen dat men de baan stuk gooit. Dat is jammer." Bij zijn werk op de baan was Vroegop ook nog penningmeester. „Als je ruim duizend contributie nota's moet uitschrijven, dan ben je dagen bezig. De laatste jaren komen de etiketten uit de compu ter, zodat het schrijfwerk voorbij is." Vroegop maakte nog 1 gulden contributie mee, een rijksdaalder en vijf gulden. Tegenwoordig beta len actieve leden 7,50 per jaar en donateurs 5 gulden. Een gezins- kaart kost 24 gulden. „We hebben wel eens krap gezeten, na de aan schaf van een veegmachine, waar voor we een lening moesten afslui ten. Toen we in 1959 voor ƒ4151,90 de baan aan de Lange- weg van mevr. De Casembroot ge- kocht hebben, was de bodem ook in zicht. De laatste jaren zijn de lasten behoorlijk gestegen. We hebben toch wel 3000 tot 4000 gulden vaste kosten aan verzeke ringen, energie, waterschapslasten, e.d. Door veel zelfwerkzaamheid hebben we een nieuwe kantine met bestuurskamer kunnen bouwen, waarvan een deel nu verhuurd wordt voor een kinderclub. En als er geschaatst kan worden, dan krijg je er zeker 70 nieuwe leden bij. Meer dan de helft van onze 1476 leden komt schaatsen als dat mogelijk is; de overigen onder steunen ons en daar zijn we blij mee. Dankzij onze lage contributie zijn er weinig afvallers." ZIE VERDER PAGINA 3 Klant moeten buiten de gemeente op zoek naar alternatieven De plaatselijke Rabobanken, de ABN Amro, de postagenstschappen en het Shell benzinestation in de gemeente Tholen zullen regelmatig nee moeten verkopen als inwoners tussen 14 en 31 december vragen om een gratis eurokit. De Nederlandsche Bank, de instelling die de proefpakket ten met het nieuwe geld verdeelt, heeft relatief weinig Zalmkits op het platteland uitgezet. De banken verwachten een stormloop op het pakket, maar de voorraad is beperkt. „Het is nu al te voorspellen dat we honder den eurokits tekort zullen komen", zegt Corina Menheere van de Rabo bank Sint Annaland-Poortvliet. „Op is op, wordt het motto." In totaal 14,9 miljoen Nederlanders van zes jaar en ouder krijgen een eu ro-coupon toegestuurd die recht geeft op het gratis setje euromunten ter waarde van C 3,88, oftewel 8,55 gulden. Het gebaar is bedoeld om de burgers kennis te laten maken het nieuwe geld. Het merendeel van de eurokits is echter verdeeld onder banken en winkels als Hema en Combi Foto in de grotere steden. De toelage richting het platteland is be scheiden. Bij de Rabobank Tholen wordt rekening gehouden met een flink tekort, aldus medewerkster waardebeheer Marian van Duiven- dijk. „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt." In een vroegtijdig stadium trok Ra bo Nederland bij de nationale bank aan de bel om meer kits te leveren. Na dat verzoek volgde een kleine nazending. De voorraad blijft echter onvoldoende om aan de vraag tege moet te komen, verwacht Menheere. „De toewijzing is echt beperkt. Zelf kunnen we daar geen invloed op uit oefenen. Klanten van het eiland Tholen zullen buiten de gemeente op zoek moeten gaan naar alterna tieven. Wie buiten ons werkgebied werkt, kan het best daar zijn kit op vragen. Op die manier kan iedereen zijn steentje bijdragen." De Rabobank Sint-Annaland houdt op zaterdag 15 december tussen 10.00 en 14.00 uur een extra zitting om de eurokits aan de man te bren gen. Het kantoor Poortvliet is die dag aanwezig op de plaatselijke kerstmarkt in de hallen van het car- rosseriebedrijf Elenbaas. Menheere verwacht grote belangstelling bij het publiek. „De kit is gratis. Het ligt in de aard van de mensen om het pak ket dan ook in bezit te krijgen. Bo vendien zijn we er met de eurokit voor alle inwoners. Een inwoner van bijvoorbeeld Sint-Philipsland heeft eve'nveel recht op de eurokit als een vaste klant uit Sint-Annaland. Ieder een heeft in deze gelijke rechten." De Rabobank Tholen hoopt met de vanouds ruimere decemberopenstel- ling de vraag naar de eurokit het hoofd te kunnen bieden. Ook Van Duivendijk geeft echter het advies om in Bergen op Zoom of elders de euroset op te halen. De ABN-Amro in Tholen gaat na 14 december ook 's middags open voor kastransacties, zoals het verstrekken van de Zalm- kit. Normaliter is de kas van de bank na de middag gesloten. Een middag openstelling op 14 december zelf wordt nog overwogen, zegt kantoor- verantwoordelijke Caroline van den Brink. „Het blijft allemaal koffiedik kijken, maar waarschijnlijk is de toeloop juist op de eerste dag groot. Onze voorraad is redelijk. Desnoods kunnen we, via het hoofdkantoor, nog aan extra kits komen. Toch zul len ook wij waarschijnlijk op een gegeven moment nee moeten verko pen." Bij het Shell-tankstation Bal in Tho len kunnen ze de gevolgen van de eurokit nog niet inschatten. „Ik weet nog niet hoeveel ik er krijg", zegt mevrouw A. Bal. Echt enthousiast over de service is ze niet. „Het bete kent natuurlijk wel extra werk en er zit ook een veiligheidsaspect aan. Je hebt tenslotte een extra hoeveelheid geld in huis." De gemeente heeft tijd nodig om een zorgvuldig beleid te ontwikkelen voor landgoederen aan De Pluimpot en de mogelijke vestiging van een supermarkt door Aldi aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Dat zei wethouder W. van Kempen deze week in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Diverse leden spraken hun verontrusting uit over de tra ge besluitvorming van de gemeente. De belanghebbende fouragehandel M.L. Schot-Oudesluijs heeft de gemeente inmiddels verantwoordelijk gesteld voor de opgelopen vertragingsschade. Een oplossing voor beide kwesties wordt volgens Van Kempen echter niet eerder dan ergens in de eerste helft van 2002 verwacht. Aldi probeert via de rechtbank in Middelburg toestemming te krij gen om aan de Sportlaan een su permarkt te beginnen. De fourage handel heeft daar bedrijfsgebou wen. B. en W. houden een super markt tegen omdat er op het in dustrieterrein geen detailhandel is toegestaan. Behalve een super markt is ook een Boerenbondwin kel in de voorlopige plannen op genomen. De rechtbank vond het verweer van de gemeente tot dus ver onvoldoende en veroordeelde Tholen tot het betalen van de ge maakte proceskosten. De gemeen te heeft inmiddels een vernieuwde en uitgebreidere zienswijze bij de rechter ingediend, aldus Van Kem pen. „We wachten d^ uitspraak van de rechter af." De commissieleden drongen er bij de wethouder op aan om in de tus sentijd niet stil te zitten. E. Frigge (VVD) meende dat de fourage handel recht had op duidelijkheid. Het jaar 2002 is volgens haar een rekbaar begrip. Meer specifieke informatie over het tijdspad is daarom gewenst, zei Frigge. Na mens het CDA drong J.P. Bout er op aan om samen met de betrok kenen op zoek te gaan naar een oplossing. ZIE VERDER PAGINA 3 Voormalige RPF-vrouw Rina Ligtendag derde op kandidatenlijst CDA E. Rietkerk breekt bij ZLTO lans voor Thools project zoet water De Zwaluw zet mevr. Van de Berge in zonnetje op tentoonstelling in smalstad EN VERDER... Steeds meer jonge Tholenaren in financiële problemen Sint-Annalander Luuk Blom nieuwe financieel specialist bij Thoolse PvdA Hervormde Gemeente Tholen maakt Bijbels dagboek met bijdragen (oud-)predikanten Thoolse selecties moeten voet bal op hoger peil brengen MENS, STIJG NIET AL TE HOOG, BEELD JE NIETS OVERBODIGS IN, DE GROOTSTE WIJSHEID IS, NIET AL TE WIJS TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Morgenavond wordt in de Kerkstraat bij de Gasthuiskapel in Tholen een fakkelwake gehouden. Zo herdenkt Amnesty International dat 53 jaar geleden de universele verklaring van de rechten van de mens is aangeno men. Tussen 18.30 en 20 uur is ie dereen welkom om mee te doen. Amnesty voert momenteel wereld wijd campagne tegen martelen. KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie LM. Zijn tekening prijkt op de julimaand van de jaarkalender 2001. Luc kreeg maan dagmiddag de aanmoedigingsprijs: een geschenkenbon van 25 gulden, een oorkon de en natuurlijk de kalender met zijn tekening van wethouder J. A. Bliek van de ge meente Reimerswaal. De Rieburch is door Luc's inbreng 750 gulden rijker geworden, maar dient het be drag in te zetten voor 'educatieve verkeersmiddelen'. Alle 240 leerlingen en het personeel van de school ontvangen een balpen. Het was al een hele tijd geleden dat de kinderen hun tekening hadden ingeleverd. Toen Bliek enkele tekeningen liet zien, moesten de kinderen heel goed kijken of hun tekening erbij was. Die van Luc werd herkend. De tekening is heel kleurig en lekker vol: met een rijtje huizen en een zwembad en wegen die naar een kruispunt leiden. Toen Bliek vroeg waarom de tekenwedstrijd was gehouden, antwoordde een van de kinderen: „Dat je goed op moet passen in het verkeer." En daarmee sloeg hij de spijker op de kop. Luc's tekening is een van de twaalf winnende tekeningen. Hij werd gekozen uit een stapel van 120 prenten die overgebleven waren uit de grote berg van 1309 tekenin gen. Die kwamen weer van 154 scholen (waaronder vier uit het speciale onder wijs). Dat waren er 16 mêer dan vorig jaar. De jaarkalender is in een oplage van 750 exemplaren gedrukt. Het ROVZ streeft er naar om het aantal verkeersslachtoffers in de provincie te verminderen. Zo zou in 2010 het aantal dodelijke slachtoffers teruggebracht moeten zijn met de helft ten opzichte van 1986 en het aantal gewonden dat opgenomen wordt in het ziekenhuis met 40 procent. i De 7-jarige Luc van Riet verkeersveiligheid Zeeland. met zijn prijswinnende tekening in de jaarkalender 2001 van het regionaal orgaan Pk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1