Steeds meer jonge Tholenaren tot over de nek in financiële problemen SGP bezorgd, maar berust in huisartsenpost Rehobothschool helpt leerlingen Oost-Europa Gemiddeld 3100,- schuld SGP vraagt naar personeel Hoofd van de huishouding Mevr. De Klerk vermoord in Zuid-Afrika Verder spreken over legitimatie van waterschap Jeugdgroep voor natuur Donderdag 6 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Het maatschappelijk werk in Tholen maakt zich ernstig zorgen over het toenemend aantal jonge Tholenaren dat tot over de nek in de schulden zit. Niet alleen staan in woners van rond de 25 jaar van de eilanden bij banken en andere financieringsmaatschappijen diep in het rood, ook postorderbedrijven trekken steeds meer aan de bel om geld te zien voor de geleverde goederen. Geld dat er bij nader inzien vaak niet is. Daarnaast is bij de hulpin stelling kindermishandeling een bron van bezorgdheid. De gemeente Tholen onderkent dit probleem en stuurde begin oktober 150 herkenningsprotocollen rond. Verkeerd koopgedrag Wachtlijst bij maatschappelijk werk door schuldregelingen en mishandelingen Kindermishandeling Bedrijven moeten bodemonderzoek doen op terrein Protocol Stoeien en kietelen Richtlijnen voor bomenkap op site gemeente Meppende mannen Picknickplaatsen als rustpunt in de Thoolse polders Praten en vragen aan waterschap De welvaart eist zijn tol. Om mee „De schulden zijn over het alge meen ontstaan door verkeerd koop gedrag", aldus de Thoolse mede werkster. „En dan gaat het tot onze schrik vaak over jonge mensen. Zo in de leeftijd van 25 jaar. Die heb ben soms schulden opgebouwd van dertig- tot veertigduizend gulden." Het Thoolse maatschappelijk werk realiseert zich terdege dat het heb ben van een wachtlijst mensen in nood nog dieper de put kan indrij ven. „We hebben door allerlei overheidsbezuinigingen niet ge noeg mensen om die wachtlijst weg te werken. Gelukkig lost zich dat vaak tijdens de zomerperiode op. Dan doen mensen minder een beroep op het maatschappelijk werk en zijn we vaak in staat de achterstand weg te werken. Maar we hebben eigenlijk te weinig me dewerkers om alles wat op ons bord komt, gelijk aan te pakken." Dat betekent niet dat de deskundi gen van het Thoolse maatschappe lijk werk inwoners die eigenlijk acute hulp nodig hebben, in de steek laten of 'laat zwemmen'. „Op het moment van aanmelding zien we wat er aan de hand is en of snelle hulp noodzakelijk is. In dat laatste geval geven we de mensen vast wat huiswerk mee waardoor, als ze zich aan de adviezen hou den, de schuldenlast in elk geval niet groter wordt." Noodsituaties zijn wat het Thoolse maatschappelijk werk betreft huis uitzettingen. „De huurschuld kan soms zo hoog zijn opgelopen dat woningbouwverenigingen maatre gelen moeten nemen. In dergelijke situaties krijgen inwoners die hier mee worden geconfronteerd, voor rang boven andere hulpvragen. Je laat een moeder met kinderen niet buiten staan." De stijging van financiële proble men is overigens geen specifiek Thoolse ontwikkeling. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Voorburg becijferde dat in het eer ste half jaar van 2001 meer dan 2700 particulieren en bedrijven te varen op de golven van de eco nomische successen roeien steeds minder Tholenaren met de riemen die ze hebben. Als gevolg van deze ontwikkeling dreigen meer Thole naren failliet te gaan of onder cu ratele te worden gesteld dan in an dere jaren. Eén van de gevolgen van de slech te financiële positie van een toene mend aantal huishoudens op de ei landen is een groei van het aantal kindermishandelingen en van kin derverwaarlozing. Doordat er bin nen gezinnen door de aanschaf van luxe artikelen een minimale hoe veelheid geld aan huishouden, kle ding, schoolboeken en contributie voor verenigingen kan worden be steed, dreigen er steeds meer rela tieproblemen, opvoedingsmoei lijkheden en echtscheidingen, zeggen woordvoerders van het maatschappelijk werk Ooster- schelderegio in Middelburg en me dewerkers van Oosterschelde thuiszorg. Op de wachtlijst van het Thoolse maatschappelijk werk prijken in middels de namen van 48 verte genwoordigers van Thoolse gezin nen. Dan gaat het om mensen die zonder deskundige hulp niet meer uit de zorgen komen en advies no dig hebben om hun financiële en maatschappelijke leven weer op de rails te krijgen. „Ongeveer 30 pro cent van de mensen die op de wachtlijst staan, komen voor za ken die te maken hebben met schulden", zegt een woordvoerster van centrum thuiszorg in Sint- Maartensdijk. „Vorig jaar was dat nog niet de helft daarvan." Naar de oorzaken van die stijging is geen onderzoek gedaan. De in druk bestaat echter dat steeds meer inwoners deel willen hebben aan de resultaten van de economische welvaart en vervolgens veel verder springen dan de polsstok lang is. Medewerkers van de thuiszorg, maar het centrum in Sint-Maartensdijk biedt ook onderdak aan het maatschappelijk werk dat in toenemende mate te maken krijgt met Thoolse jongeren die in de schuld steken. Ook kindermishandeling is een bron van zorg. De SGP-fractie wil weten hoeveel personeel er nodig is om het beleid van de gemeente uit te voeren. Frac tievoorzitter M. Dijke vroeg er on langs naar in de raadsvergadering toen de bestuursrapportage werd vastgesteld. In die rapportage wordt een overzicht gegeven van de voort gang van de afspraken die zijn ge maakt om het beleid uit te voeren. En daarin komt naar voren dat bij voorbeeld de afdeling gemeentelijke ontwikkeling door presoneelsgebrek op sommige onderdelen achterloopt. Dijke verwees daarbij naar de kader nota 2003, waarin het college duide lijk zou moeten maken 'hoeveel per soneel er nodig is voor structureel Van de drie Thoolse statenleden heeft G.D. Roeland (SGP) uit Sint-Anna- land de meeste nevenfuncties en J. van de Merbel (CDA) uit Tholen de minste. Mevr. H.A. Polderman-Mar tin (VVD) uit Tholen zit daar tussen in. Roeland, ambtenaar bij de ge meente Tholen, is ouderling en secre- beleid'. Maar volgens burgemeester W. Nuis was dat lastig hard te ma ken omdat niet duidelijk is wat structureel beleid is. Hij wees erop dat er al een onderzoek is geweest naar de personeelssterkte op de af deling financiën en dat ook de afde ling volkshuisvesting, milieu en bouwzaken doorgelicht zal worden. Als dat afgerond is, worden de uit komsten met de raadsfracties be sproken. „Maar wat is structureel beleid? Zijn dat de kernzaken? Het is toch de raad die aangeeft wat structureel is. Het is lastig om hierop te antwoorden." Dijke bestreed dat: „Met de toegezegde gegevens is er toch wel iets over te zeggen?" Ja, zei Nuis, er is dan wel iets over te zeggen, maar Dijke moest het niet als een strop om de nek van het col lege leggen. Dat zou Dijke niet doen, zo beloofde hij. taris van de Gereformeerde Gemeen te, penningmeester van de School met de Bijbel, vice-voorzitter van de SGP Sint-Annaland en vice-voorzitter van de stichting rusthuizen Gereformeer de Gemeenten. Mevr. Polderman maakt deel uit van de leiding van het familiebedrijf, is voorzitter van ten nisvereniging Eegedima en hoofd van de huishouding, zo vermeldt ze in het overzicht. De gepensioneerde ge meenteambtenaar Van de Merbel is alleen secretaris van het CDA Tholen. failliet zijn gegaan. Een stijging met 35 procent vergeleken met de zelfde periode in het jaar daarvoor. Het aantal particuliere faillisse menten bedroeg de eerste zes maanden van dit jaar 700: een stij ging met 75 procent. Het maatschappelijk werk in Tho len treft in voorkomende gevallen regelingen met de gemeente, met banken en andere instellingen die geld te vorderen hebben. Onder de maatregelen valt ook de nieuwe schuldsaneringswet (WSMP). Zo als al eerder in de Eendrachtbode gemeld, maken steeds meer inwo ners gebruik van deze regeling. Die houdt in het kort in dat de schulde naar drie jaar lang leeft op bij standsniveau en dat gedurende die periode een bewindvoerder elke gulden die over is in de aflossing van de schuld steekt. De schulde naar kan vervolgens met een scho ne lei beginnen. De schuldeisers zijn doorgaans het restant van de vordering kwijt. Deze oplossing betekent niet dat de bijkomende effecten van het leven op een minimaal financieel niveau, verdwijnen. De relatie in gezinnen is als gevolg van geldgebrek vaak zo ver onder de maat dat ook om die reden hulp noodzakelijk is, zeggen woordvoerders van maat schappelijk werk Oosterscheldere- gio in Middelburg. Daar weten de hulpverleners, ver bonden aan het advies- en meld punt kindermishandeling (AMK) over mee te praten. Tholen valt wat dat onderwerp betreft onder het Een geldinzameling onder leerlin gen van de Rehobothschool te Stavenisse heeft 4792,30 opgele verd voor de stichting onderwijs op gereformeerde grondslag in Oost-Europa (Ogo). Het geld werd maandag door 10 leerlingen overgedragen aan de heren Wa terman en Wiskerke van de stich ting Ogo. Na Roemenië en Hon garije is Ogo sinds kort ook bezig met hulpverlening in de Oekraï- De stichting bodemsanering in ge bruik zijnde bedrijfsterreinen (BSB) Zeeland coördineert bodemonder zoeken op terreinen van bedrijven in de provincie. Daartoe zijn de in aanmerking komende bedrijven be naderd, maar ze doen niet allemaal mee. Als bevoegd gezag inzake de wet bodembescherming worden de AMK Rotterdam, met een speciaal telefoonnummer voor Zeeland (0118-628800). Mede als gevolg van gebrek aan geld, maar ook door andere oorzaken, neemt mis handeling binnen het gezin toe, constateert het Rotterdamse AMK. Vaak uit frustratie. Mishandeling, opvoedingsproblemen, slechte re laties op school, pesterijen' en in cest geven de deskundigen handen vol werk aan de slachtoffers. Ook de Thoolse cijfers over kin dermishandeling liegen er niet om. Het lijkt, zeggen de woordvoer ders, alsof de stijging van het aan tal aanmeldingen op Tholen mee valt. In het eerste haltjaar 2001 21 aanmeldingen, tegen 17 in dezelfde periode vorig jaar. „Maar procen tueel gezien gaat het om een forse stijging." Kindermishandeling, zo luidt de definitie, is elke vorm van lichame lijke of emotionele geweldpleging die kinderen overkomt, niet door een ongeval, maar door toedoen of nalaten van ouders of verzorgers, waarbij afwijkingen bij het kind ontstaan of redelijkerwijs verwacht mag worden dat deze zullen ont staan. Kindermishandeling is straf baar volgens het wetboek van straf recht. Uit de gegevens van de landelijke AMK's (voorheen bureau vertrou wensarts) blijkt dat er in 1999 ruim 19.000 yragen zijn binnengekomen om een advies uit te brengen over kindermishandeling. Dat is volgens de deskundigen slechts het topje van de ijsberg. Aangenomen wordt dat er in Nederland minstens 50.000 keer per jaar sprake is van kindermishandeling, maar dat dat ne. Waterman, een gepensioneer de onderwijzer, gaf de leerlingen in Stavenisse de afgelopen weken voorlichting over de schrijnende toestanden waarin de kinderen in Roemenië verkeren. Door middel van grote foto's werd duidelijk dat de scholen daar lang niet zo mooi zijn als aan de Pilootweg. „Vanuit een gevoel van medeleven gingen de leerlingen enthousiast aan het werk", zegt leraar C. de 'weigeraars' door de provincie be naderd. Deelname is namelijk niet vrijblijvend. Landelijk is een ter mijn van een jaar bepaald om be drijfsterreinen te (laten) onderzoe ken. Eén van de criteria is, dat bedrijven vóór 1990 zijn opgericht. In Tholen zijn inmiddels diverse bedrijven vanuit Middelburg aan geschreven met het verzoek om een vooronderzoek en eeti verkennend bodemonderzoek uit te voeren. Het betreft handelsonderneming Over- beeke (Postweg), scheepswerf Van Duivendijk (Contr' Escarpe), aan- niet altijd wordt gemeld. Dat geldt volgens het Zeeuwse AMK ook voor Tholen. Tot dus verre werden er in 2001 in totaal 32 gevallen van kindermishande ling gemeld. Het werkelijke aantal ligt hoger, meent de woordvoerster. „Bekend is dat met name in wat men in Zeeland 'behoudende ge meenten' noemt, veel zaken onder ling of in speciale centra worden opgelost. Daar zijn de verhoudin gen binnen de kerk mede de oor zaak van. In Tholen wordt binnen een gemeenschap veel opgelost in plaats van dat zaken worden ge meld." Ook het gemeentebestuur van Tho len heeft de indruk dat niet alle ge vallen van kindermishandeling in de gemeente worden gemeld of dat bij vermoedens advies wordt ge vraagd. Daarnaast denkt het ge meentebestuur dat niet iedereen in staat is kindermishandeling te her kennen. Om die reden stelde Tho len twee jaar geleden het protocol kindermishandeling op. Een proto col dat alle scholen, verenigingen en instellingen in de bus kregen. Volgens een woordvoerster van het algemeen maatschappelijk werk nam het aantal meldingen daarna toe. Enige maanden na het uitko men van het protocol 'verwaterde' de aandacht weer. „De mogelijkheid dat kinderen worden mishandeld moet blijvend onder de aandacht worden ge bracht", vindt mevrouw M. van der Weele van de gemeente. Zij stelde het protocol op en stuurde de Bree. „Bij familie, buren en vrien den gingen de kinderen langs om geld in te zamelen en de op brengst overtrof elke verwach ting!" De leerlingen wilden ook nog iets tastbaar doen. Voor 120 kinderen van een school in de Oekraïne waar een transport met hulpgoe deren naar toe gaat, werden pak ketjes samengesteld met een handdoek, washand, zeep, tan- nemingsbedrijf Bogert (Schelde- rijnweg) en Prince (Deltaweg) in Tholen, Hejo watersport (Nijver- heidsweg) in Sint-Maartensdijk, Van 't Hof transportbedrijf (Vei- lingweg) in Sint-Annaland en 'gara ge C. Verwijs (Kwekerijweg) in Sint-Philipsland. Een achtste on derneming, landbouwmechanisatie- bedrijf Van Dalen in Sint-Maartens dijk, valt wegens verhuizing buiten de verplichting. Inmiddels hebben de scheepswerf, Verwijs, Bogert en Van 't Hof medewerking toege zegd. informatie op 9 oktober jongstle den wederom naar iedere instelling die daar belang bij heeft. „Dat zijn vooral verenigingen en scholen." In totaal gingen 150 protocollen de gemeentedeur uit. In het protocol wordt duidelijk aangegeven hoe kindermishandeling kan worden herkend en hoe degene die een misstand ontdekt, het best kan han delen. Het protocol onderscheidt duidelij ke en vage signalen. Duidelijke signalen zijn verwondingen die niets met een val op de speelplaats te maken hebben. Ook blauwe plekken of striemen op ongebrui kelijke plaatsen zijn aanwijzingen dat er iets mis is. Hetzelfde geldt voor schuw gedrag, of het wegdui ken bij een onverwachte beweging van een volwassene. Niet alleen letterlijke mishandelin gen zijn duidelijk te herkennen, ook verwaarlozing is een vorm van kindermishandeling. Kinderen die vies ruiken, kapotte kleding dragen of tijdens het overblijven geen brood bij zich hebben, verdienen aandacht waarbij kindermishande ling niet moet worden uitgesloten. Daarnaast, zo blijkt uit het Thool se protocol, is het van belang sek sueel misbruik te herkennen. Bij kleine kinderen uit zich dat soms in angst voor lichamelijk contact, zoals stoeien en kietelen. Als deze kinderen worden opgetild, hebben ze een afwerende houding. Als vol wassenen hen uitkleden, reageren ze paniekerig. Grotere kinderen willen zich niet denborstel, tandpasta en snoep. Kinderen maken daar vaak een lange schooldag door. Verder werd veel gebruikt speelgoed in gezameld en het personeel stelde voor de collega's in de Oekraïne een pakketje samen. Waterman en Wiskerke vertrokken dan ook maandag na de weekopening met een groot geldbedrag en een auto met aanhangwagen vol met mate riaal voor de collegaschool. De gemeente Tholen heeft het ver lenen van vergunningen voor het kappen van bomen nog eens op een rijtje gezet. Dat is gedaan op ver zoek van de commissie gemeente lijke ontwikkeling. De commissie wilde inzicht in de materie, naar aanleiding van illegale bomenkap uitkleden. Bijvoorbeeld bij gymles of zwemles. Anderen vertonen sek sueel uitdagend gedrag. Sommi gen verwonden zichzelf of hebben zelfmoordneigingen. Van der Weele verwacht dat het op nieuw aandacht vragen voor derge lijke zaken door middel van het protocol een impuls zal zijn om alert te blijven. Na uitgave van het eerste protocol werd uit een enquê te duidelijk dat het verstandig is de materie wederom op de agenda te zetten. „Zo voorkom je dat het in een bureaulade verdwijnt." Verenigingsbestuurders, spellei ders, schooldirecteuren en onder wijzend personeel die met mogelij ke kindermishandeling worden geconfronteerd doen er goed aan, zo adviseert het protocol, met col lega's over bevindingen te praten en contact te zoeken met het AMK. Steeds meer, zo is de ervaring in Tholen, wordt het AMK ook ge waarschuwd door buren, bekenden of familieleden van een vermeend slachtoffertje. „En dat kan ano niem", benadrukt een medewerk ster. Toch moet er in Zeeland ook veel gebeuren voordat volwassen slachtoffers van zedendelicten of mishandeling die behandeling krij gen die volgens de deskundigen noodzakelijk is, zo blijkt uit de re sultaten van een onderzoek van Scoop. Scoop is het Zeeuwse insti tuut voor zorg, welzijn en cultuur. Zo is er in Zeeland geen advocaat die zich specifiek heeft toegelegd op juridische hulp aan slachtoffers of daders van seksueel geweld of mishandeling, en blijkt er straf rechtelijk te weinig deskundigheid te zijn. Met name schort het aan hulp aan daders. Scoop vindt dat vooral actie moet worden onderno men om het geweld van de 'mep pende mannen' te stoppen. En, om het verhaal compleet te ma ken, waarschuwt het Nederlands instituut voor zorg en welzijn (NI- ZW) voor mishandeling en seksu eel misbruik van ouderen door kin deren, andere familieleden en hulpverleners. Niet minder dan vijf op de honderd ouderen heeft daar mee te maken. Ze hebben blauwe plekken, brandplekken, fracturen en worden getreiterd, beledigd en bedreigd. „Zeeland vormt daarop geen uit zondering", weet Jan Fransen. Fransen is werkzaam bij Scoop dat vanaf volgend jaar een project be geleidt dat mishandeling van oude ren moet tegen gaan. „Het gaat om een proefproject op Walcheren dat, als het aanslaat, overgenomen kan worden door andere regio's in Zee land." Het wachten is op het groene licht van de provincie. Fransen: „De proef wordt uitgevoerd door de af deling thuiszorg van het maat schappelijk werk Walcheren. Die afdeling heeft bij de provincie sub sidie aangevraagd." Uitvoering van het project betekent het instellen van een consultatie team dat hulp verleent aan mishan delde ouderen en hulpverleners op leidt in het herkennen van mishan deling. „We hopen nog dit jaar toe stemming van de provincie te krij gen, dan kan Walcheren volgend jaar van start." Fransen gaat ervanuit dat mishan deling en seksueel misbruik van Zeeuwen van 55 jaar en ouder net zoveel voorkomt als elders in Ne derland. Op Tholen en Sint-Philipsland worden zeven picknickplaatsen in gericht die als rustpunt kunnen die nen voor fietsers en wandelaars. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft hiervoor mooie plekjes uitge kozen. Het project is mede moge lijk gemaakt door subsidie uit het Europees oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw. De pick nicksets bestaan uit een tafel en twee banken die gemaakt zijn van robinahout, een lichtgekleurde houtsoort die voornamelijk uit Roemenië en Hongarije komt. Er komen ook hekken bij, waar fiet sen tegenaan gezet kunnen worden. De ondergrond wordt voorzien van een laag kleischelpen of gralux. Op informatieborden worden bijzon dere wetenswaardigheden over het gebied vermeld. In juni daagde het waterschap de inwoners van Tho len en Sint-Philipsland uit hun fa voriete plekje zo origineel moge lijk aan te prijzen. Meer dan 100 mensen in het gehele waterschaps- gebied gaven aan deze oproep ge hoor en verklapten hun parel in de polder. Vijf werden beloond met een prijs (picknickset), onder wie mevr. J. Meerman-Ottevanger uit Tholen. De zeven picknickplaatsen komen aan de Schoondorpseweg bij Poortvliet, de Poesdreef bij Sta venisse (daar komt ook nog een drinkput bij met kikkers), het Ou deland in de Schakerloopolder bij Tholen, de Hollaereweg bij Oud-" Vossemeer, de zeedijk bij de Krammersluizen te Sint-Philips land en het havenplateau van Anna Jacobapolder. Hier komt ook nog een pad bij naar het toekomstige fiets-voetveer. aan de Vierde Dijk bij Sint-Maar tensdijk. De leden van de commis sie toonden zich deze week uiter mate tevreden over de rapportage van de gemeente. A. Kornaat (Pv dA) miste wel informatie over de registratie en controle op iepziekte. Volgens hoofd afdeling openbare werken W. Blaas wordt er niet di rect gecontroleerd op de ziekte. „De signalering wordt in het reguliere werk meegenomen. Ook krijgen we regelmatig meldingen 'van andere beheerders, zoals Staatsbosbeheer." gemeente voert na eventuele De voormalige presidentsvrouw Ma- rike de Klerk-Willemse (65) uit Zuid- Afrika is gisteren dood gevonden in haar appartement bij Kaapstad. Zij bleek dinsdag al door een misdrijf om het leven gekomen te zijn. Mevr. De Klerk bracht in oktober 1990 een bezoek aan Tholen, want haar groot vader Pieter Willemse emigreerde 23 juni 1890 op 23-jarige leeftijd naar Transvaal. Willemse woonde in de Dalemsestraat en daar ging Marike de Klerk dan ook een kijkje nemen. Het werd 'een emotionele dag in gas tvrij Tholen' zo omschreef de presi dentsvrouw toen zelf haar bezoek. In de koorkerk van de Grote Kerk sprak ze afgevaardigden van Thoolse vrou wenverenigingen toe. De Zuid-Afri kaanse ging ook nog naar het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk en streekmuseum de Meestoof. Een aantal jaren later bracht mevr. De Klerk samen met haar man nog een kort particulier bezoek aan Tholen, waarbij burgemeester Van der Mun- nik het paar rondleidde. Na 39 jaar huwelijk scheidde Marike de Klerk in 1998 na een buitenechtelijke rela tie van F.W. de Klerk. Waterschap Zeeuwse Eilanden or ganiseert donderdag 21 februari in Meulvliet een districtsvergadering nieuwe stijl onder de noemer praat en vraagavond.' Dijkgraaf W.A. Gosselaar kondigde dat maandag avond aan tijdens de algemene ver gadering. „De jaarlijkse districtsbij eenkomst is op een nieuwe leest geschoeid, waarbij we ons meer dan voorheen op ,de gewone burger' richten, zonder daarmee onze tradi tionele doelgroep - de agrariërs - buiten te sluiten." De eerste van vier districtsvergaderingen nieuwe stijl is in Tholen. Een voorlichter van het waterschap leidt de bijeenkomst en vertelt in grote lijnen, welke wa terschapszaken in het gebied spelen. Daarnaast is er ruimschoots gele genheid om vragen te stellen en van gedachten te wisselen met bestuur ders en medewerkers. De praat- en vraagavond op 21 februari is nog voor de waterschapsverkiezingen, die woensdag 6 maart 2002 wordt gehouden met als thema: hoe ver reikt uw stem over het water? De statencommissie ruimte, milieu en water gaat samen met water schap Zeeuwse Eilanden spreken over de democratische legitimatie van het waterschapsbestuur. Dat is vrijdag afgesproken tijdens een be zoek van de statencommissie aan het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden. Met handhaving van de kiesdistricten bij het waterschap is er sprake van een ander kiessysteem als bij provinciale staten en de ge meenteraad. Tholen kan dankzij het districtenstelsel aanspraak maken op 4 zetels, wat bijvoorbeeld bij provinciale staten niet mogelijk is. Op landelijk niveau wordt ook over een reorganisatie gesproken. Daar voor diénen de rapporten Van de Vliet (bestuurssamenstelling) en Togtema (financiering waterschap- staken) als uitgangspunten. Zodra bekend is wat regering en parlement doen, spreekt de statencommissie met de twee Zeeuwse waterschap pen (naast Zeeuwse Eilanden ook Zeeuws-Vlaanderen) over de demo cratische legitimatie. Volgens dijkgraaf Gosselaar is het ontwerp-waterbeheerplan goed ont vangen bij de statencommissie. „Het inzicht in de complexiteit van het waterbeheer van de 21ste eeuw en de manier waarop Zeeuwse Ei landen daarmee omgaat, is in posi tieve zin vergroot. De takendiscus sie (wat moet het waterschap wel of niet doen) is tot zijn juiste propor ties teruggebracht. De statencom missie is duidelijk geworden, dat Zeeuwse Eilanden slechts aan de rand van haar taakstelling buiten de grenzen van waterstaatkundige be langenbehartiging treedt", aldus dijkgraaf Gosselaar. De natuurvereniging Tholen gaat de jeugdwerkgroep nieuw leven in bla zen. De werkgroep zal zich richten op basisschoolleerlingen die belang stelling hebben voor natuur en mi lieu. Vrijwilligers van de vereniging gaan cursussen verzorgen en excur sies houden. Een en ander zal gebeu ren in of vanuit Scaldis Naturalis bij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. Zo wil de werkgroep de jeugd in het vooijaar mee laten doen aan de 'dag van de dijken' van staatsbosbeheer Daarnaast wil de vereniging zoge naamde natuurouders gaan opleiden. Zij kunnen dan straks helpen bij na- tuurexcursies van schoolklassen, maar ook les geven met behulp van speciale leskisten en andere materia len die door de vereniging ter be schikking worden gesteld. overtredingen zelf de controle uit bij de verplichte herplant, ant woordde Blaas op vragen van E. Frigge (VVD). A.L. Piet (Christen Unie) pleitte ervoor om het vergun ningenbeleid nog eens duidelijk aan de inwoners uit te leggen, bijvoor beeld in de gemeentelijke informa tierubriek Tholenderwijs. J. van den Donker (D66) wilde de richtlijnen op het internet. Dat laatste is al ge beurd, zei Blaas. Wie op de ge meentelijke site kapvergunningen aanklikt, krijgt alle benodigde in formatie. Uit een onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) blijkt dat bijna 75% van de werkende jeugd tussen 15 en 24 jaar een schuld van gemiddeld 3100 gulden heeft. Het Nibud onder vroeg 3000 jongeren in deze categorie die vier dagen per week werk ten en een dag op school zaten. Het geld is opgegaan aan alcohol, kleding, uitgaan en mobiel telefone ren. De hoogte van de schuld is afhankelijk van de leeftijd. Vijftienja rigen staan voor gemiddeld 485 gulden in het krijt, jongeren van 17 jaar moeten aan de bank ruim 1900 terugbetalen, terwijl de groep in een leeftijd van 21 tot en met 24 jaar 10.126 gulden in het rood staat. Het Nibud noemt de resultaten van zijn onderzoek zorgwekkend om dat de inkomsten van de betreffende groep in de toekomst weinig stij gen. Hierdoor krijgen ze nauwelijks kans de schuld af te lossen. Een van de oorzaken van de schulden is, zo geven de ondervraagde jongeren toe, dat ze slecht met geld kunnen omgaan. Doordat ze over het algemeen nog thuis wonen, zijn de vaste lasten laag. Gemiddeld is het besteedbaar inkomen 1355 per maand. Dat gaat 'schoon op', waar door geldleningen voor een aanvulling zorgen. Uit de informatie van het maatschappelijk werk in Tholen blijkt dat de schuldenrijke groep niet in staat is verplichtingen af te lossen voordat ze op eigen benen staat. De SGP maakt zich zorgen over de huisartsenpost. Dat bleek on langs tijdens een door veertig le den bijgewoonde vergadering in Poortvliet. Raadslid Klippel legde uit, dat de fractie in een vroeg sta dium aan de bel getrokken had bij wethouder Velthuis, nadat ze uit de pers had moeten vernemen, dat de huisartsenpost per 1 okto ber een feit zou worden. (Overigens was wethouder Velthuis tevoren door een afvaardiging van de Thoolse huisartsen ingelicht over de plannen-red). Met name de com municatie naar de politiek en vooral naar de (oudere) burgers werd van commentaar voorzien. Klippel zei dat de fractie niet blij is met de ont wikkelingen, maar ingrijpen is niet mogelijk en volgens de Thoolse huisartsen werd hiermee erger voor komen. Over de onderbezetting van de afde ling gemeentelijke ontwikkeling antwoordde wethouder Heijboer, dat er betrekkelijk veel verloop is onder de ambtenaren omdat ze soms door kunnen stromen naar een grotere gemeente. Er is inmiddels in een aantal vacatures voor leidingge venden voorzien. Om de belasting verhoging te beperken heeft de ge meenteraad in meerderheid besloten om minder geld beschikbaar te stel len voor het werven van personeel, wat door de SGP wordt betreurd, al dus de wethouder. De Eeweg in Tholen kwam ook nog aan de orde. Heijboer vertelde dat in het kader van Duurzaam Veilig overleg gevoerd wordt met de pro vincie en het waterschap, de wegbe- heerder. Een verbeteringsplan moet de Eeweg veiliger maken, eventueel met een afscherming van de Nieu we Postweg waarvan lichten weg gebruikers op de Eeweg hinderen. De heren Waterman en Wiskerke van de stichting Ogo nemen de giften in ontvangst van leerlingen van de Rehobothschool in Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 15