'Liever op de vluchten vroeg dan eerste worden op de show' Sinterklaas met paardentram De muzen lèhhe dood vö de spinne Zeshonderd bezoekers bij Jody Bernal in Haestinge 8 SGP en ChristenUnie willen meer garanties voor inwoners SGP en CU tegen eenzijdig aanbesteden haven Annaland Voorlichting scholieren over vuurwerk Kerstviering Philadelphia Galant en Barok weerklinken in Thools stadhuis Sjaak Berkey solist bij twee gospelconcerten Combinatie Bolijn winnaar van duivententoonstelling De Zwaluw Ballonnen naar België gedreven Donderdag 6 december 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zaal voorfaas halfuur eerder open Spijkerpak Rederijkers op kerstmarkt Tholen Mannenkoor DEV zingt in Antwerpen De combinatie Bolijn uit Anna Jacohapolder is zaterdag winnaar geworden van de duivententoonstelling De Zwaluw in Sint-Maartensdijk. Het is de eerste keer dat het echtpaar de prijs pakt. A. Bolijn is penningmeester van de club en doet daarom mee aan de jaarlijkse show om de vereniging te steunen. In Haestinge waren 132 duiven te zien. Geheim nummer Mistig Sinterklaas kwam zaterdag in Poortvliet met de paarden tram aan. Nadat hij even had uitgerust in de gymzaal stapte de goedheiligman zonder hulp op de tram en nam plaats in een stoel. Met zijn rug naar de koetsier, zodat hij de kinderen die achter de tram liepen, goed kon zien. Gemeente in zee met Stienstra voor woningbouw A.L. Piet: 'Schijn van onderhandse deal Ligplaatsen Die spreuk dee m'n moeder wel 's, onder in vlak nae d'n oorlog, as t'r wêêr 's bienae hin eten mêêr was. Ik most 'r sterk an dienke toen 'k d' Eendrachtbode las over onze hemêêntebehröö- ting voor 't volhende jaer. 'Hin held in hin tied' was de conclusie van 'n êêle dag akkernoaje in de raed over de centjes vö kommende jaere. Het optreden van de Colombiaanse populaire zanger Jody Bernal werd vrijdagavond in Sint-Maartensdijk bijgewoond door ruim zeshonderd bezoekers. De avond in Haestinge begon een half uur eerder dan was aangekondigd. Bernal kwam met drie danseressen naar de smalstad voor een concert van een half uur, maar nam daarna even tijd om hand tekeningen uit te deden aan de trouwe fans. In de voorverkoop waren ruim 400 kaarten voor het concert verkocht. Op de avond van het optreden zelf werden er ook nog bijna 200 toe gangsbewijzen van de hand gedaan, zodat de grote zaal goed vol raakte. Bernal is met zijn aanstekelijke vrolijke muziek zeer populair bij jong publiek. Zo waren er ook nog al wat ouders met kinderen die naar hun idool kwamen luisteren en kij ken. De avond zou om half negen begin nen. Maar omdat er buiten om half acht al een rij wachtenden in de re gen stond, werd het programma met een half uur vervroegd. Toen de zaal openging, zochten de fans meteen een plekje voor het podium om niets van het optreden te hoeven missen. De dj's Jan de Viet en Erik Scher- penisse van J&E partytime drive-in show uit Sint-Maartensdijk en pre sentator Raymond Schrauwen warmden het publiek op met een gevarieerd aanbod populaire num mers. De zaal was versierd met feestverlichting. Omdat Bernal pas om half elf op zou komen, werd de avond wat ge broken door het optreden van de Amsterdamse zanger en entertainer Michel. Hij bracht voornamelijk Nederlandstalig repertoire en vroeg de zaal mee te zingen met enkele nummers. Ook werd een aantal kin deren uitgenodigd op het podium te komen zingen. Klokslag half elf gingen de lichten aan voor de 20-jarige Bernal. Maar om de spanning erin te houden, werd hij voorafgegaan door zijn exotische danseressen. Bernal werd met gejuich ontvangen en begon met een cover van een bekend num mer waarop het publiek enthousiast mee begon te zingen. In snel tempo gevolgd door zijn hits zoals 'Que si que no', 'Oh Bambolero' en 'Un be- so mas'. Zijn laatste hit 'Dreams' zingt Bernal in het Spaans en het Engels, maar hij bracht ook zijn versie van 'Maria' van Ricky Martin ('un dos tres'). Als toegift zöng Bernal - gekleed in een blauw spij kerpak- nog een medley van beken de hits en kwam vijf minuten later nog terug om handtekeningen uit te delen. Rond half twaalf ging een deel van het publiek naar huis, en de avond werd voortgezet door J&E's party time. Dit duo verzorgt op vrij dag 21 december weer een muziek avond in Haestinge. De brugklassers van het voortgezet onderwijs op Tholen krijgen maan dag 10 en 17 december voorlichting over de gevaren van vuurwerk. Met name de gevolgen van ongelukken op de langere termijn komen aan de orde. De voorlichting - waaraan po litie en brandweer meewerken - is onderdeel van de jaarlijkse vuur werkcampagne van bureau Halt. Dinsdag 18 december is er een ex positie voor de hoogste groepen van het basisonderwijs. Door doe-acti- viteiten leren de kinderen daar over het gebruik en het gevaar van vuur werk. Het afgelopen jaar is het aantal jon ge slachtoffers van vuurwerk - on der de tien jaar - flink gestegen. De afgelopen novembermaand heeft de politie Oosterscheldebekken al elf jongeren opgepakt voor een vuur werkovertreding. Bijvoorbeeld in Oud-Vossemeer zijn de afgelopen week de eerste zware klappen ook al gehoord. Vuurwerk mag alleen op oudejaarsdag en in de nacht van oud op nieuw afgestoken worden. Over treders krijgen een bekeuring, of worden naar Halt verwezen voor een alternatieve straf: werk bij brandweer, gemeente of dierenasiel. In Meulvliet in Tholen is de sporthal zaterdag helemaal in kerstsfeer ge bracht. Voor de zesde keer organi seert de stichting Thoolse evene menten promoties die dag een kerstmarkt. Rond een podium en een groot terras staan de kramen en hobbytafels gerangschikt van de deelnemers, waar het publiek terecht kan tussen tien en vijf uur. De kerst man zal er zijn en iets ronddelen, terwijl de kinderen met hem op de foto kunnen (wel zelf een fototoestel meenemen). Verder is er voor de jeugd een grabs workshop kerst stukjes maken. Terwijl men op het terras geniet vat koffie met appelge bak, warme chocomel of iets anders, valt er op het podium genoeg te zien. Optredens - natuurlijk in kerst sfeer - van Jules Tannhauser en Ani ta Kouwennoven 11 u.), een accor deonorkest (12 u.) en straatorkest De Klienxers (13.45 en 15.15 u.). Toneelvereniging Rederijkerskamer Eendracht voert een modern toneel stuk op waarin kerstbomen een be langrijke rol spelen. Dat duurt drie kwartier en staat gepland om 13, 14.35 en 16 u. De kerstmarkt wordt om tien uur 's morgens offcieel geo pend door wethouder Velthuis. In de Wingerd in Tholen wordt vrij dagavond 14 december de kerstvie ring gehouden van de Philadelphia catechese. De verstandelijk gehan dicapten hebben elke dinsdag cate chese. Er zijn twee groepen, onder en bovenbouw. De catechisanten re peteren druk voor de kerstviering, die als thema heeft 'De wil van God'. Belangstellenden zijn op 14 december welkom, want dat wordt ervaren als een stimulans om in dit werk bezig te zijn. De avond begint om half acht. 'Galant versus Barok' is de titel van het concert dat de organist en claveci- nist Peter van Dijk zaterdag 15 de cember geeft in het voormalige stad huis in Tholen. Het programma is toegespitst op het instrumentarium dat Van Dijk gebruikt: het 19e eeuwse secretaire-orgel dat in de stadhuishal staat én een vorig jaar - naar een 17e eeuws Vlaams voorbeeld - gebouwd clavecimbel. Van Dijk voert de 'galante' muziek uit het einde van de 18e en begin van de 19e eeuw uit op het orgel. Hij speelt onder meer een divertimento van J.B. Boutmy, een sonate van B. Galuppi en een pastorelle van Jan K. Kuchar. Met dit laatste stuk én een variatie reeks over het lied 'Morgen kommt der Weihnachtsmann' van J.C.F. Bach loopt Van Dijk al vooruit op de ko mende kerstnacht. Op het clavecim bel zal voor een groot deel Neder landse muziek klinken. Zoals een anoniem Wilhelmus en het kerstlied 'Heiligh, saligh Bethlehem', uit 17e eeuwse manuscripten en toegeschre ven aan Sweelinck. Verder uit de Ba rok een suite van Georg Bohm en een concerto naar Antonio Vivaldi, van J.S. Bach. De Utrechtse organist en clavecinist is ook actief als radiomedewerker en muziekregisseur bij de KRO en de Wereldomroep. Verder is hij redacteur orgelbouw van het tijdschrift 'Het Or gel' en eindredacteur van twee delen van de encyclopedie 'Het historisch orgel in Nederland'. De door de stichting Anthonie Kel dermans concerten georganiseerde uitvoering begint om kwart over acht. Kaarten kunnen telefonisch gereser veerd worden (0166-603544). Sjaak Berkey uit Oud-Vossemeer is 15 en 21 december solist tijdens twee concerten van 120 gospelzangers en -zangeressen en 20 jonge musici uit heel Zeeland. De zanger van jonge renkoor Polyhymnia is door een zangpedagoog beoordeeld voordat hij uitverkoren werd als solist voor het lied Comfert ye. Jeanine Zwalua van het jongerenkoor Clarity uit Sint- Maartensdijk begeleidt het koor op trompet. Verder werken nog een aan tal leden van Polyhymnia mee aan het koor, dat vanaf februari bezig is met repetities. Het openingsconcert op 15 december in Middelburg is al uitver kocht, maar op 21 december in de Grote of Maria Magdalena kerk in Goes is er nog plaats. Dirigent is dan Gunita Jasinska. „Als we geweten hadden dat er zoveel belangstelling voor zou zijn, hadden we nog een der de concert gepland op Tholen of op Schouwen", zegt Gerdien Janse van jongeren- en gospelkoren Zeeland. De zangers en musici noemen hun gezamenlijke aanpak project Guiding Star. Delen van The Young Messiah, The Young Handel en Tom Parker's Christmas album worden uitgevoerd: iets klassieks met een modem tintje, voorzien van professioneel licht en geluid. Er wordt een cd- opname van het concert gemaakt. Oud-Stavenisse- naar Rien Wesdorp zingt als tenor met het vocaal kwartet Multiple Voice in het voorprogramma. Door Eendracht Verbonden uit Sint- Annaland zingt 22 december tijdens de volkskerstzangavond in de r.k. kerk St. Lucas in Antwerpen Linker oever. Dit gebeurt op uitnodiging van evangelist/voorganger/havenpastor Dick van den Boogaart. Hij leidt in de Scheldestad de 22 jaar oude prote stantse gemeente, die heel klein is met 20 volwassenen en 10 kinderen. Van den Boogaart ziet zijn taak echter heel breed in de 17.000 inwoners tel lende wijk. Iedere twee weken leidt hij een kinderclub voor de leeftijd 5- 10 jaar waarbij dan gemiddeld 25 kin deren van buiten de kerk komen. Al lerlei nationaliteiten zijn er dan: uit Marokko, Turkije en de Oostbloklan den. Het Sint-Annalandse mannen koor zingt twee keer een kwartier. Verder werken een kinderkoor van de Congolese gemeenschap een echtpaar van het Leger des Heils mee. „We willen zo laagdrempelig mogelijk werken", zegt Van den Boogaart. „Wel met een persoonlijke getuige nis, maar open en naar buiten toe." Hij werd 8 oktober vorig jaar beves tigd en wordt financieel ondersteund door de classis Alblasserwaard en Gorkum. Ook ontmoet de pastor wel eens schippers uit Nederland die de Antwerpse haven aandoen, waaron der 2 gezinnen uit Sint-Philipsland, Het echtpaar Bolijn uit Anna Jacohapolder houdt samen duiven als hohhy, maar ieder heeft zijn eigen afdeling. De inzenders konden dit jaar vier tallen naar de tentoonstelling bren gen. Elk viertal moest bestaan uit een oude en een jonge doffer en uit een oude en een jonge duivin. De afzonderlijke duiven werden door keurmeester van Tilburg uit Wouw- se Plantage beoordeeld. De punten werden bij elkaar opgeteld. En zo kwam de combinatie A. en W. Bo lijn met 366 3/4 punten als winnaar uit de bus. Volgens de heer Bolijn is voor deze 'viertallenshow' gekozen om eens een keer wat anders te brengen. Ge woonlijk zijn er een aantal catego rieën waarin de duiven worden be oordeeld: oude doffer, jonge doffer, oude duivin, jonge duivin. Nu wor den ze als viertal gepresenteerd. „De oudere leden zagen het eerst niet zo zitten. Maar de tendens is dat er minder duiven komen op de shows. Nu zijn er meer dan vorig jaar. Het zijn bijna allemaal vlieg- duiven." Het verschil met de duiven van nummer twee, Michel Walpot uit Sint-Philipsland, is maar klein. Het scheelt maar een half puntje. Er zijn zestien deelnemers. Per deel nemer konden vier viertallen wor den ingezonden. Zo telde de show 33 viertallen ofwel 132 duiven die in de pilarenzaal rustig in hun kooi tje zitten. Het echtpaar houdt samen zo'n 100 duiven, maar ieder heeft zijn eigen dieren. „We spelen in combinatie maar ieder heeft zijn eigen afde ling." Mevrouw Bolijn: „Ik heb 12 duiven. Ik ben maar een klein vrouwtje, dus heb ik ook maar een klein hokje." Die verhouding weer spiegelt zich ook in de inzending: drie van de vier duiven zijn van de penningmeester, eentje is van zijn vrouw. Sinds 1986 is het echtpaar in de ban van de duivensport. In 1991 werd de eerste duif ingekorfd en in 1992 liet Bolijn zijn duiven wedstrijd vliegen, vitesse en midfond (korte afstanden). En stapte datzelfde jaar over naar de overnachtvluchten, de grote afstanden zoals Bordeaux, Dax, Soustiers, St. Vincennes, Tou louse en Barcelona. Bolijn vindt dat de duiven uit onze streek op de lange afstanden de beste kansen maken. „Het zijn de eerlijkste vluchten. Op de korte af stand zijn de duiven aan de west kant in het voordeel. Het rayon is 45 kilometer breed. De duiven ko men via de Neeltje Jans binnen, vliegen over Schouwen en komen dan pas naar Sint-Philipsland en Tholen." Mevrouw Bolijn speelt op weduw schap en dat bevalt prima, zegt ze. Haar man kiest voor het nestspel, maar merkt op dat zijn vrouw dit jaar betere resultaten heeft geboekt op de wedvluchten. De combinatie vliegt nationaal en internationaal via de ZLU, de Zuid- Limburgse Unie. De duiven worden in Steenbergen ingekorfd. Vandaar naar Limburg vervoerd waar ze een vleugelstempel (geheim nummer) en een tweede gummiring om de poot krijgen. Tenslotte worden de dieren in België op de trein gezet voor een lange tocht naar de los singsplaats in Marseille of Bor deaux. Bolijn: „Ze worden onder weg optimaal verzorgd. Dat merk je als ze thuis komen. Dan staan ze nog te vechten op de klep. Ze zijn dan wel moe, maar nog heel leven dig en actief." Omdat meerdere leden van de Zwa luw aan de ZLU-vluchten mee doen, kwam Bolijn in 1997 naar Sint-Maartensdijk, zegt hij. Toch is hij niet optimistisch over de toe komst van de duivensport. Hij ziet de verenigingen kleiner worden. De animo onder de jeugd is minder. „Over vier tot vijf jaar zie ik de verenigingen samensmelten. Uit vrije wil hoor, want het kost alle maal veel." Voor de tentoonstelling hebben ze de duiven geen bijzondere behan deling gegeven. Mevr. Bolijn: „De gewone verzorging. Niks meer. Je moet er alleen voor zorgen dat de duiven in de winter niet të zwaar worden." Duiven houden is hun hobby, maar het is niet altijd gemakkelijk. Zo verloor mevrouw Bolijn 18 duiven nadat ze hun hok niet meer terug konden vinden toen het mistig was geworden en de mist een hele week bleef hangen. Dat ze de mooiste duiven zouden hebben, hadden ze niet verwacht. Bolijn: „Nee, het is de eerste keer dat we winnen. Maar ik zit liever op de wedvluchten vroeg, dan dat ik eerste ben op de show." Het bestuur van de vereniging be dankte de 72-jarige Leentje van de Berghe-Lindhout uit Sint-Maar tensdijk die sinds 1988 het vereni gingslokaal aan de Sportlaan schoonhoudt. Ook zet ze altijd kof fie voor de leden. Soms kwam ze wel drie keer per week naar het ge bouwtje als er ingekorfd moest worden voor de verschillende vluchten. Ze kreeg een glazen windlicht en bloemen aangeboden. „Ik heb het altijd met plezier ge daan, maar ik kan het niet meer vanwege mijn gezondheid." Na Bolijn en Walpot, bezet L. van de Berghe uit Sint-Maartensdijk de derde en de vierde plaats, 5 Dirk de Wilde jr. uit Sint-Maartensdijk, 6 J. Scherpenisse uit Sint-Annaland, 7 J. de Rijke uit Stavenisse en 8 P. Potappel uit Stavenisse. J. Hopmans van Hopmans en Geen- se makelaars heeft gisterenmiddag in het kantoor van Beter Wonen te Sint-Maartensdijk de prijzen uitge reikt van de ballonnenwedstrijd die is gehouden bij de heropening van het kantoor in september. Naast bei de genoemde instellingen heeft ook het wijksteunpunt van de politie on derdak gevonden in het gebouw. Sa men organiseerden ze de wedstrijd en stelden de prijzen beschikbaar. In totaal werden 62 kaartjes terug gestuurd, allemaal uit België. De verste kwamen uit de buurt van Landenne, bij Namen. Uit de negen van dat verste punt zijn vijf win naars getrokken die allemaal een speelgoedbon kregen: Marijke Pa- nis (ƒ100,-), Kevin de Beeld 80,-), Alyssa Poot (ƒ60,-), Lissa Hage (ƒ40,-) en Colin Uijl (ƒ20,-). Sinterklaas had zaterdag in Poortvliet geen echte euro's bij zich, maar alleen tekeningen van de nieuwe munten. Sint zwaaide naar de mensen langs de weg en in de huizen terwijl zijn pieten op straat rare capriolen uit haalden en de kinderen pepernoten toestopten. De donkerblauwe glim mende tram van stalhouderij Elisa beth uit Halsteren werd getrokken door statige Friese trippeltrappel- paarden. Ze liepen achter de zwar- te-pietenmuzikanten aan van het bloasorkest Better Sound uit Ber gen op Zoom. De rondgang door het dorp duurde ongeveer drie kwartier. Toen het gezelschap weer bij de gymzaal aankwam, begon het zachtjes te regenen. Binnen werd Sinterklaas welkom geheten door mevrouw T. Schot van het activiteitencomité. Een van de acht Zwarte Pieten was met een geldkist gezien, want Sinterklaas zou euro's naar Poortvliet brengen. Toen deze piet binnen werd ge bracht met de kist, bleken er geen echte euro's in te zitten maar teke ningen van de euro, gemaakt door 65 kinderen uit het dorp. Die mochten zelf bedenken hoe het muntstuk er uit moet zien. Vier kinderen kregen van Sint Ni- colaas een prijs voor hun fraaie ontwerp: Henrik Filius (bij de 2- tot 3-jarigen), Danielle Gijzen (4- 5), Cas Heijboer (6-7) en Joost Winkel (8-12). Daarna nodigde gymjuffrouw Schot de pieten uit om in de zaa[ een parcours met hindernissen af te leggen om pakjes in een schoor steen te gooien. Niet alle pieten de den dat volgens de regels. De kin deren mochten het ook proberen. Die deden dat veel beter, maar wa ren wel moe geworden van de spanning en de lange middag met de Spaanse bisschop en zijn ge volg. Samen zongen ze nog een liedje en ze mochten met een snoepzak naar huis. Dag Sinter klaas, dag. Het activiteitencomité Poortvliet bereidt nu de kerstmarkt voor op zaterdag 15 december bij carrosse- riebedrijf Elenbaas. Projectontwikkelaar Stienstra mag van de commissie gemeentelijke ontwikkeling het bestemmingsplan Graefnisse in Sint-Philipsland vol bouwen. De fracties van SGP en ChristenUnie wilden in de samen werkingsovereenkomst tussen ge meente en Stienstra het aquisitiebe- leid van de projectontwikkelaar beter geregeld zien. Stienstra heeft toegezegd dat de woningen eerst aan inwoners van de gemeente Tho len worden aangeboden. Beide par tijen hadden die garantie het liefst duidelijk zwart op wit gehad. Wet houder W.C. van Kempen wilde daar niet aan. „Die afspraak is ge maakt op basis van vertrouwen en ik heb geen reden om aan dat ver trouwen te twijfelen." Stienstra verplicht zich in het nu ge sloten contract om tussen de Zuid- dijk, Plataanstraat, Krabbenkreek- straat en Schepkreekstraat in twee gedeelten in totaal 94 woningen weg te zetten. Mogelijk wordt het plan met hoogstens twee woningen uitgebreid tot 96 huizen als Stien stra er in slaagt ook de panden van Verwijs aan te kopen. Inmiddels staat vast dat die percelen in andere handen zijn overgegaan. Een eerder raadsbesluit om 75.000 gulden be schikbaar te stellen, om daarmee het verwerven van de panden te ver snellen, is dan ook niet meer actu eel. „Een gemiste kans", oordeelde P.W.J. Hoek (SGP) over het talmen van de gemeente. Hoek zei be vreesd te zijn dat eventuele plan- schade op het bordje van de ge meente zou komen, iets waar Van Kempen op voorhand niet bang voor was. Ook J.P. Bout (CDA) be treurde de gang van zaken. „Voer als gemeente een actievere grond- politiek. Dan hebben we al die cha os niet." Hoek en ChristenUnie-woordvoer- der A.L. Piet plaatsen vraagtekens bij een eventuele vierde bouwlaag bij de 15 in het plan voorziene eta gewoningen. Drie bouwlagen mag ook van beide fracties. Daardoor zou het aantal etagewoningen ver minderen tot 12. Volgens Van Kem pen hoeft dat soort zaken niet met een in de exploitatie-overeenkomst geregeld te worden. „In de uitvoe ring van het plan zit over de gehele linie een stuk flexibiliteit. Die ruim te moeten we elkaar geven." De recent aan het licht gekomen bouwfraudes in den lande speelden maandagavond een rol in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Met name A.L. Piet (ChristenUnie) en P.W.J. Hoek (SGP) trokken van leer te gen de in hun ogen onzorgvuldige aanbesteding van de vervanging van palen in de jachthaven van Sint-Annaland. Met het karwei is, inclusief het verplaatsen van vingerpieren, eed bedrag van 425.000 gulden ge moeid. Desondanks volstonden watersportvereniging en gemeente met één offerte. Vooral bij Piet was dat tegen het zere been. „Op die manier wordt de schijn gewekt dat er sprake is van een onderhandse deal." Wethouder R. Ravensteijn verwierp steijn heeft de vereniging daar geen de kritiek. Volgens hem is de offerte van Interboat Marinas conform de marktprijs. Op de betreffende ge meentelijke afdeling is de prijsopga ve nagerekend. Ook wist Ravensteijn te vertellen dat de watersportvereni ging wel degelijk diverse bedrijven had gepolst bij het begin van de be sluitvorming. Bewijzen daarvan wa ren niet in de stukken voor de com missieleden terug te vinden, erkende hij. De prijs van Interboat Marinas was zelfs aan de voordelige kant, meende Ravensteijn. „Het bedrijf heeft advies gegeven en dat niet doorberekend. Die advieskosten hou den we dus in onze zak." Het karwei wordt uitgevoerd vanaf januari. Meteen wordt de haven dan ook uitgebaggerd tot een diepte van 4,30 meter onder NAP. Op die ma nier kunnen ook schepen met een grotere diepgang in de haven terecht. Het baggerwerk werd zonder verdere discussie gegund aan Van den Herik uit Sliedrecht die met ruim 224.000 gulden de laagste inschrijver was. Na afronding van de werkzaamheden is het onderhoudsfonds voor de haven geslonken tot 50.000 gulden. Met na me E. Frigge-Hogesteeger (VVD) sprak daarover haar zorg uit. Zij wil de de garantie van de wethouder dat de watersportvereniging akkoord gaat met een eventuele verhoging van de pachtsom, om op die manier het fonds aan te vullen. Volgens Raven- problemen mee. „In onderhandeling en overleg met de watersportvereni ging moeten we kijken hoe we toe komstig werk gaan financieren. Het aanstaande onderhoud is exceptio neel van omvang. De palen gaan zo'n 40 tot 50 jaar mee, dus extreem grote investeringen zijn vooralsnog niet te verwachten. Voor mij staat echter vast dat aanvulling moet geschieden met inkomsten uit de haven en niet uit de begroting van de gemeente." Het bevreemdde Hoek dat in het voorstel sprake is van een uitbreiding met 55 ligplaatsen. Hierover is door de commissie nog geen standpunt in genomen. Wel heeft het nationaal park Oosterschelde i.o. inmiddels een positief signaal afgegeven, legde Ra vensteijn uit. „Als we zouden willen, dan kunnen we uitbreiden." Met de aantekening dat SGP en CU proble men hebben met de aanbesteding van een deel van het karwei, werd het voorstel unaniem aanvaard. In de dialectherinnering van mevr. Cornelisse (EB 22 november) staan enkele foutjes. Niet Keetje, maar Keesje Koppenol luidde de klok. En de stank kwam niet van boerenkar ren, maar van de beerkarre. De kop van het artikel is niet van de schrijf ster, maar door de redactie gemaakt. Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 slecht?) voorbeeld is de Betu welijn: een verdubbeling van de kosten dreigt, de minister regeert - net als onze wethou der van de centjes - vrolijk ver der. Mien raed an de vroede vo- aders is om alles nog 's hoed onder de loep te nemen. Ael nie alles weg in Smurdiek, brieng wat kleinere afdêêlin- gen onder in vor mien part ie der durp van 't eiland, Flupland inbehrepe. Dan mot 'r plekke genogt over weze in Smurdiek. Dan m'n hin D&T mêêr nöö- deg om 't hedoogbeleid te lae- te stoppen. Nogmaels, 't Smur- diekse stad'uus mag hezien worre, in m'n bin d'r zachjesan an hewend da m'n vor welk wissewasje dan ök, in de kleine kernen toch nie mêêr trecht kunne! Oe èrg. a 'k dat overe- hes ok vinde. Een nieuw gemeentehuis brengt hoge kosten met zich mee tot in lengte van jaren. Die kunnen grotendeels vermeden worden. Wat gebeurt er trou wens met de plaatselijke eco nomie in Sint-Maartensdijk? Zijn die gevolgen echt bekend, kun je dat doorberekenen? Heb ik dan zo een meelij met de Smurdiekenaars? Nee, maar het weghalen van het hart van de gemeente daar, zal diep ne gatief ingrijpen in die gemeen schap. Bovendien: de Tholen- stad mensen heb ik echt geen gat in de lucht zien springen vanwege die nieuwe locatie, de toekomstige buren toch ze ker niet. Bluuf je centjes telle, laet min der dure rapporten in nota's maeke, mi z'n allen de schoe- ren d'r onder, ieder durp wa gunne in prestiges overboord: dan za 't werèntug wè hae mi Thole! Cees de Leeuw, Oud-Vossemeer. Wat mij vooral opviel, was 't feit dat er nauwelijks sugges ties gedaan werden om die be groting nou eens een flinke zet te geven, de goeie kant op. Nog steeds wil het gemeentebe stuur ons doen geloven dat de uitgaven voor het nieuwe ge meentehuis (oké, in Tholen zal het dan toch stadhuis kunnen blijven) meer dan verantwoord zijn. Ook in het besef van een lege kas en alle reserves al drie keer uitgegeven. Ik fietse graeg in vee over 't ei land. 'n Tholenaer die a zeit: bè j' ok zo blieje mit 't nieuwe kot vor de hemêênte, bin ik nog nie tehen hekomme. Wel anders om: êên Staevenissenaer, ont moet op m'n leste fietstocht, docht 'r wel even êêl anders over. Ik bin van 'n heneroasie die a helêêrd eit om êêrst te spaeren in dan pas te koapen. Noe haen ik nie zèhhe: spaer dat prestigeproject êêrst bie mekoare. Mar wel zeg 'k: kiek êêrst nog 's naer oare meuhe- lekheden voor dat je an zo 'n heldverslindend project behint, da bovendien nóóit móóier za worre as 't gemêênt'uus van Smurdiek noe. Is er iemand onder de lezers die garandeert dat de geraam de bouwkosten niet fors over schreden zullen worden? Als een karwei aan dé Singel in Tholen al een half miljoen uit de klauwtjes loopt, als in dertig jaar alle goed gevulde potten van na de herindeling opge peuzeld zijn, enz.? Goed (of

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11