Chris Koopman verrassend zesde, na opschuiven kandidaat uit Tholen Toch nog 25 mille voor kerkrestauratie Verburgh 'Blijkbaar voldoe ik niet aan strenge criteria' Bos in ijskast door geldgebrek Johan Aarnoudse vierde, Bert van Eenennaam vijfde bij SGP Zestig mille Prins Bernhard voor de kerk Definitieve lijst Waterschap komt in december al met informatie over verkiezingen Ruim 18.500 aanmaningen Donderdag 29 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Griep laat zich van lijst schrappen In verlegenheid Bijna unaniem Soort reserve Fractievoorzitter Uitzondering voor N.H. kerk Tholen Mogelijk wordt er toch nog een uitzondering gemaakt voor de N.H. kerk in Tholen door 25.000 gulden ge meentegeld beschikbaar te stellen voor de restauratie. Dat bleek onlangs in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. Een voorstel van de SGP kreeg steun van de CU, de VVD en het CDA. De PvdA toonde zich zeer huiverig. „Je kunt merken dat de Sinterklaastijd nadert, want er worden nu cadeautjes uitgedeeld", zei raadslid Van der Linde. Ook D66 hield nog een slag om de arm. Aanmoediging Hapsnap-beieid b. v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Voorzitter M. Griep van de plaatselijke kiesvereniging Tholen van de SGP heeft zich van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen laten schrappen. Hij is het niet eens met zijn 21e plaats, vier plaat sen lager dan in 1998, toen de Tholenaar op de 17e plaats stond. Even als vorige keer, komt er niemand uit Tholen en dat vindt Griep jammer. Hij beschouwt de gang van zaken opnieuw als een actie van de rest van het eiland tegen Tholen. De grootste plaatselijke kiesvereni ging van de SGP heeft drie vertegen woordigers (alle andere zeven maar twee) in de vertrouwensvergadering die over de kandidatenlijst beslist, maar sinds het terugtreden van wet houder J. van der Jagt is het de SGP niet meer gelukt om een vertegen woordiger uit de grootste woonkern te leveren voor de raadsfractie. Griep had die ambitie wel, want hij maakt deel uit van de schaduwfractie en is geïnteresseerd in de plaatselijke politiek. „Mijn eigen plaatselijke kiesvereniging had mij op een tweede plaats gezet, achter wethouder Heij boer. Bij de andere plaatselijke kies verenigingen kom ik echter bijna niet op een lijst voor. De eilandelijke kies verenigingen kennende, had ik ook niet op een verkiesbare plaats gere kend. Ze hanteren daarvoor strenge criteria en blijkbaar voldoe ik daar niet aan." Het doet voorzitter Griep pijn dat er achter zijn rug om getracht is om an dere kandidaten uit Tholen te strik ken. „Het bestuur van de gemeentelij ke kiesvereniging heeft twee leden uit Tholen, die wel aan hun criteria vol doen, geprobeerd op een verkiesbare plaats te zetten, maar deze stelden zich niet herkiesbaar." Eén van hen was W. Kot, maar die wilde geen ver klaring tekenen dat hij bij een voor keursactie afstand zou doen van een raadszetel. M.J. Klippel had dat vier jaar geleden wel gemogen en die werd daarvoor nu zelfs 'beloond' met een derde plaats. J.P.C. van Zielst, nog geen jaar lid van de SGP, kon hoog komen, maar wilde niet op een verkiesbare plaats. Tholen viste opnieuw achter het net, maar C. Koopman uit Sint-Maartens dijk kwam verrassend hoog uit de bus, evenals oud-raadslid H. Geluk uit Sint-Philipsland. „Sommigen ko men uit de mist tevoorschijn", zegt Griep. „Ik hoorde vrijdagmiddag na half vijf pas (dus een paar uur voor de ledenvergadering van die avond) van Johan Geuze, die de vertrou wensvergadering had bezocht, dat ik op de 21e plaats stond. Ik heb eerst gegeten en met mijn vrouw overlegd, maar toen hoefde het voor mij niet meer. Op de ledenvergadering heb ik mij van de kandidatenlijst laten schrappen. Dit staat los van het feit dat ik voorzitter ben van de plaatselij ke kiesvereniging Tholen en lid van de steunfractie." J. Geuze, met zijn achtste plaats de hoogst genoteerde kandidaat uit Tho len, zegt dat de plaatselijke kiesver eniging in verlegenheid gebracht is door de gang van zaken. „We hebben de grootste kiesvereniging en ook hel grootste kiezerskorps van de SGP, maar blijkbaar slagen we er niet in om een sterke, acceptabele kandidaat vo'-r het gehele eiland voor te dra gen." Volgens Geuze was Griep evenals vier jaar geleden de eerste man van Tholen. „Hij heeft goed gefunctio neerd in de steunfractie en beheerst de materie. Voor ons is Griep een ac ceptabele kandidaat." Dat Geuze nu verrassend op de zesde plaats werd gezet, noemt hij 'heel fijn'. „Maar ik kan het niet combine ren met mijn drukke baan op de Eben Haëzerschool. Het raadswerk is im mers geen sinecure. Dat vergt drie avonden per week." Geuze heeft zich alleen beschikbaar gesteld om de partij te steunen. „Op de lijst van Tholen stond ik derde na Griep en M. Geluk. Ik wil mijn naam graag aan de SGP geven, maar niet op een verkiesbare plaats staan. Ik vind ook, dat we in de eerste plaats naar kwaliteit moeten kijken. We moeten af van de kemenspreiding. De raadsfractie moet capabel zijn en ik heb alle vertrouwen in de zes kan didaten op een verkiesbare plaats." Volgens Geuze zou Tholen best een handvol geschikte mensen voor de gemeenteraad kunnen aanwijzen. „Maar die hebben het heel druk met andere dingen en dan haken ze af. Dat is het probleem van onze kies vereniging, maar de leden leggen zich daarbij neer. Het is niet anders." Voor het landinrichtingsplan Oud- Vossemeer is onvoldoende geld beschikbaar om de geplande boomweide bij het dorp én het bos bij Tholen volgend jaar te realise ren. De percelen waarop het groen moet komen, zijn voor eenmalig gebruik door agrariërs uitgegeven omdat ze anders vol onkruid zou den komen te staan. De plannen makerij gaat ondertussen gewoon door. Iedereen kan ideeën aandra gen bij de landinrichtingscommis sie. Deze werkt inmiddels ook aan een plan voor het natuurgebied in de Schakerloopolder wat - na voorlichting - volgend jaar na de zomer gerealiseerd zal kunnen worden. In het verkavelingsblok Poortvliet is hard gewerkt aan de kavelaan- vaardingswerken. Morgen sluit de termijn om die aan te vragen, maar uitvoeren kan tot in het voorjaar. Tot nu toe is voor 1,1 miljoen gul den aangevraagd en de Europese Unie draagt daaraan bijna een kwart miljoen bij. De eerste zes SGP-kandidaten, v.l.n.r. H.W. van Eenennaam, raadslid P.W.J. Hoek, wethouder K.A. Heijboer, Chr. Koopman, raadslid M.J. Klippel en J.M. Aarnoudse. Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk is de verrassing op de kandida tenlijst van de SGP voor de Thoolse gemeenteraadsverkiezingen in maart 2002. Hij staat op de zesde plaats. „Ook ik heb deze wending niet zien aankomen, want ik had me al kandidaat gesteld voor het water schap", zegt Koopman (47), de oudere broer van het zittende raadslid Jan Kees Koopman, die niet herkiesbaar is. „Maar je moet me niet ver gelijken met mijn broer", voegt Chris er direct aan toe. Johan Aar noudse uit Oud-Vossemeer staat op de vierde plaats voor de gemeente raad. Vijfde is Bert van Eenennaam uit Sint-Annaland. Naast lijsttrekker Karei Heijboer bezetten de raadsleden Peter Hoek en Rien Klippel de tweede en derde plaats. De SGP levert dus evenmin als vier jaar geleden een raadslid uit Tholen, maar twee uit Sint-Annaland, zo als er nu twee uit Scherpenisse zijn. „Wij vinden dat jammer, maar Johan Geuze uit Tholen, die eerst op de zesde plaats stond, is op eigen ver zoek naar de achtste plaats verhuisd omdat hij het raadslidmaatschap niet kan combineren met zijn werk als le raar aan de Eben Haëzerschool", zegt voorzitter J.W. Duvekot van de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP. „Ook de volgende kandidaat uit Tholen, J.P.C. van Zielst, zag af van een verkiesbare plaats." Bij de SGP zijn fractievoorzitter M. Dijke uit Scherpenisse en raadslid J.C. Koopman uit Sint-Maartensdijk niet meer herkiesbaar, zodat er bij een gelijkblijvend zeteltal minimaal twee nieuwelingen komen. De ledenvergadering van de SGP keurde vrijdagavond in Poortvliet unaniem de kandidatenlijst goed. Maar dat was een formaliteit, want een week eerder was tijdens de zoge naamde vertrouwensvergadering het pleit al beslecht. Deze uit 26 mannen (van elke plaatselijke kiesvereniging 2, maar uit Tholen 3, plus 9 bestuurs leden) bestaande vergadering heeft volgens de reglementen het recht om aan de groslijst te sleutelen, zoals die op basis van een puntenstelsel door de acht plaatselijke kiesverenigingen van de SGP is samengesteld. „Daar was grote eenstemmigheid, zodat de groslijst bijna unaniem is overgenomen", zegt Duvekot. Dat 'bijna unaniem' slaat volgens hem op Geuze, die plaats wisselde met Koopman. „Sint-Maartensdijk had een brief gestuurd naar de andere kiesverenigingen om Chris Koop man aan te bevelen en hoewel dat aan de late kant was, hebben ze dat toch opgepikt." De voorzitter had de klassering van Aarnoudse en Van Eenennaam op verkiesbare plaatsen wel verwacht. „Ze maken beiden deel uit van de schaduwfractie en kregen de steun van de plaatselijke kiesverenigingen. Kwaliteit speelt een hele belangrijke rol, maar je probeert een zo evenwichtig moge lijke lijst te krijgen in verband met de herkenbaarheid naar de mensen toe." Het feit dat Koopman tot de Nederlandse Hervormde Kerk be hoort, heeft volgens Duvekot mee gespeeld bij zijn hoge klassering, hoewel Van Eenennaam ook her vormd is. „Koopman zit niet in de schaduwfractie, maar het is niet standaard dat je daar eerst in moet zitten voordat je op een verkiesbare plaats kunt komen." Van de 10 nieuwelingen ten opzich te van de lijst van 1998 is oud-raads lid Henk Geluk uit Sint-Philipsland, die op de zevende plaats staat, de sterkste stijger. Hij staat tussen Koopman en Geuze in. „Daar ben ik blij mee", zegt Duvekot. „Hij heeft ervaring als raadslid en en we ko men toch steeds meer tegen dat mensen er kwalitatief voor geschikt zijn. maar toch niet beschikbaar zijn. Het raadswerk is ook veel om vattend en sommigen kunnen dat er niet bij hebben, naast hun w.erk en andere functies." Bij de invoering van het duale stel sel vallen de wethouders buiten de gemeenteraad, zodat de SGP bij een gelijkblijvend zeteltal zes men sen kan leveren. Wethouder Heij boer en daarnaast nog vijf raadsle den. Toch houdt zesde kandidaat Koopman nog een slag om de arm. „Ik ben een soort reserve, want je weet niet wat het wordt", zegt de onderhoudsmonteur bij groenten- en fruithandel Burg in Oostdijk. Daarom schrijft hij het waterschap ook niet af. Wanneer de SGP bij de raadsver kiezingen een zetel zou verliezen, kan Koopman altijd nog naar het waterschap, dat hij nauwgezet volgt. „De kandidaatstelling voor de gemeenteraad is een hele verras sing voor me. Ik moet dit ook nog eens met mijn werkgever bespre ken. Bovendien ben ik voorzitter van de Nederlandse Patiënten Ver eniging waarbij we plannen hebben voor de vestiging van een hospice op het eiland en die kar zou ik wel willen trekken." Koopman is verder nog lid van de cliëntenraad van de ambulancedienst Boven de Wester- schelde. Binnen de SGP is hij twee de voorzitter van de gemeentelijke kiesvereniging. De jongste nieuweling is de 34-jari- ge Johan Aarnoudse, vertegen woordiger bij een gewasbescher mingsfirma in Westmaas, die een sprong maakte van de negende naar de vierde plaats. Als lid van de schaduwfractie bereidde hij zich op zijn nieuwe taak voor. Tevens is hij hoofdingeland van het waterschap Zeeuwse Eilanden voor de catego rie ingezetenen en voorzitter van de gebiedscommissie Tholen van het waterschap. Daarmee stopt hij straks. „Ik heb zat. Ik maak een duidelijke keuze voor de gemeente raad", aldus Aarnoudse, die secre taris is van de SGP-kiesvereniging Oud-Vossemeer. Op de vijfde plaats staat de 49-jari- ge Bert van Eenennaam, leraar aardrijkskunde aan het Calvijncol- lege te Goes en bestuurslid van de decanenclub midden-Zeeland. Hij maakt al acht jaar deel uit van de schaduwfractie en is secretaris van de SGP Sint-Annaland. Verder is hij diaken van de Hervormde Ge meente, voorzitter van de mannen- vereniging, bestuurslid van de Schutse en buitengewoon ambte naar van de burgerlijke stand. Wethouder Heijboer is de komende verkiezingen voor het eerst lijsttrek ker, want in 1998 was A. Kersber gen dat nog. Maar na de verkiezin gen trok deze zich wegens gezondheidsredenen terug. Heijboer wil wel een tweede periode als wet houder fungeren. Nummer twee is de benjamin van de SGP-fractie, de 30-jarige Peter Hoek. De bestuurlijk-juridische coördinator van de vereniging van gereformeerd schoolonderwijs VGS (een besturenorganisatie) te Ridder kerk, is cultureel actief als bestuurs lid van de stichting Antonie Kelder mans, die concerten organiseert in het stadhuis van Tholen. Derde kandidaat Rien Klippel be gint in mei 2002 al aan zijn vierde raadsperiode. Zijn verkiezing in 1998 was binnen de partij omstre den omdat hij met voorkeurstem men de één plaats hoger staande J.C. Koopman voorbleef. Overigens kwam Koopman er alsnog in toen Kersbergen stopte, maar voorkeur stemmen zijn nu taboe bij de SGP. „Alle kandidaten hebben ervoor ge tekend, dat ze afzien van voorkeur stemmen. Ze moeten zich moreel gezien terugtrekken wanneer ze meer stemmen halen dan een hoge re kandidaat. Dat is gezamenlijk af gesproken", zegt voorzitter Duve kot. Hij benadrukt dat de problemen die in 1998 speelden, voorbij zijn. „Klippel heeft gelukkig het volle vertrouwen." De beleidsambtenaar waterbeheer bij het waterschap Zeeuwse Eilanden vindt, dat hij na een minder goede behandeling in het verleden nu een verdienstelijke sprong maakt van de 6e naar de 3e plaats. Hij is tweede voorzitter van de SGP Scherpenisse, ouderling van de Gereformeerde Gemeente en se cretaris van zorgcentrum de Schut se. Hoewel Hoek tweede staat, gaat Klippel ervan uit, dat hij de nieuwe fractievoorzitter wordt. „Dat ligt voor de hand." van b. en w. wat formeel lijkt. „We spreken over het belangrijkste monu ment in de gemeente. Alle subsidies zijn opgemaakt door de toren te res taureren en nu wijst het college een bijdrage af. Ik ben blij dat het rijk dit particulier monument wél subsi dieert. De gemeente Goes klapte zelf zeven ton bij de restauratie van de Grote Kerk daar, en dan is het zielig dat de gemeente Tholen niets doet. Zeker als je ziet dat Budelpack wel 55.000 gulden meebetaalt aan de res tauratie." Piet stelde voor om 25.000 gulden die de gemeente overhoudt wegens niet uitgekeerde subsidie voor andere monumenten, te koppe len aan dit kanjerproject. „Daarmee kunnen we onze waardering uiten." Het rijk gaf 1,8 miljoen gulden sub sidie door de Grote Kerk van Tholen als kanjerproject te kwalificeren. De totale restauratie kost echter bijna 3 miljoen gulden en de aanbesteding viel 371 mille tegen. De kerkvoogdij vroeg de gemeente om een subsidie van 111.000 gulden, maar b. en w. willen geen precedent scheppen door dit particuliere monument een aparte behandeling te geven. P.W.J. Hoek noemde dat 'een vrij statische bena dering'. Hij pleitte voor een beleids wijziging, waarbij de kanjerstatus het argument is om een uitzondering te maken. „Het rijk maakt met dit kanjerproject de urgentie duidelijk. Het gaat om een heel belangrijk mo nument, dat boven het lokale niveau uitstijgt. Op het gemeentelijk restau ratie uitvoeringsprogramma staat dit unieke, eeuwenoude godshuis pas op de zevende plaats. Als SGP onder schrijven we de Nederlandse ge loofsbelijdenis, waarin is opgeno men dat de overheid de samen komsten zoals die in deze kerk plaatsvinden, moet ondersteunen. We hebben nu een armlastig monu mentenbeleid. Het is hard nodig om dat met hogere grondprijzen bij te stellen", vond Hoek. Van der Linde noemde dat 'zo helder als koffiedik'. En Van den Donker (D66) vroeg zich af welke monu menten de SGP laat instorten wan neer de kerk voorgetrokken wordt. „De N.H. kerk heeft grote offers ge bracht, de gebruikers hebben zelf veel ingebracht en dat verdient ge meentelijke ondersteuning. Een aan moedigingssubsidie", zei Hoek. J.P. Bout (CDA) noemde de tegen vallers voor de kerkvoogdij verve lend. „Het is dramatisch om met zo'n tekort te zitten, maar hoe kun nen wij de nood verzachten zonder een precedent te scheppen? Door dit kanjerproject voor te financieren misschien?" A.L.Piet (CU) zei dat het standpunt Van den Donker was het met Piet eens, dat de N.H. kerk een prachtig gebouw is dat behouden dient te worden. „Maar ik wil wel een com pleet overzicht van het college, wat er op de lange baan geschoven wordt wanneer we 25 mille geven. Kunnen we niets aan de financiering doen? Een lening met rente en aflossing? We zouden ook uit eigen middelen het restauratiefonds moeten voeden, want anders wordt het monumenten beleid een complete ramp", aldus het D66-raadslid. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger stak de loftrompet over de Grote Kerk. „Het is een beeldbepalend monument, de enige kerk in Zeeland met luchtbo gen aan de buitenkant. Zo'n uniek gebouw mag extra bedacht worden. Als we ja zeggen, schept dat een pre cedent. Maar het is het enige monu ment op Tholen dat als kanjerproject is aangewezen. En zo'n etiket krijg je niet zomaar. Daarom voel ik wel voor een waarderingssubsidie van 25.000 gulden", zei de VVD-woord- voerster. Van der Linde vond, dat je zoiets za kelijk moet benaderen. „Als geboren en getogen Tholenaar vind ik die kerk ook mooi, maar het is een^arti- De heren Quist en Potappel van de kerkvoogdij en oud president-kerkvoogd Van Dijke v.l.n.r.bekijken de vorderingen van de restauratie. eulier gebouw en de kerkvoogdij gaat er ook zo mee om. Het is geen Thools gemeenschapshuis. Je zou het kunnen subsidiëren, maar dat is dan toch een vorm van cadeautjes uitdelen. Ik ben niet voor dit hap- snap-beleid", aldus het PvdA-raads- lid. 4 Piet wees hem erop, dat er een be drag van 21.500 gulden is dat de ge meente niet heeft kunnen besteden aan restauratiesubsidies. „Het klinkt allemaal sympathiek, maar je mag geen onderscheid maken. De kerk heeft jarenlang budget Afkregen ten koste van andere monuifienten", zei Van der Linde. Wethouder Van Kempen pleitte voor een evenwichtige opstelling ten op zichte van andere kerkgenootschap pen in de gemeente. „Als je nu wat doet, ga je de een voortrekken boven de ander. Straks zitten we met de fes- tauratie van de N.H. kerk in Scht! nisse en de R.K. kerk in Tholen. Ik heb begrip voor de sympathie van de commissie voor de Grote Kerk, maar we moeten zakelijk blijven en uiter mate zorgvuldig zijn." De wethouder was niet onder de indruk van het ar gument dat het rijk deze Thoolse kerk als kanjerproject heeft aange merkt. „Dat kwam alleen dankzij de activiteiten van de kerkvoogdij, die haar stukken op tijd bij monumenten zorg had ingeleverd. Voor hetzelfde geld had een andere kerk de kanjer kwalificatie gekregen. Ik vind het niet netjes ten opzichte van eigenaren van andere monumenten om dit als argument te accentueren", aldus Van Kempen. „Je moet het ijzer smeden als het heet is", zei Hoek. „Het rijk strooit, de kanjersubsidie is er en daarop moetje als gemeente actief inspelen. Ik heb met 21.500 gulden in plaats van de door de kerkvoogdij gevraagde 111 mille liever een half ei dan een lege dop", aldus het SGP-raadslid. Wethouder Van Kempen zei een bij drage van 21.500 gulden wel in het college te willen bespreken. „Maar dan is er wel een duidelijke onder bouwing nodig", waarschuwde Van der Linde. „We moeten voorzichtig zijn dat niemand benadeeld wordt. Er zijn genoeg andere eigenaren en we moeten de belangen van de Grote Kerk in Tholen afwegen tegen andere monumenten." De wethouder was dat met hem eens. „Gelijke monniken, gelijke kappen, anders ben je niet rechtvaardig bezig. We moeten uitkijken voor een prece dent. Het onderbouwen van een waarderingssubsidie moet dus met de grootste zorg gebeuren." Van Kem pen suggereerde dat geprobeerd zou kunnen worden om geld in Brussel los te krijgen voor de restauratie van monumenten. „De bezuinigingsdrift van het rijk is de laatste acht jaar te ri goureus geweest. Je loopt zo vast als wat", aldus de wethouder, die dus in het college gaat bespreken of er voor de N.H. kerk in Tholen nog 21,5 of 25 mille los te peuteren valt. Na de 55 mille van Budelpack heeft de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Tholen opnieuw een for se bijdrage ontvangen: 60.000 gul den van het Prins Bernhard cultuur fonds. Dit is de op één na hoogste subsidie na de 1,8 miljoen gulden van het rijk. Daardoor is het tekort verder afgenomen. De ingrijpende restauratie omvat met name het dak, 3800 vierkante meter stucwerk en 70% van de glas-in-lood ramen, als mede het weren van de bonte knaagkever. Kunstuitleen. De stichting Kunst uitleen Zeeland heeft Kathrin Gins berg aangesteld als nieuwe direc teur. Zij gaat de stichting omvormen tot 'centrum beeldende kunst Zee land'. De definitieve kandidatenlijst van de SGP luidt als volgt, met tussen haakjes de eventuele plaats in 1998. Na de naam staat de leeftijd, het kerkgenootschap en de woonplaats. GG staat voor Gereformeerde Ge meente, OGG voor Oud Gerefor meerde Gemeente, GGN voor Gere formeerde Gemeente in Nederland, NH voor Nederlands Hervormd, VHG voor Vrije Hervormde Ge meente, CGK voor Christelijke Ge reformeerde Kerk. 1(2) K.A. Heijboer, 57, GG, Sint- Annaland; 2(3) P.W.J. Hoek, 30, OGG, Sint- Philipsland; 3(6) M.J. Klippel, 47, GG, Scherpe nisse; 4(9) J.M. Aarnoudse, 34, GGN, Oud-Vossemeer; 5(7) H.W. van Eenennaam, 49, NH, Sint-Annaland; 6 (29) C. Koopman, 47, NH, Sint- Maartensdijk; 7(-). H. Geluk, 45, OGG, Sint-Phi lipsland; 8(12) J. Geuze, 33, VHG, Tholen; 9(15) J. Ponsteen, 43, OGG, Stave- nisse; 10(10) H.J.W. Quist, 60, NH, Poort vliet; 11(16) M.A. van Gorsel, 47, CGK, Oud-Vossemeer; 12(-) J.P.C. van Zielst, 51, NH, Tho len; 13(18) G.J. Nieuwenhuis, 54, OGG, Scherpenisse; 14(-) N.P. Baaijens, 47, GG, Scher penisse; 15(13) M. Geluk, 45, GG, Tholen; 16(-) M. van den Berg, 56, NH, Sint-Maartensdijk; 17(26) C. Nieuwenhuis, 52, OGG, Poortvliet; 18(23) H. de Ruiter, 35, OGG, Sta- venisse; 19(8) J.W. Duvekot, 45, GG, Scher penisse; 20(14) M.C. de Graaf, 49, NH, Sta- venisse; 21(19) J. Verloop, 55, GGN, Sint- Philipsland; 22(-) M.J. van Dijke, 39, GGN, Sint-Annaland; 23(-) J. Bijnagte, 39, GG, Sint- Maartensdijk 24(-) C. van 't Hof, 39, GG, Poort vliet; 25(-) T. Walpot, 34, OGG, Sint-Phi lipsland; 26(22) P. van Lit, 49, GG, Sint-An naland; 27(-) C. den Braber, 50, OGG, Sta- venisse; 28(-) L. den Braber, 43, OGG, Sta- venisse. Van de kandidaten van 1998 komen er tien niet meer op de lijst voor: 4. M. Dijke uit Scherpenisse, 5. J.C. Koopman uit Sint-Maartensdijk, 11. M. Neele uit Tholen, 17. M. Griep uit Tholen, 20. M.M. de Bruijn uit Sint-Annaland, 21. L.M. Geluk uit Sint-Philipsland, 24. H. Jansen uit Poortvliet, 25. W.C. Kempeneers uit Sint-Philipsland, 27. A.J. Aarnoud se uit Oud-Vossemeer, 28. A.N. van den Hoek uit Poortvliet. Kolijn naar Poortvliet. Landelijk voorzitter en fractievoorzitter in de Zeeuwse staten W. Kolijn komt vrij dag 15 februari naar 't Ouwe Rae- duus in Poortvliet om de Thoolse SGP een hart onder de riem te ste ken voor de gemeenteraadsverkie zingen. Een campagnecommissie houdt zich bezig met het verkie zingsprogramma en de voorlichting daarover. Waterschap Zeeuwse Eilanden komt in de eerste week van december al met een eerste verkiezingskrant naar de inwoners van Tholen en Sint-Phi lipsland. Provinciale staten van Zee land hebben inmiddels het kiesregle ment vastgesteld, waardoor een apart kiesdistrict voor onze streek intact blijft. Tholen is verzekerd van vier ze tels, voor elke categorie één: onge bouwd (de grondeigenaren), ge bouwd (huizenbezitters), ingezetenen (inwoners vanaf 18 jaar) en bedrijfs- gebouwd (ondernemers). Het ver schijnsel plaatsvervanger is door het besluit van provinciale staten verle den tijd. De stemformulieren worden daardoor veel kleiner en overzichtelij ker. Als er iemand tijdens de zittings periode uitvalt, komt de kandidaat met het op één na hoogste stemmen- aantal in aanmerking om de vacature te vervullen. „De handhaving van de districten is verheugend en heel belangrijk voor Tholen", zei voorzitter J.M. Aarn oudse van de gebiedscommissie don derdagavond in de Wellevaete. Tho len mag ook een gezworene leveren, zodat de zetel in het dagelijks bestuur ook gegarandeerd is. De kosten van de waterschapsverkiezingen op 6 maart 2002 (tegelijk met de gemeen teraad) bedragen 760.000 gulden. „De prijs van de democratie", aldus Aarnoudse. Voor het hele publicitaire traject (van werving kandidaten tot en met het stemmen zelf) is gekozen voor het motto: Stemmen over water. De eer ste promotionele activiteit is de ver kiezingskrant met alle informatie over waterschap, bestuur en kandidaatstel ling, die in de eerste week van decem ber huis-aan-huis door de PTT wordt bezorgd." Hoewel het waterschap Zeeuwse Ei landen gelegenheid geeft om de heffingen in twee termijnen te beta len, blijken 17.000 mensen dat niet te doen. Dat is namelijk het aantal aanmaningen dat het waterschap ver stuurt om geld binnen te krijgen voor de zeewering, wegen, sloten en wa terzuiveringsinstallaties. Ongeveer 4000 mensen trekken zich niets aan van de aanmaning en blijven ook dan nog in gebreke. Dat leidt dan tot be tekeningen door de deurwaarder, die vervolgens in 250 gevallen tot beslag overgaat van roerende of onroerende zaken om het geld alsnog binnen te krijgen. Dit betreft alleen de veront reinigingsheffing en de ingezetenen- omslag. Bij de verontreinigings heffing voor bedrijfsruimten gaat het om nog eens 1500 aanmaningen, maar slechts een gering aantal bete keningen en beslagen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5