Aldi wil via rechter bouw- en supermarkt in St.-Maartensdijk Ondernemersprijs voor Kruytenburg 'Percelen zijn mogelijk al in andere handen' Referendum mogelijk, maar niet over raadhuis, zwembad of bibliotheek B. en w. weigeren detailhandel op industrieterrein AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Meer ruimte scharrelkip Nuis zoekt ambtsketen Zware straf Vossemeerder voor inrijden op politieman Donderdag 29 november 2001 58e jaargang no. 2 Aldi probeert via de rechtbank in Middelburg alsnog toe stemming te krijgen om aan de Sportlaan 12 in Sint- Maartensdijk een supermarkt te beginnen. Fouragehan del Schot-Oudesluijs heeft daar bedrijfsgebouwen. B. en w. houden een supermarkt tegen omdat er op het indus trieterrein geen detailhandel is toegestaan. Behalve Aldi zou er echter ook een Boerenbondwinkel komen, een doe-het-zelf-markt. De weigering daarvan is door het ge meentebestuur volgens de rechtbank onvoldoende weer legd. In een eerste procedure is de gemeente veroordeeld om 1870 gulden (griffierecht en kosten) aan Aldi te beta len. De gemeente blijft bij de weigering, waarop Aldi opnieuw naar de rechter is gestapt. Pas in februari wordt daarover een uitspraak verwacht. Besluit schiet tekort Voor snelle aankoop Verwijs 75 mille Projectontwikkelaar Stienstra gaat in twee gedeelten het be stemmingsplan Graefnisse in Sint-Philipsland volbouwen. Voor de aankoop van het pand van J. Verwijs aan de Zuid- dijk is 75 mille gereserveerd. Maar P.W.J. Hoek (SGP) en drs. A.L. Piet (CU) hadden vernomen dat het perceel al in andere handen is overgegaan, zo zeiden ze maandag in de gemeenteraad. Aanstaande maandag behandelt de commis sie gemeentelijke ontwikkeling een voorstel om een samen werkingsovereenkomst aan te gaan met Stienstra. Deze week Landschapscamping Kruytenburg van de familie Van Nieuwen- huijzen uit Poortvliet heeft de Thoolse ondernemersprijs gewon nen. Recreatieterrein de Pluimpot uit Scherpenisse en camping Stavenisse eindigden op een gedeelde tweede plaats. Juryvoor zitter J. van Tilburg reikte de prijzen dinsdagavond in 't Veerhuis te Anna Jacobapolder uit tijdens een bijeenkomst van het Onder nemers Overleg Tholen (OOT). Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007.1x0^653474 Telefax 0166-657^(08^ E-mail: ré3a®lef9eèr4jr 'r8eVliittp5te.nl Homepd||e: wwwlfteodrachtb Het enige ni 'Jtiden en Sint PhilipslanavWuniii upguiUffien de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Pluimveehouder maatschap Van Binsbergen in Tholen wil omscha kelen van legbatterij naar scharrel stal, maar heeft daarvoor meer ruimte nodig aan de Mosselhoekse- weg. Behalve twee scharrelstallen is er ook een 'eierlokaal' nodig. De omschakeling van intensieve pluim veehouderij naar een diervriendelijk systeem betekent een vergroting van het bedrijfsvloeroppervlak met maar liefst 200 procent. Volgens de geldende regels mag het bedrijf maar met 50 procent uitbrei den. Het is namelijk in strijd met het bestemmingsplan buitengebied Tholen, dat is aangescherpt om in tensieve veehouderijen buiten de deur te houden en bestaande be perkt te laten groeien. Daarom is er een speciale procedure nodig (arti kel 19 van de wet op de ruimtelijk ordening). Het gemeentebestuur vindt dat er ruimte voor geboden moet worden en vraagt maandag de commissie ge meentelijke ontwikkeling om advies. Zocht sinterklaas zaterdagmiddag in Tholen bij aankomst naar zijn grote boek, maandag zocht burge meester W. Nuis aan het begin van de raadsvergadering naar zijn ambtsketen. Een sint zonder boek en een burgemeester zonder ketting, die moeten zich onthand voelen. De ambtsketen ligt altijd klaar op de collegetafel in de raadzaal. Bij bin nenkomst kan de burgemeester het zilveren en gezaghebbende orna ment meteen omdoen. Maar maand- avond ontbrak het onderscheidings teken. Afdelingschef J. Buijk van interne zaken werd op pad gestuurd om de keten op te halen, maar kwam onverrichter zake terug, waarop de burgemeester zelf ook maar eens ging zoeken. Toen die weg was, kwam Buijk toch nog met de ketting de zaal in en kon Nuis bij diens terugkeer in de raadzaal de keten omhangen en de voorlaatste vergadering van dit jaar met vijf mi nuten oponthoud alsnog openen. Nuis constateerde dat er drie afwe zigen waren. Behalve raadslid I.C. Moerland (PvdA) was dat nu ver rassend genoeg de volledige VVD- fractie. De stoelen van E. Frigge- Hogesteeger en P.K.M. Stouten (tussen D66 en PvdA) bleven leeg, de boeken met de stukken op hun tafel dicht. Zij misten dan ook het besloten gedeelte na afloop van de korte vergadering die bijna uitslui tend uit hamerstukken bestond. De 50-jarige K.B. uit Oud-Vosse- meer mag 33 maanden geen motor of auto besturen. Bovendien moet hij 240 uren onbetaalde arbeid ten algemene nutte verrichten. Daarbij moet hij zich ook nog onder toe zicht van de reclassering stellen. Verder hangt hem een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar boven het hoofd om te voorko men dat hij weer gekke dingen doet. De Middelburgse rechtbank nam daarmee gisteren de eisen van de officier van justitie volledig over. Bewezen werd verklaard, dat B. op de Eendrachtsweg in Tholen met zijn motor op politieman Sturris uit Anna Jacobapolder was ingereden. Bovendien had hij deze bedreigd. De Vossemeerder had op het politie bureau ook nog een ademanalyse in verband met alcoholgebruik gewei gerd. Voor dat laatste feit mag hij 9 maanden niet rijden, voor de poging tot doodslag/zware mishandeling 24 maanden. De gebeurtenissen deden zich zondagavond 19 maart 2000 voor in Tholen. Aanleiding was een ruzie met de dochter, die was weg gelopen naar haar vriendje in Tho len. De Vossemeerder besloot haar te gaan halen en kwam op de Wal/ Eendrachtsweg een politieauto te gen met daarin zijn dochter, haar vriend en diens vader, die de politie hadden gewaarschuwd omdat ze bang waren voor een escalatie. Zo wel B. als de politieman stopten en liepen op elkaar af. De man wilde zijn dochter uit de auto halen, maar de agent zei de zaak eerst te willen onderzoeken op het bureau. Er ont stond een hevige woordenwisse ling. Uiteindelijk stapte B. op zijn motor en reed weg, waarbij hij op de politieman inreed. De rechtbank ging niet over één nacht ijs, maar liet op de Eendrachtsweg een re constructie uitvoeren. B. verweet de politieman rancuneus gedrag en zijn raadsman vroeg vrijspraak, maar de rechtbank heeft de aan klacht honderd procent bewezen verklaard door de eis van de offi cier van justitie in zijn geheel over te nemen. Bij de begrotingsbehandeling dien de het CDA een motie in om op korte termijn de mogelijkheid te onderzoeken voor de vestiging van grotere levensmiddelenzaken en non-food winkelbedrijven aan de Sportlaan. Met 10 tegen 8 stemmen werd deze motie verworpen. Be halve het CDA stemden de SGP, D66 en VVD-raadslid mevr. Frigge voor. Wethouder Van Kempen noemde de motie 'overbodig', maar volgens indiener M.A. van Beek is het onderwerp in drie woonkernen actueel: behalve Sint- Maartensdijk ook in Tholen en Sint-Annaland. Kern is het span ningsveld tussen vestiging van su permarkten e.d. in historische ker nen, in de wetenschap dat de bevoorrading volumineus vracht verkeer met zich meebrengt. „Als je een terrein aan de rand van een woonkern kunt vinden, ontlast je het centrum en heb je bovendien meer parkeergelegenheid. In het centrum blijf je dan de speciale winkels houden, zoals de bakker, slager, drogist, e.d. Er speelt nu een aanvraag in Sint-Maartensdijk, maar het is een algemeen vraag stuk dat ook in Tholen opgaat (Slachtveld) en in Sint-Annaland (Spuistraat/Havenplein). Je kunt vrijkomende percelen daar maar één keer uitgeven en dan moet je goed-bekijken hoe je die kunt be nutten." Aldi probeert al vanaf 8 december 1998 om een supermarkt en Boe renbondwinkel aan de Sportlaan 12 in Sint-Maartensdijk te vestigen. Toen werd de gemeente om vrij stelling gevraagd van bestem mingsplan bedrijfsterrein, dan wel artikel 19 toe te passen. B. en w. weigerden aan dat verzoek te vol doen. In 1999 stapte het bedrijf naar de bestuursrechter, die sep tember 2000 uitspraak deed. Het beroep van Aldi werd gegrond ver klaard. De gemeente moest een nieuw besluit nemen, waarbij de afwijzing van de bouw- en de su permarkt beter moest worden ge motiveerd. De rechter veroordeelde de gemeente wel tot betaling van de kosten: 450 gulden griffierecht van Aldi en 1420 gulden proces kosten van het supermarktconcern. Volgens het bestemmingsplan mo gen er aan de Sportlaan 12 geen detailhandels- en horecabedrijven komen. Wanneer gedeputeerde sta ten daarvoor een verklaring van geen bezwaar verlenen, mogen b. en w. vrijstelling verlenen wanneer de winkels naar aard of omvang niet passen in de aangewezen win kelgebieden. De rechtbank was het met Aldi eens, dat de weigering van de gemeente een deugdelijke en voldoende duidelijke motive ring ontbeerde. De gemeente ver wees naar het beleid, dat detailhan del - ook supermarkten - bij voorkeur in het centrumgebied thuishoort. Het provinciale beleid is daar ook op gericht. Detailhan del aan de rand van dorpen wordt niet toegestaan. Volgens de rechter deed de ge meente voorkomen dat hiervoor een vaste gedragslijn zou bestaan, maar daarvan is geen sprake, aldus mr. L.J.P. Lambooij. Hij eiste een volledige motivering van b. en w„ met precieze achtergronden. „Het besluit van de gemeente schiet in dit opzicht tekort." Pas tijdens de rechtzaak heeft de gemeente het beleid nader toege licht via ambtenaar A. v.d. Lee door te verwijzen naar andere be stemmingsplannen voor bedrijven terreinen op Tholen. Als uit onder zoek is gebleken dat winkel activiteiten naar aard en omvang niet passen in het centrumgebied, kan er vrijstelling worden ver leend. „Nog afgezien van het mo ment waarop deze nadere motive ring is gegeven, zijn daarmee de achtergronden van dit beleid nog niet voldoende toegelicht. Even min is voldoende duidelijk ge maakt, waarom dat bij Aldi moet leiden tot afwijzing." Volgens de rechter heeft de gemeente onvol doende stilgestaan bij de aard van de detailhandelsactiviteiten. „Er is louter uitgegaan van levensmidde len, terwijl het om een combinatie gaat van supermarkt en non-food (Boerenbondwinkel). Een deel van de laatstbedoelde activiteiten lijkt in elk geval iets waarvoor vrijstel ling niet bij voorbaat is uitgeslo ten." De rechtbank vernietigde het besluit van b. en w. omdat het in strijd was met artikel 7:12 van de algemene wet bestuursrecht. Aldi had een distributie-planolo gisch onderzoek laten instellen en die kosten wilde het concern op de gemeente verhalen, maar dat wees de rechter af. Hij ging ervanuit dat b. en w. dat in hun nieuwe besluit zouden betrekken. ZIE VERDER PAGINA 7 Voordat de raad het bestemmings plan vast kan stellen, dient eerst de samenwerking van de gemeente met de projectontwikkelaar geregeld te worden. Er ligt nu een ontwerp-con- tract. Daarin staat dat Stienstra hui zen kan gaan bouwen in het bestem mingsplan tussen de Zuiddijk, Plataanstraat, Krabbenkreekstraat en Schelpkreekstraat. Alle grond binnen het gebied zal door Stienstra benut worden. Er kunnen 94 woningen gebouwd worden, com pleet met openbare voorzieningen. Mogelijk wordt het plan met hoog stens twee woningen uitgebreid tot 96 huizen als Stienstra er in slaagt ook de panden van Verwijs aan te kopen. Eind oktober is de raadsfracties al ge vraagd 75.000 gulden beschikbaar te stellen om het verwerven van de pan den te kunnen versnellen. Maandag kwam het in de raad bij de vaststelling van de wijziging van de gemeentebegroting even aan de orde. Wethouder K.A. Heijboer stelde voor het bedrag van 75 mille 'tijdelijk' te reserveren, 'om te zien waar we pre cies aan toe zijn'. Piet bracht naar voren dat het perceel mogelijk verkocht wordt of al ver kocht is, en wilde op de hoogte ge houden worden over de voortgang in de onderhandelingen. Ook P.W.J. Hoek had vernomen dat er met een andere partij al zaken waren gedaan. „Hoe zinvol is het dan om het krediet te voteren? Houd het in de gaten." Heijboer beloofde dat te zullen doen. Stienstra bouwt in Graefnisse eerst 48 tot 57 woningen, daarna 33 tot 37. Eventueel uit te breiden met twee woningen. De gemeente is ook over eengekomen dat de projectontwikke laar zich voor de verkoop van de wo ningen eerst zal richten op de Thoolse markt. Als het plan geheel klaar is, dan zullen de openbare voor- zienigen (die Stienstra heeft aange legd) voor een symbolisch bedrag aan de gemeente worden overgedra gen. De openbare commissie ge meentelijke ontwikkeling vergadert maandagavond om half acht. De gemeente Tholen wil het houden van een referendum, een volks raadpleging, mogelijk maken. Maar wie gedacht had dat de meningen van de inwoners over het nieuwe gemeentehuis of het behoud van de uitleenposten kunnen worden gepeild, heeft het mis. Het gaat om een zogenaamd correctief raadgevend referendum over verordeningen, ge meenschappelijke regelingen, wijziging van de gemeentenaam, grens correcties en oprichting of deelneming in privaatrechtelijke rechtsper sonen. Niet bepaald aansprekende onderwerpen in vergelijking tot een gemeentehuis, bibliotheek of overdekt zwembad. Maar het begin is er met zo'n correc tief raadgevend referendum en vanaf 2005 wordt zelfs een bindend refe rendum mogelijk. Vanaf 1 januari a.s. kunnen 125 kiesgerechtigde in woners van Tholen een inleidend verzoek doen voor zo'n referendum. Een definitief verzoek moet echter ondersteund worden door minimaal 1250 kiesgerechtigden. De raadscommissie algemeen be stuur en welzijn bespreekt 6 decem ber een verordening om een correc tief raadgevend referendum mogelijk te maken. Dergelijke referenda zijn mogelijk over raadsbesluiten aan gaande verordeningen, gemeen schappelijke regelingen en grenscor recties. De uitslag is een advies, dat de gemeenteraad naast zich neer kan leggen. Indien een meerderheid zich tegen een raadsbesluit uitspreekt, moet deze meerderheid tenminste 30% van de stemgerechtigden om vatten. Bij 20.000 stemgerechtigden zijn dat dus 6000 mensen. Komen er bijvoorbeeld maar 5000 inwoners stemmen bij een referendum, dan is het al bij voorbaat verloren voor de initiatiefnemers. Het valt dan ook niet te verwachten, dat het in 2002 al storm loopt met verzoeken voor refe renda. Men zou wel eens blij kunnen zijn met een dooie mus. Hoe dan ook treedt de tijdelijke refe- rendumwet per 1 januari 2002 in werking en gemeente, provincie en rijk moeten regels maken om verzoe ken mogelijk te maken. Zo ook Tho len. Geen referendum is mogelijk over bestemmingsplannen, (medebe- winds-)verordeningen zonder be leidsvrijheid, alsmede wetten en ver ordeningen ter uitvoering van verdragen of besluiten van volken rechtelijke organisaties. Een inleidend verzoek moet door 1 van de kiesgerechtigden worden ge daan met een minimum van 50 en een maximum van 125. Een defini tief verzoek moet door 10% worden ondersteund met een minimum van 200 en een maximum van 1250. De referenda worden zo mogelijk gecombineerd met verkiezingen voor de raad, provinciale staten. Tweede Kamer of het Europees par lement wanneer die datum tussen de 50e dag vóór en vier maanden na het referendumbesluit ligt. Roze borstbaardparkiet van Jan Walhout is geen druktemaker Griet Lindhout handwerkt al kwart eeuw voor het Rode Kruis Van Vossen Horeca neemt nieuwbouw in gebruik in Oud-Vossemeer EN VERDER... Chris Koopman verrassend zesde bij SGP na opschuiven kandidaat uit Tholen Modehuis Morelli in smalstad sluit eind december de deur Voetbalclub Vosmeer op zoek naar nieuw bestuur WIE DE MEDEMENS LIEFHEEFT MAAR GEEN TEGENLIEFDE ONDER VINDT, ONDERZOEKE ZIJN EIGEN OPSTELLING TGEGENOVER DE MEDEMENS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Recreatie was dit keer het thema voor de ondernemersprijs, die voor de derde keer werd uitgereikt. De jury had zich met name laten inspireren door vernieuwende ele menten om in een moeilijke markt een leidende rol te blijven of te gaan spelen. Drie bedrijven waren genomineerd en Kruytenburg werd daarvan als winnaar aangewezen. „Als je rust zoekt, dan moetje op de landschapscamping in Poortvliet zijn", conclu deerde Van Tilburg. Hij bleek een kenner, want hij heeft zelf een caravan op Noord- Beveland. „Maar als ik de mogelijkheden vergelijk, dan constateer ik dat de campings op Tholen veel meer activiteiten ontplooien dan op Noord-Beveland. Wij waren ver baasd over de inventiviteit van de ondernemers hier. Ze hebben zelfs een VVV-taak overgenomen door een eigen brochure uit te geven. Dat is een unieke samenwerking. Bij onze bezoeken zagen we ook steeds luxere toiletgroepen en andere accommoda ties. Alleen verwacht men van de gemeente wel meer medewerking, want de indruk bestaat dat men nu eerder tegengewerkt wordt." Van Tilburg stelde vast dat de recre atiesector in Zeeland met 17% meer bezoekers en miljoenen guldens meer bestedin gen een goed seizoen achter de rug heeft. De familie Van Nieuwenhuijzen begon twee jaar geleden met een landschapscamping, na tien jaar een mini-camping naast het landbouwbedrijf geëxploiteerd te hebben. Kruytenburg heeft 40 standplaatsen die in de zomervakantie allemaal bezet waren. In het voor- en naseizoen is er nog ruimte, maar met groepen van o.a. caravanclubs kan het dan hard gaan. Kruytenburg heeft 2 hectare landschap (voor elke plaats 750 m2) piet o.a. een kikker- en salamandervijver, een vlinder- en kruidentuin, fruitbomen, e.d. Het thema voor de ondernemersprijs 2002 is horeca, zo deelde jurylid mr. R.L.H. Bo as mee. Het echtpaar Van Nieuwenhuijzen in het midden met de ondernemersprijs, een zoutkristaltrofee en oorkonde. Links mevr. Meeuwsen- Zwikker van de Pluimpot en rechts de dames Nagelkerke en Menheere van camping Stavenisse. Achteraan de juryleden Van Aert (links) en Van Tilburg. - Op de plaats van fouragehandel Schot-Oudesluijs aan de Sportlaan zou Aldi een supermarkt willen bouwen en een Boerenbondwinkel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1