Dankbaarheid aan de Heere moet rode draad zijn in boek Eben-Haëzerschool Joan van Poortvliet wint een reis naar Praag en Goedhart Bohemia Mannenkoor schenkt 5000 gulden Jachthaven krijgt meer ligplaatsen Analist Theo Kraan: 'Ik koop het liefst van witte, angstige gezichten' Extra meubilair voor raadzaal De Vossemeren raakt gesloten afdeling kwijt Donderdag 29 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Rijk geïllustreerde uitgave over 75 jaar christelijk onderwijs in Tholen Belegger moet in huidige recessie kiezen voor een kneuzenmandje Nerveus Spreiding De viering van het 75-jarig bestaan van de Eben-Haë- zerschool in Tholen ligt al weer ruim een jaar achter ons. Toch wordt dat feest eigenlijk nu pas afgeslo ten, want maandag ver schijnt een jubileumboek. Een 102 bladzijden tellend boekwerk met tientallen foto's, waarvan een groot aantal in kleur. „Dat laatste was niet mogelijk geweest als het boek er vorig jaar al zou zijn geweest", legt di recteur A.J. Nederlof uit. „En verder was het voor deel dat ook de jubileum- week zelf in het boek kon worden opgenomen." Ze hebben nog nooit in een vliegtuig gezeten. Maar Joan en Jaco van Poortvliet uit Oud-Vossemeer hebben er zin in. Eind april of begin mei vliegen de broers naar Praag, de hoofdstad van Tsjechië, en brengen ze een bezoek aan de fabriek van Goedhart luchtkoeltechnische apparaten in Nymburk. Joan (19) van Poortvliet is de winnaar van de prijsvraag van Goedhart in Sint-Maartensdijk. Baggeren en uitbreiden Sint-Analand De jachthaven van Sint-An- naland wordt uitgebaggerd en uitgebreid met 55 ligplaatsen. Ook worden er palen vervan gen en worden de vingerpie- ren verplaatst om ruimte te maken voor de groter wor dende pleziervaartuigen. To tale kosten bedragen 650.000 gulden. Maandag wordt het voorstel besproken in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. Een krimpende economie brengt voor de belegger de nodige bedrei gingen met zich mee, maar een re cessie biedt ook kansen. Dat be toogde Theo Kraan, hoofd beleg gingen bij ABN AMRO, dinsdag in Meulvliet tijdens een voorlichtings avond van de Verenigde Thoolse Beleggingstudieclubs (VTB). Ruim honderd Thoolse beleggers luister den vol aandacht naar de landelijk beroemde analist, waarbij uiter aard stiekem werd gehoopt op de gouden tip. Kraan hield het op het voorzichtig aanstippen van trends. Investeren in fondsen die doen in veiligheid en gezond leven biedt volgens Kraan in de nabije toe komst rendement. Enige durf bij de belegger is vereist. „We moeten bloempjes plukken aan de rand van de afgrond." Het was geen optimistisch verhaal dat Kraan zijn gehoor voorhield. De nieu we eeuw is voor beleggers tot dusver teleurstellend verlopen. Sinds de mil lenniumwissel zijn de beurskoersen gemiddeld met 11 procent gedaald. Dit recente cijfer staat in schril con trast met de negentiger jaren van de vorige eeuw toen het gemiddeld ren dement maar liefst 17,2 procent be droeg. Met zoveel wispelturigheid op de aandelenmarkt staan veel potentië le beleggers dan ook niet te trappelen om in te stappen. Toch blijft beleggen volgens Kraan een aantrekkelijke op tie. „Op de langere termijn levert be leggen het meest op. De prijs die je ervoor moet betalen is onzekerheid op de korte termijn. We hebben nu te maken met een bovengemiddelde da ling. Het is erg hard gegaan." Kraan stak niet louter en alleen som bere bespiegelingen af. Zijn betoog was juist doorspekt met humoristi sche en relativerende opmerkingen. Met name het te pas en te onpas ge bruiken van Engelse termen in de be leggerswereld werd met veel verve door hem op de hak genomen. Het negatief klinkende speculeren heet te genwoordig dynamic investment en de voorzitter van een Raad van Be stuur wordt in hedendaags Neder lands een chief executive officer ge noemd. Kraan schopte meer heilige huisjes omver. Hoewel Duitsland on ze grootste handelspartner is, zijn on ze Oosterburen vanuit het oogpunt van de belegger veel minder interes sant. „We exporteren vooral groente, bloemen en bloembollen die kant uit. Dat gebeurt door kleine ondernemin gen die niet aan de beurs staan geno teerd. Nederland is het meest Angel saksische land op het vasteland van Europa. Geen andere beurs op de we reld is zo nauw gecorreleerd met de Amerikaanse beurs dan Amsterdam." Met grafieken toonde Kraan de paral lellen tussen de Amsterdamse AEX- index en het Amerikaanse Dow Jo- nes-cijfer aan. Internationaal beleg gen wordt volgens de ABN-topman dan ook steeds minder belangrijk. „De correlaties tussen de beurzen wordt steeds groter. De koersen gaan steeds meer op elkaar lijken. De we reld wordt één groot handelscentrum. Maar in Nederland moeten we vooral oog hebben voor de zieleroerselen van de Amerikaanse belegger." Die laatste stelling bracht Kraan bij het actuele beursklimaat, dat met na me na de aanslagen van 11 september een gevoelige klap heeft gekregen. „Het is duidelijk dat in Amerika de langste groeiperiode van na de oorlog is afgesloten. Het maakt de beleggers wereld nerveus. De vraag is of dat te recht is. Minder groei kan ook heil zaam werken. Optimisme en pessi misme hebben elkaar altijd afgewis seld. Dat was in Genesis al zo, met de zeven vette en de zeven magere ja ren." Het jaar 2001 is van meet af aan voor beleggers een verontrustend jaar ge weest, betoogde Kraan. Al vroeg in januari kondigde de Amerikaanse bank een renteverlaging aan, in de hoop dat daarmee de economische groei weer zou aantrekken. Dat lukte niet, ondanks een hoeveelheid latere ingrepen in de rentestand. Opvallend is dat dit jaar de economische groei in zowel de Verenigde Staten, Europa als Japan een dalende lijn vertoond. In dat perspectief gezien kwamen de aanslagen van 11 september volgens Kraan op het meest beroerde mo ment. „De Amerikaanse economie heeft een tijd stilgelegen. Dat leidde tot een sterke daling van het vertrou wen bij de consumenten. Er was on zekerheid over de gevolgen van een militaire escalatie, een onzekerheid die nog altijd niet is weggenomen. Onzekerheid is rampzalig en verlam mend voor de markt. Het derde en vierde kwartaal van dit jaar hebben we daarom te maken met een krim pende economie. Waarschijnlijk zal dat in het eerste kwartaal van 2002 nog zo zijn. Voor ons economen is dat voldoende om te spreken over een re cessie" De aanslagen leiden volgens Kraan tot verschuivingen in de economische orde. Het privatiseren van onderne mingen, het toverwoord van de laatste jaren, zal worden teruggedraaid. Overheden krijgen weer meer invloed op zaken als veiligheid en infrastruc tuur. De recente steun aan vliegtuig maatschappijen is er een voorbeeld van. Ook zal meer onderzoekskracht gericht worden op veiligheid, en min der op het verder ontwikkelen van de arbeidsproduktiviteit. Daarmee komt ook de winstontwikkeling van het be drijfsleven onder druk te staan. „Nog iedere maand worden de winsttaxa ties voor 2002 verlaagd. We moeten erg somber zijn. Het herstel zal langer duren dan bij de vorige krach in okto ber 1987. We moesten toen 30 pro cent inleveren. We dachten dat het af gelopen was. Dankzij de val van de Berlijnse muur werden nieuwe mark ten ontsloten en kreeg de economie weer een extra impuls. Hi-tech en het computertijdperk leidden toen tot een stijging van de arbeidsproduktiviteit. Waarschijnlijk wordt het nu minder mooi dan in het begin van de negenti gerjaren." Ook om andere redenen gelooft Kraan niet in een snel herstel. „Dit is de tiende groeivertraging na de oor log. Deze is echter van een heel ander type dan de vorige, die allen werden veroorzaakt door een stijgende infla tie. Daar is nu geen sprake van. We hebben nu te maken met een forse overinvestering in de ICT-sector. Die hele sector is te duur. Gelukkig werkt de kapitaalmarktrente niet tegen. Die houd tzich braaf en speelt ons als aan- delenbelegger in de kaart. Er zijn ech ter vooral veel minnen in het huidige beursklimaat. Dat biedt ook kansen. Ik koop het liefst van witte, angstige gezichten." Beleggers moeten volgens Kraan nu een kneuzenmandje gaan samenstel len, gevuld met bloempjes die dicht bij de afgrond staan. KPN is er zo een. Veel vragen uit de zaal gingen over het toekomstperspectief van het noodlijdende nationale telecommuni catiebedrijf. Volgens Kraan komt het lek in de organisatie boven en biedt investeren in KPN op de langere ter mijn een goede kans op rendement. Andere kneusjes als Unit 4, KLM, Draka Holding, OCE, Nutreco en Ge- tronies mogen eveneens in het mand je. Minder vertrouwen heeft Kraan in de zogeheten emerging markets, de nieuwe economieën in Zuid-Ameri- ka, Midden-Europa, Zuid-Oost Azië en rond de Pacific. „De onzekerheid van die emerging markets is vele ma len groter dan investeren in bijvoor beeld veiligheid en gezond leven. Dat zijn de trends voor de toekomst. Pro bleem voor de belegger is dat veel be drijven die in veiligheid doen, moei lijk zijn te traceren. Ze zijn vaak klein en zitten onzichtbaar in grote conglo meraten. De emerging markets zijn echter niet de oplossing. Ik zou maxi maal 10 procent van de aandelenpor- tefeuille, en dan vooral goed gespreid over de diverse geografische blokken, in de emerging markets steken. Sprei ding is het toverwoord." Kraan dmkte zijn gehoor op het hart om vooral vertrouwen te houden in het beleggen, ook nu het economi sche tij tegen zit. Gemeten over de laatste 54 jaar zijn 40 jaar positief ver lopen voor de belegger en slechts 14 negatief. Beleggers moeten daarom vooral nu geen gekke dingen doen. „Blijven zitten is het beste. Verkeerd timen kost meer." 'Laat één ding de rode draad zijn bij het lezen van deze uitgave: dank baarheid aan de Heere, Die ons dit jubileum geeft. Alleen door Zijn goede hand mag onze school nog be staan', schrijft voorzitter T.C. Aar- noudse in het voorwoord. Juist dat willen helpen van de Heere door de geschiedenis van de school heen, is volgens hem van belang. 'Wij zijn dankbaar dat het Woord van God, in een samenleving waarin steeds meer getwijfeld wordt aan de kracht en echtheid ervan, in onze school nog steeds een betekenende plaats heeft'. 'Eben Haëzer Tholen 1925-200' is méér geworden dan een opsomming van feiten uit de geschiedenis van de school en de vereniging. Natuurlijk is er aandacht voor dat verleden, wordt het ontstaan belicht en de ont wikkeling geschetst van de school op gereformeerde grondslag. Zo wordt verhaald hoe op aanraden van ds. Kersten er 's nachts na een vergade ring van de SGP-kiesvereniging door de initiatiefnemers kandidaat-be stuursleden werden gezocht om nog die morgen een verzoekschrift bij de gemeente te kunnen indienen. Dat was in 1924 en de portretjes van de mannen van het eerste uur zijn in het boek opgenomen. Evenals een af druk van de namenlijst van ouders die hun kinderen opgaven voor de nieuwe school, die op 28 augustus 1925 officieel in gebruik werd geno men. Deze was ondergebracht in een gedeelte van de openbare school aan de Doelweg. Op 2 september kregen 85 kinderen er hun eerste lessen. Voor het samenstellen van het boek ging eerst een commissie aan de slag voor de grotere schepen. Interboat Marinas die het werk hiervoor voor bereidde, wil het ook uitvoeren voor 425.022 gulden. Het totale werk komt dan op 650.000 gulden. Het college verwacht dat de ver koop van de oude palen nog zo'n 15 mille op zal leveren, waardoor de aanneemsom zakt naar 635.000 gul den. In het onderhoudsfonds van de jachthaven zit voor 2002 591.670 gulden. De kapitaallasten worden vanaf 2003 doorberekend in de pachtsom, zodat de gehele investe ring door de leden van de water sportvereniging wordt opgebracht, aldus het college. In verband met het duale stelsel, waarbij wethouders en raad ontvlecht worden, moet tijdig extra meubilair aangeschaft worden voor de raad zaal. Eventueel zou er een herschik king kunnen plaatsvinden van de hui dige opstelling. Als er 4 wethouders blijven, zijn er 4 extra stoelen nodig na de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2002, maar het kunnen er ook 3 zijn. Er gaat met de invoering van het duale stelsel echter veel ver anderen om de gemeenteraad een krachtiger rol te geven. Zo dient het reglement van orde aangepast te wor den en per 1 januari 2003 moet er een raadsgriffier in functie treden. Dit is een soort tweede gemeentesecretaris, maar hij staat volledig in dienst van de raad. Ook fractie-assistentie, een beperkte versie van een raadsinfor- matiesysteem in 2002 en een com plete versie in 2003 staat op de rol. De gemeenteraad krijgt zelfs aparte ruimte op de gemeentelijke website en in Tholenderwijs. Er komt een nieuw commissiestelsel en een raads- spreekuur. Een rekenkamer/financië le beheerscommissie is pas verplicht met ingang van 2006. In de begroting 2003 wordt wel budget gereserveerd voor het inhuren van contra-expertise door de raad. In het eerste kwartaal van 2002 moet de invoering van het recht van enquête worden voorbe reid. Directiesecretaresse Diana Poot reikt symbolisch de prijs uit: een gidsje over Praag zodat Joan en zijn broer Jaco zich alvast kunnen voorbereiden. Links M. Smits. (Advertentie LM.). Tijdens de open dag van het be drijf op 6 oktober konden de 700 bezoekers meedoen aan een prijs vraag: in welke plaats in Europa produceert Goedhart nog meer koelers? De deelnemers konden kiezen uit drie plaatsen: Barcelona in Spanje, Schilde in België en Nymburk in Tsjechië. Voor Jaon was het niet moeilijk. „Ik wist het. Je hoort het de naam wel eens vallen. Het staat ook in de folders en bij de presentatie van het bedrijf op de open dag is het ook genoemd." In Nymburk werken nu zo'n vijf tig mensen. De vestiging van Goedhart ligt op zo'n 60 kilome ter van Praag en wordt momenteel uitgebreid. Naar verwachting kun nen er na de uitbreiding zo'n 100 man aan de slag. „Het wordt steeds meer zelfstandig, maar het management wordt nog wel van hieruit ondersteund," zegt hoofd administratie en personeelszaken M. Smits. Een bezoekje aan Goed hart Bohemia in Nymburk is on derdeel van de trip naar Praag die Joan heeft gewonnen. De prijs is bestemd voor twee per sonen. Het was niet moeilijk om uit te maken wie er met hem mee zou gaan: zijn broer Jaco (18) die nu ruim twee jaar bij Goedhart werkt als gediplomeerd lasser. Ze weten nog weinig van de oude stad aan de Moldau, maar daar komt verandering in want Joan kreeg een gids van directiesecreta resse Diana Poot. Het tweetal zal zich niet vervelen in de histori sche stad met de honderd torens en de beroemde Karlsbrug, zo ver wachten ze. Ze vertrekken op dinsdag en komen terug op vrij dag. In Praag worden ze opge wacht door een Nederlands spre kende gids en ondergebracht in een hotel. Joan laat zijn werk voor het be drijf Loon- en groenvoorziening dat hij samen met zijn vader runt, er even voor liggen. Een dag in de week bezoekt hij nog de Groene school in Sommelsdijk, maar ook daar kan hij wel een dagje verzui men als het moet. De prijswinnaar kende Goedhart al. Natuurlijk via zijn broer, maar hij was ook wel eens eerder op een open avond ge weest. Joan keek er wel van op toen hij hoorde dat hij de gelukki ge was: „Ik werd onder het werk gebeld. Ik zag aan het nummer dat het Goedhart was en dacht dat Ja co aan de telefoon zou komen, maar het was meneer Smits die vertelde dat ik de prijs had gewon nen. Dat had ik nooit gedacht want er lopen zoveel mensen rond op zo'n dag." De jongste leerling Pieter Heijboer en de op één na oudste Cor de Groen (de oudste leerling was ziek) met het boek over 75 jaar Eben-Haëzerschool Tholen. gevormd door J.C. van Voorst en de dames C. Kole-de Looff en J. Si mons-Copier. Zij zochten materiaal in notulenboeken en jaarverslagen, het archief van de gemeente en in kranten en bewerkten dat tot een ver haal. Een redactiecommissie - mevr. R. van den Dorpel-de Jonge en de heren L. Walpot en A.J. Nederlof - ging daar vervolgens mee aan de slag. Anekdotisch materiaal, bijvoor beeld uit schoolkranten - „we heb ben er 200 doorgenomen", zegt Ne derlof - werd toegevoegd (in gerasterde kaders). Maar ook foto's en ander illustratiemateriaal. In stap pen van tien jaar zijn de ontwikkelin gen binnen de school beschreven. Ups en downs zijn gememoreerd. Zoals het omkomen van het gezin van juf Cijsouw door een neerstor tend vliegtuig in 1942 en het overlij den van vijf leerlingen aan difterie een jaar later. De nieuwe school aan de Molenvlietsedijk werd in 1965 in gebruik genomen. Gedenkwaardig was ook dat de hele school in no vember 1975 ging kijken naar het wegvaren van de oude Thoolse brug. Of het eerste schoolreisje een jaar later, naar Antwerpen. Al bladerend wordt duidelijk dat alle facetten van het leven op school aandacht krij gen. Naast de voorzitter schreven ook de directeur en ds. C. de Jongste van de Gereformeerde Gemeente een inlei ding voor het jubileumboek. Verder staan er bijdragen in van oud-voor zitter P. Duinkerke, de meesters R. Stark en J. Geuze, de juffen J. Lan- gejan en M. Quist, en mevrouw De Rooy van wie tien kinderen de school bezochten. De zes bladzijden over de viering van het 75-jarig be staan zijn door M. Bout-Houmes sa mengesteld. Diverse mensen ver leenden medewerking voor correc tie, het uitzoeken van de foto's en het vinden van alle namen daarbij. De omslag is een ontwerp van Jaap Hage. Aan de voorkant is de school aan de Doelweg afgebeeld, aan de achterkant het huidige gebouw. De onderkant van de omslag laat de 'skyline' van Tholen zien. In het boek zijn overzichten opgenomen van bestuursleden (met een aantal portretten) en personeelsleden. De laatste 29 bladzijden zijn volledig gevuld met foto's. Van de ouder werkgroep, het personeel, maar vooral van de kinderen. 'Eben Haëzerschool Tholen 1925- 2000' is gemaakt in een oplage van 660 exemplaren en kost 35 gulden. Belangstellenden kunnen het boek bestellen op Kreeftenstraat 8, 4691 KR Tholen. Voorzitter Kees Bout (links) van Rehoboth neemt van directeur Theo Opbroek van de stichting Onderdak graag de foto in ontvangst van het Thools mannenkoor. Op de repetitie van het christelijk Thools mannenkoor Rehoboth was het dit seizoen nog niet zo druk geweest, zei voorzitter Kees Bout zaterdagavond tot hilariteit van zijn 67 leden. Er stond name lijk koffie met appeltaart op het programma en dat ging er na een uur repeteren voor de kerstuitvoe ring bij iedereen wel in. De appel taart was gebakken door bewo ners van de stichting Onderdak uit Hendrik-Ido-Ambacht, die voor woon- en werkbegeleiding zorgt voor licht verstandelijk ge handicapten en mensen met lichte psychiatrische problemen. De Ge reformeerde Gemeenten hebben soortgelijke vestigingen in Vee- nendaal en Kapelle en nu komt er nog één bij in Ouddorp: de Mek kerstee. En voor deze zorgboerde rij had het mannenkoor een spe ciale c.d. uitgebracht (Laat al wat leeft), waarvan de netto-opbrengst voor deze nieuwe instelling was: 5000 gulden. Dat bedrag had de stichting tijdens een zangavond in Middelharnis al in ontvangst ge nomen en daarbij kwam ook nog eens de collecte van 1200 gulden. Om Rehoboth te bedanken, trac- teerde directeur Theo Opbroek van de stichting Onderdak het mannenkoor op appeltaart en hij bood tevens een foto aan van het koor in de kerk van Middelharnis. De mannen lieten zich de appel taart goed smaken, maar ze ble ven het goede doel hoog houden. De collectezak ging de rijen door en als dank voor de appeltaart kreeg Opbroek 214,45 mee. Hij wil nog wel eens terugkomen in Tholen. Half januari begint de bouw van de Mekkerstee in Ouddorp. Die toeristenplaats is een bewuste keuze, vertelt Opbroek, want de bedoeling is om een geitenhoude- rij te beginnen en Duitsers zijn grote liefhebbers van geitenkaas, zodat de afzet in de zomer verze kerd is. De eerste vijf mensen zijn toegelaten tot de Mekkerstee, die uitsluitend voor dagbesteding zorgt. De mensen wonen thuis of in een beschermde woonvorm. „We hebben van het rijk 100.000 gulden toegezegd gekregen voor de woonbegeleiding en de Gere formeerde Gemeenten dragen per jaar een even groot bedrag bij", vertelt Opbroek. Hij signaleert, dat na de aanslagen van 11 sep tember in Amerika en de afkeu ring van extreem fundamentalis me van moslims, ook orthodoxe protestanten meer tegengas krij gen. „We hebben vaak op te bok sen tegen onze identiteit als je bij voorbeeld bij het rijk aanklopt. Natuurlijk hebben we opvattingen en we zijn moeilijk van onze stoel te krijgen, maar we gaan geen ter roristische aanslagen plegen. In het geval van de Mekkerstee wil len we juist een rustige en veilige werkbesteding scheppen en de nood is hoog!", aldus Opbroek. Mannenkoor Rehoboth concen treert zich o.l.v. dirigent Kees v.d. Steenhoven op de kerstuitvoerin gen: zaterdag 22 december in Ca- pelle en op tweede kerstdag om half drie in Tholen zelf, samen met het jeugd- en gemengd koor. Rehoboth heeft leden van het ge hele eiland, behalve uit Poortvliet, maar ook enkelen uit Reimers- waal, waar de dirigent vandaan komt. Zaterdag a.s. is er van 18.15 tot 19.30 uur inlooprepetitie om zangliefhebbers kennis te laten maken met het repertoire (psal men en gezangen) en de aanpak. „Zaterdagavond is onze vaste re- petitietijd", vertelt voorzitter Bout. „Sommigen zeggen een moeilijke tijd, maar als thuis de afwas gebeurt, komt dat de man nen misschien wel goed uit." De laatste vier jaar is Rehoboth ge groeid van 50 naar 67 leden. Or ganist Bram Bout is de vaste bege leider. De inlooprepetitie is zater dagavond in de Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat. Op last van de inspectie moet de Vossemeren in Nieuw-Vossemeer stoppen met de semi-permanente gesloten afdeling van 10-12 bedden. Deze tussenvorm tussen verzor- gings- en verpleeghuis is te klein om daarmee door te gaan, zegt alge meen directeur P. Brouwer van Sa- velanden, waaronder het Nieuw- Vossemeerse bejaardenoord valt. Deze verandering staat los van de bezuinigingsoperatie die de stich ting moet doorvoeren om drie mil joen gulden te sparen op de exploi tatie. De 10-12 Nieuw-Vossemeerse ver pleegbedden worden in de loop van 2002 vermoedelijk overgeheveld naar Onze Stede te Steenbergen, waar dan een verpleegafdeling van 30 bedden ontstaat. In de semi-per manente afdeling van de Vosseme ren vindt nu groepsverzorging van demente ouderen plaats. Deze ver pleeghuiszorg vervalt, maar de Vos semeren mag wel zijn totaal aantal van 64 bedden houden. „Die blijven allemaal, maar het verzorgingshuis krijgt dan zijn oorspronkelijke func tie weer terug'zegt Brouwer. In het Nieuw-Vossemeerse tehuis zitten van oudsher ook inwoners van Sint-Philipsland en Oud-Vosse meer, terwijl ook een flink aantal personeelsleden uit de gemeente Tholen afkomstig zijn. Tot 1 januari zat A.P. Kornaat uit Anna Jacoba- polder in de raad van toezicht van Savelanden, maar zijn vacature is niet opgevuld. De raad van toezicht is verkleind en er zit niemand meer uit Tholen/Sint-Philipsland in. Het vervangen van palen dat al eer der op het programma stond, wilde de watersportvereniging Sint-Anna- land combineren met de uitbreiding van de haven voor pleziervaartui gen. Maar omdat de gemeente bezig is een onderzoek te doen naar de functie van alle Thoolse handelsha vens is dat volgens het college nu niet mogelijk en zal het werk uit twee delen bestaan: het baggeren en het trekken van oude palen, en het vevangen van palen en het verplaat sen van vingerpieren. Voor het eerste deel zijn twee be drijven gevraagd een offerte in te dienen. Van den Herik Sliedrecht is met 224.910 gulden de goedkoop ste. De andere is Hakkers Werken dam die het karwei voor 347.480 gulden wil uitvoeren. De hoeveel heid modder die uit de haven moet worden verwijderd is 15.000 tot 18.000 m3. De watersportvereni ging wil dat er tot 4,3 m -NAP wordt gegraven vanwege de steeds grotere diepgang van de schepen. De gemeente heeft al een kosten post van 10.000 gulden voor de voorbereiding, maar dat bedrag is reeds opgenomen in de begroting van dit jaar en volgend jaar. Het vervangen van palen en het ver plaatsen van de vingerpieren is no dig om meer ruimte te scheppen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 15