Raadsleden wikken en wegen over uitleenpost en boekenbus Handhaven van de huidige toestand is het goedkoopst I Voor inrijden politieman werkstraf geëist en bijna 3 jaar niet rijden Oudeland is Thoolse parel Bibliotheek kampt met verouderde collecties Donderdag 22 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 SGP, PvdA en CDA bepleiten grotere inspanning bibliotheekbestuur De Wimpel Erg radicaal Kleingebruiker In de Thoolse vestigingen en uitleenposten van de open bare bibliotheek worden veel boeken uitgeleend. Het aan tal is zelfs zeer hoog en veel hoger dan het landelijk ge middelde. Dat blijkt uit het bibiliotheekbeleidsplan van de gemeente Tholen. De goedkoopste oplossing voor de ge meente bij het instandhouden van de openbare bibliotheek is alles bij het oude te laten. Het handhaven van de be staande vestigingen met de uitleenposten kost het minst. Maar dan voldoet de voorziening niet aan de gestelde kwaliteitseisen. Basisscholen Teleurstellend Als die ene bijzondere dag ook echt bijzonder moet worden! Dan is Elselina bruidsmode de beste voorbereiding Rijbewijs komen halen Oud-Vossemeerder ontkent, maar vermoedt complot en wil dat aanpakken Gezond verstand Extra aangepakt De uitleenpost in het voormalige gemeentehuis van Stavenisse is tijdens de winter vrijdagmiddag en vrijdagavond geopend, in totaal twee uur. In de zomer alleen 's middags, anderhalf uur. Vooral om ouderen van dienst te zijn is er besloten in de herfst en in de winter 's middags open te gaan. Er staan ongeveer 4500 boeken. De post beslaat twee ruimten, een met balie voor volwassenen en een met kinderboeken. Het uitlenen wordt hier nog handmatig bijgeschreven op kaartjes. Er zijn vier vrijwilligsters: Willy Hage, Maddy Walhout, Ka Priem en Nelly de Vos. De discussie over de toekomst van de openbare bibliotheek op Tholen is nog lang niet klaar. Dat bleek donderdag in raadscommissie algemeen bestuur en welzijn toen het beleidsplan werd besproken. In grote lijnen volgden de fracties het voorstel van het college om de uitleenposten te sluiten en bibliobussen in te zetten. Het bibliotheekbestuur moet zich volgens SGP, PvdA en CDA commerciëler opstellen. Met de vrijwilli gers van de uitleenposten moet voorzichtig worden omgesprongen, maar ook met het inzetten van de boekenbussen. De SGP weigerde het beleidsplan juist niet omdat daar jaarlijks ruim vast te stellen omdat de financiële gevolgen niet zijn te overzien. En het bibliotheekbestuur zit nog altijd met een gat van 150.000 gulden in de begroting. Er is nu wel enige richting aangegeven door middel van een principebesluit, maar het kan nog wel twee tot driejaar duren voordat er knopen worden doorge hakt. Het wikken en wegen is be gonnen. De meeste fracties vinden dat er een 'brede bibliotheek' moet blij ven bestaan. En dat de kwaliteit moet worden verbeterd. In alle woonkernen moet van de voorzie ning gebruik gemaakt kunnen wor den. Tholen moet hoofdvestiging worden, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland filialen, de uitleenposten moeten worden gesloten en daar voor in de plaats moeten bibliobus sen gaan rijden. De PvdA was de enige fractie die een lans brak voor het opwaarderen van de uitleenpost in Sint-Philips- land tot filiaal. Het college wil dat 62.000 gulden extra subsidie voor nodig is. Volgens A.P. Kornaat (PvdA) moet het bibliotheekbestuur veel meer activiteiten ontplooien om er voor te zorgen dat het financieel beter gaat. „Het bestuur moet niet alleen de rekening aan de gemeente pre senteren. We praten hier niet over pepernoten." Hij reageerde daar mee op voorzitter G. Boelhouwers- Stigter van de Thoolse bibliotheek die tijdens het spreekrecht stelde dat de politiek geen keuzes durft te maken. En dat de 'politieke voor zichtigheid' tot nu toe de boventoon heeft gevoerd. Het bibliotheekbestuur zit over de toekomst van de bieb wel op één lijn met het college, alleen wil het een voorbehoud maken ten aanzien van de financiën. Volgens Boelhou wers kan het niet voor het bedrag dat b. en w. er voor denken uit te trekken, namelijk 1.127.179 gul den. Zij pleitte ook voor het open houden van de post in Sint-Philips- land die in de gerenoveerde Wim pel is ondergebracht. Bovendien hoopte ze duidelijkheid te krijgen over het tekort van 150.000 gulden voor 2002. P.K.M. Stouten (VVD) voelde ook veel voor de bieb op maat, met de inzet van bibliobussen. Maar hij wil ook bekijken of er bijvoorbeeld in Scherpenisse een voorziening in de scholen zou kunnen komen, zodat daar de bus achterwege kan worden gelaten. Dat zou 10.000 gulden be sparen. Om het aantal gebruikers te stimuleren, zouden volwassenen gratis lid mogen worden bij het fili aal in de smalstad. M.A. van Beek (CDA) pleitte voor een commerciëlere opstelling van het bestuur en nam het op voor de vrijwilligers. „Met het inzetten van de bibliobussen wordt voorbij ge gaan aan de sociale functie van de uitleenposten." De ruim 25 vrijwil ligers zullen dan volgens de CDA'er 'geheel verdwijnen'. Vol gens Van Beek is de bibliobus ook nog eens 28 mille duurder dan het openhouden van de uitleenposten. Die moeten zo lang mogelijk wor den opengehouden, zo zei hij. Als in de Dalemsestraat in Tholen de hoofdvestiging komt, dan kan het voormalige postkantoor (naast de bieb) erbij betrokken worden, vindt Van Beek. Volgens P. van Belzen (Christenu nie) is de bibliotheek van groot be lang voor de leefbaarheid in de woonkernen. Ideaal zou volgens hem zijn als de voorziening wordt ondergebracht in -bijvoorbeeld een dorpshuis. Op korte termijn is dit echter niet te verwezenlijken, besef te hij. Volgens Van Belzen moeten er afspraken komen over de presta ties van het bibliotheekbestuur. Bijvoorbeeld over het werven van nieuwe leden en over de stijging van het aantal uitleningen. Vast te leggen in een contract. Bovendien zou moeten worden bekeken of de Thoolse bieb wel bij de Zeeuwse stichting moet blijven of aan moet sluiten bij de Bergse bibliotheek. Van Belzen was kritisch voor wat betreft het inzetten van de biblio bussen. „Dat is erg radicaal. Als de vrijwilligers van de uitleenposten naar huis zijn gestuurd en de biblio bus voldoet niet, dan zijn we alles kwijt." Hij stelde voor eerst een proef te nemen met één bibliobus. J. van den Donker (D66) had ook zijn twijfels over het inzetten van de bussen. „Als die maar een kwar tier stopt per week is dat geen kwa liteitsverbetering ten opzichte van de uitleenpost." Van den Donker pleitte ook voor het onderbrengen van de bieb in bijvoorbeeld een dorpshuis, waar ook plaats zou moeten zijn voor een servicpunt van de gemeente (met internetaan sluiting). Wordt er in het beleidsplan reke ning gehouden met 7 procent kos tenstijging per jaar, het bibliotheek bestuur houdt het op 19 procent. Voor de SGP is dat in beide geval len te veel. M. Dijke: „We zijn het er niet mee eens dat de kostenstij ging op het bordje van de gemeente wordt gelegd." De SGP kan zich wel vinden in het voorstel van het college, maar wil zich houden aan wat er in de gemeentebegroting over is afgesproken. „Het is aan de creativiteit van het bibliotheekbe stuur om voor meer inkomsten te zorgen." Dat zou kunnen door de bijdrage van de lezer te verhogen, zei hij. Dijke noemde de stijging van de kosten onrustbarend en wil de het beleidsplan enkel voor ken nisgeving aannemen. Het plan om in Scherpenisse de bieb in de scho len aan de rand van het dorp onder te brengen, steunde hij niet. „Dat is voor ouderen veel te ver." Volgens wethouder W.C. van Kem pen zal er goed naar de rol van de vrijwilligers moeten worden geke ken. Het onderbrengen van een col lectie in de scholen van Scherpenis se is volgens hem een gepasseerd station. Wel zou het mogelijk zijn om de bieb in het toekomstige woonzorgcentrum een plekje te ge ven. De rol van de vrijwilligers is volgens mevr. Van Dixhoorn van de Zeeuwse bibliotheek niet uitge speeld. Zij kunnen ingezet worden bij bepaalde projecten. „Maar het is wel de bedoeling dat we meer gaan werken met beroepskrachten." Het contributiesyteem gaat ook op de schop. Nu betaalt een volwassene 49,50 gulden per jaar, ongeacht het aantal boeken. Dat bedrag behoort overigens volgens haar tot de hoog ste in Zeeland. In 2002 zal een kleingebruiker minder gaan betalen dan een grootgebruiker en worden de tarieven in heel Zeeland gelijk. De wedstrijd 'parel in de polder' van het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft Jopie Meerman-Ottevanger uit Tholen een picknickmand vol Zeeuwse producten opgeleverd. Bo vendien zal het waterschap een pick nickset plaatsen bij haar 'parel', het Oudeland bij Tholen. Ruim honderd inzendingen kreeg het waterschap de ze zomer bij de prijsvraag, waarin mensen hun favoriete plekje zo origi neel mogelijk moesten aanprijzen. Per regio werd een winnaar aangewe zen en voor Tholen was dat mevrouw Meerman. Zij noemde het eiland Tholen één grote parelketting, met het Oudeland als de allermooiste parel. 'Het is er vredig, de moeite waard om er eens even uit te rusten. Waarom vertel ik dit eigenlijk....binnenkort is het er misschien net zo druk als over al!' schreef mevrouw Meerman. Op dat moment waren de bomen bij de begraafplaats van het Oudeland nog niet verdwenen. Knelpunten zijn onder meer de ver ouderde collecties, het achterstallig onderhoud en de verouderde inven taris, en het ontbreken van beroeps krachten op de uitleenposten. Het college kiest daar niet voor. Ze wil een bibliotheekvoorziening die dicht in de buurt van de gebruiker blijft of komt (permanent in een ge bouw of rijdend in de vorm van een bibliobus). De dienstverlening kan hiermee naar een hoger peil worden getild. Ook kan er met andere in stellingen worden samengewerkt zodat de kosten in de hand kunnen worden gehouden. Bij deze keuze (scenario 3) wordt Tholen de hoofdvestiging, worden Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk filialen, vervallen de meeste uitleenposten en gaan daarvoor in de plaats bussen rijden en zou de ui- leenpost van Sint-Philipsland moe ten wordèn opgewaardeerd. Het budget van 1.050.000 gulden is daarvoor echter onvoldoende. Uit de berekening van de opbreng sten en kosten blijkt dat de vestigin gen in Tholen en Sint-Annaland naar verhouding grote bijdragen van do gemeente vereisen. Tholen kent een negatieve exploitatie van 74.000 gulden, Sint-Annaland van 33.000 gulden. Dat komt door de hoge personeelskosten in verhou ding tot de openingsuren. Sint-Maartensdijk is 26 uur bezet, heeft evenveel openingsuren als Tholen, maar in Tholen wordt het kantoor voor 50 uur bezet. De per soneelskosten zijn in de smalstad in verhouding tot de openingsuren (18) fors lager. Dat betekent een po sitief exploitatieresultaat van 33.400 gulden. Echter, wanneer de personele kos ten afgezet worden tegen het aantal uitleningen dan liggen ze op gelijk niveau: Tholen 2,20 gulden en Sint- Maartensdijk 2,14 gulden. De uitleenpost Sint-Philipsland zit met 45.000 gulden ook aan de posi tieve kant. Maar dat komt omdat er in 2000 nog geen huur is geïnd. De personeelskosten zijn laag omdat er veel met vrijwilligers wordt ge werkt. Scherpenisse vertoont een negatief beeld. Dat komt omdat de ruimte in het voormalige gemeente huis groot is: ruim 51 procent van de totale kosten bestaat hier uit huisvestingskosten. Hebben Poort vliet en Stavenisse 54 en 106 boe ken per vierkante meter, in Scherpe nisse is dat slechts 36. Bekeken is wat de kosten zouden zijn als de bibliobus zou gaan rijden in alle woonkernen behalve Tholen. In totaal zouden er 15,5 uren nodig zijn (van drie uur in Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland tot een half uur in Anna Jacobapolder). Dat zou per jaar 209.250 gulden kosten. De ze bus zou ook bij de basisscholen stoppen tijdens of na schooltijd. Uit het plan blijkt dat er in 2000 per gebruiker 48 banden werden uitge leend. Landelijk is dat 38. Van de drie vestigingen, in Tholen, Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland, heeft de bieb in de smalstad de meeste gebruikers. Daar is 40,5 pro cent (1.416) van de inwoners lid van de bieb, tegen 32,7 procent (2.161) van de inwoners van Tho- len-stad en 30,7 procent (1073) in Sint-Annaland. Daarbij is het inwo- Vóoral de collecties in de uitleen posten zijn aan veroudering onder hevig. In feite zou elk jaar 10 pro cent vervangen moeten worden, maar vanwege de krappe financiële ruimte is dat maar 6 procent. Als de huisvesting en de inrichting beoor deeld worden, komt alleen de vesti ging in Tholen en de uitleenpost in Sint-Philipsland er goed van af. Sint-Maartensdijk wordt inefficiënt genoemd en onoverzichtelijk, slecht toegankelijk en de inrichting verou derd. De huisvesting in Sint-Anna land is volgens het rapport redelijk, de inrichting 'zeer gedateerd'. De uitleenpost in Oud-Vossemeer is ook goed gehuisvest, maar ook daar is de inrichting niet meer van deze tijd. Ook die in Poortvliet wordt goed genoemd, maar ook hier is van een gedateerde inrichting sprake. Scher penisse is redelijk gehuisvest, de in richting gedateerd en in Stavenisse is de huisvesting slecht en de inrich ting redelijk. Voor rolstoelgebrui kers is er geen enkel gebouw waar de bieb in is gehuisvest goed toe gankelijk. Bij de bespreking in de adviescom missie algemeen bestuur is regel matig gevraagd wat het effect zou zijn als er een tarief wordt inge voerd voor het lenen van boeken Bibliotheekvoorzitter mevr. Boelhouwers maakt gebruik van het spreekrecht in de commissie algemeen bestuur en welzijn. nertal van Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland op 3500 gesteld, dat van Tholen op 6600. Het aantal uitleningen in Tholen be droeg vorig jaar 94.572, dat zijn 3,6 banden per inwoner. In Sint-Maar tensdijk 68.178, 5,5 banden per in woner en in Sint-Annaland 54.924 ofwel 4,7 banden per inwoner. Het aantal leden van de uitleenpos ten blijft volgens het plan achter bij het aantal gebruikers bij de vaste vestigingen. In Sint-Philipsland is 14,9 procent lid van de bieb (387 le ners), in Poortvliet 12,5 procent (212), in Oud-Vossemeer 12 pro cent (304), in Stavenisse 9,7 pro cent (155) en in Scherpenisse 6,6 procent (112). Opvallend is dat het aantal uitleningen in Scherpenisse erg hoog is: 85,5 per gebruiker te gen bijvoorbeeld 36,2 in Oud-Vos- semeer. waarbij de huur per dag wordt afge rekend. In Vlissingen is daarmee proefgedraaid, maar de uitkomsten zijn teleurstellend. Zo heeft het niet geleid tot nieuwe klanten. Trouwe klanten ervaren het als straf "voor een goed gebruik en worden onze ker over het kostenaspect. Leners en medewerkers van de bieb ervaren het als onprettig steeds kleine be dragen af te rekenen bij de balie. En financieel heeft dit alternatieve sys teem niet opgebracht wat er van werd verwacht. Positief was dat klanten meer belangstelling kregen voor alternatieven voor het contri butiesysteem als ze zelf minder le nen. De keuze in de bieb is groter omdat de uitleentermijn (door per dag af te rekenen) wordt verkort. Er wordt ook minder uitgeleend, daar door hoeft er minder te worden af gedragen aan leenrechtvergoeding. Een werkstraf van 240 uren, een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar en 33 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat hoorde K.B. (50) uit Oud-Vossemeer don derdag tegen zich eisen voor de Middelburgse rechtbank. De man zou op de Eendrachtsweg in Tholen met zijn motor op politieman Sturris uit Anna Jacobapolder zijn ingereden en deze hebben bedreigd. Bovendien weigerde hij een alcoholblaastest en reed op zijn motor terwijl zijn rij bewijs was ingevorderd. Volgens B. klopt er niets van en is er sprake van rancuneus gedrag bij de politieman. Zijn raadsman vroeg vrijspraak. Het gebeuren speelde zich al op 19 politieman zijn ingereden. Later die v. •- kw* X i ar/, 'n K:\ M maart vorig jaar af, een zondagavond rond kwart over tien. Aanleiding was een ruzie met de dochter, die vervol gens was weggelopen naar haar vriendje in Tholen. De Vossemeerder besloot haar te gaan halen en kwam op de Wal/Eendrachtsweg een poli tieauto tegen met daarin zijn dochter, haar vriend en diens vader (die had den de politie gewaarschuwd omdat ze bang waren voor een escalatie). Zowel B. als de politieman stopten, en liepen op elkaar af. De man wilde zijn dochter uit de auto halen, maar de agent zei de zaak eerst te willen onderzoeken op het bureau. Er ont stond een hevige woordenwisseling. Uiteindelijk stapte B. op zijn motor en reed weg, en zou daarbij op de Nieuwe Japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoftën Kerkstraat 40 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Advertentie I.M. avond ging B. naar het politiebureau om zijn dochter te halen, weigerde toen een blaasproef en werd in de cel gestopt. Zijn rijbewijs werd ingevor derd en de motor bleef op het bu reau. De officier van justitie beschuldigde B. onder meer van poging tot dood slag dan wel zware mishandeling. Hij zou de politieman hebben toege roepen: „Klootzak, ik rijd je kapot." Tijdens een eerdere zitting van de rechtbank, mei vorig jaar, stelde B. dat de afstand tussen hem en de poli tieman zó klein was, dat dit niet eens kon. In het proces-verbaal werd ze ven meter genoemd en de Vosse meerder had samen met een kennis snelheidsproeven met een motor ge daan en die op video vastgelegd. De rechtbank accepteerde die band niet als bewijs, maar vond wel dat een re constructie van het gebeuren moest plaatsvinden. De opnamen daarvan werden donderdag op de zitting ge toond. Ze maakten de zaak niet hele maal duidelijk. Want terwijl de poli tieman een afstand van bijna 13 meter tussen hemzelf en de startende motor noemde, hield B. het op een halve meter, de vriend van zijn doch ter op vier meter en diens vader op 90 cm. Beide laatsten hadden het ge beuren achter zich vanuit de politie bus gezien en waren door de politie man als getuigen opgevoerd. Zowel de getuigen als de politieman zeiden dat laatstgenoemde opzij had moeten springen om te voorkomen dat hij werd aangereden, B. had het over 'een stapje terug doen'. „Ik wilde de man geen letsel toebrengen, maar kón dat ook niet van zo dichtbij." De verdachte zei ook dat de politie man gepikeerd was na de woorden wisseling en uit rancune loog over wat er gebeurd is. „Sinds dit gebeurd is, haat ik blauw op straat. Dit heeft niets met politie te maken", zei de Vossemeerder, die anderhalve week na het voorval zwaar overspannen on der behandeling kwam bij Emergis en sindsdien medicijnen slikt. Hij ont kende tegenover de rephter niet dat hij die bewuste avond boos was, maar onschreef het optreden van de politie man als 'zenuwachtig'. „Bovendien Op dit gedeelte van de Eendrachtsweg in Tholen zou de Vossemeerder met zijn motor op de Thoolse politieman zijn ingereden. sprak hij me in het Zeeuws aan, zodat ik de helft niet verstond, want ik hen geen Zeeuw." B. ontkende dat hij 'ik rijd je kapot' gezegd zou hebben, de beide getuigen en de dochter hadden die woorden evenmin gehoord. De Vossemeerder ontkende eveneens dat hij teveel gedronken had. ,,'s Middags twee flesjes bier. Maar nu was ik net uit mijn bed gekomen, want om twee uur moest ik gaan werken. Ik was vrachtwagenchauffeur." Inmiddels werkt B. voor een uitzendbureau, hij nam in overleg met zijn baas ontslag nadat zijn rijbewijs was ingevorderd. Volgens B. beslist hij zelf wel of hij aan een ademanalyse meewerkt, maar de officier van justitie hield de recht bank voor dat meewerken verplicht is. Advocaat C. de Wit wees erop dat weigeren niet per definitie tot het in vorderen van het rijbewijs leidt. „Dan moet er een ernstig vermoeden van overmatig alcoholgebruik zijn, meer dan 785 microgram. En daarvan blijkt niets uit het proces-verbaal." B. heeft sinds het gebeurde niet meer gereden, zei hij, maar zijn rijbewijs leverde hij nooit in: „Als de politie dat wil heb ben, moeten ze het maar komen ha len. Maar dat durven ze niet." Overi gens heeft een baliemedewerkster van de politie verklaard dat B. op zijn mo tor is weggereden toen hij deze kwam ophalen, nadat zijn vrouw hem met de auto had gebracht. Dat feit werd de Vossemeerder door de officier even eens aangerekend, maar hij verklaar de met de bus te zijn gekomen en te voet vertrokken te zijn. „Maar natuur lijk zegt de baliemedewerkster iets anders. Ik vermoed dat ze met haar collega's samenspant." Ook zou de dag waarop hij de motor ophaalde, niet kloppen. „Ik kon die toen niet op halen, want ik werd die middag voor geleid bij de rechter-commissaris." Verder stelde B. dat het hem eigenlijk helemaal niet zo duidelijk was dat zijn rijbewijs was ingevorderd - dat zou hem in de cel zijn verteld - en dat hij drie maanden later een telefoontje van de politie had gekregen met de vraag om daarover een verklaring af te leggen. Drie dagen zat B. in een po litiecel in Bergen op Zoom en daarna werd hij verplicht om gesprekker te hebben met de reclassering. Of hij - na intensieve gesprekken met Emer gis en het gebruiken van medicijnen - nu minder opvliegend is, wilde de of ficier weten. „Ik ga eenvoudigweg de confrontatie niet meer aan", ant woordde B. De officier had een bureau ingescha keld om helder te krijgen in hoever re het inrijden op iemand door een motorfiets tot ernstige verwondin gen kan leiden. Hoewel ze dat niet wetenschappelijk kon onderbouwen, kwam ze tot het oordeel dat die kans 'niet minimaal' was. Proeven in Duitsland wezen uit dat de kans op zwaar letsel 40% is wanneer vanuit stilstand over 12 meter gereden wordt met een snelheid van 27 km/u. „Er staat in die rapporten he lemaal niet bij met wat voor voer tuig er is gereden", probeerde de ad vocaat dat onderzoek onderuit te halen. Volgens de officier blijft 'nie mand met gezond verstand' staan als er op hem wordt ingereden. B., die al dertig jaar motor rijdt, zegt in een reactie dat geen enkele motorrijder met gezond verstand op iemand in rijdt, omdat hij dan ook zeker zélf gewond zal raken. „Een motor is geen auto." De officier kwam tot de conclusie dat er sprake was van op zet, gezien de situatie dat B. duide lijk over de rooie was. Ze vond alles bewezen en omschreef de houding van de Vossemeerder voor de recht bank als 'u moet alleen mij geloven. De rest is niet te vertrouwen en spant samen'. „Jammer dat deze man niet in staat is om zichzelf te helpen, maar in een schuttersput kruipt." In haar eis hield ze er reke ning mee dat B. overspannen was, maar ook dat hij licht ontvlambaar is zodat een kans op herhaling niet is uit te sluiten. Ze vroeg een werkstraf van 240 uren (te vervangen door 120 dagen celstraf), zes maanden voor waardelijke celstraf met een proef tijd van twee jaar en toezicht van de reclassering. In verband met de po ging tot zware mishandeling vroeg de officier 24 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, en nog eens negen maanden in verband met het weigeren van de alcoholtest. B.'s raadsman daarentegen vipeg vrijspraak, omdat in zijn ogen de feiten niet wettig en overtuigend zijn bewezen. Hij wees op de verschil lende afstanden die de politieman bij de reconstructie noemde. „De es sentie is echter niet de afstand, maar dat het dichtbij was." Omdat aller hande parameters niet voorhanden zijn, zijn moeilijk conclusies te trek ken uit de onderzoeksgegevens met betrekking tot snelheid en afstand. Met zijn opmerking dat de verdedi ging buitenspel was gezet omdat het openbaar ministerie het instituut na dere gegevens vroeg zonder dat de verdediging te melden, haalde De Wit zich de woede van de officier op de hals. Ook de opmerking dat bij de reconstrucite een rechter-com missaris was ingeschakeld die niet met de zaak op de hoogte was, viel bij de rechtbank niet in goede aarde. Volgens De Wit ligt de schuld voor de escalatie niet alleen bij zijn cliënt. „De houding van de agent peelde ook een rol. Hij was erg precies op de regels. En hij hield de hele tijd zijn portofoon open, was blijkbaar bang." Hij wees erop dat de bedreiging alleen in de verkla ring van de agent voorkomt. En de verdenking van alcoholgebruik kan niet al te sterk zijn, omdat in het proces-verbaal niets wordt gemeld over waarnemingen daarover. „Het lijkt erop dat mijn cliënt extra is aangepakt, in ieder geval heeft hij dat zo ervaren." De officier noemde het betreurenswaardig dat de raads man meeging in de complottheorie van B. Deze kreeg zelf het laatste woord, maar maakte daar geen ge bruik van. In een reactie zegt B. dat hij, indien hij schuldig wordt bevonden, tot in de hoogste instantie in beroep zal gaan. Hoewel hij over het gedrag van de politieman geen klacht heeft ingediend, is hij wél van plan met een aanklacht te komen. „Want die man doet het imago van de politie geen goed. Hij beseft niet wat hij allemaal teweeg heeft gebracht. Dit snijdt erg diep. Niet alleen mijn werk, maar ook vrijwilligerswerk en vakanties moest ik eraan ge ven." B. vertelt dat hij die bewuste avond vier keer tevergeefs de poli tieman belast met jeugdzaken had gebeld, alvorens op de motor te zijn gestapt om zijn dochter in Tholen te halen. Na het voorval is hij naar huis gereden en heeft daar de meld kamer in Middelburg gebeld. „Ik heb gezegd dat ik mijn dochter op het bureau ging halen, want die moest de andere dag naar school. De politie belette mij mijn vaderlijk gezag uit te oefenen." Op zijn bel len werd bij het politiebureau niet open gedaan. Dat gebeurde pas na dat hij op het raam had geklopt van de kamer waar hij de politieman met zijn dochter, haar vriend en diens vader zag zitten. „Toen ik weer aan de deur stond, ging die open en verschenen er vijf agenten die me in de kraag vatten. En pas op dat moment werd het drankge bruik erbij 'gehaald." In de cel was B. zijn bril afgenomen waardoor hij, naar eigen zeggen, door hoofd pijn werd geplaagd. De derde dag eiste hij daarom dat er een dokter kwam. „Wat daar gebeurd is, kan helemaal niet. Ik weet het goed, want ik heb zelf anderhalf jaar als gevangenbewaarder gewerkt." Op last van de politie heeft hij zich ook nog aan een keuring voor het rijbe wijs moeten laten onderwerpen. „Ik zou geestelijk en lichamelijk niet in staat zijn om een motorvoer tuig te besturen." In de ogen van B. allemaal pesterijen en hij wil het er niet bij laten zitten. De rechtbank doet woensdag uitspraak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7